1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

اگر آمریکا سلاح‌های اتمی خود در کره جنوبی را برنچیند، کره شمالی هم سلاح اتمی خود را کنار نمی‌گذارد

تهدیدهای آمریکا و پافشاری کره شمالی برای حفظ تسلیحات هسته‌ای

انتخابخبرگزاری انتخاب
تهدیدهای آمریکا و پافشاری کره شمالی برای حفظ تسلیحات هسته‌ای
تهدیدهای آمریکا و پافشاری کره شمالی برای حفظ تسلیحات هسته‌ای - 0

کره شمالی با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که در صورت وجود تهدیدهای هسته‌ای آمریکا، تسلیحات هسته‌ای خود را به صورت یک‌جانبه رها نخواهد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سی‌بی‌سی، کره شمالی در روز پنج‌شنبه اعلام کرد اگر ابتدا ایالات متحده‌آمریکا تهدید هسته‌ای اش را از از بین نبرد،هیچ‌گاه به صورت یک‌جانبه تسلیحات هسته‌ای خود را از دست نخواهد. این بیانیه موجب برانگیخته شدن شبهاتی می‌شود که آیا کیم‌جونگ‌اون زرادخانه‌ای را که ممکن است برای وی بزرگ‌ترین تضمین بقا باشد، رها خواهد کرد؟

این بیانیه که توسط خبرگزاری مرکزی رسمی کره شمالی اعلام شد در خلال به بن‌بست رسیدن مذاکرات هستهای بین ایالات متحده آمریکا و کره شمالی بر سر همگام شدن پروسه خلع سلاح‌ هسته‌ای و رفع تحریم‌های بین‌المللی مطرح شده است.

کیم و ترامپ در سنگاپور، جایی که مسئله ابهام‌آمیز «خلع سلاح هسته‌ای کامل» شبه جزیره کره فارغ از مشخص کردن زمان وقوع و چگونگی آن مطرح شد، در دوازدهم ماه ژوئن دیدار کردند.

کره شمالی دهه‌هاست که با وعده پیشرد توسعه هسته‌ای تا زمانی که آمریکا ارتش خود و چتر حمایتی هسته‌ای اش را از روی ژاپن و کره جنوبی بردارد، راه‌کاری برای خلع سلاح هسته ای را به کار می‌بندد که هیچ شباهتی به تعریف آمریکایی آن ندارد. در بیانیه روز پنج‌شنبه کره شمالی موضع قدیمی خود در مورد خلع سلاح هسته‌ای را تصریح کرده و واشنگتن را به فریب‌کاری در رابطه با آن‌چه در سنگاپور بر سر آن موافقت شده بود متهم کرد.

در این بیانیه آمده است:« ایالات متحده آمریکا اکنون باید معنای درست خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کرده را بداند و به ویژه آن‌که می‌بایست جغرافیا را درست بررسی کند».

همچنین در این بیانیه مطرح شد: هنگامی که از شبه جزیره کره حرفی به میان می‌آید، یعنی قلمرو جمهوری ما و تمام منطقه‌ای که(کره جنوبی) ایالات متحده آمریکا نیروهای نظامی تاخت‌و تاز کننده خود به علاوه سلاح‌های هسته‌ای را در آن‌جا قرار داده است، در بر می‌گیرد. وقتی در باره خلع سلاح هسته‌ای کامل حرف می‌زنیم، به آن معناست که تمام منابع تهدیدآمیز هسته‌ای، نه تنها باید از کره جنوبی و شمالی بلکه از مناطق همسایه شبه جزیره کره نیز برچیده شوند.

ایلات متحده امریکا، سلاح‌های تاکتیکی هسته‌ای خود را در سال 1990 از کره جنوبی خارج کرد.

مذاکرات میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ از زمان دیدارد ترامپ و کیم متوثف شد. ایالات متحده امریکا از کره شمالی می خواهد که گزارشی شامل جزئیات تسلیهات هسته‌ای و موشکی آن را فراهم کند که طبق قراردادی بالقوه قابل بررسی و تخریب باشند؛ این در حالی است که کره شمالی اصرار دارد که ابتدا تحریم‌ها لغو شوند.

این بیانیه کره شمالی یک روز پس از آن‌ اعلام شد که که استفن بیگان، فرستاده ویژه دولت ترامپ به کره شمالی به خبرنگاران در کره جنوبی گفت که واشنگتن برای برطرف کردن وضع بغرنج مذاکرات هسته‌ای در حال بررسی کاهش محدودیت‌های سفر به کره شمالی در جهت تسهیل ارسال محموله‌های قرار گیرنده در چارچوب حقوق‌بشر است.

خواندن خبر در سایت منبع

پیونگ‌یانگ: خلع سلاح اتمی ما، به خروج تسلیحات آمریکا از منطقه منوط است

فارسخبرگزاری فارس
پیونگ‌یانگ: خلع سلاح اتمی ما، به خروج تسلیحات آمریکا از منطقه منوط است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با گذشت بیش از ۶ ماه از دیدار سران آمریکا و کره شمالی و توافق دو طرف درباره «خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره»، خبرگزاری دولتی کره شمالی امروز (پنجشنبه) بر لزوم خروج سلاح‌های اتمی آمریکا از کره جنوبی تاکید کرده است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، خبرگزاری دولتی کره شمالی با انتشار یک یادداشت اعلام کرد که خلع سلاح اتمی این کشور در مذاکرات با آمریکا منوط به آن است که واشنگتن سلاح‌های اتمی خود در کره جنوبی را از منطقه خارج کند.

در یادداشت خبرگزاری دولتی کره شمالی به دیدار ۲۲ خرداد رهبر این کشور با رئیس‌جمهور آمریکا در سنگاپور اشاره شده است.

دیدار «کیم جونگ اون» و «دونالد ترامپ» با انتشار بیانیه ۴ بندی پایان یافت. در بخشی از این بیانیه بر «خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره» تاکید شده است (جزئیات بیشتر).

خبرگزاری دولتی کره شمالی امروز اعلام کرد: «وقتی ما بر شبه جزیره کره تاکید کردیم، این مفهوم شامل کره شمالی به اضافه سرزمین کره جنوبی می‌شود که در آن سلاح‌های اتمی آمریکا و دیگر اشکال نیروهای تجاوزگری مستقر هستند».

این رسانه کره شمالی افزود: «وقتی ما بر خلع سلاح اتمی تاکید کردیم، باید به درستی این نکته درک شود که این موضوع به معنای برچیده شدن همه عوامل تهدید اتمی است و فقط شامل (کره) شمالی و جنوبی نمی‌شود بلکه شامل همه مناطق همسایه هم می‌شود».

رویترز در گزارش خود درباره بیانیه امروز خبرگزاری دولتی کره شمالی، تاکید کرد که این توضیح، «یکی از واضح‌ترین توضیحات کره شمالی» درباره خلع سلاح اتمی از زمان نشست سنگاپور بین کیم جونگ اون و ترامپ بوده است.

در بخش دیگری از این یادداشت ضمن رد درخواست آمریکا برای «خلع سلاح اتمی یکجانبه» کره شمالی تاکید شده که فشارهای این کشور سبب نمی‌شود که پیونگ یانگ برنامه اتمی خود را کنار بگذارد. خبرگزاری دولتی کره شمالی همچنین تاکید کرد که واشنگتن باید از توهمات خود دست بردارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نماینده آمریکا در امور کره‌شمالی از روستای مرزی دو کره بازدید کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
نماینده آمریکا در امور کره‌شمالی از روستای مرزی دو کره بازدید کرد

به‌ گزارش ‌ایسنا، به نقل از خبرگزاری ‌آسوشیتدپرس، سفارت آمریکا در سئول جزئیاتی را در رابطه با سفر استفان بیگان، نماینده ویژه‌ آمریکا در امور کره شمالی به روستای پانمونجوم ارائه نکرد.

انتظار نمی‌رود که بیگان در این روستا با مقامات کره شمالی دیدار کند؛ روستایی که اغلب برای دیپلماسی میان متحدان و کره شمالی مورد استفاده قرار گرفته است.

بیگان پس از ورود به کره جنوبی در روز چهارشنبه اعلام کرد: واشنگتن در حال‌ بررسی کاهش محدودیت‌های سفر شهروندان آمریکایی به کره شمالی برای تسهیل ارائه محموله‌های کمک‌های انسانی به منظور کمک به حل بن بست در مذاکرات اتمی است.

وی افزود: از آن جایی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به دنبال یک نشست تازه با رهبر کره شمالی است، واشنگتن تلاش خواهد کرد تا به ارسال کمک‌های خصوصی به کره شمالی به عنوان نشان دادن حسن نیتش سرعت بخشد.

بیگان تاکید کرد: من درک می‌کنم که بسیاری از سازمان‌های کمک‌های بشردوستانه که در کره شمالی فعالیت دارند، از اجرای سفت و سخت تحریم‌های بین‌المللی که گاها مانع ارسال کمک‌های انسانی مشروع به مردم کره شمالی می‌شود، نگران هستند.

بیگان در جریان این سفر چهار روزه خود به کره جنوبی قصد دارد با مقامات این کشور درباره سیاست‌های متحدان در خصوص کره شمالی از جمله اجرای تحریم‌ها مذاکره کند. این نشست‌ها احتمالا شامل مذاکره درباره مراسم کلنگ زنی باشد که قرار است هفته‌ آینده توسط دو کره در روستای پانمونجوم برای پروژه‌ ارتباط مجدد جاده‌ها و خطوط راه برگزار شود.

خواندن خبر در سایت منبع

کره شمالی: تحریم‌های آمریکا مسیر خلع تسلیحات اتمی را برای همیشه مسدود می‌کند

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
کره شمالی: تحریم‌های آمریکا مسیر خلع تسلیحات اتمی را برای همیشه مسدود می‌کند
کره شمالی: تحریم‌های آمریکا مسیر خلع تسلیحات اتمی را برای همیشه مسدود می‌کند - 0

کره شمالی هشدار داد: تحریم‌های جدید آمریکا علیه سه تن از مقامات ارشد پیونگ یانگ می‌تواند مسیر خلع تسلیحات اتمی در شبه جزیره کره را برای همیشه مسدود کند و ممکن است منجر به بازگشت به «تبادل آتش» شود.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه یواس‌ای تودی، این هشدار چند روز پس از آن مطرح شد که وزارت خزانه‌داری آمریکا با اشاره به ادامه نقض حقوق بشر، سانسور و مرگ اتو وارمبیر، شهروند آمریکایی محبوس در کره شمالی در سال گذشته میلادی، تحریم‌های جدیدی را علیه سه تن از مقامات ارشد کره شمالی از جمله چو ریونگ هائه، دست راست کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و نفر دوم قدرت در این کشور اعمال کرد.

وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای ضمن اعتبار بخشیدن به دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا گفت: ترامپ از هر فرصتی استفاده می‌کند تا تمایلش را برای بهبود روابط پیونگ یانگ – واشنگتن ابراز کند.

با این حال کره شمالی، وزارت امور خارجه آمریکا را به تلاش برای بازگرداندن روابط آمریکا – کره شمالی به وضعیت سال گذشته که در آن تبادل آتش وجود داشت متهم کرده است.

ترامپ بارها کیم جونگ اون را تحسین کرده و در ماه سپتامبر اعلام کرد که رهبر کره شمالی یک فرد فوق‌العاده است و آنها پس از دیدار تاریخی‌شان در سنگاپور عاشق یکدیگر شدند.

این دیدار تاریخی منجر به توافقی شد که در جریان آن کره شمالی متعهد به خلع کامل تسلیحات اتمی شبه جزیره کره شد، در حالی که آمریکا وعده داد تا امنیت را در آنجا تضمین کند.

اما با گذشت شش ماه از آن زمان پیشرفت بسیار اندکی مشاهده شده است.

پیونگ یانگ به دنبال کاهش تحریم‌های بین‌المللی و توافقی برای پایان رسمی جنگ کره است، در حالی که واشنگتن همچنان بر خلع کامل تسلیحات اتمی در وهله اول تاکید دارد و به استراتژی حداکثر فشار از جبهه‌های اقتصادی و دیپلماتیک ادامه داده است.

در همین حال تصاویر ماهواره‌ای نشان داده‌اند که کره شمالی همچنان به برنامه‌های موشکی و اتمی خود ادامه می‌دهد.

وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرد: پیش از آنکه خیلی دیر شود، آمریکا باید متوجه شود استراتژی "حداکثر فشار" علیه ما کارساز نیست. ما پیشنهاد می‌کنیم که روابط از طریق یک رویکرد گام به گام بهبود یابد.

در ادامه این بیانیه آمده است: اگر واشنگتن معتقد است که سیاست افزایش تحریم‌ها و فشارها بر حقوق بشر کره شمالی را مجبور به تسلیم برنامه‌های تسلیحات اتمی‌اش می‌کند، باید تاکید کنیم که مرتکب "بزرگترین اشتباه" در ارزیابی شده و این اقدام‌اش تنها مسیر برای خلع تسلیحات اتمی در شبه جزیره کره را برای همیشه مسدود خواهد کرد؛ نتیجه‌ای که خواسته هیچ کس نیست.

علی‌رغم این بن‌بست واشنگتن همچنان در حال برنامه‌ریزی برای نشست دوم میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون است به گونه‌ای که ترامپ اخیرا اعلام کرده انتظار می‌رود این نشست اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی برگزار شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر9 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان، حرفهای الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در لبنان درباره نگرانی واشنگتن از نقش حزب الله لبنان را محکوم کرد. در بیانیه فراکسیون مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: موضع منفی مقامات آمریکا درباره حزب الله لبنان که از زبان آنها پس از هر دیدار با مقامات لبنانی تکرار می‌شود، مردود و محکوم است و به حاکمیت ملی لبنان خدشه وارد می‌کند و منکر حق مشروع در قانون بین المللی مبنی بر حق دفاع از خویشتن و مقاومت در برابر هر تهدید یا دشمن است و نوعی جانبداری به ناحق از رژیم صهیونیستی است؛ که به اشغال اراضی لبنان ادامه می‌دهد و همه روزه حاکمیت لبنان را نقض می‌کند. فراکسیون حزب الله در پارلمان لبنان اعلام کرد: این مواضع به سبب خوی سلطه طلبی و هیمنه آمریکاست که بر تنفر ملتها از دولت آمریکا می‌افزاید به ویژه که دولت آمریکا معیارهای عادلانه را مورد توجه قرار نمی‌دهد و زور و تروریسم را بر حقوق بشر ترجیح می‌دهد. دولت آمریکا حامی رژیمهای دیکتاتوری است. در بیانیه فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: ظلم و زورگویی آمریکا عامل همه بحرانها و منشا همه مشکلات ملتها و کشورهای دنیاست.

اخبار بیشتر