مصاحبه مفصل وینفرد شفر
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. ورزشی
پوشش خبری

مصاحبه مفصل وینفرد شفر

وینفرد شفر: بهتر است کی روش و برانکو با هم کباب بخورند و مشکلات خود را حل کنند

طرفداریخبرگزاری طرفداری
وینفرد شفر: بهتر است کی روش و برانکو با هم کباب بخورند و مشکلات خود را حل کنند
سرمربی استقلال به سوالات گوناگون پاسخ داد.

طرفداری- وینفرد شفر، سرمربی آلمانی استقلال در یک مصاحبه مفصل درخصوص مسائل مختلف خود و باشگاهش به صحبت پرداخت. او از غذاهای ایرانی، داوری های لیگ برتر، مشکلات کی روش و برانکو و .... حرف زد.

مصاحبه شفر را می خوانید با تسنیم:

غذاهای ایرانی خوش طعم است؟

بسیار عالی. وقتی به ایران آمدم بیشتر غذاها کباب بود، الان کباب تمام شده است! دکتر قبل از بازی‌های تیم، کباب یا جوجه کباب می‌دهد، جوجه کباب‌هایی که بعضی وقت‌ها سفت است. جدا از شوخی، غذاهای ایرانی از ماهی و کباب گرفته تا بقیه خوب هستند، مخصوصاً ادویه‌جاتی که برای آنها استفاده می‌شود.

گفته بودید همسرتان برای نخوردن غذاهای چرب، به شما تذکر داده بود! آیا در خوردن غذا رعایت می‌کنید؟

شاید این‌جور وقت‌ها پای تلفن به او بگویم که صدایت را نمی‌شنوم! باید آمادگی جسمانی‌ام را بیشتر کنم. نان‌های اینجا بسیار خوشمزه هستند. در جلساتی که پس از بازی‌ها با کادر فنی در هتل داریم، درباره حریف و کارهایی که باید انجام دهیم، صحبت می‌کنیم. در این بین، غذایی هم می‌خوریم که به یک‌باره می‌فهمیم که غذای‌مان تمام شده است.

ظاهراً اوایل حضورتان در ایران، به خاطر غذاهای ایرانی کمی چاق شده بودید؟

نه، چاق نشده‌ام و خوب هستم. زمانی که به باشگاه می‌رویم، با بازیکنان بیشتر تمرین آمادگی جسمانی انجام می‌دهم. در روزهای اخیر استرس و فشار بیشتری تحمل کردم و در آینده بیشتر تمرین می‌کنم تا چربی نداشته باشم.

کلیپی در صفحه شخصی‌تان منتشر کردید که در حال ورزش کردن بودید. هنوز هم در این سن و سال، انگیزه زیادی برای انجام ورزش دارید؟

بله، مشخص است که به ورزش علاقه دارم. قطعاً این شغلی را که به عنوان مربی دارم، بسیار دوست دارم. 50 سال است در فوتبال هستم و همه چیز را متوجه می‌شوم، چون در کشورهای مختلفی کار کرده‌ام. زمانی که بازیکنان و یا شما را می‌بینم، می‌دانم شرایط چطور است. تجربه این کار را دارم و شش ماه پیش به بازیکنانم گفتم که پشت سرم نیز چشم دارم و خیلی وقت‌ها از چیزهایی که می‌بینم، متوجه می‌شوم چه کارهایی باید انجام دهم. همان چیزهایی که ساشا پسرم گفت، ما درباره مشکلات خیلی صحبت می‌کنیم.

تصاویری که از دوران بازیگری‌تان در کارلسروهه آلمان تا مربیگری‌تان در کشورهای مختلف در گوگل دیده می‌شود، نشان می‌دهد همیشه موهای بلندی داشتید. آیا به داشتن این سبک از موها علاقه دارید؟

بله، درست می‌گویید. در سال 92-91 مربی کارلسروهه بودم و خبرنگار معروف یک شبکه تلویزیونی از من پرسید چرا نمی‌روی آرایشگاه تا موهایت را مرتب کنی، به او گفتم نمی‌خواهم شبیه تو شوم! این سبک موهای من است. اینجا هنوز نتوانسته‌ام آرایشگری خوب پیدا کنم و برخی مواقع که به دبی و آلمان سفر می‌کنم، پیش آرایشگرم می‌روم. شاید بازیکنان استقلال این مصاحبه را ببینند، بیایند و آرایشگرهای‌شان را به من معرفی کنند، اما من این‌طوری با موهایم راحت‌تر هستم.

وینفرد شفر: بهتر است کی روش و برانکو با هم کباب بخورند و مشکلات خود را حل کنند - 13

بازیکنان و نسل فعلی خیلی به مو و تیپ‌شان می‌رسند و آرایشگر مخصوص دارند ...

به خاطر دارم آرایشگر بازیکنان به هتل آمده بود و به او گفتیم که باید از هتل بروی، چون بازیکنان باید قبل از بازی تمرکز داشته باشند و او نباید در هتل باشد.

45 سال پیش همه جلوی آینه بودند. با این حال آن زمان ظاهر موها و خالکوبی مهم نبود و بیشتر تمرین کردن برای بازی‌ها مهم بود. باید شرایطی در تیم داشته باشیم که بازیکن پس از تمرین با لبخند به منزلش بازگردد، اگر مربی این کار را نکند، شاید مربی خوبی نباشد. مربی باید کاری کند که بازیکن نگوید فردا با ناراحتی باید در تمرین حاضر شوم. بازیکنان در روزهای آخر نیم‌فصل، به من می‌گفتند که باید برای رسیدن به صدر جدول و قهرمانی حمله کنیم، من این را می‌خواهم و موضوع زیبایی است. مهم است که بازیکنان چنین حرف‌هایی بزنند و تنها مربیان از جنگیدن صحبت نکنند. بازیکنان ما شخصیت خوبی دارند. جبران شش امتیاز با تیم بالای جدول ممکن است.

موفقیت‌های قبلی ما فقط به خاطر مهاجمان نیست، هافبک‌های خوبی هم داشتیم. سرور جپاروف فصل گذشته پنج، داریوش شجاعیان سه، محسن کریمی دو گل  و بقیه هم گل زده‌اند. فرشید باقری و فرشید اسماعیلی امسال گل می‌زنند و اکنون منتظر گل زدن علی کریمی هستم. همه کارهایی که کریمی لازم است را، انجام می‌دهد. او با شرایط جسمانی خوبی برگشته و اعتمادبه‌نفس بالایی دارد. در تیم ما فقط مهاجمان گل نمی‌زنند و هافبک‌ها نیز گل می‌زنند. فرشید باقری پارسال شاید گلی نزد، اما امسال در دو بازی سه گل زد.

ساشا: خیلی‌ها صحبت می‌کنند که نسل جدید فوتبال همیشه به ظاهرشان اهمیت می‌دهند. زمانی که کوچک بودم، پدرم بازی می‌کرد. برتی فوگتس و کورتانیدزه و چند بازیکن دیگر آن زمان موهای بلندی داشتند، شاید حدود 40 سال پیش بود.

با پیش‌بینی که برای فرشید باقری قبل از بازی استقلال و صنعت نفت آبادان کردید و روی لباسش نوشتید که گل می‌زند، داریوش شجاعیان و دیگر بازیکنان نیز از شما درخواست کرده‌اند که چنین پیش‌بینی‌هایی برای آنها بکنید!

روی دست آنها نمی‌نویسم، اما این را می‌گویم که فوتبال فقط دویدن نیست و باید در ذهن‌تان باشد. فرشید باقری در بازی‌های قبلی از جمله دیدار با استقلال خوزستان شانس گلزنی داشت، اما گل نزد. قبل از دیدار با صنعت نفت آبادان، ماژیک را برداشتم و روی پای باقری نوشتم که گل می‌زنی. این صحبت درباره احساسات است و باقری خیلی خوشحال بود. مهم‌تر از این، تمریناتی بود که بیژن طاهری با او در تمرینات برای شوتزنی کرده بود. خیلی خوشحالم که بازیکنانم پس از پایان تمرین، دوباره تمرینات اضافه انجام می‌دهند. در تاریخ می‌بینید که بیشتر بازیکنان ملی‌پوش پس از تمرین، بیشتر از همه تمرین کرده‌اند. شاید باقری همین کار را بکند و بتواند به تیم ملی برود.

شما در بیشتر بازی‌های استقلال از یک کت و شلوار خاص استفاده می‌کنید، آیا برای‌تان خوش شانسی می‌آورد؟

کارم را در کارلسروهه در لیگ دسته دوم آلمان شروع کردم و در همه بازی‌ها یک ژاکت بر تن داشتم. در همان سال اول از لیگ دسته دوم به لیگ دسته اول آمدیم و لباس‌مان پوما بود. پس از آن، برند پوما تبدیل به آدیداس شد. من ژاکت سبزی از پوما داشتم و روی آن آدیداس را برتن می‌کردم که این جور وقت‌ها گرمم می‌شد. شاید برخی مواقع این کارها خرافاتی بود! در بازی آخر در لیگ، یک امتیاز می‌خواستیم که در دو دقیقه پایانی مساوی کردیم و امتیاز گرفتیم. این موضوع ربطی به ژاکت من نداشت.

در اتوبوس شال گردن استقلال را گم کرده بودم و دنبال آن می‌گشتم که پیدایش کردم. در تهران این کت و شلوار را خریدم و شاید دوباره بتوانند چنین کت و شلواری به من بدهند. نمی‌خواهم تبلیغ کنم، اما برندی که از آن کت و شلوار خریدم، حامی تیم ملی است و امیدوارم به تیم ملی دعوت شوم! بحث این کت و شلوار موضوع خودم است. در امارات با العین قهرمان شدیم و در همه بازی‌ها لباس سفید و  آبی‌ داشتم. وقتی با مدیر باشگاه روبه‌رو شدم، به من گفت لباس معروفت کجاست؟!

برانکو ایوانکوویچ پس از آخرین بازی پرسپولیس در نیم‌فصل، در نشست خبری مدعی شد که برخی‌ها به خاطر پرسپولیس به او حسادت می‌کنند. آیا ممکن است شما جزو این افراد باشید؟

نمی‌دانم چرا برانکو این صحبت‌ها را انجام داده است. شاید لباس قرمز قشنگی داشته است! من با برانکو ارتباط خوبی دارم،  ایشان در آلمان مربی بوده، من هم آنجا مربی بودم. هیچ وقت نخواستم در پرسپولیس کاری داشته باشم و خوشحالم در استقلال سرمربی هستم. شاید دشمنان زیادی داشته باشم، اما می‌خواهم به هواداران و باشگاه کمک کنم. خیلی خوشحالم فصل گذشته موفقیت‌های زیادی داشته‌ام. من جنگجو هستم و نگرانی بابت دشمنانم ندارم. کسانی که شرایط باشگاه را به جای بدی رساندند و الان پشت سر ما حرف می‌زنند، بدانند برای من مهم خود باشگاه، کادر فنی، گروه تدارکات، رسانه‌ای و مدیریت است. وقتی همه با هم باشیم، کسی نمی‌تواند به ما ضربه بزند. به آدم‌هایی که پشت سرم حرف می‌زنند، لبخند می‌زنم. اگر می‌بینید که چیزی بقیه را دچار مشکل می‌کند، باید آن را کنار بگذرید. چیزی که می‌خواهیم این است که همه با هم باشیم و می‌توانیم موفقیت مانند سال گذشته داشته باشیم. طبیعی است که اگر با هم نباشیم، پایین می‌رویم. مطمئن هستم امسال به جای خوبی می‌رسیم.

مهدی رحمتی پس از بازی استقلال برابر پدیده خراسان، درباره قضاوت‌ داوران که به ضرر استقلال و به سود پرسپولیس بوده، صحبت‌هایی انجام داد که با واکنش بازیکنان پرسپولیس روبرو شد. آیا شما موافق صحبت‌های کاپیتان تیم‌تان بودید؟

اول از همه این را بگویم که در 9 بازی بدشانسی آوردیم، گلی که به پدیده زدیم، آفساید نبود، در دیدار با سپاهان دو پنالتی در یک صحنه رخ داد. مطمئنم که داوران نمی‌خواهند علیه ما داوری کنند. داوری شغل سختی است. خیلی خوشحالم که کمک داور بازی استقلال مقابل پدیده با شما مصاحبه‌ای انجام داد و به خاطر تصمیم اشتباهش عذرخواهی کرد. این داور شخصیت خوبش را نشان داد و کلاهم را به احترام او برمی‌دارم. هیچ وقت علیه داوران صحبت نمی‌کنم، اما در بازی قبلی بازیکنانم 94 دقیقه در زمین تلاش کردند و این اشتباه باعث شد که بازی را نبریم. از شما سؤالی می‌پرسم، چرا پرسپولیسی‌ها درباره رحمتی صحبت می‌کنند؟ کسی نگفته پرسپولیس از داوری‌ها سود برده است. یکی از بازیکن پرسپولیس با کفش روی ران بازیکن حریف یا صورتش رفته بود، اما کسی درباره آن صحبت نمی‌کند. بله، داور نیز اشتباه می‌کند، اما در بازی با پدیده طبیعی بود که باید صحبت می‌کردیم و سؤال می‌پرسیدیم چرا گل سالم ما را آفساید گرفتند.

در کنفرانس خبری، خبرنگاری از من پرسید که برانکو قبل از بازی با سپاهان، صحبت‌هایی درباره داوران کرده است، اما بازیکنانم درباره برانکو و بازیکنان پرسپولیس صحبتی نکردند. دروازه‌بان پرسپولیس که درباره رحمتی صحبت کرد، دروازه‌بان خوبی است و از او خوشم می‌آید، اما چرا درباره رحمتی صحبت کرد؟ او که درباره پرسپولیس حرفی نزد.

ساشا: چیز بدی نیست که درباره داور صحبت شود. در فوتبال هر کسی باید خودش را مورد انتقاد قرار دهد تا به شرایط بهتری برسد. این همان چیزی است که پیش از این گفته‌ام و اینکه فدراسیون قدم بعدی را برای حمایت از داور بردارد. مشخص است که اشتباهات بیشتری رخ داده، اما به این معنا نیست که عمدی بوده است. وقتی داوری برای استقلال قضاوت می‌کند، بیشتر از یک بازی عادی او تحت فشار است. طبیعی است وقتی تحت فشار باشید، ممکن است بیشتر اشتباه کنید.

 شاید دلیل موضع‌گیری پرسپولیسی‌ها این بوده که رحمتی و دیگر بازیکنان شما اشاره کردند که داوری‌ها به سود یک تیم خاص بوده است.

ما چند تیم در لیگ برتر داریم؟ شاید هر تیمی که برابر استقلال قرار می‌گیرد، خاص باشد. چرا بازیکنان پرسپولیس درباره ما صحبت کردند؟ دوباره تکرار می‌کنم داوران شغل بسیار سختی دارند. بازیکنان ما با قدرت بسیار خوبی در نیمه دوم بازی کردند، اما دو امتیاز از دست دادیم. به خاطر همین، گفتم که بدشانسی آوردیم. همه ما باید به داوران کمک کنیم. می‌دانم داوران به خاطر قضاوت‌های‌شان پول زیادی نمی‌گیرند، اما باید زمان بیشتری برای کلاس‌های آنها صرف شود. داوران در آلمان کلاس‌های زیادی می‌روند و درباره بازی‌ها صحبت می‌کنند. ما نیز آنالیزهایی برای دیدارهای‌مان داریم تا درباره آنها صحبت کنیم. در یک بازی دیدم که به خاطر داور درگیری به وجود آمده است، اما این خوب نیست. فوتبال برای تفریح است و باید به داوران کمک شود. فدراسیون فوتبال باید زمان بیشتری برای آموزش بگذارد.

برخی‌ها این بحث را مطرح کرده‌اند که داوری‌ها به سود پرسپولیس بوده است، آیا شما با این عقیده موافقید یا مخالف؟

در بازی با پرسپولیس برابر سپاهان دیدم که قبل از پنالتی پرسپولیس، گادوین منشا در محوطه جریمه خطا کرد، اما شاید داور صحنه را ندیده بود. نکته مهم این است که داوران از اشتباهات خود درس بگیرند. فصل گذشته در اهواز، داور به سرور جپاروف کارت زرد نشان داد، در این میان، تنها یک تیم درباره این صحنه صحبت کرد. پس از آن، فدراسیون جپاروف را محروم کرد، در صورتی که سرور در این بازی، اخراج نشده بود. وقتی داوری تصمیم می‌گیرد، یعنی همه چیز تمام شد، اما اینجا تصمیم داور عوض شد، چرا؟ بازیکنان ما درباره اینکه پای بازیکن پرسپولیس به صورت بازیکن حریف خورده، صحبتی نکردند. چرا درباره اینها صحبت نمی‌کنند و در مورد رحمتی صحبت کردند؟ رحمتی اسطوره است و هیچ وقت صحبت بدی درباره داوری نکرده بود.

بهتر است قبل از اینکه دروازه‌بان پرسپولیس و بازیکنان این تیم صحبتی کنند، پیش از آن فکر کنند و ببینند حرفی که می‌زنند درست بوده یا نه. شاید صحنه‌ای را داور نبیند و کمک داور ببیند. در بازی هفته اول مقابل پیکان، روی سجاد آقایی خطایی شد که داور بازیکن حریف را اخراج نکرد. اللهیار صیادمنش یکی از بزرگ‌ترین استعدادهای آسیاست و در دیدار برابر سایپا کم مانده بود پایش را بشکند. در بازی آخر برابر پدیده، عکسی که از پای طارق همام منتشر شد را، دیدید که خون از پای او می‌آمد. بازیکنی که این کار را کرده بود، باید اخراج می‌شد. همه این مشکلات روی هواداران اثر می‌گذارد، اما دیدید که من و رحمتی به سمت تماشاگران رفتیم و گفتیم آرام باشند. وقتی در تلویزیون اشتباهات داوری نشان داده می‌شود، شاید داور مضطرب شود و بهتر است فدراسیون خودش آن را بررسی کند. همه در تلویزیون صحنه را می‌بینند، اما کمک داور باید در یک صحنه تصمیم بگیرد. کسانی که شاید با فوتبال خیلی آشنایی نداشته باشند، برخی صحبت‌ها درباره داوری انجام دهند.

ساشا: مسئولیت سرمربی درباره بازیکنان تیمش است، مسئولیت فدراسیون نیز در خصوص داوران خود است. اگر اشتباهات زیاد است، باید کاری بکنند. فرقی نمی‌کند این بازی اشتباهات زیادی بوده یا آن بازی. فرقی نمی‌کند، چه تیمی سود برده، چه تیمی ضرر کرده است، باید اشتباهات داوری کمتر شود. فقط ما نبودیم در مورد داوری‌ها صحبت کردیم و مربیان دیگر نیز حرف زده‌اند. این موضوع پیغام مشخص است که فدراسیون باید داوران را جمع کرده و بررسی کنند اشتباهات داوری نسبت به فصل قبل بیشتر شده است. اگر به این نتیجه رسیدند که اشتباه بیشتر بوده، مسئولیت فدراسیون است که آن را بررسی کند. حالا باید دید که فدراسیون چه کار خواهد کرد.

فصل گذشته درباره این موضوع صحبت کرده و کمی گیج شده بودیم. آنقدر که ما اطلاع داریم و قوانین فیفا می‌گوید، این است که تصمیم داور نمی‌تواند عوض شود. محرومیت جپاروف برای ما غافلگیر کننده بود. با این وجود، نمی‌توانیم باور کنیم که داوران به عمد علیه استقلال باشند.

صحبت‌های شما نشان می‌دهد که به مهدی رحمتی خیلی اعتماد دارید، اما سید حسین حسینی نگران نیمکت نشینی خودش است و گفته شاید با ادامه این شرایط، از استقلال جدا شود. چه واکنشی به صحبت‌های دروازه‌بان تیم‌تان دارید؟

در شروع فصل حسینی مصدوم بود و شاید می‌توانست بازی کند. رحمتی هم خیلی خوب بازی کرد. ما همان کاری را امسال انجام دادیم که فصل پیش انجام داده بودیم و گفتیم که جام حذفی را تو بازی کن. حسینی در دو بازی پشت سر هم مقابل نفت مسجدسلیمان بازی نکرد، ما به شرایط بازی نگاه کردیم و مربی و بازیکن مهم نبودند. حسینی دو بازی مقابل سایپا در لیگ و حذفی را بازی کرد، روزی که پژمان منتظری بازی کرده بود. ما یک نفر را می‌خواستیم که از عقب با بازیکنان صحبت کند. این موضوع را به حسینی گفته بودیم. دیدار قبلی‌مان بسیار بسیار سخت بود و رحمتی بهترین دروازه‌بان برای این بازی محسوب می‌شد. الان چیزی که در تیم ملی مهم است، تمرین سه هفته‌ای بازیکنان در اردوی اخیر خواهد بود. حسینی در حالت عادی نباید بگوید اگر بازی نکنم، از استقلال می‌روم. او الان باید بگوید من باید به جام ملت‌ها بروم و بازی کنم. اگر از این موضوعات بترسد، شانسی نخواهد داشت. دروازه‌بان باید مثل اولیور کان شخصیت بزرگی داشته باشد، به خاطر همین با بایرن مونیخ هشت قهرمانی از جمله قهرمانی اروپا را دارد. حسینی هم همین کار را باید بکند. وقتی بازیکنی بگوید اگر بازی نکنم، می‌روم، بهتر است برود.

وینفرد شفر: بهتر است کی روش و برانکو با هم کباب بخورند و مشکلات خود را حل کنند - 39

هواداران استقلال این سؤال را از شما دارند که چرا بازیکنان بی‌کیفیتی مثل الحاجی گرو و مارکوس نیومایر جذب شدند؟

صحبت من با همه هواداران است. بعد از رفتن تیام همه دنبال کسی مثل تیام بودند. در بازی با پرسپولیس، گرو پاس خوبی به فرشید اسماعیلی داده شد که او توپ را گل نزد، همه درباره آن پاس صحبت نکرده و درباره موقعیت گل صحبت کردند. در دیدار با سایپا، گرو یک پنالتی گرفت، یک گل زد. گرو یک موقعیت هم داشت که اگر کمی زودتر می‌رسید، باز هم گل می‌زد و این بار همه درباره او صحبت می‌کردند. همه در مورد تیام صحبت و گرو را با او مقایسه می‌کردند. به خاطر همین هم گفتیم که بهتر است برود. مطمئنم او در باشگاه دیگری یک گل بزند، شرایطش به طور کلی تغییر می‌کند. نیومایر در بازی با السد، تعویض شد، دیداری که به خاطر مشکلاتی آن را واگذار کردیم. برای بازی برگشت، صددرصد آماده بود، اما در 10 دقیقه پایانی تمرین مصدوم شد. در بازی قبلی بازی کرد که 80 درصد آماده بود. او در بازی با پدیده دو سه موقعیت خوبی داشت. نیومایر با ما صحبت کرد و گفت بهتر است برود.

در رابطه با حضور دستیار جدید در کادر فنی جدید اسامی افرادی چون فرهاد مجیدی، مجتبی جباری و ... مطرح شد و این بار نام شرودینگر به میان آمده است.

ما نباید هر چیزی را بگوییم. ما یک دستیار مدنظرمان داریم و قرار است مدیرعامل باشگاه قرارداد را برای او بفرستد. ما مربی‌ای برای آکادمی باشگاه در نظر داریم، شبیه کاری که در باشگاه‌های اروپایی انجام می‌شود.

ساشا: این مربی تخصصش کار با مربی دروازه‌بان‌هاست. خیلی صحبت‌ها مطرح شد که شرودینگر قرار است دستیار باشد، اما کار او آموزش مربیان دروازه‌بان‌هاست. کاری که می‌خواهیم انجام دهیم آماده کردن استقلال برای آینده است. باشگاه‌های دیگر هر روز در حال پیشرفت هستند و فوتبال ایران نیز باید پیشرفت کرده و ثابت نماند. خیلی خوب می‌شد که شرودینگر به ایران می‌آمد و در آکادمی کار می‌کرد. او می‌توانست به مربی دروازه‌بان‌ها آموزش دهد، اما او نیامد. یکی از شایعات نادرست همین بود. ما گزینه‌های دیگری مدنظر داریم که در حال صحبت هستیم. سعی می‌کنم از رسانه‌ها دور باشم، اما بیشتر شایعات درست نیستند. وقتی به آن گزارش اشاره می‌کنید متوجه خواهید شد که از چه سمتی این صحبت‌ها مطرح می‌شود. بله، مجیدی ما را به یک رستوران ژاپنی دعوت کرد. او حدود 15 سال است که پدرم را می‌شناسد و شاگردش بوده است. مجیدی با پدرم با الاهلی قهرمان شده و طبیعی است که از آن زمان با هم در ارتباط باشند، اما از تماس‌های عادی و برخوردهای عادی شایعات زیادی مطرح می‌شود.

وقتی بخواهم با کسی جلسه بگذارم، همراه با خوردن شام خواهد بود. قبلاً گفته بودم به غذاهای ایرانی علاقه‌مند هستم. مجیدی بازیکن من بوده است. شاید الان که با شما صحبت می‌کنم، فردا شایعه درست کنند که دستیار جدید من هستید.

جلسه‌تان با کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال در چه موردی بود؟

جلسه نبود و اتفاقی در هتل بودیم. ما نشسته بودیم که با کی‌روش سلام و احوال پرسی کردیم. دیدم که کوله پشتی دارد و پرسیدم که از باشگاه برمی‌گردی که پاسخ داد تمرین خوبی داشته است. صبح از اتاقم بیرون آمدم و دوباره او را در لابی هتل دیدم و غافلگیر شدم. چرا نمی‌توانم با کی‌روش صحبتی داشته باشم؟ برای فوتبال ایران، همکاری بسیار مهم است. شاید کی‌روش به طور دقیق ذهنیت وریا غفوری و علی کریمی را نداند، اما من می‌دانم و با او صحبت کردم. تیم ملی کاندیدای قهرمانی جام ملت‌های آسیاست.

پس از ملاقات با کی‌روش در هتل آکادمی، سرمربی تیم ملی پیامی منتشر کرد و از شما، امیر قلعه‌نویی و دیگر مربیان به عنوان افراد شجاع نام برد، اما نام برانکو ایوانکوویچ دیده نمی‌شد.

از اختلاف کی‌روش و برانکو خیلی خبر ندارم. کی‌روش در حال حاضر سرمربی تیم ملی است و در گذشته برانکو سرمربی تیم ملی بود. شاید بهتر است هر دو کباب بخورند تا مشکل‌شان حل شود. کی‌روش بعد از جام جهانی صحبت‌هایی درباره برانکو کرد که در رسانه‌های اروپایی دیده می‌شد. آن صحبت‌ها برای فوتبال ایران خوب نیست.

ساشا: شاید هتل پرسپولیس و برانکو با کی‌روش اتفاقی نبوده و برای ما این اتفاق افتاد که همدیگر را ببینیم.

وینفرد شفر: بهتر است کی روش و برانکو با هم کباب بخورند و مشکلات خود را حل کنند - 51

کی‌روش برای بازی‌های باشگاهی در ورزشگاه حضور پیدا نمی‌کند، در صورتی که شما از نزدیک بازی‌های دوستانه تیم ملی را نگاه می‌کنید. آیا از تصمیم سرمربی تیم ملی گلایه‌ای ندارید؟

من عاشق فوتبال هستم و به ورزشگاه می‌روم تا بازی‌های بازیکنانم را ببینم. خودم بازیکن بودم و زمانی که سرمربی تیمم بازی‌ام را نگاه می‌کرد، احساس قدرت می‌کردم. در بازی ایران و توگو پس از پایان این دیدار به رختکن رفتم تا به کی‌روش و بازیکنان خسته نباشید بگویم. زمانی که روزبه چشمی و وریا غفوری بازی می‌کنند، دوست دارم بازی‌شان را ببینم. شاید برای بازی تیم ملی به دبی بروم و بازی‌هایش را ببینم. مثل این است که شما فرزندی داشته باشید که بخواهید به فرودگاه بروید و فرزندتان را بیاورید.

از تصمیم کی‌روش ناراحت نیستم، اما دفعه بعد برای او بلیت VVIP می‌فرستم که بیاید و بازی‌ها را ببیند. طبیعی است که یک مربی باید همیشه بازی‌ها را ببیند. تصمیم خودشان است که کدام بازی‌ها را ببیند، استقلال باشد یا پرسپولیس.

شما بین هواداران استقلال محبوب هستید، اما عیار اصلی مربیگری‌تان در نیم‌فصل دوم مشخص می‌شود. با توجه به جدایی برخی از ستاره‌ها در ابتدای فصل، نگران از بین رفتن جایگا‌ه‌تان بین هواداران نیستید؟

هواداران ما بسیار باهوش هستند و می‌دانند امید ابراهیمی، تیام و بسیاری از بازیکنان رفتند. هواداران می‌دانند برای آنها می‌جنگم، اما در شروع فصل مشکلات بسیاری داشتیم. کسانی بودند که خارج از باشگاه مشکل ایجاد می‌کردند. شاید این مقطع باید دو بازیکن پیدا کنیم که به ما کمک کنند، اما همه بازیکنان می‌دانند در حال ساختن تیم جدیدی هستیم. بازیکنانی چون رضا آذری و اللهیار صیادمنش نیاز به زمان دارند. سال گذشته مقابل پرسپولیس با ضربه پنالتی بازی را واگذار کردیم، همه نگران سکوها و نگاه‌های هواداران استقلال بودند، اما آنها ما را تشویق کردند. چرا؟ به خاطر اینکه جنگیدیم و با صددرصد وجود در زمین تلاش کردیم. می‌دانم بهترین هواداران را داریم، آنها احساس می‌کنند و بو می‌کشند که ما برای آنها می‌جنگیم. این را درک کرده‌ایم که هواداران از راه‌های دور برای حمایت می‌آیند و ما مسئولیت بزرگی در قبال آنها داریم. شاید 80 درصد به آن عملکردی که می‌خواهیم رسیده‌ایم. محمد دانشگر و علی کریمی از سه ماه پیش خود بهتر شده‌اند. فرشاد محمدی‌مهر و رضا کریمی نیاز به زمان دارند. اللهیار صیادمنش با شدت بیشتری تمرین کرده است و اکنون نیاز به استراحت دارد.

استقلال می‌تواند امسال قهرمان شود؟

این هدف سورپرایز است، اما برای آن می‌جنگیم. باید همیشه یک هدف داشته باشیم. همیشه هدف ما باید رسیدن قهرمانی باشد. اگر الان بگویم پنجم شدن برای ما خوب است، در جدول دهم می‌شویم. تراکتورسازی میلیون‌ها دلار برای بازیکنان جدید سرمایه‌گذاری کرده است، اما ما کمتر. این را به هیئت مدیره قبلی گفته بودم و آن را در موبایلم دارم. این را گفته بودم که بقیه تیم‌ها برای اینکه ما را شکست بدهند، هزینه می‌کنند. برای ما این اتفاق نیفتاد، اما الان در حال جنگیدن هستیم. به جز مدیرعامل باشگاه، نمی‌خواهیم کسی صحبت کند. ما سعی داریم که بیشتر کار کرده و کمتر حرف بزنیم.

 ... و صحبت پایانی با هواداران؟

از حمایت شما در نیم‌فصل اول تشکر می‌کنم. بازیکنان جدید کمی نگران بودند، اما الان می‌دانند که شما یار دوازدهم ما هستید.

خواندن خبر در سایت منبع

شفر: صحبت‌های کی‌روش درباره برانکو بعد از جام جهانی خوب نبود

خبر ورزشیخبرگزاری خبر ورزشی
شفر: صحبت‌های کی‌روش درباره برانکو بعد از جام جهانی خوب نبود
سرمربی آلمانی استقلال معتقد است بیرانوند و بازیکنان پرسپولیس نباید درباره رحمتی صحبت می‌کردند.

شفر: صحبت‌های کی‌روش درباره برانکو بعد از جام جهانی خوب نبود - 1

به گزارش خبرورزشی، از موضع‌گیری پرسپولیسی‌ها علیه مهدی رحمتی، داوری‌ها، اختلاف کی‌روش و برانکو گرفته تا جدایی سیدحسین حسینی.غذا‌های ایرانی خوش طعم است؟بسیار عالی. وقتی به ایران آمدم بیشتر غذا‌ها کباب بود، الان کباب تمام شده است! دکتر قبل از بازی‌های تیم، کباب یا جوجه کباب می‌دهد، جوجه کباب‌هایی که بعضی وقت‌ها سفت است. جدا از شوخی، غذا‌های ایرانی از ماهی و کباب گرفته تا بقیه خوب هستند، مخصوصاً ادویه‌جاتی که برای آن‌ها استفاده می‌شود.گفته بودید همسرتان برای نخوردن غذا‌های چرب، به شما تذکر داده بود! آیا در خوردن غذا رعایت می‌کنید؟شاید این‌جور وقت‌ها پای تلفن به او بگویم که صدایت را نمی‌شنوم! باید آمادگی جسمانی‌ام را بیشتر کنم. نان‌های اینجا بسیار خوشمزه هستند. در جلساتی که پس از بازی‌ها با کادر فنی در هتل داریم، درباره حریف و کار‌هایی که باید انجام دهیم، صحبت می‌کنیم. در این بین، غذایی هم می‌خوریم که به یک‌باره می‌فهمیم که غذای‌مان تمام شده است. ظاهراً اوایل حضورتان در ایران، به خاطر غذا‌های ایرانی کمی چاق شده بودید؟نه، چاق نشده‌ام و خوب هستم. زمانی که به باشگاه می‌رویم، با بازیکنان بیشتر تمرین آمادگی جسمانی انجام می‌دهم. در روز‌های اخیر استرس و فشار بیشتری تحمل کردم و در آینده بیشتر تمرین می‌کنم تا چربی نداشته باشم.کلیپی در صفحه شخصی‌تان منتشر کردید که در حال ورزش کردن بودید. هنوز هم در این سن و سال، انگیزه زیادی برای انجام ورزش دارید؟بله، مشخص است که به ورزش علاقه دارم. قطعاً این شغلی را که به عنوان مربی دارم، بسیار دوست دارم. ۵۰ سال است در فوتبال هستم و همه چیز را متوجه می‌شوم، چون در کشور‌های مختلفی کار کرده‌ام. زمانی که بازیکنان و یا شما را می‌بینم، می‌دانم شرایط چطور است. تجربه این کار را دارم و شش ماه پیش به بازیکنانم گفتم که پشت سرم نیز چشم دارم و خیلی وقت‌ها از چیز‌هایی که می‌بینم، متوجه می‌شوم چه کار‌هایی باید انجام دهم. همان چیز‌هایی که ساشا پسرم گفت، ما درباره مشکلات خیلی صحبت می‌کنیم.تصاویری که از دوران بازیگری‌تان در کارلسروهه آلمان تا مربیگری‌تان در کشور‌های مختلف در گوگل دیده می‌شود، نشان می‌دهد همیشه مو‌های بلندی داشتید. آیا به داشتن این سبک از مو‌ها علاقه دارید؟بله، درست می‌گویید. در سال ۹۲-۹۱ مربی کارلسروهه بودم و خبرنگار معروف یک شبکه تلویزیونی از من پرسید چرا نمی‌روی آرایشگاه تا موهایت را مرتب کنی، به او گفتم نمی‌خواهم شبیه تو شوم! این سبک مو‌های من است. اینجا هنوز نتوانسته‌ام آرایشگری خوب پیدا کنم و برخی مواقع که به دبی و آلمان سفر می‌کنم، پیش آرایشگرم می‌روم. شاید بازیکنان استقلال این مصاحبه را ببینند، بیایند و آرایشگرهای‌شان را به من معرفی کنند، اما من این‌طوری با موهایم راحت‌تر هستم.

شفر: صحبت‌های کی‌روش درباره برانکو بعد از جام جهانی خوب نبود - 4

بازیکنان و نسل فعلی خیلی به مو و تیپ‌شان می‌رسند و آرایشگر مخصوص دارند ...به خاطر دارم آرایشگر بازیکنان به هتل آمده بود و به او گفتیم که باید از هتل بروی، چون بازیکنان باید قبل از بازی تمرکز داشته باشند و او نباید در هتل باشد.۴۵ سال پیش همه جلوی آینه بودند. با این حال آن زمان ظاهر مو‌ها و خالکوبی مهم نبود و بیشتر تمرین کردن برای بازی‌ها مهم بود. باید شرایطی در تیم داشته باشیم که بازیکن پس از تمرین با لبخند به منزلش بازگردد، اگر مربی این کار را نکند، شاید مربی خوبی نباشد. مربی باید کاری کند که بازیکن نگوید فردا با ناراحتی باید در تمرین حاضر شوم. بازیکنان در روز‌های آخر نیم‌فصل، به من می‌گفتند که باید برای رسیدن به صدر جدول و قهرمانی حمله کنیم، من این را می‌خواهم و موضوع زیبایی است. مهم است که بازیکنان چنین حرف‌هایی بزنند و تنها مربیان از جنگیدن صحبت نکنند. بازیکنان ما شخصیت خوبی دارند. جبران شش امتیاز با تیم بالای جدول ممکن است.موفقیت‌های قبلی ما فقط به خاطر مهاجمان نیست، هافبک‌های خوبی هم داشتیم. سرور جپاروف فصل گذشته پنج، داریوش شجاعیان سه، محسن کریمی دو گل و بقیه هم گل زده‌اند. فرشید باقری و فرشید اسماعیلی امسال گل می‌زنند و اکنون منتظر گل زدن علی کریمی هستم. همه کار‌هایی که کریمی لازم است را، انجام می‌دهد. او با شرایط جسمانی خوبی برگشته و اعتمادبه‌نفس بالایی دارد. در تیم ما فقط مهاجمان گل نمی‌زنند و هافبک‌ها نیز گل می‌زنند. فرشید باقری پارسال شاید گلی نزد، اما امسال در دو بازی سه گل زد.ساشا: خیلی‌ها صحبت می‌کنند که نسل جدید فوتبال همیشه به ظاهرشان اهمیت می‌دهند. زمانی که کوچک بودم، پدرم بازی می‌کرد. برتی فوگتس و کورتانیدزه و چند بازیکن دیگر آن زمان مو‌های بلندی داشتند، شاید حدود ۴۰ سال پیش بود.با پیش‌بینی که برای فرشید باقری قبل از بازی استقلال و صنعت نفت آبادان کردید و روی لباسش نوشتید که گل می‌زند، داریوش شجاعیان و دیگر بازیکنان نیز از شما درخواست کرده‌اند که چنین پیش‌بینی‌هایی برای آن‌ها بکنید!روی دست آن‌ها نمی‌نویسم، اما این را می‌گویم که فوتبال فقط دویدن نیست و باید در ذهن‌تان باشد. فرشید باقری در بازی‌های قبلی از جمله دیدار با استقلال خوزستان شانس گلزنی داشت، اما گل نزد. قبل از دیدار با صنعت نفت آبادان، ماژیک را برداشتم و روی پای باقری نوشتم که گل می‌زنی. این صحبت درباره احساسات است و باقری خیلی خوشحال بود. مهم‌تر از این، تمریناتی بود که بیژن طاهری با او در تمرینات برای شوتزنی کرده بود. خیلی خوشحالم که بازیکنانم پس از پایان تمرین، دوباره تمرینات اضافه انجام می‌دهند. در تاریخ می‌بینید که بیشتر بازیکنان ملی‌پوش پس از تمرین، بیشتر از همه تمرین کرده‌اند. شاید باقری همین کار را بکند و بتواند به تیم ملی برود.شما در بیشتر بازی‌های استقلال از یک کت و شلوار خاص استفاده می‌کنید، آیا برای‌تان خوش شانسی می‌آورد؟کارم را در کارلسروهه در لیگ دسته دوم آلمان شروع کردم و در همه بازی‌ها یک ژاکت بر تن داشتم. در همان سال اول از لیگ دسته دوم به لیگ دسته اول آمدیم و لباس‌مان پوما بود. پس از آن، برند پوما تبدیل به آدیداس شد. من ژاکت سبزی از پوما داشتم و روی آن آدیداس را برتن می‌کردم که این جور وقت‌ها گرمم می‌شد. شاید برخی مواقع این کار‌ها خرافاتی بود! در بازی آخر در لیگ، یک امتیاز می‌خواستیم که در دو دقیقه پایانی مساوی کردیم و امتیاز گرفتیم. این موضوع ربطی به ژاکت من نداشت.در اتوبوس شال گردن استقلال را گم کرده بودم و دنبال آن می‌گشتم که پیدایش کردم. در تهران این کت و شلوار را خریدم و شاید دوباره بتوانند چنین کت و شلواری به من بدهند. نمی‌خواهم تبلیغ کنم، اما برندی که از آن کت و شلوار خریدم، حامی تیم ملی است و امیدوارم به تیم ملی دعوت شوم! بحث این کت و شلوار موضوع خودم است. در امارات با العین قهرمان شدیم و در همه بازی‌ها لباس سفید و آبی داشتم. وقتی با مدیر باشگاه روبه‌رو شدم، به من گفت لباس معروفت کجاست؟!برانکو ایوانکوویچ پس از آخرین بازی پرسپولیس در نیم‌فصل، در نشست خبری مدعی شد که برخی‌ها به خاطر پرسپولیس به او حسادت می‌کنند. آیا ممکن است شما جزو این افراد باشید؟نمی‌دانم چرا برانکو این صحبت‌ها را انجام داده است. شاید لباس قرمز قشنگی داشته است! من با برانکو ارتباط خوبی دارم، ایشان در آلمان مربی بوده، من هم آنجا مربی بودم. هیچ وقت نخواستم در پرسپولیس کاری داشته باشم و خوشحالم در استقلال سرمربی هستم. شاید دشمنان زیادی داشته باشم، اما می‌خواهم به هواداران و باشگاه کمک کنم. خیلی خوشحالم فصل گذشته موفقیت‌های زیادی داشته‌ام. من جنگجو هستم و نگرانی بابت دشمنانم ندارم. کسانی که شرایط باشگاه را به جای بدی رساندند و الان پشت سر ما حرف می‌زنند، بدانند برای من مهم خود باشگاه، کادر فنی، گروه تدارکات، رسانه‌ای و مدیریت است. وقتی همه با هم باشیم، کسی نمی‌تواند به ما ضربه بزند. به آدم‌هایی که پشت سرم حرف می‌زنند، لبخند می‌زنم. اگر می‌بینید که چیزی بقیه را دچار مشکل می‌کند، باید آن را کنار بگذرید. چیزی که می‌خواهیم این است که همه با هم باشیم و می‌توانیم موفقیت مانند سال گذشته داشته باشیم. طبیعی است که اگر با هم نباشیم، پایین می‌رویم. مطمئن هستم امسال به جای خوبی می‌رسیم.مهدی رحمتی پس از بازی استقلال برابر پدیده خراسان، درباره قضاوت داوران که به ضرر استقلال و به سود پرسپولیس بوده، صحبت‌هایی انجام داد که با واکنش بازیکنان پرسپولیس روبرو شد. آیا شما موافق صحبت‌های کاپیتان تیم‌تان بودید؟اول از همه این را بگویم که در ۹ بازی بدشانسی آوردیم، گلی که به پدیده زدیم، آفساید نبود، در دیدار با سپاهان دو پنالتی در یک صحنه رخ داد. مطمئنم که داوران نمی‌خواهند علیه ما داوری کنند. داوری شغل سختی است. خیلی خوشحالم که کمک داور بازی استقلال مقابل پدیده با شما مصاحبه‌ای انجام داد و به خاطر تصمیم اشتباهش عذرخواهی کرد. این داور شخصیت خوبش را نشان داد و کلاهم را به احترام او برمی‌دارم. هیچ وقت علیه داوران صحبت نمی‌کنم، اما در بازی قبلی بازیکنانم ۹۴ دقیقه در زمین تلاش کردند و این اشتباه باعث شد که بازی را نبریم. از شما سؤالی می‌پرسم، چرا پرسپولیسی‌ها درباره رحمتی صحبت می‌کنند؟ کسی نگفته پرسپولیس از داوری‌ها سود برده است. یکی از بازیکن پرسپولیس با کفش روی ران بازیکن حریف یا صورتش رفته بود، اما کسی درباره آن صحبت نمی‌کند. بله، داور نیز اشتباه می‌کند، اما در بازی با پدیده طبیعی بود که باید صحبت می‌کردیم و سؤال می‌پرسیدیم چرا گل سالم ما را آفساید گرفتند.در کنفرانس خبری، خبرنگاری از من پرسید که برانکو قبل از بازی با سپاهان، صحبت‌هایی درباره داوران کرده است، اما بازیکنانم درباره برانکو و بازیکنان پرسپولیس صحبتی نکردند. دروازه‌بان پرسپولیس که درباره رحمتی صحبت کرد، دروازه‌بان خوبی است و از او خوشم می‌آید، اما چرا درباره رحمتی صحبت کرد؟ او که درباره پرسپولیس حرفی نزد.ساشا:چیز بدی نیست که درباره داور صحبت شود. در فوتبال هر کسی باید خودش را مورد انتقاد قرار دهد تا به شرایط بهتری برسد. این همان چیزی است که پیش از این گفته‌ام و اینکه فدراسیون قدم بعدی را برای حمایت از داور بردارد. مشخص است که اشتباهات بیشتری رخ داده، اما به این معنا نیست که عمدی بوده است. وقتی داوری برای استقلال قضاوت می‌کند، بیشتر از یک بازی عادی او تحت فشار است. طبیعی است وقتی تحت فشار باشید، ممکن است بیشتر اشتباه کنید.شاید دلیل موضع‌گیری پرسپولیسی‌ها این بوده که رحمتی و دیگر بازیکنان شما اشاره کردند که داوری‌ها به سود یک تیم خاص بوده است.ما چند تیم در لیگ برتر داریم؟ شاید هر تیمی که برابر استقلال قرار می‌گیرد، خاص باشد. چرا بازیکنان پرسپولیس درباره ما صحبت کردند؟ دوباره تکرار می‌کنم داوران شغل بسیار سختی دارند. بازیکنان ما با قدرت بسیار خوبی در نیمه دوم بازی کردند، اما دو امتیاز از دست دادیم. به خاطر همین، گفتم که بدشانسی آوردیم. همه ما باید به داوران کمک کنیم. می‌دانم داوران به خاطر قضاوت‌های‌شان پول زیادی نمی‌گیرند، اما باید زمان بیشتری برای کلاس‌های آن‌ها صرف شود. داوران در آلمان کلاس‌های زیادی می‌روند و درباره بازی‌ها صحبت می‌کنند. ما نیز آنالیز‌هایی برای دیدارهای‌مان داریم تا درباره آن‌ها صحبت کنیم. در یک بازی دیدم که به خاطر داور درگیری به وجود آمده است، اما این خوب نیست. فوتبال برای تفریح است و باید به داوران کمک شود. فدراسیون فوتبال باید زمان بیشتری برای آموزش بگذارد.

شفر: صحبت‌های کی‌روش درباره برانکو بعد از جام جهانی خوب نبود - 6

برخی‌ها این بحث را مطرح کرده‌اند که داوری‌ها به سود پرسپولیس بوده است، آیا شما با این عقیده موافقید یا مخالف؟در بازی با پرسپولیس برابر سپاهان دیدم که قبل از پنالتی پرسپولیس، گادوین منشا در محوطه جریمه خطا کرد، اما شاید داور صحنه را ندیده بود. نکته مهم این است که داوران از اشتباهات خود درس بگیرند. فصل گذشته در اهواز، داور به سرور جپاروف کارت زرد نشان داد، در این میان، تنها یک تیم درباره این صحنه صحبت کرد. پس از آن، فدراسیون جپاروف را محروم کرد، در صورتی که سرور در این بازی، اخراج نشده بود. وقتی داوری تصمیم می‌گیرد، یعنی همه چیز تمام شد، اما اینجا تصمیم داور عوض شد، چرا؟ بازیکنان ما درباره اینکه پای بازیکن پرسپولیس به صورت بازیکن حریف خورده، صحبتی نکردند. چرا درباره این‌ها صحبت نمی‌کنند و در مورد رحمتی صحبت کردند؟ رحمتی اسطوره است و هیچ وقت صحبت بدی درباره داوری نکرده بود.بهتر است قبل از اینکه دروازه‌بان پرسپولیس و بازیکنان این تیم صحبتی کنند، پیش از آن فکر کنند و ببینند حرفی که می‌زنند درست بوده یا نه. شاید صحنه‌ای را داور نبیند و کمک داور ببیند. در بازی هفته اول مقابل پیکان، روی سجاد آقایی خطایی شد که داور بازیکن حریف را اخراج نکرد. اللهیار صیادمنش یکی از بزرگ‌ترین استعداد‌های آسیاست و در دیدار برابر سایپا کم مانده بود پایش را بشکند. در بازی آخر برابر پدیده، عکسی که از پای طارق همام منتشر شد را، دیدید که خون از پای او می‌آمد. بازیکنی که این کار را کرده بود، باید اخراج می‌شد. همه این مشکلات روی هواداران اثر می‌گذارد، اما دیدید که من و رحمتی به سمت تماشاگران رفتیم و گفتیم آرام باشند. وقتی در تلویزیون اشتباهات داوری نشان داده می‌شود، شاید داور مضطرب شود و بهتر است فدراسیون خودش آن را بررسی کند. همه در تلویزیون صحنه را می‌بینند، اما کمک داور باید در یک صحنه تصمیم بگیرد. کسانی که شاید با فوتبال خیلی آشنایی نداشته باشند، برخی صحبت‌ها درباره داوری انجام دهند.ساشا: مسئولیت سرمربی درباره بازیکنان تیمش است، مسئولیت فدراسیون نیز در خصوص داوران خود است. اگر اشتباهات زیاد است، باید کاری بکنند. فرقی نمی‌کند این بازی اشتباهات زیادی بوده یا آن بازی. فرقی نمی‌کند، چه تیمی سود برده، چه تیمی ضرر کرده است، باید اشتباهات داوری کمتر شود. فقط ما نبودیم در مورد داوری‌ها صحبت کردیم و مربیان دیگر نیز حرف زده‌اند. این موضوع پیغام مشخص است که فدراسیون باید داوران را جمع کرده و بررسی کنند اشتباهات داوری نسبت به فصل قبل بیشتر شده است. اگر به این نتیجه رسیدند که اشتباه بیشتر بوده، مسئولیت فدراسیون است که آن را بررسی کند. حالا باید دید که فدراسیون چه کار خواهد کرد.فصل گذشته درباره این موضوع صحبت کرده و کمی گیج شده بودیم. آنقدر که ما اطلاع داریم و قوانین فیفا می‌گوید، این است که تصمیم داور نمی‌تواند عوض شود. محرومیت جپاروف برای ما غافلگیر کننده بود. با این وجود، نمی‌توانیم باور کنیم که داوران به عمد علیه استقلال باشند.صحبت‌های شما نشان می‌دهد که به مهدی رحمتی خیلی اعتماد دارید، اما سید حسین حسینی نگران نیمکت نشینی خودش است و گفته شاید با ادامه این شرایط، از استقلال جدا شود. چه واکنشی به صحبت‌های دروازه‌بان تیم‌تان دارید؟در شروع فصل حسینی مصدوم بود و شاید می‌توانست بازی کند. رحمتی هم خیلی خوب بازی کرد. ما همان کاری را امسال انجام دادیم که فصل پیش انجام داده بودیم و گفتیم که جام حذفی را تو بازی کن. حسینی در دو بازی پشت سر هم مقابل نفت مسجدسلیمان بازی نکرد، ما به شرایط بازی نگاه کردیم و مربی و بازیکن مهم نبودند. حسینی دو بازی مقابل سایپا در لیگ و حذفی را بازی کرد، روزی که پژمان منتظری بازی کرده بود. ما یک نفر را می‌خواستیم که از عقب با بازیکنان صحبت کند. این موضوع را به حسینی گفته بودیم. دیدار قبلی‌مان بسیار بسیار سخت بود و رحمتی بهترین دروازه‌بان برای این بازی محسوب می‌شد. الان چیزی که در تیم ملی مهم است، تمرین سه هفته‌ای بازیکنان در اردوی اخیر خواهد بود. حسینی در حالت عادی نباید بگوید اگر بازی نکنم، از استقلال می‌روم. او الان باید بگوید من باید به جام ملت‌ها بروم و بازی کنم. اگر از این موضوعات بترسد، شانسی نخواهد داشت. دروازه‌بان باید مثل اولیور کان شخصیت بزرگی داشته باشد، به خاطر همین با بایرن مونیخ هشت قهرمانی از جمله قهرمانی اروپا را دارد. حسینی هم همین کار را باید بکند. وقتی بازیکنی بگوید اگر بازی نکنم، می‌روم، بهتر است برود.هواداران استقلال این سؤال را از شما دارند که چرا بازیکنان بی‌کیفیتی مثل الحاجی گرو و مارکوس نیومایر جذب شدند؟صحبت من با همه هواداران است. بعد از رفتن تیام همه دنبال کسی مثل تیام بودند. در بازی با پرسپولیس، گرو پاس خوبی به فرشید اسماعیلی داده شد که او توپ را گل نزد، همه درباره آن پاس صحبت نکرده و درباره موقعیت گل صحبت کردند. در دیدار با سایپا، گرو یک پنالتی گرفت، یک گل زد. گرو یک موقعیت هم داشت که اگر کمی زودتر می‌رسید، باز هم گل می‌زد و این بار همه درباره او صحبت می‌کردند. همه در مورد تیام صحبت و گرو را با او مقایسه می‌کردند. به خاطر همین هم گفتیم که بهتر است برود. مطمئنم او در باشگاه دیگری یک گل بزند، شرایطش به طور کلی تغییر می‌کند. نیومایر در بازی با السد، تعویض شد، دیداری که به خاطر مشکلاتی آن را واگذار کردیم. برای بازی برگشت، صددرصد آماده بود، اما در ۱۰ دقیقه پایانی تمرین مصدوم شد. در بازی قبلی بازی کرد که ۸۰ درصد آماده بود. او در بازی با پدیده دو سه موقعیت خوبی داشت. نیومایر با ما صحبت کرد و گفت بهتر است برود.در رابطه با حضور دستیار جدید در کادر فنی جدید اسامی افرادی، چون فرهاد مجیدی، مجتبی جباری و ... مطرح شد و این بار نام شرودینگر به میان آمده است.ما نباید هر چیزی را بگوییم. ما یک دستیار مدنظرمان داریم و قرار است مدیرعامل باشگاه قرارداد را برای او بفرستد. ما مربی‌ای برای آکادمی باشگاه در نظر داریم، شبیه کاری که در باشگاه‌های اروپایی انجام می‌شود.ساشا: این مربی تخصصش کار با مربی دروازه‌بان‌هاست. خیلی صحبت‌ها مطرح شد که شرودینگر قرار است دستیار باشد، اما کار او آموزش مربیان دروازه‌بان‌هاست. کاری که می‌خواهیم انجام دهیم آماده کردن استقلال برای آینده است. باشگاه‌های دیگر هر روز در حال پیشرفت هستند و فوتبال ایران نیز باید پیشرفت کرده و ثابت نماند. خیلی خوب می‌شد که شرودینگر به ایران می‌آمد و در آکادمی کار می‌کرد. او می‌توانست به مربی دروازه‌بان‌ها آموزش دهد، اما او نیامد. یکی از شایعات نادرست همین بود. ما گزینه‌های دیگری مدنظر داریم که در حال صحبت هستیم. سعی می‌کنم از رسانه‌ها دور باشم، اما بیشتر شایعات درست نیستند. وقتی به آن گزارش اشاره می‌کنید متوجه خواهید شد که از چه سمتی این صحبت‌ها مطرح می‌شود. بله، مجیدی ما را به یک رستوران ژاپنی دعوت کرد. او حدود ۱۵ سال است که پدرم را می‌شناسد و شاگردش بوده است. مجیدی با پدرم با الاهلی قهرمان شده و طبیعی است که از آن زمان با هم در ارتباط باشند، اما از تماس‌های عادی و برخورد‌های عادی شایعات زیادی مطرح می‌شود.وقتی بخواهم با کسی جلسه بگذارم، همراه با خوردن شام خواهد بود. قبلاً گفته بودم به غذا‌های ایرانی علاقه‌مند هستم. مجیدی بازیکن من بوده است. شاید الان که با شما صحبت می‌کنم، فردا شایعه درست کنند که دستیار جدید من هستید. جلسه‌تان با کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال در چه موردی بود؟جلسه نبود و اتفاقی در هتل بودیم. ما نشسته بودیم که با کی‌روش سلام و احوال پرسی کردیم. دیدم که کوله پشتی دارد و پرسیدم که از باشگاه برمی‌گردی که پاسخ داد تمرین خوبی داشته است. صبح از اتاقم بیرون آمدم و دوباره او را در لابی هتل دیدم و غافلگیر شدم. چرا نمی‌توانم با کی‌روش صحبتی داشته باشم؟ برای فوتبال ایران، همکاری بسیار مهم است. شاید کی‌روش به طور دقیق ذهنیت وریا غفوری و علی کریمی را نداند، اما من می‌دانم و با او صحبت کردم. تیم ملی کاندیدای قهرمانی جام ملت‌های آسیاست.پس از ملاقات با کی‌روش در هتل آکادمی، سرمربی تیم ملی پیامی منتشر کرد و از شما، امیر قلعه‌نویی و دیگر مربیان به عنوان افراد شجاع نام برد، اما نام برانکو ایوانکوویچ دیده نمی‌شد.از اختلاف کی‌روش و برانکو خیلی خبر ندارم. کی‌روش در حال حاضر سرمربی تیم ملی است و در گذشته برانکو سرمربی تیم ملی بود. شاید بهتر است هر دو کباب بخورند تا مشکل‌شان حل شود. کی‌روش بعد از جام جهانی صحبت‌هایی درباره برانکو کرد که در رسانه‌های اروپایی دیده می‌شد. آن صحبت‌ها برای فوتبال ایران خوب نیست.ساشا:شاید هتل پرسپولیس و برانکو با کی‌روش اتفاقی نبوده و برای ما این اتفاق افتاد که همدیگر را ببینیم.

شفر: صحبت‌های کی‌روش درباره برانکو بعد از جام جهانی خوب نبود - 8

 کی‌روش برای بازی‌های باشگاهی در ورزشگاه حضور پیدا نمی‌کند، در صورتی که شما از نزدیک بازی‌های دوستانه تیم ملی را نگاه می‌کنید. آیا از تصمیم سرمربی تیم ملی گلایه‌ای ندارید؟من عاشق فوتبال هستم و به ورزشگاه می‌روم تا بازی‌های بازیکنانم را ببینم. خودم بازیکن بودم و زمانی که سرمربی تیمم بازی‌ام را نگاه می‌کرد، احساس قدرت می‌کردم. در بازی ایران و توگو پس از پایان این دیدار به رختکن رفتم تا به کی‌روش و بازیکنان خسته نباشید بگویم. زمانی که روزبه چشمی و وریا غفوری بازی می‌کنند، دوست دارم بازی‌شان را ببینم. شاید برای بازی تیم ملی به دبی بروم و بازی‌هایش را ببینم. مثل این است که شما فرزندی داشته باشید که بخواهید به فرودگاه بروید و فرزندتان را بیاورید.از تصمیم کی‌روش ناراحت نیستم، اما دفعه بعد برای او بلیت VVIP می‌فرستم که بیاید و بازی‌ها را ببیند. طبیعی است که یک مربی باید همیشه بازی‌ها را ببیند. تصمیم خودشان است که کدام بازی‌ها را ببیند، استقلال باشد یا پرسپولیس.شما بین هواداران استقلال محبوب هستید، اما عیار اصلی مربیگری‌تان در نیم‌فصل دوم مشخص می‌شود. با توجه به جدایی برخی از ستاره‌ها در ابتدای فصل، نگران از بین رفتن جایگا‌ه‌تان بین هواداران نیستید؟هواداران ما بسیار باهوش هستند و می‌دانند امید ابراهیمی، تیام و بسیاری از بازیکنان رفتند. هواداران می‌دانند برای آن‌ها می‌جنگم، اما در شروع فصل مشکلات بسیاری داشتیم. کسانی بودند که خارج از باشگاه مشکل ایجاد می‌کردند. شاید این مقطع باید دو بازیکن پیدا کنیم که به ما کمک کنند، اما همه بازیکنان می‌دانند در حال ساختن تیم جدیدی هستیم. بازیکنانی، چون رضا آذری و اللهیار صیادمنش نیاز به زمان دارند. سال گذشته مقابل پرسپولیس با ضربه پنالتی بازی را واگذار کردیم، همه نگران سکو‌ها و نگاه‌های هواداران استقلال بودند، اما آن‌ها ما را تشویق کردند. چرا؟ به خاطر اینکه جنگیدیم و با صددرصد وجود در زمین تلاش کردیم. می‌دانم بهترین هواداران را داریم، آن‌ها احساس می‌کنند و بو می‌کشند که ما برای آن‌ها می‌جنگیم. این را درک کرده‌ایم که هواداران از راه‌های دور برای حمایت می‌آیند و ما مسئولیت بزرگی در قبال آن‌ها داریم. شاید ۸۰ درصد به آن عملکردی که می‌خواهیم رسیده‌ایم. محمد دانشگر و علی کریمی از سه ماه پیش خود بهتر شده‌اند. فرشاد محمدی‌مهر و رضا کریمی نیاز به زمان دارند. اللهیار صیادمنش با شدت بیشتری تمرین کرده است و اکنون نیاز به استراحت دارد.استقلال می‌تواند امسال قهرمان شود؟این هدف سورپرایز است، اما برای آن می‌جنگیم. باید همیشه یک هدف داشته باشیم. همیشه هدف ما باید رسیدن قهرمانی باشد. اگر الان بگویم پنجم شدن برای ما خوب است، در جدول دهم می‌شویم. تراکتورسازی میلیون‌ها دلار برای بازیکنان جدید سرمایه‌گذاری کرده است، اما ما کمتر. این را به هیئت مدیره قبلی گفته بودم و آن را در موبایلم دارم. این را گفته بودم که بقیه تیم‌ها برای اینکه ما را شکست بدهند، هزینه می‌کنند. برای ما این اتفاق نیفتاد، اما الان در حال جنگیدن هستیم. به جز مدیرعامل باشگاه، نمی‌خواهیم کسی صحبت کند. ما سعی داریم که بیشتر کار کرده و کمتر حرف بزنیم.... و صحبت پایانی با هواداران؟از حمایت شما در نیم‌فصل اول تشکر می‌کنم. بازیکنان جدید کمی نگران بودند، اما الان می‌دانند که شما یار دوازدهم ما هستید.

خواندن خبر در سایت منبع

شفر کاری به لیست کمیته فنی ندارد

خبر ورزشیخبرگزاری خبر ورزشی
شفر کاری به لیست کمیته فنی ندارد
سرمربی استقلال برای تکمیل پازل خودش فقط به فهرست نفراتی که مدنظر خودش است، تکیه کرده و نه تنها کاری به کار کمیته فنی ندارد، بلکه اصلاً در این مورد با آن‌ها مشورت هم نمی‌کند.
شفر کاری به لیست کمیته فنی ندارد - 0

به گزارش خبرورزشی، نیم‌فصل اول لیگ برتر تمام شد و استقلال از جمله تیم‌هایی است که در مهلت نقل و انتقالات زمستانی قطعاً حضوری فعال خواهد داشت. در واقع کار این تیم در عرصه فوق چند روزی است که شروع شده، چون الحاجی گرو و مارکوس نیومایر رفته‌اند و از طرفی داریوش شجاعیان، محسن کریمی و مرتضی آقاخان دوباره استقلالی شده‌اند. جدا از این نفرات، قطعاً وینفرد شفر دنبال جذب یکی، دو بازیکن دیگر هم هست و حتی بحث بر سر آن است که چند بازیکن کنونی هم احتمالاً از استقلال می‌روند تا راه برای حضور نفرات جدید هموار شود. البته سرمربی استقلال برای تکمیل پازل خودش فقط به فهرست نفراتی که مدنظر خودش است، تکیه کرده و نه تنها کاری به کار کمیته فنی ندارد، بلکه اصلاً در این مورد با آن‌ها مشورت هم نمی‌کند. البته شاید به طور نمادین و سمبلیک جلساتی میان طرفین برگزار شود، ولی منابع آگاه تأکید دارند که شفر بدون توجه به کمیته فنی، خودش برای یارگیری لیست داده است. فهرستی که قطعاً کمیته فنی حتی اگر هم در جریان آن قرار گرفته باشد، به مراتب دیرتر از فتحی متوجه آن شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

شفر: حسینی بازیخوانی را از رحمتی یاد بگیرد

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
شفر: حسینی بازیخوانی را از رحمتی یاد بگیرد
وینفرد شفر درمصاحبه‌ای صراحتا از سیدحسین حسینی خواسته از مهدی رحمتی به خاطر بازیخوانی‌اش در بازی‌های استقلال یاد بگیرد. این بدان معنا است که شفر همچنان با رحمتی ادامه می دهد.

ایران ورزشی: حالا که گرو از استقلال جدا شده این سوال به وجود آمده که جرا این بازیکن عمرکوتاهی دراستقلال داشت؟! وینفردشفربه این سوال پاسخ داده است:« او مهاجمی نیست که بخواهد همیشه گل بزند بلکه بازیکنی است که برای بقیه فضاسازی کرده و برای بقیه موقعیت‌سازی می‌کند.

او شخصیت بسیار خوبی دارد و بازیکن خوبی است اما شرایط برای او خوب نبود. همه فکر می‌کردند او تیام دوم است ولی این طور نشد. تیام و سرور در آن زمان مثل دو برادر بودند و کار تیام در استقلال راحت بود. مسائل دیگری هم هست که نمی‌خواهم راجع به آن صحبت کنم.

او مقابل استقلال خوزستان خوب بازی کرد و یک شانس خوب گل‌زنی داشت اما اعتماد به نفس کافی برای گل‌ زدن نداشت. برخی رسانه‌ها و هوادارها راجع به او خوشحال نبودند. او شانس گل‌زنی داشت ولی اعتماد به نفس نداشت و مسیر حرکتش اشتباه بود به همین دلیل بهتر بود که باشگاهش را عوض کند و مطمئنم می‌تواند در باشگاه دیگر عملکرد بهتری داشته باشد.»

سرمربی استقلال دربارخ وضعیت نویمایرهم توضیحاتی می‌دهد:« او زمانی که به استقلال آمد، ۶۰-۷۰ درصد آمادگی بدنی داشت. نویمایر در قطر و برای بازی با السد شرایط بسیار خوبی داشت و صبح مشخص بود که مقابل السد بازی می‌کند. در تمرین یک اشتباه پیش آمد و مصدوم شد.

به فیزیوتراپ و دکتر مراجعه کرد و تمرین نداشت، در نتیجه شرایط جسمانی‌اش بدتر شد. در بازی قبلی ما دو، سه موقعیت گل‌زنی داشت که به گل تبدیل نشد و مقابل صنعت نفت یک ضربه به دیرک دروازه زد. بازیکنان فوتبال شانس هم نیاز دارند. مارکوس بازیکن خوبی است اما فراز و نشیب زیاد داشت و برای او بهتر بود که به باشگاه دیگری برود و دوباره کارش را شروع کند. او ۳۲-۳۳ سالش است. دقیق نمی‌دانم ولی فکر می‌کنم در باشگاه دیگری اگر تلاش کند، می‌تواند موفق باشد.»

با جدایی گرو نویمایراستقلال چه برنامه ای برای نقل وانتقالات دارد؟ شفربه این سوال پاسخ می‌دهد:« باید دنبال مهاجمی بگردیم که مانند تیام بتواند زیاد گل بزند. بازیکنی که شاید در انگلیس، ایتالیا و آلمان بازی کند که اگر بخواهیم در این سطح بازیکن جذب کنیم باید حدود ۲ میلیون دلار هزینه کنیم.

یکی از دلایلی که تیام به ایران آمد، من بودم که در کامرون مربی بودم و من را می‌شناخت. در آن زمان شاید نمی‌خواست به ایران بیاید و صحبت‌های منفی درباره ایران شنیده بود. از سنگال به قطر رفت و گفت می‌خواهد بیاید، من هم به او گفتم که در ایران هیچ مشکلی وجود ندارد و مردم مهربانی دارد تا در نتیجه او هم قراردادش را با استقلال امضا کند.

هدف تیام این بود که در لیگ قهرمانان بسیار خوب بازی کند و برای پول بیشتر به چین برود. تیام خیلی خوب بازی کرد ولی مشکلش این بود که ایجنت خوبی نداشت.

او الان در عجمان است و شاید پول خوبی بگیرد ولی شاید فقط ۱۰۰۰ نفر بازی‌اش را ببینند اما در ایران ۸۰ هزار نفر بازی‌اش را می‌دیدند. ما به بازیکنی نیاز داریم که به ما بگوید می‌خواهم بسیار خوب برای استقلال بازی کنم و پس از یک سال یا دو سال باشگاهش را عوض کند و برای پول بیشتر به کشوری مانند چین برود.»

شفردباره تلاش باشگاه استقلال این توضیحات را اضافه کرد:« ما هر روز ویدئوهایی از بازیکنان نگاه می‌کنیم و آن‌ها را بررسی می‌کنیم. بازیکنانی که شاید اسم و رزومه بزرگی داشته باشند اما مصدوم باشند را نمی‌توانیم جذب کنیم. نیاز به زمان کافی داریم و نمی‌توانیم خیلی سریع بازیکن جذب کنیم.

ما بازیکنانی مانند الله‌یار، روح‌الله و رضا کریمی داریم. ما می‌خواهیم بازیکنی جذب کنیم که همه از آمدن او به استقلال خوشحال شوند. ما قطعا به بازیکن خوب نیاز داریم. می‌خواهیم در لیگ قهرمانان بازی کنیم. تیم الدحیل که پارسال با پرسپولیس بازی کرد، تیم اصلی‌اش نبود و الان سه بازیکن اصلی‌اش برگشته‌اند.

همان حرفی که قبل از شروع فصل زدم، همه برای بهتر شدن سرمایه‌گذاری می‌کنند اما در این جا تیم ما شرایط بدی پیدا کرد و بازیکنان رفتند. الان همه چیز گذشته و باید برای دور بعدی لیگ قهرمانان آماده شویم. موفقیت در لیگ قهرمانان کار سختی است ولی باید رویای آن را داشته باشیم.

شفر: حسینی بازیخوانی را از رحمتی یاد بگیرد - 13

شفردرپایان حرف هایش به دلایل بازی دادن به رحمتی اشاره کرده وحتی از حسینی خواست از رحمتی یاد بگیرد:« در اول فصل، حسینی مصدوم بود و رحمتی خیلی خوب بازی کرد.

من نمی‌توانم دروازه‌بانی که خوب بازی کرده را عوض کنم. بعد پژمان را از دست دادیم و از حسینی در دو بازی مقابل سایپا استفاده کردیم. ما می‌دانستیم که تیممان به دروازه‌بانی نیاز دارد که از عقب بتواند به تیم اعتماد به نفس بدهد، به همین دلیل دروازه‌بانمان را عوض کردیم.

مهدی رحمتی دروازه‌بانی است که می‌تواند بازی را به خوبی بخواند. او قبل از این که موقعیت روی دروازه‌ ایجاد شود با پژمان، میلاد یا دانشگر صحبت می‌کند. این نکته‌ای است که دروازه‌بانان جوان ما باید یاد بگیرند دروازه‌بان خوب، آن دروازه‌بانی نیست که بتواند فقط توپ‌های زیادی مهار کند.

الیورکان خیلی خوب بازی‌خوانی می‌کرد و قبل از این که تیم حریف بخواهد موقعیتی ایجاد کند با مدافعان صحبت می‌کرد و از آن‌ها می‌خواست تا با پرس کردن نگذارند خطری روی دروازه‌ ایجاد شود. قبل از این که تیم‌ملی بخواهد به جام‌جهانی برود در بازی با ازبکستان، حسینی توپ را در اختیار داشت ولی کسی صدایش را نمی‌شنید.

شاید این یکی از مشکلاتی بود که کی‌روش او را به جام جهانی نبرد. جنبه‌های شخصیتی در دروازه‌بان بودن بسیار حائز اهمیت است. دروازه‌بان بودن فقط این نیست که ۲۰ توپ سیو کنید. مهم‌تر از آن، این است که بتواند شرایط بازی را کنترل کند که با صحبت‌کردن با مدافعان میسر می‌شود.»

خواندن خبر در سایت منبع

انتخاب دستیار «شفر» به جلسه بعد کمیته فنی استقلال موکول شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
انتخاب دستیار «شفر» به جلسه بعد کمیته فنی استقلال موکول شد
تهران- ایرنا- نشست کمیته فنی تیم فوتبال استقلال در حالی برگزار شد که درباره انتخاب دستیار خارجی «وینفرد شفر» سرمربی این تیم بحثی صورت نگرفت و این موضوع به جلسه آینده موکول شد.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایرنا، نشست کمیته فنی باشگاه استقلال با حضور پرویز مظلومی، بهتاش فریبا، مجید نامجو مطلق، مجید رضایی و امیدرضا روانخواه به همراه علی خطیر برگزار شد و اعضا درباره نقل و انتقالات این باشگاه بحث و تبادل نظر کردند.

این نشست در حالی برگزار شد که استقلال در نیم فصل اول مسابقات لیگ برتر با کسب 25 امتیاز از 15 دیدار در جایگاه پنجم جدول رده بندی قرار گرفت.

**نمره قبولی کمیته فنی به سرمربی آلمانی

عملکرد استقلال در نیم فصل اول مورد بررسی اعضای کمیته فنی باشگاه استقلال قرار گرفت و حاضرین بر این باور بودند که در هفته های پایانی مسابقات این تیم نمایش های خوبی را به اجرا گذاشت و با کسب نتایج ایده آل نمره قبولی گرفت و کارنامه وینفرد شفر قابل دفاع است.

** تاکید بر تقویت استقلال در خط حمله و هافبک

اعضای کمیته فنی استقلال بر این باور هستند که این تیم در برخی پست ها با کمبود بازیکن روبروست و این موضوعی است که بیشتر کارشناسان فوتبالی و پیشکسوتان استقلال به آن اعتقاد دارند. اعضای کمیته فنی باشگاه استقلال در این باره صحبت های زیادی انجام دادند و در نهایت تاکید کردند که آبی پوشان نیاز به هافبک طراح و مهاجم نوک دارند.

وینفرد شفر نیز در فهرست بازیکنان مورد نیازش برای نیم فصل دوم مسابقات لیگ برتر که در اختیار باشگاه قرار داده است، نام 2 هافبک و 2 مهاجم به را قرار داده است.

** تقدیر از فسخ قرارداد الحاجی گرو و نیومایر

فسخ قرار داد الحاجی گرو و مارکوس نیومایر که با کمترین هزینه برای استقلال اتفاق افتاد موضوعی بود که در نشست کمیته فنی این باشگاه مطرح و مورد تقدیر حاضرین قرار گرفت. اعضا بر این باور بودند این موضوع از جمله اتفاقات قابل دفاع و خوب امیرحسین فتحی بوده است.

** بررسی حضور مربی خارجی به جلسه بعد موکول شد

در چند رو زگذشته اخباری از باشگاه استقلال به بیرون درز پیدا کرد مبنی بر این که شفر گزینه مربی گری اش را انتخاب و نام او را در اختیار باشگاه استقلال قرار داده است تا درباره حضور یا عدم حضورش در کمیته فنی آبی پوشان تصمیم گیری شود.

مربی خارجی در نشست امروز کمیته فنی باشگاه استقلال مطرح نشد و احتمالا در جلسه آینده درباره این مهم بحث و تبادل نظر خواهد شد.

** بررسی گزینه های داخلی استقلال

اعضای کمیته فنی باشگاه استقلال بر این باور بودند که در شرایط کنونی جذب بازیکن داخلی کاری دشوار است و تیم های لیگ برتری تحت هیچ شرایطی حاضر نیستند نفرات کلیدی و تاثیر گذار خود را در اختیار تیم های دیگر قرار دهند و بهتر است با جذب بازیکن خارجی و استفاده از جوانانی که در نیم فصل اول توانایی های فنی شان را به نمایش گذاشته اند، استقلال تقویت شود.

**اردوی نیم فصل استقلال

شفر برگزاری اردوی نیم فصل در خارج از کشور را مد نظر قرار داده است. با توجه به شرایط اقتصادی و گرانی ارز، برگزاری اردوی خارجی آبی پوشان در هاله ای از ابهام قرار دارد و گفته می شود این تیم راهی جزیره کیش خواهد شد.اعضای کمیته فنی باشگاه استقلال در این خصوص بحثی نکردند اما یک عضو کمیته فنی این باشگاه به خبرنگار ورزشی ایرنا گفت: برگزاری اردو حق طبیعی هر مربی است و اگر نظر ما را بخواهند خواهیم گفت به نظر شفر احترام بگذارید.

** همکاری خوب بین مدیریت، کادر فنی و کمیته فنی استقلال

پرویز مظلومی رییس و سخنگوی کمیته فنی باشگاه استقلال درباره جلسه امروز کمیته فنی استقلال به خبرنگار ورزشی ایرنا گفت: همکاری و تعامل کامل میان کادر مدیریت، کادرفنی و کمیته فنی باشگاه وجود دارد و در مورد مسائل مشترک و فی مابین گفت و گو و مذاکرات مستقیم برقرار است.

وی افزود: باشگاه استقلال بر اساس درخواست سرمربی مذاکرات خود را با گزینه های مورد نظر ادامه داده و بدون تردید در نهایت بهترین انتخاب با تایید سرمربی تیم انجام خواهد شد.

مجید نامجو مطلق عضو کمیته فنی باشگاه استقلال نیز به ایرنا گفت: در جلسه ای که برگزار شد نقطه نظرات خود را به طور کامل بیان کردیم و اینکه پیشنهادات اعضای کمیته فنی اجرای شود به شفر و مدیریت باشگاه بستگی دارد.

وی افزود: اعضای کمیته فنی حمایت خود را از کادر فنی و بازیکنان استقلال اعلام کردند و به طور حتم استقلال این توانایی و استحقاق را دارد که در نیم فصل دوم مسابقات لیگ برتر با جمع آوری امتیازات لازم در جمع مدعیان قرار بگیرد.

نامجو مطلق در پایان اظهار داشت: شفر به خوبی می تواند در ادامه مسیری که پیش روی آبی پوشان است، روندی را که در چند هفته پایانی نیم فصل اول در پیش گرفته بود ادامه دهد.

ورزشی**م.ت**9129

خواندن خبر در سایت منبع

شفر: ارتباط کی‌ روش و مربیان به نفع تیم ملی است؛ با حضور بانوان، از خشونت ورزشگاه‌ها کاسته می‌شود

طرفداریخبرگزاری طرفداری
شفر: ارتباط کی‌ روش و مربیان به نفع تیم ملی است؛ با حضور بانوان، از خشونت ورزشگاه‌ها کاسته می‌شود
تیم استقلال تهران، در هفته های پایانی نیم فصل نخست عملکرد مناسبی را از خود نشان داد و توانست خاطر هوادارانش را به ادامه فصل امیدوار و آسوده سازد. نقش اصلی در این آسودگی خاطر، یک پیرمرد آلمانی دوست داشتنی است؛ وینفرد شفر.

طرفداری - در سال‌های اخیر، نیمکت استقلال شاهد فراز و نشیب‌های فراوان بوده و این نیمکت به محبوب‌ ترین استقلالی‌ها هم رحم نکرده است. حدود یک سال پیش، پس از کناره‌گیری منصوریان از سرمربی‌گری استقلال اسامی متعدد و معروفی برای جانشینی شماره 10 محبوب استقلالی‌ ها عنوان شد که در نهایت بی‌سروصداترین آن‌ها یعنی وینفرد شفر انتخاب شد. با این که در ابتدای کار، هواداران استقلال دلایل مختلفی برای ناکامی این مربی آلمانی عنوان می‌کردند اما او در نیم‌ فصل دوم لیگ هفدهم نشان داد که می‌تواند یک استقلال قدرتمند بسازد.

به نقل از ایسنا، پروژه شفر در استقلال در حال ثمر دادن بود که با جدایی بازیکنان اصلی تیمش مانند تیام، جپارف، مجید حسینی، نورافکن و امید ابراهیمی این پروژه تا مرز شکست پیش رفت اما شفر تسلیم نشد و با بازیکنان جدید به کار خودش ادامه داد. با این که استقلال، فصل را به خوبی آغاز نکرد اما اواخر نیم‌فصل، تیم شفر خودی نشان داد و با پیروزی‌ های پرگل و پیاپی، خودش را به تیم‌های بالانشین جدول رده‌ بندی نزدیک کرد. البته شاگردان شفر در دیدار پایانی نیم‌ فصل نتوانستند پیروز شوند و مقابل پدیده شگفتی‌ساز به تساوی بدون گل رسیدند تا استقلال نیم‌ فصل نخست را با 25 امتیاز در رده پنجم به پایان برساند.

وی در مصاحبه ای مفصل، صحبت های جالب و جامعی در مورد موضوعات مختلفی چون تیم تحت هدایتش، مسائل داوری و هم چنین فوتبال ایران به زبان آورده است.

* استقلال نیم فصل نخست لیگ برتر را در رده پنجم به پایان رساند و برخلاف فصل گذشته، فاصله کمی با صدر جدول دارد. چه چالش‌ هایی در نیم‌ فصلی که که گذشت پیش رو داشتید و عملکرد تیم‌ تان را در نیم فصل نخست چطور ارزیابی می‌کنید؟

اگر بخواهیم راجع به استقلال صحبت کنیم باید از ابتدای فصل شروع کنیم. مسئولان قبلی باشگاه به حرف من راجع به تمدید قرارداد با امید ابراهیمی، مجید حسینی، تیام و جپارف گوش ندادند و همه این بازیکنان رفتند. هدف ما در آن زمان کسب ستاره سوم بود. زمانی که از آلمان برگشتم، دیگر تیمی نداشتیم. جالب است وقتی در اردوی ترکیه بودیم حدود 12 بازیکن در تمرینات حضور داشتند، در نتیجه برای من مشخص بود که راه بسیار سختی برای رسیدن به هدفمان داریم. خیلی‌ها به من زنگ زدند که چرا وقتی هیات مدیره کاری که می‌خواهی را انجام نمی‌دهد به خانه نمی‌روی؟

دو نکته وجود داشت، این که من فوتبال را دوست دارم، می‌خواهم تیمم را بسازم و به موفقیت برسم و نکته دوم، هواداران استقلال هستند. می‌دانم که شاید استقلال دشمنان زیادی داشته باشد ولی می‌خواهم هوادارانمان خوشحال باشند. من زمان زیادی است که در فوتبال هستم و تاحالا چنین هوادارانی ندیده‌ام که تا این حد با قلبشان یک تیم را دوست داشته باشند. به همین دلیل ما در ایران ماندیم و خیلی خیلی سخت کار کردیم. طبیعی بود که شروع فصل خوب نبود اما تمریناتمان، صحبت و ارتباط با بازیکنان مهم بود و با این کار توانستیم یک تیم قدرتمند بسازیم. فصل پیش فکر کنم 16-17 با پرسپولیس فاصله داشتیم اما الان فاصله‌مان شش امتیاز است. این یک غافلگیری است ولی به خاطر کار سختی که انجام شده و این که بازیکنان با تمام وجود تلاش می‌کنند، همه چیز ممکن است.

چیزی که الان نیاز داریم، استراحت بازیکنان است. پس از بازگشت به لیگ باید برای رتبه اول یا دوم جدول بجنگند. می‌دانم کار آسانی نیست ولی باید همیشه این رویا و هدف را داشته باشیم. ما برای همین، کار می‌کنیم و امیدوارم وقتی مصدومان کم و شانس زیاد داشته باشیم، به این هدف برسیم.

 * شما همیشه در صحبت‌هایتان به روحیه و کار تیمی اشاره کرده و تاکید می‌کنید که این دو مقوله از عوامل مهم تیم‌ تان در رسیدن به موفقیت هستند. لطفا توضیح دهید که روحیه و کار تیمی شامل چه چیزهایی است و شما در راستای آن، چه صحبت‌هایی با بازیکنانتان انجام می‌دهید؟

قبل از این که بخواهیم بازیکنی بگیریم، فقط بازیکن خوب نمی‌خواستیم بلکه بازیکنی می‌خواستیم که شخصیت خوب و روحیه برد داشته باشند. بسیار مهم است که همه سرمربی‌ها با باشگاهشان صادق باشند. همه چیزی که می‌خواهیم این است که بازیکنان در تمرین بهتر شوند. این موضوع همیشه وجود دارد. از بازیکن جوانی مانند الله‌یار صیادمنش تا بازیکن با تجربه‌ای مانند پژمان منتظری. زمانی که پژمان مصدوم شد خیلی‌ها گفتند دیگر نمی‌تواند فوتبال بازی کند اما با او کار کردیم و تلاش کرد و الان باز هم بازیکن ملی است یا زمانی که به استقلال آمدم، مهدی رحمتی از تیم بیرون گذاشته شده بود. او از من پرسید و به او گفتم که زمانی که در تمرین تلاش کنی این شانس را داری و باید برای موقعیت خودت بجنگی. نه فقط او بلکه تمام بازیکنان باید برای جایگاهشان بجنگند. بعد از این که این‌ بازیکنان تلاش زیادی کردند، دیدند که می‌توانند شانس موفقیت در استقلال و تیم‌ملی را داشته باشند. مجید حسینی بازیکن زیر 23 سال بود که می‌گفتند شاید بازی کند اما الان بازیکن فیکس تیم‌ملی است و الان قیمتش 1.9میلیون دلار است.

شفر: ارتباط کی‌ روش و مربیان به نفع تیم ملی است؛ با حضور بانوان، از خشونت ورزشگاه‌ها کاسته می‌شود - 10

کادر ما از بیژن طاهری تا نامداری و در گذشته سانی و الان ساشا به کار کردن با بازیکنان علاقه دارند و آن‌ها را فراموش نمی‌کنند. بازیکنان هم با بازی خوبشان این اعتماد را به ما برمی‌گردانند. بازیکنان باید بدانند که می‌توانند اشتباه کنند و در فوتبال یک امر طبیعی است. به بازیکنان گفتم که کسی از بیرون باشگاه نمی‌تواند درباره بازیکنانم بد صحبت کند و من همیشه پشت بازیکنانم می‌ایستم. بازیکنان باتجربه مانند پژمان، خسرو و مهدی به ما کمک می‌کنند. آن‌ها نه فقط درباره مسائل فوتبال بلکه درباره نظم و دیسیپلین به بازیکنان دیگر کمک می‌کنند. فکر می‌کنم فصل گذشته و امسال روحیه تیمی برای موفقیت استقلال بسیار مهم بوده است. زمانی که تیم پاداشی می‌خواهد بگیرد، می‌خواهم همه اعضای تیم از بازیکنان، تدارکات و کادرپزشکی همه پاداش یکسان بگیرند و برای من مهم نیست که من بالاتر بگیرم چون همه برای استقلال تلاش می‌کنند و استقلال شماره یک است و علاقه مشترک ماست.

* تاکید شما درباره بازیکنان این است که باید روحیه برد داشته باشند. آیا گرو و نویمایر که به تازگی از استقلال جدا شدند، فاقد این روحیه بودند یا دلایل دیگری در جدایی آن‌ها دخیل بود؟

اگر بخواهیم راجع به گرو صحبت کنیم، او مهاجمی نیست که بخواهد همیشه گل بزند بلکه بازیکنی است که برای بقیه فضاسازی کرده و برای بقیه موقعیت‌سازی می‌کند. او شخصیت بسیار خوبی دارد و بازیکن خوبی است اما شرایط برای او خوب نبود. همه فکر می‌کردند او تیام دوم است ولی ما در ترانسفر تیام شانس بزرگی داشتیم اما در مورد گرو شرایط بسیار سخت بود. سرور از تیم جدا شده بود. تیام و سرور در آن زمان مثل دو برادر بودند و کار تیام در استقلال راحت بود. مسائل دیگری هم هست که نمی‌خواهم راجع به آن صحبت کنم. او مقابل استقلال خوزستان خوب بازی کرد و یک شانس خوب گل‌زنی داشت اما اعتماد به نفس کافی برای گل‌ زدن نداشت. برخی رسانه‌ها و هوادارها راجع به او خوشحال نبودند. او شانس گل‌زنی داشت ولی اعتماد به نفس نداشت و مسیر حرکتش اشتباه بود به همین دلیل بهتر بود که باشگاهش را عوض کند و مطمئنم می‌تواند در باشگاه دیگر عملکرد بهتری داشته باشد.

در مورد مارکوس؛ او زمانی که به استقلال آمد، 60-70 درصد آمادگی بدنی داشت. او در قطر و برای بازی با السد شرایط بسیار خوبی داشت و صبح مشخص بود که مقابل السد بازی می‌کند. در تمرین یک اشتباه پیش آمد و مصدوم شد. به فیزیوتراپ و دکتر مراجعه کرد و تمرین نداشت، در نتیجه شرایط جسمانی‌اش بدتر شد. در بازی قبلی ما دو، سه موقعیت گل‌زنی داشت که به گل تبدیل نشد و مقابل صنعت نفت یک ضربه به دیرک دروازه زد. بازیکنان فوتبال شانس هم نیاز دارند. مارکوس بازیکن خوبی است اما فراز و نشیب زیاد داشت و برای او بهتر بود که به باشگاه دیگری برود و دوباره کارش را شروع کند. او 32-33 سالش است. دقیق نمی‌دانم ولی فکر می‌کنم در باشگاه دیگری اگر تلاش کند، می‌تواند موفق باشد.

* پس از جدایی این دو بازیکن خارجی، چه برنامه‌ ای برای جذب بازیکنان جدید برای دارید؟

ما برنامه داریم ولی کارمان راحت نیست. باید دنبال مهاجمی بگردیم که مانند تیام بتواند زیاد گل بزند. بازیکنی که شاید در انگلیس، ایتالیا و آلمان بازی کند که اگر بخواهیم در این سطح بازیکن جذب کنیم باید حدود 2 میلیون دلار هزینه کنیم. یکی از دلایلی که تیام به ایران آمد، من بودم که در کامرون مربی بودم و من را می‌شناخت. در آن زمان شاید نمی‌خواست به ایران بیاید و صحبت‌های منفی درباره ایران شنیده بود. از سنگال به قطر رفت و گفت می‌خواهد بیاید، من هم به او گفتم که در ایران هیچ مشکلی وجود ندارد و مردم مهربانی دارد تا در نتیجه او هم قراردادش را با استقلال امضا کند. هدف تیام این بود که در لیگ قهرمانان بسیار خوب بازی کند و برای پول بیشتر به چین برود. تیام خیلی خوب بازی کرد ولی مشکلش این بود که ایجنت خوبی نداشت. او الان در عجمان است و شاید پول خوبی بگیرد ولی شاید فقط 1000 نفر بازی‌اش را ببینند اما در ایران 80 هزار نفر بازی‌اش را می‌دیدند. ما به بازیکنی نیاز داریم که به ما بگوید می‌خواهم بسیار خوب برای استقلال بازی کنم و پس از یک سال یا دو سال باشگاهش را عوض کند و برای پول بیشتر به کشوری مانند چین برود.

شفر: ارتباط کی‌ روش و مربیان به نفع تیم ملی است؛ با حضور بانوان، از خشونت ورزشگاه‌ها کاسته می‌شود - 17

ما هر روز ویدئوهایی از بازیکنان نگاه می‌کنیم و آن‌ها را بررسی می‌کنیم. بازیکنانی که شاید اسم و رزومه بزرگی داشته باشند اما مصدوم باشند را نمی‌توانیم جذب کنیم. نیاز به زمان کافی داریم و نمی‌توانیم خیلی سریع بازیکن جذب کنیم. ما بازیکنانی مانند الله‌یار، روح‌الله و رضا کریمی داریم. ما می‌خواهیم بازیکنی جذب کنیم که همه از آمدن او به استقلال خوشحال شوند. ما قطعا به بازیکن خوب نیاز داریم. می‌خواهیم در لیگ قهرمانان بازی کنیم. تیم الدحیل که پارسال با پرسپولیس بازی کرد، تیم اصلی‌اش نبود و الان سه بازیکن اصلی‌اش برگشته‌اند. همان حرفی که قبل از شروع فصل زدم، همه برای بهتر شدن سرمایه‌گذاری می‌کنند اما در این جا تیم ما شرایط بدی پیدا کرد و بازیکنان رفتند. الان همه چیز گذشته و باید برای دور بعدی لیگ قهرمانان آماده شویم. موفقیت در لیگ قهرمانان کار سختی است ولی باید رویای آن را داشته باشیم.

 * یکی از مهره‌های تاثیرگذاری که در لیگ هجدهم از استقلال جدا شد، جیری ساناک، دستیار شما بود. آقای شفر، شما درباره بیماری ساناک و برخورد یکی از مسئولان باشگاه با او در نشست خبری پیش از دیدار با پدیده توضیح دادید. اگر ممکن است این موضوع را بیشتر باز کنید.

من می‌توانم این را بگویم که سانی دستیار بسیار خوبی بود، همان طور که میگوئل است. او مشکلی راجع به پاسپورتش داشت. الان چیزی که بخواهم بگویم این است که مساله مهم احترام است. بدون احترام نمی‌توانید موفقیت داشته باشید و سانی هم به همین دلیل رفت.

بیژن طاهری را فراموش نکنید. او همیشه با فرشید باقری تمرین می‌کند. شما دیدید در بازی مقابل سپیدرود دو گل به ثمر رساند و صورت بیژن طاهری را بوسید. چرا؟ چون بیژن به او اعتماد به نفس شوت زدن داد و او با شوت زدنش دو گل زد. بابت این چیزها خوشحالم. فرشید حدود یک سال گل نزده بود ولی همیشه می‌گوید که می‌خواهم بیشتر تمرین کنم. من از این بابت بسیار خوشحالم. ما کادرفنی خوبی داریم و همه برای موفقیت استقلال تلاش می‌کنیم. بازیکنان از کادرفنی خوشحالند و ما هم از بابت بازیکنان خوشحالیم.

* شما در این فصل از رحمتی و حسینی به تناوب درون دروازه‌ استقلال استفاده کردید. آیا اعتقاد شما به استفاده از سیستم چرخشی است یا مانند برانکو اعتقاد دارید که باید یک دروازه‌بان اصلی و یک دروازه‌بان صرفا ذخیره داشته باشید؟

تیم ما همیشه تحت فشار است که باید ببرد. زمانی که می‌خواستم قراردادم را امضا کنم، همه می‌گفتند که باید ببری، باید ببری و باید ببری. من می‌گفتم که اول باید خوب بازی کردن را یاد بگیریم ولی آن‌ها باز می‌گفتند که باید ببری. فصل پیش تیمی بسیار خوب و قدرتمند داشتیم و بازیکنان بزرگتری در تیم حضور داشتند. بعد از بازی با الریان، پژمان منتظری بیرون بود و باید مدافعان جدیدی مقابل الهلال به بازی می‌فرستادیم. در نتیجه باید دروازه‌بانی انتخاب می‌کردیم که با بازیکنان صحبت کند و بتواند مدافعان را مربی‌گری کند. نمی‌گویم که حسینی بهتر است یا رحمتی. اصلا راجع به این موضوع صحبت نمی‌کنم ولی رحمتی مقابل الهلال خیلی خوب بازی کرد و ما فقط یک موقعیت به این تیم دادیم. ما در عمان، یک بر صفر الهلال را بردیم و الان هم همین موضوع وجود دارد.

در اول فصل، حسینی مصدوم بود و رحمتی خیلی خوب بازی کرد. من نمی‌توانم دروازه‌بانی که خوب بازی کرده را عوض کنم. بعد پژمان را از دست دادیم و از حسینی در دو بازی مقابل سایپا استفاده کردیم. ما می‌دانستیم که تیممان به دروازه‌بانی نیاز دارد که از عقب بتواند به تیم اعتماد به نفس بدهد، به همین دلیل دروازه‌بانمان را عوض کردیم. مهدی رحمتی دروازه‌بانی است که می‌تواند بازی را به خوبی بخواند. او قبل از این که موقعیت روی دروازه‌ ایجاد شود با پژمان، میلاد یا دانشگر صحبت می‌کند. این نکته‌ای است که دروازه‌بانان جوان ما باید یاد بگیرند.

شفر: ارتباط کی‌ روش و مربیان به نفع تیم ملی است؛ با حضور بانوان، از خشونت ورزشگاه‌ها کاسته می‌شود - 25

دروازه‌بان خوب، آن دروازه‌بانی نیست که بتواند فقط توپ‌های زیادی مهار کند. الیورکان خیلی خوب بازی‌خوانی می‌کرد و قبل از این که تیم حریف بخواهد موقعیتی ایجاد کند با مدافعان صحبت می‌کرد و از آن‌ها می‌خواست تا با پرس کردن نگذارند خطری روی دروازه‌ ایجاد شود. قبل از این که تیم‌ملی بخواهد به جام‌جهانی برود در بازی با ازبکستان، حسینی توپ را در اختیار داشت ولی کسی صدایش را نمی‌شنید. شاید این یکی از مشکلاتی بود که کی‌روش او را به جام جهانی نبرد. جنبه‌های شخصیتی در دروازه‌بان بودن بسیار حائز اهمیت است. دروازه‌بان بودن فقط این نیست که ۲۰ توپ سیو کنید. مهم‌تر از آن، این است که بتواند شرایط بازی را کنترل کند که با صحبت‌کردن با مدافعان میسر می‌شود.

من همیشه می‌خواهم به حسینی کمک کنم و این موضوع را دفعه قبل هم به او گفتم. حسین حسینی در حال حاضر در تیم ملی حضور دارد، شاید دو، سه هفته در تمرینات شانس داشته باشد که در بین سه دروازه‌بان تیم‌ملی در جام‌ملت‌ها قرار بگیرد. باید از این شانس استفاده کند. دروازه‌بان با این که در زمین تنهاست ولی رئیس زمین است و باید با بازیکنان صحبت کند. دروازه‌بان باید مانند یک مدافع لیبرو عمل کند.

* از استقلال فاصله بگیریم و به سراغ تیم‌ ملی و ملی‌ پوشانتان در این تیم برویم. درباره ملی‌ پوشانتان توضیح دهید.

اول از همه باید بگویم که بسیار خوشحالم که پنج بازیکن در تیم ملی داریم. این که چند نفر از آن‌ها در لیست بازیکنان بمانند، تصمیم کی‌روش است. پژمان مقابل پدیده به بازی برگشت و در بازی قبلی در پست دفاع راست بسیار خوب بازی کرد. با این که پست اصلی او نیست. روزبه دفاع وسط سمت چپ بود که پست اصلی او نیست اما خیلی خوب بازی کرد. حسین حسینی باید خیلی خوب تمرین کند و باید عادت کند که با بازیکنان صحبت کند. یک دروازه‌بان خوب باید با مدافعانش صحبت کند. فکر می‌کنم تا وقتی خوب تمرین کند در تیم‌ملی می‌ماند. وریا بسیار با انگیزه است و مقابل پدیده خیلی خوب به عنوان وینگر بازی کرد و دیدم که کی‌روش از او مقابل ترینیداد به عنوان وینگر استفاده کرد. او بازیکنی است که می‌تواند در دو پست به خوبی بازی کند. و در نهایت دوست من، علی کریمی! او بازیکن خوب و بسیار باهوشی است. شرایط بازی کردن برای سپاهان و باشگاهی که طرفدار زیادی ندارد با بازی کردن برای استقلال بسیار متفاوت است. او مقابل استقلال خوزستان به صورت کامل بازی کرد و الان یکی از بهترین بازیکنان ایران است. او می‌تواند در جام ملت‌ها موفق باشد. او اعتماد به نفس خوبی دارد و برای توپ می‌جنگند و خلی خوب پاس می‌دهد.

* به نظرتان شانس تیم‌ ملی ایران برای قهرمانی در جام‌ ملت‌ ها چقدر است؟

کی‌روش یک مربی حرفه‌ای است و می‌داند که با این بازیکنان می‌تواند قهرمان آسیا شود. من قبلا در آسیا کار کرده‌ام و همه می‌دانند که لیگ ایران نسبت به گذشته بهتر شده است. فکر نکنید که با غرور و تکبر صحبت می‌کنم ولی عملکرد تیم ما در فصل گذشته باعث شد تا همه تیم‌ها حتی تیم آکادمی بخواهند مقابل ما بهتر بازی کنند. امسال سپاهان بازیکنان جدیدی جذب کرد و تراکتورسازی سرمایه‌گذاری زیادی کرده و عملکرد ما در فصل گذشته باعث شد کاری را که ما در فصل گذشته انجام دادیم تکرار کنند. آن‌ها پول زیادی برای بازیکنان جدید سرمایه‌گذاری کردند. من نمی‌دانم تراکتور و سپاهان چه قدر دلار برای بازیکنان جدیدش هزینه کرده‌اند. لیگ بسیار بهتر شده و این برای مربی تیم‌ملی بسیار بهتر است. در جام‌جهانی، بازیکنان لیگ برتر از همه بهتر بودند نه بازیکنانی که در روسیه، هلند یا کشورهای دیگر بازی می‌کردند. ما شانس بزرگی در جام ملت‌ها داریم و فکر می‌کنم این دوره، زمان کسب موفقیت است. مطمئنم تیم‌ملی با جام به ایران برمی‌گردد.

* آقای شفر، رابطه شما و کی‌ روش همیشه به شکلی بوده که حتی با وجود اختلاف نظرها همیشه با احترام با هم برخورد کردید. حتی در هفته‌های اخیر که شما از حضور ملی‌ پوشان استقلال در تمرین ریکاوری تیم‌ ملی جلوگیری کردید، صحبتی علیه هم انجام ندادید. با این حال می‌خواهیم از شما بپرسیم که آیا در دیدار اخیری که با کی‌ روش داشتید، او درباره این اقدام از شما گلایه نکرد؟

ما اول راجع به تمرین خودش صحبت کردیم چون او در سالن وزنه تمرین می‌کرد. (با خنده) بعد هم درباره بازیکنان ملی‌پوش صحبت کردیم و شرایطی که اطراف باشگاه وجود دارد. این یک مسئله بین من و کارلوس است. ما راجع به علی کریمی، پژمان، حسین حسینی و روزبه چشمی صحبت کردیم. من سه بار مربی تیم‌ملی بودم. ارتباط بین سرمربی تیم‌ملی و سرمربی باشگاهی بسیار مهم است. مربی تیم‌ملی شاید ۳-۴ هفته بازیکنان را در اختیار داشته باشد اما مربیان باشگاهی، بازیکنان را هرروز در اختیار دارند. این ارتباط بسیار مهم است و باشگاه‌ها و تیم‌ملی باید با هم کار کنند. ما مربیان باشگاهی مسائلی راجع به بازیکنانمان می‌دانیم که سرمربی تیم‌ملی از آن بی‌اطلاع است، در نتیجه ما قادر هستیم به سرمربی تیم‌ملی کمک کنیم. خود من در تیم‌ملی جامائیکا، کامرون و تایلند بوده‌ام و خیلی از بازیکنانم به چلسی، رئال و لیون رفتند. همیشه به مربیان باشگاهی می‌گفتم که باید با هم صحبت کنیم.

همچنین بازیکنان بسیار خوشحال می‌شوند که مربی تیم ملی به ورزشگاه بیاید و بازی‌هایشان را ببیند. زمانی که در کامرون مربی بودم در دل جنگل می‌رفتم و بازی‌های لیگ را می‌دیدم و بازیکنان ملی بسیار از این بابت خوشحال می‌شدند. این مساله‌ای است که به شما کمک می‌کند تیمی قدرتمند همراه با اعتماد به نفس بسازید. من و کی‌روش راجع به این مسائل با هم صحبت کردیم.

شفر: ارتباط کی‌ روش و مربیان به نفع تیم ملی است؛ با حضور بانوان، از خشونت ورزشگاه‌ها کاسته می‌شود - 36

* پیش از دیدار با پدیده، امید ابراهیمی که در اردوی تیم‌ ملی بود، با شما دیدار داشت. آیا از او شاکی بودید؟

به او گفتم که از او خوشم نمی‌آید. (با خنده) زمانی که من آمدم امید از یک مصدومیت برگشته بود و بعد از سه ماه بهترین هافبک ایران شد. او فرمانده تیم ما بود و به همین خاطر نمی‌خواستم به تیم دیگری برود. برای حدود 8 ماه به مسئولان قبلی باشگاه گفتم که باید با او قراداد جدید ببندید. البته دیگر هر چه گذشته، تمام شده است.

قبل از جام‌جهانی هم به کارلوس گفتم که امید ابراهیمی را به تیم‌ملی ببرید. او بازیکنی است که شخصیتی قوی دارد و تیم‌ملی به او نیاز دارد. او می‌تواند به خاطر قدرتش، روند بازی را تغییر دهد. بابت عملکردش در جام‌جهانی بسیار خوشحالم. الان هم عملکرد بسیار خوبی در قطر دارد که شرایط خوب باشگاهش به خاطر امید است. الان ما علی کریمی را داریم که بسیار بازیکن خوبی است. بسیار خوشحال می‌شوم که بازیکنان جوان می‌توانند بیایند و پیشرفت کنند و به باشگاه‌های دیگر بروند.

* دوباره به سراغ استقلال و لیگ برتر برویم. در هفته‌های اخیر انتقادات زیادی نسبت به عملکرد داوران در لیگ برتر شد. حتی صحبت از این موضوع شد که جریان خاصی برای قهرمان کردن یک تیم مشخص در لیگ برتر وجود دارد. آیا شما وجود چنین جریانی را قبول دارید؟

نه این طور نیست. اول باید بگویم که خوشحالم که داور یا کمک داور نیستم. کار آن‌ها بسیار سختی است. در بازی اول مقابل پیکان، خطای بسیار شدیدی روی سجاد آقایی شد که اگر سجاد این صحنه را پیش بینی نمی‌کرد و پایش را عقب نمی‌کشید، احتمالا فوتبالش تمام می‌شد. نکته‌ای که بسیار مهم، این است که همیشه فدراسیون شرایط بهتری به داوران بدهد تا به کلاس‌های بیشتری بروند و بیشتر یاد بگیرند. آن بازیکنی که روی سجاد خطا کرد باید اخراج می‌شد ولی معتقدم در ایران هیچ داوری علیه تیم ما یا علیه تیم‌های دیگر نیست.

در آلمان هم این شرایط را داریم و داوران با تکنولوژی VAR می‌توانند دوباره بازی را نگاه کنند. در بازی با پدیده یک گل کاملا سالم زدیم که اگر در آلمان و ایتالیا بود، داور بازی را نگه می‌داشت و گل استقلال را قبول می‌کرد. امیدوارم در آینده فدراسیون هم چنین کاری انجام دهد. این موضوع برای هواداران بسیار مهم است. هواداران به این موضوع نیاز دارند که دیگر این چنین صحبت‌ها هم مطرح نشود. پس از بازی با پدیده، من راجع به داور صحبت کردم. این نخستین بار بود که درباره داور صحبت کردم و اتفاق مهمی پس از آن افتاد. کمک داور بازی با پدیده از من بابت صحنه گل عذرخواهی کرد. این کار، جرات و شجاعت ایشان را نشان می‌دهد و من او را تشویق می‌کنم. ما داوران خوبی داریم وباید از آن‌ها حمایت کنیم. فدراسیون هم باید همین کار را انجام دهد و VAR را به ایران بیاورد. می‌دانم که داورها در ایران کار سختی دارند و فکر می‌کنم دستمزدی هم که می‌گیرند زیاد نیست. فدراسیون هم باید از داوران و کمک داوران حمایت کند.

 * یکی از موضوعات مهم در فوتبال ایران، ورود بانوان به ورزشگاه‌ هاست. شما به عنوان کسی که سال‌ها در فوتبال دنیا فعالیت کردید چه نظری راجع به این موضوع دارید؟

در یک بازی تیم‌ملی تعدادی از بانوان به ورزشگاه رفتند که بسیار خوشحال شدم. وقتی از مردم ایران راجع به این موضوع سوال می‌پرسم کسی نمی‌تواند پاسخ مشخصی بدهد که نمی‌دانم دلیلش چیست. در بازی مقابل استقلال خوستان تعدادی از بانوان به دم در هتل آمدند تا عکس یادگاری بگیرند. آن‌ها در حالی که گریه می‌کردند به بازیکنان ما می‌گفتند که دوست دارند به ورزشگاه بیایند و بازی استقلال را ببیند. کسی نمی‌تواند به من بگوید مشکل آمدن بانوان به ورزشگاه چیست!

شما قطعا در بعضی بازی‌ها دیدید که جو ورزشگاه خشن می‌شود. من فکر می‌کنم اگر بانوان به ورزشگاه بیایند از خشونت ورزشگاه‌ها کاسته می‌شود. شاید ما باید با وزیر ورزش آقای سلطانی‌فر صحبت کنیم. آقای وزیر لطفا درها را باز کنید. چرا که نه! این موضوع نه تنها برای فوتبال مفید است بلکه برای بانوان ایرانی هم اتفاق مثبتی است. من فکر می‌کنم دیگر زمان این کار فرا رسیده است. البته این نظر شخصی من است.

* در پایان چه قولی می‌توانید به هواداران استقلال بدهید؟

من مربی‌ای هستم که همیشه دنبال برد هستم و هیچ‌وقت نمی‌گویم سوم یا چهارم شدن خوب است. اگر به دنبال سوم یا چهارم شدن باشید، در آخر فصل هشتم می‌شوید. ما این موضوع را می‌دانیم. باید منتظر باشیم و ببینیم در پایان فصل چه اتفاقی می‌افتد. شاید بتوانیم اول بشویم ولی باید برای آن بجنگیم. هواداران ما باید بدانند که بازیکنان، کادرفنی ، مدیرعامل، تدارکات و تمام اعضای باشگاه با هم هستیم. مدیرعامل باشگاه برای تیم ما بسیار مهم است و به بازیکنان انگیزه می‌دهد. فقط زمانی که همه با هم باشیم و یک هدف داشته باشیم می‌توانیم موفق شویم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ورزش ۱۱ورزش ۱۱16 ساعت قبل
اختصاصی | ستارۀ مغضوب فرهاد مجیدی در صفحۀ اینستاگرام خود تصویری عجیب را منتشر کرد. ورزش ۱۱ - گادوین منشا که در لیست فصل آتی استقلال تهران برای رقابت‌های لیگ برتر جایگاهی ندارد، همچنان در تهران به سر می‌برد تا وضعیتش در بازار نقل و انتقالات روشن شوند و اغلب روزها را به سپری کردن زمان در سطح شهر تهران می‌گذراند. منشا ساعاتی پیش در صفحۀ اینستاگرام خود فیلمی از رانندگی کردن در خیابان‌های تهران منتشر کرد که در آن کپشن: شب بخیر با استفاده از ایموجی خنده را قرار داده بود و این در حالی منتشر شد که در لحظۀ فیلمبرداری منشا، مشخصا زمان تقریبی چیزی در میان ظهر و یا بعدازظهر است!
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، در چند روز اخیر، شایعات فراوانی مبنی بر جدایی رضا اسدی هافبک دفاعی تیم فوتبال سایپا از این باشگاه به گوش می‌رسید. از استقلال به عنوان مشتری جدی او نام برده می‌شد اما شنیده می‌شود خود این بازیکن تمایلی برای رفتن به استقلال ندارد. بر خلاف شایعات مطرح شده، اسدی قصد جدایی از تیم سایپا را ندارد مگر آنکه یک پیشنهاد اروپایی دریافت کند. در غیر اینصورت اولویت وی در لیگ نوزدهم، بازی با پیراهن سایپا است. انتهای پیام/
نودنود17 ساعت قبل
باشگاه رئال مادرید به اظهارات سرمربی تاتنهام واکنش نشان داده است. به گزارش وبسایت نود، باشگاه رئال مادرید با انتشار بیانیه‌ای به اظهارات اخیر مائوریسیو پوچتینو واکنش نشان داده است. سرمربی تاتنهام در مصاحبه‌ای که با رسانه‌های اسپانیا داشت عنوان کرده بود رئال مادرید به تاتنهام اجازه نداده پیش از فینال لیگ قهرمانان در مجموعه تمرینی آن‌ها اقامت کند و فلورنتینو پرز به او گفته تنها زمانی که سرمربی رئال شود می‌تواند به والدبباس بیاید. در بیانیه رئال مادرید آمده: «باشگاه ما از اظهارات مائوریسیو پوچتینو شگفت زده شده است. دو باشگاه لیورپول و تاتنهام از ما خواستند که در یکی از زمین‌های تمرین باشگاه تمرین کنند و ما با درخواست آن‌ها موافقت کردیم.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
تایلند و ترکمنستان، حریفان بانوان بسکتبال ۳ نفرهتایلند و ترکمنستان، حریفان بانوان بسکتبال ۳ نفرهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ تیم ملی بسکتبال سه نفره بانوان ایران فردا رقابت خود را در کاپ سه نفره آسیا چین آغاز می‌کند. بانوان ایرانی در گروه چهارم مسابقات با ترکمنستان و تایلند هم گروهند. نخستین مسابقه تیم ایران ساعت ۱۲:۰۵ دقیقه فردا مقابل تایلند برگزار می‌شود و مسابقه دوم از ساعت ۱۶:۲۰ دقیقه مقابل ترکمنستان برنامه ریزی شده است. پیش از این تیم ملی سه نفره مردان ایران در رقابت مرحله انتخابی کاپ آسیا با دو شکست ناکام مانده بود.

اخبار بیشتر