1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

استعفای آخرین مدافع برجام از کابینه ترامپ

وزیر دفاع آمریکا استعغا داد/ ترامپ: وزیر دفاع جدید به زودی معرفی می‌شود

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
وزیر دفاع آمریکا استعغا داد/ ترامپ: وزیر دفاع جدید به زودی معرفی می‌شود

رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که وزیر دفاع کشورش در پایان ماه فوریه «بازنشست» می‌شود.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در صفحه توییتر خود نوشت: ژنرال جیم ماتیس پس از خدمت در دولت من به عنوان وزیر دفاع طی دو سال گذشته، در پایان فوریه با سربلندی بازنشست می‌شود. در دوره وزارت جیم، پیشرفت عظیمی به ویژه در زمینه جنگ‌افزارهای جدید حاصل شده است.

وزیر دفاع آمریکا استعغا داد/ ترامپ: وزیر دفاع جدید به زودی معرفی می‌شود - 3

او ادامه داد: ژنرال ماتیس در این مورد که هم‌پیمانان و سایر کشورها سهم خود را از تعهدات نظامی بپردازند، کمک بزرگی به من کرد. وزیر دفاع جدید به زودی معرفی خواهد شد. از جیم به خاطر خدماتش بسیار سپاسگزارم!

به گزارش آسوشیتدپرس، جیمز ماتیس نیز نامه استعفایی منتشر کرده و در آن ضمن اعلام کناره‌گیری خود از دولت ترامپ، به اختلاف‌نظرهایش با رییس‌جمهوری آمریکا اشاره کرده است.

ماتیس در بخشی از این نامه نوشته است: از آنجا که شما حق داشتن وزیر دفاعی را دارید که در خصوص این مسائل و سایر موضوعات نظراتش با نظرات شما بیشتر همسو باشد، معتقدم اقدام درست برای من این است که از سمت خود کناره‌گیری کنم.

ماتیس خاطرنشان کرد: در شرایطی که ایالات متحده کشوری با نقش اساسی در جهان آزاد است، ما نمی‌توانیم بدون حفظ هم‌پیمانان قدرتمند خود و احترام به این هم‌پیمانان، این نقش را به طور موثر ایفا نموده و از منافع خود حفاظت کنیم.

او نوشت: ما باید در راستای پیشبرد نظام بین‌المللی که برای امنیت، آبادانی و ارزش‌هایمان بیشترین فایده را داشته باشد، هر آنچه را که ممکن است، انجام دهیم و در این راستا از طریق انسجام با هم‌پیمانان خود، قدرتمندتر می‌شویم.

ماتیس به ابراز نگرانی در خصوص روسیه و چین پرداخته و تصریح کرد، این دو کشور به صراحت نشان داده‌اند که «خواهان ایجاد جهانی هستند که با مدل مستبدانه آنها منطبق باشد».

او تأکید کرد، کشورش باید رویکردی قاطع و مشخص در قبال این کشورها داشته باشد؛ کشورهایی که منافع راهبردی آنها به طور روزافزون با منافع آمریکا در تعارض و تنش است.

رئیس‌جمهوری آمریکا اواسط شهریور ماه گزارش‌هایی مبنی بر این که به دنبال جایگزینی برای جیمز ماتیس است را تکذیب کرده و به خبرنگاران گفت که از عملکرد رئیس پنتاگون "بسیار خوشحال" است. با این حال، روزنامه نیویورک‌تایمز حدود ۱۰ روز بعد، در گزارشی با اشاره به اختلافات میان رییس‌جمهوری و وزیر دفاع آمریکا، آینده کاری جیمز ماتیس را در هاله‌ای از ابهام دانسته و نوشت، دونالد ترامپ درصدد آن است که پس از انتخابات میان‌دوره‌ای، فرد دیگری را به ریاست پنتاگون بگمارد. در همان زمان، سایت خبری پولیتیکو نیز در تحلیلی با اشاره به پنج مورد اختلاف نظر میان این دو، به ریشه‌یابی این موضوع پرداخت.

با این وجود، وزیر دفاع آمریکا اواخر شهریور ماه اعلام کرد، همچنان در پست خود می‌ماند و گفته‌ها درباره رفتن او صحت ندارد. ماتیس گفت که طی ماه‌های آتی از دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور خارج نخواهد شد. وی قاطعانه همه گزارش‌ها در این زمینه را رد کرده و در گفت‌وگو با روزنامه‌نگاران در ساختمان وزارت دفاع آمریکا گفت که به «این گزارش‌ها» به هیچ وجه اهمیت نمی‌دهد؛ دو ماه بعد البته مشخص شد که «این گزارش‌ها» هم به گفته‌های او به هیچ وجه اهمیت نمی‌دهند!

ترامپ که قبلاً از عملکرد «سگ دیوانه» ابراز رضایت و خوشحالی کرده بود، در اواخر مهر ماه این ابراز رضایت را با بیان نظر دیگری جایگزین کرد. رییس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگویی با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه خبری سی‌بی‌اس به این موضوع اشاره کرد که از عملکرد برخی افراد در دولتش رضایت چندانی ندارد؛ از جمله جیمز ماتیس. ترامپ زمزمه‌های برکناری ماتیس را این‌گونه مطرح کرد: من دو روز پیش با او ناهار خوردم. من روابط بسیار خوبی با او دارم. اگر بخواهید واقعیت را بدانید، فکر می‌کنم او به نوعی دموکرات است. با این حال ژنرال ماتیس آدم خوبی است. ما به خوبی با هم کنار می‌آییم. او ممکن است کنار برود. منظورم این است که همه در یک مقطع کنار می‌روند. همه رفتنی هستند. واشنگتن به این صورت است.

پس از آن که رئیس جمهوری آمریکا در این مصاحبه اعلام کرد که وزیر دفاع ممکن است از کابینه برود، رئیس پنتاگون کمتر از یک روز بعد به این اظهارات واکنش نشان داد. ماتیس گفت: من در تیم دونالد ترامپ هستم. ما هرگز درباره ترک این سمت از سوی من صحبت نکرده‌ایم. ما به وظایف خود ادامه می‌دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ با یک توئیت وزیر دفاعش را بازنشسته کرد!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ترامپ با یک توئیت وزیر دفاعش را بازنشسته کرد!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در ادامه جدایی افراد مختلف از کابینه دونالد ترامپ در دو سال گذشته، این بار دومین وزیر دفاع دولت اوست که به زودی و در دو ماه آینده بازنشسته می شود و کنار می رود.

جیمز ماتیس که سابقه فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان را دارد و در سال ۲۰۱۷ وزیر دفاع آمریکا شده بود، در روزی که ترامپ اعلام کرد حاضر نیست در سوریه برای دفاع از منافع دولت اسد ، ایران و سوریه هزینه بپردازد، در آستانه جدایی از دولت قرار گرفته و  ترامپ توئیت کرده که او می رود و این یعنی احتمالا آنها بر سر ماجرای سوریه  به اختلاف خورده اند!

خواندن خبر در سایت منبع

استعفای آخرین مدافع برجام از کابینه ترامپ

انتخابخبرگزاری انتخاب
استعفای آخرین مدافع برجام از کابینه ترامپ
استعفای آخرین مدافع برجام از کابینه ترامپ - 0

بی بی سی نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از "بازنشستگی" جیمز متیس وزیر دفاع این کشور خبر داده است.

به گزارش «انتخاب»؛ ترامپ در حساب توئیتری خود نوشته جیمز متیس تا پایان ماه فوریه یعنی حدود دو ماه دیگر "بازنشسته" خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا از جایگزین متیس صحبتی نکرده است اما گفته وزیر بعدی به زودی تعیین خواهد شد.

ترامپ نوشته است: ژنرال متیس برای وادار کردن متحدان آمریکا در ادای سهمشان ازتعهدات نظامی خود کمک بزرگی به من بود."

پس از برکناری افراد بسیاری از جمله رکس تیلرسون، ژنرال متیس شاید آخرین مدافع برجام در درون کاخ سفید به حساب می آمد.

تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه با انتقاد گسترده در آمریکا و میان متحدان این کشور روبرو شده است.

اعلام استعفای جیمز متیس درست یک روز بعد از اعلام این تصمیم نشانه اختلاف نظر وزیر دفاع آمریکا با رئیس جمهوری است.

ژنرال متیس در استعفانامه خود اشاره‌ای به سوریه نکرده است اما نوشته 4 دهه فعالیت و تجربه در ارتش آمریکا به او آموخته که آمریکا در کنار احترام گذاشتن به متحدانش باید از تمام ابزارهای لازم برای دفاع از منافع مشترک خود و متحدانش استفاده کند.

او در این نامه تاکید کرده "آمریکا باید در مقابل کشورهایی که منافع استراتژیکشان روز به روز تنش بیشتری با آمریکا ایجاد می‌کند عزمی راسخ و رویکردی روشن داشته باشد و درحالی که کشورهایی چون چین و روسیه به دنبال پیاده کردن مدل اقتدارگرایانه خود در کشورهای جهانند آمریکا باید همه تلاش خود را برای دفاع همه جانبه در این زمینه انجام دهد."

وزیر دفاع آمریکا با شرح این مواضع گفته از آنجا رئیس جمهوری آمریکا حق دارد در زمینه این مواضع و دیگر موضوعات وزیر دفاعی هم‌فکر با خودش داشته باشد از سمت خود استعفا می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فارسفارس2 ساعت قبل
«جعفر صفری» کارشناس مسائل پاکستان در یادداشتی به واکاوی جریان‌های اخیر و دخیل در عملیات تروریستی سیستان و بلوچستان پرداخت. یکی دیگر از امتیازگیری‌های پاکستان بوسیله تروریست‌ها، در سال‌های بعد از یازده سپتامبر بود. بنا بر اسناد فاش شده آمریکا میلیارد‌ها دلار در ازای همکاری به دولت پاکستان پرداخت اما نتیجه در خور توجهی برای آمریکا در بر نداشت. با سابقه‌ای که از سرویس اطلاعاتی پاکستان موجود است، روش وسبک و سیاق اطلاعاتی آن برگرفته از سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس و اسرائیل بوده که در واقع با بومی‌سازی هوشمندانه‌ای به نقش‌آفرینی در سطوح بین‌المللی می‌پردازد. لذا دادن لقب «قویترین سازمان اطلاعاتی جهان در سال ۲۰۱۳» به این سازمان از سوی سازمان سیا، خالی از برخی واقعتیها نیست.
مهرمهر3 ساعت قبل
به همت سپاه قدس و نیروی زمینی سپاه شب گذشته در عملیاتی سریع، چند خانه تیمی در خاش که عوامل جنایت اخیر در آنها مستقر بودند متلاشی شده و ۳ نفر از تروریست‌ها دستگیر شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که واشنگتن به دنبال یک انتقال صلح آمیز قدرت در ونزوئلاست اگرچه به این مساله نیز اشاره کرده که تمامی گزینه‌ها هنوز هم روی میز است. ترامپ همچنین مدعی شده که افسران ارتش ونزوئلا که از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا حمایت می‌کنند، زندگی و آینده خود را به «خطر» می‌اندازند. رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی‌اش برای جامعه ونزوئلایی آمریکایی گفت: تعدادی از اعضای ارتش ونزوئلا هنوز هم از این «دیکتاتوری شکست خورده» حمایت می‌کنند. وی خطاب به نظامیان ونزوئلا ادامه داد: "اگر شما این راه را در حمایت از مادورو انتخاب کنید، هیچ محل امنی، خروج آسان و راهی به بیرون نخواهید داشت. اخیرا خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خودش را «رئیس جمهوری خودخوانده» این کشور اعلام کرد و مورد حمایت ۵۰ کشور آمریکای لاتین، ایالات متحده و کشورهای اروپایی قرار گرفت.
آخرین خبرآخرین خبر6 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ حمید رسایی با انتشار فیلمی در کانال تلگرامی اش و کنایه سنگین به رشیدپور نوشت: همه چالش ده ساله از خودشان منتشر می‌کنند اما از آقای رشیدپور چالش پنج ساله منتشر شده رشیدپور سال ۹۲ را در برابر رشیدپور ۹۷ ببینید، علی برکت الله …

اخبار بیشتر