1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

استعفای دومین مقام آمریکایی در اعتراض به خروج از سوریه و خشم ترامپ از استعفای مقامات

ترامپ استعفای مک‌گورک را امری "غیرمهم" خواند

ایسناخبرگزاری ایسنا
ترامپ استعفای مک‌گورک را امری "غیرمهم" خواند

به گزارش ایسنا، روز شنبه شبکه سی بی اس آمریکا به نقل از منابعی گزارش کرد که برت مک‌گورک به دلیل مخالفت شدید با تصمیم دونالد ترامپ در خصوص خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه از سمتش استعفا کرده است.

طبق گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، با این حال ترامپ در توییتی در واکنش به این اتفاق نوشت: برت مک‌گورک، که من شناختی از او ندارم، در سال ۲۰۱۵ توسط اوباما در این سمت منصوب شد. او قرار بود در ماه فوریه از سمتش کنار برود اما زودتر از ترک سمتش در این تاریخ اقدام به استعفا کرد. آیا او "یک آدم خودنما است"؟ رسانه‌های اخبار دروغ درباره این اتفاق ناچیز یک جنجال بزرگ راه می‌اندازند. در حالی که اصلا مساله مهمی نیست.

وی افزود: اگر کس دیگری می‌گفت می‌خواهد سربازان آمریکایی را در سلامت به کشورشان بازگرداند قهرمانی مردمی می‌شد اما چون من این را اعلام کرده‌ام در معرض حملات شدید از سوی رسانه‌های دیوانه قرار می‌گیرم.

روز چهارشنبه گذشته ترامپ اعلام کرد که نیروهای آمریکایی را به دلیل شکست خوردن گروه تروریستی داعش از سوریه خارج می‌کند.

با این حال این تصمیم او با مخالفت بسیاری از دموکرات‌ها و جمهوی خواهان در کنگره روبه‌رو شد و در ادامه جیمز ماتیس، وزیر دفاع دولت ترامپ را نیز به استعفا وا داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزرای تسنیم، بسیاری از روزنامه‌های ترکیه، امروز در عکس و تیتر صفحه نخست، خروج نیروهای آمریکایی از شرق فرات را برجسته کرده‌اند. همچنین این روزنامه‌ها موضوعات دیگری مانند هشدار وزیر دفاع ترکیه به یونان را مورد توجه قرار دادند.

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 3

جمهوریت:

در ترکیه٬ همه بدهکارند

آمریکا خاورمیانه را به خون کشیده اما بعضی‌ها برای ماندن آمریکا در سوریه٬ امضا جمع می‌کنند

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 7

ینی شفق:

خروج آمریکا از سوریه هنوز آغاز نشده است

باغچلی: شرق فرات باید پاکسازی شود

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 11

استار:

بسیاری از سران و نیروهای پ.ک.ک از قندیل به شرق فرات رفتند

وزیر دفاع ترکیه: اقدامات تحریک‌آمیز در دریای سپید٬ تاوان سنگینی به دنبال می‌آورد

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 15

ترکیه:

کدهای عقب‌نشینی آمریکا از سوریه

پیام وزیر دفاع ترکیه به یونان

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 19

آکشام:

برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد

توطئه داعش٬ حمله به ی.پ.گ 48 ساعت بعد از اعلام تصمیم ترامپ

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 23

ینی چاغ:

ترامپ: ترکیه مساله داعش را حل کند

هشدار وزیر دفاع ترکیه به یونان

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 27

ینی آسیا:

قمار مجازی٬ تبدیل به یک بلای جهانی شده است

نیمی از صادرات ترکیه به اروپا می‌رود

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 31

سوزجو:

ترامپ در آخرین لحظه تصمیم به خروج از سوریه گرفت٬ اردوغان متعجب شد

نامزد آکپارتی در آنکارا: چرا عقب‌نشینی کنم؟

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 35

اورتا دوغو:

آمریکا برای پ.ک.ک٬ 500 تریلی ادوات زرهی فرستاد

دولت باغچلی خواهان اجرای عملیات شرق فرات

نشریات ترکیه در یک نگاه|برت مک گورک حامی پ.ک.ک٬ استعفا داد/در ترکیه٬ همه بدهکارند - 39

آیدینلک:

نتانیاهو از خروج آمریکا از سوریه٬ گله‌مند است

خلق٬ خواهان اجرای فوری عملیات شرق فرات

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش ترامپ به استعفای مک‌گورک: او را نمی‌شناسم

تسنیمخبرگزاری تسنیم
واکنش ترامپ به استعفای مک‌گورک: او را نمی‌شناسم

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بامداد یکشنبه به استعفای «برت مک‌گورک»، فرستاده ویژه دولت این کشور در ائتلاف اصطلاحاً ضد داعش واکنش نشان داد. او نوشت که مک‌گورک توسط «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا منصوب شده و او را نمی‌شناسد.

ترامپ نوشت: «برت مک‌گورک که من نمی‌شناسمش توسط رئیس‌جمهور اوباما در سال 2015 منصوب شد. قرار بود فوریه پستش را ترک کند، ولی قبل از آن استعفا کرد.  رسانه‌های جعلی می‌خواهند از این کاه کوه بسازند.»

برت مک گورک روز گذشته (شنبه) در اعتراض به تصمیم ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکا از سوریه تصمیم گرفت از سمتش کناره‌گیری کند. پیش از او «جیمز ماتیس»، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده بود قصد دارد سمتش را ترک کند.

دولت آمریکا چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد قصد دارد طبق تصمیم ترامپ نظامیان این کشور را از سوریه خارج کند. این تصمیم در حالی اعلام شده که دولت ترکیه در تدارک حمله به نیروهای کُرد هم‌پیمان آمریکا در شمال سوریه را دارد.فرستاده ترامپ در مبارزه با داعش استعفا دادخشنودی رسانه‌های ترکیه از استعفای مک گورک

خواندن خبر در سایت منبع

خشنودی رسانه‌های ترکیه از استعفای مک گورک

تسنیمخبرگزاری تسنیم
خشنودی رسانه‌های ترکیه از استعفای مک گورک

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه ینی شفق، استعفای برت مک گورک نماینده ویژه اوباما و ترامپ در ائتلاف مبارزه با داعش در عراق و سوریه، توجه بسیاری از روزنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی ترکیه را به سوی خود جلب کرد. امروز بسیاری از روزنامه‌های وابسته به آکپارتی و حتی روزنامه‌های مخالف دولت، در صفحه اول از از استعفای مک گورک اظهار خوشحالی کرده و اعلام کردند که او حامی تروریست‌ها بوده است. ینی شفق با به کار بردن تیتر «فیش او را کشیدند»، از کنار رفتن مک گورک اظهار خوشنودی کرده و اعلام داشت که او در تحولات سوریه همواره بزرگترین حامی نیروهای پ.ک.ک و  ی.پ.گ بوده است.گزارش تسنیم|خروج آمریکا از سوریه و وضعیت جدید ترکیه

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، پیشتر و در دوران مسئولیت باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا به سفرهای مک گورک به شمال سوریه  و گفت‌وگوهای او با مسئولین پ.ک.ک در کوبانی اعتراض کرده بود و در دوران اخیر نیز خواهان تغییر او شده بود. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در یک پیام توییتری در مورد استعفای مک گورک نوشته است: من او را نمی‌شناسم. ظاهراً اوباما این مسئولیت را به او داده بود و تا چند ماه دیگر کارش به پایان می‌رسید، اما شاید برای جلب توجه رسانه‌ها پیش از آن که دوران مسئولیتش به پایان برسد، استعفا داده است. رسانه‌های ترکیه همچنین استعفای جیمز متیس وزیر دفاع را به عنوان یک خبر خوب و مثبت ارزیابی کرده و اعلام کرده‌اند که متیس در دفاع از نیروهای ی.پ.گ در شمال سوریه نقش مهمی داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش ترامپ به استعفای دو مقام دولتی: متیس را به طرز بدی اخراج کردم / فرستاده واشنگتن در ائتلاف ضد داعش را که استعفا داده، نمی شناسم؛ اوباما او را منصوب کرده بود

انتخابخبرگزاری انتخاب
واکنش ترامپ به استعفای دو مقام دولتی: متیس را به طرز بدی اخراج کردم / فرستاده واشنگتن در ائتلاف ضد داعش را که استعفا داده، نمی شناسم؛ اوباما او را منصوب کرده بود
واکنش ترامپ به استعفای دو مقام دولتی: متیس را به طرز بدی اخراج کردم / فرستاده واشنگتن در ائتلاف ضد داعش را که استعفا داده، نمی شناسم؛ اوباما او را منصوب کرده بود - 0

دونالد ترامپ خود را رئیس جمهوری محبوب آمریکا نامید و ضمن دفاع دوباره از خروج نیروهایش از سوریه، به «برت مک گورک» فرستاده واشنگتن در ائتلاف ضدداعش حمله لفظی کرد و گفت که این مقام دولتی را نمی شناسد.به گزارش انتخاب، ترامپ در رشته توئیتی نوشت: من در انتخاباتی که گفته می شود یکی از بزرگترین های همه دوران بوده است، به این مبنا پیروز شدم تا کشور را از جنگ های خارجی بی پایان و پرهزینه خارج کنم. همچنین بر مبنای ایجاد مرزهای قوی که کشور را امن نگه دارد پیروز شدم. ما برای مرزهای کشورهای دیگر مبارزه کردیم اما برای مرزهای خود مبارزه نمی کنیم.

تصمیم او به خروج از سوریه با انتقاد رسانه ها مواجه شد و «جیمز متیس» وزیر دفاع و «مک گورک» در اعتراض به این تصمیم استعفا دادند.

ترامپ در انتقادی شدید از مک گورک نوشت: برت مک گورک که من نمی شناسمش، سال 2015 توسط باراک اوباما منصوب شد. قرار بود که ماه فوریه سمتش را ترک کند اما پیش از ترک سمت، استعفا داد. اخبار جعلی از این مساله هیچ و پوچ مساله بزرگی ساخته است.

وی در حمایت از تصمیم خود اظهار داشت: اگر پس از نابودی داعش در سوریه، هر کسی غیر از رئیس جمهوری محبوب شما دونالد ترامپ اعلام کرد که نیروهایمان را (سالم و سرحال) به خانه برمی گردانیم آن فرد محبوبترین قهرمان در آمریکا خواهد بود.

ترامپ همچنین به استعفای متیس و روابط خود با او پرداخت و نوشت: رئیس جمهور ترامپ به طرز بدی جیمز متیس را اخراج کرد. من به او شانس دوباره دادم. برخی فکر می کردند نباید این کار را می کردم اما خودم فکر می کردم که باید این کار را بکنم. ارتباط جالبی داشتیم. اما همه منابعی را که واقعا هرگز نداشت در اختیارش گذاشتم.

رئیس جمهوری آمریکا خطاب به متحدان واشنگتن نیز هشدار داد: متحدان بسیار مهم هستند اما نه وقتی که از آمریکا بهره جویی می کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

خشم ترامپ از استعفای مقامات نظامی/ به «ماتیس» شانس دوباره دادم!

مهرخبرگزاری مهر
خشم ترامپ از استعفای مقامات نظامی/ به «ماتیس» شانس دوباره دادم!

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هیل، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با دفاع از سیاست خارجی که در قبال سوریه اتخاذ کرده است، با لحنی تحقیرآمیز از استعفای نماینده ویژه کاخ سفید در ائتلاف به اصطلاح مبارزه با داعش انتقاد کرد.

«برت مک گورک» دومین مقام نظامی بعد از جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا است که در اعتراض به تصمیم ناگهانی ترامپ مبنی بر خروج نظامیان این کشور از سوریه، استعفا می‌دهد.

در همین رابطه، ترامپ در پیامی توییتری نوشت: برت مک گورک که من اصلاً نمی‌شناسمش، در سال ۲۰۱۵ از سوی اوباما به این سمت انتخاب شد. کار وی قرار بود در فوریه ۲۰۱۹ خاتمه یابد اما درست قبل از رفتن استعغا داد. دنبال جلب توجه بود؟ این درحالی است که رسانه‌های جعلی از موضوع به این بی‌اهمیتی چنان داستان بزرگی ساخته‌اند!

وی همچنین در توییت دیگری گفت: اگر هرکس دیگری به غیر از رئیس جمهور مورد علاقه شما (!) دونالد ترامپ این موضوع را اعلام کرده بود که بعد از شکست داعش در سوریه، نیروهایمان را به خانه برمی‌گردانیم، از وی به عنوان محبوبترین قهرمان آمریکا یاد می‌کردید. اما اسم من که می‌آید؛ رسانه‌های جعلی بدجور موضع‌گیری می‌کنند. دیوانگی است!

نهایت آنکه ترامپ نتوانست خشم خود از استعفای وزیر دفاع را مهار کند و در توییت سومی نوشت: وقتی اوباما با تحقیر ماتیس را اخراج کرد، من به وی شانس دوباره دادم. بعضی‌ها فکر می‌کردند که نباید چنین کنم اما من نظر دیگری داشتم. رابطه جالبی بود حال آنکه همه منابعی را که هیچ وقت از آن برخوردار نبود؛ در اختیارش قرار دادم. متحدین خیلی مهم هستند اما نه وقتی که به دنبال سودجویی از ایالات متحده باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

استعفای دومین مقام آمریکایی در اعتراض به خروج از سوریه

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
استعفای دومین مقام آمریکایی در اعتراض به خروج از سوریه
استعفای دومین مقام آمریکایی در اعتراض به خروج از سوریه - 0

دومین مقام ارشد نظامی آمریکا در اعتراض به تصمیم ترامپ استعفا داد.

به گزارش مهر، دومین مقام ارشد نظامی آمریکا در اعتراض به تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه، استعفای خود را اعلام کرد.

در همین ارتباط عنوان شده است که «برت مک گورک» نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف ضد داعش روز شنبه در اعتراض به تصمیم رئیس جمهور آمریکا درباره عقب نشینی نیروهای این کشور از سوریه از سمت خود استعفا داد.

استعفای مک گورک دو روز پس از استعفای جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا صورت می‌گیرد.

پیش از این «دونالد ترامپ» روز پنج شنبه با تأیید گمانه زنی ها در خصوص احتمال کناره گیری «جیمز ماتیس» از سمت وزارت دفاع آمریکا، اعلام کرد که این ژنرال سابق ارتش تا دو ماه دیگر- پایان ماه فوریه- بازنشسته خواهد شد.

چند ساعت بعد از اعلام ترامپ، وزیر دفاع آمریکا با انتشار نامه‌ای، علت این استعفا را این گونه عنوان کرد که ترامپ در برابر روسیه و چین به اندازه کافی قاطع نبوده و اینکه آمریکا باید در رویکرد خود نسبت به این دوکشور مصمم و روشن عمل کند.

از سوی دیگر استعفای ماتیس یک روز پس از آن اعلام شد که ترامپ دستور عقب نشینی و خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را صادر کرد. ترامپ علت خروج نظامیان آمریکایی از سوریه را شکست داعش عنوان کرده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
الفالف16 ساعت قبل
نماینده رشت با انتقاد از رئیس جمهور به خاطر حضور نیافتن در مناطق سیل زده، گفت: رئیس جمهور بجای آنکه از مناطق خوش آب و هوای ایران دستور تلفنی صادر کند، در مناطق سیل زده حضور یابد. وی افزود: ظاهرا رئیس جمهور در مناطق خوش آب و هوای کشور از جمله قشم در حال گذراندن تعطیلات و استراحت است. عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس تصریح کرد: علاوه بر رئیس جمهور محمود واعظی رئیس دفترش هم در تهران حضور ندارد. ظاهرا واعظی برای گذراندن تعطیلات به گیلان سفر کرده و در ویلاهای این استان حضور دارد. وی گفت: در شرایط بحرانی برخی استانها، رئیس جمهور و همه اعضای هیئت دولت باید پیگیر مشکلات بوده و با هماهنگی‌های لازم، دستور حل مشکلات را صادر می‌کردند.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال امید ایران در آخرین دیدار مرحله مقدماتی انتخابی المپیک از ساعت ۱۸:۴۵ امروز سه شنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم امید عراق رفت که این بازی با نتیجه تساوی بدون گل ‏‬ به اتمام رسید. به این ترتیب تیم عراق با ۷ امتیاز و تفاضل گل بهتر ‏‬ به صورت مستقیم به مرحله نهایی انتخابی المپیک که در کشور تایلند برگزار خواهد شد، صعود کرد. تیم ایران هم باید منتظر نتایج سایر مسابقات باشد. چهار تیم برتر که در رده دوم جدول گروه‌های ۱۱ گانه قرار دارند هم به مرحله نهایی راه می‌یابند. برتری ایران در نیمه نخست نسبت به عراق کاملا محسوس بود بخصوص در ۱۰ دقیقه ابتدایی که ایران صاحب دو موقعیت گلزنی شد.
ایلناایلنا19 ساعت قبل
ادوارد واستینج استاد روابط‌بین‌الملل دانشگاه اوپن است وی در حوزه روابط‌بین‌الملل و سیاست خارجه به خصوص حوزه ایران و تحقیقات زیادی کرده‌ است‌. وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا نظرات خود را در خصوص سفر روحانی به عراق که اواخر سال گذشته شمسی انجام شد، مطرح کرده‌ است. روحانی در سفر به عراق بسیار موفق‌تر از ترامپ بودادوارد واستینج درباره سفر روحانی به عراق در مقایسه با سفر چند ماه قبل ترامپ به این کشور گفت: باید بگویم روحانی بسیار موفق‌تر عمل کرده‌ است. ترامپ آرزوی دیدار با آیت‌الله سیستانی را دارداستاد روابط‌ بین‌الملل دانشگاه اوپن در ادامه با اشاره به دیدار روحانی با آیت‌الله سیستانی گفت: این دیدار بسیار مهم و در نوع خود بی‌نظیر بود. روابط قوی ایران و عراق برای صلح و ثبات خاورمیانه ضروری استواستینج در ادامه به اتحاد ایران و عراق اشاره کرد و گفت: سفر روحانی به عراق فرصتی برای تقویت روابط تهران و بغداد است.
الفالف19 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۶ فروردین ۱۳۹۸، ۰۹:۴۰ ۳۹۷۱۲۲۶۱۸۰به گزارش الف، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوم نوامبر سال ۲۰۲۰ (سیزدهم آبان ماه سال ۱۳۹۹) برگزار می‌شود. در حزب جمهوری خواه هنوز مشخص نیست آیا فرد یا افرادی به رقابت با دونالد ترامپ، رئیس جمهور مستقر خواهند پرداخت یا خیر. برخی معتقدند ایجاد اجماع در حزب دموکرات برای حمایت کامل از برنی سندرز امری بسیار سخت و شاید ناممکن است. جو بایدنجو بایدن، معاون باراک اوباما بوده و به نظر بسیاری می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های نهایی دموکرات‌ها در رقابت با دونالد ترامپ مطرح باشد. کوری بوکرکوری بوکر، سناتور سیاهپوست و ۵۰ ساله ایالت نیوجرسی یکی دیگر از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات پیش رو است.
افکارنیوزافکارنیوز13 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشتیم فوتبال ایران پس از دو پیروزی پیاپی برابر ترکمنستان و یمن به دیدار برابر عراق رسیده است. آنها به همین دلیل استراتژی ای تدافعی برای این بازی برگزیده‌اند و سعی دارند در ضدحملات به تیم ایران ضربه بزنند. دقیقه ۸: شوت مهدی قائدی باز هم دروازه عراق را تهدید کرد ولی به گل نرسید. دقیقه ۳۲: شوت امید نورافکن از روی ضربه ایستگاهی زاویه مناسبی نداشت و با دخالت مدافعین عراق برگشت داده شد. دقیقه ۳۷: شوت نورافکن روی ضربه ایستگاهی را بار دیگر دروازه بان عراق به آغوش کشید.

اخبار بیشتر