سیستان و بلوچستان در حال تخلیه است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

سیستان و بلوچستان در حال تخلیه است

نماینده زابل: مردم سیستان و بلوچستان در حال گرایش به حاشیه نشینی هستند

انتخابخبرگزاری انتخاب
نماینده زابل: مردم سیستان و بلوچستان در حال گرایش به حاشیه نشینی هستند
حبیب الله دهمرده نماینده زابل در مجلس با بیان اینکه برای نگهداشتن مردم سیستان و بلوچستان هیچ اقدامی صورت نمی گیرد و آنها به حاشیه نشینی می پیوندند، گفت: احساس همدردی می‌شود و می گویید که برای سیستان باید کاری کرد، ولی عملی صورت نمی گیرد.
نماینده زابل: مردم سیستان و بلوچستان در حال گرایش به حاشیه نشینی هستند - 0

نماینده مردم زابل در مجلس شوراس اسلامی با بیان اینکه برای نگهداشتن مردم شریف سیستان و بلوچستان هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد و آنها به حاشیه نشینی می‌پیوندند، تاکید کرد: احساس همدردی می‌شود و می‌گویید که برای سیستان باید کاری کرد، ولی عملی صورت نمی‌گیرد.

به گزارش ایسنا، حبیب الله دهمرده نماینده مردم زابل در مجلس شورای در تذکر شفاهی جلسه علنی امروز مجلس در تذکری به رییس جمهور گفت: بارها و بارها درباره عقب ماندگی‌های تاریخی سیستان و بلوچستان در زیرساخت‌ها به ویژه سیستان از قبیل اشتغال و معیشت، خشکسالی ریزگردها، نبود راه آهن گاز و آب و مطالب متعدد دیگر تذکر و نطق نوشته شد، قول دادید ولی متاسفانه عملی نشد. یک نمونه آن این است که چهار گل در یک کلاس درس بر اثر نبود زیرساخت در آتش سوختند و قلب مردم تمام شریف را به درد آوردند، چه کسی پاسخگوست؟

وی افزود: مسئولان بزرگوار، مردم در اثر نداشتن حداقل معیشت در سرزمین بسیار حساس سیستان و به فرموده رهبری تنگه احد ایران، در حال تخلیه هستند. برای نگهداشتن این مردم شریف هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد و آنها به حاشیه نشینی می‌پیوندند. احساس همدردی می‌شود و می‌گویید که برای سیستان باید کاری کرد، ولی عملی صورت نمی‌گیرد. آیا بررسی شد که که مردم در چه شرایطی به سر می‌برند؟ برای خشکسالی دستور دادید که جای تشکر دارد ولی آیا بررسی شد که چند درصد از دستور شما اجرایی و عملیاتی شده است؟

خواندن خبر در سایت منبع

۶۷ درصد جمعیت سیستان و بلوچستان زیر ۳۷ سال سن دارند

ایرناخبرگزاری ایرنا
۶۷ درصد جمعیت سیستان و بلوچستان زیر ۳۷ سال سن دارند
زاهدان - ایرنا - مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: این استان رتبه نخست جمعیت جوان کشور را به خود اختصاص داده است به طوری که 67 درصد جمعیت آن زیر 30سال سن دارند.

به گزارش ایرنا رضا راحت دهمرده روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به شاخص‌های جمعیتی و ثبت وقایع حیاتی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این استان همچنین رتبه‌های نخست را در ثبت ولادت در کشور با ۴٫۳۴ در هزار و نرخ باروری کل با ۴٫۲ داراست.

وی ادامه داد: جمعیت سیستان و بلوچستان بر اساس آخرین آمارها ۲ میلیون و ۹۱۹ هزار و ۸۰۲ نفر است که بیشترین این جمعیت با ۵۱٫۵ درصد در روستاها ساکن هستند.

مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان با اشاره به درصد جمعیت گرو‌های سنی نسبت به کل جمعیت گفت: کودکان و نوجوانان صفرتا ۱۴ سال ۳۸٫۳ درصد، جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال ۲۸٫۴ درصد، میانسالان ۳۰ تا ۶۴ سال ۳۰٫۱ درصد و سالمندان ۶۵ سال به بالا ۳٫۲ درصد جمعیت این استان را شامل می‌شوند.

وی بیان کرد: بیشترین رشد جمعیت سیستان و بلوچستان مربوط به شهرستان سراوان و کمترین به حوزه سیستان مربوط می‌شود.

دهمرده با اشاره به ارتقای سطح و ایجاد نمایندگی‌های ثبت احوال در سیستان و بلوچستان گفت: تا پیش از انقلاب ۶ اداره ثبت احوال در سطح استان به مردم خدمات ارائه می‌کردند که هم اینک این اداره کل دارای ۳۳ اداره مستقل، ۱۱ نمایندگی در مراکز بخش‌ها و ۹ نمایندگی در بیمارستان‌ها و یک نمایندگی در آرامستان دارد.

وی بیان کرد: تشکیلات سازمانی اداره کل ثبت حوال سیستان و بلوچستان ۳۷۰ پست سازمانیست که ۲۱۴ پست با تصدی و ۱۵۶ پست بلاتصدی است.

** تعویض افزون بر یک میلیون جلد شناسنامه

مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: هم اینک تمامی ادارات ثبت احوال این استان اقدام به صدور شناسنامه مکانیزه برای تمام متقاضیان می‌کنند به طوری که تاکنون یک میلیون و ۸۰۵ هزار و ۳۶۵ جلد شناسنامه مکانیزه صادر شده است.

وی بیان کرد: سازمان ثبت احوال به عنوان مرجع امور هویتی کشور در یک طرح برنامه ریزی شده کارت هوشمند ملی را جایگزین کارت‌های شناسایی فعلی می‌کند.

دهمرده ادامه داد: علاوه بر کاربردهای قبلی کارت ملی، کارت‌های جدید به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیک و حرکت به سمت جامعه اطلاعاتی این فرصت را فراهم می‌کند تا افراد به شیوه‌ای امن وارد فضای دیجیتالی شده و از خدمات آن بهره مند شوند.

وی افزود: با پیاده سازی و کاربردی شدن استفاده از کارت هوشمند ملی این امکان فراهم می‌شود که خدمات به روشی ساده، سریع و با کیفیت بالاتر به مردم ارائه شود.

مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان بیان کرد: ۸۲ درصد از جمعیت یک میلیون و ۷۹۷ هزار و ۵۲۴ نفر بالای ۱۵ سال این استان معادل یک میلیون و ۴۷۴ هزار و ۷۸۰ نفر کارت هوشمند ملی دریافت کردند.

۷۳۱۶**۳۲۱۳

خواندن خبر در سایت منبع

استاندار: چابهار پیشانی توسعه وآبادانی سیستان و بلوچستان است

ایرناخبرگزاری ایرنا
استاندار: چابهار پیشانی توسعه وآبادانی سیستان و بلوچستان است
چابهار- ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: چابهار به سبب همجوار با آب های اقیانوس هند و موقعیت های راهبردی پیشانی توسعه و آبادانی استان محروم سیستان و بلوچستان است.

به گزارش ایرنا، احمدعلی موهبتی روز یکشنبه در مراسم کلنگ زنی بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی چابهار با حضور وزیر بهداشت ودرمان و فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) اظهار داشت: ارتقاء شاخص‌های بهداشتی و درمانی، آموزشی، راه و آب شهرستان چابهار از ضرورت هاست.

وی افزود: وقتی از چابهار به عنوان پیشانی توسعه یاد می‌شود باید از سایر نقاط استان سیستان و بلوچستان توسعه یافته‌تر در تمام شاخص‌های توسعه باشد.

استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی و راه اندازی دانشگاه بین المللی علوم پزشکی در چابهار می‌تواند به ارتقاء شاخص‌های سلامت کمک کند.

رئیس شورای اداری سیستان و بلوچستان افزود: چابهار طرح‌های نیمه تمامی در حوزه بهداشت و درمان دارد که نیاز است هر چه سریعتر تکمیل و بهره برداری شوند.

وی گفت: ساخت بیمارستان جدید در چابهار با تاخیر ۲ ساله رو به رو بوده و انتظار می‌رود پس از کلنگ زنی در مدت ۳۶ ماه تکمیل و بهره برداری شود.

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه همت دولت و مردم در کاهش مشکلات بهداشتی ستودنی است، خاطرنشان کرد: ایجاد راه دسترسی از کمربندی شهیدکلانتری به پروژه بیمارستان در طول یک هفته از اقدامات جهادی مردم و مسئولان چابهار است.

موهبتی افزود: برای راه اندازی دانشگاه علوم پزشکی چابهار ساختمان و زمین رایگان در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرار داده می‌شود.

نماینده مردم شهرستان‌های چابهار نیکشهر کنارک و قصرقند نیز در این مراسم اظهار داشت: پیگیری استاندار سیستان و بلوچستان برای کاهش مشکلات استان و به ویژه ساخت بیمارستان جدید چابهار و واگذاری زمین به صورت رایگان برای ساخت این بیمارستان توسط منطقه آزاد چابهار ستودنی و قابل تقدیر است.

عبدالغفور ایران نژاد از وزیر بهداشت و درمان برای الحاق چابهار و کنارک به دانشکده ایرانشهر و آغاز ساخت بیمارستان جدید در چابهار قدردانی کرد.

امام جمعه چابهار نیز گفت: کلنگ ساخت بیمارستان در چابهار خنثی کننده حرکات تروریستی است و این اقدام می‌تواند رضایتمندی مردم از خدمات نظام را در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب بیشتر کند.

حجت الاسلام سیدمحمد موسوی با قدردانی از خدمات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و مسولان و به ویژه وزیر بهداشت در آغاز عملیات اجرایی بیمارستان چابهار، اظهار داشت: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با ساخت بندر، راه آهن و گازرسانی دین خود را ادا و برادری اش را ثابت کرده است.

وی ادامه داد: ساخت بیمارستان در چابهار به رفع محرومیت‌های بهداشتی و درمانی منطقه کمک شایانی می‌کند.

امام جمعه اهل سنت چابهار نیز از تلاشهای دولت برای رشد شاخص‌های توسعه در حوزه بهداشت و درمان قدردانی کرد و گفت: دشمنان بدانند که ما در حال پیشرفت هستیم و بلوچستان ایران پیشرفته‌تر از بلوچستان پاکستان است.

مولوی عبدالرحمن ملازهی افزود: علیرغم مشکلات و بدخواهی و توطئه‌های دشمنان به یاری خدا ایران اسلامی در حال پیشرفت است و روی پای خود ایستاده‌ایم.

وی بیان کرد: مسولان در قلوب مردم جا دارند و زحمات انها خیلی جای تشکر دارد.

سرپرست فرمانداری شهرستان ویژه چابهار نیز بیان کرد: دانشکده علوم پزشکی چابهار با توجه به ظرفیت‌ها و محرومیت‌ها باید بزودی ساخته شود.

رحمدل بامری گفت: ساخت بیمارستان در حوزه دشتیاری و ارتقای شاخص‌های بهداشتی درمانی مورد درخواست و تاکید همه قشرها است.

وی ادامه داد: جاده دسترسی به بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی با اعتبار یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان با مشارکت دستگاههای اجرایی شهرستان در کمتر از یک هفته انجام شده است.

وی تصریح کرد: چابهار بهار خدمت به مردم است و دولت در این زمینه اقدامات خوبی را در زمینه توسعه بنادر، ساخت راه آهن و طرح‌های بزرگ و کوچک انجام داده است.

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار نیز ساخت بیمارستان در حوزه محروم دشتیاری، تکمیل طرح‌های نیمه تمام بهداشتی ودرمانی و ارتقای شاخص‌های سلامت را خواستار شد.

معین الدین سعیدی افزود: زمین رایگان در محدوده شهر و پروانه کار به طرح‌های بهداشتی ودرمانی بدون هیچ محدودیتی تحویل خواهد شد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر نیز گفت: سرانه تخت بیمارستان در منطقه بلوچستان ۶ دهم است که نیاز است به استاندارد یک و هفت دهم تخت به ازای هر نفر برسد.

محمد مهران امینی فرد افزود: کلنگ زنی بیمارستان‌های ۵۴۰ تختخوابی در چابهار و ایرانشهر و افتتاح بلوک زایمانی در سرباز و نیکشهر و بیمارستان‌های دلگان و فنوج در سفر ۲ روزه وزیر بهداشت به جنوب سیستان و بلوچستان از روزهای خوب و تاریخی این استان است که خوشحالی و رضایتمندی مردم را در پی دارد.

وی گفت: بیمارستان جدید ۵۴۰ تختخوابی چابهار با اعتبار ۶۰۰ میلیارد تومان در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار و زیربنای ۶۰ هزار مترمربع در مدت ۳۶ ماه ساخته می‌شود.

۳۰۴۳ **۶۰۸۱

خواندن خبر در سایت منبع

دهمرده: مردم سیستان و بلوچستان در حال گرایش به حاشیه نشینی هستند

ایسناخبرگزاری ایسنا
دهمرده: مردم سیستان و بلوچستان در حال گرایش به حاشیه نشینی هستند
نماینده مردم زابل در مجلس شوراس اسلامی با بیان اینکه برای نگهداشتن مردم شریف سیستان و بلوچستان هیچ اقدامی صورت نمی گیرد و آنها به حاشیه نشینی می پیوندند، تاکید کرد: احساس همدردی می‌شود و می گویید که برای سیستان باید کاری کرد، ولی عملی صورت نمی گیرد.

به گزارش ایسنا، حبیب الله دهمرده نماینده مردم زابل در مجلس شورای در تذکر شفاهی جلسه علنی امروز مجلس در تذکری به رییس جمهور گفت: بارها و بارها درباره عقب ماندگی‌های تاریخی سیستان و بلوچستان در زیرساخت‌ها به ویژه سیستان از قبیل اشتغال و معیشت، خشکسالی ریزگردها، نبود راه آهن گاز و آب و مطالب متعدد دیگر تذکر و نطق نوشته شد، قول دادید ولی متاسفانه عملی نشد. یک نمونه آن این است که چهار گل در یک کلاس درس بر اثر نبود زیرساخت در آتش سوختند و قلب مردم تمام شریف را به درد آوردند، چه کسی پاسخگوست؟

وی افزود: مسئولان بزرگوار، مردم در اثر نداشتن حداقل معیشت در سرزمین بسیار حساس سیستان و به فرموده رهبری تنگه احد ایران، در حال تخلیه هستند. برای نگهداشتن این مردم شریف هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد و آنها به حاشیه نشینی می‌پیوندند. احساس همدردی می‌شود و می‌گویید که برای سیستان باید کاری کرد، ولی عملی صورت نمی‌گیرد. آیا بررسی شد که که مردم در چه شرایطی به سر می‌برند؟ برای خشکسالی دستور دادید که جای تشکر دارد ولی آیا بررسی شد که چند درصد از دستور شما اجرایی و عملیاتی شده است؟

خواندن خبر در سایت منبع

دردآور است که برخی از هموطنان سیستانی مجبور هستند برای درمان به استان‌های دیگر مراجعه کنند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
دردآور است که برخی از هموطنان سیستانی مجبور هستند برای درمان به استان‌های دیگر مراجعه کنند
خبرگزاری میزان- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اینکه برخی از هموطنان سیستانی مجبور هستند از چابهار و ایرانشهر برای درمان به شهر‌ها و استان‌های دیگر بروند، دردآور و رنج آور است و شایسته است که این منطقه، نه تنها برای مردم استان بلکه برای کشور‌های همجوار به یکی از محور‌های درمانی تبدیل شود.
دردآور است که برخی از هموطنان سیستانی مجبور هستند برای درمان به استان‌های دیگر مراجعه کنند - 0

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، سیدحسن هاشمی، در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی چابهار ضمن قدردانی از حضور مسئولان استانی و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) اظهار داشت: باید امیدوار بود این پروژه و پروژه ایرانشهر در بلوچستان با سرعت قابل قبولی از طرف قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) و ستاد اجرایی امام راحل شروع شده و پیش برود.

وزیر بهداشت با اشاره به این که برای نخستین بار ساخت سه هزار تخت بیمارستانی را با کمک قرارگاه سازندگی و ستاد اجرایی در کشور در دست اجرا داریم، گفت: امیدواریم که این پروژه سریع‌تر از هر پروژه دیگری به نتیجه برسد، البته همت استاندار نیز در این زمینه بی تاثیر نخواهد بود.

هاشمی گفت: اینکه دولت معتقد است که چابهار، پیشران رونق اقتصادی در سیستان و بلوچستان و جنوب کشور است، نشان می‌دهد که در این زمینه توجه درستی داشته و همچنین استانداری انتخاب کرده است که به خوبی به منطقه اشراف دارد و می‌تواند به پیشرفت پروژه‌ها از جمله این پروژه کمک کند، چراکه منابع مالی آن نیز از خود شهرستان تامین خواهد شد.

وزیر بهداشت در مورد پروژه ایرانشهر گفت: این پروژه نیز مطمئنا توسط ستاد اجرایی فرمان امام راحل به سرعت شروع خواهد شد و تصور می‌کنم که این دو پروژه، ۱۱۰۰ تخت بیمارستانی به بلوچستان اضافه خواهد کرد و این موضوع که برخی از هموطنان از شهر‌های چابهار و ایرانشهر مجبور هستند برای درمان به شهر‌ها و استان‌های دیگر بروند، مساله‌ای دردآور و رنج آور است و چه خوب است که این منطقه به یکی از محور‌های درمانی کشور نه تنها برای مردم استان بلکه برای کشور‌های همجوار نیز تبدیل شود و این اتفاق خواهد افتاد و مشکلات نیز کاهش خواهد یافت.

هاشمی در ادامه دلیل تاخیر در اجرای این پروژه را اصرار برای انتخاب بهترین زمین برای ساخت بیمارستان عنوان کرد و با بیان این که اتمام این پروژه از عهده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) بر می‌آید، گفت: از مهندس سعید محمد، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) می‌خواهم بیمارستانی بسازند که در تراز انقلاب اسلامی و نمونه باشد و این اقدام باعث ماندگاری و امید بیشتر مردم و رونق اقتصادی خواهد شد و به دنبال آن، امنیت نیز که در گرو رشد اقتصادی منطقه است، حاصل شده و آسیب‌های اجتماعی نیز کاهش خواهد یافت.

وزیر بهداشت در مورد تاسیس دانشگاه در چابهار بیان کرد: در مورد تاسیس دانشگاه، قانون اجازه نمی‌دهد و باید برای هر کاری گام به گام اقدام کرد و در حال حاضر باید به ارتقای دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر توجه شود. به این معنا که دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در چابهار دانشکده علوم پزشکی راه اندازی کند تا به این شکل بتوانیم شاهد ارتقای آموزش عالی در این بخش از کشور باشیم. همچنانکه این گام‌ها نیز برداشته شده است و در دوره مدیریت امینی فر، رییس دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر، پروژه‌ها سرعت بیشتری پیدا کرده است که همه آن‌ها مایه افتخار است. به سهم خودم، خدا را شکر می‌کنم که این توفیق نصیب ما شده است تا به این آرزو جامه عمل بپوشانیم و مطمئن هستم که فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء (ص)، این پروژه را به پایان و بهره برداری می‌رساند و امیدوارم این اقدام، علاوه بر خشنودی خداوند، موجب شادی همه عزیزان و علاقه‌مندان به انقلاب اسلامی به ویژه مردم چابهار شود.

هاشمی اضافه کرد: مسئولان استانی باید بیشتر کمک کنند تا بیش از این، بار مسئولیت بر دوش قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) نباشد، چراکه ساخت و اجرای این پروژه، سنگین است و زمانی که آغاز شود، باید بدون وقفه به کار خود ادامه دهد تا به یکی از پروژه‌های ماندگار در چابهار تبدیل شود و مردم نیز به آن افتخار کنند. همچنین افرادی که در این منطقه سرمایه گذاری می‌کنند که رشد اقتصادی را به همراه دارد باید از جهت بهداشت، درمان، آموزش عالی و امنیت، آسوده خاطر باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

سرزمین سیستان به عنوان تنگه احد ایران در حال تخلیه است

فارسخبرگزاری فارس
سرزمین سیستان به عنوان تنگه احد ایران در حال تخلیه است
نماینده مردم زابل در مجلس گفت: مردم در اثر نداشتن حداقل معیشت در سرزمین بسیار مهم و حساس سیستان و به فرموده رهبری تنگه احد ایران، در حال تخلیه هستند و چرا برای نگهداشتن این مردم شریف هیچ اقدامی صورت نمی گیرد و آنها به حاشیه نشینی می پیوندند؟

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، حبیب اله دهمرده نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود در نشست علنی ضمن تشکر از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تذکر شفاهی خود گفت: درباره عقب ماندگی‌های تاریخی سیستان و بلوچستان در موضوع ضعف زیرساخت‌ها و مشکلات اشتغال و معیشت، خشکسالی، نبود راه آهن، ریزگردها، نبود گاز و آب و مطالب متعدد دیگر تذکر و نطق نوشته شد، قول دادید ولی عملی نشد.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن اشاره به موضوع آتش سوزی در یکی از مدارس دخترانه در زاهدان، افزود: یک نمونه آن این است که ۴ گل در یک کلاس درس بر اثر نبود زیرساخت در آتش سوختند و قلب مردم شریف را به درد آوردند و باعث تألم و تأثر شدند.

دهمرده با اشاره به هزاران مرگ خاموش دیگر در استان مطرح کرد، چه کسی پاسخگوست؟

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرد: مسئولان بزرگوار مردم در اثر نداشتن حداقل معیشت در سرزمین بسیار مهم و حساس سیستان و به فرموده رهبری تنگه احد ایران، در حال تخلیه هستند.

وی ادامه داد: برای نگهداشتن این مردم شریف هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد و آنها به حاشیه نشینی می‌پیوندند.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه به حداقل خاص مردم سیستان رسیدگی شود، تصریح کرد: احساس همدردی با مردم منطقه سیستان و بلوچستان می‌شود و می‌گویید که برای سیستان باید کاری کرد، ولی عملی صورت نمی‌گیرد. چرا بررسی نمی‌شود که مردم در چه شرایطی به سر می‌برند. برای خشکسالی دستور دادید ولی آیا بررسی شد که چند درصد از این کار اجرایی و عملیاتی شده است؟

خواندن خبر در سایت منبع

بزرگترین چالش‌های اقلیمی سیستان و بلوچستان چیست؟

ایسناخبرگزاری ایسنا
بزرگترین چالش‌های اقلیمی سیستان و بلوچستان چیست؟
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: کم بارشی انباشته، خشکسالی های پی در پی و افزایش دمای هوا بزرگترین چالش های اقلیمی سیستان و بلوچستان است‌.

‌به گزارش ایسنا- ‌محسن حیدری در جریان دیدار فرماندار مهرستان با وی اظهار کرد: میزان نزولات جوی سیستان و بلوچستان از ابتدای سال زراعی جاری یعنی اول مهر تا ۲۸ آذر ماه حدود ۷۵ درصد کاهش یافته است‌.

وی ادامه داد: در این مدت تنها ۴٫۹ میلی متر باران در استان باریده است اما در شرایط طبیعی باید مجموع نزولات جوی استان تا این موقع از سال به حدود ۲۰ میلی متر می‌رسید‌.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری به تشریح نقش هواشناسی در توسعه پایدار پرداخت و افزود: اطلاعات پایه هواشناسی یکی از الگوهای مناسب برای دستیابی به توسعه اقتصادی و اجتماعی با حفظ محیط زیست و بهره وری مطلوب از منابع زیستی است‌.

حیدری ادامه داد: اگر چه ممکن است خیلی‌ها به سادگی از کنار این اطلاعات عبور کنند اما کاربردهای آن از ساده‌ترین بخش در حوزه‌های صنعتی، کشاورزی و عمرانی شروع و تا پیچیده‌ترین فعالیت‌های توسعه‌ای گسترش می‌یابد به نحوی که حتی خریداری و استفاده از برخی تجهیزات نیازمند دسترسی به اطلاعات اقلیمی و رنج‌های دمایی، رطوبتی، بادی، و … است‌.

وی اضافه کرد: چطور ممکن است بدون دسترسی به اطلاعات بارش یک منطقه در آنجا سد سازی یا طرح‌های آبخیزداری اجرا کرد، یا اینکه بدون داشتن اطلاعات باد و ساعات آفتابی در یک منطقه نیروگاه بادی یا خورشیدی تأسیس کرد و انتظار بهره وری بالا از آن را داشت‌.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: امروزه در کشورهای توسعه یافته حتی برای ایجاد کمپ‌ها و اسکان موقت در جریان حوادث و بلایای طبیعی از اطلاعات هواشناسی استفاده و بر اساس گلباد منطقه این کمپ‌ها برپا می‌شود‌.

حیدری ادامه داد: هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز برای تقویت شبکه پایش هواشناسی و توسعه شهرستان‌های استان، دوازدهمین ایستگاه سینوپتیک هواشناسی خود را در شهرستان مهرستان احداث و فعالیت آزمایشی آن را از سال گذشته شروع کرده است‌.

وی گفت: خروجی یک ساله داده‌های هواشناسی این منطقه نشان می‌دهد که مهرستان در بعد تولید انرژی‌های تجدید پذیر به ویژه در بخش بادی و خورشیدی مستعد است اما نیاز است تا طی چند سال آینده اطلاعات کامل‌تری از این موضوع ثبت و پردازش شود‌.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری به اجرای طرح توسعه هواشناسی کاربردی در شهرستان‌های مختلف استان اشاره کرد و افزود: این طرح از اوایل امسال به منظور ارائه اطلاعات کاربردی هواشناسی به کشاورزان در مهرستان نیز اجرا شد‌.

حیدری با بیان اینکه در فاز نخست بخشی از کشاورزان مهرستان اطلاعات کاربردی هواشناسی را دریافت می‌کنند، تصریح کرد: اطلاعات کاربردی هواشناسی برای جلوگیری از خسارت، بهبود تولیدات و افزایش بهره وری در تولید محصولات کشاورزان از طریق پیامک به آن‌ها اعلام می‌شود تا نسبت به شرایط مختلف جوی تدابیر لازم را در انجام دهند‌.

محمد رفیع دهواری فرماندار مهرستان نیز در این دیدار با اشاره به سابقه کاری خود در سازمان جهاد کشاورزی و ارتباط مستقیم با محصولات هواشناسی، گفت: هواشناسی توانسته با تولید بسته‌های مختلف آب و هوایی، بخش کشاورزی را به سوی افزایش راندمان تولید هدایت کند‌.

وی ادامه داد: در سایر بخش‌ها نیز هواشناسی منشأ خیر و تحول است و به نوعی زیربنای توسعه به شمار می‌رود. برای همین منظور باید سعی شود هواشناسی در تمام نقاط استان مستقر شود‌.

فرماندار مهرستان در بخش دیگری با اشاره به فعالیت ایستگاه سینوپتیک مهرستان افزود: فرمانداری آماده است تا برای تکمیل و توسعه فعالیت‌های هواشناسی مهرستان به هوشناسی کمک کند‌.

دهواری اضافه کرد: فرمانداری آماده است تا شرایط را برای بهره برداری رسمی از هواشناسی شهرستان در دهه بهمن فراهم کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تا این که ناگهان پنج شنبه شب، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با خوشحالی ادعا کرد که یک پهپاد ایرانی که به ناو آمریکایی USS Boxer نزدیک شده بود سرنگون شده است. چندین کشور در دنیا مثل استرالیا، اسپانیا، فرانسه و چین از جمله دارندگان این نوع از شناورها به حساب می‌آیند. خدمه استاندارد این ناو در حدود ۱۲۰۰ نفر است و می‌تواند تا حدود ۱۶۸۷ نفر تفنگدار دریایی را نیز با خود حمل کند. این ناو در تاریخ ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۵ میلادی وارد خدمت و در مجموع ۸ فروند از این ناوها برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است. ناو USS Boxerاین ناو میتواند علاوه بر قوای مسلح و تجهیزات زرهی، انواع بالگرد‌های ترابری و تهاجمی و نوع عمود پرواز جنگنده نسل پنجم اف ۳۵ را حمل کند.

انهدام شبکه جاسوسی سیا در ایران

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات، این وزارتخانه ۱۷ نفر از جاسوسان حرفه‌ای نظام سلطه را که به صورت سلولی و انفرادی فعالیت داشتند در سال ۹۷ دستگیر کرد. صدور یا تمدید ویزای آمریکا، استخدام متخصصان ایرانی، تأمین تجهیزات، مراجعه مستقیم به طعمه‌ها در حاشیه همایش‌های علمی خارج از کشور و ارسال ایمیل و پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی از جمله روش‌های سرویس اطلاعاتی امریکا برای جذب جاسوسان بوده است. سرویس اطلاعاتی سیا آموزش برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج به وسیله ابزار‌های مخصوص جاسوسی، استفاده از ناقل برای انتقال ابزار امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی به داخل کشور، ارسال مدارک هویتی جعلی، طراحی خط خروج اضطراری و آموزش ویژه ضد بازجویی را برای حفظ و مراقبت از جاسوسان خود در نظر گرفته بود که هیچکدام از چشمان تیزبین جامعه اطلاعاتی کشور پنهان نماند. اکنون با تبادل سرنخ‌های اطلاعاتی دریافتی از شبکه جاسوسی سیا با متحدین اطلاعاتی، شکست جهانی دوباره‌ای در انتظار امریکاست. همچنین سوءاستفاده عناصر سیا از برخی کشور‌های اروپایی و آسیایی برای ارتباط با منابع که با اطلاع قبلی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور‌ها انجام می‌شود از نظر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دور نخواهد ماند و به طور قطع مسئولیت این امور بر عهده این کشور‌ها خواهد بود.

وزش باد شدید و وقوع روان‌آب در شرق کشور

مهرمهر17 ساعت قبل
طبق گزارش هواشناسی در سرخس هوا از ۵۰ درجه کاهش یافته و در شمال کشور بارش باران خواهیم داشت و بارش‌های جنوب شرق کشور در حالت هشدار است و احتمال وقوع روان‌آب و برخورد صاعقه وجود دارد.

پخش مستندی از دستگیری جاسوسان آمریکایی؛ فردا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران افزود: در زمینه‌های زیادی جاسوسان آمریکایی و جاسوسان سرویس‌های بیگانه را در مراکز حساس مختلف شناسایی کردیم و آنان را پس از دستگیری به دستگاه قضا تحویل دادیم. وی گفت: جزئیات شناسایی و دستگیری این جاسوسان آمریکایی فردا از طریق مستندی که تهیه شده است به اطلاع مردم می‌رسد. وزیر اطلاعات افزود: سربازان گمنام امام عصر (عج) همیشه در حال حماسه آفرینی هستند و مجاهدت خاموش آنان به کشف یک سلسله توطئه‌ها در زمینه‌های جاسوسی در حوزه‌های ضد تروریسم، ضد مفاسد اقتصادی و سایر زمینه‌ها منتهی می‌شود که بسیاری از آن‌ها زمان گفتنش فرا نرسیده است، اما در زمینه ضربه به جاسوسان سیا زمانش فرا رسیده است که فردا به استحضار مردم شهیدپرور و بزرگوار ایران اسلامی خواهیم رساند.

روایت تصویری وعده رهبرانقلاب که ۳روزه به وقوع پیوست

مهرمهر1 روز قبل

تبدیل شدن طلاق در عراق به یک پدیده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش شبکه تلویزیونی الاتجاه عراق، با توجه به مشکلات زیادی که جامعه عراق از آنها رنج می‌برد در این میان طلاق نیز مانند آتش به جان جامعه عراق افتاده است. نتایج تحقیق شورای عالی قضایی نشان می‌دهد در هر ساعت ۱۰ مورد طلاق در عراق ثبت می‌شود. یک عراقی گفت: "علل افزایش طلاق، بسیار زیاد است اما بیکاری در صدر این علل قرار دارد. اجاره بها نیز بسیار بالاست. «یک عراقی دیگر گفت:» علل طلاق، زیاد است که شرایط اقتصادی و اجتماعی از جمله آنهاست. دادگاه شورای عالی قضایی نیز چند روز پیش اعلام کرد در هر ساعت در عراق ۱۰ طلاق ثبت می‌شود.

اخبار بیشتر