1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

سلطان قیر اعدام شد

توضیحاتی بیشتر درباره سلطان قیر

مهرخبرگزاری مهر

سلطان قیر اعدام شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
سلطان قیر اعدام شد

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، پرونده باقری درمنی و مرتبطین وی که مشتمل بر 156 جلد و بیش از 25 هزار برگ می‌باشد، با شکایت شرکت پالایش نفت جی، بانک ملی، بانک گردشگری، صرافی اقتصاد نوین و سامان مجد در دادسرای عمومی و انقلاب تهران رسیدگی شد.

محکوم‌علیه باقری درمنی در سالیان متمادی با تشکیل باند، به اقدامات مجرمانه‌ای دست زده است و با اعمال متقلبانه، جعل، تبانی، پرداخت رشوه به کارکنان چند دستگاه و تشکیل شرکت‌های صوری و کاغذی متعدد از جمله شرکت قائم کوثر، شرکت محمد بازرگانی شایان، شرکت پرشین به‌گستر، شرکت شکوه آبیده و شرکت آریا برج هرم از شکات فوق، یک هزار و هفتاد و هشت میلیارد تومان کلاهبرداری کرده است.

در رسیدگی به پرونده مشخص شد از 47 سند جعلی برای اخذ ضمانت‌نامه بانکی و یا ترهین معامله و 36 فقره ضمانت‌نامه جعلی و 102 فقره ضمانت‌نامه بدون پشتوانه، 33 فقره چک‌های مخدوش با مبالغ سنگین و جعل در اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد کشور استفاده کرده است.

درمنی با همدستی مرتبطین خود و با پرداخت رشوه و تبانی با کارشناسان، املاک را به چند برابر قیمت واقعی ارزش‌گذاری و به بانک ارائه می‌داد، از جمله ملکی که حدود 400 میلیارد ریال ارزش داشته با پرداخت رشوه و تبانی به 1269 میلیارد ریال ارزش‌گذاری و در رهن شرکت نفت جی قرار داد.

بازپرس دادسرای تهران پس از تحقیقات مفصل، جمع‌آوری اسناد و مدارک مثبته جرم در خصوص باقری درمنی به عنوان سرشبکه و سایر اعضاء باند و شبکه به استناد ماده 4 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری و به عنوان مفسد فی‌الارض نظر به جلب دادرسی و معاون دادستان و سرپرست دادسرای اقتصادی با صدور کیفرخواست پرونده را به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال کرد.

شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران با دقت در 9 جلسه چند ساعته و با حضور متهم، وکلا، و نماینده دادستان رسیدگی و پس از ختم رسیدگی طبق قانون، آقای حمیدرضا باقری درمنی را به عنوان مفسد فی‌الارض به اعدام و رد مال محکوم کرد.

با اعتراض وکیل محکوم‌علیه، دیوانعالی کشور به پرونده ورود کرد و رأی صادره از شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران را مورد تایید قرار داد.

شبس ** 9386 **

خواندن خبر در سایت منبع

افشاگری جدید در پرونده سلطان قیر

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
افشاگری جدید در پرونده سلطان قیر

این‌طور که به نظر می‌رسد، حلقه ارتباطی بین اختلاسگران آن‌قدر گسترده است که از یک پرونده قضائی هم بیرون می‌زند و جای خود را در پرونده‌های دیگر باز می‌کند. در بازجویی‌هایی که از یکی از مدیران سابق بانک ملی انجام گرفته، او به ارتباط دو فردی اشاره می‌کند که اکنون در زمره اختلاسگران و نفوذیان شبکه فساد اقتصادی ایران شناخته می‌شوند.

جوانمیر محمدی، رئیس سابق بانک ملی شعبه بهار، در بخشی از اعترافات خود می‌گوید: «درمنی» که از بدهکاران کلان بانکی بود، به‌واسطه یکی از افرادش به نام «محمدرضا نصیری» از «خاوری» دستور صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی را گرفته بود؛ اما سرپرست یکی از مناطق بانک ملی دستور وی را انجام نداد که پس از ۲۴ ساعت از سمت خود برکنار شد.

آن‌قدر «درمنی» برای «خاوری» عزیز بود که مدیر وقت یکی از شعب بانک ملی که قانون را زیر پا نگذاشته بود، برکنار کرد. پیش‌تر از ارتباط صمیمی بابک زنجانی و باقری‌درمنی هم پرده‌برداری شده بود؛ ارتباطی که هرچند ظاهری دوستانه داشت، اما برای ایجاد بستری به‎منظور کلاهبرداری از یک اختلاسگر طراحی شده بود؛ جایی که یک اختلاسگر قصد دارد سر اختلاسگر دیگری کلاه بگذارد!

حلقه اول ارتباطی «درمنی» از کشور گریختبرخی تحلیلگران معتقدند جامعه به سه بخش تقسیم می‌شود؛ بدنه عمومی جامعه، بدنه منفعت‌طلب جامعه، لیدر‌ها و تئوریسین‌ها و متفکران. بخش بدنه وسطی از تمام دو بخش دیگر باهوش‌تر، به‌روزتر و زیرک‌تر هستند. در اقتصادی شفاف در جهان، افرادی که از این طیف سر برمی‌آورند، افرادی هستند مثل بیل گیتس و در اقتصاد غیرشفاف ایران می‌شود «ح. ب. د». علت نیز روشن است.

در یک اقتصاد توسعه‌گرا زمینه رشد وجود دارد و تولید ثروت صورت می‌گیرد، اما در اقتصاد ایران، چون بستر فساد فراهم است، دزدی و رانت شکل می‎گیرد. شگفتی این هوش و ذکاوت آنجا مشخص است که فردی که اکنون به‌عنوان اختلاسگر و کلاهبردار شناخته می‌شود، برای آنکه ردپایی از خود به‌جا نگذارد، حلقه اول ارتباطی خود را از کشور خارج می‌کند. باقری‌درمنی پس از انجام عملیات مجرمانه خود، افراد مؤثر و کلیدی شبکه را به خروج از کشور تشویق کرد که ازجمله آن‌ها می‌توان به محمد خزائلی‌پارسا، مجید باقری‌درمنی، محمود جزایری، محمدرضا نصیری، جوانمیر محمدی و هوشنگ مصلحت‌لای اشاره کرد. به گزارش میزان، باقری‌درمنی که به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مفسدان اقتصادی شناخته می‌شود، از سال ۱۳۸۳ به‌بعد دارای پرونده‌های قضائی گوناگون بود؛ از «قاچاق کالا» و «پول‌شویی با ارزش نجومی» تا «پرونده معوقات بازپرداخت وام‌های بانکی» و «قاچاق شمش طلا».

رسیدگی به پرونده باقری‌درمنی به دلیل پیچیدگی‌ها و شگرد‌های او در انجام اقدامات مجرمانه زمان‌بر شد. یکی از شگرد‌های درمنی برای اینکه دستگاه‌های نظارتی به فسادش پی نبرند این بود که به محض شروع رسیدگی به پرونده بزرگ کلاهبرداری، حلقه اول اطرافیانش را به خارج از کشور فراری داد تا حلقه وصل فساد به وی از بین برود و دستگاه قضائی نتواند به یکی از بزرگ‌ترین مفسدان اقتصادی سال‌های اخیر برسد؛ غافل از اینکه با رسیدگی‌های بدون اغماض و دقیق، نقش سرکردگی وی در این فساد بزرگ کشف شد.

نام ابربدهکار بانکی، صدر رسانه‌هارسانه‌ها، در تاریخ ۹ خرداد ۸۶، «باقری‌درمنی» را «ابربدهکار بانکی» با دو هزار میلیارد تومان معوقات بانکی نامیدند. در تاریخ ۲۲ خرداد ۹۱ فرمانده وقت نیروی انتظامی در نامه‌ای به احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت، اعلام می‌کند که گزارشاتی از اداره امور شعب بانک ملی به مرکز عملیات ویژه ناجا، ناظر بر وقوع تخلفاتی در شعبه بهار بانک ملی ارجاع شده است. آن‌طور که در نامه فرمانده ناجا آمده بود، شرکت «آریا برج» با مدیریت فردی به نام «محمدرضا نصیری» با تبانی و نفوذ «باقری‌درمنی» که در گزارش مزبور در مقابل نامش در داخل پرانتز عبارت «بدهکار کلان سیستم بانکی» درج شده بود، اقدام به سوء‌استفاده مالی به مبلغ ۲۸۰ میلیارد تومان به‌واسطه تعداد ۱۱۰ فقره ضمانت‌نامه تقلبی کرده بود.

تاوان سرپیچی از خاوری«جوانمیر محمدی»، رئیس سابق بانک ملی شعبه بهار، در بخشی از اعترافات خود می‌گوید: «درمنی» که از بدهکاران کلان بانکی بود، به‌واسطه یکی از افرادش به نام «محمدرضا نصیری» از «خاوری» دستور صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی را گرفته بود؛ اما سرپرست یکی از مناطق بانک ملی دستور وی را انجام نداد که پس از ۲۴ ساعت از سمت خود برکنار شد.

دور جدید تشکیل پرونده‌های قضائی جدید درمنی که منجر به حکم افساد فی‌الارض وی شده است با شکایت «شرکت پالایش نفت جی» از باقری‌درمنی در تاریخ ۱۲ شهریور ۹۱ ثبت و آغاز شده است؛ در دادخواست شرکت مزبور آمده بود که شرکت‌های شش‌گانه‌ای با عناوین مشخص با توسل به عملیات متقلبانه اقدام به اخذ ۱۷۸ هزار تن قیر از شرکت نفت جی و تحصیل نامشروع اموال شرکت مذکور کرده‌اند. گزارش مرکز عملیات ویژه پلیس ناجا نیز که در همان مقطع شهریور ۹۱ واصل شد، حاکی از این بود که «حمید باقری‌درمنی» سرشاخه شبکه‌ای است که با شرکت‌های شش‌گانه فوق‌الذکر اقدام به کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع کرده‌اند.

این گزارش حاکی است حکم قضائی ممنوع‌المعاملگی درمنی هم از تاریخ ۱۵ شهریور ۸۹ اجرا شده است. «باقری‌درمنی» در تاریخ ۳۱ مرداد سال ۹۳ به اتهام افساد فی‌الارض بار دیگر بازداشت می‌شود. یکی از شگرد‌های درمنی برای اینکه دستگاه‌های نظارتی به فسادش پی نبرند، این بود که او پس از انجام عملیات مجرمانه خود، افراد مؤثر و کلیدی و حلقه اول اطرافیانش را به خارج از کشور فراری داد تا حلقه وصل فساد به وی از بین برود و دستگاه قضائی نتواند به یکی از بزرگ‌ترین مفسدان اقتصادی سال‌های اخیر برسد؛ غافل از اینکه با رسیدگی‌های بدون اغماض و دقیق، خیلی زود نقش سرکردگی وی در این فساد بزرگ کشف شد.

ازجمله این افراد می‌توان به محمد خزائلی‌پارسا، مجید باقری‌درمنی، محمود جزایری، محمدرضا نصیری، جوانمیر محمدی و هوشنگ مصلحت‌لای اشاره کرد.

همه مردان «درمنی»محمدرضا نصیری تمام کار‌های کلاهبرداری تحت پوشش وام بانکی و ضمانت‌نامه‌ها را انجام می‌داد و با بانک‌ها در ارتباط بود و همه دستورات باقری را برای اخذ ضمانت‌نامه یا تنزیل آن انجام می‌داد. جوانمیر محمدی، رئیس سابق شعبه بهار بانک ملی، درحالی‌که مدتی به دستور درمنی در مرز ایران و ترکیه بود، بازداشت شد. محمدی در اعترافات خود می‌گوید: چند ماه در مرز ترکیه و ایران بودم و برگشتم و در سعادت‌آباد واحدی ۵۰ متری گرفتم و، چون پولی نداشتم، هزینه‌هایم را حمید باقری با بدبختی مثل صدقه پرداخت می‌کرد. در تاریخ ۲/۴/۹۳ به دست مأموران آگاهی دستگیر شدم.

محمود جزایری که در انجام کلاهبرداری تحت پوشش معاملات با شرکت نفت جی، نماینده تام‌الاختیار درمنی بود، همراه محمدرضا نصیری به ترکیه گریختند. محمد خزائلی‌پارسا با جعل در اسناد رسمی به شبکه فساد بزرگ درمنی خدمت می‌کرد که او نیز از کشور گریخت. مجید باقری‌درمنی، برادر حمید باقری‌درمنی، مدیرعامل وقت شرکت فجر گسترنوین که با مشارکت در کلاهبرداری از شرکت پالایش نفت جی و بیمه ایران، با ایجاد شبکه چندنفری فساد به برادرش خدمت‌رسانی می‌کرد نیز از کشور پای به فرار گذاشت و در نهایت هوشنگ مصلحت‌لای فردی است که در بخش کلاهبرداری مذاکرات ترهین پالایشگاه پرنده آبی نقش داشته است.

کلاهبرداری از یک اختلاسگرباقری‌درمنی حتی تلاش کرده بود بابک زنجانی هم از کشور فراری دهد، اما تلاشش بی‌نتیجه مانده بود. این تلاش که به ظاهر از روی رفاقت رقم می‌خورد، نه‌تن‌ها رنگ‌وبوی رفاقت نداشت، بلکه هرجا پای پول بیشتر به میان می‌آید، طمع سود بیشتر به کلاهبرداری می‌رسد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ماجرا از آن قرار بود که بابک زنجانی در یکی از روز‌های قبل از بازداشت و دستگیری، مشغول بازی بیسبال بوده که حمید باقری‌درمنی با او تماس می‌گیرد و از وی می‌خواهد هرچه سریع‌تر همدیگر را ملاقات کنند و خود را فورا به محلی که بابک زنجانی حضور داشت، می‌رساند. درمنی به‌سرعت خود را نزد زنجانی می‌رساند و به او می‌گوید همین حالا باید با من به ملاقات یک نفر بیایی که سرنوشت و آینده تو در دستان اوست.

درمنی حتی به زنجانی اجازه نمی‌دهد لباس‌های ورزشی‌اش را عوض کند و با همان لباس بیسبال همراه وی به جایی که درمنی مدنظر داشته است، می‌رود. باقری‌درمنی پس از گذر از چند کوچه و خیابان، جلوی خانه‌ای در یکی از محله‌های خوش آب‌و‌هوای تهران توقف می‌کند که بعد‌ها مشخص می‌شود این خانه متعلق به یکی از دوستان درمنی بوده است. جلسه سه‌نفره آغاز می‌شود؛ باقری‌درمنی ریاست جلسه سه‌نفره را بر عهده می‌گیرد و خطاب به بابک زنجانی و از قول نفر سوم حاضر در جلسه می‌گوید: به‌زودی بازداشت خواهی شد، اما من برای دورکردن تو از این مخمصه آمدم. باید برای این کار حق‌الزحمه دوستمان را با یک چک ۱۰ میلیاردی پرداخت کنی. بابک زنجانی که از این موضوع حیرت‌زده می‌شود، بحث بازداشت خود را کلا انکار می‌کند و می‌گوید: بازداشت نخواهم شد؛ بنابراین پولی هم پرداخت نمی‌کنم؛ چه نقد چه چکی.

باقری‌درمنی بدون توجه به حرف‌های زنجانی، چکی به مبلغ ۱۰ میلیارد کشیده و به فرد سوم می‌دهد. بابک زنجانی تا مدت‌ها بعد از آن ملاقات، آزاد بوده است و این موضوع نشان می‌دهد این قرار صرفا صحنه‌آرایی نمایشی از سوی باقری‌درمنی برای آغاز کلیدخوردن سناریوی یک کلاهبرداری بزرگ بوده است. با برگزاری جلسات بازپرسی و جلسات دادگاه، حالا درمنی مدعی شده است بابک زنجانی ۱۰ میلیارد پول به او بدهکار است، اما بررسی‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد فرد اشاره‌شده (نفر سوم) به‌هیچ‌عنوان صاحب چنین پولی نه در حساب خود و نه در حساب افراد وابسته به خودش نشده است؛ یعنی اصلا چک وصول نشده است و سلطان قیر و بدهکار بزرگ بانکی، یعنی باقری‌درمنی، نقشه‌ای کشیده بوده تا به این طریق مقدمه یک کلاهبرداری بزرگ‌تر را از کلاهبردار بزرگ، بابک زنجانی، فراهم کند که گویا به نتیجه نرسیده است. بر اساس اطلاعات رسیده، همچنین بعد از بازداشت بابک زنجانی، باقری‌درمنی برای آزادی زنجانی به مرجع قضائی مراجعه و اعلام می‌کند هر چقدر لازم باشد حاضر است وثیقه بگذارد تا بابک زنجانی آزاد شود، اما مقام قضائی با توجه به وضعیت پرونده بابک زنجانی، پذیرفتن هرگونه وثیقه را رد می‌کند.

باید دید افراد دیگری که در آینده نامشان از پرونده درمنی شنیده می‌شود، چه کسانی هستند؟ افرادی که شاید با مسامحه نامی از آن‌ها به میان نیاید، یا آنکه مهره‌ای سوخته باشند که نام‌بردن از آن‌ها تشویشی برای هیچ‌کس ایجاد نکند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف5 ساعت قبل
گروه اقتصادی الف، ۲ اسفند ۱۳۹۷، ۲۲:۱۰ ۳۹۷۱۲۰۲۱۸۹نماینده ویژه مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در حوزه فروش و خدمات پس از فروش، از ادامه طرح فروش محصولات گروه سایپا خبر داد و گفت: طرح فروش محصولات گروه سایپا باهدف رفاه مشتریان گرانقدر و تنظیم بازار، روز جمعه هم ادامه می‌یابد. عبدالله بابایی با اعلام مطلب فوق افزود: باتوجه به استقبال گسترده مشتریان، افزایش تولید محصولات سایپا و برنامه روبه‌رشد آن و هم‌چنین اثرگذاری بالای این طرح بر روی شرایط بازار در حوزه قیمت‌ها، فروش محصولات سایپا در روز جمعه ادامه می‌یابد. به‌گفته وی اجرای این‌طرح از سی ام بهمن ماه موجب افزایش رضایت مشتریان شده و برآوردها نشان می‌دهد ادامه آن، زمینه بازگشت ثبات و آرامش را به بازار خودرو فراهم خواهد کرد. در این طرح فروش خودروهای پراید۱۳۱، ساینا دنده‌ای، کوئیک دنده‌ای، وانت پراید و نیسان دوگانه سوز و تک سوز به صورت فروش فوری عرضه شده است. در این طرح نیز افرادی که طی ۱۸ ماه گذشته از شرکت سایپا محصولی را ثبت نام کرده‌اند امکان استفاده از این شرایط فروش را ندارند.
خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
زن ۳۹ ساله درخواست بارداری از شوهر مرده‌اش را به دادگاه فرستاد. فبین ژوستل که اکنون ۳۹ ساله است، ماه هاست تلاش می‌کند از شوهر فوت شده خود باردار شود. او قصد دارد با اسپرم منجمد شده شوهرش که در سال ۲۰۰۸ به خاطر ابتلا بهسرطان از دنیا رفت، عمل لقاح را انجام دهد. این در حالی است که اندکی پیش در آلمان یک بیوه ۲۹ ساله در نویبراندنبورگ توانست از دادگاه رای بگیرد تا از همسر فوت شده خود بچه دار شود. پس از تصادف مرگبار شوهر با موتوسیکلت، بیمارستان در وهله اول از باز پس دادن این سلول‌ها خودداری کرده بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
به گزارش مشرق، سرهنگ کارآگاه علی ولیپور گودرزی گفت: در سال ۸۹ فردی بر اثر یک سانحه از ناحیه صورت دچار آسیب جدی می‌شود و برای معالجه به یکی از بیمارستان‌های تهران اعزام و توسط یکی از پزشکان متخصص این بیمارستان تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. سرهنگ ولیپور گودرزی، اظهار کرد: با اعلام شکایت این پزشک جراح و پیگیری قضایی کارآگاهان این یگان وارد عمل شده و در بررسی‌های خود به سرنخ هایی برمی خورند که نشان از حضور همان متهم اولی دارد. مدتی بعد تهدیدات از سوی فرد ناشناس بیشتر شده و اعلام می‌کند که در صورت عدم پرداخت وجه درخواستی به همسر و کودکان پزشک مذکور آسیب می‌رساند که با پیگیری‌های پزشک جراح و همکاری شبانه روزی کاراگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی پایتخت، این متهم در یک سفره خانه واقع در نیاوران شناسایی و دستگیر می‌شود. سرهنگ گودرزی، تصریح کرد: متهم که فردی ۴۲ ساله است، دارای اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی و موادمخدر صنعتی است که اظهار کرده به خاطر اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی شرایط روحی و روانی مناسبی ندارد. معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اشاره به اینکه از مخفیگاه این متهم مواد مخدر (شیشه) و مشروبات الکلی کشف شده است، گفت: متهم به دستور بازپرس شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای جنایی تهران برای انجام آزمون‌های روانی و همچنین انجام تست‌های اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، در اختیار کارآگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
۶- لیوونیا، میشیگان: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۵٫۴ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۱٫۹ درصد کاهش یافته است. ۷- الکساندریا، ویرجینیا: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۴٫۷ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۳٫۶ درصد کاهش یافته است. ۸- دنور، کلرادو: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۶٫۸ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۲٫۱ درصد کاهش یافته است. ۹- ری لیگ، کارولینای شمالی: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۴٫۹ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۴٫۳ درصد کاهش یافته است. ۱۰- چارلستون، کارولینای جنوبی: در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۶٫۵ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۰٫۳ درصد کاهش یافته است.
خبر فوریخبر فوری5 ساعت قبل
دختر جوان روسی بر اثر ضرب و شتم با چاقو و چکش جان باخت. دختر روسی که نامزدش را به‌خاطر شکستن بینی‌اش بخشیده بود، چند‌ماه بعد بر اثر ضرب و شتم او باچاقو و چکش جان باخت. اولک ‌۲۰ ساله که سابقه بار‌ها خشونت علیه نامزدش را داشت با بخشش نامزدش برای شکستن بینی از بازداشتگاه آزاد شد، اما همانطور که روانشناس‌ها پیش‌بینی می‌کنند خشونت علیه همسر می‌تواند روندی صعودی و مرگبار را طی کند. به گزارش دیلی‌میل، این پیش‌بینی در مورد این دختر و پسر مصداق داشت.

اخبار بیشتر