دفاعیات در مقابل حمله رحیم‌پور ازغدی به حوزه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

دفاعیات در مقابل حمله رحیم‌پور ازغدی به حوزه

انتقادات دنباله‌دار رحیم پور ازغدی از حوزه علمیه؛ در گذشته روحانیون، دانشجو را کافر و نجس می‌دانست

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
انتقادات دنباله‌دار رحیم پور ازغدی از حوزه علمیه؛ در گذشته روحانیون، دانشجو را کافر و نجس می‌دانست
یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این‌که «تداوم و پیشرفت کشور با وحدت حوزه و دانشگاه ارتباط دارد»،گفت: در گذشته این دو از هم جدا بودند، همبستگی و وحدت در حوزه و دانشگاه بسیار موثر است.

به گزارش خبر فوری حسن رحیم‌پور ازغدی در نشست «سکولاریسم در حوزه و دانشگاه» که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد:هنوز در مشهد، قم و برخی شهرهای دیگر مطهری را به اسم مذهب لعن می‌کنند که حرف‌های او از نظر آن‌ها انحراف از مذهب تلقی می‌شود. مسائل هنوز تمام نشده و دوباره در حال تکرار شدن است. دهه ۶۰ موج سنگینی از تعابیر و پاسخ‎های غلط، ناقص و ادبیاتی اخلاقی، دینی و شرافتمندانه را به همراه داشت. این مسائل تمام نمی‌شود اما آن سخنان بارها و بارها تکرار می‎‌شود.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این‌که «تداوم و پیشرفت کشور با وحدت حوزه و دانشگاه ارتباط دارد»، عنوان کرد: اصلاح جامعه و به ثمر رسیدن انقلاب بدون وحدت حوزه و دانشگاه معنی پیدا نمی‌کند که در گذشته این دو از هم جدا بودند. افرادی چون طالقانی، طباطبایی، باهنر، مفتح، مطهری و سایرین تلاش‌های زیادی انجام دادند. امام(ره) اعتقاد داشتند که اگر این دو با هم ارتباط نداشته باشند نظام یا منزوی شده و یا در خدمت دشمن قرار می‌گیرند و کشور بار دیگر به دست قدرت‌های فاسد می‌افتد. همبستگی و وحدت در حوزه و دانشگاه بسیار موثر است. هر اندیشه و فکری که در جامعه مطرح می‎شود و هر مدیریتی که ما مشاهده می‌کنیم، خروجی دانشگاه در اکثریت و حوزه در اقلیت است. پشت سر حوزه و دانشگاه خراب، جامعه و حکومت خراب است. در این ۴۰ سال برکات بسیاری در حوزه و دانشگاه اتفاق افتاد. دانشگاه با ۴۰ سال پیش قابل مقایسه نیست. دانشگاه در رابطه با تهدیدات، خطرات، رقبا، دشمنان و نیازهای دانشگاه ضعیف است اما نه نسبت به گذشته خود.

اهم اظهارات رحیم پور به شرح زیر است:

* در گذشته دانشجو به روحانی به جسم موجودی موذی و خطرناک و روحانی نیز به دانشجو به چشم کافر ونجس نگاه می‌کرد، آن‌ها چنین نفرت و جهلی نسبت به هم داشتند و هیچ کدام یکدیگر را نمی‌شناختند، زبان مشترک نداشتند و نمی‌توانستند به صورت معمولی با هم صحبت کنند. اکنون وضعیت متفاوت است. قبل از انقلاب، چند روحانی می‌توانستند نامه بنویسند اما اکنون ده‌ها مجله تخصصی قابل عرضه در جهان وجود دارد. پیشرفت‌ها فوق‌العاده و قوی‌ترین حوزه شیعه و اسلامی در جهان بوده اما حوزه در مقایسه با بیرون، واقعیت‌ها و سوالات، خلاها و عقب‌ماندگی‌هایی وجود دارد و سنگرها خالی است.

*امام خمینی(ره) بیان می‌کنند که مبدا تمام تحولات دانشگاه بوده و جامعه خوشبخت و بدبخت محصول حوزه و دانشگاه خوشبخت و بدبخت است، روحانی و دانشگاهی می‌توانند یک ملت را خوشبخت و یا بدبخت کنند. اگر مشکلی در مدیریت وجود دارد، دانشگاهیان مشکل دارند. وجدت این نیست که هیچ اختلاف نظری وجود نداشته باشد، بلکه بحث این این است که انسجام نباید از هم بپاشد، دچار فروپاشی شویم. باید یکدیگر را تحمل کنیم، اختلاف سلیقه را نمی‌توان برطرف کرد.

* وحدت این نیست که اختلاف سلیقه و انتقاد وجود نداشته باشد بلکه این موارد با وحدت قابل جمع است. وحدت این نیست که یک حرف وجود داشته باشد؛ زیرا این امر دیکتاتوری است، وحدت یعنی مشترکات را فراموش نکنیم و در برابر دشمنان که هدفشان فروپاشی انقلاب و سیستم است، با هم باشیم. باید قبل از وحدت حوزه و دانشگاه از وحدت حوزه و حوزه و همچنین وحدت دانشگاه و دانشگاه سخن گفت. وحدت به عنوان یک استراتژی ضرورت دارد که بستر آن نیز باید در چارچوب تفکر دینی باشد. وحدت مبنای توحیدی فلسفی دارد و معنای آن این نیست که همه یک حرف بزنیم بلکه نباید کشمکش کنیم. تا زمانی که عقل وجود دارد، اختلاف پیش می‌آید. شیعه عقل‌محور است. توحید باید مبنای فکری، اعتقادی و عملی ما باشد که اینحا نقطه وحدت است. زمانی که توحید وجود داشته باشد، وحدت ایجاد می‌شود. در جامعه توحیدی مردم با یکدیگر دشمن نیستند و همه باید به هم کمک کنند. اتحاد دشمنان اتحاد ایمانی نیست، بلکه اتحاد بر سر منافع است.

* رب تمام عالم یکی بوده و همه از یک جا رهبری می‌شوند، خط آخر همه نیز یکی است و همه یک جا می‌رویم. زمان و مکان مانع این وحدت نیست. بدون وجود یک خدا نمی‌توان متحد شد. با نگاه توحیدی نمی‌توان بی‌تفاوت از کنار حیوانات، درختان و گیاهان گذشت. مساله بالاتر از این بوده و تنها وحدت حوزه و دانشگاه مطرح نیست، موضوع وحدت کل عالم است.

*انقلاب دخالت در امور دیگران و تسلط بر آن‌ها نیست، بلکه کمک به مظلوم است، انقلاب برای ایجاد وحدت بود. امروز ما بحث دو خط فکری را داریم که یک خط آن در حوزه و دانشگاه با هم بوده و افرادی هستند که از ضرورت، امکان و تحقق تمدن دینی سخن می‌گویند و افراد دیگری نیز در حوزه و دانشگاه با هم بوده و از موضع سکولاریسم غربی یا دینداری معتقد هستند که دین در مسائل شخصی بوده و مابقی ربطی به دین ندارد، ما نیز دخالت نمی‌کنیم. اکنون در حالی که مبانی آن‌ها با هم اختلاف دارد، با یکدیگر متحد شده‌اند. 

* این دو خط فکری معمولا چند شبهه و اشکال را مطرح می‌کنند. یک نگاه آن‌ها این است که زمانی که پسوند اسلامی برای علوم مطرح می‌شود، آن‌ها تنها سه علم دینی کلام، فقه و شریعت و اخلاق را می‌پذیرند و اگر چیزی غیر از این مفاهیم دینی به عنوان مباحث علمی مطرح شود، آن را نمی‌پذیرند. ما در این قضیه با هر دو جریان مشکل داریم. مباحث کلامی، فقهی و اخلاقی در عرض سایر علوم نیستند.  فقه، سبک زندگی بوده و با تمام حوزه‌های مختلف نظر و عمل ارتباط پیدا می‌کند. تمام زندگی با فقه ارتباط دارد و همه شبکه‌ای از حق و تکلیف است.در اخلاق نیز هیچ دقیقه‌ای نیست که به اخلاق ربط نداشته باشد. کلام یا عقاید نیز با تمام مصادیق در زندگی ارتباط دارد. این سه تمام علوم را پوشش می‌دهند و هرچه به سعادت و شقاوت انسان، حقیقت، فضیلت و عدالت در هر رشته علمی پیدا می‌کند، با موارد اسلامی نیز ارتباط دارد. 

* شبهه دیگر راجع به اسلامی‌سازی دانشگاه بوده که بیان می‌کنند در حوزه و تمدن اسلامی چند پیش فرض وجود دارد که کل علوم ترجمه شده غربی است و در اسلام و انقلاب تقسیم جغرافیایی صورت گرفته است. جغرافیا با علم ارتباطی ندارد و ما از لحاظ زمان و مکان علم را تقسیم نمی‌کنیم. این تهمت اول بوده که جغرافیایی و زمانی و مکانی تقسیم شده است. اتهام دوم این بوده که معتقدند ما منطق کنونی علم را قبول نداریم، در حالی که منظور آن‌ها علم ۱۰۰ سال پیش یعنی پوزیتیویسم است که هنوز در دانشگاه‌های ما وجود دارد اما در دیگر کشورها کسی این منطق را قبول ندارد. اتهام سوم این است که بیان می‌کنند ما به اسم دین می‌خواهیم پژوهش‌های علمی را تابع ارزش‌های اخلاقی و دینی خود کنیم و در اولویت ایمان بر علم تاکید داریم. آن‌ها ایمان را غیرعلمی می‌دانند. اگر مبنای ایمان علم بوده، بنابراین این تسلط علم بر علم است. اصل دعوا بر سر این بوده که آیا مبنای دین علم بوده یا علم تنها علم تجربی است؟

*شبهه دیگر آن‌ها این بوده که منظور ما استخراج علوم جدید از قرآن و حدیث است، اما حرف ما این نیست، علوم جدید قابل استخراج است اما هرگز منظور ما این نبوده که دانشگاه اسلامی دانشگاهی است که تنها باید رشته‌هایی در آن وجود داشته باشد که مستقیم از قرآن و حدیث گرفته شده و این درست نیست که نگاه اسلامی تنها برای مسلمانان مناسب است. استفاده از عقل و تجربه زیر نور وحی بوده و معنویتی که ما تعریف می‌کنیم، ریشه عقلی و علمی دارد. این دو تلاش کردند تا بیان کنند که دو منطق دین و علم و دو معرفت دینی و بشری وجود دارد. این تفسرها غلط است. ما دو منطق و معرفت نداریم، معرفت یا درست و یا غلط، موضوع آن خداوند، جهان و انسان و روش آن شبیه و یا متفاوت است. سکولاریسم از اینجا شروع می‌شود که بیان می‌کنیم برخی موارد علمی و برخی دینی است. دین با معرفت شروع می‌شود، ایمان چیزی نیست که جای علم را پر کند که اگر جایی علم بود، ایمان نباشد و اگر جایی علم نبود، ایمان باشد، این نگاه مکتب اهل بیت(ع) نیست.

*حوزه هنوز ایده‌آل نیست و باید اسلامی‎تر شود، هنوز کمبودها و نقص‌هایی وجود دارد. حوزه‌های علمیه نیز همانند دانشگاه‌ها است. ما در برخی وظایف خود عقب هستیم، چند میلیون فارغ‌التحصیل وجود دارد اما مشکلات فراوان بوده و این ضعف دانشگاه است که نمی‌تواند مشکلات را حل کند. در حوزه نیز این مشکلات وجود دارد. بخشی زحمت خالصانه می‌کشند اما بخشی نیز سیاهی لشگر هستند. در حال حاضر ما باید ۱۰۰ تا ۲۰۰ درس خارج فقه داشته باشیم.

* اگر عقب‌نشینی روشنفکری و شبه‌روشنفکری صورت گیرد و دین حذف شود، غربی می‎شود که در مواردی نیز اینگونه شدیم. اگر در جایی نیز به ظواهر توجه شودو قدرت اجتهاد وجود نداشته باشد، اقلیت کوچک متدین و منزوی ایجاد می‎شود که اکثریت با این اوضاع دیگر دین نمی‌خواهند. هم دانشگاه و هم حوزه ما نسبت به قبل از انقلاب و بسیاری از کشورهای دیگر در سطح بسیار بهتری قرار دارد اما نسبت به خطرها، تهدیدها و ضرورت ها هر دو عقب ماندند، دشمن نیز در هر دو جبهه رخنه کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

رحیم‌پور ازغدی: به تدریج هدف‌شان به جای دفاع از دین، دفاع از خودشان می‎شود / بارها به دین حملات سنگینی شده و آن‌ها سکوت و توجیه کردند

انتخابخبرگزاری انتخاب
رحیم‌پور ازغدی: به تدریج هدف‌شان به جای دفاع از دین، دفاع از خودشان می‎شود / بارها به دین حملات سنگینی شده و آن‌ها سکوت و توجیه کردند
حسن رحیم‌پور ازغدی گفت: جریان سکولار در دانشگاه افرادی هستند که بیان می‌کنند نباید برای علوم مبنا و غایت دینی قائل شد و نگاه آن‌ها تنها مادی و غیردینی است. در حوزه، ضددین نیست بلکه دین محدود شده است. اصل ادعای جریان سکولاریسم غرب‌پرست نیز همین است. دشمنان دین با این امر مخالف نیستند. کلیسا نیز در دل سکولاریسم شکل گرفته، مبانی‌اش با آن سازمان یافته و به عدالت و اخلاق اجتماعی در مردم کاری ندارد. این جریان فکری در داخل حوزه و دانشگاه وجود دارد. نگران عدالت، فاصله طبقاتی و به خطر افتادن ارزش‌های اخلاقی در جامعه و خانواده نیستند اما نگران خود هستند که فردی انتقادی نکند.
رحیم‌پور ازغدی: به تدریج هدف‌شان به جای دفاع از دین، دفاع از خودشان می‎شود / بارها به دین حملات سنگینی شده و آن‌ها سکوت و توجیه کردند - 0

یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این‌که «تداوم و پیشرفت کشور با وحدت حوزه و دانشگاه ارتباط دارد»،گفت: اصلاح جامعه و به ثمر رسیدن انقلاب بدون وحدت حوزه و دانشگاه معنی پیدا نمی‎‌کند که در گذشته این دو از هم جدا بودند، همبستگی و وحدت در حوزه و دانشگاه بسیار موثر است.

به گزارش «انتخاب»، حسن رحیم‌پور ازغدی در نشست «سکولاریسم در حوزه و دانشگاه» که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: 27 آذر از 40 سال پیش به عنوان روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شد و فلسفه بسیار کهنی در حوزه جامعه‌سازی، انسان‌پردازی و تمدن‌سازی جدید دینی داشت. این روز به مناسبت ترور شهید مفتح بود. در سال‌های دهه ۶۰ به محض پیروزی انقلاب، جواب منطق را با گلوله دادند یعنی خشونت تروریسم از طرف دشمنان انقلاب و نظام شروع شد و به سراغ روشنفکرترین روحانیون آمدند و آن‌ها را ترور کردند. اکنون جای امثال بهشتی و مطهری را چه کسانی گرفتند؟ ما تاسف می‌خوریم. اکنون نیز که در پایان دهه چهارم انقلاب قرار داریم و نسل جدیدی آمده است، برخی از آن‌چه در دهه ۶۰ و آغاز انقلاب از طرف نیروهای انقلابی در حوزه و دانشگاه بیان می‌شد، هنوز غریب است و از پشت و پهلو خنجر می‌زنند.

به نوشته ایسنا، وی با بیان این‌که «بیان حرف‌های بدیهیات زمان انقلاب در حوزه و دانشگاه هزینه داردن، عنوان کرد: در پایان دهه چهارم قضاوت‌های سطحی، ادبیات خشن، تکفیر، نبود اخلاق، ادب، منطق و پرخاشگری وجود دارد. اگر امثال مطهری، بهشتی و مفتح بودند و همان حرف‌ها را می‌زدند امکان ترور آن‌ها وجود داشت. هنوز این سخنان بعد از یک دوره و رفت و برگشت غریب است. در دهه 60 ابتدا این افراد را با توهین و تکفیر با زبان مذهبی و غیرمذهبی ترور شخصیت می‌کردند. بهشتی را که یکی از باسعه‌صدرترین علما بود را به این متهم کردند که فاشیسم و رهبر خشونت‌طلبان است. به مفتح نیز اتهامات زیادی وارد کردند.

وی ادامه داد: هنوز در مشهد، قم و برخی شهرهای دیگر مطهری را به اسم مذهب لعن می‌کنند که حرف‌های او از نظر آن‌ها انحراف از مذهب تلقی می‌شود. مسائل هنوز تمام نشده و دوباره در حال تکرار شدن است. دهه 60 موج سنگینی از تعابیر و پاسخ‎های غلط، ناقص و ادبیاتی اخلاقی، دینی و شرافتمندانه را به همراه داشت. این مسائل تمام نمی‌شود اما آن سخنان بارها و بارها تکرار می‎‌شود.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: ۲۷ آذر از این جهت مهم است که شهید مفتح حوزوی و دانشگاهی است که از دین و روح اجتهاد دینی صحبت می‌کند اما از هر دو طرف ضربه خورد زیرا به دنبال وحدت حوزه و دانشگاه و کلید زدن تمدن جدید اسلامی بود. اگر انقلابیون و متدینین انقلابی دانشگاه و حوزه با هم گره نمی‌خوردند، انقلاب شکل نمی‌گرفت و امکان نداشت که جمهوری اسلامی تاسیس شود. توده‌های عظیم جوانان در این حلقه‌ها آموزش دادند که چگونه بیندیشند و چگونه به ابهامات وتهاجمات پاسخ دهند. جریانی بیش از 10 تا 20 نفر نبودند. نسل ما را چنین تیپ‌هایی آموزش دادند اما از هر دو طرف به نام مذهب و نیز روشنفکری ضربه می‌خوردند. اگر آن جمع و حرکت هماهنگ و پیوند تاریخی نبود، انقلاب پیروز نمی‌شد. در رای آن امام(ره) قرار داشت که خودش نیز از دو طرف مورد حمله بود. قبل از انقلاب فضا و گفتمان دانشگاه غیردینی و ضددین و در حوزه نیز فضا دینی و غیراجتماعی بود. دانشگاه سکولار از موضع غیردینی به عالم، آدم و علم نگاه می‌کند نه از موضع دینی و دیدش تا نوک دماغش است.

وی با اعتقاد به این‌که «رویکردهای سکولار در حوزه و دانشگاه از یک نوع نیستند اما یک نتیجه را دارند»، تصریح کرد: در فضای دانشگاهی قبل از انقلاب نگاه علمی و غیردینی بود. حوزه نیز در مشهد، قم، نجف و شهرهای دیگر سکولار هستند که حوزه دین، تمدن، سیاست و غیره را تفکیک کردند، سواد این کار و قدرت اجتهاد ندارند، ضعیف هستند و به تدریج هدف‌شان به جای دفاع از دین، دفاع از خودشان می‎شود. بارها مشاهده کردیم که به دین حملات سنگینی شده و آن‌ها سکوت و توجیه کردند. از دهه ۷۰ که جریان‌هایی در قم، مشهد و شهرهای دیگر نفوذ کرده و سکولاریزه کردند، مقاله می‎نویسند و حقوق بشر سکولار را به جای حقوق بشر اسلامی بیان می‌کنند. در حال حاضر نیز درون حوزه‌ها جریان‌هایی به طور علنی حضور دارند که طلبه‌ها نیز به دنبال آن‌ها بوده و تبلیغ می‌کنند. برخی جریان‎ها همچون حجتیه مدرن به شدت فعال هستند و توهین می‌کنند اما هیچ کس اعتراضی نمی‌کند اما اگر نقدی به کسی وارد شود آتش‌فشان می‌شود.

وی گفت: کل نظام حوزه و دانشگاه وسیله بوده و هدف توحید، عدالت، ساختن تمدن دینی اسلامی، دفاع از حقیقت، فضیلت و عدالت است، مابقی وسیله هستند. جریان سکولار در دانشگاه افرادی هستند که بیان می‌کنند نباید برای علوم مبنا و غایت دینی قائل شد و نگاه آن‌ها تنها مادی و غیردینی است. در حوزه، ضددین نیست بلکه دین محدود شده است. اصل ادعای جریان سکولاریسم غرب‌پرست نیز همین است. دشمنان دین با این امر مخالف نیستند. کلیسا نیز در دل سکولاریسم شکل گرفته، مبانی‌اش با آن سازمان یافته و به عدالت و اخلاق اجتماعی در مردم کاری ندارد. این جریان فکری در داخل حوزه و دانشگاه وجود دارد. در گذشته به امام(ره) توهین می‌کردند اما اکنون دیگر جرات این کار را ندارند. دوباره همان خطوط و مواضع به شکل جدیدی وجود دارد که نگران عدالت، فاصله طبقاتی و به خطر افتادن ارزش‌های اخلاقی در جامعه و خانواده نیستند اما نگران خود هستند که فردی انتقادی نکند. دشمن نیز در حال تلاش است تا وحدت حوزه و دانشکاه را دچار فروپاشی کند، از نظر آن‎‌ها نظام ساخته شده اما نباید ادامه پیدا کند. مقام معظم رهبری نیز هشدار دادند که ممکن است اسلام آمریکایی ایجاد شود.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این‌که «تداوم و پیشرفت کشور با وحدت حوزه و دانشگاه ارتباط دارد»، عنوان کرد: اصلاح جامعه و به ثمر رسیدن انقلاب بدون وحدت حوزه و دانشگاه معنی پیدا نمی‌کند که در گذشته این دو از هم جدا بودند. افرادی چون طالقانی، طباطبایی، باهنر، مفتح، مطهری و سایرین تلاش‌های زیادی انجام دادند. امام(ره) اعتقاد داشتند که اگر این دو با هم ارتباط نداشته باشند نظام یا منزوی شده و یا در خدمت دشمن قرار می‌گیرند و کشور بار دیگر به دست قدرت‌های فاسد می‌افتد. همبستگی و وحدت در حوزه و دانشگاه بسیار موثر است. هر اندیشه و فکری که در جامعه مطرح می‎شود و هر مدیریتی که ما مشاهده می‌کنیم، خروجی دانشگاه در اکثریت و حوزه در اقلیت است. پشت سر حوزه و دانشگاه خراب، جامعه و حکومت خراب است. در این 40 سال برکات بسیاری در حوزه و دانشگاه اتفاق افتاد. دانشگاه با 40 سال پیش قابل مقایسه نیست. دانشگاه در رابطه با تهدیدات، خطرات، رقبا، دشمنان و نیازهای دانشگاه ضعیف است اما نه نسبت به گذشته خود.

وی اضافه کرد: در گذشته دانشجو به روحانی به جسم موجودی موذی و خطرناک و روحانی نیز به دانشجو به چشم کافر ونجس نگاه می‌کرد، آن‌ها چنین نفرت و جهلی نسبت به هم داشتند و هیچ کدام یکدیگر را نمی‌شناختند، زبان مشترک نداشتند و نمی‌توانستند به صورت معمولی با هم صحبت کنند. اکنون وضعیت متفاوت است. قبل از انقلاب، چند روحانی می‌توانستند نامه بنویسند اما اکنون ده‌ها مجله تخصصی قابل عرضه در جهان وجود دارد. پیشرفت‌ها فوق‌العاده و قوی‌ترین حوزه شیعه و اسلامی در جهان بوده اما حوزه در مقایسه با بیرون، واقعیت‌ها و سوالات، خلاها و عقب‌ماندگی‌هایی وجود دارد و سنگرها خالی است.

وی با اشاره به صحبت امام خمینی(ره)، تصریح کرد: ایشان بیان می‌کنند که مبدا تمام تحولات دانشگاه بوده و جامعه خوشبخت و بدبخت محصول حوزه و دانشگاه خوشبخت و بدبخت است، روحانی و دانشگاهی می‌توانند یک ملت را خوشبخت و یا بدبخت کنند. اگر مشکلی در مدیریت وجود دارد، دانشگاهیان مشکل دارند. وجدت این نیست که هیچ اختلاف نظری وجود نداشته باشد، بلکه بحث این این است که انسجام نباید از هم بپاشد، دچار فروپاشی شویم. باید یکدیگر را تحمل کنیم، اختلاف سلیقه را نمی‌توان برطرف کرد.

رحیم‎پور ازغدی خاطرنشان کرد: وحدت این نیست که اختلاف سلیقه و انتقاد وجود نداشته باشد بلکه این موارد با وحدت قابل جمع است. وحدت این نیست که یک حرف وجود داشته باشد؛ زیرا این امر دیکتاتوری است، وحدت یعنی مشترکات را فراموش نکنیم و در برابر دشمنان که هدفشان فروپاشی انقلاب و سیستم است، با هم باشیم. باید قبل از وحدت حوزه و دانشگاه از وحدت حوزه و حوزه و همچنین وحدت دانشگاه و دانشگاه سخن گفت. وحدت به عنوان یک استراتژی ضرورت دارد که بستر آن نیز باید در چارچوب تفکر دینی باشد. وحدت مبنای توحیدی فلسفی دارد و معنای آن این نیست که همه یک حرف بزنیم بلکه نباید کشمکش کنیم. تا زمانی که عقل وجود دارد، اختلاف پیش می‌آید. شیعه عقل‌محور است. توحید باید مبنای فکری، اعتقادی و عملی ما باشد که اینحا نقطه وحدت است. زمانی که توحید وجود داشته باشد، وحدت ایجاد می‌شود. در جامعه توحیدی مردم با یکدیگر دشمن نیستند و همه باید به هم کمک کنند. اتحاد دشمنان اتحاد ایمانی نیست، بلکه اتحاد بر سر منافع است.

وی ادامه داد: رب تمام عالم یکی بوده و همه از یک جا رهبری می‌شوند، خط آخر همه نیز یکی است و همه یک جا می‌رویم. زمان و مکان مانع این وحدت نیست. بدون وجود یک خدا نمی‌توان متحد شد. با نگاه توحیدی نمی‌توان بی‌تفاوت از کنار حیوانات، درختان و گیاهان گذشت. مساله بالاتر از این بوده و تنها وحدت حوزه و دانشگاه مطرح نیست، موضوع وحدت کل عالم است.

وی با بیان این‌که «انقلاب دخالت در امور دیگران و تسلط بر آن‌ها نیست، بلکه کمک به مظلوم است»، عنوان کرد: انقلاب برای ایجاد وحدت بود. امروز ما بحث دو خط فکری را داریم که یک خط آن در حوزه و دانشگاه با هم بوده و افرادی هستند که از ضرورت، امکان و تحقق تمدن دینی سخن می‌گویند و افراد دیگری نیز در حوزه و دانشگاه با هم بوده و از موضع سکولاریسم غربی یا دینداری معتقد هستند که دین در مسائل شخصی بوده و مابقی ربطی به دین ندارد، ما نیز دخالت نمی‌کنیم. اکنون در حالی که مبانی آن‌ها با هم اختلاف دارد، با یکدیگر متحد شده‌اند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: این دو خط فکری معمولا چند شبهه و اشکال را مطرح می‌کنند. یک نگاه آن‌ها این است که زمانی که پسوند اسلامی برای علوم مطرح می‌شود، آن‌ها تنها سه علم دینی کلام، فقه و شریعت و اخلاق را می‌پذیرند و اگر چیزی غیر از این مفاهیم دینی به عنوان مباحث علمی مطرح شود، آن را نمی‌پذیرند. ما در این قضیه با هر دو جریان مشکل داریم. مباحث کلامی، فقهی و اخلاقی در عرض سایر علوم نیستند. فقه، سبک زندگی بوده و با تمام حوزه‌های مختلف نظر و عمل ارتباط پیدا می‌کند. تمام زندگی با فقه ارتباط دارد و همه شبکه‌ای از حق و تکلیف است.در اخلاق نیز هیچ دقیقه‌ای نیست که به اخلاق ربط نداشته باشد. کلام یا عقاید نیز با تمام مصادیق در زندگی ارتباط دارد. این سه تمام علوم را پوشش می‌دهند و هرچه به سعادت و شقاوت انسان، حقیقت، فضیلت و عدالت در هر رشته علمی پیدا می‌کند، با موارد اسلامی نیز ارتباط دارد.

وی بیان کرد: شبهه دیگر راجع به اسلامی‌سازی دانشگاه بوده که بیان می‌کنند در حوزه و تمدن اسلامی چند پیش فرض وجود دارد که کل علوم ترجمه شده غربی است و در اسلام و انقلاب تقسیم جغرافیایی صورت گرفته است. جغرافیا با علم ارتباطی ندارد و ما از لحاظ زمان و مکان علم را تقسیم نمی‌کنیم. این تهمت اول بوده که جغرافیایی و زمانی و مکانی تقسیم شده است. اتهام دوم این بوده که معتقدند ما منطق کنونی علم را قبول نداریم، در حالی که منظور آن‌ها علم ۱۰۰ سال پیش یعنی پوزیتیویسم است که هنوز در دانشگاه‌های ما وجود دارد اما در دیگر کشورها کسی این منطق را قبول ندارد. اتهام سوم این است که بیان می‌کنند ما به اسم دین می‌خواهیم پژوهش‌های علمی را تابع ارزش‌های اخلاقی و دینی خود کنیم و در اولویت ایمان بر علم تاکید داریم. آن‌ها ایمان را غیرعلمی می‌دانند. اگر مبنای ایمان علم بوده، بنابراین این تسلط علم بر علم است. اصل دعوا بر سر این بوده که آیا مبنای دین علم بوده یا علم تنها علم تجربی است؟

وی با اشاره به این‌که «شبهه دیگر آن‌ها این بوده که منظور ما استخراج علوم جدید از قرآن و حدیث است»، تصریح کرد: اما حرف ما این نیست، علوم جدید قابل استخراج است اما هرگز منظور ما این نبوده که دانشگاه اسلامی دانشگاهی است که تنها باید رشته‌هایی در آن وجود داشته باشد که مستقیم از قرآن و حدیث گرفته شده و این درست نیست که نگاه اسلامی تنها برای مسلمانان مناسب است. استفاده از عقل و تجربه زیر نور وحی بوده و معنویتی که ما تعریف می‌کنیم، ریشه عقلی و علمی دارد. این دو تلاش کردند تا بیان کنند که دو منطق دین و علم و دو معرفت دینی و بشری وجود دارد. این تفسرها غلط است. ما دو منطق و معرفت نداریم، معرفت یا درست و یا غلط، موضوع آن خداوند، جهان و انسان و روش آن شبیه و یا متفاوت است. سکولاریسم از اینجا شروع می‌شود که بیان می‌کنیم برخی موارد علمی و برخی دینی است. دین با معرفت شروع می‌شود، ایمان چیزی نیست که جای علم را پر کند که اگر جایی علم بود، ایمان نباشد و اگر جایی علم نبود، ایمان باشد، این نگاه مکتب اهل بیت(ع) نیست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این‌که «حوزه هنوز ایده‌آل نیست و باید اسلامی‎تر شود»، عنوان کرد: هنوز کمبودها و نقص‌هایی وجود دارد. حوزه‌های علمیه نیز همانند دانشگاه‌ها است. ما در برخی وظایف خود عقب هستیم، چند میلیون فارغ‌التحصیل وجود دارد اما مشکلات فراوان بوده و این ضعف دانشگاه است که نمی‌تواند مشکلات را حل کند. در حوزه نیز این مشکلات وجود دارد. بخشی زحمت خالصانه می‌کشند اما بخشی نیز سیاهی لشگر هستند. در حال حاضر ما باید 100 تا 200 درس خارج فقه داشته باشیم.

وی اضافه کرد: اگر عقب‌نشینی روشنفکری و شبه‌روشنفکری صورت گیرد و دین حذف شود، غربی می‎شود که در مواردی نیز اینگونه شدیم. اگر در جایی نیز به ظواهر توجه شودو قدرت اجتهاد وجود نداشته باشد، اقلیت کوچک متدین و منزوی ایجاد می‎شود که اکثریت با این اوضاع دیگر دین نمی‌خواهند. هم دانشگاه و هم حوزه ما نسبت به قبل از انقلاب و بسیاری از کشورهای دیگر در سطح بسیار بهتری قرار دارد اما نسبت به خطرها، تهدیدها و ضرورت ها هر دو عقب ماندند، دشمن نیز در هر دو جبهه رخنه کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

رحیم‌پور ازغدی: حوزه هنوز ایده‌آل نیست و باید اسلامی‎تر شود/ در حوزه، بخشی سیاهی لشکر هستند‎

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
رحیم‌پور ازغدی: حوزه هنوز ایده‌آل نیست و باید اسلامی‎تر شود/ در حوزه، بخشی سیاهی لشکر هستند‎
رحیم‌پور ازغدی: حوزه هنوز ایده‌آل نیست و باید اسلامی‎تر شود/ در حوزه، بخشی سیاهی لشکر هستند‎ - 0

یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این‌که «تداوم و پیشرفت کشور با وحدت حوزه و دانشگاه ارتباط دارد»،گفت: اصلاح جامعه و به ثمر رسیدن انقلاب بدون وحدت حوزه و دانشگاه معنی پیدا نمی‎‌کند که در گذشته این دو از هم جدا بودند، همبستگی و وحدت در حوزه و دانشگاه بسیار موثر است.

به گزارش ایسنا، حسن رحیم‌پور ازغدی در نشست «سکولاریسم در حوزه و دانشگاه» که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: 27 آذر از 40 سال پیش به عنوان روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شد و فلسفه بسیار کهنی در حوزه جامعه‌سازی، انسان‌پردازی و تمدن‌سازی جدید دینی داشت. این روز به مناسبت ترور شهید مفتح بود. در سال‌های دهه ۶۰ به محض پیروزی انقلاب، جواب منطق را با گلوله دادند یعنی خشونت تروریسم از طرف دشمنان انقلاب و نظام شروع شد و به سراغ روشنفکرترین روحانیون آمدند و آن‌ها را ترور کردند. اکنون جای امثال بهشتی و مطهری را چه کسانی گرفتند؟ ما تاسف می‌خوریم. اکنون نیز که در پایان دهه چهارم انقلاب قرار داریم و نسل جدیدی آمده است، برخی از آن‌چه در دهه ۶۰ و آغاز انقلاب از طرف نیروهای انقلابی در حوزه و دانشگاه بیان می‌شد، هنوز غریب است و از پشت و پهلو خنجر می‌زنند.

وی با بیان این‌که «بیان حرف‌های بدیهیات زمان انقلاب در حوزه و دانشگاه هزینه داردن، عنوان کرد: در پایان دهه چهارم قضاوت‌های سطحی، ادبیات خشن، تکفیر، نبود اخلاق، ادب، منطق و پرخاشگری وجود دارد. اگر امثال مطهری، بهشتی و مفتح بودند و همان حرف‌ها را می‌زدند امکان ترور آن‌ها وجود داشت. هنوز این سخنان بعد از یک دوره و رفت و برگشت غریب است. در دهه 60 ابتدا این افراد را با توهین و تکفیر با زبان مذهبی و غیرمذهبی ترور شخصیت می‌کردند. بهشتی را که یکی از باسعه‌صدرترین علما بود را به این متهم کردند که فاشیسم و رهبر خشونت‌طلبان است. به مفتح نیز اتهامات زیادی وارد کردند.

وی ادامه داد: هنوز در مشهد، قم و برخی شهرهای دیگر مطهری را به اسم مذهب لعن می‌کنند که حرف‌های او از نظر آن‌ها انحراف از مذهب تلقی می‌شود. مسائل هنوز تمام نشده و دوباره در حال تکرار شدن است. دهه 60 موج سنگینی از تعابیر و پاسخ‎های غلط، ناقص و ادبیاتی اخلاقی، دینی و شرافتمندانه را به همراه داشت. این مسائل تمام نمی‌شود اما آن سخنان بارها و بارها تکرار می‎‌شود.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: ۲۷ آذر از این جهت مهم است که شهید مفتح حوزوی و دانشگاهی است که از دین و روح اجتهاد دینی صحبت می‌کند اما از هر دو طرف ضربه خورد زیرا به دنبال وحدت حوزه و دانشگاه و کلید زدن تمدن جدید اسلامی بود. اگر انقلابیون و متدینین انقلابی دانشگاه و حوزه با هم گره نمی‌خوردند، انقلاب شکل نمی‌گرفت و امکان نداشت که جمهوری اسلامی تاسیس شود. توده‌های عظیم جوانان در این حلقه‌ها آموزش دادند که چگونه بیندیشند و چگونه به ابهامات وتهاجمات پاسخ دهند. جریانی بیش از 10 تا 20 نفر نبودند. نسل ما را چنین تیپ‌هایی آموزش دادند اما از هر دو طرف به نام مذهب و نیز روشنفکری ضربه می‌خوردند. اگر آن جمع و حرکت هماهنگ و پیوند تاریخی نبود، انقلاب پیروز نمی‌شد. در رای آن امام(ره) قرار داشت که خودش نیز از دو طرف مورد حمله بود. قبل از انقلاب فضا و گفتمان دانشگاه غیردینی و ضددین و در حوزه نیز فضا دینی و غیراجتماعی بود. دانشگاه سکولار از موضع غیردینی به عالم، آدم و علم نگاه می‌کند نه از موضع دینی و دیدش تا نوک دماغش است.

وی با اعتقاد به این‌که «رویکردهای سکولار در حوزه و دانشگاه از یک نوع نیستند اما یک نتیجه را دارند»، تصریح کرد: در فضای دانشگاهی قبل از انقلاب نگاه علمی و غیردینی بود. حوزه نیز در مشهد، قم، نجف و شهرهای دیگر سکولار هستند که حوزه دین، تمدن، سیاست و غیره را تفکیک کردند، سواد این کار و قدرت اجتهاد ندارند، ضعیف هستند و به تدریج هدف‌شان به جای دفاع از دین، دفاع از خودشان می‎شود. بارها مشاهده کردیم که به دین حملات سنگینی شده و آن‌ها سکوت و توجیه کردند. از دهه ۷۰ که جریان‌هایی در قم، مشهد و شهرهای دیگر نفوذ کررده و سکولاریزه کردند، مقاله می‎نویسند و حقوق بشر سکولار را به جای حقوق بشر اسلامی بیان می‌کنند. در حال حاضر نیز درون حوزه‌ها جریان‌هایی به طور علنی حضور دارند که طلبه‌ها نیز به دنبال آن‌ها بوده و تبلیغ می‌کنند. برخی جریان‎ها همچون حجتیه مدرن به شدت فعال هستند و توهین می‌کنند اما هیچ کس اعتراضی نمی‌کند اما اگر نقدی به کسی وارد شود آتش‌فشان می‌شود.

وی گفت: کل نظام حوزه و دانشگاه وسیله بوده و هدف توحید، عدالت، ساختن تمدن دینی اسلامی، دفاع از حقیقت، فضیلت و عدالت است، مابقی وسیله هستند. جریان سکولار در دانشگاه افرادی هستند که بیان می‌کنند نباید برای علوم مبنا و غایت دینی قائل شد و نگاه آن‌ها تنها مادی و غیردینی است. در حوزه، ضددین نیست بلکه دین محدود شده است. اصل ادعای جریان سکولاریسم غرب‌پرست نیز همین است. دشمنان دین با این امر مخالف نیستند. کلیسا نیز در دل سکولاریسم شکل گرفته، مبانی‌اش با آن سازمان یافته و به عدالت و اخلاق اجتماعی در مردم کاری ندارد. این جریان فکری در داخل حوزه و دانشگاه وجود دارد. در گذشته به امام(ره) توهین می‌کردند اما اکنون دیگر جرات این کار را ندارند. دوباره همان خطوط و مواضع به شکل جدیدی وجود دارد که نگران عدالت، فاصله طبقاتی و به خطر افتادن ارزش‌های اخلاقی در جامعه و خانواده نیستند اما نگران خود هستند که فردی انتقادی نکند. دشمن نیز در حال تلاش است تا وحدت حوزه و دانشکاه را دچار فروپاشی کند، از نظر آن‎‌ها نظام ساخته شده اما نباید ادامه پیدا کند. مقام معظم رهبری نیز هشدار دادند که ممکن است اسلام آمریکایی ایجاد شود.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این‌که «تداوم و پیشرفت کشور با وحدت حوزه و دانشگاه ارتباط دارد»، عنوان کرد: اصلاح جامعه و به ثمر رسیدن انقلاب بدون وحدت حوزه و دانشگاه معنی پیدا نمی‌کند که در گذشته این دو از هم جدا بودند. افرادی چون طالقانی، طباطبایی، باهنر، مفتح، مطهری و سایرین تلاش‌های زیادی انجام دادند. امام(ره) اعتقاد داشتند که اگر این دو با هم ارتباط نداشته باشند نظام یا منزوی شده و یا در خدمت دشمن قرار می‌گیرند و کشور بار دیگر به دست قدرت‌های فاسد می‌افتد. همبستگی و وحدت در حوزه و دانشگاه بسیار موثر است. هر اندیشه و فکری که در جامعه مطرح می‎شود و هر مدیریتی که ما مشاهده می‌کنیم، خروجی دانشگاه در اکثریت و حوزه در اقلیت است. پشت سر حوزه و دانشگاه خراب، جامعه و حکومت خراب است. در این 40 سال برکات بسیاری در حوزه و دانشگاه اتفاق افتاد. دانشگاه با 40 سال پیش قابل مقایسه نیست. دانشگاه در رابطه با تهدیدات، خطرات، رقبا، دشمنان و نیازهای دانشگاه ضعیف است اما نه نسبت به گذشته خود.

وی اضافه کرد: در گذشته دانشجو به روحانی به جسم موجودی موذی و خطرناک و روحانی نیز به دانشجو به چشم کافر ونجس نگاه می‌کرد، آن‌ها چنین نفرت و جهلی نسبت به هم داشتند و هیچ کدام یکدیگر را نمی‌شناختند، زبان مشترک نداشتند و نمی‌توانستند به صورت معمولی با هم صحبت کنند. اکنون وضعیت متفاوت است. قبل از انقلاب، چند روحانی می‌توانستند نامه بنویسند اما اکنون ده‌ها مجله تخصصی قابل عرضه در جهان وجود دارد. پیشرفت‌ها فوق‌العاده و قوی‌ترین حوزه شیعه و اسلامی در جهان بوده اما حوزه در مقایسه با بیرون، واقعیت‌ها و سوالات، خلاها و عقب‌ماندگی‌هایی وجود دارد و سنگرها خالی است.

وی با اشاره به صحبت امام خمینی(ره)، تصریح کرد: ایشان بیان می‌کنند که مبدا تمام تحولات دانشگاه بوده و جامعه خوشبخت و بدبخت محصول حوزه و دانشگاه خوشبخت و بدبخت است، روحانی و دانشگاهی می‌توانند یک ملت را خوشبخت و یا بدبخت کنند. اگر مشکلی در مدیریت وجود دارد، دانشگاهیان مشکل دارند. وجدت این نیست که هیچ اختلاف نظری وجود نداشته باشد، بلکه بحث این این است که انسجام نباید از هم بپاشد، دچار فروپاشی شویم. باید یکدیگر را تحمل کنیم، اختلاف سلیقه را نمی‌توان برطرف کرد.

رحیم‎پور ازغدی خاطرنشان کرد: وحدت این نیست که اختلاف سلیقه و انتقاد وجود نداشته باشد بلکه این موارد با وحدت قابل جمع است. وحدت این نیست که یک حرف وجود داشته باشد؛ زیرا این امر دیکتاتوری است، وحدت یعنی مشترکات را فراموش نکنیم و در برابر دشمنان که هدفشان فروپاشی انقلاب و سیستم است، با هم باشیم. باید قبل از وحدت حوزه و دانشگاه از وحدت حوزه و حوزه و همچنین وحدت دانشگاه و دانشگاه سخن گفت. وحدت به عنوان یک استراتژی ضرورت دارد که بستر آن نیز باید در چارچوب تفکر دینی باشد. وحدت مبنای توحیدی فلسفی دارد و معنای آن این نیست که همه یک حرف بزنیم بلکه نباید کشمکش کنیم. تا زمانی که عقل وجود دارد، اختلاف پیش می‌آید. شیعه عقل‌محور است. توحید باید مبنای فکری، اعتقادی و عملی ما باشد که اینحا نقطه وحدت است. زمانی که توحید وجود داشته باشد، وحدت ایجاد می‌شود. در جامعه توحیدی مردم با یکدیگر دشمن نیستند و همه باید به هم کمک کنند. اتحاد دشمنان اتحاد ایمانی نیست، بلکه اتحاد بر سر منافع است.

وی ادامه داد: رب تمام عالم یکی بوده و همه از یک جا رهبری می‌شوند، خط آخر همه نیز یکی است و همه یک جا می‌رویم. زمان و مکان مانع این وحدت نیست. بدون وجود یک خدا نمی‌توان متحد شد. با نگاه توحیدی نمی‌توان بی‌تفاوت از کنار حیوانات، درختان و گیاهان گذشت. مساله بالاتر از این بوده و تنها وحدت حوزه و دانشگاه مطرح نیست، موضوع وحدت کل عالم است.

وی با بیان این‌که «انقلاب دخالت در امور دیگران و تسلط بر آن‌ها نیست، بلکه کمک به مظلوم است»، عنوان کرد: انقلاب برای ایجاد وحدت بود. امروز ما بحث دو خط فکری را داریم که یک خط آن در حوزه و دانشگاه با هم بوده و افرادی هستند که از ضرورت، امکان و تحقق تمدن دینی سخن می‌گویند و افراد دیگری نیز در حوزه و دانشگاه با هم بوده و از موضع سکولاریسم غربی یا دینداری معتقد هستند که دین در مسائل شخصی بوده و مابقی ربطی به دین ندارد، ما نیز دخالت نمی‌کنیم. اکنون در حالی که مبانی آن‌ها با هم اختلاف دارد، با یکدیگر متحد شده‌اند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: این دو خط فکری معمولا چند شبهه و اشکال را مطرح می‌کنند. یک نگاه آن‌ها این است که زمانی که پسوند اسلامی برای علوم مطرح می‌شود، آن‌ها تنها سه علم دینی کلام، فقه و شریعت و اخلاق را می‌پذیرند و اگر چیزی غیر از این مفاهیم دینی به عنوان مباحث علمی مطرح شود، آن را نمی‌پذیرند. ما در این قضیه با هر دو جریان مشکل داریم. مباحث کلامی، فقهی و اخلاقی در عرض سایر علوم نیستند. فقه، سبک زندگی بوده و با تمام حوزه‌های مختلف نظر و عمل ارتباط پیدا می‌کند. تمام زندگی با فقه ارتباط دارد و همه شبکه‌ای از حق و تکلیف است.در اخلاق نیز هیچ دقیقه‌ای نیست که به اخلاق ربط نداشته باشد. کلام یا عقاید نیز با تمام مصادیق در زندگی ارتباط دارد. این سه تمام علوم را پوشش می‌دهند و هرچه به سعادت و شقاوت انسان، حقیقت، فضیلت و عدالت در هر رشته علمی پیدا می‌کند، با موارد اسلامی نیز ارتباط دارد.

وی بیان کرد: شبهه دیگر راجع به اسلامی‌سازی دانشگاه بوده که بیان می‌کنند در حوزه و تمدن اسلامی چند پیش فرض وجود دارد که کل علوم ترجمه شده غربی است و در اسلام و انقلاب تقسیم جغرافیایی صورت گرفته است. جغرافیا با علم ارتباطی ندارد و ما از لحاظ زمان و مکان علم را تقسیم نمی‌کنیم. این تهمت اول بوده که جغرافیایی و زمانی و مکانی تقسیم شده است. اتهام دوم این بوده که معتقدند ما منطق کنونی علم را قبول نداریم، در حالی که منظور آن‌ها علم ۱۰۰ سال پیش یعنی پوزیتیویسم است که هنوز در دانشگاه‌های ما وجود دارد اما در دیگر کشورها کسی این منطق را قبول ندارد. اتهام سوم این است که بیان می‌کنند ما به اسم دین می‌خواهیم پژوهش‌های علمی را تابع ارزش‌های اخلاقی و دینی خود کنیم و در اولویت ایمان بر علم تاکید داریم. آن‌ها ایمان را غیرعلمی می‌دانند. اگر مبنای ایمان علم بوده، بنابراین این تسلط علم بر علم است. اصل دعوا بر سر این بوده که آیا مبنای دین علم بوده یا علم تنها علم تجربی است؟

وی با اشاره به این‌که «شبهه دیگر آن‌ها این بوده که منظور ما استخراج علوم جدید از قرآن و حدیث است»، تصریح کرد: اما حرف ما این نیست، علوم جدید قابل استخراج است اما هرگز منظور ما این نبوده که دانشگاه اسلامی دانشگاهی است که تنها باید رشته‌هایی در آن وجود داشته باشد که مستقیم از قرآن و حدیث گرفته شده و این درست نیست که نگاه اسلامی تنها برای مسلمانان مناسب است. استفاده از عقل و تجربه زیر نور وحی بوده و معنویتی که ما تعریف می‌کنیم، ریشه عقلی و علمی دارد. این دو تلاش کردند تا بیان کنند که دو منطق دین و علم و دو معرفت دینی و بشری وجود دارد. این تفسرها غلط است. ما دو منطق و معرفت نداریم، معرفت یا درست و یا غلط، موضوع آن خداوند، جهان و انسان و روش آن شبیه و یا متفاوت است. سکولاریسم از اینجا شروع می‌شود که بیان می‌کنیم برخی موارد علمی و برخی دینی است. دین با معرفت شروع می‌شود، ایمان چیزی نیست که جای علم را پر کند که اگر جایی علم بود، ایمان نباشد و اگر جایی علم نبود، ایمان باشد، این نگاه مکتب اهل بیت(ع) نیست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این‌که «حوزه هنوز ایده‌آل نیست و باید اسلامی‎تر شود»، عنوان کرد: هنوز کمبودها و نقص‌هایی وجود دارد. حوزه‌های علمیه نیز همانند دانشگاه‌ها است. ما در برخی وظایف خود عقب هستیم، چند میلیون فارغ‌التحصیل وجود دارد اما مشکلات فراوان بوده و این ضعف دانشگاه است که نمی‌تواند مشکلات را حل کند. در حوزه نیز این مشکلات وجود دارد. بخشی زحمت خالصانه می‌کشند اما بخشی نیز سیاهی لشگر هستند. در حال حاضر ما باید 100 تا 200 درس خارج فقه داشته باشیم.

وی اضافه کرد: اگر عقب‌نشینی روشنفکری و شبه‌روشنفکری صورت گیرد و دین حذف شود، غربی می‎شود که در مواردی نیز اینگونه شدیم. اگر در جایی نیز به ظواهر توجه شودو قدرت اجتهاد وجود نداشته باشد، اقلیت کوچک متدین و منزوی ایجاد می‎شود که اکثریت با این اوضاع دیگر دین نمی‌خواهند. هم دانشگاه و هم حوزه ما نسبت به قبل از انقلاب و بسیاری از کشورهای دیگر در سطح بسیار بهتری قرار دارد اما نسبت به خطرها، تهدیدها و ضرورت ها هر دو عقب ماندند، دشمن نیز در هر دو جبهه رخنه کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

اتحاد در هدف و آرمان ها؛ معنای واقعی وحدت حوزه و دانشگاه

مهرخبرگزاری مهر
اتحاد در هدف و آرمان ها؛ معنای واقعی وحدت حوزه و دانشگاه
بیرجند-مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه بیرجند گفت:هدف از وحدت واقعی حوزه و دانشگاه اتحاد در هدف و آرمان ها است که برگزاری کرسی های آزاد اندیشی از عوامل وحدت آفرین است.

حجت الاسلام محمدعلی جعفری مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه بیرجند در گفت و گو با خبر نگار مهر، ضمن گرامیداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت:  آیت الله مفتح در ۲۷آذر در دانشکده الهیات تهران به دست گروه فرقان به شهادت رسید لذا وحدت حوزه و دانشگاه به برکت خون این عالم بزرگوار است.

حجت الاسلام جعفری با اشاره به اینکه شهید آیت الله مفتح هم حوزه را درک کرده بود و هم سنگر دانشگاه را به خوبی شناخته بود افزود: در اوایل انقلاب ایشان عده ای از دانشجویان را از تهران به قم آورد و در مراکز علمیه و حوزه ها مستقر کردند و این اقدام باعث شد تا دانشجویان از نزدیک مسائل حوزه را لمس کنند و با آن آشنا شوند و زمینه همکاری بیشترحوزه و دانشگاه  فراهم شد.

مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه بیرجند ادامه داد: تمام تلاش شهید مفتح این بود تا حوزه و دانشگاه بیشتر به هم نزدیک شوند و به تعامل و وحدت بیشتری برسند که همین امر باعث شد تا دشمن ایشان را به شهادت برساند.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند:«مقصود از وحدت حوزه و دانشگاه اتحاد در اهداف و آرمان ها است»، افزود: هدف از وحدت این دو نهاد این نیست که حوزه صرفا دانشگاه شود و یا بالعکس بلکه باید با شناخت اینکه اسلام از ما چه می خواهد و هدف کجاست در سنگر حوزه و دانشگاه برای رسیدن به اهداف تلاش کنیم.

حجت الاسلام جعفری با اشاره به اهمیت علم و دانش در دین اسلام گفت:‌ طلاب با فراگیری علوم دینی در حوزه و دانشجویان با کسب علوم اجتماعی و پزشکی در دانشگاه و آموختن به دیگران در رفع نیاز کشور پیشگام هستند.

مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه بیرجند بیان کرد: دانشمندان و عالمان برای مردم الگو هستند چرا که مردم در تصمیم گیری، برنامه ریزی و فعالیتهایشان به قشر فرهیخته نگاه می کنند و اگر این دو قشر با هم وحدت و تعامل داشته باشند جامعه مسیر خود را پیدا می کند.

وی اظهار داشت: حوزه و دانشگاه می توانند با انجام فعالیت های پژوهشی و کارعملی مشترک و برگزاری نشست ها و کرسی های آزاد اندیشی به تقویت بیشتر تعامل حوزه و دانشگاه کمک کنند.

حجت الاسلام جعفری با اشاره به راه اندازی مرکزی در حوزه علوم انسانی با همت نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه بیرجند گفت: در این طرح بخشی از علوم حوزه که نیاز است توسط دانشجویان فرا گرفته و همچنین علوم دانشگاهی مورد نیاز توسط طلبه ها ارائه می شود.

مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه بیرجند ادامه داد: برگزاری نشست هم اندیشی باعث می شود تا دانشجویان و طلاب گرد هم بیایند و با مطرح کردن نیازها و انتظاراتشان بهتر برای انجام آن برنامه ریزی و همفکری کنند.

وی با بیان اینکه طلبه و دانشجو قشر فرهیخته جامعه هستند عنوان کرد: امروز با توجه با وضعیت کشور این دو قشر می توانند با ورود در بطن جامعه مشکلات را شناسایی و در جهت حل آن گام بردارند.

حجت الاسلام جعفری فعالیت دانشجویان و طلاب در عرصه اردوهای جهادی را یکی از زمینه های تعامل و همکاری  این دو نهاد دانست وافزود: دانشگاه و حوزه هر کدام بسته به جایگاه خود وظایف، و رسالتی دارند و از امتیازاتی برخوردار هستند.

مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه بیرجند با بیان اینکه بدون معلومات نمی توان در امور اختصاصی دانشگاه و حوزه اظهار نظر کرد، گفت: دانشجو و طلبه می تواند با کسب  دانش و معلومات یکدیگر درباره موضوعات و مسائل  اختصاصی حوزه و دانشگاه اظهار نظر کنند.

وی با اشاره به کارکرد و  نقش ویژه حوزه در زمینه معنویات و مسائل دینی و حضور موثر در دانشگاه  گفت:‌ امروز بیش از قبل به معنویات و اجرای مراسم مذهبی همچون برگزاری دعا کمیل، مراسمات شب قدر  و عزاداری ها در محیط دانشگاه  توجه شده و  خوشبختانه فضای دانشگاه به گونه ای است که دانشجویان خود به دنبال این مراسمات می روند

حجت الاسلام جعفری ادامه داد:  متاسفانه برخی از افراد که به خوبی با فضای دانشگاه آشنا نیستند و براساس سلیقه و از بیرون به دانشگاه نگاه می کنند بدون هیچ اطلاعی در رابطه با فضا دانشگاه و ارتباط آن با علوم دینی و حوزه اظهار نظر می کنند.

وی با اشاره به مطالبات رهبری و برگزاری کرسی آزاد اندیشی در دانشگاه افزود: برگزاری نشست هاو کرسی ها آزاد اندیشی  توسط دانشجویان و طلاب در کنار هم علاوه بر اجرای مطالبات رهبری  می توانند در جهت مقابله با توطئه های دشمن و پیشرفت علمی، فرهنگی و توسعه کشور گام بردارند.

خواندن خبر در سایت منبع

دفاع روزنامه اعتماد از انتقادات رحیم پور ازغدی به حوزه علمیه

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
دفاع روزنامه اعتماد از انتقادات رحیم پور ازغدی به حوزه علمیه
آیا نباید از حوزه‌علمیه انتقاد کرد؟ آیا حوزه انتقادپذیر است اما انتقاد رحیم‌پورازغدی را برنمی‌تابد؟ اگر رحیم‌پورازغدی ملبس به لباس روحانیت بود و در حوزه‌علمیه قم یا نجف بار آمده‌بود، باز هم انتقادات او مسموع واقع نمی‌شد؟

انتقاد از حوزه سابقه طولانی دارد. بسیاری از علما، از سر دردمندی، از پیش از انقلاب اسلامی منتقد بعضی از مناسبات حوزه بوده‌اند. بعد از انقلاب، با توجه به میانداری روحانیون، توقع می‌رفت که اساتید و طلاب علوم دینی انضمامی‌تر بیندیشند و در حل و فصل معضلات عقیدتی و معرفتی فعالانه‌تر عمل کنند.

مسوولیت‌های اجرایی اما بزرگان حوزه را چنان به خود مشغول کرد که اکثر روحانیون انقلابی، عملا فرصت درس و بحث را از دست دادند و طوعا و کرها آستین بالا زدند و مسوولیت پذیرفتند. این مسوولیت‌پذیری حتی در دهه پنجم انقلاب نیز ادامه دارد و اخیرا رییس‌جمهور طی حکمی مسوولیت کار گزینش را روی دوش یکی از خطبای نامدار گذاشته است.

نگاهی اجمالی به مسوولیت‌های اجرایی کشور به ما می‌فهماند که حوزه ناچار است علاوه بر تربیت مدرس و مجتهد و پیش‌نماز و مروج‌الاحکام، وزیر و وکیل و مدیر و رییس هم تربیت کند. در امور قضایی نیاز کشور به فارغ‌التحصیلان حوزه در قانون اساسی نیز تصریح شده و بسیاری از سمت‌های حقوقی به کسی جز مجتهد عادل نمی‌رسد. در مقام بحث و نظر، جمهوری اسلامی حکومت روحانیون نیست اما در عمل، حضور علما پررنگ‌تر از دیگر اقشار است و به نوعی همه کارها به «قم» ختم می‌شود و مردم متوقعند، بلکه به حق متوقعند که معضلات فکری و معنوی و عملی جامعه را علما از سر راه مردم و نظام بردارند. بعضی از امور ما نیازمند گره‌گشایی فقهاست. مقلدین از مراجع خود انتظار دارند راه‌حل‌هایی عملی جلوی پای‌شان بگذارند تا دین و دنیای‌شان حفظ شود. در فرهنگ ما بدترین بلایی که می‌تواند سر انسان بیاید خسارت دنیا و آخرت است. از دید عمومی بدبخت کسی است که نه دنیا به کامش باشد نه آخرت. یکی از دواعی جمهوری اسلامی هم این بود، در سرود رسمی‌اش هم آمد که «هم دین دهد هم دنیا به ما».

به خصوص در دنیای مدرن که بسیاری از امور ساده به موانع شرعی برخورد کرده‌اند و از آن‌طرف بسیاری از اعمال دینی نیز ناسازگار با اقتضائات دنیای مدرن جلوه کرده‌اند، توقع می‌رود که علما پیشقدم شوند و موانع را از سر راه بردارند و دینداری را در این روزگار بازتعریف کنند. اولین مثالی که به ذهن می‌رسد مناسبات بانکی است.

در چهل سال گذشته عملا کسی تکلیف شهروندان را در برابر ربای بانک‌ها مشخص نکرده است. از اقتصاد اسلامی حرف زیاد زده می‌شود، اما کسی نتوانسته معنای امروزی پول و ربا و درآمدزایی را با موازین شرعی تطبیق دهد و نتیجه عملی آن را به دینداران بفهماند. علاوه بر اقتصاد در حوزه فرهنگ هم تکلیف مقلدین روشن نیست و حتی موقع دیدن تلویزیون خیال خیلی‌ از متشرعین مشوش است که نکند مرتکب گناه می‌شوند. تا قبل از دنیای مدرن عموم مردم زندگی ساده‌ای داشتند و سوالات‌شان هم ساده بود. تا صد سال قبل احیانا اگر جوانی دچار اشکال و ابهام می‌شد به سراغ پیش‌نماز محل می‌رفت و از او می‌خواست تا راه جلوی پایش بگذارد و جواب سوالاتش را بدهد. جواب سوالاتش را هم می‌گرفت. در دنیای مدرن اما زندگی و کار و بار آنقدر پیچیده شده که در بسیاری از امور، آن جواب‌های قدیمی توان حل مشکلات را ندارند. در شبکه‌های ماهواه‌ای صدها کانال راه‌اندازی شده که اعتقادات مردم را نشانه رفته‌اند. بسیاری از قضایایی که بدیهی می‌پنداشتیم حالا به اسم علوم تجربی یا انسانی یا به اسم بازخوانی تاریخ به چالش‌شان می‌کشند و در ذهن پیر و جوان ایجاد شک و شبهه می‌کنند. این شک و شبهه‌ها را نمی‌توان با همان جواب‌های سنتی برطرف کرد.

بگذارید یک مثال عینی بزنم. چند سال پیش استیفن هاوکینگ فرضیه‌ای مطرح کرد که دل خیلی از موحدین را لرزاند. اگر هم نلرزاند باعث شد تا خداشناسی سنتی به چالش کشیده شود. خاطرم هست که همان ایام یکی از علمای جلیل‌القدر به نیت جواب وارد بحث شد اما به جای جواب مستدل، شکل ظاهری هاوکینگ را طعنه زد و گفت چون او وضعیت رقت‌باری دارد؛ لذا با غرض و مرض درباره خدا سخن می‌گوید. این جواب جوابی نبود و نیست که دنیای امروز توقع داشت و دارد از عالمان دین بشنود. یک مثال عینی‌تر بزنم. در سال‌های اخیر بسیاری از مخالفان اسلام، بلندگوی پرقدرتی چون اینترنت و ماهواره پیدا کرده‌اند و با روخوانی بخش‌هایی از تاریخ اسلام دل مومنین را می‌لرزانند و آنها را به شک و شبهه می‌اندازند. جا داشت که علما، تاریخ اسلام را با رویکردی منتقدانه از نو بنویسند و برای چنین سوالاتی جواب عالمانه و عقل‌پسند ارایه دهند.

در زمان‌های قدیم هم مشرکین و کفار زبان‌شان برای ایجاد اشکال و ابهام کوتاه نبود، اما ائمه (ع) و علما با آنها مناظره می‌کردند و با تکیه بر عقل متعارف آن روزگار و با استفاده از براهینی که مورد پذیرش عمومی بود جواب‌شان را می‌دادند. نمونه این پاسخگویی‌ها توحید مفضل است که امام در جواب منکرین بیان فرموده‌اند. اما آیا در قرن بیست و یکم و متناسب با عقل متعارف امروز علما توانسته‌اند در تبیین توحید، حریفان حراف خود را از میدان به در کنند؟ موضوع فقط از میدان به در کردن حریفان و رقیبان نیست. حکومت اسلامی اقتضائاتی دارد و ما مجبوریم با ادبیات امروز و مبتنی بر عقل امروز سخن بگوییم.

نمی‌شود کماکان با یادآوری فرمایش علمای سلف دهان مخالفان را بست. البته همه می‌دانیم که حوزه علمیه تا حدودی رویکرد مدرن پیدا کرده و طلاب ضمن یادگیری زبان انگلیسی با فرهنگ و فلسفه غربی نیز آشنا می‌شوند. آنقدری که امروز علما درباره سینما و فلسفه و ادبیات غرب سخنرانی می‌کنند استادان دانشگاه نمی‌کنند. اما سوال اینجاست که آیا این رویکرد مدرن و استفاده از ابزار روز توانسته است حوزه را در انجام ماموریت تاریخی‌اش کمک کند؟ ما معضلات و مشکلاتی داریم که باید برای‌شان راه‌حل جدید بیندیشیم. کیست که نداند زور جواب‌های قدیمی به مسائل امروزی نمی‌رسد؟ اما آیا حوزه آن گونه که شایسته است اولا توانسته مسائل امروز را کما هو حقه دریابد؟ ثانیا توانسته جواب‌هایی درخور برای‌شان بیابد؟ این جواب‌ها سازی نیستند که بعدا صدای‌شان دربیاید.

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که برای اجرای احکام اسلامی با مشکل روبه‌روییم. چهل سال است که ما از پس اعتیاد و بی‌عفتی و فساد مالی و از این قبیل برنیامده‌ایم. صریح بگویم که حتی بحث موسیقی را نیز نتوانسته‌ایم حل و فصل کنیم. آیا آن اندیشه وحدت حوزه و دانشگاه را توانسته‌ایم جامه عمل بپوشانیم؟ بحث‌های کلامی ما، بحث‌های تفسیری ما، بحث‌های مدیریتی ما و بسیاری از دیگر مباحث ما متعلق به امروز نیستند و ذهن جوان امروزی را قانع نمی‌کنند. حتی در ادبیات هم هر روز چیزی گفته می‌شود که بر آشفتگی ذهن جوان می‌افزاید. به خصوص حالا که ابزار تکنولوژیک همه اظهارنظرها را منتشر می‌کنند و هر خبری را به اطلاع عموم می‌رسانند، آشفتگی ذهن جوانان بیشتر هم می‌شود. اگر مجال داشتم نمونه‌هایی ذکر می‌کردم و بعضی از مشهورات را به یادتان می‌آوردم تا ببینید در این سال‌ها چطور به آشفتگی ذهنی دانش‌آموزان و دانشجویان دامن زده‌ایم... سر درد دلم باز شود، از سر دردمندی می‌توانم کل روزنامه را با حرف‌هایم سیاه کنم و به خواننده بگویم که در جمهوری اسلامی توقعی که از حوزه می‌رفت با چیزی که عملا محقق شد زمین تا آسمان توفیر داشت و دارد.

اما به جای بازگویی دردمندانه حرف‌هایی که هم من می‌دانم و هم شما، تنها به گفتن این حرف بدیهی بسنده می‌کند که از نقد پروا نیست و حوزه از نقد ضرر نمی‌کند. اینکه رحیم‌پور اصولگرا نقد کند یا فلان فیلسوفی که در خارج از کشور زندگی می‌کند، خیلی فرقی ندارد. اینجا اتفاقا از همان جاهایی است که نباید به «من‌قال» توجه کنیم بلکه باید «ماقال» را بچسبیم و درباره‌اش بیندیشیم. حالا که مجال نقد پیش آمده به جای مقابله با آن بیایید ضعف‌ها و قوت‌های خود را بازشناسید و تا آنجا که مقدور است در اصلاح امر بکوشید. انگیزه منتقدین هم خیلی مهم نیست، بلکه انگیخته ایشان می‌تواند تبدیل به قوه محرکه‌ای شود که ما را از این سکون و درجا زدن نجات دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

نگاه ما باید به توانمندی‌های داخلی باشد/ حوزه پشتیبان حکومت است

مهرخبرگزاری مهر
نگاه ما باید به توانمندی‌های داخلی باشد/ حوزه پشتیبان حکومت است
قم - تولیت آستان قدس رضوی گفت: ما باید بدانیم که خودمان توانمند هستیم و نگاه به بیرون باید تبدیل به نگاه به توانمندی‌های درونی بشود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز خبر حوزه، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در نشست حوزه انقلابی، چهل سال همگامی که با حضور طلاب در قم برگزار شد، گفت: وظیفه‌ای که امروز برای حوزه‌های علمیه می‌توان تعریف کرد در سه ساحت تقسیم بندی می‌شود. ساحت اول فهم دین در حوزه عقاید، احکام و اخلاق است. فقه با همه زحماتی که بزرگان ما کشیده‌اند و با توجه به عنایاتی که به فروعات داشته‌اند، به دلیل عدم وجود حکومت نتوانست مانند این زمان فقه حاکم بر جامعه باشد.

وی افزود: اگر امروز مسائلی وجود دارد و بزرگان سلف به آن نپرداخته‌اند به دلیل این است که در آن روزگار مبتلی به نبوده است و ما در این روزگار با مسائل جدیدی روبرو هستیم و به برکت جمهوری اسلامی پیشرفت‌های زیادی از هر نظر در جامعه اسلامی داشته‌ایم.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته، گفت: در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فلسفی، قضایی و... کارهای گسترده‌ای انجام شده است اما هنوز در مقایسه با آنچه که باید باشد خیلی فاصله داریم.

وی افزود: دلیلش هم این است که ما ادعای حکومتی مبتنی بر دین و تمدنی مبتنی بر فقه را داریم. کارهایی که در این زمینه انجام شده است، مهم‌ترین آن‌ها رویکرد حکومتی به فقه بوده است.

حجت الاسلام رئیسی گفت: حقیقتاً روز آمد شدن بسیاری از موارد را امروز در حوزه علمیه مشاهده می‌کنیم. نکته بسیار مهم نگاه نظام وارگی به مسائل است؛ یعنی ارائه نظامات اقتصادی، سیاسی، قضایی مبتنی بر فقه است. البته باید تاکید کرد که جای کار بسیار وجود دارد.

وی افزود: ما در چهل سالگی نظام اسلامی باید نسبت به تلاش‌هایی که شده است، شاکر باشیم و تصمیم داشته باشیم نواقص موجود را اصلاح کنیم. کاری که حوزه با فهم و شجاعت در مقابل آن ایستاده است، تفکرات سکولاریسم اجتماعی موجود است که می‌گوید حوزه نباید با اداره جامعه کاری داشته باشد.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: انصافاً هم مراجع عظام تقلید و هم اساتید بزرگوار حوزه علمیه به خوبی در مقابل این اندیشه ایستاده‌اند و حوزه را پشتیبان حکومت اسلامی نگاه داشته‌اند. ما در تمدن نوین اسلامی نگاه ویژه به کرامت انسانی، عدالت اجتماعی، اخلاق، استقلال واقعی و مباحثی این چنین داریم.

وی با اشاره به وجود دو تفکر از ابتدای انقلاب اسلامی در کشور گفت: تفکری تحت گفتمان امام و رهبری حکومت جامعه را بر اساس دین معرفی می‌کرد و تفکر دیگری در مقابل با تردید نسبت به این جریان سخت استقلال‌های اقتصادی و فرهنگی را مورد تهدید قرار داده‌اند و می گویند دین نمی‌تواند جامعه را اداره کند.

حجت الاسلام رئیسی افزود: اساس این نگاه هم این است که ما نباید به داشته‌های خود توجه داشته باشیم. شعاری که امام به ما آموختند شعار ما می‌توانیم است. در همه حوزه‌ها هم توانستیم به آنچه که خواسته‌ایم برسیم. ما در حوزه توجه به ارزش‌ها و آرمان‌هایی مانند توجه به قدرت دفاعی امنیتی، توجه به استقلال کشور، توجه به نوآوری علمی و خلاقیت نمره بالایی از مردم کسب کرده‌ایم اما در مواردی مانند مباحث اقتصادی در نظرسجی‌ها انتقاداتی به عملکردها وجود دارد.

وی گفت: نسبت به کنوانسیون‌هایی مانند ۲۰۳۰، برجام و کنوانسیون‌هایی که اخیراً در جامعه به گوش می‌رسد، نگرانی‌هایی وجود داشته و دارد و این نگاه به بیرون بسیار آزار دهنده است. ما باید بدانیم که خودمان توانمند هستیم و نگاه به بیرون باید تبدیل به نگاه به توانمندی‌های درونی بشود.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به فعالیت‌های آستان قدس در زمینه‌های علمی و پژوهشی گفت: ما در بخش پژوهش‌ها و کارهای علمی در آستان قدس رضوی از ابتدا عرض کردیم که مشهد مقدس می‌تواند مرجعیت علمی بیابد. از این نظر که هم حوزه کهنی دارد و هم بزرگوارانی چه در قم و چه در مشهد حضور دارند که می‌توانند در این مسیر جریان ساز باشند.

وی افزود: ما نسبت به نظام موضوعاتی مطرح کرده‌ایم و ولو اینکه اساتید در قم حضور داشته باشند اما ما می‌خواهیم از توانمندی‌های بزرگواران به عنوان پشتوانه‌های علمی این برنامه استفاده کنیم.

حجت الاسلام رئیسی گفت: امروز داشته‌های ما سخت مورد هجمه دشمن است. ما روشنفکر را کسی نمی‌دانیم که توانایی جامعه خود را محدود بشمارد و در مقابل غربی‌ها واداده عمل کند و به جای روی پای خود ایستادن متکی به بیرون باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

شهدای حوزه و دانشگاه نماد واقعی وحدت هستند

ایرناخبرگزاری ایرنا
شهدای حوزه و دانشگاه نماد واقعی وحدت هستند
ارومیه- ایرنا- نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: شهدای حوزه و دانشگاه که با اهدای خون خود از انقلاب اسلامی دفاع کردند نماد واقعی وحدت هستند و باید آنها را در زندگی الگوی خود قرار دهیم.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی روز چهارشنبه در یادواره شهدای حوزه و دانشگاه و محله که در پایگاه مقاومت بسیج مسجد امام صادق(ع) ارومیه برگزار شد، افزود: در حال حاضر طلاب و دانشجویان در کشور با درک واقعیت های دنیا، اتحاد و همدلی خود را حفظ کرده اند که امیدواریم این روند هر روز با شتاب بیشتری تداوم یابد.

وی اضافه کرد: حوزه و دانشگاه در شکل گیری و تداوم راه عزتمندانه انقلاب اسلامی با وجود حربه های بی شمار دشمنان نقش برجسته ای داشته اند و دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز با درک جایگاه این 2 نهاد همواه خواسته است که عامل جدایی آنها شود تا بتواند به اهداف مقابله ای خود با نظام دست یابد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی گفت: یادواره‌ها و همایش‌هایی که به نام شهدا برگزار می‌شود برای زنده نگهداشتن فرهنگ شهادت است و با یاد شهدا و روحیه جهاد، کشور از گزند دشمنان در امان می ماند.

وی بیان کرد: با فرهنگ شهادت آسیبی به کشور نمی‌رسد و کشور بیمه می‌شود.

وی اضافه کرد: شهادت شهید مفتح نشاندهنده دشمنی منافقان با اسلام است و آنها نتوانستند وجود افرادی همچون مفتح را در دانشگاه تحمل کنند و دست به ترور وی زدند و حضرت امام خمینی(ره) در سال 1358 پیام وحدت حوزه و دانشگاه را صادر کردند.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی افزود: وجود امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) در ایران رحمت الهی است و به برکت این بزرگواران خداوند متعال بلاهای زیادی را از ایران دفع می‌کند.

وی ادامه داد: از جمله شهرهایی که امروز قطب علمی جهان تشیع است شهر مقدس قم بوده و این به برکت وجود حضرت معصومه (س) است.

به گزارش ایرنا، یادواره 26 شهید روحانی و 27 شهید دانشجو روز چهارشنبه در پایگاه مقاومت بسیج مسجد امام صادق ارومیه برگزارشد.

27 آذرماه سالروز شهادت شهید مفتح است که به علت تلاش های این شخصیت بزرگوار برای اتحاد حوزه و دانشگاه در سال های نخست انقلاب، این روز به نام روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است.

منافقان کوردل شهید دکتر محمد مفتح را در روز 27 آذرماه سال 1358 به شهادت رساندند.

8137/7129

خواندن خبر در سایت منبع

آیت‌الله ‌ممدوحی‌: وحدت بین حوزه و دانشگاه سبب تربیت نیروهای متخصص انقلابی می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آیت‌الله ‌ممدوحی‌: وحدت بین حوزه و دانشگاه سبب تربیت نیروهای متخصص انقلابی می‌شود
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: وحدت بین حوزه و دانشگاه سبب تربیت نیروهای متخصص انقلابی می شود که این نیروها می‌توانند مشکلات کشور را رفع کنند.

- اخبار استانها -

آیت‌الله حسن ممدوحی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در قم، با اشاره به اهمیت وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: اتحاد بین حوزه و دانشگاه در حل مشکلات کشور موثر است و در سایه وحدت این دو نهاد علمی و دینی نیروهای متخصص و متعهد برای حل مشکلات جامعه تلاش می کنند.

وی بیان کرد: ارتباط بین حوزه و دانشگاه تاکنون در حد قابل قبولی بوده ولی باید پررنگ تر شود، زیرا در این صورت هر دو نهاد از مزایای آن برخوردار می شوند، مسئولان حوزه و دانشگاه بر ارتباط این دو نهاد نظارت داشته و برای پررنگ تر شدن آن اهتمام داشته باشند.

استاد حوزه علمیه با اشاره به آثار و برکات وحدت حوزه و دانشگاه تصریح کرد: وحدت بین حوزه و دانشگاه سبب تربیت نیروهای متخصص انقلابی می شود که این نیروها می‌توانند مشکلات کشور را مرتفع کنند.محوریت ولایت فقیه از مهم‌ترین مؤلفه‌های وحدت حوزه و دانشگاه استپیشرفت‌های علمی جامعه با وحدت حوزه و دانشگاه شتاب می‌گیردگلستان|جدایی حوزه و دانشگاه سبب انحراف جامعه می‌شود

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: وقتی حوزه و دانشگاه با هم تعامل داشته باشند سلسله تبادلات علمی بین آنها شکل می گیرد که در نهایت منجر به پرورش نیروهای متخصص و متعهد می شود.

وی با اشاره به مشکلات جامعه خاطرنشان کرد: تخصص بی‌تعهد دردی از مشکلات کشور را دوا نمی کند و بر این اساس حل مشکلات کشور در سایه اتحاد بیشتر حوزه و دانشگاه امکان پذیر است.

خواندن خبر در سایت منبع

آیت‌الله ‌اراکی‌: حوزه علمیه قم توانست سنگین‌ترین و سخت‌ترین تهاجمات را به عرصه دینی دفع کند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آیت‌الله ‌اراکی‌: حوزه علمیه قم توانست سنگین‌ترین و سخت‌ترین تهاجمات را به عرصه دینی دفع کند
دبیر کل جهانی مجمع تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه طلاب و روحانیون باید در همه عرصه‌ها وارد شده و دستاوردهای حوزه را تبیین کنند،گفت: حوزه علمیه توانست سنگین‌ترین و سخت‌ترین تهاجمات را به عرصه دینی دفع کرده و آن هجمه‌ها را منجر به شکست دشمنان کند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله محسن اراکی شامگاه چهارشنبه در نشست «حوزه و انقلاب اسلامی چهل سال همگامی» که در سالن اجتماعات مدرسه علمیه دارالشفاء برگزارشد، با بیان اینکه امروز مبانی ما به برکت ایستادگی حوزه علمیه قم بسیار مستحکم تر از گذشته است، اظهار داشت: رسالت حوزه‌های علمیه به رهبری امام خمینی (ره) حیات بخشی به جامعه بوده که همان رسالت انبیاء الهی است.

وی با اشاره به دوران سیاه پیش از انقلاب اسلامی افزود: ملت در هیچ عرصه ای به خود متکی نبوده است، در بحث اقتصادی منابع اقتصادی ما در دست دیگران بود و نه تنها نفت و معادن و صنایع عظیم بلکه زمین‌های کشاورزی ما نیز در دست خارجی‌ها بود.

دبیر کل جهانی مجمع تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: در زمانی که من امام جمعه دزفول بودم زمین‌هایی مشاهده کردم که پیش از انقلاب شرکت‌های بزرگ آمریکایی در زمین‌های این منطقه به کشت ماری جوآنا مشغول بودند و محصول آن را مستقیم به کالیفرنیا می‌بردند.ایلام| وحدت بین حوزه و دانشگاه توطئه‌های دشمنان را خثنی می‌کندپیشرفت‌های علمی جامعه با وحدت حوزه و دانشگاه شتاب می‌گیردمحوریت ولایت فقیه از مهم‌ترین مؤلفه‌های وحدت حوزه و دانشگاه است

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه هشتاد درصد مردم ما پیش از انقلاب اسلامی فقیر بودند و از همه مواهب محروم و هیچ اراده ای نداشتند، بیان کرد: اما فاجعه بار ترین بخش جامعه ما بخش فرهنگی بود، در این بخش چه اتفاقات سیاهی افتاد؟ در ملأ عام به نام هنر عمل جنسی را در جشن‌های 2500 سالگی اجرا کردند.

آیت الله اراکی با بیان اینکه طلاب و روحانیون باید در همه عرصه‌ها وارد شده و دستاوردهای حوزه را تبیین کنند، گفت: حوزه علمیه قم توانست سنگین‌ترین و سخت‌ترین تهاجمات را به عرصه دینی دفع کرده و آن هجمه‌ها را منجر به شکست دشمنان و خائنان کند.

وی ادامه داد: شاهد بزرگ نقش علمای حوزه در پشتیبانی از دین خدا و نظام اسلامی پرونده عظیم شهدایی است که در راه دین جان خود را اهدا کردند، از سطح مرجعیت گرفته تا طلاب سطوح اولیه، در منبر، محراب و زندان و در حال تدریس و دفاع، ما شهدای روحانی زیادی تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌ایم.

استاد حوزه علمیه بااشاره به ویژگی‌های حیات در قرآن کریم بیان کرد: اول اینکه دارای نور است، کسی که دارای حیات شود سمع و بصر نویی می‌یابد و دیگر کسی که زنده شد با مردگان مساوی نیست، سمع و بصری وجود دارد که برای زندگان حیات الهی است و امام بزرگوار این حیات را به جامعه اسلامی اهدا کرد.

دبیر کل جهانی مجمع تقریب مذاهب اسلامی‌گفت: از خصوصیات دیگر حیات قرآنی عزت است، کسانی که با این حیات زندگی می‌کنند نمی‌توانند با ظلم کنار بیایند و آن‌هایی که در مقابل ظلم هیچ حرکتی ندارند به واقع مردگانند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه ملت ایران پیش از انقلاب اسلامی فاقد اراده بود، خاطرنشان کرد: ملت زنده ملتی است که اراده داشته باشد و بتواند از خود و از منافع خود دفاع نماید و بتواند در سیاست، اقتصاد، فرهنگ و سایر مباحث مستقل عمل کند.

خواندن خبر در سایت منبع

اگر پیوند حوزه و دانشگاه نبود، انقلاب پیروز نمی شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
اگر پیوند حوزه و دانشگاه نبود، انقلاب پیروز نمی شد
مشهد- ایرنا- عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اگر پیوند تاریخی حوزه علمیه و دانشگاه نبود، انقلاب اسلامی پیروز نمی شد و جمهوری اسلامی شکل نمی گرفت.

حسن رحیم پور ازغدی چهارشنبه شب در نشستی به مناسبت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه در دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد با موضوع 'سکولاریسم در حوزه و دانشگاه' افزود: امام راحل و شهیدان بهشتی، مفتح، مطهری و سایرین خون دل زیادی خوردند تا این وحدت شکل گرفت.

وی گفت: پیش از انقلاب اسلامی گفتمان حاکم بر دانشگاه ضددینی و فضا نیز بی دینی بود، در حوزه علمیه اما فضا دینی اما اساسا غیراجتماعی بود. دانشگاه سکولار دانشگاهی است که از موضع غیردینی به پیرامون خود بنگرد اما حوزه علمیه سکولار حوزه ای است که از موضع دین به پیرامون خود می نگرد اما نگاهش محدود و در حد احکام و اعتقادات معمولی است. با این حال سکولار در دانشگاه با سکولار در حوزه علمیه متفاوت است و خاستگاه یکسان ندارد اما نتیجه هر دو یکی است.

او افزود: جریان سکولار در دانشگاه معتقد است نباید برای علوم انسانی و علوم اجتماعی مبنا و غایت دینی قائل شد بلکه نگاه به آنها باید از منظر مادیات باشد. جریان سکولار در حوزه علمیه هم دین را محدود کرده و اصل ادعایش این است که دین فقط باید پاسخگوی مسائل فردی، اداری و یک سری مشکلات اخلاقی باشد. این تفکر به تهدیدات علیه توحید به لحاظ عملی و نظری و اخلاق اجتماعی جامعه توجهی ندارد، نگران عدالت و فاصله های طبقانی، به خطر افتادن ارزشهای اخلاقی اسلام در جامعه و خانواده ها نیست اما نگران خودش است.

وی ادامه داد: پیش از انقلاب فضایی در حوزه علمیه حاکم بود که هنوز آن فضا در حد محدودی در حوزه وجود دارد. به این معنا که جریانهایی در حوزه هستند که افراد مذهبی هستند اما حوزه دین را از تمدنسازی، حاکمیت، سیاست، اقتصاد، اجتماع و رسانه تفکیک کردند. این افراد سواد کافی و قدرت اجتهاد هم ندارند، ضعیف هستند و به جای دفاع از دین هدفشان دفاع از خودشان می شود .

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در سالهای دهه 1360 و پس از پیروزی انقلاب اسلامی دقیقا جواب منطق را با گلوله دادند و از طرف دشمنان امام و انقلاب، خشونت و تروریسم شروع شد. نوعی از این خشونت از محافل روشنفکری دانشگاهی با شعارهای نواندیش مذهبی و یک نوع هم از گروه های متهجر مرکب از روحیه خوارجی، خشونت، تکفیر و اعتقاد به روشنفکری برخاست.

وی افزود: در دانشگاه و حوزه جریانهای سکولار دانشگاهی و جریانهای ضدانقلابی حوزوی مورد خشونت قرار نگرفتند بلکه به سمت روشنفکرترین روحانیون و متدین ترین روشنفکران آمدند و آنها را ترور کردند. اکنون که در پایان دهه 40 انقلاب قرار داریم، می بینیم که برخی از آنچه در دهه 1360 و آغاز انقلاب از طرف نیروهای انقلابی در حوزه و دانشگاه گفته می شد؛ هنوز این سخنان برای جامعه غریب است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: آنان که مثل بهشتی و مفتح در دهه 1360 ترور شدند، از پشت خنجر خوردند و مورد هدف قرار گرفتند، آنان مواجه با یک سری قضاوتهای سطحی، ادبیات خشن و توهین آمیز، تکفیر، رفتارهای غیراخلاقی و غیرمنطقی و درست گوش ندادن و پرخاش کردن شدند و اینجاست که به مظلومیت امام و حوزه و دانشگاه پی می بریم.

وی گفت: اگر کسانی امروز مانند شهید بهشتی دوباره سخنان زمان انقلاب را بر زبان می آوردند ممکن بود دوباره ترور شوند زیرا هنوز سخنان آن بعد از 40 سال از انقلاب غریب است. در آن زمان اتهامات زیادی به کسانی مانند شهید بهشتی و سایر روشنفکرانی که در دهه 60 ترور شدند، وارد شد و هنوز هم در مشهد، قم و برخی شهرهای دیگر جلساتی برگزار می شود که به اسم مذهب شهید مطهری را لعن می کنند زیرا امثال شهید مطهری سخنانی بر زبان آوردند که از دیدگاه آنها انحراف از مذهب تلقی می شود.

او افزود: هنوز هم ماجراهای آن زمان در حال تکرار است و افرادی سوالهایی می پرسند و ادبیاتی به کار می برند که نه اخلاقی، نه علمی و نه منطقی است و نه حریت و آزادگی در آن دیده می شود و نه شرافتمندانه است.

رحیم پور ازغدی ادامه داد: دهه 1360 موج سنگینی از توفان تعابیر نادرست علیه چهره های شاخص از داخل دانشگاه و حوزه علمیه به راه افتاد و از همه جریانهای مخالف به سوی آنان تیراندازی می شد. 27 آذرماه (سالروز وحدت حوزه و دانشگاه) از آن جهت حائز اهمیت است که افرادی مانند شهید مفتح که یک انسان دانشگاهی حوزوی بود و در محافل دینی و غیردینی با قاطعیت از دین دفاع می کرد و در برابر جریان متهجر از روحیه اجتهاد دینی حرف می زد، زحمات زیادی را برای وحدت حوزه و دانشگاه متحمل شدند.

وی گفت: این افراد همزمان در چهار جبهه می جنگیدند و از دو طرف فحش می شنیدند زیرا به دنبال وحدت حوزه و دانشگاه، کلید زدن تمدن جدید اسلامی و عبور از توطئه های دشمن در حوزه سخت افرازی و نرم افزاری بودند.

او افزود: اساسا اگر انقلابیون و متدین دانشگاه با انقلابیون حوزه علمیه که هر دو این گروهها در حوزه و دانشگاه در اقلیت بودند با هم گره نمی خوردند و جلسات و حلقه های گفت و گو تشکیل نمی دادند امکان نداشت جمهوری اسلامی تاسیس شود. این افراد ادبیات اسلامی را در فضای ضداسلامی غنی سازی کردند و به نسل جوان آموزش دادند که چگونه بیاندیشند و به ابهامات و تهاجمات پاسخ می دهند.

وی ادامه داد: با این حال مبارزان و روشنفکرانی که برای وحدت حوزه و دانشگاه تلاش زیادی کردند از هر دو طرف هم به نام مذهب و هم به نام روشنفکری مورد تهاجم قرار می گرفتند.

رحیم پور ازغدی گفت: از دهه 1370 به بعد جریانهایی در حوزه های علمیه مشهد و قم نفوذ کردند و برخی طلبه ها را کاملا سکولاریزه نمودند لذا اکنون آخوندان معمری پیدا شدند که مقاله می نویسند و حقوق بشر سکولار را به جای حقوق بشر اسلامی قرار می دهد حتی برخی از مقالات این اشخاص، ضددین است و مبانی غرب زده دارد.

وی افزود: برخی جریانات ضددین در داخل حوزه های علمیه علنا تبلیغ می کنند، انجمن حجتیه مدرن در قم و مشهد به شدت فعال است و اعضای آن به صراحت به امام توهین می کنند و در برابر سخنانی که مبنای دفاع از حوزه علمیه و تربیت حوزوی داشته باشد مانند آتشفشانی به خروش می آیند.

او ادامه داد: کل نظام جمهوری اسلامی، حوزه علمیه و دانشگاه هدف نیستند بلکه وسایلی برای رسیدن به هدفند که همانا دفاع از حقیقت و فضیلت، عدالت و شکل گیری تمدن دینی معاصر است. تداوم انقلاب و پیشرفت کشور به وحدت حوزه و دانشگاه وابسته است. اگر به دنبال اصلاحات در جامعه و تمدنسازی اسلامی هستیم این مهم بدون پیوند حوزه و دانشگاه محقق نمی شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر گفت: بعد از آنکه دانشگاه تهران شکل گرفت، حوزه و دانشگاه هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشتند، افراد زیادی از جمله شهید طالقانی، مطهری، بهشتی، مفتح، باهنر و غیره زحمات بسیاری متقبل شدند تا کم کم حوزه و دانشگاه پیوند خورد.

رحیم پور ازغدی افزود: تاکنون نیز پیشرفتهای زیادی در مسیر وحدت بین دانشگاه و حوزه بدست آمده اما خطرات همچنان وجود دارد زیرا امام راحل می فرمودند که 'اگر حوزه و دانشگاه اصلاح نشوند و پیوند نخورند، یا منزوی می شوند یا در خدمت دشمن قرار می گیرند' لذا در این صورت کشور به دست عده ای فاسد می افتد.

وی ادامه داد: هر اندیشه ای که در جامعه مطرح می شود، خروجی دانشگاهها و حوزه های علمیه است. حوزه و دانشگاه خراب، حکومت و جامعه را نیز خراب می کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: وحدت یک مبنای توحیدی و فلسفی دارد. وحدت به معنای عدم کشمش و تخریب همدیگر است. اختلافاتی که بر اساس منافع باشد، باید با عدالت مدیریت شود و اختلافی که براساس عقاید باشد باید با عقلانیت مدیریت شود.

وی افزود: شیعه در اصول دین عقل محور و در فروع دین عدل محور است. اگر توحید مبنای فکری و اخلاقی و اجتماعی ما باشد، وحدت بین حوزه و دانشگاه شکل می گیرد.

7489/1858

خواندن خبر در سایت منبع

ویژگی دانشگاه و حوزه سکولار از نظر رحیم‌پور ازغدی

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
ویژگی دانشگاه و حوزه سکولار از نظر رحیم‌پور ازغدی

تسنیم/ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: یکی از ویژگی‌های مشترک دانشگاه و حوزه سکولار این است که اعتباری برای عدالت اجتماعی قائل نیستند.

حسن رحیم‌پور ازغدی عصر امروز در همایش روز وحدت حوزه و دانشگاه در دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: همچنان که اتحاد میان نیروهای البته در اقلیت حوزه و دانشگاه مبنای پیروزی انقلاب اسلامی ایران قرار گرفت امروز نیز این اتحاد و وحدت میان حوزه و دانشگاه امری ضروری محسوب می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: دانشگاه و حوزه سکولار امروز باید مورد بررسی قرار گیرند؛ در دانشگاه سکولار صرفا روش تجربی مورد استناد قرار می‌گیرد و به تمامی مسائل علمی نگاهی غیردینی و سکولار و دنیوی صورت می‌گیرد.

رحیم پور ازغدی همچنین با اشاره به حوزه سکولار نیز بیان کرد: حوزه سکولار اعتنایی به عدالت اجتماعی ندارد و خود را جدا از بطن جامعه تعریف می‌کند و از ویژگی‌های مشترک میان دانشگاه و حوزه سکولار این است که فاصله طبقاتی برای آنها اهمیتی ندارد.

وی ادامه داد: دانشگاه و حوزه سکولار، انقلاب را امر و پدیده‌ای تاریخی و دارای تاریخ مصرف معرفی می‌کنند که اتفاق افتاده و به پایان رسیده است و ایده آنها این است که به نحوی عمل می‌کنند که در آینده نامی از انقلاب باقی نمی‌ماند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: افزایش تعاملات فیمابین و همچنین انجام اصلاحات گسترده درونی از جمله اقداماتی است که دانشگاه و حوزه باید آن را از درون خود شروع کنند.

رحیم پور ازغدی ادامه داد: حوزه و دانشگاه باید بر مشترکات میان یکدیگر تاکید کنند و نقد درون گفتمانی را به عنوان محور، مبنا و اساس قرار دهند و از مواردی که تفرقه انگیز است نیز اجتناب کنند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

وحدت حوزه و دانشگاه عامل مهمی برای تعالی و رشد جامعه است

مهرخبرگزاری مهر
وحدت حوزه و دانشگاه عامل مهمی برای تعالی و رشد جامعه است
کاشان - حوزه و دانشگاه دو مرکز پرورش فکر و روح در جامعه بوده که وحدت و تعامل آن موجب تعالی و پیشرفت جامعه در ابعاد مختلف می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ۲۷ آذرماه سالروز شهادت آیت الله شهید دکتر مفتح  است و به پاس خدمات و فعالیت های این عالم مجاهد به نام روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است، به عقیده کارشناسان حوزه و دانشگاه دو مرکز پرورش فکر و روح در جامعه است که وحدت و تعامل آن موجب تعالی و پیشرفت جامعه در ابعاد مختلف می شود.

حجت الاسلام منصور فرجی در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه خوشبختانه وحدت حوزه و دانشگاه بیش از پیش مستحکم تر می شود، اظهار داشت: این وحدت با بومی سازی علوم انسانی مستحکم تر شده است و این موضوع جای مباهات دارد.

وی ضمن اشاره به ارتباط حوزه با دانشگاه در زمینه های مختلف افزود: حوزه و دانشگاه در  راستای وحدت هر چه بیشتر در حوزه هایی چون مقاله نویسی، برگزاری جلسات و هم اندیشی ها، پژوهش و غیره تعامل دارند.

مدیر مرکز حوزه علمیه کاشان ضمن اشاره به بومی سازی علوم انسانی  بیان داشت: حوزه و دانشگاه در جهت بومی سازی علوم انسانی تعامل خوبی با یکدیگر داشته به نحوی که اساتید حوزه در دانشگاه و برخی اساتید دانشگاه در حوزه به تدریس مشغول هستند.

تحصیلات در علوم حوزوی و عالی مانعی برای تحصیل در سایر علوم نیست

وی از وجود یک حوزه در این شهرستان با ۱۲۰ طلبه دارای تحصیلات عالی خبر داد و گفت: حوزویان می توانند پس از گذران پایه ششم و سطح یک در کلاس های دانشگاه شرکت داشته باشند بر این اساس تحصیلات در علوم حوزوی و عالی هیچ مانعی برای تحصیل در سایر علوم نیست.

فرجی ضمن اشاره به تاثیرات ارتباط حوزه و دانشگاه در جامعه افزود: زمانی که این ارتباط دوسویه شد تاثیرات مثبتی در خانواده، موضوعات شهری و ارتباطات میان علمی همچون روانشناسی، فلسفه و غیره می گذارد.

مبلغان حوزه علمیه در زمان های مختلف حضور مثمر ثمری داشته اند

وی ضمن اشاره به ارتباط سازنده و خوب حوزه علمیه کاشان و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گفت: مبلغان حوزه علمیه در زمان های مختلف حضور مثمر ثمری داشته اند و بر همین اساس نیز حضور حدود ۴۰ استاد حوزه علمیه در قالب اساتید مدعو اعضای هیئت علمی نیز گواه این مطلب است.

وی ضمن درخواست از شناسایی بیشتر اساتید حوزه و دانشگاه به منظور استفاده بهتر و بهینه این دو نهاد ابراز داشت: پژوهش های خوبی توسط حوزه و دانشگاه صورت می پذیرد اما لازم است برای افزایش کیفیت، این دو نهاد علمی در انجام آن هماهنگ شوند زیرا در حوزه علمیه به اساتیدی نیاز داریم که با دانشگاه در ارتباط باشد چرا که حوزه علمیه به بحث و درس محدود نیست.

یشنهادی  برگزاری اردوهای دانشجویی - طلبه ای

مدیر مرکز حوزه علمیه کاشان ضمن ارائه پیشنهادی مبنی بر برگزاری اردوهای دانشجویی - طلبه ای افزود: در صورتی که موضوعات تخصصی دینی در دانشگاه تبیین شود حوزه علمیه می تواند با برگزاری کلاس ها و کارگاه های مختلف تعامل خوبی را با دانشگاه داشته باشد.

وی با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه یادمانی از شهید مفتح است، خاطرنشان کرد: متاسفانه در تحقق اهداف شهید مفتح به طور شایسته اقداماتی صورت نگرفته است و بر همین اساس لازم است با انجام کار تخصصی و تعامل هر چه بیشتر به این مهم جامعه عمل پوشانده و اختلاف نظرها را به بهترین نحو حل و فصل کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

دفاع آیت‌الله مکارم در مقابل حمله رحیم‌پور ازغدی به حوزه

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
دفاع آیت‌الله مکارم در مقابل حمله رحیم‌پور ازغدی به حوزه
دفاع آیت‌الله مکارم در مقابل حمله رحیم‌پور ازغدی به حوزه - 0

در پی سخنان جمعه گذشته حسن رحیم پور ازغدی در پیش از خطبه نمازجمعه تهران، صبح امروز آیت الله العظمی مکارم شیرازی در جلسه درس خارج فقه خود، از طرح ادعاهای خلاف، علیه حوزه و روحانیت در نماز جمعه تهران انتقاد کردند.

انتقاد این مرجع تقلید که برای دومین بار از یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح می‌شود، بعد از سخنان انتقادی رحیم پور بیان شد که از تریبون نماز جمعه تهران به مسئولان حوزه و دانشگاه تاخته و گفته است در نماز جمعه انقلابی باید خدمات و صدمات این نهاد‌ها به شکل شفاف بیان شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی، امروز در درس خارج خود با طرح این پرسش که چطور می‌شود به شخص مخالف حوزه فرصت سخنرانی داده شود و دروغ بزرگی بیان گردد که 40 سال است حوزه حرف‌های سابق خود را می‌زند، تأکید کرده است:انتظار نداریم در درون حوزه هم افرادی علیه حوزه باشند، حوزه نباشد هیچ‌کس نیست. چندمین بار است که این شخص این سخنان را می‌زند و در عین حال باز هم از او دعوت به صحبت می‌شود، این نشان می‌دهد در داخل نظام هم خبرهایی است.

به گفته ایشان، «از عجائب روزگار است که هفته گذشته در نماز جمعه تهران در سخنرانی قبل از خطبه ها بر ضد حوزه علمیه صحبت کردند؛ نماز جمعه ای که فرزند حوزه است، تمام ائمه جمعه بدون استثنا فرزندان و تربیت یافتگان حوزه های علمیه هستند؛ حال چطور می شود که پایگاه بشود بر ضد حوزه؟ این عجیب است! شما که همه چیزتان از حوزه است چطور می شود از یک شخص مخالف حوزه که قبلا نیز علیه حوزه سخنرانی کرده بود، دعوت کنید و پایگاه بدهید.»

ایشان با رد ادعای مطرح شده از سوی سخنران پیش از خطبه ها تصریح کرد: اگر کسی نداند شما که می دانید، حوزه چقدر به مسائل مستحدثه و نیازها و اقتضائات توجه دارد و در درس ها، تحقیقات و پژوهش ها به این موضوعات توجه می شود.

رحیم پور ازغدی: باید خدمات و صدمات حوزه در نماز جمعه بیان شود

سخنران پیش از خطبه‌‌های نمازجمعه هفته گذشته تهران، حسن رحیم پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بود. او در بخشی از سخنان خود با طرح این موضوع که دو قرائت از نماز جمعه وجود دارد که یکی بی‌خطر و دیگری نماز جمعه علوی و محمدی است، انتقاداتی را نسبت به مسئولان کشور و برگزارکنندگان نماز جمعه مطرح می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه نماز جمعه تریبونی است که هم باید خدمات حکومتی‌ها به مردم توضیح داده شود تا سوءظن پیدا نکنند هم مسئولان به جای پاسخگویی درباره برخی از مفاسد، کاری نکنند که چند دزد و بی‌عرضه باعث شوند مردم تمامی خطاها و بی‌عرضگی‌ها را به کل سیستم تعمیم دهند و به جای پاسخگویی ناهیان از منکر و صاحبان حق، مظلومان و مستضعفان را متهم به تشویش اذهان عمومی، تضعیف نظام و ضدانقلابی‌گری نکنند، گفته است:« هم خدمات نیروهای حوزه دانشگاه و هم صدماتی که اینها زده‌اند باید بیان شود. اینها باید شفاف، منطقی و اخلاقی در نماز جمعه بیان شود. حوزه، دانشگاه و مدیریت‌های آن باید شجاع و مسئولیت‌پذیر باشند و قصور خود را بپذیرند.»

از فیضیه علیه حوزه

این نخستین بار نیست که رحیم پور ازغدی از تریبونی عمومی دست به انتقاد از حوزه علمیه قم می‌زند. شهریورماه سال جاری نیز این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در تجمع اعتراضی طلاب در مدرسه فیضیه سخنرانی جنجالی داشت. وی در بخشی از سخنرانی خود با بیان اینکه حوزه غیر از اعتراضات و تبلیغ دین، وظیفه اجتهاد اقتصادی را نیز به عهده دارد، گفت:«درس خارج‌هایی برگزار می‌شود که به جای این‌که تمدن دینی را تئوریزه کنند، فقه سکولار می‌سازند و در مورد بانک‌ها و روابط اجتماعی و این دست مسائل حرفی نمی‌زنند.»

رحیم پور ازغدی در همین راستا تأکید کرده بود: «ریشه سکولاریسم در حوزه است. سکولاریسم یعنی تفکیک دین از حکومت و دولت و تمدن. به جای این همه رساله، مسائلی که حل نشده است را پاسخ دهید. در فقه حکومتی نیز حوزه هنوز در مسائل اصلی جوابی ندارد. حوزه هنوز بعد از 40 سال دارد بحث می‌کند بانک‌ها ربوی هستند یا خیر. »

آیت‌الله مکارم شیرازی آن زمان این اتفاق را یک «فاجعه» خواند و در بیانیه‌ای نوشت«در این شرایط حساس، تضعیف حوزه علمیه و مرجعیت و تهدید رئیس‌جمهوری بر اساس چه ضابطه‌ای بوده؟ آیا همه این‌ها آب به آسیاب دشمن ریختن نیست؟» آیت‌الله نوری همدانی نیز در واکنش به اینکه رحیم پور ازغدی، حوزه را سکولار خوانده بود، گفت:«حوزه علمیه که در طول تاریخ در مقابل ظلم ماند، استکبارستیز بود، حال این‌گونه قضاوت بی‌انصافی است. حوزه هیچ‌گاه سکولار نبوده و نیست و نخواهد بود، چرا باید کسی را به حوزه بیاورند که از حوزه بی‌اطلاع باشد؟ اجازه نخواهیم داد کسی خدمات مراجع و علمای بزرگ و حوزه علمیه را زیر سؤال ببرد.»

حال باید منتظر ماند و دید، آیا دیگر مسئولان و چهره‌های حوزه، به‌عنوان مهد انقلاب نیز به سخنان این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی که از داعیه‌داران حفظ انقلاب است، واکنش نشان خواهند داد!؟

خواندن خبر در سایت منبع

آیت الله جنتی: پیش از پیروزی انقلاب، بین حوزه و دانشگاه جدایی وجود داشت

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
آیت الله جنتی: پیش از پیروزی انقلاب، بین حوزه و دانشگاه جدایی وجود داشت
دبیر شورای نگهبان گفت: قبل از پیروزی انقلاب بین حوزه و دانشگاه جدایی وجود داشت، حوزویان معتقد بودند دانشگاه غرب زده است. دانشگاهیان نیز معتقد بودند حوزه به درد مردم نمی خورد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری ها، آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان در مراسم نکوداشت هفته پژوهش پژوهشکده شورای نگهبان گفت: وحدت حوزه و دانشگاه امری مهم است. قبل از پیروزی انقلاب جدایی بین حوزه و دانشگاه وجود داشت، حوزویان معتقد بودند دانشگاه غرب زده است. دانشگاهیان نیز معتقد بودند حوزه به درد مردم نمی خورد و باید به دنبال فرهنگ و صنعت غربی برویم.

جنتی اظهار داشت: آیت الله مفتح مامور شد حوزه و دانشگاه را باهم آشنا کند باید حوزه و دانشگاه بیشتر یکدیگر را بشناسند. این مجمع مشورتی فقهی قم و مجمع مشورتی حقوقی دو نعمت بزرگ هستند.

رئیس مجلس خبرگان گفت: تشکیلات شورای نگهبان را پژوهشکده شورا احیا کرده و کمک بسیار خوبی در باب موضوع شناسی انجام می دهند، مصوبات مجلس را مورد بررسی قرار می دهند، نامه های خسته کننده دیوان عدالت را بررسی می کنند؛ افرادی که منافع شان تامین نمی شود نامه بلند به دیوان می فرستند و دیوان به ما ارجاع می کند؛ به این شورا ارجاع داده می شود.

خواندن خبر در سایت منبع

وحدت حوزه و دانشگاه امری مهم است

فارسخبرگزاری فارس
وحدت حوزه و دانشگاه امری مهم است
دبیر شورای نگهبان وحدت حوزه و دانشگاه را امری مهم و اساسی خواند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان در مراسم نکوداشت هفته پژوهش پژوهشکده شورای نگهبان طی سخنانی، اظهار داشت: وحدت حوزه و دانشگاه امری مهم است. قبل از پیروزی انقلاب جدایی بین حوزه و دانشگاه وجود داشت، حوزویان معتقد بودند دانشگاه غرب زده است. دانشگاهیان نیز معتقد بودند حوزه به درد مردم نمی‌خورد باید به دنبال فرهنگ و صنعت غربی برویم.

‌جنتی اظهار داشت: آیت‌الله مفتح مأمور شد حوزه و دانشگاه را با هم آشنا کند باید حوزه و دانشگاه بیشتر یکدیگر را بشناسند.

وی ادامه داد: این مجمع مشورتی فقهی قم و مجمع مشورتی حقوقی دو نعمت بزرگ هستند.

رئیس مجلس خبرگان گفت: تشکیلات شورای نگهبان را پژوهشکده شورا احیا کرده است و کمک بسیار خوبی در باب موضوع‌شناسی انجام می‌دهند، مصوبات مجلس را مورد بررسی قرار می‌دهند، نامه‌های خسته کننده دیوان عدالت را بررسی می‌کنند افرادی که منافع‌شان تأمین نمی‌شود نامه بلند به دیوان می‌فرستند و دیوان به ما ارجاع می‌کند به این شورا ارجاع داده می شود.

ادامه دارد..

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
مداحان کم سواد و بی سواد یا بی توجه به گستره مخاطبان همین اند و از آنها انتظاری نیست. هر قدر صدای نخبگان را از تلویزیون کمتر بشنویم ناگزیریم سیمای این گونه مداحان را ببینیم. عذرخواهی تلویزیون را هنگامی می‌توان باور کرد که این قدر به بی سوادان میدان ندهد. در رسانه‌ای است که فرهنگ را همان ایدیولوژی می‌داند و ایدیولوژی را هم قرائتی خاص و تنگ. تا درهاشان براین پاشنه می‌چرخد هم از این اتفاق‌ها رخ می‌دهد و هم باز باید عذرخواهی کنند.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
عکس‌های منتشر شده از فضانوردان معمولا تصاویر رسمی از آن‌هاست؛ اما آموزش فضانوردان، همیشه این‌گونه نیست و لحظه‌هایی در وضعیت‌های خاص قرار می‌گیرند که رسمی نیستند و کمتر عکسی از آنها در این موقعیت‌ها منتشر می‌شود. به گزارش ایسنا، همه ما عادت کرده‌ایم که فضانوردان را ضمن تمرین‌های قبل از سفر، در لباس فضایی و یا در مراکز آموزشی و یا شبیه‌ساز سفینه‌های فضایی، ایستگاه‌های فضایی و مشابه آنها ببینیم. عکس‌هایی که می‌بینید صحنه‌هایی است از آموزش فضانوردان که کمتر دیده شده: در سه تصویر اول «گریسام» و «یانگ»، فضانوردان جمینی -۳ در حال صحبت درباره مأموریت شأن با کارشناسان ناسا هستند؛ البته در حالتی خاص! در عکس بعدی استراحت «چارلز کنراد» بعد از یک تمرین با همکارانش در مورد عملیاتی که باید در پرواز فضایی داشته باشند؛ صحبت می‌کند، البته در وضعیتی غیررسمی! نخستین گروه‌های فضانوردان، از خلبانان طراز اول به حساب می‌آمدند؛ اما همین افراد هم برای سفر به فضا مجبور بودند تن به تمرین‌هایی بدهند که ظاهرا برای خلبان‌هایی در آن سطح خنده دار به نظر برسد.

منتقد سینما: شهرزادی‌ها درباره رضوی موضع بگیرند

برترین‌هابرترین‌ها19 ساعت قبل
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
در غیر این صورت صحبت از رقابت و ایجاد اشتغال در سطح کلان به ویژه اشتغال حرف‌ه­ای بی معنا است. مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار بیان کرد: دولت‌ها در سطح میانی و سطح محلی باید به بحث خروجی­‌ها ورود پیدا کنند. هر چند که کیفیت نوع کالا و خدماتی که ایجاد می‌شود ممکن است با استانداردهای جهانی فاصله داشته باشد. مدیرکل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار بیان کرد: برای برجسته کردن بخش خدمات در زنجیره ارزش­‌ها باید دو کار انجام داد. به همین خاطر تأکید دارم که در عرصه کلان اقتصادی کشور، سیاستگذاری بازار کار باید مبنا قرار بگیرد.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
مدیرعامل آستان مقدس امامزادگان عینعلی و زینعلی برنامه‌های شب‌های قدر در این امامزادگان را تشریح کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی، مهدی مزینانی در جلسه ستاد برگزاری مراسم شب‌های قدر گفت: در ایام ماه مبارک رمضان برنامه‌های متنوع فرهنگی و مذهبی در این آستان برگزار می‌شود که برگزاری جزءخوانی قرآن کریم، بیان احکام و قرائت ادعیه، سوگواره حضرت خدیجه (س)، جشن ولادت امام حسن مجتبی (ع) و اطعام فقرا و مستمندان از جمله برنامه‌های برگزار شده است که با استقبال پرشور زائران و مجاوران این آستان مواجه شده است. وی با تأکید بر فضیلت احیا شب‌های قدر خاطرنشان کرد: مهمترین برنامه آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی در ماه مبارک رمضان، برنامه احیا شب‌های قدر است که هر ساله با حضور بیش از ۱۰ هزار نفر از مردم غرب تهران برگزار می‌شود و اماکن مذهبی در این ایام، گسترده‌ترین اجتماع مردمی را شاهد هستند چراکه بنا بر روایات امامان معصوم (ع)، فضیلت این شب از هزار ماه بیشتر است و مقدرات انسان در یک سال آینده رقم خواهد خورد. وی در تشریح برنامه‌های شب‌های قدر آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی گفت: مراسم احیا ء شب‌های نوزدهم، بیست‌ویکم و بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان از ساعت ۲۲:۳۰ با قرائت دعای جوشن کبیر آغاز می‌شود و پس از آن برنامه مداحی، اجرای تواشیح، سخنرانی علمای اعلام و برگزاری مراسم احیا و قرآن به‌سر برگزار خواهد شد. مزینانی با دعوت از عموم مردم برای حضور در این مراسم معنوی گفت: آستان مقدس امامزادگان عینعلی و زینعلی در محیطی معنوی، آرام و دل‌انگیز در شب‌های قدر پذیرای عموم مردم است و علاقه‌مندان می‌توانند از طریق بزرگراه اشرفی اصفهانی، بعد از تقاطع پونک، بلوار پونکی، کوچه امامزاده به این آستان مراجعه کنند.

اخبار بیشتر