آخرین اخبار و جزئیات از حادثه آتش‌سوزی زاهدان
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

آخرین اخبار و جزئیات از حادثه آتش‌سوزی زاهدان

جزئیات حادثه آتش‌سوزی زاهدان از زبان پدر صبا عربی؛ دخترم و دوستش در آغوش هم سوختند

الفخبرگزاری الف
جزئیات حادثه آتش‌سوزی زاهدان از زبان پدر صبا عربی؛ دخترم و دوستش در آغوش هم سوختند
می‌گوید: بعد از آتش‌سوزی، صبا و دوستش که از ترس همدیگر را آغوش کشیده بودند را به زور از هم جدا کردند. آتش چیزی از صورت زیبای دخترم باقی نگذاشته بود و از دو دندان شیری افتاده اش پیکر سوخته‌اش را شناختم". این‌ها بخشی از ضجه‌ها و درد فراق یک پدر است. پدر کشتی‌گیری که دخترش را در حادثه تلخ آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان از دست داد.

ایسنا نوشت: مصاحبه نبود سراسر ضجه و آه بود. با بغضی در گلو از دلبری‌های صبا می‌گفت، از اینکه دردانه نابغه‌اش که آلرژی هم داشته، روز قبل از آتش سوزی آن مدرسه نحس گفته بود، "بابا! بوی چراغ نفتی اذیتم می‌کند و نفسم را بند می‌آورد". با گریه ادامه می‌دهد: "بعد از آتش‌سوزی، صبا و دوستش که از ترس همدیگر را آغوش کشیده بودند را به زور از هم جدا کردند. آتش چیزی از صورت زیبای دخترم باقی نگذاشته بود و از دو دندان شیری افتاده اش پیکر سوخته‌اش را شناختم". این‌ها بخشی از ضجه‌ها و درد فراق یک پدر است. پدر کشتی‌گیری که دخترش را در حادثه تلخ آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان از دست داد.

روز سه‌شنبه هفته گذشته بار دیگر آتش سوزی در مدارس و این‌بار در مدرسه غیرانتفاعی در زاهدان به عنوان یکی از مناطق محروم ایران، سوختن و پرپر شدن ۴ دانش آموز دختر در مقطع اول ابتدایی را به همراه داشت که قلب میلیون‌ها ایرانی را جریحه‌دار کرد. این حادثه نیز همانند تراژدی شین‌آباد تلخ و سوزناک بود. تراژدی که نتیجه بی‌مبالاتی و عدم نظارت مسئولان به ایمن سازی مدارس در بسیاری از نقاط ایران است و گویا قرار نیست هیچگاه از این‌گونه حوادث تلخ عبرت گرفته شود.

مونا خسروپرست، صبا عربی، یکتا میرشکار و مریم نوکندی ۴ دانش آموز مقطع اول ابتدایی در واحد آموزشی غیرانتفاعی"اسوه حسنه" زاهدان بودند که در این حادثه بر اثر سوختگی شدید جانشان را از دست دادند.

مرتضی عربی پیشکسوت کشتی زاهدان که در این حادثه، صبا دختر ۷ ساله خود را از دست داده علی رغم اینکه در بدترین شرایط روحی و روانی قرار دارد، در مصاحبه ای که سراسر آن اشک و آه بود به تشریح علل و چگونگی وقوع این حادثه تلخ پرداخت. او ضمن انتقاد شدید از بی‌توجهی مسئولان آموزش و پرورش استان و نمایندگان مجلس به مشکلات عدیده مردم، این فاجعه را حاصل بی تدبیری، عدم نظارت و بی توجهی به شایسته سالاری در انتخاب مسئولان استانی دانست.

می‌گوید مدرسه‌ای که آتش گرفت فقط ۱۰۰ متر با ناحیه ۲ آموزش و پرورش زاهدان فاصله دارد اما یک‌بار هم برای سرکشی و بررسی وضعیت مدرسه به آنجا نرفتند!

مصاحبه مرتضی عربی پیشکسوت کشتی زاهدان را در ادامه می خوانید:

*صبا آلرژی داشت و گفت چراغ نفتی کلاس نفسم را می گیرد

من زمان وقوع حادثه ماموریت بودم. صبا آلرژی داشت، شب قبل از رفتن به ماموریت به من گفت"بابا تو کلاس چراغ نفتی روشن می‌کنند نفسم می‌گیرد خیلی اذیت می‌شوم" خیلی روی این مسائل حساس بودم و دائما پیگیری می‌کردم به همین خاطر سال قبل با هزینه خودم بخاری هوشمند ژاپنی برای مدرسه شان خریدم. آن بخاری برقی بود و هیچ خطری نداشت و کاملا ایمن بود، طوری که اگر دستی به آن می‌خورد یا زمین می‌افتاد بصورت خودکار خاموش می شد. فوری به همسرم گفتم حتما فردا به مدرسه برو به مدیرشان بگو اگر امسال هم بخاری خوب ندارید یا بیایید بخاری را ببرید یا خودمان برایتان بیاوریم.

*مسئولان مدرسه هشدارمان را جدی نگرفتند

همسرم فردای آن روز به مدرسه صبا رفت و حتی گفتم به آن‌ها بگوید پول برق هم خودم می‌دهم و نگران قبض برق نباشند، آنها هم گفته بودند، "چشم خودمان می‌آییم و بخاری را از منزلتان می‌گیریم" اما نیامدند و فردایش باز از همان بخاری نفتی استفاده کردند و این حادثه رخ داد. همسرم خیلی تاکید کرده بود استفاده از بخاری نفتی خطر دارد و نباید دیگر از آن استفاده کنند اما بی مروت ها توجه نکردند. بخاری نفتی را دیگر در کوره و دهات هم استفاده نمی‌کنند چه برسد به مدرسه. وقتی نظارت نباشد و مسئولان خودشان را به خواب بزنند همین می شود. الان هم همه رفته‌اند و ما ماندیم این مصیبت. دخترک ۷ ساله‌ام سوخت و پرپر شد!

*صبا را از دندان های شیری اش که افتاده بود شناختم

من برای ماموریت کاری در تهران بودم که با من تماس گرفتند و گفتند که این اتفاق افتاده. وقتی رسیدم زاهدان برای شناسایی دخترم به پزشکی قانونی رفتم. وقتی صبا را دیدم نه صورت داشت نه بینی، دست ها و صورت زیبای دخترم از بین رفته بود، طوری که اصلا قابل شناسایی نبود. چند روز قبل ۲ دندان شیری صبا افتاده بود وقتی دندان هایش را دیدم مطمئن شدم این چیزی که روبرویم گذاشته اند دردانه و جانم صبا است (دیگر گریه امانش رامی برد اما به هر شکل ممکن ادامه می دهد)

جزئیات حادثه آتش‌سوزی زاهدان از زبان پدر صبا عربی؛ دخترم و دوستش در آغوش هم سوختند - 13

*وقتی کلاس آتش گرفت معلم‌شان فرار کرد و دیگر کسی او را ندید!

یکی از همکلاسی‌های دخترم که از این حادثه زنده بیرون آمد برایم تعریف کرد و گفت"چراغ نفتی روشن بود،در همان حال خانم معلم نفت آورد داخل چراغ بریزد اما به محض ریختن نفت چراغ گر گرفت و ترکید، معلم جوان فورا از مهلکه فرار می‌کند و جان خودش را نجات می‌دهد و اصلا هیچ‌کاری برای نجات بچه‌ها انجام نمی دهد. دیگر هم هیچکس او را ندید حتی در مراسم تشییع!.

۷ دختر داخل اتاقی که هیچ پنجره ای نداشت گیر می‌کنند، درب خروج هم بقدری باریک بود که ۲ نفر کنار هم نمی‌توانستند خارج شوند، چراغ نفتی هم جلوی درب داخل اتاق بود که آتش گرفت، به همین خاطر خروج از اتاق خیلی سخت شده بود، ۳ نفر از بچه‌ها به هر شکل ممکن سریعا فرار می‌کنند اما ۴ نفر داخل اتاق می‌مانند، موکت هم کف اتاق بوده که فورا آتش می‌گیرد بطوری‌که این طفلان معصوم دیگر نمی‌توانند خارج شوند، از ترس به انتهای اتاق برمی‌گردند و زنده در آتش می سوزند،جزغاله می شوند.

*صبا و دوستش در آغوش هم سوختند!

(گریه امانش را بریده و من هم دیگر اختیار از کف می‌دهم اما در همان حال او می گوید و من هم می‌نویسم) باقیمانده بچه ها از ترس به ته کلاس می روند. صبا دخترم با دوستش همدیگر را سفت در آغوش می‌گیرند، دخترم کاپشن پلاستیکی تنش بود، با هم و در آغوش هم در آتش می سوزند بطوری که بعد از خاموش کردن آتش به سختی آن ها را از هم جدا کرده بودند!

*همسایه‌ها گفتند فقط از دل آتش صدای ناله بچه‌ها را می‌شنیدند

یکی از دانش آموزانی که زنده ماند دقیق برایم تعریف کرد که معلم‌شان که جانش را نجات می‌دهد فرار می‌کند و اصلا هیچ کاری نمی‌کند. مدیر مدرسه هم نبوده و کسی که جانشین‌اش بوده هم معلوم نیست چرا هیچ کاری نکرده. با آتش گرفتن کلاس همسایه ها با دیدن دود و شعله های آتش از بالای دیوار وارد مدرسه می‌شوند و بعد هم با کمک آتش نشانی آتش را بالاخره خاموش می‌کنند. همسایه ها می گفتند فقط صدای خفیف ناله می شنیدیم.

*چیزی از جگرگوشه ام باقی نمانده بود!

نمی دانم چقدر طول کشیده بود تا آتش را خاموش کنند اما تا خاموش کنند و به دادشان برسند چیزی از جگر گوشه ام باقی نمانده بود. آتش تمام صورت و تن‌شان را سوزاند و چیزی از آن ها باقی نگذاشت. این یعنی بچم خیلی تو آتش بود!

جزئیات حادثه آتش‌سوزی زاهدان از زبان پدر صبا عربی؛ دخترم و دوستش در آغوش هم سوختند - 23

*با نذر و نیاز صبا را از خدا گرفتیم

خدا را شکر تمکن مالی دارم، صبا یک نابغه بود، این بچه بی نظیر بود، خیلی با ادب و مهربان بود طوریکه به همه احترام می گذاشت و دوست و آشنا و غریبه هر کس که او را می دید شیفته‌اش می شد. 6 سال بود بچه دار نمی شدیم. مادرم سفره حضرت زینب(س) و رقیه(س) نذر کرد، انقدر از خدا خواستیم تا بالاخره صبا را به ما هدیه کرد.

*صبا با شیرین زبانی هایش خستگی را از تنم درمی آورد

وقتی شب خسته از سرکار یا باشگاه کشتی به خانه می آمدم تا وارد خانه می شدم همیشه صبا اولین نفری بود که به استقبالم می آمد، دورم می چرخید، همه اتفاقاتی که در طول روز برایش افتاده بود را با شور و هیجان برایم تعریف می کرد. صدایش، بوسه هایش خستگی را از تنم درمی آورد، صبا را روی کولم می‌گذاشتم و بازی می‌کردیم. هر چه می‌خواست انجام می دادم بعد هم می رفتیم با ماشین بیرون و گردش چون خیلی ماشین سواری دوست داشت.

*دیگر چطور زنده بمانم؟

کمرم شکست. صبای من مهربان و بی گناه بود. او بهشتی شد اما من و مادرش چکار کنیم، چراغ خانه ام بود. دیگر بدون او چطور نفس بکشم؟ چطور می توانم زنده بمانم؟

*مدیر مدرسه گفته بود مثل چشم‌مان از صبا مراقبت می کنیم!

بچه‌ام مدرسه نمونه دولتی درس می خواند تا اینکه مدیر همین مدرسه لعنتی غیرانتفاعی پیش همسرم آمد و التماس کرد صبا را در مدرسه ما ثبت نام کنید. مدرسه ما غیرانتفاعی است، امکانات در اختیارشان می‌گذاریم، معلم‌شان در استان بهترین است. همسرم گفته بود شوهرم باید اجازه بدهد، با من تماس گرفتند باز هم التماس کردند بچه‌ات را دست ما بسپار قول می دهیم مثل چشم‌مان از او مراقبت کنیم. گفت صبا نابغه است و حیف است هدر شود، اما قبول نکردم، گفت برای مراقبت و موفقیت او تعهد کتبی می دهیم. انقدر اصرار کرد که بالاخره قبول کردم.

*کاش دخترم را دست‌شان نمی سپردم

 نمی دانستم روزی می رسد جنازه سوخته دخترم را تحویلم بدهند. الان خودم را روزی هزار بار تف و لعنت می‌کنم کاش قبول نمی کردم، کاش دخترم را به دستشان نمی‌سپردم. همه حرف هایشان دروغ بود، دکان و دستگاه راه انداخته بودند که جیب مردم را خالی کنند و سر بچه هایمان این بلا را بیاورند.

چند ماه پیش خودم شخصا رفتم از مدرسه شان بازدید کنم. وضع مالی ام نسبتا خوب است به آن ها هم همان موقع گفتم هرچه کم دارید به من بگویید خودم تهیه می‌کنم تا دخترم و دانش آموزان دیگر راحت باشند تا اینکه حدود ۳ هفته پیش صاحبخانه جوابشان کرد. حتی گفتم ملک خوب هم برایتان سراغ دارم اما خودشان رفتند یک ملک دیگر پیدا کردند. من خیلی حساسیت داشتم اما بدبختی تو این ۲۰ روز خیلی گرفتاری کاری داشتم و فرصت نشد بروم و جای جدیدشان را ببینم. همیشه مدام می رفتم، دخترم با سرویس شخصی می رفت و می‌آمد. مدام به راننده تاکید می‌کردم صبا را تحویل مدرسه بده و بعد برو. به دخترم می‌گفتم تا آقای قاسمی نیامده از مدرسه بیرون نیا.

جزئیات حادثه آتش‌سوزی زاهدان از زبان پدر صبا عربی؛ دخترم و دوستش در آغوش هم سوختند - 35

*صبا را لای پتو می‌پیچیدیم تا مبادا سرما بخورد

خودم و همسرم شاغل بودیم وقتی صبا بدنیا آمد، ۵ سال توی پتو می‌گذاشتیم و به خانه مادرم می بردیم تا مبادا سرما نخورد. چه می دانستم چنین سرنوشتی دارد!

*مگر شکوه و شکایت فایده ای هم دارد؟

از او می پرسم پس از این اتفاق آیا از مسئولان مدرسه و آموزش و پرورش شکایت کرده یا خیر. پس از کمی مکث می‌گوید: مگر شکوه و شکایت فایده ای هم دارد؟ عاقبت دختران شین آبادی چه شد؟ مگر ککشان هم گزید و کاری کردند؟ این همه اتفاق افتاد چه کار کردند؟ اصلا نمی‌دانیم تو این مملکت شکایت پیش که ببریم و حرف‌مان را به که بگوییم؟ مگر گوش شنوایی هم برای دردهای مردم هست؟

*مدرسه ۱۰۰ متر با آموزش و پرورش فاصله داشت اما یکبار هم سرکشی نکردند!

همین مدرسه‌ای که آتش گرفت فقط ۵۰ یا ۱۰۰ متر با اداره ناحیه ۲ آموزش و پروش زاهدان فاصله دارد، حتی یکبار هم نیامدند ببینند این مدرسه آیا ایمنی های لازم را دارد و استاندارد هست که بعد اجازه تاسیس مدرسه را بدهند. کلاسی که پنجره‌ای ندارد و یک درب کوچک دارد نباید سرکشی کنند و بپرسند که برای گرم کردن کلاس چه کار می خواهند بکنند؟ پس وظیفه این ها چیست؟ چرا کسی جواب نمی‌دهد؟

*این اتفاقات نتیجه بیچارگی ماست

این اتفاق و صدها اتفاق دیگر که جان خیلی ها را گرفت نتیجه بی تدبیری و بی مسئولیتی مسئولان ماست. این ها نشان دهنده بدبختی و بیچارگی ماست. نمی دانیم دردمان را به که بگوییم، دیگر چه فایده دخترم سوخت و رفت، کمرم شکست.

*مسئولان برای بچه های خودشان هم همینطور بی تفاوتند؟

مسئولان مدرسه که همه فرار کرده‌اند و کسی اصلا از آن ها خبر ندارد. مسئولان آموزش و پرورش هم فقط یک سر به مراسم تشییع آمدند و رفتند. گفتند معاون وزیر و مدیر کل آمده بودند. فقط آقای ارجمندی از مسئولان آموزش و پرورش که از دوستانم است بنده خدا از همان اول بالای سر بچه‌ام آمده بود. هر کسی بیاید دیگر فایده ای ندارد، نوش دارو پس از مرگ سهراب دیگر چه سودی دارد؟ الان نماینده و وزیر هم بیایند مگر فایده‌ای دارد و صبای من برمی‌گردد؟! چرا نباید وزیر آموزش و پرورش و مدیرکل برکنار شوند؟ دیگر چه اتفاقی باید بیفتد که این ها برکنار شوند؟ چرا نباید از وضعیت مدارس که مثلا خانه دوم بچه های مردم است خبر داشته باشند؟ برای بچه های خودشان هم همینطور بی‌تفاوتند؟

*مدیرکل آموزش و پرورش برکنار نشده چون پشتش به یک سری نماینده مجلس گرم است

چرا مدیر کل آموزش و پرورش استان با این همه مشکل نباید برکنار شود؟ می‌دانید چرا؟ چون پشتش به یکسری نماینده مجلس گرم است و این آقا با همه بدبختی مردم چند سال است از جایش تکان نمی خورد. مگر یک خانم جوان را نکشتند؟ خیلی اتفاقات دیگر در مدارس استان افتاد اما هیچ کس پیدا نشد به این‌ها بگوید خرت به چند؟ آقا بدبختیم، درد داریم از کجا بگویم؟

*وقتی نماینده مان فکر همه چیز است الا درد مردم کجا شکایتت ببریم؟

زاهدان مرکز استان است اما بعد از این همه سال فقط ۵ درصد مردم گاز دارند. این بدبختی ماست. این همه نعمت خدادادی اما سهم بچه هایمان یک بخاری نفتی است. به که شکایت ببریم؟ به استاندار، یا فرماندار؟ وقتی نماینده مجلس که با رای همین مردم و با هزار وعده و وعید انتخاب شده فکر همه چیز است الا درد مردم استانش، حرف زدن چه فایده ای دارد؟ نماینده مجلس بجای حل مشکل این مردم بیچاره، مدیر کل انتخاب می کند، در استانداری کسی نمی تواند روی حرف نماینده حرف بزند، هر کسی که مطابق میل‌شان رفتار کند و خرج تبلیغاتشان را داده باشد هر کاری هم کند می ماند.

*می‌خواستم در پیشکسوتان به کشتی ادامه بدهم اما این اتفاق کمرم را شکست

رییس هیات کشتی امسال گفت مرتضی تو کشتی گیر خوبی بودی بیا و در رده پیشکسوتان کشتی بگیر. من هم گفتم خدا را شکر از زندگی ام راضی‌ام پس کشتی می‌گیرم اما الان کمرم شکست. چطوری می توانم دیگر کشتی بگیرم؟ اصلا دیگر نمی خواهم زنده بمانم.

*صبا مثل یک مادر دختر ۱۸ ماهه ام را تر و خشک می‌کرد

من یک دختر ۱۸ ماهه هم دارم. صبا ۷ سال داشت اما مثل یک مادر از سارینا مراقبت می‌کرد تا جایی‌که دیگر خیالمان راحت بود. انقدر که عاقل بود مثل یک مادر سارینا را تر و خشک می‌کرد. همسرم دارد دیوانه می‌شود نمی دانم به او چه بگویم تا آرام شود. الکی هم که نمی توانم دلداری‌اش بدهم. مگر بدتر از این هم داریم؟ بگویم مشیت الهی بوده؟ بنده او با بی مسئولیتی باعث این فاجعه شده. چرا خودمان را گول می زنیم.

جزئیات حادثه آتش‌سوزی زاهدان از زبان پدر صبا عربی؛ دخترم و دوستش در آغوش هم سوختند - 54

*ثانیه به ثانیه زندگی ام با صبا خاطره بود

همه زندگی من با صبا خاطره بود، لحظه به لحظه و ثانیه به ثانیه اش. تا خانه می آمدم می پرید بغلم می‌گفت بابا بوسم کن. از مدرسه اش می گفت. نقاشی هایش را نشانم می‌داد. نقاشی هایش فوق العاده بود، می‌گفت بابا ببین من هم می‌گفتم دخترم تو هنرمندی (گریه امانش نمی دهد) می خواستم تو این دنیا برایش بهشت بسازم اما جور دیگر بهشتی شد. همه داریم می سوزیم، یکی از دوستانم که چند روزی مهمان ما بود زنگ زده بود همش گریه می کرد می گفت مرتضی دارم دیوانه می‌شوم. از بس صبا به همه احترام می گذاشت و مهربان بود.

 یاد صبا و طوری که جگرگوشه ام آتش گرفت و جزغاله شد جگرم را آتش می زند.صبا فرزند بزرگم بود، نمی دانم چطور با این مصیبت کنار بیایم. کاش همه این‌ها خواب بود و یک نفر با سیلی از این کابوس بیدارم می‌کرد!

 در حال حاضر به گواه اهالی، تنها ۵ درصد زاهدان به عنوان مرکز استان سیستان و بلوچستان از نعمت گاز برخوردارند و ۹۵ درصد مردم از نفت سفید و یا کپسول گاز استفاده می‌کنند، جای تعجب است چرا علی رغم این موضوع با رسیدن فصل سرما مسئولان با حساسیت به وظیفه اصلی خود در نظارت دقیق بر وضعیت ایمنی مدارس عمل نمی‌کنند تا شاهد چنین حوادثی تلخ و زجرآوری نباشیم؟

خواندن خبر در سایت منبع

کاسبی با حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان

فارسخبرگزاری فارس
کاسبی با حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان
تهیه‌کننده یک فیلم توقیفی در تازه‌ترین حربه برای فشار به وزارت ارشاد و همراه ساختن افکار عمومی گفته که در صورت اکران این فیلم مشکل‌دار، تمام سود آن را برای تهیه بخاری گازی در مدارس کشور هزینه می‌کند!

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، هفته گذشته یک مدرسه پیش‌دبستانی و دبستان غیردولتی در زاهدان به دلیل استفاده از بخاری نفتی دچار آتش‌سوزی شد و ۴ دانش‌آموز مظلوم این مدرسه را به کام مرگ کشاند. (+)

پس از این حادثه تلخ، مدرسه مذکور پلمب و کارگروه ویژه‌ای تشکیل شد تا وضعیت سایر مدارس استان را به دلیل  استفاده از بخاری نفتی بررسی کند. (+) همچنین وزیر آموزش و پرورش به همراه شماری از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، جمعه ۳۰ آذر با سفر به زاهدان در منزل ۴ دانش‌آموز فوت شده حضور یافت و با خانواده آنان ابراز همدردی کرد.  بسیاری از چهره‌های فرهنگی و هنری نیز درباره این حادثه یا به ابراز همدری پرداختند یا به دلیل کمبود امکانات آموزشی از مسئولان کشور انتقاد کردند.

در این میان اما تازه‌ترین واکنش ـ و البته یکی از عجیب‌ترین‌ها ـ مربوط به تهیه‌کننده فیلم توقیفی «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا» به کارگردانی عبدالرضا کاهانی است. این فیلم موفق به دریافت پروانه نمایش نشد و داستانش (روابط نامتعارف سه دختر با مردان مختلف) به نحوی است که با حذف یک یا چند سکانس نیز امکان نمایش آن فراهم نمی‌شود. (+) حتی ابراهیم داروغه‌زاده معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی گفته بود: «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا» هم در شورای پروانه نمایش و هم در شورای عالی نظارت رد شده، این فیلم غیرقابل پخش تشخیص داده ‌شده و دلایلش را هم خود آقای کاهانی می‌دانند.

کاسبی با حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان - 4

سعید خانی تهیه‌کننده این فیلم خطاب به وزیر ارشاد نوشته است: «فیلمی که نه با پول کثیف پولشویی و نه رانت‌های دولتی ساخته شده، همچنان با توجه به اصلاحات جدید حتی مورد بازبینی مجدد قرار نمی‌گیرد! در شرایط اقتصادی امروز آیا صلاح است که سرمایه واقعی بخش خصوصی بیش از ۳ سال بایکوت شود؟»

او در پایان نوشته‌اش، از حادثه پیش‌آمده در مدرسه زاهدان نهایت سوءاستفاده را برده و تصریح کرده است: «همین جا می‌خواهم به شما به عنوان تهیه‌کننده و مالک ۷۰ درصد فیلم «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا» قولی بدهم. در صورت اکران، تمام سود فیلم را تقدیم کنم به وزارت محترم آموزش و پرورش جهت تهیه بخاری گازی در مدارس سراسر کشور.»

این تهیه‌کننده ـ که خود را مستقل می‌خواند ـ مشخص نیست به دنبال بازگشت سرمایه پس از ۳ سال است یا دنبال اکران فیلم؟ اگر می‌خواهد سرمایه‌اش بازگردد، پس با اهدای آن به آموزش و پرورش این امر محقق نمی‌شود. اگر هم می‌خواهد فیلمش را اکران کند، باید بداند «گروکشی» راهش نیست.

مطمئناً کاسبی با حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان و سوءاستفاده از افکار عمومی،‌ از پول‌های کثیف در سینما هم کثیف‌تر است!

خواندن خبر در سایت منبع

زاهدان| سیاست‌های کلی مدارس غیرانتفاعی نیازمند بازنگری است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
زاهدان| سیاست‌های کلی مدارس غیرانتفاعی نیازمند بازنگری است
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زابل با ارسال نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر آموزش و پرورش خواستار بازنگری در سیاست‌های کلی مدارس غیرانتفاعی شد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زابل با ارسال نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر آموزش و پرورش در پی حادثه اخیر آتش سوزی دبستان اسوه حسنه زاهدان خواستار بازنگری در سیاست‌های کلی مدارس غیرانتفاعی شد. متن این نامه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

وزیر محترم آموزش و پرورش

سلام علیکم

بی شک آموزش و پرورش یکی از پایه‌های مهم هر کشور در جهت رشد و تعالی است که ایجاد عدالت اجتماعی در جامعه، بدون وجود نگاه عدالت محور در آن، غیر ممکن است. اما متاسفانه امروز و در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، ساختار آموزش و پرورش ما هیچ شباهتی به  آرمان های امام مستضعفین و نص قانون اساسی چنانکه در اصول سوم، چهارم و سی ام متذکر می شود، ندارد.

جای بسی اندوه است که وجود برخی افراد سودجو در بدنه آموزش و پرورش و بعضاً وجود جریان های مدیریتی هم سو با این افراد کار را به جایی رسانده که امروز عملاً این صنعتِ خود ساخته، تبدیل به عامل جدا کننده سرنوشت فقیر و غنی شده  طوری که از همان ابتدا شرایط تحصیل مناسب برای برخی اقشار فراهم نمی شود که البته این معضل در سیستان و بلوچستان بسیار بزرگ تر و فراگیر تر است و بحث در این خصوص بسیار بسیط و طولانی است.

 امروز نمودی از این نگاه دردناک را در ایجاد مدارس غیر انتفاعی متعدد،که برخی از آنها حتی کمترین ملزومات آموزشی و زیرساختی را نیز ندارند می توان مشاهده کرد.اعضای کمیسیون آموزش مجلس در حال بررسی حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان هستندبررسی کوتاهی‌های صورت گرفته درحادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدانحادثه دلخراش آتش سوزی مدرسه همه مردم زاهدان را عزادار کرد

در این بین خانه هایی که غالباً با جذب معلمان بازنشسته و بعضا افرادی که صلاحیت تربیتی ندارند و با کمترین امکانات آموزشی اقدام به ثبت نام دانش آموزان کرده و به عنوان مدارس غیرانتفاعی شناخته می‌شوند به صورت نمونه هایی غیرقابل قبول، مصداق عینی نگاه نادرست به آموزش و پرورش هستند که پیامدهای منفی آن‌ها علاوه بر سوزاندن استعدادهای کودکان این مرز و بوم، در صبحگاه سه شنبه 27 آذر ماه امسال موجب سوختن چهار کودک معصوم در آتش بی تدبیری و سودمحوری این ساختار شد.

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زابل به عنوان نماینده قشر دانشجو خواستار برخورد جدی با این خانه_مدرسه‌ها و تجدیدنظر در اعطای مجوز به آن‌ها است.

البته مواضع اخیر در خصوص بازبینی مدارس غیرانتفاعی هرچند دیر اما قابل تقدیر است. امید است این سخن به مرحله اجرا رسیده و علاوه بر بازبینی امکانات آنها به بازنگری در سیاست های کلی مدارس غیرانتفاعی نیز بیانجامد.

بی شک تنها عاملی که باعث لحن آرام و بیان کلی مسائل از طرف جنبش دانشجویی می‌شود عدم تحمیل هزینه به انقلاب اسلامی و کشور عزیزمان است که این مسئله با توجه به توازن هزینه ها و فواید، میتواند در شرایطی دیگر تغییر کند.

خواندن خبر در سایت منبع

بازدید نمایندگان از مدرسه حادثه دیده زاهدان /تصاویر

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
بازدید نمایندگان از مدرسه حادثه دیده زاهدان /تصاویر
تسنیم نوشت: اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از مدرسه حادثه‌دیده زاهدان بازدید کردند.

اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در سفر به زاهدان از نزدیک از پیش دبستانی و دبستان غیردولتی دخترانه اسوه حسنه که چند روز پیش دچار آتش‌سوزی شده بود بازدید کردند.

بازدید نمایندگان از مدرسه حادثه دیده زاهدان /تصاویر - 1بازدید نمایندگان از مدرسه حادثه دیده زاهدان /تصاویر - 3بازدید نمایندگان از مدرسه حادثه دیده زاهدان /تصاویر - 4بازدید نمایندگان از مدرسه حادثه دیده زاهدان /تصاویر - 5بازدید نمایندگان از مدرسه حادثه دیده زاهدان /تصاویر - 6

خواندن خبر در سایت منبع

بازدید نمایندگان مجلس از مدرسه حادثه دیده زاهدان به روایت تصاویر

تسنیمخبرگزاری تسنیم
بازدید نمایندگان مجلس از مدرسه حادثه دیده زاهدان به روایت تصاویر
اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از مدرسه حادثه‌دیده زاهدان بازدید کردند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در سفر به زاهدان از نزدیک از پیش دبستانی و دبستان غیردولتی دخترانه اسوه حسنه که چند روز پیش دچار آتش‌سوزی شده بود بازدید کردند.

بازدید نمایندگان مجلس از مدرسه حادثه دیده زاهدان به روایت تصاویر - 2بازدید نمایندگان مجلس از مدرسه حادثه دیده زاهدان به روایت تصاویر - 4بازدید نمایندگان مجلس از مدرسه حادثه دیده زاهدان به روایت تصاویر - 5بازدید نمایندگان مجلس از مدرسه حادثه دیده زاهدان به روایت تصاویر - 6بازدید نمایندگان مجلس از مدرسه حادثه دیده زاهدان به روایت تصاویر - 7بازدید نمایندگان مجلس از مدرسه حادثه دیده زاهدان به روایت تصاویر - 8بازدید نمایندگان مجلس از مدرسه حادثه دیده زاهدان به روایت تصاویر - 9بازدید نمایندگان مجلس از مدرسه حادثه دیده زاهدان به روایت تصاویر - 10بازدید نمایندگان مجلس از مدرسه حادثه دیده زاهدان به روایت تصاویر - 11

خواندن خبر در سایت منبع

ابراز همدردی آیت‌الله صافی گلپایگانی با خانواده‌های حادثه‌ مدرسه اسوه‌ حسنه زاهدان

فارسخبرگزاری فارس
ابراز همدردی آیت‌الله صافی گلپایگانی با خانواده‌های حادثه‌ مدرسه اسوه‌ حسنه زاهدان
آیت‌الله صافی گلپایگانی در پیامی ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های داغدار حادثه مدرسه اسوه حسنه زاهدان هیأتی را برای عرض تسلیت به زاهدان اعزام کردند.

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس؛ دفتر آیت‌الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید در پیامی ضمن تسلیت و همدردی با خانواده‌های داغدیده حادثه زاهدان که به کشته شدن چهار کودک معصوم منجر شد خواستار تخصیص اعتبارات کافی به مدارس مناطق محروم شد.

متن پیام به این شرح است

بسمه تعالی

ضایعه دلخراش جان باختن تعدادی از نونهالان عزیز، دختران معصوم در زاهدان موجب تأسف و تأثر گردید؛ این حادثه بار دیگر قلوب ملت ایران را جریحه‌دار کرد.

مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی با خانواده‌های داغدار در این غم بزرگ شریک و همدرد بوده و از خداوند متعال صبر و بردباری را بری آنان مسئلت داشته و از مسئولین امر می‌خواهند که نسبت به این  حادثه با دقت و حساسیت بررسی کامل نموده و در تقلیل آلام خانواده‌های مکرم معزی کوشش نمایند.

قطعاً عدم اختصاص اعتبارات کافی نباید زمینه‌ساز چنین حوادثی باشد و یقیناً اولویت اول اعتبارات بر آموزش و تربیت فرزندان عزیز اسلام بخصوص در مناطق محروم می‌باشد.

حسب الامر مرجع عالیقدر هیأتی از سوی معظم له برای عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار اعزام گردید.

خواندن خبر در سایت منبع

دادستان زاهدان: مدارس غیراستاندارد پلمب می شود

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
دادستان زاهدان: مدارس غیراستاندارد پلمب می شود
دادستان زاهدان: مدارس غیراستاندارد پلمب می شود - 0

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: برای جلوگیری از تکرار حوادث ناگوار مدرسه اسوه حسنه این شهر به سازمان های بهزیستی و آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان ابلاغ شده مدارسی که استاندارد نیست، پلمب شود.

حجت الاسلام علی موحدی ‌راد روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در حادثه اخیر مدرسه دخترانه اسوه حسنه دستور بازداشت عوامل سهل انگار در این حادثه و مسببان آتش سوزی صادر و پرونده به قید فوریت در دستور رسیدگی قرار گرفت.وی ادامه داد: تاکنون 2 متهم در رابطه با آتش سوزی این مدرسه دستگیر شدند.

به گزارش ایرنا یک واحد آموزشی پیش دبستانی و دبستان غیر انتفاعی در خیابان مصطفی خمینی 23 زاهدان روز سه شنبه هفته گذشته 27 آذرماه طعمه حریق شد که در آن چهار دانش آموز این مدرسه دخترانه به نام های مونا خسروپرست، صبا عربی، مریم نوکندی و یکتا میرشکار دچار آتش سوزی شدند.

پیکر یکتار میرشکار، صبا عربی و مونا خسروپرست روز چهارشنبه هفته از مقابل مسجد جامع زاهدان و پیکر دانش آموز مریم نوکندی روز پنجشنبه هفته گذشته تا بهشت محمد رسول الله (ص) زاهدان تشییع و در آرامگاه ابدی شان خاکسپاری شدند.

از زمان وقوع حادثه تاکنون وزیر آموزش و پرورش، معاون وزیر آموزش و پرورش، نماینده وزیر بهداشت، محمود رضا پیروی دبیر کل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به زاهدان سفر کرده اند.

خواندن خبر در سایت منبع

خواهر دوقلوی دختر فوت شده در حادثه زاهدان: التماس‌ها و ضجه‌های خواهرم از گوشم بیرون نمی‌رود

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
خواهر دوقلوی دختر فوت شده در حادثه زاهدان: التماس‌ها و ضجه‌های خواهرم از گوشم بیرون نمی‌رود
برای هردو دخترم که دوقلو بودند، سه‌میلیون و سیصد چهارصد‌هزار تومان پول ثبت‌نام در مدرسه دادم؛ به جز پول کتاب و بقیه چیزها.

میرشکاری پدر یکتاست. یکی از دوقلوهایش سوخت و حالا یکی دیگر از دوقلوها زانوی غم بغل گرفته؛ غم از دست دادن کودکش و دیدن چهره پر از ناراحتی دختر دیگرش او را از پا درآورده.

به گزارش عصر ایران، روزنامه شهروند نوشت: چهار روزی می‌شود که خانه چهار خانواده زاهدانی پر از غم و اندوه است. سیل جمعیت هر روز به این خانه‌ها سرازیر می‌شود تا شاید بتوانند تسلی دل این داغدیدگان باشند. اما هیچ چیزی نمی‌تواند غم سنگین دل آنها را مرهم شود.

این خانواده‌ها همراه با دختران خردسال‌شان سوختند. حالا در این ٥روز فقط صدای گریه و شیون از این خانه‌ها شنیده می‌شود و مردم سیاه‌پوشی که خودشان هم می‌دانند با هیچ کلمه‌ای نمی‌توانند تسلی‌بخش این خانواده‌ها باشند.

خانواده‌های میرشکار، عربی، خسروپرست و نوکندی حالا غمگین‌ترین خانواده در زاهدان و این روزها پذیرای مهمانانی هستند که از گوشه و کنار برای تسلیت به آن‌جا می‌روند. در این میان مسئولان زیادی هم به این خانواده‌ها سر زده‌اند. در میان مسئولان صبح دیروز وزیر آموزش‌وپرورش و دبیرکل جمعیت هلال‌احمر به همراه رئیس سازمان جوانان هلال‌احمر از خانه این داغدیدگان بازدید کردند و به آنها عرض تسلیت گفتند.

صبح روز سه‌شنبه ٢٧ آذر ماه بود که فاجعه‌ای تلخ در مدرسه پیش‌دبستانی غیردولتی «اسوه حسنه» در خیابان مصطفی خمینی شهر زاهدان رخ داد. حادثه‌ای که در آن بیش از ٥٠دانش‌آموز نجات یافتند، اما ۴ دانش‌آموز در این آتش‌سوزی گرفتار شدند. پس از گذشت ساعتی دو نفر از دختران جان باختند. یک روز بعد هم نفر سوم و درنهایت هم چهارمین دانش‌آموز حادثه‌دیده شامگاه چهارشنبه جان باخت. بلافاصله پس از این حادثه بود که مدیر و معاون آموزشی این مدرسه بازداشت شدند و به گفته دادستان عمومی و انقلاب زاهدان قصور این افراد محرز شده است.

خواهر دوقلوی دختر فوت شده در حادثه زاهدان: التماس‌ها و ضجه‌های خواهرم از گوشم بیرون نمی‌رود - 6

علت این حادثه هم از سوی آتش‌نشانی، آتش گرفتن بخاری نفتی اعلام شده است. ظاهرا کف کلاس‌های این مرکز پیش‌دبستانی موکت بوده که در گسترش آتش سوزی بسیار اثر داشته است. در این حادثه رئیس اداره آموزش‌وپرورش ناحیه ٢ شهرستان زاهدان نیز از سمت خود استعفا کرد. همچنین مجلس نیز به این موضوع ورود پیدا کرد و نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس، از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خواست هیأتی را برای بررسی حادثه آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان به این منطقه اعزام کند.

دخترم نمی‌خواست به مدرسه برودتمام جمله‌هایش با گریه و اندوه همراه است. هر لحظه تمام صحنه‌های فریادها و دردهای دختر کوچکش را در ذهن مرور می‌کند و عذاب می‌کشد. دختری که آن روز برخلاف روزهای دیگر نمی‌خواست به مدرسه برود. حالا غم از دست دادن کودکش کمر او را خم و صورتش را به غمگین‌ترین پدر عالم تبدیل کرده است. میرشکاری پدر یکتاست. یکی از دوقلوهایش سوخت و حالا یکی دیگر از دوقلوها زانوی غم بغل گرفته؛ غم از دست دادن کودکش و دیدن چهره پر از ناراحتی دختر دیگرش او را از پا درآورده. دختر کوچکش حالا دارد با عذابی دست‌و‌پنجه نرم‌می‌کند که توان مقابله با آن را خود پدر هم ندارد، چه برسد به دختر کوچکش که شاهد ضجه‌های خواهر دو قلویش در کلاس درس بود.

خواهر دوقلوی دختر فوت شده در حادثه زاهدان: التماس‌ها و ضجه‌های خواهرم از گوشم بیرون نمی‌رود - 9

این مرد درحالی‌که اشک می‌ریزد، آن روز تلخ را یک بار دیگر روایت می‌کند و به خبرنگار «شهروند» می‌گوید: «آن روز یکتا نمی‌خواست به مدرسه برود. او عاشق مدرسه بود. هر بار او را می‌رساندم از ذوقش با عجله از من خداحافظی می‌کرد و می‌رفت. با خوشحالی از من جدا می‌شد. اما آن روز برخلاف روزهای دیگر گریه می‌کرد و می‌گفت نمی‌خوام برم مدرسه. التماسم می‌کرد که او را مدرسه نبرم. من هم با او صحبت کردم و به بهانه این‌که باید مواظب خواهر دوقلویش یعنی یگانه باشد، او را با ناراحتی راهی مدرسه کردم. وقتی یاد گریه‌هایش می‌افتم، قلبم می‌خواهد از جا کنده شود. دخترم نمی‌خواست به مدرسه برود. او با ناراحتی رفت و دیگر بازنگشت. دخترم خیلی باهوش بود و با آن سه قربانی دیگر حادثه دوست صمیمی بودند و اتفاقا هر چهار نفرشان وضع تحصیلی عالی داشتند.

خواهر دوقلوی دختر فوت شده در حادثه زاهدان: التماس‌ها و ضجه‌های خواهرم از گوشم بیرون نمی‌رود - 11

یگانه و یکتا دوران پیش‌دبستانی را در مدرسه دختر بزرگم که حالا کلاس پنجم ابتدایی است، درس می‌خواندند. آن مدرسه دولتی بود. اما سه خواهر در یک مدرسه با هم نمی‌ساختند و مرتب دعوایشان می‌شد. از طرفی معلم یگانه و یکتا همسایه ما بود. وقتی این وضع را دید، از من خواست دخترهایم را در مدرسه آنها ثبت‌نام کنم. او گفت تعداد دانش‌آموزهای کلاس‌شان به حد نصاب نرسیده و اگر من دو دخترم را آن‌جا ثبت‌نام کنم، ظرفیت تکمیل می‌شود، در غیر این صورت کلاس اول را منحل می‌کنند، برای همین من هم درنهایت قبول کردم. پرونده دخترهایم را از مدرسه قبلی گرفتم و در مدرسه جدید ثبت‌نام‌شان کردم. برای هردو، سه‌میلیون و سیصد چهارصد‌هزار تومان پول ثبت‌نام دادم؛ به جز پول کتاب و بقیه چیزها. همان روز اول هم مدرسه را کامل دیدم. اما یک روز پنجشنبه بود که به ما پیامک زدند و گفتند مدرسه به دلیل عدم‌توانایی در پرداخت اجاره به جای جدید منتقل شده و آدرس جدید را به ما اعلام کردند. من فقط حیاطش این مدرسه را دیده و داخلش را ندیده بودم. یکتا می‌گفت مدرسه جدیدشان اصلا خوب نیست. یک راهروی باریک دارد و وقتی می‌خواهند تردد کنند، مرتب به جاهای مختلف برخورد می‌کنند. آنها با نئوپان یک اتاق ١٢ متری را از هم جدا و به کلاس‌های درس تبدیل کرده بودند.»او در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید: «دخترم یگانه حالا افسرده شده، او شاهد مرگ خواهر دو قلویش بوده است. او درباره آن روز می‌گوید، زنگ تفریح یکتا و صبا با هم به داخل کلاس می‌روند و ناگهان آتش‌سوزی شروع می‌شود. یگانه می‌گوید فقط معلم‌شان در مدرسه بوده؛ مدیر و معاونش که دو خواهر بودند، در مدرسه حضور نداشتند. دو معلم دیگر هم در کلاس‌هایشان بودند. همان لحظه آتش‌سوزی یگانه معلم‌شان را می‌بیند که دارد به سمت بیرون مدرسه می‌دود. یگانه به دنبالش می‌رود و با التماس از او می‌خواهد خواهرش را که داشت فریاد می‌زد، نجات دهد. معلم هم از همسایه‌ها کمک می‌خواهد و آنها در ابتدا دخترم و صبا را بیرون می‌آورند و بعد از ٥ دقیقه متوجه می‌شوند که دو دختر دیگر هم در کلاس هستند، برای همین سراغ آنها می‌روند. وقتی این دو دانش‌آموز را پیدا کردند، دست‌هایشان در دست همدیگر سوخته بودند. من دختر باهوشم را از دست دادم. دختری که عاشق نقاشی بود و می‌خواست نقاش شود. حالا یگانه مانده و صدای فریادهای خواهرش که هنوز در گوشش می‌پیچد. دختر بزرگترم و پسرم که ١٦ ساله است هم هر دو افسرده شده‌اند، ولی حال یگانه خیلی بدتر است، تا جایی که او را به خانه یکی از اقوام فرستاده‌ام تا از جمعیت دور باشد.»

فضای مدرسه تاییدیه نوسازی نداشت

درباره جزییات این حادثه و این‌که چه اتفاقی رخ داده است، مقامات آموزش‌وپرورش توضیحاتی ارایه کرده‌اند. مجتبی زینی‌وند، رئیس سازمان مدارس غیردولتی گفت: «در جلسات مختلف با مسئولان آموزش‌وپرورش و نوسازی مدارس، ابعاد مختلف این حادثه را پیگیر هستیم. حدود یک ماه قبل این مدرسه به فضای جدید نقل مکان کرده است، اما تاییدیه نوسازی و استحکام بنا را نگرفته و برای گرفتن مجوز فقط مکاتبه کرده بود. این مدرسه از ‌سال ۹۲ پیش‌دبستانی بوده و امسال هم توانست ضمیمه کلاس اول بگیرد، ولی این فضای جدید تاییدیه نوسازی نداشته است.»

خواهر دوقلوی دختر فوت شده در حادثه زاهدان: التماس‌ها و ضجه‌های خواهرم از گوشم بیرون نمی‌رود - 15

همچنین مشاور و نماینده ویژه وزیر آموزش‌وپرورش در حادثه زاهدان با بیان این‌که آموزش‌وپرورش استان در ارسال بخشنامه‌های ایمنی کوتاهی انجام نداده است، گفت: «بازرسی‌ها انجام و تذکرات لازم داده شده بود، اما درحال بررسی ابعاد دیگر حادثه هستیم. یک مورد دیگر این است که آموزش‌های ما به بچه‌ها عموما در رابطه با زلزله بوده و باید به دانش‌آموزان یاد بدهیم در مواقع بروز حوادثی چون آتش‌سوزی چه کنند. به نظر می‌رسد بچه‌ها به جای خروج از کلاس به زیر نیمکت و گوشه کلاس پناه برده بودند که معمولا مدل پناه بردن در هنگام زلزله است.»

خواندن خبر در سایت منبع

اعضای کمیسیون آموزش مجلس در حال بررسی حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان هستند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
اعضای کمیسیون آموزش مجلس در حال بررسی حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان هستند
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اعضای این کمیسیون در حال بررسی حادثه آتش‌سوزی مدرسه در زاهدان هستند، گفت: این حادثه باید به بهترین نحو مورد بررسی قرار گیرد تا به عنوان نمایندگان مجلس بتوانیم پیگیر موضوع باشیم.

- اخبار استانها -

میر حمایت میرزاده ظهر امروز در حاشیه بازدید از پیش دبستانی و دبستان غیردولتی دخترانه «اسوه حسنه» زاهدان که در پی بررسی علت آتش‌سوزی این مدرسه توسط اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس صورت گرفت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: در مجموع مجلس و نمایندگان وظیفه قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون را بر عهده دارد که در راستای بخش دوم مجلس وظیفه نظارت بر حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان را بر عهده گرفته است.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: کمیسیون آموزش تحقیقات و فناوری بلافاصله پس از حادثه آتش‌سوزی در پیش دبستانی و دبستان غیردولتی دخترانه اسوه حسنه در زاهدان که منجر به فوت چهار دانش‌آموز دختر شده بود، برای همدردی با خانواده‌های داغدار هیئتی را به زاهدان اعزام کرد.حادثه دلخراش آتش سوزی مدرسه همه مردم زاهدان را عزادار کرددیدگاه مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان درباره استعفا به خاطر آتش‌سوزی در مدرسهوزیر آموزش و پرورش: قصورکنندگان حادثه آتش‌سوزی زاهدان باید مورد بازخواست قرار گیرند

وی با بیان اینکه در جریان این سفر قرار است علت این حادثه از سوی این کمیسیون بررسی شود، عنوان کرد: این حادثه باید به بهترین نحو مورد بررسی قرار گیرد تا به عنوان نمایندگان مجلس بتوانیم پیگیر موضوع باشیم.

میرزاده خاطرنشان کرد:  پس از بازدید از مدرسه تصمیم گرفته شده تا با عوامل مربوطه نیز صحبتی صورت گیرد تا بتوانیم در رابطه با این موضوع در نهایت یک جمع‌بندی درست انجام دهیم.

وی گفت: باید بررسی شود به آن مکانی که مدرسه غیرانتفاعی در آن بوده به چه صورت مجوز داده شده همچنین باید بررسی شود آیا استانداردهای لازم در این مکان برای برپایی یک مرکز آموزشی رعایت شده یا خیر؟

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بارش نخستین برف پاییزی در تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اداره کل هواشناسی استان تهران هم درباره احتمال آبگرفتگی معابر و مسیل‌ها و اختلال تردد به ویژه در نواحی کوهستانی به دلیل رخداد مه و لغزندگی هشدار داده است. امروز در بخش‌های شمالی استان (به ویژه ارتفاعات شرقی) بارش باران، برف و کاهش محسوس دما پیش بینی و توصیه شده است از تردد یا اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری شود و به علت کاهش محسوس دما، تمهیدات لازم صورت پذیرد. همچنین به علت احتمال ریزش سنگ و لغزندگی هم در جاده‌های کوهستانی موارد ایمنی مدنظر قرار گیرد. از سویی با ورود سامانه بارشی در استان‌های ساحلی دریای خزر کاهش دما در برخی مناطق استان‌های شمالی و ساحلی پیش بینی شده است. این هفته با کاهش ۶ تا ۱۲ درجه‌ای در برخی مناطق استان‌های شمالی کشور هم بارش برف خواهیم داشت و بارش باران در استان‌های ساحلی دریای خزر ۵۰ تا ۸۰ میلی متر خواهد بود.

فیلم| واکنش صداوسیما به اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
افزایش شبانه قیمت بنزین به ۳۰۰۰ تومان، موجی از اعتراضات خیابانی را در سراسر ایران به راه انداخته است. صداوسیما که در ابتدا نسبت به اعتراضات مردمی درخصوص گرانی بنزین سکوت کرده بود، حالا به صورت مختصر به این اعتراضات پرداخته است. این اعتراضات تاکنون یک کشته داشته است. تعداد بازدید: ۱۴۳ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

بارش برف تا سه روز آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کارشناس سازمان هواشناسی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: حداقل تا سه چهار روز آینده بارندگی در نوار شمالی کشور و دامنه‌های البرز ادامه خواهد داشت و دمای هوا باز هم کاهش می‌یابد. امیر سرکرده افزود: همچنان بارش در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و دامنه‌های جنوبی البرز شامل تهران، شمال سمنان، زنجان و شمال استان‌های قزوین و البرز ادامه خواهد داشت.

غافلگیری شهرداری در برف پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
همزمان با نخستین بارش پاییزی برف، شهرداری تهران آمادگی بارش برف را نداشت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ترافیک صبحگاهی در برخی مناطق باعث قفل شدن برخی اتوبان‌های پایتخت شد.

ترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگاران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پیش بینی‌های هواشناسی و اخبار منتشره در هفته گذشته نشان می‌داد که امروز هوای تهران برفی است، اما شهرداری تهران ظاهرا دوباره غافلگیر شده است. ترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگارانترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگارانخبر تکمیل می‌شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پیش بینی‌های هواشناسی و اخبار منتشره در هفته گذشته نشان می‌داد که امروز هوای تهران برفی است، اما شهرداری تهران ظاهرا دوباره غافلگیر شده است. محسن قاسمی فر - ورودی بزرگراه کردستان به سمت جنوبکد ویدیو دانلود فیلم اصلی ناهید اکبرزاده - پل پارک وی، ابتدای مدرسمیترا لبافی - خیابان سئولکد ویدیو دانلود فیلم اصلیروایت یک راننده تاکسی‌های اینترنتی از ترافیککد ویدیو دانلود فیلم اصلیامیر نوایی - بزرگراه یادگار امامکد ویدیو دانلود فیلم اصلی

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری5 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری5 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

نماینده ویژه وزیر در طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی منصوب شد

ایسنا58 دقیقه قبل

مادر ۷ فرزند از تأثیر مثبت ازدواج در سن کم می‌گوید / تربیت فرزندانم را به حضور در تیم ملی تیراندازی ترجیح دادم

قدس آنلاین59 دقیقه قبل

عملکرد شهرداری تهران در برف‌روبی ضعیف بود

مهر1 ساعت قبل

احتمال فعال شدن متروی اصفهان تا عصر امروز وجود دارد

مهر1 ساعت قبل

برگزاری جشن نوشتار سینمایی به تعویق افتاد

ایسنا1 ساعت قبل

رسن غایب پرسپولیس مقابل نفت مسجد سلیمان

وانانیوز1 ساعت قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

14 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1