1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

حذف تدریجی کنکور سراسری

حذف تدریجی کنکور آغاز شده است

ایسناخبرگزاری ایسنا
حذف تدریجی کنکور آغاز شده است

به گزارش ایسنا، مجتبی شریعتی نیاسر در نشست خبری با اصحاب رسانه، با اشاره به اینکه در اثر رشد بی‌رویه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در کشور در حال حاضر بسیار بیشتر از نیاز جامعه و بازار کار، دانش‌آموخته در جامعه تزریق می‌شود افزود: هم اکنون در مقطع دکتری بیش از چهار برابر نیاز جامعه دکتری تربیت می‌کنیم.

شریعتی با تاکید بر اینکه دستگاه آموزش عالی مسئول اشتغال‌زایی نیست بلکه مسئول افزایش توان کار آفرینی و اشتغال‌پذیری دانش آموختگان خود است تصریح کرد: در این راستا امسال طرح جامع مهارت افزایی را تنظیم و آیین نامه آن نیز از هفته گذشته به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

وی تصریح کرد: در قالب این طرح در ۴ محور فعال‌سازی دروس کاربردی و علمی با تعامل مراکز صنعتی ذی‌ربط، ارائه ۴ الی ۱۰ واحد آموزشی کمک مهارتی در حوزه دروس مرتبط با رشته‌ها، برگزاری کارگاه‌های عمومی مهارتی با ارائه گواهی معتبر، رصد دانش آموختگان و خروجی‌های دانشگاه‌ها و ارزیابی عملکرد خروجی‌ها از طریق تقویت و ایجاد انجمن دانش آموختگان دانشگاه‌ها اقدامات لازم به عمل خواهد آمد.

معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به اینکه برای سال آتی اجرای این طرح به عنوان یکی از پارامترهای سطح بندی دانشگاه‌ها مطرح خواهد بود افزود: دانشگاه‌هایی که طرح جامع مهارت آموزی را به نحو احسن اجرایی کنند از مشوق های مالی و علمی نیز بهره مند خواهد بود.

کیفی سازی سیاست اصلی وزارت علوم است

شریعتی کیفی‌سازی دانشگاه‌ها را یکی از سیاست‌های اصلی وزارت علوم برشمرد و افزود: از ابتدای انقلاب تا آغاز دهه نود همواره به صورت فزاینده‌ای بر رشد کمی دانشگاه‌ها تمرکز شده بود که از آغاز دولت دهم در راستای مهار رشد کمی و ارتقا کیفی دانشگاه‌ها گام برداشته شده است.

باید در سیاست بومی‌گزینی دانشجویان بازنگری شود

معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری اطلاعات در خصوص اجرای طرح بومی گزینی دانشجویان در دانشگاه‌ها نیز اظهار کرد: سیاست بومی گزینی دانشجویان به شکل فعلی طرح درستی نیست و برای استان‌های مرزی طرح مطلوبی محسوب نمی‌شود لذا باید در شیوه اجرایی آن بازنگری شود.

شریعتی یکی از مصادیق رشد بی رویه آموزش عالی در کشور را ایجاد بی‌حساب و منطق مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی و مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی در دهه ۸۰ برشمرد و اظهار کرد: در راستای مهار این رویه و تشدید نظارت بر این مراکز، از حدود بالغ بر ۱۴۰۰ مرکز علمی کاربردی در سطح کشور ۴۰۰ مرکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی و ۴۵ موسسه آموزش عالی تاکنون لغو مجوز و یا منحل شده و یا ظرفیت پذیرش آنها صفر شده است.

معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به اینکه براساس مصوبه شورای عالی اداری در سال ۹۶، دستگاه‌های اجرایی حق پذیرش دانشجو در مراکز علمی کاربردی وابسته به خود را ندارند خاطرنشان کرد: موسسات غیر انتفاعی نیز در صورتی که مطابق با استانداردها به ارائه خدمات بپردازند به دانشگاه ارتقا درجه می‌یابند و نیز موسساتی که از استانداردها فاصله داشته باشند منحل یا لغو مجوز می‌شوند و یا ظرفیت پذیرش‌شان صفر خواهد شد.

وی در خصوص وضعیت دانشجویان موسساتی که لغو مجوز یا منحل می‌شوند نیز تاکید کرد: دانشجویانی که در مراکز غیرانتفاعی و علمی کاربردی در حال تحصیل هستند  اگر مجوز مرکز در حال تحصیل‌شان لغو یا ظرفیت پذیرش آن ها صفر شود به مراکز و موسسات استاندارد منتقل خواهند شد و جای نگرانی برای این افراد نیست.

حذف کنکور، آری یا خیر؟!

شریعتی در پاسخ به سوالی مبنی بر حذف کنکور مقطع کارشناسی ورودی دانشگاه‌ها با بیان اینکه کنکور به صورت متمرکز و در سطح ملی باید حذف شود و نظام تست زنی نمی‌تواند لزوما استعدادیاب خوبی برای کشور باشد تصریح کرد: حرکت در راستای حذف تدریجی کنکور آغاز شده است که در این راستا از سال آینده فرایند پذیرش دانشجو از طریق سوابق تحصیلی از فرایند کنکور جدا می‌شود به شکلی که پذیرش دانشجوی رشته‌های با آزمون و بدون آزمون از یکدیگر جدا خواهد بود.

وی افزود: تا سال گذشته ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها از طریق سوابق تحصیلی بود از سال آینده رشته‌های مشمول در این طرح را از کنکور جدا خواهیم کرد و تا پایان دی ماه با اعلام لیست رشته‌های بدون آزمون، داوطلبان می‌توانند با انتخاب رشته‌های بدون آزمون و قبولی در آن‌ها به تحصیل ادامه دهند.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه از سال آینده کنکور صرفا برای رشته‌های با آزمون خواهد بود عنوان کرد: این رشته‌ها شامل ۱۵ درصد از ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های کشور است.

وی تصریح کرد: با وجود جدا بودن فرایندهای گزینش دانشجو برای رشته‌های با آزمون و بدون آزمون هیچ محدودیت و ممنوعیتی برای داوطلبان که بخواهند توان خود را برای رشته های پر مخاطب (با آزمون)هم محک بزنند وجود ندارد.

مدارک mba و dba  ارائه شده در مراکز آموزش عالی اعتبار دانشگاهی ندارد

وی در خصوص اعتبار مدارک mba و dba ارائه شده توسط موسسات مختلف نیز تصریح کرد: درحال حاضر دوره‌های این چنینی که دانشگاه‌ها و یا موسسات آموزش عالی برگزار می‌کنند هیچ گونه اعتبار و ارزش استخدامی، ادامه تحصیل و اعتبار مشابه مدارک دانشگاهی را ندارد و صرفا جنبه دانش افزایی دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

حذف تدریجی کنکور از سال آینده / ۴۰۰ مرکز علمی کاربردی در کشور لغو مجوز شده‌اند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
حذف تدریجی کنکور از سال آینده / ۴۰۰ مرکز علمی کاربردی در کشور لغو مجوز شده‌اند

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، مجتبی شریعتی نیاسر عصر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که در محل پردیس دانشگاه ارومیه برگزار شد، گفت: از سال آینده حذف تدریجی کنکور آغاز خواهد شد و در ابتدای این مهم، اواخر دی‌ماه سال‌جاری ۸۵ درصد رشته‌های تحصیلی که بدون کنکور و از طریق سوابق تحصیلی دانشجو خواهند پذیرفت اعلام خواهدشد.

وی با بیان اینکه هیچ محدودیت و ممنوعیتی برای کسانی که در کنکور برای رشته‌های تحصیلی پرمتقاضی نام‌نویسی کنند وجود ندارد، اظهار کرد: همه متقاضیان می‌توانند هم برای پذیرش با سوابق تحصیلی اقدام کنند و هم برای رشته‌های متقاضی کنکور دهند و محدودیتی برای متقاضیان حضور در دانشگاه‌ها نخواهدبود.

وی اضافه کرد: وزارت علوم همچنین در راستای کیفی سازی دانشگاه‌ها، بر عملکرد تمامی دانشگاه‌های اعم از دولتی و غیردولتی نظارت می‌کند و در این خصوص تمامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی باید استانداردهای مدنظر وزارت را رعایت کنند ضمن اینکه وزارت علوم از سال ۹۳ تاکنون هیچ مجوز جدیدی برای ایجاد دانشگاه و یا مرکز آموزش عالی نداده‌است.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: از سال گذشته هم بالغ بر ۴۰۰مورد مرکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی در سراسر کشور لغو مجوز و یا ظرفیتشان حذف شده ضمن اینکه از ۳۵۳ مورد موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، ۴۵ مورد لغو مجوز، منحل و یا ظرفیت صفر شدند.

حذف تدریجی کنکور از سال آینده / ۴۰۰ مرکز علمی کاربردی در کشور لغو مجوز شده‌اند - 5

شریعتی نیاسر با اشاره به جذب منطقه‌ای دانشجو خاطر نشان کرد: بومی گزینی در یک مقطع زمانی شاید لازم بود ولی این موضوع باید امروز بازنگری شود چرا که موضوع مطلوبی نیست و به دنبال باز تعریف بومی گزینی هستیم.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نگرانی برخی از دانشجویان در حال تحصیل در موسسات آموزش عالی بیان کرد: افرادی که در این موسسات در حال تحصیل هستند چنان چه ظرفیتشان صفر شده یا مجوزشان باطل شوند می‌توانند به تحصیل خود ادامه دهند و هیچ جای نگرانی برای این دانشجویان نیست.

وی همچنین خاطر نشان کرد: با تبلیغات ارائه دهنده مدارک MBA و DBA برخلاف آیین نامه و بخشنامه‌های مصوب وزارت علوم برخورد می ‌کنیم ولی مدارک مراکزی که دوره‌های دکتری برگزار می‌کنند درصورت تایید وزارت، معتبر است با این حال، اغلب این دوره‌ها صرفا برای دانش‌افزایی و ارائه گواهی طی دوره است.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد حذف کنکور نیز گفت: در زمینه حذف کنکور دو بحث وجود دارد و نظر شخصی من حذف کامل کنکور در جامعه برای کاهش اضطراب و نگرانی خانواده‌ها در جامعه است اما در این راستا وزارت علوم اقداماتی را برای حذف تدریجی کنکور آغاز کرده که سال آینده دانشجویان با آزمون و بدون آزمون از همدیگر جدا می‌شوند و در ابتدای این مسیر ۸۵درصد رشته‌ها بدون کنکور و با استفاده از سوابق تحصیلی و ۱۵ درصد رشته‌های پرمتقاضی نیز از طریق کنکور دانشجو پذیرش خواهند داشت.

شریعتی نیاسر در خاتمه گفت: متاسفانه در حال حاضر در اکثر مقاطع تحصیلی چندین برابر دانشجو فارغ‌التحصیل وارد بازار می شوند که صاحب شغل نیستند بطوریکه تنها در مقطع دکتری بیشتر از ۴ برابر نیاز جامعه فارغ‌التحصیل داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

کنکور برای ۱۵درصد رشته‌ها برگزار می‌شود

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
کنکور برای ۱۵درصد رشته‌ها برگزار می‌شود

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، مجتبی شریعتی نیاسر امشب در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در ۸۵ درصد رشته‌های تحصیلی از طریق سوابق تحصیلی دانشجو می‌پذیرند که رشته‌های موجود در این مراکز، اواخر دی ماه به اطلاع عموم متقاضیان می‌رسد.

وی با بیان اینکه هیچ محدودیت و ممنوعیتی برای کسانی که در کنکور برای رشته‌های تحصیلی پرمتقاضی نام‌نویسی کنند وجود ندارد، اظهار کرد: همه متقاضیان می‌توانند هم برای پذیرش با سوابق تحصیلی اقدام کنند و هم برای رشته‌های متقاضی کنکور دهند.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه به طرح «آمایش آموزش عالی» نیز گفت: اصلی‌ترین مبحث در این خصوص کیفی‌سازی دانشگاه‌هاست که به همین دلیل، دیگر مجوزی برای ایجاد مراکز آموزش عالی صادر نمی‌شود و از طرف دیگر، به شدت به دنبال ایجاد استانداردها در این مراکز هستیم.

شریعتی نیاسر اضافه کرد: سطح‌بندی دانشگاه‌ها تکاپوی زیادی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ایجاد کرده و این چراغ روشنی برای سال‌های آتی در موضوع کیفیت امور آموزشی نشان می‌دهد.

وی همچنین با اشاره به وضعیت دانشگاه‌های غیرانتفاعی و مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی نیز تصریح کرد: از سال گذشته، در مجموع مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌ها لغو امتیاز و مجوز شده‌اند و در مورد دانشگاه‌های غیرانتفاعی هم به شدت به دنبال کیفی‌سازی هستیم و تاکنون نیز ۴۵ واحد در این زمینه لغو مجوز یا منحل شده‌اند و یا به ظرفیت صفر رسیده‌اند تا خود را با شرایط استاندارد و سایر دانشگاه‌ها یکسان کنند‌.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین با اشاره به طرح بومی‌گزینی دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجو نیز گفت: سیاست بومی‌گزینی باید بازنگری شود و ما نیز درصدد اصلاح این سیاست هستیم و می‌دانیم برای استان‌های محروم و مرزی این موضوع مطلوب نبوده و باید بازتعریف شود. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

کنکور فقط برای رشته های پرمتقاضی برگزار می شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
کنکور فقط برای رشته های پرمتقاضی برگزار می شود

به گزارش ایرنا، مجتبی شریعتی روز چهارشنبه در نشست معاونان آموزشی دانشگاه های منطقه 3 کشور بیان کرد: طبق بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که کنکور باید اصلاح شده و این آزمون سراسری فقط برای رشته های پرمتقاضی برگزار شود.

وی بدون اشاره به زمان دقیق اجرای این طرح اضافه کرد: معتقد هستیم این طرح جدید در رشد کیفی آموزشی موثر خواهد بود.

وی با بیان اینکه مدیریت منطقه ای مراکز آموزش عالی یکی از محورهای اساسی کیفی سازی است، بیان کرد: می توان با مدیریت منطقه ای مراکز آموزش عالی نیازسنجی دقیقی نسبت به توسعه مناطق داشت.

وی با تاکید بر ساماندهی مراکز آموزش عالی ادامه داد: ساماندهی این مراکز نباید به معنای تعطیلی تلقی شود، بلکه باید در راستای ارتقای سطح مراکز آموزش عالی انجام شود.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ساماندهی رشته ها در برنامه توسعه ای درون سازمانی موسسه های آموزش عالی باید مدنظر قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد رشته های جدید در دانشگاه ها باید طبق ضوابط خاصی انجام شود، افزود: ایجاد رشته های جدید باید طبق اولویت های منطقه و برنامه ششم توسعه باشد.

وی بر ماموریت محور بودن دانشگاه ها تاکید کرد و افزود: کار تیمی و تقسیم کار در این راستا می تواند منجر به کیفی سازی و توسعه شود.

شریعتی با اشاره به معضلات مربوط به تکمیل ظرفیت اظهار داشت: طبق برنامه ریزی از این پس پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت فقط در مهر و بهمن ماه ممکن خواهد بود.

وی همچنین از معاونان آموزشی خواست تا رشته های کم متقاضی را که به حد نصاب نمی رسد، حذف کنند و یا تدابیر ویژه ای برای ادامه ارائه دهند.

وی سطح بندی دانشگاه ها را طرحی برای رشد و رقابت بین دانشگاهی عنوان کرد و افزود: این طرح نباید به دستاویزی برای ایرادگیری تبدیل شود.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام اینکه دانشگاه های منطقه 3 کشور 10 هزار هیات علمی دارند، ادامه داد: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل به ترتیب رتبه های اول تا سوم را در تعداد هیات علمی به خود اختصاص داده اند.

وی با بیان اینکه چهار هزار و 200 رشته در مقاطع مختلف دانشگاه های منطقه 3 کشوری برای تحصیل وجود دارد، اضافه کرد: در این منطقه 420 هزار دانشجو در 312 مرکز آموزشی در حال تحصیل است.

به گزارش ایرنا، در این جلسه معاون های آموزشی منطقه 3 کشور به بیان نظرات خود پرداختند.

3214/2093/1772

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
وی افزود: اجرای زیرگذر تجریش به دلیل موقعیت زمین شناسی منطقه و وجود بستری سنگی، رودخانه‌ای و وجود تاسیسات شهری و خط مترو بسیار زمان بر و پر هزینه است. موسوی اجرای رینگ ترافیکی در محدوده تجریش به صورت دورانی با استفاده از مسیرهای جایگزین و سایر محورهای موازی را اولین اقدام در اجرایی شدن پیاده راه تجریش دانست. مسیرهای امن برای افراد پیاده طراحی شودسردار محمدرضا مهماندار رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز با تاکید بر بازنگری در حمل ونقل شهری اجرای مسیرهای امن برای افراد پیاده را لازمه شهری ایمن دانست. وی گفت: شهرتهران در حال حاضر نه خودرو محور است نه انسان محور و باید فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی ترویج داده شود. وی اضافه کرد: بدلیل مشکلات ترافیکی شمال تهران و محدودیت معابر، این منطقه را به دو منطقه راهور تقسیم کرده‌ایم و ۳۰ درصد پتانسیل نیروی انسانی راهور در زمان پیک ترافیکی در این منطقه حضور پیدا می‌کند.
خبر فوریخبر فوری6 ساعت قبل
همان حال عجیب، بلوغ زود هنگام عاشقانه‌هایم در سردترین فصل سال؛ قصه عشقی که جوانه زدنش با سبز شدن باغچه‌های عزیز و آقاجان هم‌زمان شد. من در همان روزهای سخت، شکار نگاه سرد چشمان زیبای فربد شدم، همان شب‌های دراز، اشکهای بی‌پایان در همجواری نرگس‌ها …فربد از موقعی که مادرش یعنی خاله را از دست داد تابستان‌ها در روستا نزد عزیز و آقاجان می‌ماند. در بدترین حالت روحی و روانی هم حواسم بود که من ماندنی هستم و فربد رفتنی و وصالی بین ما نخواهد بود. در آخرین روزهای تعطیلات دایی و خانواده‌اش از شهرستان آمدند و من و دختردایی راحله دوست صمیمی بودیم. راحله هم سن و سال فربد بود؛ کناره‌گیری من باعث شد راحله حضورش برای فربد پر رنگ باشد؛ همه‌ی روزهایم غم انگیز بود ولی یکشنبه‌ها داغون‌تر می‌شدم؛ یکشنبه‌ای که من شاهد قرار عاشقانه فربد و راحله شدم.
خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
رییس پلیس امنیت عمومی گیلان از شناسایی و دستگیری ۳ تن از اراذل و اوباش و عاملان اخلال درنظم عمومی، عربده کشی در شهرستان رشت خبر داد. رییس پلیس امنیت عمومی گیلان از شناسایی و دستگیری ۳ تن از اراذل و اوباش و عاملان اخلال درنظم عمومی، عربده کشی و تخریب اموال مردم در شهرستان رشت خبر داد. وی افزود: ماموران انتظامی با استفاده از شگردهای پلیسی موفق به شناسائی اراذل و اوباش شدند. این مقام انتظامی تصریح کرد: ماموران با هماهنگی قضائی متهمان را در یک عملیات ضربتی در مخفیگاه‌شان دستگیر کردند. سرهنگ صمدی با اشاره به اینکه عاملان درگیری از اراذل و اوباش و دارای سابقه کیفری بودند تصریح کرد: متهمان ۲۰، ۲۲ و ۲۳ ساله برای سیر مراحل قانونی به مقام قضائی معرفی شدند.
خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
پیرزنی ۷۹ ساله در آفریقای جنوبی هنگام آب دادن به درختان حیاط خانه‌اش توسط مردی غریبه مورد تعرض قرار گرفت. زنی ۷۹ ساله، در شهر پترماریزبرگ واقع در آفریقای جنوبی، در حیاط منزلش توسط مردی غریبه موردتعرض جنسی قرار گرفت. زن به حیاط منزلش آمده تا به درختان و گیاهان آب بدهد که متوجه حضور مرد شد و سعی کرد او را از حیاط خانه‌اش بیرون کند. مرد پس از تجاوز به وی و بستن دست و پا و دهان پیرزن سه تلفن همراه و تلویزیون منزل وی را نیز دزدید. یکی از همسایگان جان زن را نجات داد و گزارش این جرم را به پلیس داد.

اخبار بیشتر