یلدا یعنی یک دقیقه بیشتر مهربانی کنیم، بهانه‌ای برای شب‌نشینی نه تجمل
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

یلدا یعنی یک دقیقه بیشتر مهربانی کنیم، بهانه‌ای برای شب‌نشینی نه تجمل

یلدا فرهنگ ایرانی، آوازه جهانی

ایرناخبرگزاری ایرنا
یلدا فرهنگ ایرانی، آوازه جهانی
اراک - ایرنا - شب یلدا یا چله از جمله جشن های کهن ایران زمین است که ایرانیان، بلندترین شب سال را در محفل انس و مهربانی پاس می دارند.

به گزارش ایرنا، یلدا یک سنت باستانی است که در آن ایرانیان این شب را فرصتی برای صمیمیت و محبت می پندارند و بر این باور در آیین های خانوادگی ضمن پاسداشت فرهنگ و سنت های دلنشین ایرانی، عشق و دوستی را به یکدیگر هدیه می دهند.

شب یلدا که به عنوان یکی از شب‌های مقدس در ایران باستان مطرح بوده است به ‌صورت رسمی در تقویم ایرانیان باستان از سال 502 قبل از میلاد در زمان داریوش یکم به تقویم رسمی ایرانیان باستان راه یافت و چله و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است.

آیین یلدا جشنی است که از هفت هزار سال پیش تاکنون در میان ایرانیان برگزار می شود و نیاکان به دانش گاه شماری دست پیدا کردند و دریافتند که نخستین شب زمستان بلندترین شب سال است.

خانواده ها به بهانه این شب با زنده داری، خواندن غزل حافظ و یادآوری حماسه های فردوسی در شاهنامه با استقبال از زمستان خزان پاییزی را بدرقه می کنند و این سنت زیبا را گرامی می دارند.

خانواده در کنار حضور گرم بزرگترها می نشینند و تا سپیده دم انتظار طلوع آفتاب بر پیکره تاریکی شب را می کشند.

جلوه های آیین یلدا در خرده فرهنگ های استان مرکزی با رنگ و لعاب زیبا خودنمایی می کند و با گذشت سالیان طولانی همچنان در بین مردم زنده است.

مردم استان مرکزی نیز همانند سایر ساکنان این سرزمین دیوان اشعار لسان الغیب را با نیت بهروزی زمزمه می کنند.

استان مرکزی رد پای پررنگی در تمدن هفت هزار ساله ایران دارد و در دوران های مختلف تاریخی این محدوده جغرافیایی بخشی از فرهنگ، باور، رسومات ایران زمین را در خود محفوظ داشته است.

تحولات اجتماعی و فرهنگی حاکم بر جامعه، آیین ویژه یلدا را تحت تاثیر قرار داده و جوانان علاقه چندانی به آن ندارند و این بزرگ ترها هستند که با بهره گیری از ذوق و استعداد می توانند این سنت ها را حفظ و جوانان را به شرکت درآن ترغیب کنند.

آیین های یلدایی گنجینه ارزشمندی است که باید امانتدار خوبی برای آن باشیم چرا که بخشی از هویت فرهنگی و قومی ایرانی در خرده فرهنگ ها به باورها و سنن آنان گره خورده است.

یلدا واژه ای سریانی و به معنای «ولادت» است که در فرهنگ ایران باستان معنای ولادت خورشید (مهر و میترا) را داشته است که نشان شکست ناپذیری می باشد.

ابوریحان بیرونی از آیین روز اول دیماه با عنوان «خرم روز» نام برده که در دستگاه حکومتی و پادشاهی با جاه و جلال برگزار می شده است اما، نامی از یلدا در آثار وی نیست و شاید علت آن این است که خرم روز آیینی تشریفاتی حکومتی بوده در حالی که یلدا در کانون خانوادگی با محبت و صمیمت تا پاسی از شب به صورت غیررسمی برگزار می شده است.

پیشینیان ایران زمین در این شب سفره ای رنگین از انواع خوراکی ها را ضمیمه محافل گرمشان می کردند که هر کدام از این خوردنی ها شامل هندوانه، خربزه، انار، سیب، خرمالو و برگه های خشک سایر میوه ها معنایی نمادین داشته است.

یلدا در استان مرکزی نیز نظیر سایر مناطق ایران یکی از رسومات کهن مردمی است که به جای یک شب در سه شب با نام های «چله بزرگه»، « چله وسطی» و « چله کوچیکه» برگزارمی شود و این ایام به عنوان فرصتی برای تقویت همدلی، دید و بازدید اقوام نزدیک و گفت و شنودهای شیرین است.

حضور در منزل بزرگان سالخورده و ادای احترام به آنان از رسوم زیبای مردم استان مرکزی است و در شب های چله هر خانواده با تدارک یک سینی که معمولا از هفت نوع خوراکی و تنقلات محلی نظیر کشمش، نخود بو داده، انواع تخمه، و میوه ها به ویژه هندوانه و انار پر شده راهی خانه بزرگان فامیل شده تا در کنار مشاعره و فال حافظ و بازی های محلی این خوراکی ها را میل کنند و شکرانه سلامت و پاسداشت نعمت های خدای را به جای آوردند.

هنوز در بسیاری از مناطق روستایی و بافت های سنتی و محلی که کمتر درگیر و دار تغییرات مدرنیه قرار گرفته اند، شب چله با قربانی گوسفند در خانه بزرگ فامیل و گذران ساعات طولانی شب در اطراف کرسی های چوبی گره خورده و معمولا چاشنی این محافل فال کوزه، شوقات و قصه گویی و تکریم اقوام است.

بی گمان برای جوانان نسل امروز کرسی گذاشتن، کنار یا دور کرسی نشستن نیاز به توضیح و توصیف دارد و ابزارهای گرمازای تکنولوژی جدید و عوامل دیگر کرسی و فرهنگ مربوط به آن را به دست فراموشی سپرده است.

در مناطق روستایی استان مرکزی رسم هدیه فرستادن خانواده داماد برای عروس هنوز رسم است، این هدایا معمولا در طبقی با تزئینات چیده می شود و همراه با شام، میوه و شیرینی توسط پیکی برای عروس فرستاده می شود و خانواده عروس نیزدر عوض آن با هدف حرمت گذاری به خانواده داماد هدایایی که معمولا دستکش و یا جورابی پشمین است پیشکش می کنند.

یکی از مراسم شب چله در استان مرکزی کشتن گوسفند با هدف فراهم آوری مواد اولیه شام این شب با حضور اقوام است که هنوز در بسیاری از مناطق روستایی انجام می شود.

گوسفند قربانی این شب «اتلیک» نام دارد و این گوسفند توسط میزبان شب چله از فصل تابستان انتخاب و جداسازی شده و پروار می شود و در شب چله برای «اتلیک شام» سر بریده می شود.

در این شب دل و جگر گوسفند با سیب زمینی به عنوان غذای ویژه تفت داده می شود که به آن «جزلاق» می گویند و معمولا با نوعی نوشیدنی محلی و طبیعی از انگور که به «شیره رب» شهرت دارد تناول می شود.

در برخی از روستاهای مامونیه نیز ضمن سربریدن گوسفند اتلیک کله و پاچه آن را به عنوان شام دسته جمعی طبخ کرده و با اقوام می خورند.

در روستای چناقچی بالا نیز که یکی از کانون های ارمنی نشین استان مرکزی محسوب می شود در این شب ارامنه ساکن و مهاجر در کلیسا جمع می شوند و پس از آیین نیایش و دعا ، تازه دامادها در حیاط کلیسا آتش روشن می کنند و از روی آن می پرند.

برخی از مناطق روستایی شهرستان محلات از توابع استان مرکزی نیز در شبهای چله محفل محبت خانواده ها با شاهنامه خوانی و یا کتاب امیر ارسلان نامدار زینت می گیرد و در مناطق «چهل زر» و «نیمور» این شهرستان نیز هفت خوراکی سینی یلدا از تنقلاتی است که با حرف سین شروع می شود و معمولا در این سینی سنجد، سیب، سبزی، سمنو و سرکه یافت می شود.

در کنار این خوردنی ها کدو حلوایی آب پز نیز به عنوان دسر به چشم می خورد که گاه با زردک و قیسی زردآلو نیز همراه است.

اما یلدا در مناطق شهری استان مرکزی دچار تغییرات زیادی شده و بیشتر به شب نشینی مدرن و امروزی با تنقلات فانتزی بدل شده اما هنوز رنگ و بوی حافظ خوانی و شاهنامه خوانی، بازگویی قصص قرآنی و روایات بزرگان ادب و دین در این محافل زنده است.

هنوز در بسیاری از خانواده های اصیل اراکی و استان مرکزی بزرگترهای فامیل به عنوان گنجینه ای ارزشمند قصه ها و متل های محلی را با شور و حرارت خاص برای نسل های جدید تعریف می کنند که از جمله آنها می توان به قصه کردعلی به کوه، تله گرگ، ریزعلی، پیرزن نخ ریس و کوسه ناقالدی و شاه و دزد نام برد که هر کدام درس های ارزنده ای را با خود دارد.

گاه زینت بخش شب های یلدایی استان مرکزی اشعار کار، و یا سرگرمی های محلی است که عمده کارگردانان آنها زنان و دختران هستند ودر برخی مناطق روستایی استان مرکزی هنوز رسم تخم مرغ شکنی با هدف دور کردن چشم بد از فامیل در درازترین شب سال انجام می شود و دختران دم بخت نیز در برخی از مناطق کمیجان و فراهان رسم فال کوزه را با هدف بخت گشایی و خوشبختی به صورت نمادین اجرا می کنند.

در شهرستان خمین نیز مردم معتقدند که باید خوردنی هایی مانند هندوانه، انار، سیب، به، انگور سر سفره چله باشد و علاوه بر این ها، ترشی پیاز و ترشی سیر هم در شب یلدا در خمین مرسوم است و مردم این شهرستان این میوه ها و خوردنی ها را نشانه برکت و سلامتی می دانند.

خشکباری مانند برگه هلو و زردآلو، انجیر خشک، سنجد و کشمش ، نخودچی می خورند، کدو حلوایی پخته شده و گندم برشته ، تخم هندوانه و آفتابگردان در شب یلدا استفاده می شوند.

روستاهای خمین هم در شب یلدا آداب و رسوم خاص خود را دارند.

درگویش روستا یمن از توابع خمین شب یلدا معروف به «شو اول زمستن»است واز قدیم رسم بر این بوده است که مردم این روستا درشب یلدا مقداری برف با شیره ی انگور مخلوط کرده و می خوردند.

یکی ازمحاسن شب یلدا، این شب بهانه ای است برای بیان و انتقال پندها و تجربه های ارزشمند پدربزرگ ها و مادربزرگ ها به فرزندان و نوه ها و بسیاری از تعالیم اجتماعی و فرهنگی را نسل جدید می توانند از تجربه های بزرگترهای خود دریافت کنند و بیاموزند.

از دیگر رسوم خمین در شب یلدا این است که به مناسبت فرا رسیدن شب یلدا معمولا خانواده هایی که پسرشان نامزد دارد، انواع آجیل، شیرینی و میوه های فصل از جمله هنداوانه ، انار را همراه با هدایای در بسته های آذین بندی شده یک شب قبل از شب یلدا به خانه عروس می برند و در شب یلدا عروس را به خانه خودشان دعوت می کنند.

در شب یلدا دختران و پسران جوان به حافظ تافل می زنند و پدربزرگ ها اشعار و غزلیات حافظ را برای فرزندان و نوه های خود قرائت می کنند.

کارشناس باستان شناسی ومردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی در این باره معتقد است: شب یلدا فرصتی مغتنم است تا خانواده ها با جمع شدن در کناریکدیگر الفت و صمیمیت را افزایش و و از کدورت های احتمالی چشم پوشی کنند.

« قاسم فضلی » افزود: یک واقعیت تلخ از روابط خانوادگی در جامعه کنونی شکل گرفته و آن دوری اعضای خانواده و به ویژه فرزندان از کنار پدران و مادران است.

وی اظهار کرد: آیین هایی مثل شب چله و نوروز فرصت خوبی است تا با حذف ابزار مدرنیته از جمله شبکه های مجازی و شبکه های تلویزیوین به حضور اطرافیان بیشتر توجه شود.

کارشناس باستان شناسی ومردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: کمرنگ شدن برخی آداب و سنن نیازمند فرهنگ سازی برای کاهش آسیب هایی است که جامعه به آن مبتلا شده است.

فضلی افزود: دگرگون شدن اخلاقیات در زندگی مدرن کنونی از جذابیت روحیه صفا و صمیمیت کاسته است که پرداختن به رسوم های اثر گذار گذشته می تواند بخش کوچکی از زخم آسیب ها را مرهم باشد.

بیش از 2 هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که 850 اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

6991/3075

خواندن خبر در سایت منبع

زمستان سردِ بازارِ شب یلدا

ایرناخبرگزاری ایرنا
زمستان سردِ بازارِ شب یلدا
زاهدان - ایرنا - در حالی دل های مردم از شوق رسیدن شب یلدا لبریز است که دست ها از توان خرید اقلام مورد نیاز این شب کوتاه مانده و بازار یلدا کساد و زمستانی است.

به گزارش ایرنا خانواده های ایرانی از هزاران سال قبل در شب یلدا که طولانی ترین شب سال است دور هم جمع می شدند و خود را برای فصل زمستان آماده می کردند. داستان خوانی، شعر خوانی مخصوصا فال حافظ گرفتن و قصه گویی بزرگترها از سرگرمی های این شب به یادماندنی است که با خوردن خوراکی هایی همچون آجیل، انواع میوه و شیرینی سپری می شود.

در فرهنگ کهن ایرانی استفاده از میوه هایی همچون هندوانه یا انار در این شب مانند اجزای سفره هفت سین در نوروز فلسفه خاص خود را دارد اما این روزها گرانی همه این معادلات و فلسفه ها را بر هم زده است.

چندین سال است که در آستانه شب یلدا بازار با جزر و مد قیمت ها مواجه و گرانی چاشنی طولانی ترین شب سال می شود اما امسال اوضاع بازار با سال های گذشته متفاوت بود.‌

امسال گرانی و بالارفتن قیمت ها منتظر شب یلدا یا دیگر مناسبت ها نماند چرا که افزایش نرخ دلار و طلا و کاهش ارزش پول داخلی بازاری پرنوسان را پیش روی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان قرار داد که قدرت پیش بینی و تحلیل را از هر دو طرف گرفت به طوری که اکنون با پایین آمدن نرخ دلار و طلا هنوز هم قیمت برخی اقلام کاهش پیدا نکرده و مصرف کنندگان بلاتکلیف هستند و در آستانه شب یلدا بار گرانی بر دوش آنان سنگینی می کند.

**شب یلدا در فضای مجازی رنگین تر است

یکی از شهروندان زاهدانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در آستانه یلدا، بسیاری از افراد در شبکه های مجازی برآنند تا اولین کسی باشند که این شب را تبریک می گویند. پیام های مختلف در قالب لطیفه و یا متن رسمی در گروه ها و کانال ها دست به دست می شود تا هر کس به اندازه خود در این جشن آیینی ایرانیان سهیم باشد.

محمد میری افزود: هر چه این شادی و شعف در استیکرها و پیام های فضای مجازی داغ و پرهیجان است اما رنگ و بوی آن در دنیای واقعی کمرنگ تر از گذشته جلوه می کند. چرا که مشکلات اقتصادی اولویت های دیگری را پیش روی بسیاری از مردم قرار داده است. به همین دلیل با یک حساب سرانگشتی، از خرید بسیاری اقلام ویژه شب یلدا صرف نظر می شود.

**گرانی آداب و رسوم را به حاشیه برده است

یک خانم میانسال نیز با اشاره به افزایش قیمت ها در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چه می شود کرد، یک شب است و به بهانه آن اعضای خانواده می خواهند دور هم جمع شوند. هر چه قدر هم که بخواهیم صرفه جویی و با کم ترین هزینه این دورهمی ها را برگزار کنیم باز هم دست کم باید 400 تا 500 هزار تومان خرج کرد که این مبلغ با توجه به حقوق بازنشستگی مبلغ زیادی است.

مهین ناصری افزود: در گذشته که اوضاع بهتر بود این گونه مراسم نیز بهتر برگزار می شد. پسر من چند ماه قبل ازدواج کرده است و در دوران عقد به سر می برد. براساس آداب و رسوم گذشته خانواده داماد باید در شب یلدا انواع خوراکی های مرسوم را با تزئینی خاص به همراه هدیه به خانه عروس ببرند اما چون توان انجام این کار را نداریم، فرزندم و همسرش قرار گذاشته اند اولین شب یلدای زندگی خود را دو نفره در پارک برگزار کنند تا متحمل هزینه های اضافی برای خانواده ها نشوند.

**خرید آجیل به یک دهم و تولید آن به یک پنجم کاهش یافت

نائب رئیس اتحادیه قنادان و آجیل فروشان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از افزایش 100 درصدی قیمت آجیل خبر داد و گفت: عواملی همچون خشکسالی و صادرات بر گرانی انواع آجیل مخصوصا پسته اثر گذاشته است به طوری که اگر سال گذشته پسته کیلویی 60 هزار تومان فروخته می شد امسال قیمت آن به 200 هزار تومان رسیده است.

محمد حسین صباغ افزود: میزان تولید پسته در کشور به دلیل خشکسالی و سرمازدگی به یک پنجم تولید سال گذشته کاهش یافته است.

وی ادامه داد: از طرفی کاهش ارزش پول داخلی و افزایش قیمت دلار زمینه صادرات این محصول و دیگر انواع آجیل را بیش از گذشته فراهم کرده است.

صباغ تصریح کرد: کاهش تولید از یک طرف و افزایش صادرات از سوی دیگر سبب شده تا در کشور با کمبود آجیل و در نتیجه افزایش قیمت مواجه شویم.

نائب رئیس اتحادیه قنادان و آجیل فروشان ادامه داد: در این شرایط قدرت خرید مردم به شدت کم شده به طوری که مصرف آن ها به یک دهم سال های گذشته کاهش یافته است.

** اوضاع بازار میوه بهتر است

رئیس اتحادیه میوه و تره بار فروشان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از رونق نسبی بازار میوه در شب یلدا خبر داد و گفت: خوشبختانه در بازار میوه استان هیچ کمبودی وجود ندارد و در میوه ای مانند هندوانه شاهد فراوانی هستیم.

سید جلال طباطبایی با بیان اینکه میوه ها مانند دیگر اقلام در سال جاری با افزایش قیمت مواجه بوده است، افزود: با این وجود کف و سقف قیمت میوه ها به گونه ای است که همه اقشار جامعه می توانند متناسب با توان خود آن را خریداری کنند.

وی ادامه داد: به طور مثال انار در میدان بار از کیلویی 2 تا 6 هزار تومان موجود است که به همین تناسب با 25 درصد سود خرده فروشی به دست مصرف کننده می رسد.

طباطبایی درباره نرخ گذاری قیمت انواع میوه و تره بار اظهار داشت: از آنجایی که میوه سیستان و بلوچستان از دیگر نقاط کشور تامین می شود ابتدا نرخ میوه در مراکز بار کشور را بررسی می کنیم و بعد از آن از شهرهایی مانند اصفهان و یزد نرخ را جویا می شویم و با وجود هزینه های بالای حمل و نقل به سیستان و بلوچستان نرخی پایین تر و یا همتراز با این شهرها برای میوه تعیین می کنیم.

وی در زمینه تخلف فروشندگان از نرخنامه مصوب گفت: در عمده فروشی در حال حاضر گران فروشی اتفاق نمی افتد چرا که عرضه دو برابر تقاضاست و عمده فروشان در رقابت با یکدیگر برای فروش محصولات نمی توانند نرخ را افزایش دهند.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار فروشان ادامه داد: در خرده فروشی هم مانند هر صنف دیگری ممکن است برخی تخلف کنند که وظیفه شناسایی و برخورد با این افراد برعهده بازرسان سازمان صنعت و معدن است.

**سیاست های غلط در صادرات و واردات به مردم فشار می آورد

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به قیمت های موجود در بازار سطح درآمد مردم پایین است و توان خرید آنان کاهش یافته است.

قاسمی ادامه داد: این افزایش قیمت ها مخصوصا در آجیل ناشی از صادرات و کمبود این اقلام در داخل کشور است.

وی افزود: وزارت صمت و سازمان جهاد کشاورزی باید سعی کنند صادرات و واردات کالا را کارشناسی شده انجام دهند تا هر کدام به اندازه ای باشد که به اقتصاد ضربه نزند و به مردم فشار وارد نکند.

قاسمی تصریح کرد: وقتی با کمبود کالایی در کشور مواجه هستیم نباید برای صادرات آن به خارج از کشور مجوز صادر شود.

وی با بیان اینکه در تابستان امسال صادرات گوجه سبب کمبود این محصول در کشور و افزایش هزینه های تولید رب گوجه شد، خاطر نشان کرد: در عین سودآوری صادرات با توجه به افزایش قیمت دلار، با کمبود کالا در کشور قیمت ها افزایش می یابد و چیزی جز ضرر عاید مصرف کننده داخلی نمی‌شود.

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان ادامه داد: این سیاست های غلط در صادرات و واردات که شاید در شرایط فعلی برای در نظر گرفتن منفعت تولیدکنندگان اتخاذ شده است چون بدون مشورت گرفتن از انجمن حقوق مصرف کنندگان اعمال می شود نتیجه ای جز گرانی در داخل و کم شدن قدرت مصرف کننده در پی ندارد.

در این شرایط اقتصادی که سود بخشی از جامعه ضرر بخشی دیگر را در پی دارد مردم راهی جز صرفه جویی و کوچکتر کردن سبد مصرف ندارند و باید شب های یلدای خود را مطابق با این شرایط برگزار کنند.

طرح نظارت بر بازار شب یلدا نیز در راستای جلوگیری از تخلفات احتمالی و گران فروشی از دو روز گذشته در سیستان و بلوچستان آغاز شده است که معاون بازرسی سازمان صنعت،معدن و تجارت این استان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ارائه گزارش را به بعد از اتمام این طرح یعنی روز شنبه آینده موکول کرد.

9908 **6081

خواندن خبر در سایت منبع

راهنمای خرید آجیل شب یلدا

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
راهنمای خرید آجیل شب یلدا
برای خرید آجیل همیشه سعی کنید به اندازه‌ی مصرفتان بخرید تا همان قدر که تازه هستند از آنها استفاده کنید.

با فرا رسیدن شب یلدا؛ طبق رسم و رسومات در این شب خوراکی‌های متنوعی بر سر سفره می‌گذارند که یکی از این خوراکی ها، آجیل و خشکبار است. اما در زمان خرید آجیل یک سری نکات را باید رعایت کرد.راهنمای خرید آجیل شب یلدابرای خرید آجیل به نکات زیر توجه کنید:۱- برای خرید آجیل شب یلدا همیشه سعی کنید آجیل و دانه‌های روغنی را به اندازه‌ی مصرف بخرید تا همان قدر که تازه هستند از آنها استفاده کنید. آجیل به دلیل روغن زیادی که دارد خیلی زود فاسد می‌شود. حتما قبل از خرید آجیل با خوردن چند دانه از آنها از کیفیت طعم و تازه بودنش اطمینان حاصل کنید اگر غیر از این بود از خرید آجیل صرف نظر کنید.

۲- در فروشگاه‌های بزرگ اغلب آجیل‌ها در ظرف‌های مخصوصی نگه داشته می‌شوند، زیرا آجیل نباید در هر ظرفی نگه‌داری کرد. برخی از فروشگاه‌ها مستقیما آجیل را از کشاورزان می‌خرند، بنابراین کیفیت آجیل بسیار بالاست، اما باز هم شما قبل از خرید آجیل چند دانه از آنها را تست کنید.راهنمای خرید آجیل شب یلدا

۳- در خرید آجیل شب یلدا آجیل‌هایی را که مزه‌ی ترش دارند و بوی نامطبوعی می‌دهند، نخرید.

۴- همیشه سعی کنید آجیل کم نمک بخرید. دقت کنید، زیرا گاهی اوقات برای پنهان کردن ترش بودن و بوی بد آجیل به آنها نمک می‌زنند، پس سعی کنید همیشه ترجیحا آجیل خام بخرید.

۵- پس از خرید آجیل، بهترین جا برای نگه داری آجیل در یخچال یا جا‌های خنک است. آجیل را باید در ظروف در بسته قرار دهید و آن را در یخچال نگه داری کنید. اگر آجیل‌ها مازاد مصرف تان است، می‌توانید به مدت ۳ ماه آنها را فیریز کنید.راهنمای خرید آجیل شب یلدا

۶- آجیل‌ها را خیس کنید. تعجب نکنید، زیرا معمولا در طی فرآیند بو دادن آجیل‌ها بخشی از کیفیت آجیل از بین می‌رود، بنابراین بهتر است آنها را قبل از خوردن خیس کنید تا هم راحت‌تر خورده شوند و آسیب کمتری به دندان‌ها بزنند و هم راحت‌تر هضم شوند. شما با شستن آجیل‌ها تانیک اسیدی را که به آجیل‌ها در فرآیند بو دادن می‌زنند را از بین می‌برید.

۷- اگر آجیل‌ها را شستید باید آنها را در یخچال یا فریزر نگه دارید تا ترش نشوند. آجیل‌هایی که مثل بادام و فندق سخت‌تر هستند یا پوست سفت تری دارند باید به مدت ۲۴ ساعت خیس کنید. مثلا گردو جزء آجیل‌های نرم است، اما معمولا طعم تلخی را هنگام خوردن احساس می‌کنیم بهتر است گردو را ۱۲ ساعت خیس کنید. حتی تخمه کدو یا تخمه آفتابگردان را هم می‌توانید خیس کرده تا نرم‌تر شوند و آسیب کمتری به دندان‌ها بزنند.

۸- همیشه باید دقت کنید که آجیل‌های خیس شده را فورا مصرف کنید. راهنمای خرید آجیل شب یلدا

۹- می‌توانید خودتان در خانه آجیل‌ها را بو بدهید. آنها را در ماهی تابه یا فر قرار دهید و با دمای پایین آنها را بو بدهید در حین بو دادن آجیل‌ها باید با دقت به آن‌ها نگاه کنید تا نسوزند، چون آجیل‌های سوخته طعم بسیار بدی دارند.

۱۰- به هر حال در شب یلدا آجیل‌های فراوانی را مصرف میکنیم، پس بهتر است علاوه بر خرید آجیل در خوردن آن هم دقت کنیم. آجیل‌ها را با میوه‌های خشک مخلوط کنید تا تنقلات سالم تری داشته باشید. می‌توانید از آجیل‌ها و دانه‌های روغنی در سالادها، همراه با کباب یا سیب زمینی سرخ کرده استفاده کنید. آجیل‌ها را خرد کنید و در تهیه نان، بیسکوییت، نوشیدنی ها، کیک و در تهیه انواع سس از آن‌ها استفاده کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

یلدا یعنی غمگین نباشی/یادگاری دوران تولید را مصرف زده‌اش نکنیم

مهرخبرگزاری مهر
یلدا یعنی غمگین نباشی/یادگاری دوران تولید را مصرف زده‌اش نکنیم
بالازاده اسطوره‌شناس معتقد است که آیین یلدا آیین شادباش است و از دورانی به امروز رسیده که ایرانیان تولید کننده بودند، اما امروزه این آیین و دیگر آیین‌ها به مصرف‌زدگی و نمایش آلوده شده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، یلدا یا شب چله از کهن‌ترین آیین‌های ایرانی است که فلسفه خاص خودش را دارد و دقت در آن مسائل مهمی از فرهنگ کهن و گذشته ایرانیان را آشکار می‌کند. همه ما این آیین را برگزار می‌کنیم و به دیدار همدیگر می‌رویم و از بزرگترها دیدار می‌کنیم، اما این برگزاری این سال‌ها همراه شده با وجهی از نمایش و مصرف زدگی. شاید ما صرفا این آیین را بحای می‌آوریم تا آن را بجای آورده باشیم و از فلسفه آن بی‌اطلاع هستیم.

به مناسبت در پیش بودن یلدایی دیگر با امیرکاووس بالازاده، اسطوره‌شناس به گفت‌وگو نشستیم تا شاید به بخشی از رمزهای یلدا دست پیدا کنیم. بالازاده عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز و پژوهشگر و مدرس اسطوره شناسی و فرهنگ عامه است. او از شاگردان زنده‌یاد دکتر مهرداد بهار بود و کتاب «مهر و داد و بهار: یادنامه دکتر مهرداد بهار» به کوشش او منتشر شده است. از دیگر تالیفات منتشر شده او می‌توان به «جنگ، نمایش، اسطوره»، «پسر شهرزاد»، «موسم نور»، «فرهنگ یک جلدی فارسی معین» و «فرهنگ نام ایرانیان» اشاره کرد.

اگر موافق باشید بحث را با نمادهای اصلی «یلدا» در فرهنگ و اساطیر ایران آغاز کنیم. بفرمایید که این نمادها در فرهنگ امروز ایران حامل کدام معانی هستند؟

درباره واژه یلدا پژوهش‌های مهمی انجام شده و  بسیاری معتقدند که این واژه به معنی تولد است. نماد مهم «یلدا» خورشید است و در واقع در روزهای آخر پاییز بسیار کوچک شده و از یلدا به بعد می‌رود تا بلند شود. بنابراین به نظر می‌رسد یلدا به معنی تولد و تولد خورشید است. گمان می‌رود که واژه یلدا، تعریب شده باشد، اما برخی ایران‌شناسان اعتقاد دارند که چون «ر» گاهی در زبان فارسی به «ل» تبدیل و مثلا «دیوار» بدل به «دیفال» می‌شد، ممکن است اصل واژه «یلدا» هم «یردا» بوده و «یر» آن با واژه سال در زبان آلمانی و «year» انگلیسی از یک تبار باشد. پس برخی یلدا را به معنی تولد و برخی هم به معنای سال گرفته‌اند سالی که آغاز و تقویمش با از ابتدای دی‌ماه آغاز می‌شود.

منتهی این تقویم بعدها دچار فعل‌وانفعالاتی شده و بسیاری گمان می‌کنند اتفاق تولد مهر در این شب یعنی شب یلدا رخ داده و چون مهر مسیحاست و حافظ نیز در اشعارش به مهرمسیحا اشاره کرد، بسیاری گمان دارند که این تقویم با تولد مهرمسیحا آغاز شده و ادامه پیدا کرده است. اکنون مسیحیان که بسیاری از آیین‌هایشان تحت تاثیر آیین‌های مهری است، اعتقاد دارند که روز چهارم دی تولد حضرت مسیح(ع) است. در صورتی که به نظر این اشتباه می‌آید. یعنی تولد مسیح(ع) در آن اعتقاد باید قاعدتا در همان شب یلدا یعنی بین ۳۰ آذر و اول دی اتفاق افتاده باشد و این رفتن به روز چهارم به خاطر فعال و انفعالاتی است که در کبیسه گرفتن سال پیش آمده است. به همین ترتیب تقویم میلادی که از ۱۱ دی آغاز شده به نظر درست نمی‌آید.

پس اساسا یلدا جشن تولد خورشید است. خورشیدی که آرام آرام سردر آورده و بزرگتر و بزرگتر می‌شود تا در اول تابستان به اوج خودش برسد.

نمادهای آیین مهر هم ارتباطی با یلدا دارند؟ و آیا می‌توان با همسنجی میان این دو مثلا به خوراکی‌هایی رسید که مردم در زمان کهن در یلدا مصرف می‌کردند؟ مثلا یکی از نمادهای آیین مهر «خروس» است. آیا از گوشت خروس در شام شب یلدا استفاده می‌شد؟

قاعدتا خروس در آیین یلدا حضور داشته، اما گمان نمی‌کنم این خروس در سفره شام یلدا بوده باشد. در دین زرتشت و عقیده پیشینیان ما این باور وجود داشته که وقتی خروس آواز می‌خواند، اهریمن پراکنده می‌شود. شب یلدا درازترین شب سال است و در تفکر زرتشتی شب نماد اهریمن است و به همین دایا مردم شب‌ها دورهم جمع شده و آتش روشن می‌کردند. در برخی از مناطق ایران در شب یلدا آیین‌هایی برگزار می‌شد که به آن آیین آتشان می‌گفتند.

روشن کردن آتش، به معنی این است که در اینجا نوری وجود دارد و اهریمنی که می‌خواهد در شب حمله کند با دیدن این نور به کناری برود. خروس در زمره حیوانات مقدس در دین زرتشت است که آواز و نمادش باعث می‌شود اهریمن فرار کند. در متون اوستایی هم گفته شده که با آواز خواندن خروس اهریمن فرار می‌کند. در نتیجه قاعدتاً باید در شب یلدا جایگاه خاصی به خروس داده می‌شد، اما ما امروز چیزی از آن نمی‌دانیم و اثری از آن نمی‌بینیم.

یک مساله مهم برای فرهنگ امروز ایران تاثیراتی است که آیین‌های سنتی می‌توانند در ارتقای این فرهنگ داشته باشند. در آیین یلدا چه نمادها و المان‌هایی وجود داشته که امروزه فراموش شده؟ در ذات این جشن و این آیین چه چیزهایی وجود داشته که ما اکنون از آن غافل هستیم؟

قاعدتاً یلدا باید با آیین‌های کشاورزی مرتبط باشد. در زمستان زمین استراحت کرده و فعل و انفعالاتی در آن ایجاد می‌شد تا برای کشت بهار آماده شود. برنامه‌های آیین یلدا هم بیشتر به کشاورزی مرتبط هستند. امروزه جامعه ما نه صنعتی است و نه کشاورزی و بسیاری از چیزها در آن رنگ باخته و هویت ندارند. بسیاری از آیین‌ها و جشن‌های ما هویت خود را از دست داده‌اند، چرا که شرایط اجتماعی و فرهنگی ما مثل سابق نیست. ما مانند دوره‌های گذشته دیگر ملتی کشاورز نیستیم. اکثر مردم در شهر زندگی می‌کنند و شهرنشینی باب شده است. در نتیجه می‌بینید با آمدن یلدا هجم عظیمی از تجمل به آن اضافه می‌شود.

ما امروز یک جامعه سنتی و حتی یک جامعه مدرن هم نیستیم و یک ساختار حاشیه‌ای داریم که این ساختار از فرهنگ‌های غالب متعددی تاثیر گرفته است. شهر ایرانی امروزه یک شهر بی‌دروپیکری است که هیچ چیزش با هم هماهنگ نیست. در این حالت آیین‌ها استحاله پیدا می‌کنند. شما می‌بینید که در این سال‌ها قطاری برای یلدا درست شده که مردم را سوار می‌کند. یا رستوران‌ها آگهی برای شب یلدا می‌دهند و شام و موسیقی در آنجا با مبالغی کلان مصرف می‌شود. هدف از آیین یلدا که این چیزها نبوده است.

یلدا مانند نوروز یک آیین کشاورزی بوده است، اما امروز از لباس اصلی خود به درآمده و داخل در یک لباس دروغین و جعلی شده است. به همین دلیل است که مردم در آن به تجمل روی آورده‌اند. شاید این تجمل تصنعی به دلیل نبودن تفریح برای مردم است. ببینید برای اینکه یک شب تفریح کنند حاضرند پول‌های زیادی خرج کنند و فی‌المثل ترافیک سنگینی را که در این شب درست می‌شود حمل کنند تا دقایقی را دور هم جمع شده و به شادی دست پیدا کنند. واقعیت را بخواهید من این شادی را تصنعی می‌بینم و اصلا هیچ چیز شادی در این روند وجود ندارد.

شادباشی و سرخوشی ذات این آیین بوده است؟

بله صد در صد بوده. اساساً در ایران باستان به این معنی که امروز گفته می‌شود غم جایگاه چندانی نداشته است. البته نظریه دیگری هم وجود دارد که در ایران باستان نیز برخی موبدان باور داشتند که این جهان بی‌اعتبار است و شادی در آن معنایی ندارد و به همین دلیل هم مردم را به عزا و عزاداری توصیه می‌کردند. این نظریه وجود دارد اما واقعیت را بخواهید من در متون کهن چیزی مبنی بر توصیه به غصه خوردن ندیده‌ام.

در دین زرتشت گفته می‌شود که انسان زاده اهورامزدا است و او مایل نیست انسان غمگین باشد در نتیجه بیشتر شادی توصیه می‌شود. طبیعتاً جمع شدن مردم زیر کرسی‌ها در شب یلداهای قدیم نوعی مبارزه با اهریمن تلقی می‌شد. البته در آن دوران هم معمولا سردی زمستان بسیار سخت بود و مثل امروز نبود که پیشرفت تکنولوژی روی شرایط اقلیمی اثر گذاشته و سرمای زمستان را کمتر کند.

مردم قدیم با روشن کردن آتش، گفتن، خندیدن و شاد بودن در یلدا سعی می‌کردند اهریمن را در درازترین شب سال فراری دهند و شب هر چه زودتر سپری شده و صبح آید. وقتی طلیعه خورشید دیده می‌شد مردم شادمان به منازلشان می‌رفتند. به چنین مراسمی غم راهی نداشته است.

یعنی می‌فرمایید که این شادباش و شاد بودن یک آیین مذهبی و معنوی بود؟ در متون هم داریم که با جمع شدن خانواده یک آیین دعاخوانی و طلب آرزوی خیر کردن هم وجود داشته است.

 بله دقیقاً این‌طور بود.

 بنابراین یلدا شب مبارزه با اهریمن بود و برآمدن روز نشانه پیروزی بر اهریمن. این شب در دوره‌های مختلف تاریخی چگونه و با چه برنامه‌هایی به روز می‌رسید؟

بزرگترهای جمع و پیران قوم قصه‌خوانی می‌کردند و مثلا داستان‌های شاهنامه را می‌خواندند. در دوره‌های مختلف حافظ خوانی هم می‌شد، البته مردم حافظ را درست نمی‌شناختند و هنوز هم همینطور است. ما با حافظ بیشتر فال می‌زنیم. همچنین قصه‌های بلندی چون «سمک عیار» و «امیر ارسلان نامدار» هم بسیار طرفدار داشت و بسیار خوانده می‌شد. یعنی فضایی درست می‌شد تا این قصه‌ها نیز گفته شود. بنابراین فضای یلداهای قدیم بیشتر به گفتن و شنیدن و البته بیشتر شنیدن بوده است. مردم اعتقاد داشتند که با بیان این قصه‌ها زمان زودتر سپری شده و روز یعنی ساعت پیروزی بر اهریمن زودتر از راه می‌رسد.

نکته‌ای را درباره تاثیر آیین مهر بر مسیحیت فعلی بیان کردید، شجاع‌الدین شفا نیز در کتاب «تولدی دیگر» به آن اشاره کرده بود. یعنی در دوره‌های نخستین مسیحیان برای ماندگاری آیین خود، روزها و اتفاقات مهم مسیحی را در اصل در تقویم مهری گذاشتند. روند عجیبی که امروزه در میان ایرانیان باب شده در تهیه درخت کاج کریسمس، ممکن است ارتباطی به خدای خورشید و مهر در کیش مهری داشته باشد؟

استاد ما مرحوم دکتر مهرداد بهار که واقعاً جایش در بهشت باد، مقاله مهمی با عنوان «درخت مقدس» دارد. اساساً در تفکر ایرانی درخت هرقدر که کهن‌سال‌تر باشد مقدس‌تر است. در تاریخ داریم که درخت سروی در کاشمر بود که اعتقاد داشتند توسط زرتشت کاشته شده است. این درخت را خلفای عباسی از بیان می‌برند که باعث سرخوردگی و ناامیدی مردم می‌شود. همچنین در تواریخ نوشته شده که سپاه هخامنشی وقتی به سرزمین‌های مختلف حمله می‌کرد بویژه در یورش‌های خود به یونان، در مسیر به هر درخت کهنی که می‌رسیدند، اشیای تزیینی روی آن آویزان کرده و آن را آبیاری می‌کردند و گرامی می‌داشتند و سپس به مسیر خود ادامه می‌دادند. بنابراین درخت هرچه کهنسال‌تر باشد در تفکر ایران باستان جایگاه خاصی داشته است. من حدس می‌زنم که آنچه در آیین مسیحی نسبت به درخت کاج کریسمس وجود دارد، تجلیاتی از تقدس درخت کهنسال در ایران باستان است، اما اثبات شده نیست و نباید گفت ایرانیانی که در ابتدای دی درخت کاج تهیه می‌کنند مشغول پاسداشت آیینی از ایران باستان  هستند. خیر این‌چنین نیست.

در اینجا این کلام شما بسیار مهم است که بیان کرد ما نه سنتی و نه مدرن هستیم. در این دوران گذار معمولا درباره آیین‌ها ما با نوعی از استحاله مواجه هستیم. به همین دلیل درباره آیین شب یلدا هم بدون آنکه نسبت معناداریِ آن بین کیش مهری و مسیحیت درک شود، وارد فاز مصرفی نمایشی شده است. یعنی درباره این آیین بومی خودمان هم دوست‌ داریم شبیه غربی‌ها شویم شاید که در دید دیگران پیشرفته‌تر به حساب آییم. نظر شما در این باره چیست؟

کاملاً با نظر شما موافقم. امروزه جامعه ما متاسفانه مقلد شده و در نتیجه معنای بسیاری از نشانه‌هایی را که مصرف می‌کند، نمی‌داند. ما ملتی مصرفی بار آمده‌ایم و این مصرف‌گرایی اثرات مخربی بر فرهنگ ما دارد. مدام به سمت چیزهایی می‌رویم که بیشتر به چشم بیاید. این روند مخرب به جشن‌ها و أیین‌های ما هم راه پیدا کرده است و همه سعی دارند برای بیشتر نمایش دادن بیشتر خرج کنند. این در صورتی است که در دوره‌های پیشین این‌گونه نبوده است.

اگر شما به منابع کهن درباره یلدا مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که چون چیزی به اسم یخچال وجود نداشت، مردم از ابتدای پاییز مقداری از خوردنی‌های رایج خود را در زیرزمین‌های خنک و یا سردابه‌ها قرار می‌دادند تا در این شب خاص که همه دورهم جمع می‌شدند آن خوردنی‌ها را درآورده و در کنار هم مصرف کنند. آنها هیچگاه نمی‌رفتند از بیرون مثلا کشمش یا نخودچی خریداری کنند. اصلا یلدا آیینی است برای جامعه‌ای که تولید کننده است. جامعه ما هم در دوران کهن تولید کننده بود و از همه چیزهایی که خود تولید می‌کرد در شب یلدا بهره می‌برد. ما امروزه هیچکدام از اینها را نداریم. ما مصرف کننده هستیم و برای نمایش هرچه بیشتر در این مسابقه مصرف مدام اقلام را از خارج وارد می‌کنیم. این واردات اقلام قاعدتا به واردات فرهنگ هم می‌انجامد. در این حالت که شکل اصیل آیین‌ها باقی نمی‌مانند.

حتی نماد کریسمس و عید مسیحی را هم ما وارد کرده‌ایم و این‌گونه نبوده که از باورهای کهن خودمان بگیریم.

دقیقا درست است. آیین‌های بومی ایرانی واقعا استحاله پیدا کرده‌اند. در همین آیین شب یلدا همه فکر می‌کنند که باید حتما هنداونه مصرف کنند و این مرسوم شده در صورتی که به نظر من هندوانه هیچ معنای سمبلیکی ندارد تا در آیین یلدا مصرف شود. تازه در این دوران کجا آن هندوانه‌های قرمز قدیم پیدا می‌شود؟ هندوانه برای تولید به آب زیادی نیاز دارد. در کشوری که بحران آب دارد، شما تخمین بزنید که برای همین هندوانه شب یلدایش که گفتم هیچ معنای سمبلیکی هم ندارد چه مقدار باید آب مصرف کند؟ هیچکس به این نکات توجه ندارد و همه می‌خواهند به قول خود با خرید هندوانه سنت را حفظ کنند!

در حالی که این روند حفظ سنت نیست و ما بجز محتوا ساختار سنت را نیز از دست داده‌ایم!

بله. ببینید امروزه کشاورزی ما مانند کشاورزی دوره قدیم نیست و عجیب آنکه حتی مدرن هم نشده است. یک ساختار من‌درآوری دارد. همچنین مردم به دلیل شرایط اجتماعی و فرهنگی که امروز هست سعی دارند گذشته را بازسازی کنند، اما چه گذشته‌ای؟ در اصل دارند گذشته‌ای را بازسازی می‌کنند که وجود خارجی ندارد. ایراد اصلی در اینجاست. به نظر من ما در دورانی زندگی می‌کنیم که حتی نمی‌شود نام آن را دوران گذار گذاشت. دوران گذار دورانی است که جامعه در حال حرکت رو به جلو است، اما ما که روبه جلو حرکت نمی‌کنیم، ما یا درجا می‌زنیم یا به عقب می‌رویم.

در دهه‌های گذشته این مساله نمایشی شدن وجود داشت؟ من فکر نمی‌کنم که حتی در دوران پهلوی هم که کل حکومت تمایل شدید به غرب داشت و مدام نمادهای غربی را وارد می‌کرد و فضای فرهنگی کشور نیز غربی شده بود، مردم به مصرف نشانه‌های آیین مسیحیت گرایشی نشان داده باشند! مثلا آیا در دوران پهلوی ایرانیان مسلمان به خرید نمادهای عید ژانویه و بزرگداشت این عید اقدام می‌کردند؟

ایراد بزرگ ما در برخوردهایی است که بالادستی‌ها با پایین‌دستی‌ها می‌کنند. ببینید وقتی قرار است روی مساله‌ای دست گذاشته و مردم را از آن نهی کنید باید درست و عالمانه دلیل این نهی را توضیح بدهید. چنین چیزی اتفاق می‌افتد؟ قطعا خیر. هر انسانی با نهی دستوری بدون ارائه دلیل مقابله می‌کند و درست برعکس نهی فرمانی عمل می‌کنند. ببینید بسیاری از آیین‌های شادی آور گذشته امروزه منسوخ شده‌اند. ما در طول سال عزاداری هم زیاد داریم. ملت نیاز به شادی دارند و وقتی شادی و تفریح را از آنها بگیریم به سمت مسائل و آیین‌هایی پناه می‌برند که برای خودشان نیست و درک درستی از آنها ندارند. به عبارتی با مراجعه به این آیین‌ها می‌خواهند شادی کاذب برای خود درست کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

"شب یلدا" مرتکب این اشتباه زیان‌آور نشوید/تدابیر ویژه شب چله

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
"شب یلدا" مرتکب این اشتباه زیان‌آور نشوید/تدابیر ویژه شب چله
تدابیر ویژه‌ طب سنتی برای شب یلدا بیان شده است از جمله لزوم پرهیز از یک اشتباه رایج که عدم پرهیز از آن می‌تواند آسیب جدی به سلامت شما وارد کند.

"شب یلدا" گرچه یک رویداد اخترشناختی است و با تناسب جهت زمین و خورشید، طولانی‌ترین شب سال است، برای ما ایرانیان شبی شورانگیز و با جلوه‌هایی مانند صله‌رحم و گردهمایی خویشاوندان، آثار اجتماعی و معنوی بسیاری دارد که محل بحث ما نیست.

اما هرچه هست، نباید فراموش کنیم که شب چله، شب یلدا و بلندترین شب سال است و این اتفاق که در دانش اخترشناسی کهن، انقلاب شتوی یا تحول زمستانی، توصیف می‌شود یک رویداد اثرگذار بر طبیعت است؛ آدمی نیز به‌عنوان عالم صغیر و جزیی از این طبیعت، فارغ از اثربخشی انقلاب زمستانی نیست بنابراین، این ایام باید خوراک و پوشاک خود را به‌گونه‌ای تمهید کند که از شب یلدا و ایام نزدیک به آن، اثر منفی نگیرد و جشن شب چله برای او به صبح رنج و بیماری منتهی نشود.

امسال شب یلدا، با اواسط ماه ربیع‌الثانی مصادف است؛ به‌طور کلی در ماههای سرد سال، سردی طبیعت دوچندان می‌شود و اگر هوا، همراه با برودت و سردی، با بارش برف یا باران، رطوبت هم داشت، بدن آدمی نیز مستعد بلغم‌افزایی بیشتر و ناتوانی بیشتر است یعنی تن آدمی نیز بیشتر دچار سردی و تری می‌شود بنابراین باید در خوراک و پوشاک، تمهیداتی داشت تا گرمی تن، افزایش یابد و با برودت و رطوبت بیش از حد، بیمار نشود.

چگونه شب چله را حکیمانه سپری کنیم

خوب است این شب را با گردهمایی خانوادگی و دوستانه و با احیای سنت نیکوی صلهارحام، آغاز کنیم و یک مهمانی ساده و شاداب، ترتیب دهیم؛ مهمانی را با یاد و نام خداوند و قرآن کریم و اهل بیت(س) بگذرانیم؛ پیامبر اعظم(ص) فرمود: "نشست‌های خود را به‌یاد علی(ع) زیور ببخشید". خواندن یک "حمد" و هدیه آن به درگذشتگان، شهدا و صدیقین و آنان که به‌گردن ما حق دارند، چه خوب است؛ خواندن دیوان حافظ و تفأل به اشعار او نیز اگر ذوق ادبی دارید، مهمانی شما را شورانگیزتر می‌کند.

شام مناسب برای این شبها، آن است که مزاج گرم داشته باشد، آبگوشت، حلیم، بوقلمون، فسنجان، آش‌هایی با ترکیب حبوبات و شلغم، بسیار مفید است در مقابل از غذاها و گوشتهای سرد، بپرهیزید؛ ماهی، گوشت گوساله و مرغ، ماست، ترشی، سوسیس و کالباس و ... نخورید.

به‌خلاف آنچه شایع است، خوردن "هندوانه" برای شب چله و تمام شبهای پاییز و زمستان اصلاً خوب نیست زیرا مزاج این میوه، کاملاً سرد و مرطوب است و خوردن آن در این ایام می‌تواند بسیار بیماری‌زا باشد؛ اگر خیلی می‌خواهید به حس شورانگیز و نوستالژیک تابستانی، مقید باشید به خوردن بسیار اندک از آن، شکیبایی کنید.

کنار هندوانه، خوردن تنقلات گرم که در ادامه اشاره خواهد شد، لازم است البته بانوان به‌ویژه بانوان باردار مخصوصاً اگر بار آنها، دختر است و نیز مادران شیرده همچنین افراد بلغمی و سودایی و افرادی که افسردگی، اضطراب، استرس و... دارند باید در پرهیز از هندوانه، جدی‌تر باشند و بکوشند بیشتر سهم هندوانه خود را به دموی‌ها و صفراوی‌ها هدیه کنند!

کنار هندوانه، از خوردن خیار، کیوی ترش، انار ترش، مرکبات ترش، کاهو و گوجه‌فرنگی نیز جداً بپرهیزید و در مقابل انار شیرین و مرکبات را با مصلح، مثلاً گلپر میل کنید؛ سیب، به و خرمالوی رسیده، لبو و شلغم، و کنار آنها انواع حلوا به‌عنوان شام یا چاشنی و نیز خوردن تنقلاتی مانند بادام، بادام زمینی، فندق، پسته، گردو، کشمش و مویز، کنجد را بیش از هندوانه جدی بگیرید.

در پوشش تا می‌توانید لباس‌های پشمی را برگزینید و برای گرمابخشی به خانه اگر فضای مناسب دارید، کرسی استفاده کنید تا در زیر لحاف کرسی، هم به تن گرما بدهید و هم تنفس خنکای این ایام را تجربه کنید که آثار مفیدی برای ریه دارد.

برای نوشیدنی از یخ، آب، دوغ، نوشابه گازدار و ماءالشعیر و شربت خنک بپرهیزید و به‌جای آن، با عرق نعناع یا عرق بهارنارنج و عسل، شربت مقوی و گرمابخش به مهمانان خود بدهید یا با گل‌گاوزبان، بِه و سیب با دارچین و... دمجوش بسازید و به‌جای قند با عسل یا خرما، توت یا کشمش و مویز، به مهمانان خود تعارف کنید تا حتی آنان که دیابت دارند، شب خوشی را تجربه کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

یلدا نوری در میانه زندگی مدرن

ایرناخبرگزاری ایرنا
یلدا نوری در میانه زندگی مدرن
سنندج - ایرنا - یلدا به عنوان یک آیین سنتی این روزها و در بحبوحه زندگی مدرن و پر مشغله اهمیت مضاعفی پیدا کرده و با وجود شرایط اقتصادی باز هم تلاش می کند شکاف ایجاد شده میان دل ها را پر کند.

درگیری پر طمطراق جامعه امروز با امکانات تکنولوژی، رسانه و فضای مجازی به اندازه کافی افراد را در کنج عزلت فرو برده است و این روزها تلاش بسیاری از خانواده ها برای جبران هزینه ها موجب شده زمان کمتری در کنار هم و دوستان، آشنایان و فامیل باشند.

از سوی دیگر همین شرایط اقتصادی و هزینه های بالا هم تعداد مهمانی ها را کاهش داده اما هنوز آداب و رسومی هستند که ما را به حفظ صله رحم و گسترش ارتباطات امیدوار کنند.

آیین یلدا که بطور عامیانه به شب چله هم معروف است یکی از همین سنت های قدیمی و باستانی است که هدف، پیام و کارکرد اصلی آن حفظ و گسترش ارتباطات بین اعضای خانواده با یکدیگر، فامیل و بزرگترها است.

یلدا چند روز پیش از رسیدن موعد خود شور و شوقی وصف نشدنی در جامعه ایجاد می کند و بسیاری با خرید مایحتاج ویژه این شب آماده استقبال از بلندترین شب سال می شوند.

برنامه ریزی برای خرید و اینکه این شب را کجا برویم و در کنار چه کسانی باشیم دست کم یک هفته قبل از و هفته پایانی فصل پاییز شروع می شود.

این ذوق و شوق برای جامعه پر مشغله امروزی که ذهن ها با فضای مجازی و کم ارتباطی درگیر است یک نعمت محسوب می شود و حمایت جامعه و مسئولان فرهنگی از این نوع آیین ها در واقع تقویت روح زندگی، افزایش روحیات افراد و کمک به قوام و دوام آنچه به عنوان جامعه شناخته می شود، است.

اگر به عمق و گذشته این آیین رجوع کنیم با توجه به اینکه بیشتر مردم در گذشته های دورتر به کشاورزی اشتغال داشتند و از سوی دیگر اهمیت آب را بهتر درک می کردند شروع زمستان به معنای شروع بارش های فراوان و نعمات خدادادی بود.

گرفتن جشن برای شروع چنین فصلی و به پیشوازی آن رفتن می تواند یکی از فلسفه های گرامیداشت شب یلدا باشد.

اما امروز اگر یلدا بتواند حضور خود را به جامعه مدرن امروزی ثابت و ماندگاری خود را حفظ کند کارکرد دیگری را عملی کرده است، هر چند بسیار کوتاه اما یلدا منشا پیوند و شادی برای جامعه ای است که بشدت به آن نیاز دارد.

یکی از کارشناسان فرهنگی در رابطه با شب یلدا و تاثیر آن در نزدیک کردن خانواده ها به یکدیگر به خبرنگار ایرنا گفت: در کردستان جشن یلدا فرصتی برای به فکر هم بودن است مثلا در هر محله‌ای اگر خانواده‌هایی باشد که استطاعت مالی مناسبی برای برگزاری این مراسم نداشته باشد از طرف دیگران برای این خانواده شام برده می ‌شود.

امیر صادقی با اشاره به اینکه کالک تورش یکی از میوه هایی است که مصرف آن در شب یلدا در مناطق مختلف کردستان مرسوم است، افزود: چون در بازار «کالَک تورش» به تعداد کافی موجود نیست و معمولا گران است، اگر زن منزل در همسایگی یا در فامیل بداند زن بارداری هست حتما از آن کالک (خریزه محلی) ترش برایش می برد.

وی اظهار داشت: همچنین در این شب اگر همسایه‌ها مایل باشند از غذایی که تهیه کرده‌اند به یکدیگر می دهند که به آن «کاسه هاوسا» یا کاسه همسایه می ‌گویند.

صادقی تاکید کرد: از رسم‌های جالبی که در این شب در کردستان رایج است می توان به خوانچه بردن از طرف خانواده پسر برای نامزدش اشاره کرد.

وی گفت: در این خوانچه‌ها باید از شام گرفته تا خشکبار و میوه برای خانواده‌ عروس ببرند به صورتی که آن شب، خانواده عروس برای برگزاری شب یلدا یا شب چله هیچ تدارکی از قبل نمی بینند.

صادقی اضافه کرد: رسم دیگری وجود دارد به نام «شه ‌و زمسانی» که در آن عروس اولین شب چله را در خانه‌ شوهر تجربه می کند که به این معناست که این بار خانواده‌ عروس باید خوانچه‌هایی را که تمام نیازهای شب چله خانواده‌ داماد را بر طرف می کند را به منزل داماد ببرند.

وی با بیان اینکه از دیگر تمهیدات برای گذران این شب، انجام برخی بازی‌های محلی است، افزود: مشهورترین این بازی ‌ها در کردستان «گوروابازی» یا جوراب بازی است.

صادقی با اشاره به اینکه این بازی دسته جمعی است و شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم می‌شوند و دارای هیجان بسیار زیادی است، گفت: همه‌ مهمان ‌ها می ‌توانند در این بازی‌ شرکت کنند و معمولا انجام آن با ابراز هیجانات افراد همراه است و چند ساعتی از شب را به خود اختصاص می ‌دهد.

صادقی با تاکید بر اینکه ویژگی اصلی شب چله، جمع شدن خانواده‌ها در کنار هم است اضافه کرد: در این جمع شدن‌ها بسیاری از کدورت ‌ها برطرف می ‌شود بخصوص امروزه که خانواده‌ها کمتر همدیگر را ملاقات می ‌کنند، فرصت مناسبی برای تجدید دیدار است.

6108/9102

خواندن خبر در سایت منبع

یلدا، بهانه ای برای شب نشینی نه تجمل

ایرناخبرگزاری ایرنا
یلدا، بهانه ای برای شب نشینی نه تجمل
ایلام- ایرنا - روزهای زیبا و پر شکوفه بهار، تا لحظات طاقت فرسای تموز و زیبایی چشم نواز خزان پاییز و در انتها بلندترین شب سال که آذر بانو کوله بارش را بسته و فرصت را در اختیار ننه سرمای زمستان سرد و سپید مو می گذارد، همگی از پی هم می روند و هر مناسبت بهانه ای می شود برای جشن.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بی گمان در سالهای دور که نه خبری از تلویزیون بود و نه گوشی موبایل و تبلت و فضای مجازی، خونه گرم و با صفا زیر کرسی و لحاف و قل قل سماور و چای دارچین داغ و سوپ ترخینه و شوخی و خنده بچه ها.

تمام لحظه هات خستگی طول روز اشتیاق آرامشی بود برای کنار هم بودن و شب نشینی و شنیدن خاطرات زیبای افراد کهنسال و شنیدن متل های دلنشین'ملک محمد و دختر شاه پریان' آن زمان بود که تمام افکار در آن دورهمی خانوادگی پر می کشید تا افسانه های دور و جنگ اژدها و دیو و پیروزی ملک محمد و نجات دختر شاه پریان و خیال خوش عروسی ....

اینها همه خاطرات کودکی ما و پدران و نیاکان گذشته ما بوده که در مناطق عشایری و روستایی و حتی شهری در زمستان سرد و شب های بلند سال لحظت را با آن سپری می کردیم.

بی گمان لذت شنیدن این خاطرات امروز برای بچه هایمان که با یک دنیای مجازی غیر واقعی مواجه اند نیازی است تا با ما با پر رنگ کردن رسوم و آداب کهن دیار خود آنان را با این فرهنگ های اصیل باستانی ابا و اجداد خویش آشنا کنیم و هویت و اصالت ایرانی خویش را سینه به سینه و نسل به نسل برای آنان به یادگار بگذاریم.

شب یلدا را همه با هندونه و انار سرخ و تنقلات محلی و فال حافظش به خوبی به یاد دارند اما باید اذعان کرد که آنچه در کنار این تجملات و رنگ و لعاب ها از همه مهمتر و بیاد ماندنی تر است شب نشینی و کنار هم بودن و مرور خاطرات خوش با هم بودن است.

** شب یلدا

نام گذاری شب یلدا (شب چله) به این علت است که در باور تاریخی و اجتماعی مردم این منطقه در حقیقت زمستان به 2 بخش چله بزرگ و چله کوچک تقسیم شده است.

در چهل روز اول (از اول دی ماه تا دهم بهمن) را چله بزرگ و بیست روز بعدی را (از دهم بهمن تا اول اسفند) چله کوچک می نامند که ننه سرما معروف به 'حمیل' می آمد و خیر و برکت را با خود همراه می ساخت از این رو بود که در آن شب چله بزرگ معمولا زنان روستایی برخی مناطق ایلات ایلام برای 'حمیل' در ظرفی مقداری غذا می گذاشتند تا خیر و برکت همیشه در سفره و غذایشان باقی بماند.

آن روزها افراد فامیل بنا بر رسمی دیرینه به خانه بزرگترین فرد فامیل که معمولا پدر بزرگ و مادر بزرگ بودند می‌رفتند و با تکاندن برف های زمستان از لباس هایشان در گرمای آرامش بخش کرسی فرو می‌رفتند.

در سالهای گذشته که بیشتر مردم در روستاها سر می کردند، افراد فامیل بر سر یک سفره باهم شام می‌خوردند و بر روی سفره مخصوص این شب غذاهای خاصی چیده می‌شد.

خوردنی‌هایی از قبیل تخم کدو، شله کینه، نخود و کشمش، برژی برساق، کله کنجی، گمگه، گردو و بادام محلی، توت خشک، چای عناب و دارچین، شیره کنجد و دوشاب خرما، روی کرسی مزین می شد از تنقلات و میوه های رنگا رنگ و شب یلدا معنا می گرفت و ماندنی می شد.

** یلدا و فال حافظ

گرفتن فال حافظ در شب یلدا یکی از خاطرات خوب همه شهرهای باستانی و کهن ایران زمین است، شب یلدا از جایگاه ویژه‌ای در میان مردم برخوردار است و همواره با مراسم زیبا و با شکوهی همراه است.

مردم استان ایلام براساس آیینی کهن در این شب بیدار می‌مانند تا با شعر خواندن، قصه گفتن، فال حافظ گرفتن و آجیل خوردن با مادر لحظه خوش شب نشینی و دور همی را تکرار کنند.

میوه‌هایی که در این شب خورده می‌شود به گونه‌ای نمادی از خورشید است مانند هندوانه سرخ، انار سرخ، سیب سرخ و یا لیموی زرد ، کام همه را آنچنان شیرین می کرد که شاید هر کس در آن لحظات آرزو داشت همه شب های سال یلدا تکرار می شد.

از همه مهم ترین لحظه نیت گرفتن جوانان دم بخت بود و گشایش کتاب حافظ که بخت بلند و زیبایشان را با شعرهای آهنگین و با مفهومش سپید می کرد و لبخند رضایت برلبان انان می نشاند تا تمام شوقشان دوباره گرفتن فال حافظ بود و شاهزاده اسب سوار و عروس زیبا مهتاب.

معمولا در شب یلدا رسم بر این است که صاحب‌خانه، دیوان حافظ را به بزرگتر فرد فامیل که سواد داشت و سپس هر یک از میهمانان نیت می کرد و با صلوات جمع فالش خوانده می شد و همه تمام رویاهایشان از یک به بیت کلمات بیت در ذهنهایشان نقش می بستند.

** آداب شب یلدا در گذشته های مردم ایلام

آداب و رسوم خاصی همچون جمع شدن در منزل بزرگ ترها، گرفتن فال حافظ و خوردن انواع شیرینی های سنتی با عطر و بوی خاص نظیر کله کنجی، برجی برساق، گنمه شیره، انواع تنقلات و تخمه، هندوانه و انار، موز و سیب، پخت برخی شیرینی های خانگی از جمله آداب مردم دیار ایلام در برگزاری شب یلدا است.

یک استاد دانشگاه و دکترای ادبیات پیرامون شب یلدا در فرهنگ کردی استان ایلام گفت: این آیین از گذشته در بین مردم مناطق کرد نشین به 'شلی میلی' معروف است.

مالک شعاعی اظهار داشت: شلی میلی ترکیب اتباعی گوش نواز با خاطراتی روح انگیز برای هر روستایی کرد زبان دارد، این ترکیب صورت دیگری از شله ملخه است که در فرهنگ نامه بوشهر به عنوان سلام علیکم آمده است.

وی ادامه داد: این آیین معرف چله است و در شب یلدا یعنی سرآغاز چله (40 روز اول) بزرگ فصل زمستان است و پس از جمع شدن اقوام در منزل بزرگان با لفظ سلام علیکم یا شب بخیر آن را آغاز می کنند.

شعاعی تاکید کرد: در زمان های قدیم تر همزمان با شب چله شماری از جوانان و نوجوانان به صورت دسته جمعی به درب منازل مردم می رفتند و پس از دق الباب ابیات زیر را می سرودند؛

شیلی میلی، خالی ده قولی، ده س کی وانو وه خیر بی پی لی

'سلام علیکم، دست کدبانویی که خال (سعادت) بر پا دارد سخاوتمند و سعادتمند باد'

ئی مشهو ئه وه ل وه هاره خیر ده حونه ت بی واره

'امشب آغاز بهاره امیدواریم باران خیر و برکت خونه شما رو فرا بگیرد'

نانو په نیرو شیره کیخا حونه ت نه میره

'نان و پنیر و حلوا به ما عطا کن تا برای صاحب خانه دعا کنیم که نمیره'

وی یادآور شد: صاحب خانه بلافاصله با شنیدن این اشعار که به صورت دسته جمعی و موزون خوانده می شد مقداری پول، قند، خرما، شیرینی یا تنقلات برای آنها می آورد.

این استاد دانشگاه و دکترای ادبیات افزود: گاهی این گروه بر بام های خانه ها می رفتند و کلاهی را با شال از بالا به پایین آویزان می کردند تا صاحب خانه چیزی در آن بیندازد.

وی ادامه داد: اگر چیز قابل توجهی در کلاه می انداختند دوباره افراد 2 بیت آخر شعر را با شوق زیاد تکرار می کردند تا همسایگان متوجه شوند و اگر چیزی در کلاه انداخته نمی شد 2 بیت آخر را منفی می کردند و دوباره بلند می خوانند تا همسایگان متوجه خساست کدبانو شوند.

شعاعی اضافه کرد: بارش برف و باران نمی توانست که مانع اجرای این سنت در شب یلدا شود و افراد تا نیمه های شب با شور و اشتیاق آن را اجرا می کردند.

وی گفت: در برخی مناطق اشعار دیگری منضم می خواندند که ئی سا خوه یو چه کوشی، خودا کوری نه کوشی 'شخصی که به او لقب استاد داده اند تنها چکشی! فقط خداوند فرزند پسرش را نگهدارد و نکشد'

وی اضافه کرد: اگر صاحب خانه خساست به خرج می داد افعال شعر را منفی می کردند و با چوبی که در دست داشتند با نارضایتی به در خانه می زدند و می گفتند که معنی آن اینگونه می شد 'خدا پسرش رو بکشد'

شعاعی خاطر نشان کرد: هر چند ممکن بود پسر آن خانواده در میان جمع باشد اما جرات مخالفت را نداشت و باید با دیگران آن شعر را می خواند.

وی یادآور شد: این مراسم در اولین شب زمستان اجرا می شد و در شب اول بهار افراد بیشتر و به صورت باشکوهتری آن را اجرا می کردند و مردم نیز استقبال بیشتری از این افراد می کردند.

این استاد دانشگاه می گوید: افراد هر آنچه را که جمع کرده بودند بین خود تقسیم می کردند و در صورت موافقت جمع آن را به مستمندان محله می دادند تا از مشقت گرسنگی ناشی از سرمای زمستان در امان باشند.

شعاعی افزود: هر چند در عصر کنونی این سنت زیبا کمرنگ شده و ممکن است تنها در برخی روستاها و مناطق عشایرنشین اجرا شود اما در شهرها تنها به شب نشینی و گرفتن فال حافظ و آرزوی بزرگترها برای خوشبختی جوانان و خوردن شیرینی و تنقلات و میوه بسنده می شود.

وی ادامه داد: فرهنگ ها و آداب مردم استان ایلام چه کرد و لر و عرب که در این استان جای دارند بسیار غنی و با معنا و مفهوم است و هر کدام دارای پیشنه و فرهنگی اصیل است که باید بازگو شود و مردم به ویژه نسل جوان با آنها آشنا شوند.

** تجمل گرایی در شب یلدا

متاسفانه امروز شرایط دگرگون شده و برخی سعی دارند با تجمل‌گرایی و چشم و هم چشمی یلدای ساده و بی پیرایه باستان را به رسمی پر خرج و هزینه مبدل کنند.

برخی از خانواده‌ها با پر خرجی سعی می کنند که این روزها با تزئین سفره و خنچه معروف به شب یلدا که عکس های آن را در فضاهای مجازی نیز منتشر می کنند زرق و برق و لعابی مادی به این سنت کهن بدهند در حالی که همه زیبایی و دلنشینی شب یلدا به سادگی و هم نشینی و لذت بودن از کنار هم بودن است نه دمق شدن از هزینه گرافی که در این اوضاع اقتصادی با پسته ای کیلویی 250 هزار تومان ممکن است برای صاحب خانه به جا بگذارد.

نباید اجازه داد که آداب و رسوم خوش بلندترین شب سال به مهمانی‌های تجملاتی تغییر شکل دهد و ماهیت اصلی خود را از دست بدهد زیرا در این صورت است که بسیاری از خانواده های فقیر سعی می کنند به خاطر نداری و غصه نخوردن کودکانشان این شب را از دفتر روزگار خود حذف کنند.

ما نباید فراموش کنیم که همه لذت شب یلدا در کنار هم بودند و رسم زیبای حافظ‌ خوانی و فال گرفتن و دورهم بودن و سادگی و صمیمیت‌ بود که آن حفظ کرده بود و در گذر روزگار از اذهان نزدوده است.

نباید با تجمل گرایی و خرید تنقلات های گران و تهیه چند نوع غذا و هندوانه مربعی شکل و تزئین های پر زرق و برق این آیین را به هزینه گزاف مالی بر دوش خانواده مبدل کنیم و کاری کنیم که کم کم شب یلدا تلخ شود برای افرادی که با حسرت به سفره پر بار افراد متمول نگاه می کنند.

نباید فراموش کنیم که ما سالهای سال یلدا را بدون پسته و هندوانه مربعی و گرد برگزار می کردیم، شب های یلدای سالهای جنگ را بسیاری از مناطق مرزی کشور به ویژه ایلام به یاد دارند که شب دلنشینی بود و هم اینکه کنار هم بودیم و هر همسایه هر آنچه داشت می آورد و با سادگی تمام روی زمین می گذاشت و می خندیدیم و لذت می بردیم بهترین خاطرات روزگار گذشته ما بود.

بیایید اجازه ندهیم که این رسم زیبا و سنت کهن روزگار گذشته ابا و اجداد ما دست خوش تجمل گرایی شود و کم کم از ذهن ها زوده شود به امید اینکه هر کس از ما خواست به خانه بزرگترها برود با هر آنچه که در توان داشت شیرینی و میوه و آجیل ساده ای تهیه کند و لذت دور هم بودن را بارها و بارها برای کودکان امروزمان تکرار و ماندنی کند تا اجازه ندهد در فضای مجازی گذشته خویش را از یاد ببرند.

7177/6119

خواندن خبر در سایت منبع

توصیه های تغذیه ای شب یلدا/ آجیل شور نخورید

الفخبرگزاری الف
توصیه های تغذیه ای شب یلدا/ آجیل شور نخورید
شب یلدا، سنت دیرینه ایرانیان است که دور هم جمع شوند و ضمن تفال به دیوان حافظ، بساط آجیل و انار و هندوانه را نیز فراهم نمایند تا یک شب طولانی را صبح کنند.

به گزارش مهر، مینا کاویانی مسئول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه کشور با اشاره به نکاتی چند پیرامون مواد غذایی مورد استفاده در این شب، گفت: افراد در هر گروه سنی می توانند با رعایت تعادل و پرهیز از زیاده روی در مصرف خوراکی های مرسوم، شبی خوش و به یاد ماندنی در کنار عزیزانشان داشته باشند.

وی افزود: یکی از میوه های بسیار مطبوع که در شب یلدا مصرف می شود، انار است. انار میوه ای سرشار از مواد سلامتی بخش گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی (ضد اکسید شدن) است که می تواند، در خنثی کردن مواد مضر و سرطانزا به نام رادیکال های آزاد، نقش بسزایی ایفا کند. از دیگر مواد مغذی موجود در انار می توان به محتوای خوب ویتامین C آن اشاره کرد. این ویتامین ضمن کمک به سلامت لثه ها، در خونسازی نقش دارد و همچنین موجب افزایش جذب آهن به ویژه آهن با منشاء گیاهی می شود. بنابراین میوه انار می تواند در پیشگیری از کم خونی و حفظ سلامت و شادابی بدن موثر باشد.

کاویانی ادامه داد: پتاسیم موجود در انار در کاهش پرفشاری خون موثر است و می تواند برای افراد مبتلا به پرفشاری خون مفید باشد. انار همچنین دارای مقادیری منیزیم است که می تواند به سلامت و کارکرد بهتر قلب کمک کند. مصرف انار همچنین می تواند در تامین فیبر غذایی مورد نیاز بدن کمک کند بنابراین بهتر آن است که تا حد امکان میوه انار به همراه دانه هایش به جای آب انار مصرف شود.

به گفته وی، انار با کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند قلبی عروقی، سرطان، کاهش کلسترول بد خون (LDL-c)، جلوگیری از آسیب دیدن سلول های بدن و کمک به سلامت لثه ها، در حفظ و بهبود سلامت نقش دارد.

کاویانی افزود: هندوانه میوه دیگری است که خوردن آن در شب چله مرسوم است. در ابتدا باید توجه داشته باشیم که هندوانه یک میوه خاص فصل تابستان است پس وجود آن در ابتدای فصل زمستان نشانگر نگهداری آن در انبار است پس هنگام خرید آن باید دقت بیشتری به خرج داد. باید دانست درصد بالایی از وزن هندوانه را آب تشکیل می دهد و این میوه دارای مقادیری قند است بطوریکه هر ۱۰۰ گرم بدون پوست آن حدود ۳۰ کیلوکالری انرژی به بدن می رساند. از جمله مواد سلامتی بخش موجود در هندوانه می توان به رنگدانه گیاهی لیکوپن آن اشاره کرد که فواید زیادی برای بدن دارد و با خاصیت آنتی اکسیدانی خود می تواند در خنثی کردن مواد مضر سرطانزا در پشگیری از بروز سرطان به ویژه سرطان پروستات در مردان نقش داشته باشد.

مسئول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه کشور با اشاره به به مصرف آجیل و میوه خشک در شب یلدا گفت:  خوردن آجیل و گپ و گفت، برای طولانی کردن زمان با هم بودن در شب یلدا امری رایج است. انواع آجیل به ویژه مغز دانه ها حاوی مقادیر مناسبی پروتئین با کیفیت خوب هستند. همچنین مقادیر قابل توجهی چربی با ترکیب اسیدهای چرب ضروری که در بدن ساخته نمی شوند، دارند. بنابراین مصرف آنها می تواند در تامین این مواد مغذی کمک کننده باشد.

وی با اشاره به اینکه انواع مغز دانه ها همچنین دارای مقادیر متناسبی از مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر و منیزیوم هستند که در سلامت استخوانها، دندانها، عضلات و قلب نقش دارند، افزود: انواع مغز دانه ها دارای مقدار قابل ملاحظه ای چربی هستند و مصرف بی رویه آنها می تواند باعث برهم خوردن پروفایل چربی خون و در درازمدت بروز اضافه وزن و چاقی شود. پس رعایت اعتدال در مصرف آنها از ضروریات است.

کاویانی اظهارداشت: میوه های خشک نظیر انواع برگه ها، کشمش و انجیر خشک هم مانند انواع میوه های تازه دارای ویتامین ها و مواد معدنی همچنین رنگدانه های گیاهی و فیبر غذایی هستند اما با غلظت بیشتری در وزن مساوی، چراکه آب خود را از دست داده اند. یادآوری می شود به دلیل اینکه در وزن مساوی، میوه های خشک در مقایسه با میوه های تازه آب کمتری دارند، مصرف بیش از حد آنها در دراز مدت می تواند انرژی زیادی به بدن برساند و زمینه ساز بروز اضافه وزن و چاقی بشود. بنابراین میانه روی در مصرف آنها توصیه می شود. 

مسئول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه کشور در ادامه به توصیه های کلی تغذیه ای شب یلدا اشاره کرد و افزود: برای حفظ سلامت و بهره مندی هرچه بیشتر از داشتن اوقات خوش در کنار عزیزان در شب یلدا، از مصرف بی رویه تنقلات در این شب پرهیز کنید.

وی افزود: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های گوارشی حتماً پوست میوه ها را به دقت بشویید.

مسئول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه کشور، تاکید کرد: برای پیشگیری از افزایش فشار خون و قند خون، تا حد امکان از مصرف آجیل شور یا شیرین پرهیز کنید.

کاویانی گفت: برای حفظ خواص چربی های موجود در آجیل، تا حد امکان آنها را خام مصرف کنید و از حرارت دادن بیش از حد به آنها پرهیز کنید. در صورت تمایل به مصرف تنقلات شب یلدا تا حد امکان وعده شام را زودتر و با حجم کمتر مصرف کنید.

وی تاکید کرد: برای پیشگیری از بروز اضافه وزن و چاقی تا حدامکان از مصرف انواع شیرینیهای پرچرب پرهیز کنید و ضمن رعایت اصل اعتدال از انواع ساده و کم شیرین آن استفاده کنید.

کاویانی گفت: برای حفظ بهداشت و سلامت دندان ها، حتما مسواک بزنید.

خواندن خبر در سایت منبع

یلدا یعنی یک دقیقه بیشتر مهربانی کنیم

ایرناخبرگزاری ایرنا
یلدا یعنی یک دقیقه بیشتر مهربانی کنیم
روزنامه سبحان چاپ شیراز در شماره 4765 یادداشتی با عنوان 'یلدا یعنی یک دقیقه بیشتر مهربانی کنیم' منتشر کرده است.

یکی از کهن ترین آیین هایی که در ایران اجرا می شود و در جهان نیز شناخته شده و قدمت آن چندان زیاد است که به واقع نمی توان تاریخ دقیقی برای آن درنظر گرفت، جشن شب یلدا است که تاریخدانان این جشن را به دو سابقه مربوط می دانند که یکی از سوابق به آیین مهرپرستی یا میترایی بازمی گردد و دیگری براساس تحقیقات اخیر به تولد شخصی به نام مهر که این آیین را از او دانسته اند، منتسب است.

این مراسم از دورترین ایام مورد توجه ایرانیان بوده و در فرهنگ ایرانی به عنوان شب سیاهی که پایان آن سپید است، پیوسته مورد توجه بوده است.

یلدا یکی از نمادی ترین آیین های ایرانی است که مثل نوروز و دیگر جشن های ایرانی مورد توجه همه کسانی است که نه تنها در محدوده جغرافیایی کنونی ایران بلکه در عرصه سرزمین هایی که فرهنگ ایرانی در آن جریان دارد جشن گرفته می شود و مانند دیگر جشن های ایرانی عامل مهمی است که افراد خانواده، دوستان و نزدیکان را به گردهم جمع می آورد و موجب مودت و صمیمیت بیشتر در میان افراد یک جامعه می شود.

حافظ هم با اشاره به این رسم کهن می گوید:

«صحبت حکام ظلمت شب یلداست

نور ز خورشید جوی بو که برآید

بر در ارباب بی مروت دنیا

چند نشینی که خواجه کی به درآید »

این روحیه در ادب فارسی نیز به خوبی انعکاس یافته است. بسیاری از شاعران، یلدا را از منظر شادی و امید نگریسته اند؛ برای مثال منوچهری در بیتی می گوید: «تو جان لطیفی و جهان جسم کثیف است/ تو شمع فروزنده و گیتی شب یلدا. »

به هرحال چنان که گفته شد، یلدا در فرهنگ ایرانی انگیزه ای شده است برای شاد زیستن و امید بستن به اینکه «پایان شب سیه سپید است » و به خلاف آنچه می گویند بالاتر از سیاهی رنگی نیست؛ رنگ دیگری هم ورای سیاهی هست و آن سپیدی است. یلدا بی گمان یکی از این آیین هاست که در کنار نوروز، سده، مهرگان، چهارشنبه سوری، سیزده بدر و دیگر آیین های ایرانی برگزار می شود و در این شب همه به گرد هم جمع می آیند و با شعرخوانی فال حافظ لحظاتی را بیشتر از شب های دیگر در کنار هم سپری می کنند و این جشن بهانه ای است برای مهرورزی و مهربانی کردن به افرادی که در طول سال کمتر فرصت می کنیم لحظاتمان را با آنان به مهربانی تقسیم کنیم هرچند طولانی بودن این شب تنها واژه ایست که به واسطه یک دقیقه طولانی تر بودن به کار برده می شود اما باید گفت یلدا یعنی زمانی برای مهربان تر بودن، یلدا یعنی یک دقیقه بیشتر مهربان باشیم.

منبع: روزنامه سبحان

7375/ 2027

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

سخنان انتقادی رائفی پور علیه فردوسی پور / نگذاشتند برنامه تلویزیونی داشته باشم

فردا نیوزفردا نیوز18 ساعت قبل

فیلم | حمله کارشناس شبکه سه به ترانه علیدوستی و دیگر عوامل شهرزاد

خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل

کتاب خاتم (ص)

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل

توسعه مراکز بازپروری معتادان در دستور کار سپاه

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار سرتیپ پاسدار علی فدوی در حاشیه بازدید از مرکز بازپروی و ترک اعتیاد، صیانت و اشتغال پادگان شهید زیادیان تهران با اشاره به تدابیر رو به گسترش سپاه برای مبارزه با اعتیاد در کشور گفت: اقدام‌های خوبی شده و برنامه سپاه توسعه این مراکز در سراسر کشور است. وی با تاکید بر اینکه نگاه سپاه به این قشر آسیب دیده همواره از سر عطوفت و مهربانی است، افزود: فعالیت‌های این مرکز مرحله‌ای و چرخشی و اولین مرحله آن ترک اعتیاد است که در اینجا در حال انجام است و مراحل بعدی اشتغال است تا افراد در وضع خوبی وارد فضای اشتغال شوند. وی گفت: همه افراد این مرکز در اوج عزت هستند که به دلائلی گرفتار اعتیاد شدند و اشتغال از عوامل مهم ساماندهی این شرایط است که پیگیری خواهیم کرد.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، نمایش «مردی در آینه» به نویسندگی سیدجواد هاشمی و کاری از گروه هنری ایلیا است که در آن بازیگرانی همچون علی سلیمانی، علی یعقوب‌زاده، سیروس همتی، سبا سلیمانی، محسن سلیمانی فارسانی به ایفای نقش می‌پردازند. طراحی صحنه و لباس این نمایش ویژه ماه رمضان را سهیلا جوادی به عهده دارد و آهنگساز آن مولا داور کیا است. نمایش «مردی در آینه» روایتگر مردی به نام حارث است که سال‌ها با لجاجت کینه امام‌علی (ع) را در دل دارد و در تمام جنگ‌ها علیه امیرالمؤمنین (ع) جنگیده و هیچگاه دوستدار او نیست. این نمایش تا ۸ خرداد هر روز ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه و به مدت ۷۰ دقیقه بر روی صحنه تالار وحدت می‌رود. علاقه‌مندان برای هماهنگی و تهیه بلیت رایگان این نمایش می‌توانند با شماره تلفن ۸۸۸۴۲۸۸۵ تماس بگیرند.

ماجرای بخشنامه

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل

اخبار بیشتر