سونامی مرگبار بعد از فوران آتشفشان در اندونزی
 1. خبری
 2. پوشش‌های خبری
 3. حوادث
پوشش خبری

سونامی مرگبار بعد از فوران آتشفشان در اندونزی

ویدئو/لحظه وقوع سونامی هنگام اجرای کنسرت در اندونزی!

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
شمار جان‌باختگان سونامی در اندونزی به ۶۳ نفر رسید. بیش از ۶۰۰ تن مجروح و ۲۰ نفر مفقود شده‌اند؛ سونامی ۴۰۰ سازه و منزل مسکونی را نیز تخریب کرده است.

تصاویر : سونامی مرگبار در اندونزی

انتخابخبرگزاری انتخاب
تصاویر : سونامی مرگبار در اندونزی
بر اساس آمار جدیدی که مقامات اندونزی روز یکشنبه منتشر کردند شمار تلفات سونامی دیشب ناشی از فوران آتشفشان آناک کراکاتوئا Anak Krakatoa در سواحل نزدیک به تنگه سوندا بین جزایر جاوه و سوماترا اندونزی، به 62 نفر افزایش یافت. صدها نفر نیز زخمی شدند.

سونامی در اندونزی 62 کشته، 600 مجروح و 20 مفقود برجای گذاشت

فارسخبرگزاری فارس
سونامی در اندونزی 62 کشته، 600 مجروح و 20 مفقود برجای گذاشت
سونامی شب گذشته در اندونزی دست‌کم 62 کشته و صدها زخمی برجا گذاشت و شماری هم مفقود شده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،  آخرین آمار قربانیان سونامی در اندونزی که به دنبال فوران آتش‌فشان ایجاد شد، دست‌کم 62نفر اعلام شده است.

سونامی در اندونزی 62 کشته، 600 مجروح و 20 مفقود برجای گذاشت - 1

محل وقوع سونامی

سونامی در اندونزی 62 کشته، 600 مجروح و 20 مفقود برجای گذاشت - 3سونامی در اندونزی 62 کشته، 600 مجروح و 20 مفقود برجای گذاشت - 4

بنابر گزارش  روزنامه انگلیسی دیلی‌میل، در پی انتشار هشدار سونامی، افرادی که در مناطق پایین زندگی می‌کردند به نواحی بلندتر گریختند. حدود ساعت 21:30 دقیقه به وقت محلی روز شنبه سونامی  به سواحل تنگه سوندا بین جزیره «جاوه» و جزیره «سوماترا» اصابت کرد  و بنابر آماری که تا این لحظه منتشر شده،  430 خانه، نه هتل و 10 کشتی تخریب شده‌اند.

سونامی در اندونزی 62 کشته، 600 مجروح و 20 مفقود برجای گذاشت - 7سونامی در اندونزی 62 کشته، 600 مجروح و 20 مفقود برجای گذاشت - 8

آژانس مقابله با حوادث در اندونزی تاکید کرد که  حادثه دیشب، حدود 600 نفر زخمی  و 20  مفقود برجای گذاشته است.

سونامی در اندونزی 62 کشته، 600 مجروح و 20 مفقود برجای گذاشت - 10سونامی در اندونزی 62 کشته، 600 مجروح و 20 مفقود برجای گذاشت - 11سونامی در اندونزی 62 کشته، 600 مجروح و 20 مفقود برجای گذاشت - 12

مقامات اندونزی معتقدند که این سونامی در پی فوران آتش‌نشان رخ داد و وقوع آتشفشان، باعث شد تا ابری از خاکستر منطقه را فرا گیرد از این رو اداره هواشناسی استرالیا برای هواپیماهایی که در منطقه پرواز می‌کردند هم  هشدار صادر کرده است.

اندونزی که بر روی خط آتشفشان و کمربند زلزله جنوب شرق آسیا قرار دارد همواره کانون حوادث متعدد زیست محیطی است. سپتامبر گذشته به دنبال زمین‌لرزه و سونامی در جزیره «سولاوسی» در غرب «برونو»، دست‌کم 832 نفر کشته شدند. برخی آمارها تعداد جانباختگان را تا 2 هزار نفر هم اعلام کرده‌اند.

انتهای‌پیام/م

خواندن خبر در سایت منبع

(ویدئو) سونامی مرگبار در اندونزی

فراروخبرگزاری فرارو
گزارش های اولیه حکایت از آن دارد که فوران آتشفشان کراکاتوا احتمالا به وقوع زمین لغزه در بستر دریا و هجوم ناگهانی امواج سهمگین به مناطق مسکونی در تاریکی شب منجر شده است. مناطق پاندگلانگ، لامپانگ جنوبی و سرانگ در کانون این حادثه هستند.

فرارو-مقام‌های دولتی اندونزی می‌گویند بر اثروقوع سونامی در نزدیکی تنکه «سوندا» دست‌کم ۴۳ نفر جان باخته‌اند.

رسانه‌ها گزارش داده‌اند این سونامی که بر اثر فوران آتش‌فشان ایجاد شده بود به سواحل تنگه سوندا بین جزیره «جاوه» و جزیره «سوماترا» اصابت کرد.

نهادهای دولتی اندونزی گزارش داده‌اند بیش از ۵۰۰ نفر هم بر اثر این حادثه مجروح شده‌اند و دو نفر هم مفقود هستند.

مقام‌های دولتی گفته‌اند این موج سهمگین احتمالاْ بر اثر فوران آتش‌فشان «کراکاتوآ» در تنگه سوندا و رانش زیردریایی زمین ایجاد شده است.

(ویدئو) سونامی مرگبار در اندونزی - 6

فیلم زیر که مدیر سازمان مدیریت حوادث طبیعی اندونزی در توئیتر آن را منتشر کرده، تبعات این حادثه را نشان می‌دهد.تعداد بازدید : 3کد ویدیو دانلود

اندونزی که بر روی خط آتشفشان و کمربند زلزله جنوب شرق آسیا قرار دارد همواره کانون حوادث متعدد زیست محیطی است. مهرماه سال جاری وقوع زلزله شدید و سونامی ناشی از آن به کشته شدن بیش از ۲۰۰۰ نفر منجر شد.

خواندن خبر در سایت منبع

سونامی بعد از فوران آتشفشان در اندونزی+فیلم

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
خبرگزاری میزان- فوران آتشفشان و لغزش زمین در بستر دریا منجر به وقوع سونامی در کشور اندونزی شد که بر اثر آن، دست کم ۶۲ نفر کشته، ۶۰۰ نفر مجروح و ۲۰ تن مفقود شده اند.

تلفات سونامی اندونزی؛62 قربانی و صدها مجروح و مفقود

ایرناخبرگزاری ایرنا
تلفات سونامی اندونزی؛62 قربانی و صدها مجروح و مفقود
کوالالامپور-ایرنا- گزارش منابع خبری حاکی است درآستانه سال نو میلادی وقوع سونامی در سواحل غرب اندونزی واقع در تنگه سوماترا و جزایر سوماترا و جاوه تاکنون 62 کشته ،582 نفر مجروح و تعداد زیادی مفقود برجای گذاشته است.

به گزارش ایرنا از جاکارتا پست،امواج سونامی در آبهای تنگه سوندا (واقع در بین دو جزیره جاوه در شرق و سوماترا در غرب) اوایل صبح روز یکشنبه بوقوع پیوست که درپی آن بسیاری از بومیان منطقه غافلگیرشدند و بسیاری از خانه ها در حالی زیر آب فرورفت که بسیاری از مردم در خواب بودند.

طبق این گزارش امواج سونامی در سواحل منطقه در پی فعالیت آتشفشانی کوه Anak Krakatau بوقوع پیوست.

سازمان مقابله با بلایای طبیعی اندونزی در نخستین گزارش از وضعیت کنونی منطقه اعلام کرد به علت شدت سونامی صدها خانه و ساختمان های مختلف در جزیره سوماترا تخریب شده اند.

طبق این گزارش،امواج بسیار مرتفع و چند متری سونامی ناشی از فعالیت آتشفشانی و لرزش لایه های زمین و همچنین جزر و مد شدید دریا همزمان با ماه نو تولید شده و در دل شب بوقوع پیوسته و به همین دلیل مسئولان محلی همچنان درحال بررسی وضعیت خسارات و تلفات هستند.

براین اساس تعداد زیادی از افراد نیز در این منطقه درپی بروز امواج هولناک سونامی در دل تاریکی مفقود شده اند.

این حادثه درحالی بوقوع پیوسته است که اندونزی در آستانه تعطیلات سال نو میلادی قرار دارد و جزایر مختلف آن شاهد ورود روزانه هزاران گردشگر خارجی و داخلی است.

مردم اندونزی در سال 2018 حوادث و زلزله های مرگبار زیادی را شاهد بودند.

زلزله پرقدرت 7.5 ریشتری و پس لرزه های بالای 5 ریشتری آن در سپتامبر ( شهریور) سال جاری در شهر پالو جزیره سولاوسی 2 هزار و 200 کشته و یک هزار نفر مفقود و هزاران نفر بی خانمان برجای گذاشت.

مجمع الجزایر اندونزی که محصور در آبهای اقیانوس آرام است، همچنین در مرداد سال جاری شاهد زلزله پرقدرت بالای شش ریشتر در جزیره لومبوک در شرق این کشور بود که بیش از 550 کشته و هزاران بی خانمان برجای گذاشت.

این کشور با بیش از 17 هزار جزیره در کمربند آتش و زلزله در اقیانوس آرام واقع شده که وقوع فجایع طبیعی متعدد و مهیب اعم از زلزله، آتشفشان و سونامی هر ساله شمار زیادی قربانی و خسارات بسیار زیادی برجای می گذارد.

زلزله سال 2004 در جزیره سوماترا موجب بروز سونامی سهمگین در سراسر اقیانوس هند شد که 226 هزار تن را در 13 کشور، از جمله بیش از 120 هزار شهروند در اندونزی را قربانی کرد.

آساق **1599 **1600

خواندن خبر در سایت منبع

سونامی در اندونزی 20 قربانی گرفت

ایرناخبرگزاری ایرنا
سونامی در اندونزی 20 قربانی گرفت
تهران – ایرنا – منابع خبری بامداد یکشنبه گزارش دادند که در پی وقوع سونامی در سواحل اندونزی دستکم 20 نفر کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دولتی در جاکارتا، به دنبال وقوع سونامی در تنگه سوندا (واقع در بین دو جزیره جاوه در شرق و سوماترا در غرب) اندونزی دستکم 20 نفر کشته شدند.

بر اساس این گزارش، در پی وقوع این سونامی دستکم 165 نفر نیز زخمی شدند.

مردم اندونزی در ماه های اخیر زلزله های مرگبار زیادی را تجربه کردند. زلزله پرقدرت 7.5 ریشتری و پس لرزه های بالای 5 ریشتری آن در ماه سپتامبر ( شهریور) سال جاری در شهر پالو جزیره سولاوسی 2 هزار و 200 کشته و یک هزار نفر مفقود و هزاران نفر بی خانمان برجای گذاشت.

مجمع الجزایر اندونزی که محصور در آبهای اقیانوس آرام است، همچنین در مرداد سال جاری شاهد زلزله پرقدرت بالای 6 ریشتر در جزیره لومبوک در شرق این کشور بود که بیش از 550 کشته و هزاران بی خانمان برجای گذاشت.

این کشور با بیش از 17 هزار جزیره در کمربند آتش و زلزله در اقیانوس آرام واقع شده که وقوع فجایع طبیعی متعدد و مهیب اعم از زلزله، آتشفشان و سونامی هر ساله شمار زیادی قربانی و خسارات بسیار زیادی برجای می گذارد.

زلزله سال 2004 در جزیره سوماترا موجب بروز سونامی سهمگین در سراسر اقیانوس هند شد که 226 هزار تن را در 13 کشور، از جمله بیش از 120 هزار شهروند در اندونزی را قربانی کرد.

شبک**9365**1908

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، در لیگ هجدهم تراکتورسازی یکی از متفاوت‌ترین بازیکنان خارجی فوتبال ایران را به تبریز منتقل کرد. مهاجم تراکتورسازی تبریز در دادگاهی در اسکاتلند حاضر نشد. حالا پلیس اسکاتلند حکم بازداشت این فوتبالیست ایرلندی را صادر کرده است. به این ترتیب به محض اینکه استوکس پایش را به اسکاتلند بگذارد، بازداشت خواهد شد. استوکس ۳۰ ساله پیش از این توسط پلیس اسکاتلند فراخوانده شده بود.
افتصادنیوزافتصادنیوز19 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، آنطور که برخی رسانه‌های صهیونیستی و کاربران شبکه‌های اجتماعی گزارش کرده‌اند نیروی هوایی مصر در جریان آتش سوزی گسترده در سرزمین‌های اشغالی برای اطفای حریق به کمک این رژیم رفته است. به نوشته شماره یکشنبه روزنامه «جروزالم پست» نیروی هوایی مصر روز جمعه ۲ فروند بالگرد «ام آی -۸۰» خود را برای مهار آتش سوزی‌های طبیعی به سرزمین‌های اشغالی اعزام کرد. نیروی هوایی مصر در سال ۱۹۴۸ و در حمایت از فلسطین علیه رژیم صهیونیستی وارد عمل شد. «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی با تشکر از «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر در زمینه ارسال این ۲ بالگرد، وی را «دوست خود» خطاب کرد. در پی ناتوانی رژیم صهیونیستی از مهار این آتش‌سوزی‌ها، نتانیاهو به وزارت خارجه این رژیم دستور داد از کشورهای همجوار با فلسطین اشغالی برای دریافت کمک فوری جهت مهار آتش کمک بخواهند.
رکنارکنا6 ساعت قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دزفول شامگاه یکشنبه با اعلام این خبر گفت: ساعت ۱۹:۱۹ دقیقه طی تماس شهروندی با سامانه ۱۲۵ این سازمان گزارش آتش سوزی در اراضی جنگلی سوم شعبان دزفول اطلاع رسانی شد که ۲ اکیپ از ایستگاه‌های شماره ۲ و سه آتش نشانی دزفول به محل حادثه اعزام شد و اقدام به مهار آتش سوزی کردند. عبدالحسین معظم فر افزود: در این حادثه که علت آن در حال بررسی است، چندین هکتار از اراضی جنگلی بویژه درختان آکالیپتوس و انواع درختان جنگلی طعمه حریق شدند. وی اضافه کرد: این آتش سوزی با حضور به موقع آتش نشانان و همچنین واحد آتش نشانی کوی سوم شعبان، واحد آتش نشانی پایگاه چهارم شکاری دزفول، سازمان آتش نشانی اندیمشک و خودروی آبرسان اداره موتوری شهرداری دزفول طی سه ساعت تلاش مداوم مهار و از گسترش آن جلوگیری شد. مدیرعامل آتش نشانی دزفول ضمن تقدیر از تمام نیروهای عملیاتی که در این حادثه به آتش نشانان یاری رساندند، افزود: از مساحت جنگل و تعداد درختهایی که در این حادثه طعمه حریق شده‌اند آمار دقیقی در دست نیست و هم اکنون آتش نشانان در حال لکه گیری حریق هستند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مهرمهر1 روز قبل
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان لرستان گفت: این نهاد از ابتدای سیل یکی از بزرگترین موکب‌های تهیه غذا را در کتابخانه پلدختر راه اندازی کرد که روزانه ۱۲ هزار پرس غذا بین سیل‌زدگان توزیع می‌کرد. طهماسبی افزود: کتابدارانی از سراسر کشور برای کمک به سیل زدگان در شهرستان پلدختر حضور پیدا کردند و کتابخانه‌های عمومی علامه جزایری شهر پلدختر و امام علی (ع) معمولان جهت اسکان در اختیار امدادگران قرار گرفت. وی با بیان اینکه از زمان سیل تاکنون ۴ مرتبه در منطقه سیل زده پلدختر حضور پیدا کرده‌ام، خاطرنشان کرد: برگزاری و اجرای برنامه‌های فرهنگی باید در مناطق سیل زده و آسیب‌دیده همچنان ادامه داشته باشد و مسئولان برای دلگرمی مردم آسیب‌دیده تا عادی شدن شرایط زندگی همچنان بین آنها حضور پیدا کنند. وی افزود: با توجه به نیاز شهر پلدختر از نظر جمعیت و شرایط مسکونی که پس از سیل ایجاد شده ممکن است محیط خانه مناسب برای مطالعه نباشد و باید تکمیل کتابخانه پیگیری شود. طهماسبی افزود: با توجه به اینکه حصار پروژه کتابخانه عمومی پلدختر در جریان وقوع سیل به طور کامل تخریب شده و سه درب بزرگ آن را آب برده باید ابتدا از نظر استحکام بنا بررسی و سپس تکمیل آن پیگیری شود.
رکنارکنا6 ساعت قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، مسئول آتش نشانی میبد عصر یکشنبه در ارتباط با این حادثه گفت: بعد از ظهر امروز وقوع این حادثه به آتش نشانی اطلاع داده شد و با اعزام نیروهای آتش نشانی از ایستگاه‌های ۲ و ۳ میبد به محل حادثه با توجه به اینکه تریلی حامل بنزین بوده با استفاده از کف مبادرت به سرد کردن محموله و سپس انتقال آن شد. محمد جواد بحری با اشاره به اینکه متاسفانه این حادثه یک کشته و یک زخمی بر جا گذاشت افزود: نیروهای آتش نشانی میبد درحادثه‌ای دیگر از پیشرفت حریق اتومبیل زامیاد که به علت نشتی گاز دچار آتش سوزی شده بود جلوگیری کردند. وی نشتی کپسول ال پی جی را علت این آتش سوزی عنوان کرد که با اطلاع رسانی به آتش نشانی در ظهر امروز و رسیدن سریع نیروهای آتش نشانی ایستگاه شماره یک به محل حادثه، حریق که در حال سرایت به موتور بوده خاموش شد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

اخبار بیشتر