1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

جدیدترین اظهارنظرها حول تحریم‌های ایران

ایران قابل تحریم نیست/ دشمن می‌خواهد مردم را مقابل نظام قرار دهد

مهرخبرگزاری مهر
ایران قابل تحریم نیست/ دشمن می‌خواهد مردم را مقابل نظام قرار دهد
قم - امام جمعه قم گفت: با وجود نیروی انسانی، استعداد و ذخایر و همچنین رهبری مقام معظم رهبری کشور ایران اسلامی قابل تحریم نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم که در مصلی قدس این شهر برگزار شد طی سخنانی به در پیش بودن شب یلدا و تبلیغات سنگین صدا و سیما در این زمینه اشاره کرد و گفت: به دلیل باورهای اعتقادی که در بین مردم ما وجود دارد همواره در سنت‌های ملی از باورهای دینی استفاده شده است.

وی به صله رحم در شب یلدا اشاره کرد و ابراز داشت: احادیث و روایات فراوانی در این زمینه وجود دارد و بهتر است در این شب که بسیاری از افراد به دیدن بزرگ‌ترها می‌روند جمع‌های خانوادگی به محلی برای از بین بردن کینه و دشمنی در جهت رضایت خداوند تبدیل شود.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور در ادامه با تأکید بر اینکه باید به مناسبات سنتی و ملی رنگ و بوی دینی داد بر لزوم توجه به فقرا در این شب اشاره کرد و ابراز داشت: ما به عنوان مؤمن باید از تمامی سوژه‌ها برای رضایت خداوند استفاده کنیم.

حضرت مسیح پیام آور محبت و مبارزه با ظلم و فساد بود

وی در ادامه به در پیش بودن میلاد حضرت مسیح(ع) اشاره و ضمن تبریک این میلاد به تمامی پیروان حضرت مسیح، عنوان کرد: ایشان فردی بود که اصل وجود خلقت و همچنین سرانجام زندگی‌اش با معجزه همراه بود و در قرآن کریم هم با تعابیری همچون، روح الله و عبدالله از این پیامبر یاد شده است.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه داد: حضرت مسیح پیام آور محبت و مبارزه با ظلم و فساد بود اما شاهدیم که امروز برخی از کشورها در لوای پیروی از مسیحیت در دیگر کشورها جنگ به پا کرده و مشغول کشورگشایی هستند که نمونه آن را در یمن شاهد هستیم.

وی تأکید کرد: ما از تمامی مسیحیان واقعی می‌خواهیم که علیه جبهه استکبار و ستمگران فریاد بکشند و متفکران عالم مسیحیت هم باید وارد صحنه شده و روشنگری کنند که آنچه تعالیم مسیح بود با آنچه که امروز سردمداران کفر انجام می‌دهند متفاوت است.

عضو هیئت رئیسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به کتاب انجیل اشاره و بیان کرد: در این کتاب بشارت پیامبر آخرالزمان داده شده است و این بدان معنا است که حضرت مسیح بر این نکته اشاره داشته که بعد من پیامبر آخرالزمان می‌آید و وظیفه همگان پیروی از پیامبر اسلام(ص) است.

نباید به دشمن اعتماد کرد

وی در ادامه به مسائل اقتصادی و معیشتی مردم اشاره و عنوان کرد: دشمنان در این زمینه جنگی تمام عیار علیه کشور ما آغاز کرده‌ است تا با ایجاد تحریم و گرانی انقلاب را به شکست بکشاند و از سوی دیگر مردم را مقابل نظام و انقلاب قرار دهد.

آیت الله حسینی بوشهری ادامه داد: دشمن طی ۴۰ سال گذشته شیوه‌های مختلفی را برای ضربه زدن به انقلاب از جنگ تا مسائل دیگر را تجربه کرده و امروز بر روی تحریم‌های اقتصادی متمرکز شده است.

وی با بیان اینکه دشمن در پیشبرد فشارهای خود از تهدید و تشویق استفاده می‌کند، افزود: نمونه تشویق را در برجام مشاهده کردیم که کشور را با تشویق به سمت برجام بردند و در نهایت برجام به جایی رسید که عده‌ای از آن خارج شده‌اند و عده باقی مانده هم ما را به وعده‌های خود دلخوش کرده‌اند، این تجربه نشان داد که نباید به دشمن اعتماد کرد و دچار ساده انگاری شد.

امام جمعه قم در ادامه با اشاره به تلاش‌های مسئولان در رفع مشکلات اقتصادی با تأکید بر اینکه این تلاش‌ها کافی نیست، ابراز داشت: ما برای مواجه شدن با نقشه‌های طراحی شده دشمنان نیازمند نقشه راه و افقی برای آینده هستیم.

وی بیان کرد: کشور در زمینه نیروی انسانی، استعداد و ذخایر شرایط بسیار خوبی دارد و انتظار ما این است که دولت با طراحی و برنامه‌ریزی از ظرفیت‌های داخلی استفاده کند و در عین حال دیپلماسی را هم پیش ببرد.

لزوم شناخت ظرفیت‌های مردمی

آیت الله حسینی بوشهری با تأکید بر این مطلب که ملت ما با وجود چنین ظرفیت، استعداد و رهبری قابل تحریم نیست، تأکید کرد: نکته مهم در این زمینه این است که مردم و ظرفیت آنها را بشناسیم و از این ظرفیت و توانمندی‌ها به خوبی استفاده کنیم.

وی به نقش مردم در مبارزه با تحریم‌ها هم اشاره کرد و گفت: مردم هم باید به خوبی نظارت کنند و افرادی که دارای اقتصاد قوی هستند نباید در میدان دشمن بازی کرده و از شرایط اقتصادی به وجود آمده به نفع خود بهره ببرند.

امام جمعه قم در ادامه بیان کرد: در کنار انسجام بین مردم و مسئولان و مردم با مردم آنچه که مهم است توکل بر خداوند است که باید در سایه این توکل و با تدبر جلوی دشمنان ایستادگی کرد.

وی همچنین به مسئله سوریه اشاره و بیان کرد: شاهدیم قضایای سوریه به جایی رسید که رؤسای جمهوری که این کشور را تحریم کرده بودند امروز آرام آرام اجازه ورود به این کشور را می‌خواهند که این در سایه مقاومت مردم و جبهه مقاومت و همراهی کشورهای حامی سوریه شکل گرفته است.

آیت الله حسینی بوشهری به اعلام آمریکا در خروج نظامیانش از سوریه هم اشاره و بیان کرد: آمریکا نمی‌خواهد بیش از این شکست مفتضحانه داشته باشد پس از ضربه زدن و آسیب‌های فراوانی که زده است برای پرهیز از شکست بیشتر می‌خواهد از سوریه خارج شود و این ماهیت واقعی دشمن است.

وی به مسئله یمن هم اشاره کرد و گفت: چنانچه همه به مذاکرات پایبند باشند به نفع مردم یمن است.

خواندن خبر در سایت منبع

اردوغان: تهدید تحریم را به فرصت تقویت روابط با ایران تبدیل می‌کنیم

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
اردوغان: تهدید تحریم را به فرصت تقویت روابط با ایران تبدیل می‌کنیم
رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه کسی نباید از آنکارا انتظار تبعیت از تحریم‌ها علیه ایران را داشته باشد، تاکید کرد که تهدید تحریم‌ها را به فرصت بهبود هرچه بیشتر روابط تجاری دوجانبه تبدیل می‌کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه شامگاه پنجشنبه در جمع انجمن تجاری ایران-ترکیه گفت که تحریم‌های آمریکا نمی‌توانند به روابط تهران و آنکارا صدمه بزنند.

اردوغان در این نشست با بیان اینکه تحریم‌های اقتصادی آمریکا نمی‌تواند مانع روابط تجاری دو کشور شود، توضیح داد: «ما باید مانع آن شویم که تصمیم آمریکا برای احیا تحریم‌ها علیه ایران، مانع رسیدن دو کشور به اهدافشان شود».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی ضمن تاکید بر اینکه ترکیه آماده است سهم خود را در رسیدن به سطح دلخواه روابط دوجانبه با ایران انجام دهد، افزود: «کسی نباید از ما انتظار داشته باشد که به‌دلیل تحریم‌ها، روابط اقتصادی و تجاری خود با ایران پایان دهیم».

رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به اینکه دلیلی ندارد آنکارا از تحریم‌های یک کشور دیگر علیه همسایه و شریک خود یعنی تهران تبعیت کند، خاطر نشان کرد که قویا معتقد است که می‌توانند تهدید تحریم‌ها را به  فرصتی برای دو کشور جهت بهبود روابط دوجانبه تبدیل کنند.

اردوغان ضمن بیان اینکه سفر «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران به این ترکیه، نقطه عطفی در مذاکرات برای گسترش توافقات تجاری ممتاز بین دو کشور است، از تمایل دو طرف برای افزایش سطح معاملات دوجانبه به 30 میلیارد دلار خبر داد.

وی با بیان اینکه بار تامین امنیت منطقه به دوش ترکیه و ایران افتاده است، تاکید کرد: «ما باید اطمینان حاصل کنیم که امنیت منطقه‌ای حفظ شود تا از توسعه امنیت اقتصادی خود نیز خاطر جمع باشیم».

روحانی روز چهارشنبه به دعوت اردوغان برای تشکیل پنجمین دور از نشست شورای راهبردی دو کشور به آنکارا سفر کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا اما اردیبهشت ماه امسال با متهم کردن ایران به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی، مخفی کردن «ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای» و دخالت در امور کشورهای منطقه، خروج آمریکا را از برجام اعلام کرد. وی همچنین گفت که تحریم‌های پیشین هسته‌ای و تحریم‌های سخت‌تر در بازه 90 روزه (14 مرداد) تا 180 روزه (14 آبان) علیه ایران باز خواهند گشت.

ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان در تیرماه سال 1394 به توافقی دست یافتند که قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.

لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

ایران،⁧ ترکیه و روسیه می‌توانند کمر تحریم‌ها را بشکنند

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
ایران،⁧ ترکیه و روسیه می‌توانند کمر تحریم‌ها را بشکنند
دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل بر ضرورت ایجاد ترتیبات و بازی جدید در سیاست بین الملل تاکید کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:

«‌⁧ ایران،⁧ ترکیه ⁩ و ⁧ روسیه ⁩ می توانند کمر ⁧ تحریم ⁩ ها را بشکنند؛ وقتی شکست، ⁧ اروپا ⁩ اعتماد به نفس پیدا می کند و می تواند مرحله جدید حیات سیاسی خود را با اتکای کمتر به آمریکا آغاز کند. باید با استفاده از فرصت جدید، ترتیبات و بازی جدید در سیاست بین الملل ایجاد کرد.» لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.
نامه‌نیورنامه‌نیور15 ساعت قبل
جواد طباطبایی علیه خاتمیسید محمد خاتمی چندوز پیش در دیدار با اعضای شورای شهر مناسب‌ترین شیوه اداره کشور را فدرالیسم دانست. مهم‌ترین واکنش مربوط به سید جواد طباطبایی، استاد سرشناس علوم سیاسی و ایران‌پژوه برجسته به این سخنان واکنش نشان داد. من اضافه می‌کنم: آقای خاتمی بعید نیست، حتمی است! ضرورت تحقق برجام داخلیمحمدصادق جوادی‌حصار باور دارد که محدودیت‌های موجود بر دولت روحانی به مراتب بیش از دولت اصلاحات است. جوادی حصار در گفت‌وگو با روزنامه آرمان درباره محدوده اختیارات حسن روحانی گفت: «من معتقدم بخش زیادی از این اتفاقاتی که رخ می‌دهد در دولت رقم نمی‌خورد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل
به گزارش مشرق، خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی، تصویری از دیدار خود با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا منتشر کرد. یک فعال فضای مجازی در توئیتر نوشت:
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز17 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.

اخبار بیشتر