اگر آمریکا سلاح‌های اتمی خود در کره جنوبی را برنچیند، کره شمالی هم سلاح اتمی خود را کنار نمی‌گذارد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اگر آمریکا سلاح‌های اتمی خود در کره جنوبی را برنچیند، کره شمالی هم سلاح اتمی خود را کنار نمی‌گذارد

تهدیدهای آمریکا و پافشاری کره شمالی برای حفظ تسلیحات هسته‌ای

انتخابخبرگزاری انتخاب
تهدیدهای آمریکا و پافشاری کره شمالی برای حفظ تسلیحات هسته‌ای
کره شمالی با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که در صورت وجود تهدیدهای هسته‌ای آمریکا، تسلیحات هسته‌ای خود را به صورت یک‌جانبه رها نخواهد کرد.
تهدیدهای آمریکا و پافشاری کره شمالی برای حفظ تسلیحات هسته‌ای - 0

کره شمالی با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که در صورت وجود تهدیدهای هسته‌ای آمریکا، تسلیحات هسته‌ای خود را به صورت یک‌جانبه رها نخواهد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سی‌بی‌سی، کره شمالی در روز پنج‌شنبه اعلام کرد اگر ابتدا ایالات متحده‌آمریکا تهدید هسته‌ای اش را از از بین نبرد،هیچ‌گاه به صورت یک‌جانبه تسلیحات هسته‌ای خود را از دست نخواهد. این بیانیه موجب برانگیخته شدن شبهاتی می‌شود که آیا کیم‌جونگ‌اون زرادخانه‌ای را که ممکن است برای وی بزرگ‌ترین تضمین بقا باشد، رها خواهد کرد؟

این بیانیه که توسط خبرگزاری مرکزی رسمی کره شمالی اعلام شد در خلال به بن‌بست رسیدن مذاکرات هستهای بین ایالات متحده آمریکا و کره شمالی بر سر همگام شدن پروسه خلع سلاح‌ هسته‌ای و رفع تحریم‌های بین‌المللی مطرح شده است.

کیم و ترامپ در سنگاپور، جایی که مسئله ابهام‌آمیز «خلع سلاح هسته‌ای کامل» شبه جزیره کره فارغ از مشخص کردن زمان وقوع و چگونگی آن مطرح شد، در دوازدهم ماه ژوئن دیدار کردند.

کره شمالی دهه‌هاست که با وعده پیشرد توسعه هسته‌ای تا زمانی که آمریکا ارتش خود و چتر حمایتی هسته‌ای اش را از روی ژاپن و کره جنوبی بردارد، راه‌کاری برای خلع سلاح هسته ای را به کار می‌بندد که هیچ شباهتی به تعریف آمریکایی آن ندارد. در بیانیه روز پنج‌شنبه کره شمالی موضع قدیمی خود در مورد خلع سلاح هسته‌ای را تصریح کرده و واشنگتن را به فریب‌کاری در رابطه با آن‌چه در سنگاپور بر سر آن موافقت شده بود متهم کرد.

در این بیانیه آمده است:« ایالات متحده آمریکا اکنون باید معنای درست خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کرده را بداند و به ویژه آن‌که می‌بایست جغرافیا را درست بررسی کند».

همچنین در این بیانیه مطرح شد: هنگامی که از شبه جزیره کره حرفی به میان می‌آید، یعنی قلمرو جمهوری ما و تمام منطقه‌ای که(کره جنوبی) ایالات متحده آمریکا نیروهای نظامی تاخت‌و تاز کننده خود به علاوه سلاح‌های هسته‌ای را در آن‌جا قرار داده است، در بر می‌گیرد. وقتی در باره خلع سلاح هسته‌ای کامل حرف می‌زنیم، به آن معناست که تمام منابع تهدیدآمیز هسته‌ای، نه تنها باید از کره جنوبی و شمالی بلکه از مناطق همسایه شبه جزیره کره نیز برچیده شوند.

ایلات متحده امریکا، سلاح‌های تاکتیکی هسته‌ای خود را در سال 1990 از کره جنوبی خارج کرد.

مذاکرات میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ از زمان دیدارد ترامپ و کیم متوثف شد. ایالات متحده امریکا از کره شمالی می خواهد که گزارشی شامل جزئیات تسلیهات هسته‌ای و موشکی آن را فراهم کند که طبق قراردادی بالقوه قابل بررسی و تخریب باشند؛ این در حالی است که کره شمالی اصرار دارد که ابتدا تحریم‌ها لغو شوند.

این بیانیه کره شمالی یک روز پس از آن‌ اعلام شد که که استفن بیگان، فرستاده ویژه دولت ترامپ به کره شمالی به خبرنگاران در کره جنوبی گفت که واشنگتن برای برطرف کردن وضع بغرنج مذاکرات هسته‌ای در حال بررسی کاهش محدودیت‌های سفر به کره شمالی در جهت تسهیل ارسال محموله‌های قرار گیرنده در چارچوب حقوق‌بشر است.

خواندن خبر در سایت منبع

پیونگ‌یانگ: خلع سلاح اتمی ما، به خروج تسلیحات آمریکا از منطقه منوط است

فارسخبرگزاری فارس
پیونگ‌یانگ: خلع سلاح اتمی ما، به خروج تسلیحات آمریکا از منطقه منوط است
خبرگزاری دولتی کره شمالی با تاکید بر اینکه منظور از خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره، حذف همه سلاح‌های اتمی منطقه است، اعلام کرد اگر آمریکا سلاح‌های اتمی خود در کره جنوبی را برنچیند، کره شمالی هم سلاح اتمی خود را کنار نمی‌گذارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با گذشت بیش از ۶ ماه از دیدار سران آمریکا و کره شمالی و توافق دو طرف درباره «خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره»، خبرگزاری دولتی کره شمالی امروز (پنجشنبه) بر لزوم خروج سلاح‌های اتمی آمریکا از کره جنوبی تاکید کرده است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، خبرگزاری دولتی کره شمالی با انتشار یک یادداشت اعلام کرد که خلع سلاح اتمی این کشور در مذاکرات با آمریکا منوط به آن است که واشنگتن سلاح‌های اتمی خود در کره جنوبی را از منطقه خارج کند.

در یادداشت خبرگزاری دولتی کره شمالی به دیدار ۲۲ خرداد رهبر این کشور با رئیس‌جمهور آمریکا در سنگاپور اشاره شده است.

دیدار «کیم جونگ اون» و «دونالد ترامپ» با انتشار بیانیه ۴ بندی پایان یافت. در بخشی از این بیانیه بر «خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره» تاکید شده است (جزئیات بیشتر).

خبرگزاری دولتی کره شمالی امروز اعلام کرد: «وقتی ما بر شبه جزیره کره تاکید کردیم، این مفهوم شامل کره شمالی به اضافه سرزمین کره جنوبی می‌شود که در آن سلاح‌های اتمی آمریکا و دیگر اشکال نیروهای تجاوزگری مستقر هستند».

این رسانه کره شمالی افزود: «وقتی ما بر خلع سلاح اتمی تاکید کردیم، باید به درستی این نکته درک شود که این موضوع به معنای برچیده شدن همه عوامل تهدید اتمی است و فقط شامل (کره) شمالی و جنوبی نمی‌شود بلکه شامل همه مناطق همسایه هم می‌شود».

رویترز در گزارش خود درباره بیانیه امروز خبرگزاری دولتی کره شمالی، تاکید کرد که این توضیح، «یکی از واضح‌ترین توضیحات کره شمالی» درباره خلع سلاح اتمی از زمان نشست سنگاپور بین کیم جونگ اون و ترامپ بوده است.

در بخش دیگری از این یادداشت ضمن رد درخواست آمریکا برای «خلع سلاح اتمی یکجانبه» کره شمالی تاکید شده که فشارهای این کشور سبب نمی‌شود که پیونگ یانگ برنامه اتمی خود را کنار بگذارد. خبرگزاری دولتی کره شمالی همچنین تاکید کرد که واشنگتن باید از توهمات خود دست بردارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نماینده آمریکا در امور کره‌شمالی از روستای مرزی دو کره بازدید کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
نماینده آمریکا در امور کره‌شمالی از روستای مرزی دو کره بازدید کرد
نماینده ویژه‌ آمریکا در امور کره شمالی امروز (پنج‌شنبه‌) از یک روستای مرزی بین دو کره که به عنوان بخشی از اقدامات برای کاهش تنش‌های نظامی در بحبوحه یک تلاش دیپلماتیک وسیع‌تر برای حل بحران اتمی شبه جزیره کره است، بازدید به عمل آورد.

به‌ گزارش ‌ایسنا، به نقل از خبرگزاری ‌آسوشیتدپرس، سفارت آمریکا در سئول جزئیاتی را در رابطه با سفر استفان بیگان، نماینده ویژه‌ آمریکا در امور کره شمالی به روستای پانمونجوم ارائه نکرد.

انتظار نمی‌رود که بیگان در این روستا با مقامات کره شمالی دیدار کند؛ روستایی که اغلب برای دیپلماسی میان متحدان و کره شمالی مورد استفاده قرار گرفته است.

بیگان پس از ورود به کره جنوبی در روز چهارشنبه اعلام کرد: واشنگتن در حال‌ بررسی کاهش محدودیت‌های سفر شهروندان آمریکایی به کره شمالی برای تسهیل ارائه محموله‌های کمک‌های انسانی به منظور کمک به حل بن بست در مذاکرات اتمی است.

وی افزود: از آن جایی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به دنبال یک نشست تازه با رهبر کره شمالی است، واشنگتن تلاش خواهد کرد تا به ارسال کمک‌های خصوصی به کره شمالی به عنوان نشان دادن حسن نیتش سرعت بخشد.

بیگان تاکید کرد: من درک می‌کنم که بسیاری از سازمان‌های کمک‌های بشردوستانه که در کره شمالی فعالیت دارند، از اجرای سفت و سخت تحریم‌های بین‌المللی که گاها مانع ارسال کمک‌های انسانی مشروع به مردم کره شمالی می‌شود، نگران هستند.

بیگان در جریان این سفر چهار روزه خود به کره جنوبی قصد دارد با مقامات این کشور درباره سیاست‌های متحدان در خصوص کره شمالی از جمله اجرای تحریم‌ها مذاکره کند. این نشست‌ها احتمالا شامل مذاکره درباره مراسم کلنگ زنی باشد که قرار است هفته‌ آینده توسط دو کره در روستای پانمونجوم برای پروژه‌ ارتباط مجدد جاده‌ها و خطوط راه برگزار شود.

خواندن خبر در سایت منبع

کره شمالی: تحریم‌های آمریکا مسیر خلع تسلیحات اتمی را برای همیشه مسدود می‌کند

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
کره شمالی: تحریم‌های آمریکا مسیر خلع تسلیحات اتمی را برای همیشه مسدود می‌کند
کره شمالی: تحریم‌های آمریکا مسیر خلع تسلیحات اتمی را برای همیشه مسدود می‌کند - 0

کره شمالی هشدار داد: تحریم‌های جدید آمریکا علیه سه تن از مقامات ارشد پیونگ یانگ می‌تواند مسیر خلع تسلیحات اتمی در شبه جزیره کره را برای همیشه مسدود کند و ممکن است منجر به بازگشت به «تبادل آتش» شود.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه یواس‌ای تودی، این هشدار چند روز پس از آن مطرح شد که وزارت خزانه‌داری آمریکا با اشاره به ادامه نقض حقوق بشر، سانسور و مرگ اتو وارمبیر، شهروند آمریکایی محبوس در کره شمالی در سال گذشته میلادی، تحریم‌های جدیدی را علیه سه تن از مقامات ارشد کره شمالی از جمله چو ریونگ هائه، دست راست کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و نفر دوم قدرت در این کشور اعمال کرد.

وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای ضمن اعتبار بخشیدن به دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا گفت: ترامپ از هر فرصتی استفاده می‌کند تا تمایلش را برای بهبود روابط پیونگ یانگ – واشنگتن ابراز کند.

با این حال کره شمالی، وزارت امور خارجه آمریکا را به تلاش برای بازگرداندن روابط آمریکا – کره شمالی به وضعیت سال گذشته که در آن تبادل آتش وجود داشت متهم کرده است.

ترامپ بارها کیم جونگ اون را تحسین کرده و در ماه سپتامبر اعلام کرد که رهبر کره شمالی یک فرد فوق‌العاده است و آنها پس از دیدار تاریخی‌شان در سنگاپور عاشق یکدیگر شدند.

این دیدار تاریخی منجر به توافقی شد که در جریان آن کره شمالی متعهد به خلع کامل تسلیحات اتمی شبه جزیره کره شد، در حالی که آمریکا وعده داد تا امنیت را در آنجا تضمین کند.

اما با گذشت شش ماه از آن زمان پیشرفت بسیار اندکی مشاهده شده است.

پیونگ یانگ به دنبال کاهش تحریم‌های بین‌المللی و توافقی برای پایان رسمی جنگ کره است، در حالی که واشنگتن همچنان بر خلع کامل تسلیحات اتمی در وهله اول تاکید دارد و به استراتژی حداکثر فشار از جبهه‌های اقتصادی و دیپلماتیک ادامه داده است.

در همین حال تصاویر ماهواره‌ای نشان داده‌اند که کره شمالی همچنان به برنامه‌های موشکی و اتمی خود ادامه می‌دهد.

وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرد: پیش از آنکه خیلی دیر شود، آمریکا باید متوجه شود استراتژی "حداکثر فشار" علیه ما کارساز نیست. ما پیشنهاد می‌کنیم که روابط از طریق یک رویکرد گام به گام بهبود یابد.

در ادامه این بیانیه آمده است: اگر واشنگتن معتقد است که سیاست افزایش تحریم‌ها و فشارها بر حقوق بشر کره شمالی را مجبور به تسلیم برنامه‌های تسلیحات اتمی‌اش می‌کند، باید تاکید کنیم که مرتکب "بزرگترین اشتباه" در ارزیابی شده و این اقدام‌اش تنها مسیر برای خلع تسلیحات اتمی در شبه جزیره کره را برای همیشه مسدود خواهد کرد؛ نتیجه‌ای که خواسته هیچ کس نیست.

علی‌رغم این بن‌بست واشنگتن همچنان در حال برنامه‌ریزی برای نشست دوم میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون است به گونه‌ای که ترامپ اخیرا اعلام کرده انتظار می‌رود این نشست اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی برگزار شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور10 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.
نامه‌نیورنامه‌نیور15 ساعت قبل
از سوی دیگر، مایک پمپئو به جریان «تی پارتی» و جان بولتون به جریان «نومحافظه کار» تعلق دارند. با این حال در صورتی که بولتون از کاخ سفید اخراج شود، رسانه‌ها بر روی یک نام متمرکز خواهند شد: «مایک پمپئو»! واقعیت امر این است که ترامپ نسبت به تحولات حوزه سیاست خارجی آمریکا از دو جهت نگران است. از سوی دیگر، وی نگران تاثیرگذاری سلبی تحولات سیاست خارجی کشورش بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است. از این رو تضمینی جهت بقای پمپئو در کاخ سفید تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال آینده وجود ندارد.

ادبیات توهین آمیز ترامپ عزم ملت ایران را در برابر آمریکا دوچندان می‌کند

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از نیویورک؛ سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت حرف‌های متناقض امروز رئیس جمهور آمریکا درباره ایران، نشانه روشنی از خصومت بی حد و حصر وی نسبت به ملت بزرگ ایران است. تخت روانچی در پاسخ به اظهارات سخیف رئیس جمهور آمریکا که بار دیگر ملت بزرگ ایران را «تروریست» خوانده بود، افزود این مواضع برای ما ناآشنا نیست و آنرا در ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا قابل تفسیر می‌دانیم و نمونه بارز دیگری از خصومت با ملت ایران است. وی گفت سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا بیش از هر چیز نمایانگر بی اطلاعی از تاریخ چند هزار ساله ایران و نشناختن مردم ایران است. تخت روانچی گفت رئیس جمهور آمریکا با استفاده از ادبیات توهین آمیز علیه ملت ایران، عزم مردم ما را در مقاومت علیه سیاست فشار و ارعاب دو چندان می‌کند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز در جمع کشاورزان بار دیگر ملت ایران را تروریست نامید و مدعی شد ایران پشت سر همه مشکلات خاورمیانه (غرب آسیا) قرار دارد و و بازیگر خطرناکی است و برجام نمایش وحشت بود.

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.

اخبار بیشتر