1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

استعفای دومین مقام آمریکایی در اعتراض به خروج از سوریه و خشم ترامپ از استعفای مقامات

ترامپ استعفای مک‌گورک را امری "غیرمهم" خواند

ایسناخبرگزاری ایسنا
ترامپ استعفای مک‌گورک را امری "غیرمهم" خواند

به گزارش ایسنا، روز شنبه شبکه سی بی اس آمریکا به نقل از منابعی گزارش کرد که برت مک‌گورک به دلیل مخالفت شدید با تصمیم دونالد ترامپ در خصوص خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه از سمتش استعفا کرده است.

طبق گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، با این حال ترامپ در توییتی در واکنش به این اتفاق نوشت: برت مک‌گورک، که من شناختی از او ندارم، در سال ۲۰۱۵ توسط اوباما در این سمت منصوب شد. او قرار بود در ماه فوریه از سمتش کنار برود اما زودتر از ترک سمتش در این تاریخ اقدام به استعفا کرد. آیا او "یک آدم خودنما است"؟ رسانه‌های اخبار دروغ درباره این اتفاق ناچیز یک جنجال بزرگ راه می‌اندازند. در حالی که اصلا مساله مهمی نیست.

وی افزود: اگر کس دیگری می‌گفت می‌خواهد سربازان آمریکایی را در سلامت به کشورشان بازگرداند قهرمانی مردمی می‌شد اما چون من این را اعلام کرده‌ام در معرض حملات شدید از سوی رسانه‌های دیوانه قرار می‌گیرم.

روز چهارشنبه گذشته ترامپ اعلام کرد که نیروهای آمریکایی را به دلیل شکست خوردن گروه تروریستی داعش از سوریه خارج می‌کند.

با این حال این تصمیم او با مخالفت بسیاری از دموکرات‌ها و جمهوی خواهان در کنگره روبه‌رو شد و در ادامه جیمز ماتیس، وزیر دفاع دولت ترامپ را نیز به استعفا وا داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزرای تسنیم، بسیاری از روزنامه‌های ترکیه، امروز در عکس و تیتر صفحه نخست، خروج نیروهای آمریکایی از شرق فرات را برجسته کرده‌اند. همچنین این روزنامه‌ها موضوعات دیگری مانند هشدار وزیر دفاع ترکیه به یونان را مورد توجه قرار دادند.

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 3

در ترکیه٬ همه بدهکارند

آمریکا خاورمیانه را به خون کشیده اما بعضی‌ها برای ماندن آمریکا در سوریه٬ امضا جمع می‌کنند

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 7

خروج آمریکا از سوریه هنوز آغاز نشده است

باغچلی: شرق فرات باید پاکسازی شود

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 11

بسیاری از سران و نیروهای پ.ک.ک از قندیل به شرق فرات رفتند

وزیر دفاع ترکیه: اقدامات تحریک‌آمیز در دریای سپید٬ تاوان سنگینی به دنبال می‌آورد

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 15

کدهای عقب‌نشینی آمریکا از سوریه

پیام وزیر دفاع ترکیه به یونان

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 19

برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد

توطئه داعش٬ حمله به ی.پ.گ 48 ساعت بعد از اعلام تصمیم ترامپ

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 23

ترامپ: ترکیه مساله داعش را حل کند

هشدار وزیر دفاع ترکیه به یونان

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 27

قمار مجازی٬ تبدیل به یک بلای جهانی شده است

نیمی از صادرات ترکیه به اروپا می‌رود

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 31

ترامپ در آخرین لحظه تصمیم به خروج از سوریه گرفت٬ اردوغان متعجب شد

نامزد آکپارتی در آنکارا: چرا عقب‌نشینی کنم؟

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 35

آمریکا برای پ.ک.ک٬ 500 تریلی ادوات زرهی فرستاد

دولت باغچلی خواهان اجرای عملیات شرق فرات

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 39

نتانیاهو از خروج آمریکا از سوریه٬ گله‌مند است

خلق٬ خواهان اجرای فوری عملیات شرق فرات

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش ترامپ به استعفای مک‌گورک: او را نمی‌شناسم

تسنیمخبرگزاری تسنیم
واکنش ترامپ به استعفای مک‌گورک: او را نمی‌شناسم

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بامداد یکشنبه به استعفای «برت مک‌گورک»، فرستاده ویژه دولت این کشور در ائتلاف اصطلاحاً ضد داعش واکنش نشان داد. او نوشت که مک‌گورک توسط «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا منصوب شده و او را نمی‌شناسد.

ترامپ نوشت: «برت مک‌گورک که من نمی‌شناسمش توسط رئیس‌جمهور اوباما در سال 2015 منصوب شد. قرار بود فوریه پستش را ترک کند، ولی قبل از آن استعفا کرد.  رسانه‌های جعلی می‌خواهند از این کاه کوه بسازند.»

برت مک گورک روز گذشته (شنبه) در اعتراض به تصمیم ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکا از سوریه تصمیم گرفت از سمتش کناره‌گیری کند. پیش از او «جیمز ماتیس»، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده بود قصد دارد سمتش را ترک کند.

دولت آمریکا چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد قصد دارد طبق تصمیم ترامپ نظامیان این کشور را از سوریه خارج کند. این تصمیم در حالی اعلام شده که دولت ترکیه در تدارک حمله به نیروهای کُرد هم‌پیمان آمریکا در شمال سوریه را دارد.فرستاده ترامپ در مبارزه با داعش استعفا دادخشنودی رسانه‌های ترکیه از استعفای مک گورک

خواندن خبر در سایت منبع

خشنودی رسانه‌های ترکیه از استعفای مک گورک

تسنیمخبرگزاری تسنیم
خشنودی رسانه‌های ترکیه از استعفای مک گورک

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه ینی شفق، استعفای برت مک گورک نماینده ویژه اوباما و ترامپ در ائتلاف مبارزه با داعش در عراق و سوریه، توجه بسیاری از روزنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی ترکیه را به سوی خود جلب کرد. امروز بسیاری از روزنامه‌های وابسته به آکپارتی و حتی روزنامه‌های مخالف دولت، در صفحه اول از از استعفای مک گورک اظهار خوشحالی کرده و اعلام کردند که او حامی تروریست‌ها بوده است. ینی شفق با به کار بردن تیتر «فیش او را کشیدند»، از کنار رفتن مک گورک اظهار خوشنودی کرده و اعلام داشت که او در تحولات سوریه همواره بزرگترین حامی نیروهای پ.ک.ک و  ی.پ.گ بوده است.گزارش تسنیم|خروج آمریکا از سوریه و وضعیت جدید ترکیه

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، پیشتر و در دوران مسئولیت باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا به سفرهای مک گورک به شمال سوریه  و گفت‌وگوهای او با مسئولین پ.ک.ک در کوبانی اعتراض کرده بود و در دوران اخیر نیز خواهان تغییر او شده بود. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در یک پیام توییتری در مورد استعفای مک گورک نوشته است: من او را نمی‌شناسم. ظاهراً اوباما این مسئولیت را به او داده بود و تا چند ماه دیگر کارش به پایان می‌رسید، اما شاید برای جلب توجه رسانه‌ها پیش از آن که دوران مسئولیتش به پایان برسد، استعفا داده است. رسانه‌های ترکیه همچنین استعفای جیمز متیس وزیر دفاع را به عنوان یک خبر خوب و مثبت ارزیابی کرده و اعلام کرده‌اند که متیس در دفاع از نیروهای ی.پ.گ در شمال سوریه نقش مهمی داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش ترامپ به استعفای دو مقام دولتی: متیس را به طرز بدی اخراج کردم / فرستاده واشنگتن در ائتلاف ضد داعش را که استعفا داده، نمی شناسم؛ اوباما او را منصوب کرده بود

انتخابخبرگزاری انتخاب
واکنش ترامپ به استعفای دو مقام دولتی: متیس را به طرز بدی اخراج کردم / فرستاده واشنگتن در ائتلاف ضد داعش را که استعفا داده، نمی شناسم؛ اوباما او را منصوب کرده بود
واکنش ترامپ به استعفای دو مقام دولتی: متیس را به طرز بدی اخراج کردم / فرستاده واشنگتن در ائتلاف ضد داعش را که استعفا داده، نمی شناسم؛ اوباما او را منصوب کرده بود - 0

دونالد ترامپ خود را رئیس جمهوری محبوب آمریکا نامید و ضمن دفاع دوباره از خروج نیروهایش از سوریه، به «برت مک گورک» فرستاده واشنگتن در ائتلاف ضدداعش حمله لفظی کرد و گفت که این مقام دولتی را نمی شناسد.به گزارش انتخاب، ترامپ در رشته توئیتی نوشت: من در انتخاباتی که گفته می شود یکی از بزرگترین های همه دوران بوده است، به این مبنا پیروز شدم تا کشور را از جنگ های خارجی بی پایان و پرهزینه خارج کنم. همچنین بر مبنای ایجاد مرزهای قوی که کشور را امن نگه دارد پیروز شدم. ما برای مرزهای کشورهای دیگر مبارزه کردیم اما برای مرزهای خود مبارزه نمی کنیم.

تصمیم او به خروج از سوریه با انتقاد رسانه ها مواجه شد و «جیمز متیس» وزیر دفاع و «مک گورک» در اعتراض به این تصمیم استعفا دادند.

ترامپ در انتقادی شدید از مک گورک نوشت: برت مک گورک که من نمی شناسمش، سال 2015 توسط باراک اوباما منصوب شد. قرار بود که ماه فوریه سمتش را ترک کند اما پیش از ترک سمت، استعفا داد. اخبار جعلی از این مساله هیچ و پوچ مساله بزرگی ساخته است.

وی در حمایت از تصمیم خود اظهار داشت: اگر پس از نابودی داعش در سوریه، هر کسی غیر از رئیس جمهوری محبوب شما دونالد ترامپ اعلام کرد که نیروهایمان را (سالم و سرحال) به خانه برمی گردانیم آن فرد محبوبترین قهرمان در آمریکا خواهد بود.

ترامپ همچنین به استعفای متیس و روابط خود با او پرداخت و نوشت: رئیس جمهور ترامپ به طرز بدی جیمز متیس را اخراج کرد. من به او شانس دوباره دادم. برخی فکر می کردند نباید این کار را می کردم اما خودم فکر می کردم که باید این کار را بکنم. ارتباط جالبی داشتیم. اما همه منابعی را که واقعا هرگز نداشت در اختیارش گذاشتم.

رئیس جمهوری آمریکا خطاب به متحدان واشنگتن نیز هشدار داد: متحدان بسیار مهم هستند اما نه وقتی که از آمریکا بهره جویی می کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

خشم ترامپ از استعفای مقامات نظامی/ به «ماتیس» شانس دوباره دادم!

مهرخبرگزاری مهر
خشم ترامپ از استعفای مقامات نظامی/ به «ماتیس» شانس دوباره دادم!

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هیل، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با دفاع از سیاست خارجی که در قبال سوریه اتخاذ کرده است، با لحنی تحقیرآمیز از استعفای نماینده ویژه کاخ سفید در ائتلاف به اصطلاح مبارزه با داعش انتقاد کرد.

«برت مک گورک» دومین مقام نظامی بعد از جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا است که در اعتراض به تصمیم ناگهانی ترامپ مبنی بر خروج نظامیان این کشور از سوریه، استعفا می‌دهد.

در همین رابطه، ترامپ در پیامی توییتری نوشت: برت مک گورک که من اصلاً نمی‌شناسمش، در سال ۲۰۱۵ از سوی اوباما به این سمت انتخاب شد. کار وی قرار بود در فوریه ۲۰۱۹ خاتمه یابد اما درست قبل از رفتن استعغا داد. دنبال جلب توجه بود؟ این درحالی است که رسانه‌های جعلی از موضوع به این بی‌اهمیتی چنان داستان بزرگی ساخته‌اند!

وی همچنین در توییت دیگری گفت: اگر هرکس دیگری به غیر از رئیس جمهور مورد علاقه شما (!) دونالد ترامپ این موضوع را اعلام کرده بود که بعد از شکست داعش در سوریه، نیروهایمان را به خانه برمی‌گردانیم، از وی به عنوان محبوبترین قهرمان آمریکا یاد می‌کردید. اما اسم من که می‌آید؛ رسانه‌های جعلی بدجور موضع‌گیری می‌کنند. دیوانگی است!

نهایت آنکه ترامپ نتوانست خشم خود از استعفای وزیر دفاع را مهار کند و در توییت سومی نوشت: وقتی اوباما با تحقیر ماتیس را اخراج کرد، من به وی شانس دوباره دادم. بعضی‌ها فکر می‌کردند که نباید چنین کنم اما من نظر دیگری داشتم. رابطه جالبی بود حال آنکه همه منابعی را که هیچ وقت از آن برخوردار نبود؛ در اختیارش قرار دادم. متحدین خیلی مهم هستند اما نه وقتی که به دنبال سودجویی از ایالات متحده باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

استعفای دومین مقام آمریکایی در اعتراض به خروج از سوریه

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
استعفای دومین مقام آمریکایی در اعتراض به خروج از سوریه
استعفای دومین مقام آمریکایی در اعتراض به خروج از سوریه - 0

دومین مقام ارشد نظامی آمریکا در اعتراض به تصمیم ترامپ استعفا داد.

به گزارش مهر، دومین مقام ارشد نظامی آمریکا در اعتراض به تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه، استعفای خود را اعلام کرد.

در همین ارتباط عنوان شده است که «برت مک گورک» نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف ضد داعش روز شنبه در اعتراض به تصمیم رئیس جمهور آمریکا درباره عقب نشینی نیروهای این کشور از سوریه از سمت خود استعفا داد.

استعفای مک گورک دو روز پس از استعفای جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا صورت می‌گیرد.

پیش از این «دونالد ترامپ» روز پنج شنبه با تأیید گمانه زنی ها در خصوص احتمال کناره گیری «جیمز ماتیس» از سمت وزارت دفاع آمریکا، اعلام کرد که این ژنرال سابق ارتش تا دو ماه دیگر- پایان ماه فوریه- بازنشسته خواهد شد.

چند ساعت بعد از اعلام ترامپ، وزیر دفاع آمریکا با انتشار نامه‌ای، علت این استعفا را این گونه عنوان کرد که ترامپ در برابر روسیه و چین به اندازه کافی قاطع نبوده و اینکه آمریکا باید در رویکرد خود نسبت به این دوکشور مصمم و روشن عمل کند.

از سوی دیگر استعفای ماتیس یک روز پس از آن اعلام شد که ترامپ دستور عقب نشینی و خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را صادر کرد. ترامپ علت خروج نظامیان آمریکایی از سوریه را شکست داعش عنوان کرده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز4 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر5 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»

اخبار بیشتر