سلطان قیر اعدام شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

سلطان قیر اعدام شد

توضیحاتی بیشتر درباره سلطان قیر

مهرخبرگزاری مهر
حکم حمیدرضا باقری درمنی فرزند محمدباقر که به جرم افساد فی‌الارض از طریق تشکیل شبکه کلاهبرداری، رشاء و ارتشاء به اعدام محکوم گردیده بود، به اجرا گذاشته و بامداد امروز اعدام شد.

سلطان قیر اعدام شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
سلطان قیر اعدام شد
تهران – ایرنا – حکم اعدام «حمیدرضا باقری درمنی» معروف به «سلطان قیر» که با تشکیل باند کلاهبرداری، به اقدامات مجرمانه دست زده بود، بامداد شنبه اجرایی شد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، پرونده باقری درمنی و مرتبطین وی که مشتمل بر 156 جلد و بیش از 25 هزار برگ می‌باشد، با شکایت شرکت پالایش نفت جی، بانک ملی، بانک گردشگری، صرافی اقتصاد نوین و سامان مجد در دادسرای عمومی و انقلاب تهران رسیدگی شد.

محکوم‌علیه باقری درمنی در سالیان متمادی با تشکیل باند، به اقدامات مجرمانه‌ای دست زده است و با اعمال متقلبانه، جعل، تبانی، پرداخت رشوه به کارکنان چند دستگاه و تشکیل شرکت‌های صوری و کاغذی متعدد از جمله شرکت قائم کوثر، شرکت محمد بازرگانی شایان، شرکت پرشین به‌گستر، شرکت شکوه آبیده و شرکت آریا برج هرم از شکات فوق، یک هزار و هفتاد و هشت میلیارد تومان کلاهبرداری کرده است.

در رسیدگی به پرونده مشخص شد از 47 سند جعلی برای اخذ ضمانت‌نامه بانکی و یا ترهین معامله و 36 فقره ضمانت‌نامه جعلی و 102 فقره ضمانت‌نامه بدون پشتوانه، 33 فقره چک‌های مخدوش با مبالغ سنگین و جعل در اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد کشور استفاده کرده است.

درمنی با همدستی مرتبطین خود و با پرداخت رشوه و تبانی با کارشناسان، املاک را به چند برابر قیمت واقعی ارزش‌گذاری و به بانک ارائه می‌داد، از جمله ملکی که حدود 400 میلیارد ریال ارزش داشته با پرداخت رشوه و تبانی به 1269 میلیارد ریال ارزش‌گذاری و در رهن شرکت نفت جی قرار داد.

بازپرس دادسرای تهران پس از تحقیقات مفصل، جمع‌آوری اسناد و مدارک مثبته جرم در خصوص باقری درمنی به عنوان سرشبکه و سایر اعضاء باند و شبکه به استناد ماده 4 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری و به عنوان مفسد فی‌الارض نظر به جلب دادرسی و معاون دادستان و سرپرست دادسرای اقتصادی با صدور کیفرخواست پرونده را به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال کرد.

شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران با دقت در 9 جلسه چند ساعته و با حضور متهم، وکلا، و نماینده دادستان رسیدگی و پس از ختم رسیدگی طبق قانون، آقای حمیدرضا باقری درمنی را به عنوان مفسد فی‌الارض به اعدام و رد مال محکوم کرد.

با اعتراض وکیل محکوم‌علیه، دیوانعالی کشور به پرونده ورود کرد و رأی صادره از شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران را مورد تایید قرار داد.

شبس ** 9386 **

خواندن خبر در سایت منبع

افشاگری جدید در پرونده سلطان قیر

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
افشاگری جدید در پرونده سلطان قیر
هرچه بیشتر می‌گذرد، برگ جدیدتری از پرونده زرین حمید باقری‌درمنی، رو می‌شود! گویا ارتباطات ویژه او با بابک زنجانی، کافی نبوده و حالا از ارتباط خاص او با خاوری، اختلاسگر معروف سه هزارمیلیاردی هم رونمایی می‌شود.

این‌طور که به نظر می‌رسد، حلقه ارتباطی بین اختلاسگران آن‌قدر گسترده است که از یک پرونده قضائی هم بیرون می‌زند و جای خود را در پرونده‌های دیگر باز می‌کند. در بازجویی‌هایی که از یکی از مدیران سابق بانک ملی انجام گرفته، او به ارتباط دو فردی اشاره می‌کند که اکنون در زمره اختلاسگران و نفوذیان شبکه فساد اقتصادی ایران شناخته می‌شوند.

جوانمیر محمدی، رئیس سابق بانک ملی شعبه بهار، در بخشی از اعترافات خود می‌گوید: «درمنی» که از بدهکاران کلان بانکی بود، به‌واسطه یکی از افرادش به نام «محمدرضا نصیری» از «خاوری» دستور صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی را گرفته بود؛ اما سرپرست یکی از مناطق بانک ملی دستور وی را انجام نداد که پس از ۲۴ ساعت از سمت خود برکنار شد.

آن‌قدر «درمنی» برای «خاوری» عزیز بود که مدیر وقت یکی از شعب بانک ملی که قانون را زیر پا نگذاشته بود، برکنار کرد. پیش‌تر از ارتباط صمیمی بابک زنجانی و باقری‌درمنی هم پرده‌برداری شده بود؛ ارتباطی که هرچند ظاهری دوستانه داشت، اما برای ایجاد بستری به‎منظور کلاهبرداری از یک اختلاسگر طراحی شده بود؛ جایی که یک اختلاسگر قصد دارد سر اختلاسگر دیگری کلاه بگذارد!

حلقه اول ارتباطی «درمنی» از کشور گریختبرخی تحلیلگران معتقدند جامعه به سه بخش تقسیم می‌شود؛ بدنه عمومی جامعه، بدنه منفعت‌طلب جامعه، لیدر‌ها و تئوریسین‌ها و متفکران. بخش بدنه وسطی از تمام دو بخش دیگر باهوش‌تر، به‌روزتر و زیرک‌تر هستند. در اقتصادی شفاف در جهان، افرادی که از این طیف سر برمی‌آورند، افرادی هستند مثل بیل گیتس و در اقتصاد غیرشفاف ایران می‌شود «ح. ب. د». علت نیز روشن است.

در یک اقتصاد توسعه‌گرا زمینه رشد وجود دارد و تولید ثروت صورت می‌گیرد، اما در اقتصاد ایران، چون بستر فساد فراهم است، دزدی و رانت شکل می‎گیرد. شگفتی این هوش و ذکاوت آنجا مشخص است که فردی که اکنون به‌عنوان اختلاسگر و کلاهبردار شناخته می‌شود، برای آنکه ردپایی از خود به‌جا نگذارد، حلقه اول ارتباطی خود را از کشور خارج می‌کند. باقری‌درمنی پس از انجام عملیات مجرمانه خود، افراد مؤثر و کلیدی شبکه را به خروج از کشور تشویق کرد که ازجمله آن‌ها می‌توان به محمد خزائلی‌پارسا، مجید باقری‌درمنی، محمود جزایری، محمدرضا نصیری، جوانمیر محمدی و هوشنگ مصلحت‌لای اشاره کرد. به گزارش میزان، باقری‌درمنی که به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مفسدان اقتصادی شناخته می‌شود، از سال ۱۳۸۳ به‌بعد دارای پرونده‌های قضائی گوناگون بود؛ از «قاچاق کالا» و «پول‌شویی با ارزش نجومی» تا «پرونده معوقات بازپرداخت وام‌های بانکی» و «قاچاق شمش طلا».

رسیدگی به پرونده باقری‌درمنی به دلیل پیچیدگی‌ها و شگرد‌های او در انجام اقدامات مجرمانه زمان‌بر شد. یکی از شگرد‌های درمنی برای اینکه دستگاه‌های نظارتی به فسادش پی نبرند این بود که به محض شروع رسیدگی به پرونده بزرگ کلاهبرداری، حلقه اول اطرافیانش را به خارج از کشور فراری داد تا حلقه وصل فساد به وی از بین برود و دستگاه قضائی نتواند به یکی از بزرگ‌ترین مفسدان اقتصادی سال‌های اخیر برسد؛ غافل از اینکه با رسیدگی‌های بدون اغماض و دقیق، نقش سرکردگی وی در این فساد بزرگ کشف شد.

نام ابربدهکار بانکی، صدر رسانه‌هارسانه‌ها، در تاریخ ۹ خرداد ۸۶، «باقری‌درمنی» را «ابربدهکار بانکی» با دو هزار میلیارد تومان معوقات بانکی نامیدند. در تاریخ ۲۲ خرداد ۹۱ فرمانده وقت نیروی انتظامی در نامه‌ای به احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت، اعلام می‌کند که گزارشاتی از اداره امور شعب بانک ملی به مرکز عملیات ویژه ناجا، ناظر بر وقوع تخلفاتی در شعبه بهار بانک ملی ارجاع شده است. آن‌طور که در نامه فرمانده ناجا آمده بود، شرکت «آریا برج» با مدیریت فردی به نام «محمدرضا نصیری» با تبانی و نفوذ «باقری‌درمنی» که در گزارش مزبور در مقابل نامش در داخل پرانتز عبارت «بدهکار کلان سیستم بانکی» درج شده بود، اقدام به سوء‌استفاده مالی به مبلغ ۲۸۰ میلیارد تومان به‌واسطه تعداد ۱۱۰ فقره ضمانت‌نامه تقلبی کرده بود.

تاوان سرپیچی از خاوری«جوانمیر محمدی»، رئیس سابق بانک ملی شعبه بهار، در بخشی از اعترافات خود می‌گوید: «درمنی» که از بدهکاران کلان بانکی بود، به‌واسطه یکی از افرادش به نام «محمدرضا نصیری» از «خاوری» دستور صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی را گرفته بود؛ اما سرپرست یکی از مناطق بانک ملی دستور وی را انجام نداد که پس از ۲۴ ساعت از سمت خود برکنار شد.

دور جدید تشکیل پرونده‌های قضائی جدید درمنی که منجر به حکم افساد فی‌الارض وی شده است با شکایت «شرکت پالایش نفت جی» از باقری‌درمنی در تاریخ ۱۲ شهریور ۹۱ ثبت و آغاز شده است؛ در دادخواست شرکت مزبور آمده بود که شرکت‌های شش‌گانه‌ای با عناوین مشخص با توسل به عملیات متقلبانه اقدام به اخذ ۱۷۸ هزار تن قیر از شرکت نفت جی و تحصیل نامشروع اموال شرکت مذکور کرده‌اند. گزارش مرکز عملیات ویژه پلیس ناجا نیز که در همان مقطع شهریور ۹۱ واصل شد، حاکی از این بود که «حمید باقری‌درمنی» سرشاخه شبکه‌ای است که با شرکت‌های شش‌گانه فوق‌الذکر اقدام به کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع کرده‌اند.

این گزارش حاکی است حکم قضائی ممنوع‌المعاملگی درمنی هم از تاریخ ۱۵ شهریور ۸۹ اجرا شده است. «باقری‌درمنی» در تاریخ ۳۱ مرداد سال ۹۳ به اتهام افساد فی‌الارض بار دیگر بازداشت می‌شود. یکی از شگرد‌های درمنی برای اینکه دستگاه‌های نظارتی به فسادش پی نبرند، این بود که او پس از انجام عملیات مجرمانه خود، افراد مؤثر و کلیدی و حلقه اول اطرافیانش را به خارج از کشور فراری داد تا حلقه وصل فساد به وی از بین برود و دستگاه قضائی نتواند به یکی از بزرگ‌ترین مفسدان اقتصادی سال‌های اخیر برسد؛ غافل از اینکه با رسیدگی‌های بدون اغماض و دقیق، خیلی زود نقش سرکردگی وی در این فساد بزرگ کشف شد.

ازجمله این افراد می‌توان به محمد خزائلی‌پارسا، مجید باقری‌درمنی، محمود جزایری، محمدرضا نصیری، جوانمیر محمدی و هوشنگ مصلحت‌لای اشاره کرد.

همه مردان «درمنی»محمدرضا نصیری تمام کار‌های کلاهبرداری تحت پوشش وام بانکی و ضمانت‌نامه‌ها را انجام می‌داد و با بانک‌ها در ارتباط بود و همه دستورات باقری را برای اخذ ضمانت‌نامه یا تنزیل آن انجام می‌داد. جوانمیر محمدی، رئیس سابق شعبه بهار بانک ملی، درحالی‌که مدتی به دستور درمنی در مرز ایران و ترکیه بود، بازداشت شد. محمدی در اعترافات خود می‌گوید: چند ماه در مرز ترکیه و ایران بودم و برگشتم و در سعادت‌آباد واحدی ۵۰ متری گرفتم و، چون پولی نداشتم، هزینه‌هایم را حمید باقری با بدبختی مثل صدقه پرداخت می‌کرد. در تاریخ ۲/۴/۹۳ به دست مأموران آگاهی دستگیر شدم.

محمود جزایری که در انجام کلاهبرداری تحت پوشش معاملات با شرکت نفت جی، نماینده تام‌الاختیار درمنی بود، همراه محمدرضا نصیری به ترکیه گریختند. محمد خزائلی‌پارسا با جعل در اسناد رسمی به شبکه فساد بزرگ درمنی خدمت می‌کرد که او نیز از کشور گریخت. مجید باقری‌درمنی، برادر حمید باقری‌درمنی، مدیرعامل وقت شرکت فجر گسترنوین که با مشارکت در کلاهبرداری از شرکت پالایش نفت جی و بیمه ایران، با ایجاد شبکه چندنفری فساد به برادرش خدمت‌رسانی می‌کرد نیز از کشور پای به فرار گذاشت و در نهایت هوشنگ مصلحت‌لای فردی است که در بخش کلاهبرداری مذاکرات ترهین پالایشگاه پرنده آبی نقش داشته است.

کلاهبرداری از یک اختلاسگرباقری‌درمنی حتی تلاش کرده بود بابک زنجانی هم از کشور فراری دهد، اما تلاشش بی‌نتیجه مانده بود. این تلاش که به ظاهر از روی رفاقت رقم می‌خورد، نه‌تن‌ها رنگ‌وبوی رفاقت نداشت، بلکه هرجا پای پول بیشتر به میان می‌آید، طمع سود بیشتر به کلاهبرداری می‌رسد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ماجرا از آن قرار بود که بابک زنجانی در یکی از روز‌های قبل از بازداشت و دستگیری، مشغول بازی بیسبال بوده که حمید باقری‌درمنی با او تماس می‌گیرد و از وی می‌خواهد هرچه سریع‌تر همدیگر را ملاقات کنند و خود را فورا به محلی که بابک زنجانی حضور داشت، می‌رساند. درمنی به‌سرعت خود را نزد زنجانی می‌رساند و به او می‌گوید همین حالا باید با من به ملاقات یک نفر بیایی که سرنوشت و آینده تو در دستان اوست.

درمنی حتی به زنجانی اجازه نمی‌دهد لباس‌های ورزشی‌اش را عوض کند و با همان لباس بیسبال همراه وی به جایی که درمنی مدنظر داشته است، می‌رود. باقری‌درمنی پس از گذر از چند کوچه و خیابان، جلوی خانه‌ای در یکی از محله‌های خوش آب‌و‌هوای تهران توقف می‌کند که بعد‌ها مشخص می‌شود این خانه متعلق به یکی از دوستان درمنی بوده است. جلسه سه‌نفره آغاز می‌شود؛ باقری‌درمنی ریاست جلسه سه‌نفره را بر عهده می‌گیرد و خطاب به بابک زنجانی و از قول نفر سوم حاضر در جلسه می‌گوید: به‌زودی بازداشت خواهی شد، اما من برای دورکردن تو از این مخمصه آمدم. باید برای این کار حق‌الزحمه دوستمان را با یک چک ۱۰ میلیاردی پرداخت کنی. بابک زنجانی که از این موضوع حیرت‌زده می‌شود، بحث بازداشت خود را کلا انکار می‌کند و می‌گوید: بازداشت نخواهم شد؛ بنابراین پولی هم پرداخت نمی‌کنم؛ چه نقد چه چکی.

باقری‌درمنی بدون توجه به حرف‌های زنجانی، چکی به مبلغ ۱۰ میلیارد کشیده و به فرد سوم می‌دهد. بابک زنجانی تا مدت‌ها بعد از آن ملاقات، آزاد بوده است و این موضوع نشان می‌دهد این قرار صرفا صحنه‌آرایی نمایشی از سوی باقری‌درمنی برای آغاز کلیدخوردن سناریوی یک کلاهبرداری بزرگ بوده است. با برگزاری جلسات بازپرسی و جلسات دادگاه، حالا درمنی مدعی شده است بابک زنجانی ۱۰ میلیارد پول به او بدهکار است، اما بررسی‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد فرد اشاره‌شده (نفر سوم) به‌هیچ‌عنوان صاحب چنین پولی نه در حساب خود و نه در حساب افراد وابسته به خودش نشده است؛ یعنی اصلا چک وصول نشده است و سلطان قیر و بدهکار بزرگ بانکی، یعنی باقری‌درمنی، نقشه‌ای کشیده بوده تا به این طریق مقدمه یک کلاهبرداری بزرگ‌تر را از کلاهبردار بزرگ، بابک زنجانی، فراهم کند که گویا به نتیجه نرسیده است. بر اساس اطلاعات رسیده، همچنین بعد از بازداشت بابک زنجانی، باقری‌درمنی برای آزادی زنجانی به مرجع قضائی مراجعه و اعلام می‌کند هر چقدر لازم باشد حاضر است وثیقه بگذارد تا بابک زنجانی آزاد شود، اما مقام قضائی با توجه به وضعیت پرونده بابک زنجانی، پذیرفتن هرگونه وثیقه را رد می‌کند.

باید دید افراد دیگری که در آینده نامشان از پرونده درمنی شنیده می‌شود، چه کسانی هستند؟ افرادی که شاید با مسامحه نامی از آن‌ها به میان نیاید، یا آنکه مهره‌ای سوخته باشند که نام‌بردن از آن‌ها تشویشی برای هیچ‌کس ایجاد نکند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ باور کنید اینجا آمریکاست!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

تقدیر رئیس پلیس از مأمور حادثه پارک پلیس

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
برترین‌ها: با دستور فرمانده ناجا، رئیس پلیس پایتخت از عملکرد شایسته مأموران سر کلانتری چهارم در برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی پارک پلیس قدردانی کرد. پیشتر ویدیویی از برخورد پلیس با دختری در پارک پلیس تهران در فضای مجازی منتشر شد که با واکنش‌های مختلفی از سوی مسئولان و افکار عمومی مواجه شد. پلیس در توضیح این ماجرا اطلاعیه‌ای صادر کرد و در عین اشاره به اینکه اگر تخلفی در رفتار مأموران بوده باشد با آنها برخورد می‌شود «هنجارشکنی و اعتراض جمعی از شهروندان به رفتارهای دختر یادشده و دوستانش، همچنین تعرض آنها به مأموران پلیس» را علت برخورد با آنان برشمرد. وی اضافه کرد: در قضیه پارک پلیس تهران، موضوع را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدیم که مامور ما در چارچوب قانون، وظیفه قانونی خود را انجام داده که از او تقدیر کردیم. ویدئویی از حادثه پارک تهرانپارس که واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت را مشاهده کنید: در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید

واکنش جالب رئیسی به شعار ابراهیم بت شکن + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در همایش ائمه جمعه سراسر کشور واکنش جالبی به شعار ابراهیم بت شکن نشان داد. رئیس دستگاه قضا پس از شعار ابراهیم بت شکن که توسط حاضران سرداده شد، گفت: بت شکن رهبر معظم انقلاب است و ما سرباز ایشان هستیم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
رییس اتحادیه طلا و سکه در گفتگو با خبرانلاین، پیش بینی کرد در ۶۰ تا ۷۵ روز آینده تحولی جدی در بازار سکه و طلا و ارز رخ ندهد و روند حاکم بر بازار مشابه دو ماه گذشته خواهد بود. که در ۶۰ تا ۷۵ روز آینده قیمتها روندی مشابه دو ماه گذشته را داشته باشند و نوسانات بزرگی در بازار مشاهده نشود. ما در دو سال گذشته درگیر این نوسانات بودیم ولی امروز معتقدم تصمیمات از پختگی بیشتری برخوردار است، چیزی که حتی ۶ ماه پیش هم نمی‌توانستیم ادعا کنیم. این میان منتشر نشدن دستورالعمل و آیین نامه جدید نیز به ذهنیت بازار کمک کرده است. وی با اشاره به تحولات روزهای اخیر، مدعی شد صندوق‌های کشور خالی نیست و ادامه داد: فراموش نکنیم در بازار طلا هم بازار جهانی و ارز تاثیر مضاغف داشتند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کرمان موتور طرح فروش اقساطی هیوندای آزرا با مدل ۲۰۱۹ را آغاز می‌کند. به گزارش عصر ایران، در طرح فروش نقد و اقساط برای آزرا ۲۰۱۹، قیمت ۹۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که با اقساط ۱۲ تا ۲۴ماهه و تحویل ۳۰ روزه قابل واگذاری است. کرمان موتور زمان تحویل این خودرو را یک ماهه تعیین کرده و در ازای هرماه تأخیر ۲٫۵ درصد سود به خریداران پرداخت خواهد شد. این طرح از شنبه ۲۹ تیر به مدت یک هفته اجرایی می‌شود. برای مشاهده جدول در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید.

اخبار بیشتر