جدایی اصلاح‌طلبان از دولت به نفع کیست؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

جدایی اصلاح‌طلبان از دولت به نفع کیست؟

طریقت اصلاح‌طلبی و تدبیر رئیس جمهور

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
طریقت اصلاح‌طلبی و تدبیر رئیس جمهور
گفتمان روحانی در حوزه‌های مختلف، گفتمان اصلاح طلبی است و حمایت جریان اصلاح طلب، در واقع از گفتمان اعلامی او در تریبون‌هاست. اما میان این گفتمان و عملکردش در بسیاری از حوزه ها فاصله هست و نقدی که ما باید داشته باشیم در رابطه با عملکردهای اجرایی دولت روحانی است.

*جلال میرزایی

یکی از مهم‌ترین معماهای امروز جامعه نخبگان ما، یافتن مرز میان اصلاح طلبی و اعتدالگرایی است و اینکه این دو گفتمان چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی به همدیگر دارند. آیا می‌توان اعتدال‌گرایی را در امتداد اصلاح‌طلبی قلمداد کرد و یا اینکه، مفصل‌بندی متمایزی از همدیگر دارند؟

ذکر این نکته از این روست که بسیاری، با توجه به وام‌داری دولت به جریان اصلاحات در رسیدن به کرسی قدرت، بر این باورند که اعتدال گرایی مدلی به روز شده از اصلاح طلبی است، اما نکته در اینجاست، که جریان اصلاحات، خاستگاه و منشا خاص خودش را دارد و حمایت این جریان از روحانی در انتخابات ۹۲ و متعاقبا ۹۶ تاکتیکی کاربردی و عقلانیت محور برای گذار از جریان اصول‌گرا و محافظه‌کار حاکم بر جامعه بود. از این منظر نمی‌توان، با صرف حمایت از دولت آقای روحانی، مدعی همخوانی این دو جریان شد چه بسا که دولت کنونی خود مدعی گفتمانی جدید با شاخصه‌های مختص به خود است. برای همین است که از انتخابات سال ۹۲ که دکتر روحانی با حمایت اصلاح طلبان پیروز شد تاکنون که بیش از یک سال از انتخاب مجدد رئیس جمهور می‌گذرد علیرغم آن که افکار عمومی، روحانی و دولتش را با برچسب اصلاح طلبی می‌شناسند، رابطه دولت او با جریان اصلاح طلب با فراز و فرودهایی همراه بوده است.

برای آسیب‌شناسی چرایی این فراز و فرودها، هم باید جریان اصلاح طلبی را شناخت و هم ماهیت دولت روحانی را واکاوی کرد. جریان اصلاحات که با رهبری خاتمی، عارف، نوری، خوئینی‌ها، نبوی، مرعشی و … به عنوان اشخاص حقیقی، در کنار اشخاص حقوقی چون شورای هماهنگی احزاب، فراکسیون امید، شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان، کلیت جریان اصلاح طلبی را نشان می‌دهد. اما این جریان، به صورت یکدست نیست. برخی اصلاح‌طلبان بیرون از قدرت و برخی درون قدرت قرار دارند. به همین واسطه نگاه جریان اصلاح طلبی به دولت روحانی نگاه یکسانی نیست. برخی‌ها او را به طور کلی اصلاح طلب نمیدانند و هیچ انتظاری از دولت در جهت تحقق شعارهای اصلاح طلبی ندارند. برخی‌ها ضمن آنکه او را اصلاح طلب نمی‌دانند، اما رویکرد حمایتی از دولت بنا به مصلحت دارند و دست آخر گروهی در یک وضعیت بینابین، معتقد به حمایت نقادانه از دولت هستند.

از سوی دیگر برای بررسی چرایی این فراز و فرودها، باید ماهیت دولت روحانی را مورد کنکاش قرار داد. نکته نخست اینکه در داخل دولت روحانی یکدستی میان کابینه وجود ندارد و همچنین میان گفتمان روحانی و عملکرد او و کابینه‌اش تنافضی جدی وجود دارد. روحانی ضمن اینکه خود را مدیون اصلاح طلبی میداند، سعی میکند استقلال نسبی خود را از اصلاح طلبی نیز حفظ کند. روحانی و کابینه‌اش همواره از اینکه خود را به جریان اصلاح طلبی نزدیک کنند، هراس داشته‌اند. همین امر باعث روابط کج دار و مریز میان این جریان با اصلاح طلبی شده است.

با وجود چنین رویکردی که از سوی دولت روحانی نسبت به جریان اصلاحات وجود دارد جریان اصلاحات در برخورد با روحانی و اعضای کابینه‌اش، همواره سه رویکرد را طی این چند سال اتخاذ کرده است. برخی‌ها به مخالفت با او و کابینه‌اش برخواسته‌اند و برخی حمایت کامل از او را مد نظر داشته‌اند که معروف به استمرارطلبان شده‌اند و برخی به حمایت توام با نقد اعتقاد دارند. اما با توجه به شرایط کشور و اقداماتی که روحانی طی این چند سال انجام داده است باید میان عملکرد دولت روحانی و گفتمان سیاسی که از خود نشان داده، تفاوت گذاشت. گفتمان روحانی در حوزه‌های مختلف، گفتمان اصلاح طلبی است و حمایت جریان اصلاح طلب، در واقع از گفتمان اعلامی او در تریبون‌هاست. اما میان این گفتمان و عملکردش در بسیاری از حوزه‌ها فاصله هست و نقدی که ما باید داشته باشیم در رابطه با عملکردهای اجرایی دولت روحانی است. در واقع گفتمان اقای روحانی گرچه در گفتار پژواک اصلاح طلبی را در جامعه ندا می‌دهد اما عملکردش اصلاح طلبی نیست. بدین سان، حمایت ما از دولت در واقع حمایتِ گفتمانی است و نقد ما عملکردی است. اما برای نقد صحیح دولت باید معیاری داشت. معیار ما برای نقد دولت چیست؟ معیار ما همسانی حرف و عمل است. جریان اصلاح طلبی، از ضرورت توسعه سخن میگوید دولت باید از تمام ظرفیت‌هایش برای توسعه بهره ببرد. اما در دورن دولت نوعی بی‌رمقی حاکم است. برای مثال زمانی که اقای جهانگیری گفت توان جابه جا کردن منشی خود را ندارد، اقبال عمومی جامعه به اقای جهانگیری به شدت منفی شد، و اینکه در صورت فقدان توانایی برای پیشبرد امور، چه ضرورتی برای تداوم حضورش در قدرت وجود دارد.

همچنین اصل و اساس جریان اصلاحات، شایسته‌سالاری است و اینکه تخصص محوری ملاک نهایی افراد برای تصدی مناصب قدرت باید باشد. باز در این بخش شاهد، عملکرد ضعیف دولت و حاکم بودن نگاه جریانی و جناحی در تقسیم بندی قدرت هستیم. طی ماههای اخیر اخبار ناخوشایندی از حضور نزدیکان مقامات بلند پایه اجرایی قدرت در پست‌های مهم بودیم. این در حالی است که بسیاری از این افراد کمترین سابقه در حوزه اجرایی داشته و متاسفانه برخی وزرا دانسته و ندانسته بزرگترین ضربه به وجهه‌ی دولت می‌زنند. کسی در کشور منکر مزیت‌های فراوان قانون منع به کارگیری بازنشستگان نیست و اینکه جوانان متخصص عهده دار مناصب اجرایی قدرت گردند، اما فقدان، ساختارسازی در کشور و منافع محوری جریانها، عملا باعث شده از این قانون در جهت بده بستانهای سیاسی استفاده شود. این درحالی است اقای روحانی، رئیس جمهوری به کرات از آسیب‌های حضور نزدیکان دولت مردان در پستهای حساس در این برهه خاص زمانی سخن گفته‌اند. از این رو این انتظار از دولت می‌رود که با پایبندی به گفتمان اعتدال گرایی، به سهم خود در توسعه کشور موثر واقع شود. این رویکرد میتواند با ترکیبی از جوان گرایی، استفاده از ظرفیت گروههای اهل سنت و زنان، به منصه ظهور برسد.

* عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی

خواندن خبر در سایت منبع

اصلاح طلبان از دولت جدا نیستند

ایرناخبرگزاری ایرنا
اصلاح طلبان از دولت جدا نیستند
تهران - ایرنا - دبیرکل حزب اراده ملت ایران مصالح و منافع ملی را اولویت اصلی جریان اصلاح طلبی در کشور دانست و گفت: انتقادها به معنای جدایی اصلاح طلبان از دولت نیست.

«احمد حکیمی پور» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با بیان این که اختلاف نظر و نقد همواره یک فرصت است نه تهدید، اظهار داشت: اگر چه اصلاح طلبان از عملکرد برخی از بخش‌های دولت انتقاد دارند و نظرات خود را نیز بیان می‌کنند، اما این نظرها به معنای خالی کردن پشت دولت و کنار گذاشتن دولت نیست.

دبیرکل حزب اراده ملت ایران تاکید کرد: نباید بیان انتقاد و نظرات مختلف اصلاح طلبان را به منزله جدایی آنها از دولت تلقی کرد و همچنین از آن طرف نباید با طرح نظرات خام، بهانه به دست مخالفان دولت و مخالفان اصلاح طلبان داد.

** برخی از دولت بد دفاع می‌کنند

حکیمی پور توصیه کرد: دامن زدن به این تفکر که دولت نیازی به نیروهای سیاسی و اجتماعی ندارد و خودبنیاد است و هر توان و هر سبدی از آرا که دارد متعلق به خودش است، خوب نبوده و حساسیت برانگیز است.

دبیرکل حزب اراده ملت ایران افزود: در فضای سیاسی و اجتماعی کشور نیز نباید این طور القا شود که دولت در جهت حذف احزاب و گروه‌های حامی خود حرکت می‌کند.

این فعال اصلاح طلب با تاکید بر اینکه مراعات در اظهارنظرها باید دو طرفه باشد، افزود: برخی از دولت بد دفاع می‌کنند و با یک سری از اظهار نظرها باعث می‌شوند عملا جریان‌های مخالف دولت و مخالف اصلاح طلبان سوء استفاده کنند.

**مصالح و منافع ملی اولویت اصلی جریان اصلاح طلبی است

حکیمی پور اظهار داشت: همواره اولویت اصلی جریان اصلاح طلبی مصالح و منافع ملی است؛ اصلاح طلبان در سپهر سیاسی کشور، بحث جریان و منافع حزبی خود و جبهه‌ای ندارند؛ و علیرغم انتقاد، کمک می‌کنند دولت موفق عمل کرده، به اهداف ترسیمی نظام برسد و در عین حال کشور را نیز خوب اداره کند.

وی تصریح کرد: اصلاح طلبان هرگز بدنبال این نیستند که ساز خودشان را بزنند، بلکه مسائل و مصالح کشور برایشان مهم است؛ اساسا همراهی وکمک به پیشرفت کشور تز اصلاح طلبی است.

دبیرکل حزب اراده ملت درباره آرایش سیاسی اصلاح طلبان از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ نیز گفت: آرایش سیاسی کشور در زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی مشخص می‌شود؛ انتخابات مجلس، آزمون و محکی سیاسی است که روشن می‌کند آرایش سیاسی کشور به چه صورتی خواهد بود.

وی گفت: اینکه تا سال ۱۴۰۰ و انتخابات ریاست جمهوری آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، و آرایش سیاسی کشور چگونه می‌شود از زمان انتخابات مجلس یازدهم، مشخص می‌شود.

سیام**۳۰۷۰**۱۵۳۵

خواندن خبر در سایت منبع

منتجب‌نیا: اصلاح‌طلبان نباید مقابل دولت قرار بگیرند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
منتجب‌نیا: اصلاح‌طلبان نباید مقابل دولت قرار بگیرند
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: به موازات حمایتی که از دکتر روحانی داریم، باید انتقاد کرده و نظارت خود را لحاظ کنیم. در حال حاضر اصلاح‌طلبان نباید در جبهه مقابل دولت قرار بگیرند.

حجت‌الاسلام و المسلمین رسول منتجب‌نیا اظهار کرد: در شرایط فعلی به دلیل فشارهای اقتصادی و مشکلاتی که برای مردم پیش آمده، نوعی دلسردی و نگرانی در آن‌ها احساس می‌شود، چه نسبت به اصولگراها که از پیش مایوس بودند که آن‌ها قدمی بردارند و چه نسبت به اصلاح‌طلبان که دولت را منتسب به آن‌ها می‌دانند و این نگرانی در آن‌ها وجود دارد.

وی افزود: اگر این شرایط ادامه پیدا کند، پیش‌بینی می‌شود که تا سال آینده طبیعتا حضور مردم پای صندوق کمرنگ خواهد بود و نتیجه آن نیز نتیجه خوبی برای نظام، دولت، مجلس و از جمله اصلاح‌طلبان نخواهد بود، اما چه باید کرد که این مسئله پیش نیاید، من معتقدم که بخشی از کارها به دولت مربوط می‌شود که دولت دکتر روحانی باید مشکلات اقتصادی کشور را به سرعت به حداقل برساند. مسئله تحریم و فشارهای خارجی زیاد است اما تمام مشکلات مربوط به آن‌ها نمی‌شود. دولت و وزرا باید تصمیم عاجل و شجاعانه‌ای بگیرند و

وی با بیان اینکه رییس جمهور بسیاری از کارها را می‌توانست انجام دهد اما ظرف این مدت انجام نداد، عنوان کرد: البته کارهای بزرگی به انجام رساند و کشور را از چنگال ندانم‌کاری‌‎هایی که در دولت گذشته بود، نجات داد اما بسیاری از کارها را که می‌توانست انجام دهد به دلیل ضعف در ستاد و وزرا و عدم شجاعت در مجموعه ایشان، به سرانجام نرساند. باید این مشکلات را حل کرد. اینکه بگوییم آمریکا و تحریم‌ها چنین کردند، کافی نیست.

منتجب‎نیا در ادامه با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبان از ابتدا در سال ۹۲ از روحانی حمایت کردند و من در سال ۹۶ بیان کردم که ما نباید چک سفید امضا به دولت بدهیم، تصریح کرد: به موازات حمایتی که از دکتر روحانی داریم، باید انتقاد کرده و نظارت خود را لحاظ کنیم. در حال حاضر اصلاح‌طلبان نباید در جبهه مقابل دولت قرار بگیرند.

این فعال سیاسی اصلاح‎طلب خاطرنشان کرد: افراطیون به عنوان مجموعه اندک غیر مردمی که در میان مردم جایگاهی ندارند، چگونه در برابر دولت ایستادند؟ طرح استیضاح دکتر ظریف که چهره‌ای محبوب، کارشناس، بین‌المللی است را با جرات و جسارت مطرح کردند، اما شکست خوردند، حتی سراغ رئیس مجلس نیز آمدند. آن‌ها با شدت و قدرت در حال برخورد هستند. ما نباید در میدان آن‌ها بازی کرده و دولت را تخریب کنیم اما نباید هم سکوت کنیم.

وی با بیان اینکه ما باید در کنار مردم، کارگران و کارمندان باشیم، عنوان کرد: باید مشکلات مردم را لمس و مطرح کنیم. باید از روحانی و دولت بخواهیم که این مشکلات را حل کنند. اگر این دو مسئله حل شود، مردم امیدوار می‌شوند و ما سال ۹۸ و ۱۴۰۰ شاهد حضور فعال و گسترده مردم پای صندوق‌های رای خواهیم بود.

منتجب‌نیا با اشاره به اینکه مجلس فعلی مجلس ایده‌آلی نیست، تصریح کرد: این مجلس، مجلس اصلاح‌‎طلبان نبوده و حتی لیست امید هم لیست امیدی نیست که بتوان به آن امید بست. من از ابتدا چنین نظری داشتم و اکنون نیز هر چه پیش می‌رویم، این مسئله را بیشتر لمس می‌کنیم، کمااینکه در شوراها نیز همینگونه است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: اقلیت نمایندگانی که از لیست امید وجود دارند، قابل تکیه و امید نیستند، کمااینکه در شوراها نیز همینگونه است. ما باید آب رفته را به جوی خودش برگردانیم و باید ضربه‌ای که به تحزب و احزاب در این کشور زده شده را جبران کنیم. مجموعه‌هایی که تشکیل دادند و ائتلاف‌های غیرقانونی که ایجاد شده، کار به جایی نمی‌برد و نتیجه آن نیز مشخص است. نتیجه شورای عالی سیاست‎گذاری اصلاح‌طلبان، لیست امید بود که آثار و نتایج آن را می‌بینیم.

وی بیان کرد: اگر به احزاب برگردیم، بزرگان ما رسما اعلام کنند که ما اشتباه کردیم، احزاب وارد صحنه شوند، احزاب شناسنامه‌دار بررسی کرده و چهره‌های شاخص را معرفی کنند، بسیاری از حساسیت‌ها کم می‌شود و چهره‌های شاخص‌تری وارد صحنه می‌شوند، بسیاری از بده بستان‌ها و لابی‌گری‌ها نیز که موجب بستن برخی از لیست‌های ناقص شده از بین خواهد رفت و به جای آن شایسته‌سالاری و لیست قدرتمند و قوی جایگزین خواهد شد.

منتجب‎نیا خاطرنشان کرد: تنها راه، برگشت به احزاب و تحزب است. بزرگان ما باید از این اشتباهی که مرتکب شده‌اند برگردند و بر احزاب تکیه کنند و آنچه که موازی یا جایگزین احزاب است را کنار بگذارند. آنچه که دنیا امروز به آن رسیده، مسئله تحزب است، باید آن را بپذیرند و اگر این کار انجام شود، ما مجلس و شورای بهتری خواهیم داشت.

این فعال سیاسی اصلاح‎طلب در خصوص استانی کردن انتخابات، گفت: یکی از نقاط مثبت قانون استانی کردن انتخابات که در مجلس و دولت مطرح بوده، این است که مجلس قدرتمندتری تشکیل شود، یعنی نمایندگانی وارد مجلس می‌شوند که مشهورتر بوده، وجهه اجتماعی بیشتری داشته باشند و حداقل بتوانند در استان خود رای بیاورند. این نقطه مثبتی است و نقطه منفی نیز وجود خواهد داشت. اگر این قانون به تصویب نهایی برسد و اجرا شود، مجلس از نظر قوت و قدرت نمایندگان بهتر می‌شود و نمایندگان قوی‌تری وارد صحنه می‌شوند.

وی با بیان اینکه پارلمان اصلاحات عبارت الاخری همان شورای عالی سیاست‌گذاری است، عنوان کرد: چرا ما از قانون فرار کنیم و سراغ تشکل‌هایی برویم که غیرقانونی و غیرطبیعی است؟ تمام دنیا به سراغ احزاب می‌روند و مسئله تحزب و نظام حزبی یک نظام تعریف شده و جاافتاده است. کجای دنیا به جای احزاب، هیئت تشکیل می‌دهند؟ پارلمانی درست کنیم که در قانون اساسی و قانونی عادی جایگاهی ندارد و دارای تعریف مشخصی نیست. دو، سه نفر چنین چیزی را طراحی کردند، کمااینکه قبلا برخی شورای عالی را طراحی کرده و متوجه قضیه شدند.

منتجب‎نیا بیان کرد: پارلمان اصلاحات عبارت دیگری از شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‎طلبان است. تنها راه ائتلاف و شورای هماهنگی احزاب بوده که تجربه خوبی نیز در دهه‌‎های گذشته داشته است، البته نه اینکه همواره موفق بودیم زیرا موفقیت تنها در سایه ائتلاف نیست، فضا و شرایط مملکت نیز فرق می‌کند. گاه در گذشته ائتلاف اصلاح‌طلبان و گاه ائتلاف اصولگرایان پیروز بوده و گاهی شرایط متقابل برقرار بوده است اما هیچ زمانی اینگونه نبوده که همانند دوره گذشته، یک باره ۹۸ درصد کل نیروها و کاندیداهای رده اول ما رد صلاحیت شوند.

این فعال سیاسی اصلاح‌‎طلب ادامه داد: حساسیت‌هایی به وجود آمد که موجب شد، ما بسیاری از نیروها را از دست بدهیم. من معتقدم اگر کار بر عهده احزاب قانونی باشد، نمی‌توانند برخورد گسترده‌ای انجام دهند. در گذشته نیز اینگونه بوده و رد صلاحیت وجود داشته اما به این گستردگی نبوده است. بسیاری از کارهایی که ما انجام داده بودیم را به دلیل حساسیت‌هایی که ایجاد شد، از بین بردند و خنثی کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

اشتباه بزرگ اصلاح‌طلبان حمایت از روحانی بود

الفخبرگزاری الف
اشتباه بزرگ اصلاح‌طلبان حمایت از روحانی بود
عضو حزب کارگزاران با اشاره به اظهارات اخیر رئیس دفتر رئیس جمهور که گفته بود روحانی در انتخابات با گروهی ائتلاف نکرد، گفت: اصلاح‌طلبان در جریان انتخابات سال ۹۶ مرتکب اشتباه بزرگی شدند که بدون هیچ قید و شرطی از آقای روحانی حمایت کردند.

علی‌محمد نمازی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، در گفت‌وگو با تسنیم ، در واکنش به اظهارات اخیر محمود واعظی که گفته بود " اینکه ما در سال 96 با گروهی نشسته باشیم و با هم چیزی را به‌ عنوان ائتلاف امضا کرده باشیم  خیر، نه در سال 92 این کار را کرده‌ایم و نه در سال 96" گفت: اصلاح‌طلبان در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 96 مرتکب  اشتباه بزرگی شدند که بدون هیچ قید و شرطی از آقای روحانی حمایت کردند. 

نمازی تصریح کرد: اگر منظور آقای واعظی که گفته است با هیچ گروه و حزب سیاسی در انتخابات ائتلاف نداشته‌اند، ائتلاف اصلاح‌طلبان  با حزب اعتدال و توسعه بوده که به طور کلی حزب متبوع ایشان در میان احزاب شناخته شده، جایگاهی ندارد که اصلاح‌طلبان بخواهند با آن ائتلاف داشته باشند.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران خاطرنشان کرد:‌ این آقای واعظی بود که در ماه‌‌های نزدیک به انتخابات سال 96، تکاپوی زیادی برای جلب رضایت اصلاح‌طلبان برای حمایت از آقای روحانی داشت. 

وی ادامه داد: اظهارات رئیس دفتر رئیس‌جمهور در شرایطی که آقای روحانی تحت فشار قرار گرفته و دولت تحت هدایت او نتوانسته عملکرد قابل دفاعی داشته باشد، به نوعی گل به خودی بود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه اعتبار اصلاح‌طلبان با حمایت از دولت روحانی زیر سوال رفته است، گفت: متاسفانه  آقای واعظی به جای آنکه در شرایط کنونی اتحاد دولت و حامیان او  را مستحکم‌تر کند، به ایراد سخنان تفرقه‌افکنانه می‌پردازد که این موضوع نشانه بی‌خردی ایشان است.

خواندن خبر در سایت منبع

اصلاح‌طلبان برای فرار از عملکرد دولت و پیروزی در انتخابات به «رادیکالیسم» روی آورده‌اند

فارسخبرگزاری فارس
اصلاح‌طلبان برای فرار از عملکرد دولت و پیروزی در انتخابات به «رادیکالیسم» روی آورده‌اند
عضو شورای مرکزی جبهه پایداری گفت: اصلاح‌طلبان می‌خواهند در یکسال باقی‌مانده تا انتخابات مجلس، از طریق شعارهای تند و افراطی علیه دولتی که خودشان ایجادکننده آن بوده‌اند، نقش اپوزیسونی بگیرند و آن‌ها فکر می‌کنند حافظه ملّت ایران کم است و دوباره می‌توانند در انتخابات، هم‌چنان نقش اوّل را بازی کنند.

حجّت‌الاسلام قاسم روانبخش، عضو شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس در تشریح راهبرد اصلاح‌طلبان برای بازگشت به قدرت گفت: دولت آقای روحانی به هیچ‌کدام از وعده‌هایی که داده، جامه عمل نپوشانده و بعد از گذشت نزدیک به شش سال، نه در عرصه سیاست خارجه موفق بوده و نه در عرصه سیاست داخلی و نه در بحث اصلی که اقتصاد است.

وی ادامه داد: در عرصه اقتصاد شعارهای دولت محقق نشده و تورم نقطه به نقطه از آبان سال گذشته تا آبان امسال حدود ۴۰ درصد و درمواد غذایی حدود ۶۰ درصد است. در لوازم خانگی نیز حدود هشتاد درصد است. این تورم، تورمی است که در هیچ کدام از دولت‌های بعدا از انقلاب حتی دولت هاشمی رفسنجانی که تورم ۴۹ درصدی را تجربه کرد سابقه نداشته است.

روانبخش با اشاره به شعار روحانی مبنی بر رونق کسب‌وکار، گفت: امروز کم‌تر خانه‌ای را می‌توان یافت که در آن بیکار نباشد.

وی با بیان اینکه در یک جمله می‌توان گفت شاخص‌های اصلی اقتصادی، رشد منفی داشته‌ و در این عرصه‌ها دولت به شعارهایش عمل نکرده است، تصریح کرد: مردم هم احساس می‌کند که سفره‌شان کوچک شده و برخلاف وعده آقای روحانی مبنی بر اینکه کاری خواهیم کرد که نیاز مردم به یارانه قطع شود و مردم به دولت کمک کنند، امروز می‌بینیم که متأسفانه خود دولت، خطّ فقر را سه میلیون تومان اعلام می‌کند و می‌گوید هر کس زیر سه میلیون حقوق می‌گیرد بیاید بسته حمایتی دریافت کند. این در حالی است که جمعیتی که بالای سه میلیون حقوق می‌گیرند، درصد چندان قابل توجهی نیستند؛ شاید حدود سی درصد جامعه باشند ولی ایشان کاری کرده که قریب به هفتاد درصد مردم به خط فقر نزدیک باشند.

دبیر سیاسی هفته نامه پرتو سخن به کاهش بی‌سابقه ارزش پول ملّی اشاره کرد و با بیان اینکه پول ملّی ما در برابر افغانستان و سوریه که چندسال درگیر جنگ است و سایر کشورهای منطقه پایین تر است، اظهار داشت: این نشان می‌دهد دولت در شعارهای اقتصادی‌اش موفق نبوده است. 

روانبخش، عملکرد دولت در عرصه سیاست‌خارجی را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه دولت در سیاست‌خارجه موفق نبوده است، خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات دولت، تصویب برجام بود که متأسفانه در برجام دولت به اهدافش نرسید و به گونه‌ای عمل کرد که همه امتیازات را داد و امتیازاتی که ما باید می‌گرفتیم را به صورت نسیه دادند و بعد هم آمریکا از برجام خارج شد و اروپایی‌ها هم خارج از پازل آمریکا بازی نمی‌کنند. امروز بعد از گذشت چند سال از اجرای برجام، مردم ما حاصلی از آن ندیده‌اند.

عضو جبهه پایداری شعار روحانی مبنی بر افزایش اعتبار پاسپورت ایرانی را مورد اشاره قرار داد و گفت: با برخوردهای کشورهای کوچکی مثل گرجستان با شهروندان ایرانی، عزّت پاسپورت ایرانی خدشه‌دار شده است. 

وی ادامه داد: درست در شرایطی که فرانسه درگیر برخورد با مردم و جلیقه‌زردها است، دولت ما نسبت به این رفتارهای غیرحقوق بشری و غیر دموکراتیکی که فرانسه انجام می‌دهد هیچ موضعی نمی‌گیرد ولی غربی‌ها ایران را به خاطر برخورد با فلان عضو گروهک تروریستی محکوم می‌کنند؛ یعنی در زمانی که ما باید فعالانه در سیاست خارجه از آن‌ها مطالبه داشته باشیم، آنها از ما مطالبه دارند؛ این سیاست ذلیلانه است.

روانبخش ادامه داد: مردم ما مردم عزیز و عزّتمندی هستند؛ اگر ببینند عزّت ملّی‌شان مخدوش می‌شود، به کسانی که دست‌اندرکار آن بوده‌اند، روی خوش نشان نخواهند داد؛ چپ و راست هم نمی‌شناسند.

فعّلا سیاسی اصول‌گرا با بیان اینکه اعتبار دولت در میان توده‌های مردم، پایین آمده است، خاطرنشان کرد: برخی طرفداران دولت؛ مثل آقای زیباکلام گفته‌اند اگر آقای روحانی الان کاندیدا شود دو میلیون هم رأی نمی‌آورد. با این وضعیت به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان به این جمع‌بندی رسیده‌اند، سفره خودشان را از دولت جدا کنند و اگر بخواهند با همین فرمان جلو بروند، هم مجلس را از دست خواهند داد هم ریاست‌جمهوری را، و حالا حالاها نمی‌توانند به عرصه سیاسی برگردند.

روانبخش ادامه داد: اصلاح‌طلبان می‌خواهند در یکسال باقی‌مانده تا انتخابات مجلس، از طریق شعارهای تند و افراطی علیه دولتی که خودشان ایجادکننده آن بوده‌اند، نقش اپوزیسونی بگیرند و آن‌ها فکر می‌کنند حافظه ملّت ایران کم است و دوباره می‌توانند در انتخابات، هم‌چنان نقش اوّل را بازی کنند و مجلس و دولت را با شعارها و رفتارهای سیاسی دیگری در اختیار بگیرند.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه راهبرد اصلاح‌طلبان جواب نمی‌دهد، اظهار داشت: آن‌ها راه دیگری ندارند و فکر می‌کنند اگر با همین فرمان همراه با دولت جلو بروند،‌ مرگ سیاسی‌شان قطعی است. همچنین فکر می‌کنند اگر یک مقدار لبه انتقاداتشان به دولت را  تیز کنند و حرکت‌های رادیکالی انجام دهند شاید بتوانند میدان را از دست منتقدان قبلی دولت بگیرند.

روانبخش با یادآوری تهمت‌هایی که در سال‌های اخیر به منتقدان دولت زده شد، اظهار داشت: مردم دارند می‌بینند، حرف‌هایی که منتقدان می‌زدند درست بوده و اصلاح‌طلبان با انواع ناسزاها آن‌ها را نوازش می‌کردند برای اینکه بتوانند میدان را از دست منتقدان بگیرند تا نتوانند در آینده معرکه‌گردان میدان سیاست بشوند.

وی تصریح کرد: اصلاح‌طلبان فکر می‌کنند اگر مقداری نقش رادیکالیسم بگیرند، اثرگذار خواهد بود، ولی بعید است ملّت ایران به این زودی عملکرد آن‌ها را فراموش کنند و در بازی دیگری که آن‌ها می‌خواهند انجام دهند قرار بگیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

شيطنت حزب اعتدال و توسعه براي ايجاد افتراق در ميان بدنه حامي اصلاحات

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
شيطنت حزب اعتدال و توسعه براي ايجاد افتراق در ميان بدنه حامي اصلاحات
بعد از آنكه سعيد‌حجاريان به عنوان يك شخصيت اصلاح‌طلب سخناني را درباره وضعيت كشور و شيوه كشورداري روحاني به زبان آورد، محمودواعظي كه چهره قابل نقدي در دولت است، با خود دولت پنداري اظهاراتي را به زبان آورد.

واعظي كه در تله خبرگزاري‌هاي خاص افتاد در بخشي از سخنان خود با تقسيم اصلاح طلبان به تندور و غيرتندرو مدعي شد كه دولت با قسمتي از جريان اصلاحات رابطه مناسبي ندارد كه سبب اعتراض تند اصلاح طلبان شد.

محمدعلی ابطحی، در صفحه شخصی خود در توييتر نوشت كه آقای واعظی گفته ما با هیچ گروهی ائتلاف نکردیم، نه در سال 92 و نه در سال 96، یعنی رای مال خود آقای روحانی بوده و نه براي حمایت اصلاح‌طلب‌ها. به نمک‌نشناسی کاری ندارم ولی قربان دهنت آقای واعظی؛ همه رای مال خود آقای روحانی بوده، همه افتخارات دولت و ريیسش هم مال خودتان.

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی نيز در انتقاد به اظهارات واعظی خاطرنشان کرد: «به آقای واعظی بگویید شکسته نفسی می‌کنید؛ آقای روحانی با اتکا به شما پیروز انتخابات شد. اصلاح‌طلبان که هیچ حتی اعتدالی‌ها هم در پیروزی آقای روحانی نقش نداشتند؛ فقط شما بودید».

محمود میرلوحی، عضو حزب اتحاد ملت نيز در واکنش به اظهارات محمود واعظی گفت: آقای واعظی به عنوان یکی از نزدیکان ريیس جمهور و کسی که ریاست دفتر او را برعهده دارد، باید نهایت تلاش خود را به کار ببندد تا روابط میان دولت و حامیان انتخاباتی او حفظ شود. اگر در سال 92 ائتلاف میان اصلاح طلبان و اعتدالیون شکل نمی‌گرفت، آقای روحانی نمی‌توانست پیروز انتخابات شود.

میرلوحی در واکنش به این گفته واعظی که «ممکن است برخی از اصلاح طلبان تند باشند و ما با آن‌ها روابط خوبی نداشته باشیم» گفت: جبهه پایداری و ضد اصلاحات است که اصلاح طلبان را با این ادبیات مورد خطاب قرار می‌دهد و ما انتظار نداریم که آقای واعظی جریانی را تندرو خطاب کند که اگر با تمام ظرفیت‌ خود اقدام به حمایت از آقای روحانی نمی‌کرد، ممکن نبود که ایشان در انتخاب به پیروزی برسد.

محمدصادق جوادی‌حصار، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در این باره گفت: قبل از سال 92 آقای هاشمی و برخی بزرگان جریان اصلاحات در قالب قراردادی اجتماعی و سیاسی به این جمع‌بندی رسیدند که از آقای روحانی حمایت کنند. این بی‌انصافی است که دوستان ما در دولت بگویند هیچ جریان سیاسی در پیروزی آن‌ها در انتخابات نقشی نداشته است.

سوال من از آقای واعظی این است که اگر شما با سرمایه اجتماعی حزب اعتدال و توسعه وارد عرصه رقابت‌های انتخاباتی می‌شدید، درصد پیروزی‌تان چقدر بود؟ به فرض اینکه بگوییم در سال 92 آقای روحانی تنها با حمایت‌های مرحوم هاشمی پیروز انتخابات شد. سال 96 چگونه بود؟ اگر اصلاح طلبان در آن انتخابات پای کار آقای روحانی نمی‌آمدند آیا باز هم پیروز انتخابات می‌شد؟ اگر اصلاح طلبان در انتخابات 96 از آقای روحانی حمایت نمی‌کردند در خوشبینانه‌ترین حالت ایشان 16 میلیون رای داشت که با این تعداد رای بي‌شك نمی‌توانست توفیقی در انتخابات داشته باشد.

از طرف ديگر، اکبر ترکان عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه درخصوص اظهارات اخیر واعظی گفت: بنده از صحبت‌های آقای واعظی این را استنباط نمی‎کنم که دولت می‌خواهد خود را از اصلاح‌طلبان جدا کند. از گذشته اصلاح‌طلبان با تمام صمیمیت و ظرفیت در پشتیبانی از دولت بودند و در مورد ائتلاف، منظورشان مساله دیگری است، چراکه ائتلاف تاکنون در سیستم‌های ما اتفاق نیفتاده است.

نكته تامل‌برانگيز ديگري كه در اين بين وجود دارد به مساله همگرايي امثال واعظي و تسنيم و فارس باز مي‌گردد، رويدادي كه توجيه چنداني براي تحليل آن نياز ندارد. رسانه‌هاي معلوم‌الحال خاص براي ايجاد انشقاق و آسيب وارد كردن به اعتقاد و باور بدنه حامي اصلاحات به توانايي و راهبردهاي سران اين جريان مي‌كوشند تا اختلافات ميان شخصيت‌هاي برتر اصلاحات و اعتدالي را به رخ بكشند و افرادي مانند واعظي نيز به كمك آن‌ها مي‌آيند.

نكته تامل برانگيز ديگري كه در اين بين وجود دارد سكوت تامل‌برانگيز حسن‌روحاني و عقلاي دولت در برابر اين توطئه است! آن‌ها در برابر اين شيطنت‌ها سكوت پيشه كرده‌اند و به نوعي عمل مي‌كنند كه افرادي مانند واعظي در مسير ايجاد انشقاق ميان حاميان دولت و شخص روحاني موفق نشان دهند./روزنامه قانون

خواندن خبر در سایت منبع

افشانی: رانتخواران جای آزادیخواهان اصلاح طلب را نگیرند

انتخابخبرگزاری انتخاب
افشانی: رانتخواران جای آزادیخواهان اصلاح طلب را نگیرند
سید محمد علی افشانی شهردار سابق تهران با تاکید بر اینکه مراقب رانتخواران فرصت طلب باشیم به گزارشی که اخیرا توسط اعضای حزب اتحاد ملت شورای شهر منتشر شده اشاره و گفت: حداقل اگر به فکر شورا و اصلاح طلبان نیستید به فکر خودتان باشید، همه در یک کشتی نشسته ایم و اگر مردم ناامید شوند حتما مشارکت نمی کنند.
افشانی: رانتخواران جای آزادیخواهان اصلاح طلب را نگیرند - 0

سید محمد علی افشانی شهردار سابق تهران با بیان اینکه کِشتی اصلاح طلبان در میان امواج در حرکت است تصریح کرد: مراقب باشیم رانتخواران فرصت طلب جای آزادیخواهان اصلاح طلب را نگیرند.

افشانی در چهارمین همایش فصلی مدیران شهرداری تهران با تاکید بر اینکه مراقب رانتخواران فرصت طلب باشیم به گزارشی که اخیرا توسط اعضای حزب اتحاد ملت شورای شهر منتشر شده اشاره و خاطرنشان کرد: حداقل اگر به فکر شورا و اصلاح طلبان نیستید به فکر خودتان باشید، همه در یک کشتی نشسته ایم و اگر مردم ناامید شوند حتما مشارکت نمی کنند.وی با اشاره به شعار مدیریتی خود در شهرداری تهران با عنوان «شهر زیست پذیر، شهروند مشارکت پذیر» گفت: لازمه مشارکت مردم اعتماد آنان است.افشانی افزود: در گزارش عملکرد 6 ماهه اتحاد ملت گفته شده این دوره رابطه شهرداری با دولت رابطه خوبی نبوده و میزان بدهی ها افزایش یافته است در حالی که بهترین رابطه با دولت در این دوره بود و این موضوع که دولت پذیرفت سهم شهرداری ها از مالیات بر ارزش افزوده را از 35 درصد به 50 درصد افزایش دهد کار ساده ای نبود.وی اضافه کرد: همین نکته کافی است تا به ارتباط خوب دولت و شهرداری پی ببریم.افشانی که از 23 اردیبهشت تا اواخر آبان امسال شهردار تهران بود و با اجرای قانون بازنشستگان این مسئولیت را ترک کرد در ادامه سخنانش اظهارداشت: در دوره مدیریتم 2 هزار و 600 میلیارد تومان از طلب شهرداری به شکل تهاتر وارد خزانه شد؛ حقوق کارمندان در بیست و ششم هر ماه واریز و مبلغی در حد توان به پروژه های عمرانی اختصاص داده شد.شهردار سابق تهران با بیان اینکه شهرداری را با 50 میلیارد تومان بدهی تحویل گرفتیم تصریح کرد: تنها در سال 96، 3 هزار میلیارد تومان که یک هزار میلیارد تومان آن مربوط به نیمه اول سال و 2 هزار میلیارد تومان مربوط به نیمه دوم سال بود به حجم بدهی ها افزوده شد.

**رفتار پلیسی نداشتموی همچنین با انتقاد به برخی افراد یا رسانه ها گفت: به دلیل راه انداری مرکز فوریت و رسیدگی به آسیب های اجتماعی به داشتن رفتار پلیسی متهم شدم در حالی که هیچگاه رفتار پلیسی نداشتم.افشانی افزود: در بحث آسیب های اجتماعی شهرداری بتنهایی نمی تواند پاسخگوی وظایف دیگران باشد و فرمانداری و بهزیستی هرکدام در این زمینه مسئولیت هایی دارند.وی با بیان اینکه ارزش انسان ها به میزان دردمندی آنهاست و پایبندی به عهد و پیمان به میزان مرام انسان هاست اظهارداشت: نامهربانی های زیادی دیدم اما در طول دوران خدمتم حتی از یک رسانه شکایت نکردم زیرا به آزادی ایمان داشتم.شهردار سابق تهران با بیان اینکه اگر به من تهمت قتل می زدند برایم راحت تر از تهمت «شنود مدیران» بود خاطرنشان کرد: در این مورد به علت نسبت دادن این دروغ پَلَشت (شنود) موضوع را پیگیری کردم که پس از درخواست عضو شورا شکایتم را پس گرفتم.

** پیشنهاد وزارت راه داشتم اما رد کردمافشانی گفت: آقای واعظی (رئیس دفتر رئیس جمهوری) در دوره انتخاب وزیر راه با من تماس گرفت تا به دیدار وی بروم؛ هنگام مراجعه به دفتر وی، اسلامی وزیر کنونی راه از از آنجا خارج شد.وی ادامه داد: آقای واعظی به من گفت که رئیس جمهوری قصد دارد روز شنبه وزیر پیشنهادی راه را به مجلس معرفی کند و از من خواست برنامه ارائه دهم اما گفتم با اعضای شورای شهر عهد و پیمان بسته ام و اگر بخواهم برنامه بدهم این عهد و پیمان را کنار گذاشته ام؛ به همین منظور تشکر کردم و گفتم امکان ارائه برنامه ندارم.شهردار سابق تهران همچنین در ادامه اینچنین انتقاد کرد: با وجود این و در کمال نامهربانی، در سایت های مختلف به طور بی سابقه سعی کردند نشان دهند افشانی به قدری زیاد به صندلی چسبیده است.وی خاطرنشان کرد: در مصاحبه های متعدد تاکید کردم تابع قانونم و اگر قانون (بازنشستگی) شامل شهرداران شود حتی یک روز در شهرداری نمی مانم.

** به میز و صندلی نچسبیدمافشانی با تاکید بر اینکه هیچ وقت به میز و صندلی چسبیده نبودم تصریح کرد: با توجه به اینکه شهرداران هیچ پست سازمانی و رابطه استخدامی ندارند افزود: بنابراین نمی توان گفت شهرداران بازنشسته می شوند؛ همانطور که در قانون حداقل سن 25 سال ذکر شده اما از حداکثر سن سخنی به میان نیامده است.شهردار سابق تهران عنوان کرد: اصرار ما دفاع از نهاد نوپای شورا بود و همان ابتدا اعلام کردم که همه توانم را برای این کار به کار خواهم گرفت.وی با بیان اینکه در این موضوع پافشاری داشتم که قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل شهرداری می شود اما مشمول شهرداران نمی شود گفت: نسبت به این قانون تعهد و تعصب دارم و آن را یکی از مترقی ترین قوانین تصویب شده می دانم.افشانی با بیان اینکه این قانون ماحصل خون مشروطه خواهان است خاطرنشان کرد: این قانون سال 1286 تصویب شد و برگرفته از قوانین کشورهای متمدن است اما در دوره ای که رضاخان وزیر جنگ بود آن را کنار گذاشتند تا اینکه سال 1301 در دولت مصدق تکمیل و قدرت نهادهای اجتماعی بیشتر شد.وی تاکید کرد: همه تلاشم برای این بود که قانونی که بیش از یک قرن از تصویب آن می گذرد و برای نهادهای محلی قدرت محسوب می شود مورد تعرض قرار نگیرد.به گزارش ایرنا رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز در این نشست با اشاره به اینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان موجب محروم شدن شهرداری پایتخت از خدمات سید محمدعلی افشانی شد گفت: عده ای ازجمله در سازمان ورزش و صدا و سیما این قانون را دور زدند.محسن هاشمی افزود: اجرای این قانون موجب بی ثباتی در شهرداری تهران شد.منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

افشانی: به میز و صندلی نچسبیده بودم / حواسمان به رانت خواهان با نماد اصلاح‌طلبی باشد

ایسناخبرگزاری ایسنا
افشانی: به میز و صندلی نچسبیده بودم / حواسمان به رانت خواهان با نماد اصلاح‌طلبی باشد
شهردار سابق تهران در مورد کشتی پرتلاطم اصلاحات هشدار داد.

به گزارش ایسنا، محمدعلی افشانی ظهر امروز در چهارمین همایش فصلی مدیران شهرداری که در محل برج میلاد برگزار شد در مراسم تکریم خود با بیان اینکه خوشحال هستم که یکی از مدیران شهرداری به عنوان شهردار انتخاب شده است، گفت: اصرار من برای اینکه قانون منع بکارگیری بازنشستگان شامل حال شهردار که یک پست انتخابی است، نمی‌شود، این بود که معتقد بودم قانون شهرداری‌ها یکی از مترقی‌ترین قوانین کشور است و نباید این قانون که بیش از یک قرن سابقه دارد اختیارات نهادهای محلی را مورد تعرض قرار دهد.

وی با بیان اینکه من به میز و صندلی چسبیده نبوده و نیستم، اظهار کرد: شهردار در قانون مصوب مجلس پست سازمانی نیست و شهردار پست ندارد و رابطه استخدامی نیز ندارد اما چطور ممکن است که شامل حال قانون منع بکارگیری بازنشستگان شود؟ و اگر من و اعضای شورا برای این مهم که شهردار شامل این قانون نمی‌شود اصرار داشتیم، تنها برای حفاظت از نهاد نوپای شورا بود.

وی با بیان اینکه لازم است که صمیمانه از اعضای شورای شهر، مدیران و معاونین تشکر کنم، گفت: تقریبا چند ماه مانده به پایان کار در شهرداری واعظی با من تماس گرفت و گفت که جلسه‌ای با وی داشته باشیم و گفت که رئیس جمهور از دو نفر یعنی بنده و اسلامی برای پست وزارت راه برنامه خواسته است اما من به او گفتم که با اعضای شورا عهد بسته و برایم مقدور نیست که برنامه‌ای بدهم و برنامه برای پست وزارت راه نیز ندادم اما در این میان با کمال نامهربانی در برخی سایت‌های مختلف به طرز بی سابقه‌ای سعی کردند چهره ما را به عنوان فردی که به پستش چسبیده نشان دهند و این در حالیست که من چندین بار گفتم که تابع قانون هستم و اگر مشخص شود که شهرداری شامل این قانون می‌شود حتی یک روز هم نمی‌مانم اما به طرق مختلف بنده را تخریب کردند و به کرات گفتند که من به صندلی چسبیده‌ام.

شهردار سابق تهران با بیان اینکه حالا که ما بیرون آمدیم گزارشی ارائه کردند، ادامه داد: حداقل به فکر اصلاح طلبان باشید. به فکر شورا که نیستید، حداقل به فکر خودتان باشید.

وی با بیان اینکه گزارش عملکردی در حزب اتحاد منتشر شد، گفت: یک گزارش مثبت در این پست نبود و باید بگویم که همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم و اگر مردم ناامید شوند، حتما مشارکت نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه در گزارش حزب اتحاد در مورد ارتباط مالی با دولت و بدهی‌های شهرداری نکات غیرواقع نوشته شده بود، گفت: بهترین ارتباط با دولت در این دوره مدیریت شهری اتفاق افتاد و حتما بعدا به این سخن من پی می‌برید و در کدام دوره مدیریت شهری دولت سهم شهرداری‌ها را از ۳۳ درصد به ۵۰ درصد افزایش داد و با امضای رئیس جمهور این مسئله به مجلس رفت و این کار آسانی نبود.

افشانی با بیان اینکه ۲۶۰۰ میلیارد تومان از طلب‌های دولت به شهرداری به خزانه داده شد تا تهاتر شود، خاطر نشان کرد: در این مدت کلا ۵۰ میلیارد تومان از سیستم بانکی وام گرفتیم و این در حالی بود که شهرداری را با بدهی ۵۰ هزار میلیارد تومانی تحویل گرفتیم و در این مدت نه تنها بدهی‌ها افزایش نیافت بلکه توانستیم عملکرد قابل قبولی در پرداخت بدهی‌ها داشته باشیم.

وی با بیان اینکه برخی‌ها عنوان کردند که افشانی رفتار پلیسی داشته است، گفت: سایت‌های زیادی مطالب مختلفی را منتشر کردند و من حتی از یک رسانه شکایت نکردم هر چند می‌گفتند که بیا ببین این شخص در این سایت چه چیزهایی می‌نویسد اما جز یک مورد شکایت نکردم و باید بگویم موقعی که گفتند افشانی مدیرانش را شنود می‌کند، اگر به من تهمت قتل می‌زدند بهتر بود و آن موقع گفتم که باید این دروغ پلشت را اثبات کنند. هر چند که ناراحت شده و از شکایتم منصرف شدم.

وی افزود: کشتی اصلاح طلبی در میان امواج در حال حرکت است و حواسمان باشد که رانت خواهان به جای آزادی خواهان خود را نماد اصلاحات و اصلاح طلبی جا نزنند.

افشانی در پایان افزود: من از همه شهروندان تهرانی بابت قصورم عذر می‌خواهم. هر چند که تلاش کردم هر چه را که در توان داشتم در طبق اخلاص گذاشته و اجرایی کنم.

به گزارش ایسنا، در این مراسم که تعدادی از اعضای شورای شهر نیز حضور داشتند به رسم یادبود هدیه‌ای به شهردار سابق تهران داده شد و بعد از آن و قبل از آغاز سخنان حناچی شهردار جدید از اصحاب رسانه خواسته شد به دلیل آنچه که حرف‌های خصوصی با کارمندان و مدیران نامیده شد، جلسه‌ را ترک کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

انتقاد صریح اصلاح طلبان از رئیس دفتر روحانی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
انتقاد صریح اصلاح طلبان از رئیس دفتر روحانی
اظهارات اخیر رئیس دفتر رئیس جمهور که تأکید کرده بود در دو انتخابات گذشته ریاست جمهوری با هیچ جریان سیاسی ائتلاف نکردیم و رئیس جمهور هم از کسی عبور نکرد، به مذاق برخی چهره های اصلاح طلب خوش نیامد و موجی از انتقاد و واکنش را به همراه داشت.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های  خبرگزاری تسنیم  ،اظهارات اخیر رئیس دفتر رئیس جمهور که تأکید کرده بود در دو انتخابات گذشته ریاست جمهوری با هیچ جریان سیاسی ائتلاف نکردیم و رئیس جمهور هم از کسی عبور نکرد، به مذاق برخی چهره های اصلاح طلب خوش نیامد و موجی از انتقاد و واکنش را به همراه داشت و برخی آن را پایان ماه عسل دو جریان اصلاح طلب و اعتدالی خواندند.

کنایه مرعشی به واعظی

سیدحسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران به این اظهارات واعظی واکنش نشان داد و به کنایه گفت: به آقای واعظی بگویید شکسته نفسی می‌کنید؛ آقای روحانی با اتکا به شما پیروز انتخابات شد! مرعشی همچنین تأکید کرد: اصلاح‌طلبان که هیچ حتی اعتدالی‌ها هم در پیروزی آقای روحانی نقش نداشتند؛ فقط شما بودید!

میرلوحی: اگر ائتلاف میان اصلاح طلبان و اعتدالیون شکل نمی گرفت، روحانی پیروز نمی شد

محمود میرلوحی عضو حزب اتحاد ملت هم تأکید کرد: آقای واعظی به عنوان یکی از نزدیکان رئیس جمهور و کسی که ریاست دفتر او  را برعهده دارد، باید نهایت تلاش خود را به کار ببندد تا روابط میان دولت و حامیان انتخاباتی او حفظ شود. میرلوحی افزود: اگر در سال 92 ائتلاف میان اصلاح طلبان و اعتدالیون شکل نمی‌گرفت، آقای روحانی نمی‌توانست پیروز انتخابات شود.

خرازی: کارنامه دولت در این دوره قابل دفاع نیست

صادق خرازی دبیرکل حزب ندای ایرانیان هم در گفت و گویی با اشاره به این که دولت فعلی که در قدرت قرار گرفته برای آن ها کار کند، گفت: کارنامه دولت در این دوره قابل دفاع نیست. وی افزود: مردم حق فریاد زدن دارند و حق دارند از دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب عبور کنند. چون کسی برای آن ها کاری نکرده است. خرازی در عین حال تأکید کرد: اصلاحات یک پروسه است، حل مشکلات مردم یک پروسه است، آقای روحانی هم بخشی از این پروسه است.

جوادی حصار: روحانی به وعده هایی که به حامیان خود داده متعهد باشد

محمدصادق جوادی‌حصار عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نیز ضمن بیان این مطلب که  حمایت از آقای روحانی در شرایط خاص سال 92  یک ضرورت بود و اصلاح طلبان بابت این حمایت هیچ منتی بر سر دولت نمی‌گذارند، تصریح کرد: اما این بی انصافی است که  دوستان ما در دولت بگویند هیچ جریان سیاسی در پیروزی آن ها در انتخابات نقشی نداشته است.

 به هر حال جریان پیروز انتخابات جریانی بوده که از ائتلاف نانوشته بین اصلاح طلبان و اعتدالیون شکل گرفته است. وی افزود: در شرایط کنونی لازم است که هم  اصلاح طلبان که حامیان اصلی آقای روحانی بودند، به حمایت خود از دولت پایبند باشند و هم آقای روحانی باید عملی و اخلاقی به وعده‌هایی که به حامیان خود داده متعهد باشد.

واکنش رسولی به عذرخواهی اصلاح طلبانه

برخی از چهره های سیاسی اصلاح طلب ازجمله حسن اسدی زیدآبادی نیز با انتشار هشتگ «عذرخواهی اصلاح طلبانه»، ضمن اشاره به سخنان اخیر عبدا... نوری، از حمایت خود از دولت روحانی عذرخواهی کردند. کاربری در این باره نوشت: «مبادا که #عذرخواهی_اصلاح_طلبانه اصلاح طلبان ربطی به انتخابات بعدی داشته باشد.» کاربردیگری هم نوشت:  یک کلام #عذرخواهی_اصلاح_طلبانه؛ هم شیکه هم راحت، آقایان لطفا حتما راه جایگزینی رو هم که به جای رای به روحانی در همان شرایط انتخاب و پیشنهاد می‌کردند، ذکر کنند.  با این حال به گزارش فارس، حسن رسولی عضو بنیاد باران در واکنش به این هشتگ عذرخواهی نوشت: تصمیم اصلاح‌طلبان در انتخابات‌های سال 92 و 96 مبنی بر حمایت بی‌ادعا از روحانی که با هدف کمک به برون رفت کشور از شرایط مبتلا به بوده است، سنجیده و صحیح بود. وی تاکید کرد: خودزنی درون جریانی طرح نظریه عبور از روحانی و البته نقدنکردن منصفانه نقاط ضعف و قوت دولت، راهبرد مناسبی نیست. وی افزود: آقای روحانی در مقطع انتخابات با وعده‌های مهم و صعب‌الاجرا و عدول سریع از آن ها به اعتبار خویش لطمه زده است.

 رسولی در توئیتر خود نوشت: «ما اصلاح طلبان در برابر تحقق نیافتن وعده های انتخاباتی روحانی مسئولیم ولی شرمنده نیستیم. امید دارم  رئیس جمهور با صراحت و شجاعت ضمن عذر خواهی، جبران کند.»

ترکان: منظور واعظی مسئله دیگری است

به گزارش خبرآنلاین اکبر ترکان عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه درخصوص اظهارات اخیر واعظی مبنی بر این که «با هیچ گروهی ائتلاف نکردیم نه در سال 92 و نه در سال 96»، گفت: بنده از صحبت‌های آقای واعظی این را استنباط نمی‎کنم که دولت می‌خواهد خود را از اصلاح‌طلبان جدا کند.  از گذشته اصلاح‌طلبان با تمام صمیمیت و ظرفیت در پشتیبانی از دولت بودند و درباره ائتلاف، منظورشان مسئله دیگری است، چراکه ائتلاف تاکنون در سیستم‌های ما اتفاق نیفتاده است.

حدادعادل: جریانی در کشور تمام نیروهایش را به پست رساند اما اکنون منتقد شده‌ است

از سوی دیگر این مواضع اصلاح طلبان مورد تحلیل غلامعلی حداد عادل از چهره های برجسته اصولگرا قرار گرفت. حدادعادل در همایش کمیته سلامت جمنا تصریح کرد: جریانی در کشور وجود دارد که از این دولت پشتیبانی کرد و وقتی دولت رای آورد، همه نیروهایشان را از عناصر فتنه تا دیگران، سرکار گذاشتند و از بخشدار‌ی‌ها گرفته تا جاهای دیگر را در دست گرفتند اما حالا که به عملکرد نگاه می‌کنند، منتقد دولت شده‌اند. 

منبع : خراسان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

تکرار/ انتقاد اصلاح‌طلبان به رئیس دفتر روحانی بالا گرفت؛ اختلافات دولت و اصلاحات در "پنت‌هاوس"

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تکرار/ انتقاد اصلاح‌طلبان به رئیس دفتر روحانی بالا گرفت؛ اختلافات دولت و اصلاحات در "پنت‌هاوس"
اختلاف اصلاح‌طلبان و دولت پس از مصاحبه واعظی با تسنیم بالا گرفته و به نظر می‌رسد این اختلاف‌ها در عالی‌ترین سطوح بر انتخابات آینده دو جریان سیاسی نیز تاثیرگذار باشد.

- اخبار سیاسی -

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم - هرچه به انتخابات 1398 و پس از آن انتخابات 1400 می‌رسیم اختلاف‌ها بین دولت و اصلاح‌طلبان بالا می‌گیرد! اختلافی که از همان ابتدای آغاز به کار دولت با استفاده ازتعابیری چون رحم اجاره‌ای آغاز شد و تا به امروز هم ادامه داشته و هر دو طیف تلاش می‌کنند تا برتری خود بر دیگری را دیکته کنند.

این اختلاف‌ها حالا به بالاترین حد خود و به تعبیری به ** "پنت‌هاوس" دو جریان سیاسی رسیده است،‌ جایی که سعید حجاریان تئورسین اصلاحات اعلام می‌کند روحانی از خودش عبور کرده و به وعده‌هایش عمل نکرده و در طرف مقابل محمود واعظی رئیس دفتر ئیس‌جمهور در پاسخ به او می‌گوید نه در انتخابات 96 و نه در انتخابات 92 با هیچ جریان سیاسی ائتلاف نکردیم و رئیس‌جمهور هم از از کسی عدول و عبور نکرده است.گفتگوی اختصاصی| سعید حجاریان: با روحانی ائتلاف نکرده‌ایم/ او به بسیاری از وعده‌هایش به مردم عمل نکردواعظی: با اصلاح‌طلبان تندرو روابط خوبی نداریم

پس از مصاحبه تسنیم با محمود واعظی (لینک خبر) واکنش چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب به این اظهارات شدت گرفت و روزنامه‌های این طیف سیاسی در گفت‌و‌گوهای مختلفی به چرایی این اتفاق پرداختند.فعال اصلاح‌طلب: اصلاح‌طلبان نبودند "روحانی" رئیس‌جمهور نبود/ناچاریم از دولت حمایت کنیمعضو اعتماد ملی در واکنش به واعظی: اگر حمایت اصلاح‌طلبان نبود روحانی 16 میلیون رای داشتکنایه ابطحی به گفتگوی واعظی با تسنیم: نمک‌نشناسی است که بگویید اصلاح‌طلبان از روحانی حمایت نکردند

روزنامه شرق در تازه‌ترین گزارش خود که روز پنجشنبه 29 آذر منتشر کرده با اشاره به گفت‌و‌گوی تسنیم بامحمود واعظی به بازتاب سخنان ابطحی و جوادی‌حصار در واکنش به او پرداخته است. شرق در مطلب خود نوشته است: این تعریض‌های اصلاح‌طلبانه به سخنان واعظی، از چهره‌های تاثیرگذار و نزدیک به روحانی اگرچه تازگی ندارد اما بار دیگر پرونده رابطه اصلاح‌طلبان با دولت را باز می‌کند. آن هم تنها دو ماه بعد از آنکه جمعی از اصلاح‌طلبان به دیدار حسن روحانی رفتند،  دیداری که واعظی هم در آن حضور داشت. در آن جلسه اصلاح‌طلبان نقدهای خود را به دولت مطرح کردند و البته قرار شد تا کمیته‌ای بنام تعامل شکل بگیرد به ریاست محمدرضا عارف تا رابطه دولت و اصلاح‌طلبان را پیگیری کند اما هیچ خبری از آن کمیته تا به امروز بیرون نیامده است و بعید است که تا به حال جلسه‌ای هم داشته باشند. چه اگر جلسه‌ای داشت واعظی این سخنان را مطرح نمی‌کرد. اصلاح‌طلبانی که در جلسه با روحانی شرکت کرده بودند از ماحصل آن جلسه ابراز رضایت کردند روحانی هم به آنها گفته بود که اصلاح‌طلبان او و دولتش را تنها  نگذارند و بازهم حمایت کنند اما به نظر می‌رسد که واعظی اعتقادی به این جملات روحانی و اصلاح‌طلبان ندارد. اگر چه همانطور که جوادی‌حصار گفته ائتلاف به معنای تعیین سهم بعد از پیروزی بین اعتدال و توسعه و اصلاح‌طلبان منعقد نشده بود اما پرواضح است که پیروزی روحانی ماحصل تلاش جریان اصلاح‌طلب و بدنه اجتماعی این جریان بود که حالا واعظی سعی دارد آن را نادیده بگیرد.

تکرار/ انتقاد اصلاح‌طلبان به رئیس دفتر روحانی بالا گرفت؛ اختلافات دولت و اصلاحات در "پنت‌هاوس" - 6

عارف و روحانی هر دو در انتخابات ریاست‌جمهوری 92 کاندید شدند،‌ عارف تمایلی برای کناره‌گیری از عرصه انتخابات نداشت اما در نهایت با توصیه مرحوم هاشمی‌رفسنحانی و رئیس دولت اصلاحات میدان را به حسن روحانی واگذار کرد. در انتخابات 96 نیز عارف و اصلاح‌طلبان ابتدا حامی اسحاق جهانگیری بودند اما در نهایت جهانگیری که در قامت کاندیدای پوششی برای روحانی در انتخابات حضور یافته بود به نفع رئیس خود کناره گیری کرد.

انتقادات و اختلافات به‌وجود آمده در این بین نیز گاهی حالت تند هم به خود گرفته تا جایی که محمود میرلوحی عضو حزب اتحاد ملت در واکنش به اظهارات رئیس دفتر روحانی گفت: اصلاح‌طلبان ناچارند به دلیل ترغیب مردم برای حضور در انتخابات و رای دادن به آقای روحانی، پاسخگوی عملکرد دولت باشند.

عضو حزب اتحاد ملت همچنین در واکنش به بخش دیگری از اظهارات واعظی که گفته بود "ممکن است برخی از اصلاح طلبان خیلی تند باشند و ما با آنها روابط خوبی نداشته باشیم" گفت: جبهه پایداری و ضد اصلاحات است که اصلاح طلبان را با این ادبیات مورد خطاب قرار می‌دهد و ما انتظار نداریم که آقای واعظی جریانی را تندرو خطاب کند که  اگر با تمام ظرفیت‌ خود اقدام به حمایت از  آقای روحانی نمی‌کرد، ممکن نبود که ایشان در انتخاب به پیروزی برسد. 

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

متاسفانه نتوانستیم «آدم‌سازی» کنیم/حرف زیاد است، ‌ اما …

ایسناایسنا1 روز قبل
ایشان حکومت اسلامی را همراه با واژه «جمهوری» بیان کردند و این جمله تاریخی را که «من رأی به جمهوری اسلامی می‌دهم، و از شما تقاضا دارم که رأی به جمهوری اسلامی بدهید، نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد. جمهوری اسلامی.» در روز رای‌گیری برای استقرار جمهوری اسلامی بیان کردند. این افراد باید توجه داشته باشند که آمریکا و دشمنان جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیفتد. از آفت‌های حکومت اسلامی این است که کارگزاران و مسؤولانش به زندگی تجملی، لوکس و اشرافی روی آوردند. روحیه خاصی در آن فضا بر جامعه حاکم بود، در همین فضا بود که ۹۸٫۲ درصد مردم به جمهوری اسلامی رای دادند.

برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با اشاره به اینکه مدیریت مصرف سوخت و حمایت اجتماعی از تصمیمات مهم این جلسه بود، گفت: ابتدا آقای رحمانی فضلی وزیر کشور و آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی به جلسه ارایه کردند. آقای ربیعی افزود: سران قوا از تلاش‌های وزیر کشور برای اجرای طرح تشکر و هرکدام طی صحبت‌های جداگانه بر همکاری همه جانبه همه دستگاه‌ها و نهاد‌های کشور برای اجرای موفق این طرح ملی تاکید کردند. وی همچنین یکی دیگر از مباحث این جلسه را تحقق و اهداف این طرح دانست و گفت: در این جلسه ایجاد عدالت اجتماعی و برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از خانواده‌های کم درآمد از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین، مورد تاکید مجدد قرار گرفت. سخنگوی دولت افزود: از اهداف مهم ما در این طرح مبارزه با قاچاق سوخت بود که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت. آقای ربیعی گفت: همچنین بحث مدیریت مصرف سوخت و مقاوم سازی اقتصاد ناشی از این طرح، مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد.

از فردا طرح معیشتی را برای خانوارها می‌ریزیم

مهرمهر1 روز قبل

شعار علیه روحانی در سخنرانی احمدی‌نژاد+عکس

24+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم | زیرنویس شبکه خبر درباره اعتراضات در برخی شهرهای کشور

همشهریهمشهری1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
دوسایت خبری تحلیلی یکی در ایران و یکی درخارج با پیشینه متفاوت گردانندگان در یک روز اقدام به انتشار نوشته هایی از دوتحلیلگر متفاوت در باره مقتدی صدر کرده‌اند که همپوشانی قابل اعتنایی دارد. تفکر مقتدی صدر به استقرار نوعی حکومت مقتدر با دعاوی دینی (زعامت سیاسی- دینی) تمایل دارد آمیخته با ناسیونالیسم عربی. مقتدی صدر بازیگری است قدرت‌ طلب و جسور که پایگاه قابل‌اعتنا و به خوبی سازمان‌یافته دارد. او هیچ ابایی ندارد که برای نیل به قدرت از حمایت کانون‌های خارجی استفاده کند و اگر ایران را مزاحم راه خود ببیند رودرروی ایران بایستد. به خصوص این روزها که مقتدی صدر با یکه تازی‌های خود برای تداوم و تشدید اعتراضات مردمی در عراق و سمت و سو دهی به جریان تظاهرات، همان برنامه و طرح مطلوب آمریکایی‌ها را پیاده می‌کند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری5 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری5 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

نماینده ویژه وزیر در طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی منصوب شد

ایسنا1 ساعت قبل

فرماندهان و یگان‌های برتر نیروهای مسلح تقدیر شدند

مهر1 ساعت قبل

رفع محدودیت‌های بانکی و تهاتر کالا لازمه تعاملات اقتصادی

صدا و سیما1 ساعت قبل

مادر ۷ فرزند از تأثیر مثبت ازدواج در سن کم می‌گوید / تربیت فرزندانم را به حضور در تیم ملی تیراندازی ترجیح دادم

قدس آنلاین1 ساعت قبل

جام جهانی شمشیربازی| سابریست‌ها از رسیدن به نیمه‌نهایی بازماندند

فارس1 ساعت قبل

دولت اجازه گرانی کالاها را نمی‌دهد/ قدردانی از حمایت رهبری از تصمیم سران قوا

فارس1 ساعت قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

14 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1