1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

چرا مجوز کشیدن سیگار در کشور صادر می‌شود؟

آیت‌الله مکارم‌شیرازی: چرا مجوز کشیدن سیگار در کشور صادر می‌شود

انتخابخبرگزاری انتخاب
آیت‌الله مکارم‌شیرازی: چرا مجوز کشیدن سیگار در کشور صادر می‌شود
آیت‌الله مکارم‌شیرازی: چرا مجوز کشیدن سیگار در کشور صادر می‌شود - 0

مرجع تقلید شیعیان گفت: وضعیت فعلی که اشخاصی گرفتار سیگار و قلیان هستند مناسبت نیست چراکه گرفتار امراض گوناگون می شوند، آمارهایی که درباره کشیدن سیگار و قلیان از سوی نسل جوان ارائه می‌شود، نگران کننده است.

به گزارش تسنیم، آیت الله مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در دیدار با جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات که در مدرسه علمیه امام سجاد (ع) برگزار شد، با اشاره به ضررهای سیگار برای سلامتی، اظهار داشت: در حال حاضر 120 نوع بیماری از سیگار به وجود می‌آید.

وی افزود: چه طور ممکن است جوانان ما در دانشگاه درس بخوانند و با بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات آشنا شوند ولی باز هم به طرف سیگار کشیده شوند.

مرجع تقلید شیعیان ضمن ابراز نگرانی از وضعیت و آمار موجود در حال حاضر در خصوص استعمال دخانیات در کشور بخصوص در بین جوانان تصریح کرد: ما باید یا دور پزشکی را خط منفی بکشیم و یا دور سیگار را خط منفی بکشیم.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه عنوان کرد: امروز با وجود سخنانی که در ارتباط با امراضی که با کشیدن سیگار و قلیان به وجود می‌آید، یا باید دور پزشکی را خط کشید؛ یا دور سیگار را.

بیشتر بخوانید

آیت‌الله مکارم شیرازی: قشرهای ضعیف جامعه وضعیت اقتصادی مطلوبی ندارند

آیت الله مکارم شیرازی: بسیجیان در زمینه رفع مشکلات اقتصادی و فرهنگی اهتمام داشته باشند

آیت الله مکارم شیرازی: دشمنان در جریان فیضیه نتوانستند جدایی و بدبینی ایجاد کنند

نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره پرداخت فطریه به کمیته امداد امام خمینی (ره)

آیت الله مکارم‌شیرازی خاطر نشان کرد: اگر سخنان پزشکان در مورد امراضی که در مورد سیگار کشیدن ایجاد می‌شود، درست است، پس چرا مجوز کشیدن سیگار در کشور صادر می‌شود، یا اینکه بگوییم سخنان پزشکان در امور امراض مرتبط با سیگار دروغ است کدام حرف را باید باور کرد.

وی تصریح کرد: وضعیت فعلی که اشخاصی گرفتار سیگار و قلیان هستند مناسبت نیست چراکه گرفتار امراض گوناگون خواهندشد، آمارهایی که درباره کشیدن سیگار و قلیان از سوی نسل جوان ارائه می‌شود، نگران کننده است.

خواندن خبر در سایت منبع

مصرف بالای سیگار و قلیان توسط جوانان نگران کننده است

مهرخبرگزاری مهر
مصرف بالای سیگار و قلیان توسط جوانان نگران کننده است

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی پیش از ظهر پنجشنبه در دیدار تعدادی از اعضای جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات که در مدرسه علمیه امام سجاد(ع) برگزار شد، بیان کرد: با توجه به اینکه سیگار ضررهای بسیاری را برای سلامتی ایجاد می‌کند اکنون ۱۲۰ نوع بیماری ناشی از سیگار شناسایی شده است.

وی گفت: اینکه جوانان ما در دانشگاه درس بخوانند و با کسب تحصیلات بالا با بیماری‌های ناشی از استعمال سیگار آشنا شوند اما باز به سیگار روی آوردند، امری عجیب است.

استاد سطوح عالی حوزه بیان کرد: در حال حاضر وضعیت و آمار موجود در خصوص استعمال دخانیات در کشور به ویژه در میان جوانان موجب نگرانی است.

وی ادامه داد: از آنجایی که سیگار موجب آسیب به سلامتی انسان می‌شود بنابراین یا باید نسبت به سلامتی خود بی اهمیت باشیم و یا اینکه به سیگار روی نیاوریم.

آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: با وجود اینکه پزشکان از ضررهای بسیار سیگار سخن می‌گویند باز هم چرا مجوز کشیدن سیگار در کشور صادر می‌شود که این امری ناپسند است.

وی با بیان اینکه وضعیت فعلی اشخاصی که گرفتار سیگار و قلیان هستند مناسب نیست، افزود: با توجه به اهمیت حفظ سلامتی متأسفانه اکنون آماری که در خصوص کشیدن سیگار و قلیان از سوی نسل جوان ارائه می‌شود، نگران کننده است.

خواندن خبر در سایت منبع

شباهت عوارض افسردگی و اضطراب با عوارض سیگار و چاقی

زومیتخبرگزاری زومیت
شباهت عوارض افسردگی و اضطراب با عوارض سیگار و چاقی

معاینه‌ی جسمی سالانه به‌طور معمول بررسی وزن و طرح سؤالاتی درباره‌ی عادات ناسالمی نظیر سیگارکشیدن را شامل می‌شود. باوجوداین، مطالعه‌ی جدیدی نشان می‌دهد ارائه‌دهندگان خدمات سلامت باید سؤال مهم دیگری نیز مطرح کنند: آیا افسرده یا مضطرب هستید؟

براساس نتایج پژوهشی جدید، اضطراب و افسردگی ممکن است عوامل پیش‌بینی‌کننده‌ی مشکلات سلامتی مختلفی از بیماری قلبی و فشارخون گرفته تا روماتیسم، سردرد، کمردرد و ناراحتی معده باشند. این‌ها اثرهای مشابهی نظیر اثرهای حاصل از عوامل تأیید‌شده‌ای مانند سیگار و چاقی هستند.

نیلز اندری و آنویف اودونوان نویسندگان مقاله‌ای که در مجله‌ی Health Psychology منتشر شده، اطلاعات مربوط به سلامت حدود پانزده‌هزار فرد بازنشسته با میانگین سنی ۶۸ سال را ارزیابی کردند. علائم افسردگی و اضطراب طی مصاحبه با شرکت‌کنندگان به‌دست آمد. از شرکت‌کنندگان درباره‌ی وضعیت استعمال سیگار سؤال و اطلاعات مربوط به وزن آن‌ها نیز ثبت شد. از این افراد، ۱۶درصد سطوح بالایی از اضطراب و افسردگی داشتند و ۳۱درصد چاق و ۱۴درصد در‌حال استعمال سیگار بودند. نتایج این مطالعه نشان می‌داد احتمال ابتلا به برخی بیماری‌ها در افرادی با سطوح بالایی از اضطراب و افسردگی به‌مراتب بیشتر از افرادی بود که دچار این وضعیت‌ها نبودند. احتمال بروز بیماری قلبی، سکته، فشارخون بالا و روماتیسم در میان افراد این گروه به‌ترتیب ۶۵، ۶۴، ۵۰ و ۸۷درصد بیشتر بود. اودونوان گفت:

این افزایش احتمال خطر ابتلا مشابه آن‌هایی است که در افراد سیگاری یا چاق دیده می‌شود. هرچند ظاهرا اضطراب و افسردگی درمقایسه‌با چاقی و مصرف سیگار موجب بُروز مشکلات بیشتری در زمینه‌ی روماتیسم می‌شوند.

سرطان تحت‌تأثیر افسردگی و اضطراب قرار نداشت

برخلاف دیگر بیماری‌های بررسی‌شده، سطوح بالای افسردگی و اضطراب ارتباطی با شیوع سرطان نداشت. این امر تأیید‌کننده‌ی نتایج مطالعات قبلی است؛ اما برخلاف دیدگاهی است که در میان بسیاری از بیماران رایج است. اودونوان گفت:

مطالعه‌ی ما همراه‌با بسیاری از مطالعات دیگر نشان می‌دهد فشار روانی عامل پیش‌بینی‌کننده‌ای برای بسیاری از انواع سرطان‌ها نیست. سلامت روان ازنظر بسیاری از بیماری‌های پزشکی اهمیت دارد و باید این یافته‌ها را ترویج دهیم؛ ولی درعین‌حال نیاز است از نسبت‌دادن سرطان به سابقه‌ی استرس و افسردگی و اضطراب اجتناب کنیم.

پژوهشگران دریافتند علائمی نظیر سردرد، ناراحتی معده، کمردرد و تنگی نفس در وضعیت استرس و افسردگی شدید به‌طوردرخورتوجهی افرایش می‌یابند. برای مثال، احتمال سردرد در این گروه ۱۶۱درصد بیشتر از شرکت‌کنندگان چاق یا سیگاری بود.

شباهت عوارض افسردگی و اضطراب با عوارض سیگار و چاقی - 9

درمان سلامت روان می‌تواند موجب کاهش هزینه‌های مراقبت‌های مرتبط با سلامتی شود

نیلز می‌گوید:

علائم اضطراب و افسردگی به‌‌شدت با علائم جسمی ضعیف مرتبط هستند؛ ولی این مشکلات سلامتی هنوزهم توجه کمی را درمقایسه‌با سیگار یا چاقی در مراقبت‌های اولیه پزشکی به‌خود اختصاص می‌دهند. طبق اطلاعات ما، این مطالعه نخستین مطالعه‌ای است که به‌طور مستقیم افسردگی و اضطراب را با چاقی و سیگارکشیدن به‌عنوان عوامل خطرساز آینده برای آغاز بیماری مقایسه کرده است.

اودونوان گفت:

نتایج این مطالعه بر هزینه‌های بلندمدت ناشی از درمان‌نشدن افسردگی و اضطراب تأکید می‌کند. درمان مشکلات روانی ممکن است موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های سیستم‌های سلامتی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

سرطان هایی که با سیگار کشیدن به جان تان می افتند!

رکناخبرگزاری رکنا
سرطان هایی که با سیگار کشیدن به جان تان می افتند!

سرطان هایی که با سیگار کشیدن به جان تان می افتند! - 1

بنابر اعلام کارشناسان، سیگار موجب بروز۹۰ درصد سرطان‌های ریه، ۵۰ درصد بیماری‌های قلبی عروقی، ۷۵ درصد بیماری‌های تنفسی و ۱۲ درصد کل مرگ‌ها و ۳۰ درصد مرگ‌های بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی است.

 انواع فرآورده‌های دخانی شامل سیگار، پیپ، قلیان، تنباکوی جویدنی و سیگار سبب ایجاد سرطان می‌شوند. برخلاف تصور رایج در جامعه که ناشی از ترفندهای تبلیغاتی صنعت دخانیات است، خطر سرطان‌زایی در سیگارهای با قطران کمتر برابر با خطر سرطان‌زایی در سیگارهای معمولی است؛ چراکه افراد سیگاری به علت محرومیت از نیکوتین، سیگارهای کم قطران را به تعدادی زیادتر و با پک‌های عمیق‌تر مصرف می‌کنند.مصرف سیگار احتمال بروز چه بیماری‌هایی را افزایش می‌دهد؟

افراد سیگاری همچنین با سیگار کشیدن سبب افزایش احتمال بروز سرطان در اعضای مختلف بدن خود و اطرافیان‌شان می‌شوند. سرطان‌های ایجاد شده در اثر مصرف دخانیات شامل سرطان ریه، حفره دهانی، حلق، بینی، حنجره، مری، معده، لوزالمعده، سرطان خون، کلیه و مثانه، سرطان گردن رحم و سرطان مقعد است.خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در کمین سیگاری‌ها

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، میزان متوسط کاهش طول عمر سیگاری‌ها هشت سال است. هرچند برای آنهایی که در میانسالی فوت می‌کنند ( ۳۵تا ۶۹ سالگی) این میزان حدود ۲۲ سال است. مطالعات متعددی رابطه مستقیم بین میزان قطران موجود در سیگار و سرطان‌های قسمت فوقانی دستگاه گوارش را نشان داده است. با مصرف روزانه ۲۰ نخ سیگار، خطر سرطان لوزالمعده در مردان پنج برابر و در زنان ۶ برابر می‌شود. تحقیقات نشان داده است که برای پیشگیری از سرطان لوزالمعده، پرهیز از استعمال دخانیات همراه با رژیم غذایی و مصرف غذاهای کم چرب و پرفیبر لازم است.

خطر سرطان گردن رحم در زنان سیگاری دو برابر بیشتر از زنان غیرسیگاری است. با مصرف سیگار، خطر پیشرفت سرطان‌های گردن رحم به ویژه از نوع سرطان سلول سنگفرشی افزایش می‌یابد. این خطر در سیگاری‌های تحمیلی نیز بالا است. همچنین مردان سیگاری ۷۰ درصد و زنان سیگاری ۴۰ درصد احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان کلیه و مثانه دارند.سیگاری‌ها دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست

مصرف تنباکو در فرم‌های جویدنی و مصرف پیپ یک عامل خطر مهم برای سرطان‌های دهان، حلق و مری در کشورهای در حال توسعه است. سرطان حفره دهان در مصرف کنندگان روزانه، ۲۱ برابر بیشتر است. همچنین افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری در خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند.

شانس ضعیف بهبودی سرطان ریه

بر اثر مصرف دخانیات با گذشت زمان در بافت‌هایی که به طور دائم توسط قطران موجود در مواد دخانی تحریک شده‌اند، سرطان ریه و برونش گسترش می‌یابد. با توجه به رشد پیشرونده این سرطان و تشخیص دشوار آن در مراحل اولیه، شانس بهبودی سرطان ریه بسیار ضعیف است.

در افرادی که به علت فعالیت شغلی درمعرض بیماری‌های ریوی هستند، استعمال دخانیات احتمال بروز سرطان ریه را افزایش می‌دهد. هرچه مصرف سیگار در سنین پایین‌تر شروع شود، تعداد نخ‌های سیگار بیشتر باشد و محتوای قطران سیگار بیشتر باشد، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان ریه وجود دارد.

۹۰ درصد سرطان‌های ریه در اثر استعمال دخانیات

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
زن ۳۹ ساله درخواست بارداری از شوهر مرده‌اش را به دادگاه فرستاد. فبین ژوستل که اکنون ۳۹ ساله است، ماه هاست تلاش می‌کند از شوهر فوت شده خود باردار شود. او قصد دارد با اسپرم منجمد شده شوهرش که در سال ۲۰۰۸ به خاطر ابتلا بهسرطان از دنیا رفت، عمل لقاح را انجام دهد. این در حالی است که اندکی پیش در آلمان یک بیوه ۲۹ ساله در نویبراندنبورگ توانست از دادگاه رای بگیرد تا از همسر فوت شده خود بچه دار شود. پس از تصادف مرگبار شوهر با موتوسیکلت، بیمارستان در وهله اول از باز پس دادن این سلول‌ها خودداری کرده بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
به گزارش مشرق، سرهنگ کارآگاه علی ولیپور گودرزی گفت: در سال ۸۹ فردی بر اثر یک سانحه از ناحیه صورت دچار آسیب جدی می‌شود و برای معالجه به یکی از بیمارستان‌های تهران اعزام و توسط یکی از پزشکان متخصص این بیمارستان تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. سرهنگ ولیپور گودرزی، اظهار کرد: با اعلام شکایت این پزشک جراح و پیگیری قضایی کارآگاهان این یگان وارد عمل شده و در بررسی‌های خود به سرنخ هایی برمی خورند که نشان از حضور همان متهم اولی دارد. مدتی بعد تهدیدات از سوی فرد ناشناس بیشتر شده و اعلام می‌کند که در صورت عدم پرداخت وجه درخواستی به همسر و کودکان پزشک مذکور آسیب می‌رساند که با پیگیری‌های پزشک جراح و همکاری شبانه روزی کاراگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی پایتخت، این متهم در یک سفره خانه واقع در نیاوران شناسایی و دستگیر می‌شود. سرهنگ گودرزی، تصریح کرد: متهم که فردی ۴۲ ساله است، دارای اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی و موادمخدر صنعتی است که اظهار کرده به خاطر اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی شرایط روحی و روانی مناسبی ندارد. معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اشاره به اینکه از مخفیگاه این متهم مواد مخدر (شیشه) و مشروبات الکلی کشف شده است، گفت: متهم به دستور بازپرس شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای جنایی تهران برای انجام آزمون‌های روانی و همچنین انجام تست‌های اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، در اختیار کارآگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد.
خبر فوریخبر فوری4 ساعت قبل
دختر جوان روسی بر اثر ضرب و شتم با چاقو و چکش جان باخت. دختر روسی که نامزدش را به‌خاطر شکستن بینی‌اش بخشیده بود، چند‌ماه بعد بر اثر ضرب و شتم او باچاقو و چکش جان باخت. اولک ‌۲۰ ساله که سابقه بار‌ها خشونت علیه نامزدش را داشت با بخشش نامزدش برای شکستن بینی از بازداشتگاه آزاد شد، اما همانطور که روانشناس‌ها پیش‌بینی می‌کنند خشونت علیه همسر می‌تواند روندی صعودی و مرگبار را طی کند. به گزارش دیلی‌میل، این پیش‌بینی در مورد این دختر و پسر مصداق داشت.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: دوره‌ای که استاد تئوری بگوید و دانشجو گوش کند، گذشته است. هر چه ابزار بیشتری در فرآیند یادگیری درگیر شود آموزش و یادگیری دقیق‌تر می‌شود. کاری که دانشگاه باید انجام دهد فراهم کردن بستری است که بتواند بطور فراگیر از این ابزار یادگیری به صورت غایی استفاده شود. پزشکیان تاکید کرد: مسوولین آموزش باید بتوانند از این طرق استفاده کنند تا کسانی که یاد می‌گیرند را به اوج یادگیری برسانند. نایب رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: دانشگاه‌های ما، کلاس به کلاس باید از ابزارهای الکترونیکی و مدیاسنترها برخوردار باشند که برخوردار نیستند.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
مدیرعامل شرکت آب منطقه آذربایجان غربی از آغاز عملیات رهاسازی آب از سد سیلوه به سمت دریاچه ارومیه خبر داد. به گزارش ایسنا، کیومرث دانشجو در جمع خبرنگاران افزود: مرحله اول رهاسازی آب از طریق سامانه انتقال آب سد سیلوه - کانال جلدیان - سد چپرآباد - رودخانه کانی رش و رودخانه گدار به پیکره دریاچه ارومیه از امروز پنجشنبه دوم اسفند ماه ۹۷ آغاز شد. وی به شهروندان هشدار داد: جهت پیشگیری از بروز حوادث احتمالی از ساکنان محلی درخواست می‌شود در طول مسیرهای انتقال آب در رودخانه‌ها موارد ایمنی را رعایت نمایند. دانشجو خاطر نشان کرد: جهت حمایت از برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه، کشاورزان منطقه از برداشت سهم آب دریاچه در طول مسیرها برای مصارف زراعی خودداری نمایند.

اخبار بیشتر