حذف تدریجی کنکور سراسری
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

حذف تدریجی کنکور سراسری

حذف تدریجی کنکور آغاز شده است

ایسناخبرگزاری ایسنا
حذف تدریجی کنکور آغاز شده است
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات گفت: بسیار بیشتر از نیاز جامعه دانش آموخته تزریق جامعه می‌شود.

به گزارش ایسنا، مجتبی شریعتی نیاسر در نشست خبری با اصحاب رسانه، با اشاره به اینکه در اثر رشد بی‌رویه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در کشور در حال حاضر بسیار بیشتر از نیاز جامعه و بازار کار، دانش‌آموخته در جامعه تزریق می‌شود افزود: هم اکنون در مقطع دکتری بیش از چهار برابر نیاز جامعه دکتری تربیت می‌کنیم.

شریعتی با تاکید بر اینکه دستگاه آموزش عالی مسئول اشتغال‌زایی نیست بلکه مسئول افزایش توان کار آفرینی و اشتغال‌پذیری دانش آموختگان خود است تصریح کرد: در این راستا امسال طرح جامع مهارت افزایی را تنظیم و آیین نامه آن نیز از هفته گذشته به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

وی تصریح کرد: در قالب این طرح در ۴ محور فعال‌سازی دروس کاربردی و علمی با تعامل مراکز صنعتی ذی‌ربط، ارائه ۴ الی ۱۰ واحد آموزشی کمک مهارتی در حوزه دروس مرتبط با رشته‌ها، برگزاری کارگاه‌های عمومی مهارتی با ارائه گواهی معتبر، رصد دانش آموختگان و خروجی‌های دانشگاه‌ها و ارزیابی عملکرد خروجی‌ها از طریق تقویت و ایجاد انجمن دانش آموختگان دانشگاه‌ها اقدامات لازم به عمل خواهد آمد.

معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به اینکه برای سال آتی اجرای این طرح به عنوان یکی از پارامترهای سطح بندی دانشگاه‌ها مطرح خواهد بود افزود: دانشگاه‌هایی که طرح جامع مهارت آموزی را به نحو احسن اجرایی کنند از مشوق های مالی و علمی نیز بهره مند خواهد بود.

کیفی سازی سیاست اصلی وزارت علوم است

شریعتی کیفی‌سازی دانشگاه‌ها را یکی از سیاست‌های اصلی وزارت علوم برشمرد و افزود: از ابتدای انقلاب تا آغاز دهه نود همواره به صورت فزاینده‌ای بر رشد کمی دانشگاه‌ها تمرکز شده بود که از آغاز دولت دهم در راستای مهار رشد کمی و ارتقا کیفی دانشگاه‌ها گام برداشته شده است.

باید در سیاست بومی‌گزینی دانشجویان بازنگری شود

معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری اطلاعات در خصوص اجرای طرح بومی گزینی دانشجویان در دانشگاه‌ها نیز اظهار کرد: سیاست بومی گزینی دانشجویان به شکل فعلی طرح درستی نیست و برای استان‌های مرزی طرح مطلوبی محسوب نمی‌شود لذا باید در شیوه اجرایی آن بازنگری شود.

شریعتی یکی از مصادیق رشد بی رویه آموزش عالی در کشور را ایجاد بی‌حساب و منطق مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی و مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی در دهه ۸۰ برشمرد و اظهار کرد: در راستای مهار این رویه و تشدید نظارت بر این مراکز، از حدود بالغ بر ۱۴۰۰ مرکز علمی کاربردی در سطح کشور ۴۰۰ مرکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی و ۴۵ موسسه آموزش عالی تاکنون لغو مجوز و یا منحل شده و یا ظرفیت پذیرش آنها صفر شده است.

معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به اینکه براساس مصوبه شورای عالی اداری در سال ۹۶، دستگاه‌های اجرایی حق پذیرش دانشجو در مراکز علمی کاربردی وابسته به خود را ندارند خاطرنشان کرد: موسسات غیر انتفاعی نیز در صورتی که مطابق با استانداردها به ارائه خدمات بپردازند به دانشگاه ارتقا درجه می‌یابند و نیز موسساتی که از استانداردها فاصله داشته باشند منحل یا لغو مجوز می‌شوند و یا ظرفیت پذیرش‌شان صفر خواهد شد.

وی در خصوص وضعیت دانشجویان موسساتی که لغو مجوز یا منحل می‌شوند نیز تاکید کرد: دانشجویانی که در مراکز غیرانتفاعی و علمی کاربردی در حال تحصیل هستند  اگر مجوز مرکز در حال تحصیل‌شان لغو یا ظرفیت پذیرش آن ها صفر شود به مراکز و موسسات استاندارد منتقل خواهند شد و جای نگرانی برای این افراد نیست.

حذف کنکور، آری یا خیر؟!

شریعتی در پاسخ به سوالی مبنی بر حذف کنکور مقطع کارشناسی ورودی دانشگاه‌ها با بیان اینکه کنکور به صورت متمرکز و در سطح ملی باید حذف شود و نظام تست زنی نمی‌تواند لزوما استعدادیاب خوبی برای کشور باشد تصریح کرد: حرکت در راستای حذف تدریجی کنکور آغاز شده است که در این راستا از سال آینده فرایند پذیرش دانشجو از طریق سوابق تحصیلی از فرایند کنکور جدا می‌شود به شکلی که پذیرش دانشجوی رشته‌های با آزمون و بدون آزمون از یکدیگر جدا خواهد بود.

وی افزود: تا سال گذشته ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها از طریق سوابق تحصیلی بود از سال آینده رشته‌های مشمول در این طرح را از کنکور جدا خواهیم کرد و تا پایان دی ماه با اعلام لیست رشته‌های بدون آزمون، داوطلبان می‌توانند با انتخاب رشته‌های بدون آزمون و قبولی در آن‌ها به تحصیل ادامه دهند.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه از سال آینده کنکور صرفا برای رشته‌های با آزمون خواهد بود عنوان کرد: این رشته‌ها شامل ۱۵ درصد از ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های کشور است.

وی تصریح کرد: با وجود جدا بودن فرایندهای گزینش دانشجو برای رشته‌های با آزمون و بدون آزمون هیچ محدودیت و ممنوعیتی برای داوطلبان که بخواهند توان خود را برای رشته های پر مخاطب (با آزمون)هم محک بزنند وجود ندارد.

مدارک mba و dba  ارائه شده در مراکز آموزش عالی اعتبار دانشگاهی ندارد

وی در خصوص اعتبار مدارک mba و dba ارائه شده توسط موسسات مختلف نیز تصریح کرد: درحال حاضر دوره‌های این چنینی که دانشگاه‌ها و یا موسسات آموزش عالی برگزار می‌کنند هیچ گونه اعتبار و ارزش استخدامی، ادامه تحصیل و اعتبار مشابه مدارک دانشگاهی را ندارد و صرفا جنبه دانش افزایی دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

حذف تدریجی کنکور از سال آینده / ۴۰۰ مرکز علمی کاربردی در کشور لغو مجوز شده‌اند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
حذف تدریجی کنکور از سال آینده / ۴۰۰ مرکز علمی کاربردی در کشور لغو مجوز شده‌اند
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که به ارومیه سفر کرده است با اشاره به حذف تدریجی کنکور از سال آینده گفت: مجوز ۴۰۰ مرکز علمی کاربردی به سبب وابستگی به دستگاه‌های اجرایی لغو شده است.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، مجتبی شریعتی نیاسر عصر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که در محل پردیس دانشگاه ارومیه برگزار شد، گفت: از سال آینده حذف تدریجی کنکور آغاز خواهد شد و در ابتدای این مهم، اواخر دی‌ماه سال‌جاری ۸۵ درصد رشته‌های تحصیلی که بدون کنکور و از طریق سوابق تحصیلی دانشجو خواهند پذیرفت اعلام خواهدشد.

وی با بیان اینکه هیچ محدودیت و ممنوعیتی برای کسانی که در کنکور برای رشته‌های تحصیلی پرمتقاضی نام‌نویسی کنند وجود ندارد، اظهار کرد: همه متقاضیان می‌توانند هم برای پذیرش با سوابق تحصیلی اقدام کنند و هم برای رشته‌های متقاضی کنکور دهند و محدودیتی برای متقاضیان حضور در دانشگاه‌ها نخواهدبود.

وی اضافه کرد: وزارت علوم همچنین در راستای کیفی سازی دانشگاه‌ها، بر عملکرد تمامی دانشگاه‌های اعم از دولتی و غیردولتی نظارت می‌کند و در این خصوص تمامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی باید استانداردهای مدنظر وزارت را رعایت کنند ضمن اینکه وزارت علوم از سال ۹۳ تاکنون هیچ مجوز جدیدی برای ایجاد دانشگاه و یا مرکز آموزش عالی نداده‌است.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: از سال گذشته هم بالغ بر ۴۰۰مورد مرکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی در سراسر کشور لغو مجوز و یا ظرفیتشان حذف شده ضمن اینکه از ۳۵۳ مورد موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، ۴۵ مورد لغو مجوز، منحل و یا ظرفیت صفر شدند.

حذف تدریجی کنکور از سال آینده / ۴۰۰ مرکز علمی کاربردی در کشور لغو مجوز شده‌اند - 5

شریعتی نیاسر با اشاره به جذب منطقه‌ای دانشجو خاطر نشان کرد: بومی گزینی در یک مقطع زمانی شاید لازم بود ولی این موضوع باید امروز بازنگری شود چرا که موضوع مطلوبی نیست و به دنبال باز تعریف بومی گزینی هستیم.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نگرانی برخی از دانشجویان در حال تحصیل در موسسات آموزش عالی بیان کرد: افرادی که در این موسسات در حال تحصیل هستند چنان چه ظرفیتشان صفر شده یا مجوزشان باطل شوند می‌توانند به تحصیل خود ادامه دهند و هیچ جای نگرانی برای این دانشجویان نیست.

وی همچنین خاطر نشان کرد: با تبلیغات ارائه دهنده مدارک MBA و DBA برخلاف آیین نامه و بخشنامه‌های مصوب وزارت علوم برخورد می ‌کنیم ولی مدارک مراکزی که دوره‌های دکتری برگزار می‌کنند درصورت تایید وزارت، معتبر است با این حال، اغلب این دوره‌ها صرفا برای دانش‌افزایی و ارائه گواهی طی دوره است.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد حذف کنکور نیز گفت: در زمینه حذف کنکور دو بحث وجود دارد و نظر شخصی من حذف کامل کنکور در جامعه برای کاهش اضطراب و نگرانی خانواده‌ها در جامعه است اما در این راستا وزارت علوم اقداماتی را برای حذف تدریجی کنکور آغاز کرده که سال آینده دانشجویان با آزمون و بدون آزمون از همدیگر جدا می‌شوند و در ابتدای این مسیر ۸۵درصد رشته‌ها بدون کنکور و با استفاده از سوابق تحصیلی و ۱۵ درصد رشته‌های پرمتقاضی نیز از طریق کنکور دانشجو پذیرش خواهند داشت.

شریعتی نیاسر در خاتمه گفت: متاسفانه در حال حاضر در اکثر مقاطع تحصیلی چندین برابر دانشجو فارغ‌التحصیل وارد بازار می شوند که صاحب شغل نیستند بطوریکه تنها در مقطع دکتری بیشتر از ۴ برابر نیاز جامعه فارغ‌التحصیل داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

کنکور برای ۱۵درصد رشته‌ها برگزار می‌شود

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
کنکور برای ۱۵درصد رشته‌ها برگزار می‌شود
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه کنکور از سال آتی به تدریج حذف می‌شود، گفت: حدود ۱۵ درصد رشته‌های دانشگاهی پرمتقاضی با کنکور دانشجو پذیرش می‌کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، مجتبی شریعتی نیاسر امشب در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در ۸۵ درصد رشته‌های تحصیلی از طریق سوابق تحصیلی دانشجو می‌پذیرند که رشته‌های موجود در این مراکز، اواخر دی ماه به اطلاع عموم متقاضیان می‌رسد.

وی با بیان اینکه هیچ محدودیت و ممنوعیتی برای کسانی که در کنکور برای رشته‌های تحصیلی پرمتقاضی نام‌نویسی کنند وجود ندارد، اظهار کرد: همه متقاضیان می‌توانند هم برای پذیرش با سوابق تحصیلی اقدام کنند و هم برای رشته‌های متقاضی کنکور دهند.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه به طرح «آمایش آموزش عالی» نیز گفت: اصلی‌ترین مبحث در این خصوص کیفی‌سازی دانشگاه‌هاست که به همین دلیل، دیگر مجوزی برای ایجاد مراکز آموزش عالی صادر نمی‌شود و از طرف دیگر، به شدت به دنبال ایجاد استانداردها در این مراکز هستیم.

شریعتی نیاسر اضافه کرد: سطح‌بندی دانشگاه‌ها تکاپوی زیادی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ایجاد کرده و این چراغ روشنی برای سال‌های آتی در موضوع کیفیت امور آموزشی نشان می‌دهد.

وی همچنین با اشاره به وضعیت دانشگاه‌های غیرانتفاعی و مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی نیز تصریح کرد: از سال گذشته، در مجموع مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌ها لغو امتیاز و مجوز شده‌اند و در مورد دانشگاه‌های غیرانتفاعی هم به شدت به دنبال کیفی‌سازی هستیم و تاکنون نیز ۴۵ واحد در این زمینه لغو مجوز یا منحل شده‌اند و یا به ظرفیت صفر رسیده‌اند تا خود را با شرایط استاندارد و سایر دانشگاه‌ها یکسان کنند‌.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین با اشاره به طرح بومی‌گزینی دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجو نیز گفت: سیاست بومی‌گزینی باید بازنگری شود و ما نیز درصدد اصلاح این سیاست هستیم و می‌دانیم برای استان‌های محروم و مرزی این موضوع مطلوب نبوده و باید بازتعریف شود. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

کنکور فقط برای رشته های پرمتقاضی برگزار می شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
کنکور فقط برای رشته های پرمتقاضی برگزار می شود
ارومیه- ایرنا- معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره برنامه ریزی برای تغییر فرآیند کنکور گفت: کنکور فقط برای رشته های پرمتقاضی برگزار می شود و تحصیل در سایر رشته ها بدون کنکور ممکن خواهد بود.

به گزارش ایرنا، مجتبی شریعتی روز چهارشنبه در نشست معاونان آموزشی دانشگاه های منطقه 3 کشور بیان کرد: طبق بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که کنکور باید اصلاح شده و این آزمون سراسری فقط برای رشته های پرمتقاضی برگزار شود.

وی بدون اشاره به زمان دقیق اجرای این طرح اضافه کرد: معتقد هستیم این طرح جدید در رشد کیفی آموزشی موثر خواهد بود.

وی با بیان اینکه مدیریت منطقه ای مراکز آموزش عالی یکی از محورهای اساسی کیفی سازی است، بیان کرد: می توان با مدیریت منطقه ای مراکز آموزش عالی نیازسنجی دقیقی نسبت به توسعه مناطق داشت.

وی با تاکید بر ساماندهی مراکز آموزش عالی ادامه داد: ساماندهی این مراکز نباید به معنای تعطیلی تلقی شود، بلکه باید در راستای ارتقای سطح مراکز آموزش عالی انجام شود.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ساماندهی رشته ها در برنامه توسعه ای درون سازمانی موسسه های آموزش عالی باید مدنظر قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد رشته های جدید در دانشگاه ها باید طبق ضوابط خاصی انجام شود، افزود: ایجاد رشته های جدید باید طبق اولویت های منطقه و برنامه ششم توسعه باشد.

وی بر ماموریت محور بودن دانشگاه ها تاکید کرد و افزود: کار تیمی و تقسیم کار در این راستا می تواند منجر به کیفی سازی و توسعه شود.

شریعتی با اشاره به معضلات مربوط به تکمیل ظرفیت اظهار داشت: طبق برنامه ریزی از این پس پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت فقط در مهر و بهمن ماه ممکن خواهد بود.

وی همچنین از معاونان آموزشی خواست تا رشته های کم متقاضی را که به حد نصاب نمی رسد، حذف کنند و یا تدابیر ویژه ای برای ادامه ارائه دهند.

وی سطح بندی دانشگاه ها را طرحی برای رشد و رقابت بین دانشگاهی عنوان کرد و افزود: این طرح نباید به دستاویزی برای ایرادگیری تبدیل شود.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام اینکه دانشگاه های منطقه 3 کشور 10 هزار هیات علمی دارند، ادامه داد: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل به ترتیب رتبه های اول تا سوم را در تعداد هیات علمی به خود اختصاص داده اند.

وی با بیان اینکه چهار هزار و 200 رشته در مقاطع مختلف دانشگاه های منطقه 3 کشوری برای تحصیل وجود دارد، اضافه کرد: در این منطقه 420 هزار دانشجو در 312 مرکز آموزشی در حال تحصیل است.

به گزارش ایرنا، در این جلسه معاون های آموزشی منطقه 3 کشور به بیان نظرات خود پرداختند.

3214/2093/1772

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

به یاد هوشنگ سیحون، در پنجمین سالمرگ او (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
او را مرد بناهای یادمانی ایران می‌خوانند اما تأثیر این مرد، فراتر از این‌ها بوده است. «هوشنگ سیحون» مشهورترین معمار معاصر ایران، نگاه به معماری را در ایران دگرگون کرد.

فیلم | گل‌زنی داور فوتبال در لیگ هلند

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل

حضور میهمانان رنگی در پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ پروانه‌ها این حشرات زیبا و دوست‌داشتنی آسیبی بر انسان و گیاهان نمی‌رنند و با افزایش دما به‌تدریج شهر را ترک می‌کنند. عمر این پروانه‌ها بین ۱ تا ۲ ماه است و اگر بارش‌ها همچون فصل بهار ادامه داشته باشند در تابستان نیز شاهد حضور پروانه‌ها در شهر خواهیم بود.
فردا نیوزفردا نیوز18 ساعت قبل
مداح هتاک پیش از ظهر امروز پس از احضار به دادسرای تهران و تفهیم اتهام بازداشت شد. خبرگزاری فارس: دادسرای تهران اعلام کرد: «احد قدمی» مداحی که در شب تولد امام حسن مجتبی (ع) مطالب موهنی را مطرح کرده بود، پیش از ظهر امروز پس از احضار به دادسرا و تفهیم اتهام با قرار تأمین مناسب راهی بازداشتگاه شد و هم اکنون نیز در بازداشت بسر می‌برد. در آغاز یک مراسم مذهبی که در شب تولد امام حسن مجتبی (ع) در یکی از مساجد تهران پخش شد، احد قدمی مداح مشهور از سر جهل و نادانی، به بزرگان اهل سنت توهین کرد. در پی این اقدام توهین آمیز، سخنگوی قوه قضاییه، اقدام قدمی را یک اقدام عالمانه و عامدانه و غیرقابل پذیرش خوانده بود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
­پیکر صداپیشه پیشکسوت، صبح چهارشنبه ۸ خرداد از مقابل تالار وحدت، تشییع می‌شودبه گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ به نقل از روابط عمومی سیما مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر مرحوم پرویز بهرام، روز چهارشنبه ساعت ۱۰ صبح از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار خواهد شد؛ جزئیات مراسم ترحیم متعاقبا اعلام خواهد شد.

روند کاهش دما در سواحل دریای خزر

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
محمد اصغری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با اعلام این خبر افزود: امروز یکی از گرمترین روز‌های سال را از اول بهار تجربه می‌کنیم که البته این گرما موقتی خواهد بود، زیرا از ساعات بعد از ظهر و امشب با ریزش هوای سرد روند کاهش دما را پیش رو خواهیم داشت که این روند کاهش دما در سواحل دریای خزر بسیار ملموس خواهد بود. وی گفت: البته بارش هم خواهیم داشت که بارش‌ها در بیشتر مناطق و دامنه‌های کشور به صورت رگباری خواهد بود. اصغری گفت: همچنین شرایط ناپایدار و بارندگی‌ها را در شمال شرق کشور خواهیم داشت به طوری که شرایط جوی در خراسان شمالی و رضوی ناپایدار است و بارش‌ها همراه با رگبار و رعد و برق خواهد بود، در ضمن باید منتظر بارش‌ها در حدی که منجر به جاری شدن روان آب‌ها شود باشیم. وی افزود: همین طور در قسمت‌های مرکزی کشور مانند استان‌های یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد، فارس، هرمزگان و کرمان و دامنه‌های زاگرس وقوع بارش‌های رگباری دور از ذهن نیست. کارشناس هواشناسی گفت: وزش باد به نسبت شدید را نیز فردا در شرق کشور داریم و سرعت وزش باد در حد خیزش گرد و خاک خواهد بود.

اخبار بیشتر