پس‌لرزه خروج آمریکا از سوریه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

پس‌لرزه خروج آمریکا از سوریه

پس‌لرزه خروج آمریکا از سوریه

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
پس‌لرزه خروج آمریکا از سوریه
دنیای اقتصاد : «برت مک‌گورک» نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در ائتلاف بین‌المللی ضدداعش، استعفا کرد. مک‌گورک نامه استعفای خود را روز جمعه ۳۰ آذرماه و یک روز پس از کناره‌گیری جیمز متیس از سمت وزارت دفاع آمریکا ارائه کرد.

به این ترتیب، او دومین مقام آمریکایی است که به دلیل خروج ناگهانی آمریکا از سوریه و افغانستان از سمت خود کنار می‌رود. مک‌گورک به مایک پمپئو، وزیر‌خارجه گفت که به‌دلیل اختلاف‌نظر جدی با ترامپ تصمیم گرفته که فرآیند کناره‌گیری خود را تسریع بخشد. مک‌گورک تصریح کرد که در اواخر فوریه ۲۰۱۹ این سمت را ترک می‌کند. به این ترتیب مک‌گورک از ۳۱ دسامبر رسما از سمت خود به‌عنوان نماینده دولت آمریکا در ائتلاف ضدداعش کنار می‌رود. «رومکینی کالیماچی» و «اریک اشمیت»، گزارشگران نیویورک‌تایمز در ۲۲ دسامبر نوشتند که مک‌گورک دیپلماتی حرفه‌ای بود که از سوی بسیاری به منزله «چسبی» تلقی می‌شد که ائتلاف بین‌المللی پر تنوع علیه داعش را متحد نگاه می‌داشت.

مک‌گورک در ایمیلی به همکارانش اعلام کرد که «تصمیم اخیر رئیس‌جمهور به منزله شوک و واژگونی کامل سیاستی است که برای ما تفسیر و پیکربندی شده بود. این تصمیم باعث سرگشتگی ائتلاف ما و شرکای جنگی‌مان شده است.» او در بخشی از ایمیل خود آورده است: «این هفته را به رتق و فتق کارهای عقب‌مانده اختصاص دادم اما همان‌طور که بسیاری از شما از دیدارها و تماس‌های تلفنی‌ام شنیده‌اید در نهایت تصمیم گرفتم که کنار بروم زیرا نمی‌توانم دستورالعمل‌های جدید را اجرا کنم و انسجام این ائتلاف را حفظ کنم.» در مقابل، دونالد ترامپ هم در توییتی مک‌گورک را یک فرد «خودنما» خواند.

ترامپ در توییتی در واکنش به این اتفاق نوشت: «برت مک‌گورک که من شناختی از او ندارم، در سال ۲۰۱۵ توسط اوباما در این سمت منصوب شد. او قرار بود در ماه فوریه از سمتش کنار برود اما زودتر از ترک سمتش در این تاریخ اقدام به استعفا کرد. آیا او یک آدم خودنما است؟ رسانه‌های اخبار دروغ درباره این اتفاق ناچیز یک جنجال بزرگ راه می‌اندازند. درحالی‌که اصلا مساله مهمی نیست.» وی افزود: «اگر کس دیگری می‌گفت می‌خواهد سربازان آمریکایی را در سلامت به کشورشان بازگرداند، قهرمانی مردمی می‌شد اما چون من این را اعلام کرده‌ام در معرض حملات شدید از سوی رسانه‌های دیوانه قرار می‌گیرم.» چهارشنبه گذشته، ۲۸ آذرماه، ترامپ اعلام کرد که نیروهای آمریکایی را به دلیل شکست خوردن گروه تروریستی داعش از سوریه خارج می‌کند. با این حال، این تصمیم او با مخالفت بسیاری از دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در کنگره روبه‌رو شده است. به نوشته «کالیماچی- اشمیت»، مک‌گورک با بیش از یک دهه تجربه در عراق که فعالیت در دوران سه دولت را شامل می‌شود «چسبی بود که ائتلافی متشکل از ۷۹ عضو را به رهبری آمریکا هدایت می‌کرد. هدف این ائتلاف نظارت و البته بازپس گرفتن شهرها از گروه تروریستی داعش بود. او طی دوره اوباما در سال ۲۰۱۵ به سمت نماینده ویژه منصوب شد.»

به نوشته این گزارشگران، یکی از هسته‌های اصلی دکترین اوباما این بود که متحدان آمریکا در منطقه باید رهبری بازپس‌گیری سرزمین‌ها را بر عهده بگیرند و در این میان، نیروهای آمریکایی فقط حمایت هوایی و کمک محدود لجستیکی ارائه می‌دهند. این بدین معناست که جنگ زمینی برای بازپس‌گیری شهرها از داعش (مانند موصل در عراق و رقه در سوریه) سال‌ها زمان خواهد برد. این مهم بر عهده مک‌گورک ۴۵ ساله قرار گرفت که با متحدان وارد مذاکره شود و میانجی کمک نظامی به موزائیکی از گروه‌های مسلح و دولت‌هایی شود که به دنبال کنترل منطقه بودند. نیکولاس راسموسن، مدیر سابق مرکز ملی ضدتروریسم می‌گوید: «به نظر من، برت یکی از سخت‌ترین کارها را در دولت داشت.» او می‌افزاید: «نقش او می‌طلبید که دشواری‌های سیاست در عراق را مدیریت کند و ائتلافی نظامی و دیپلماتیک از کشورها با منافع کاملا متفاوت را کنار هم قرار دهد.»

این خروج باعث شده زمزمه‌های فروپاشی این ائتلاف و خروج نیروهای خارجی دیگر از منطقه (به ویژه از افغانستان) هم مطرح شود. چنین است که رسانه‌ها و سیاستمداران آلمانی هم زمزمه خروج از افغانستان را مطرح کرده‌اند. ولفگانگ آیشینگر، مدیر کنفرانس امنیتی مونیخ، ضمن «فاجعه‌بار خواندن چرخش غیرمنتظره آمریکا برای سیاست دفاعی امنیتی آلمان» خاطر نشان کرد که احتمال دارد نیروهای دیگر کشورهای ناتو، از جمله آلمان نیز مجبور به ترک زود هنگام این کشور شوند. او معتقد است: «ارتش آلمان برای ماموریت خود در افغانستان به حضور نیروهای آمریکایی در این کشور وابسته است.» کارشناسان می‌گویند، وقتی «چسبی» مانند مک‌گورک «وا رود» دیگر نمی‌توان امیدی به حفظ ائتلاف‌ها داشت.

در هر حال، گزارشگران نیویورک‌تایمز می‌نویسند در زمانی که داعش سرزمینی به وسعت بریتانیا و با جمعیتی ۱۲ میلیونی را در کنترل داشت، با هدایت مک‌گورک بود که داعش سرزمین‌های خود را از دست داد. وقتی ترامپ در سال ۲۰۱۷ به کاخ سفید راه یافت، کاهش قدرت داعش در عراق و سوریه را مدیون مک‌گورک بود اما او اکنون با ناسپاسی رئیس‌اش از این ائتلاف می‌رود. امری که چه بسا موجب خوشحالی داعش هم بشود چرا که ممکن است دیگر عزمی در این ائتلاف ۷۹ عضوی برای تداوم حملات باقی نماند. در سال ۲۰۱۸ بود که داعش تنها یک درصد از سرزمین‌ها در عراق و سوریه را در کنترل داشت. مدیریت مک‌گورک بود که کاخ سفید را به این‌سو رهنمون شد که بگوید داعش شکست خورده هرچند این گروه هنوز ۲۰ تا ۳۰ هزار نیرو در منطقه دارد.

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های مک‌گورک تضمین همکاری ترکیه علیه داعش بود. در همان اوایل روشن بود که در شمال سوریه فقط یک گروه از قابلیت نبرد با یک گروه تروریستی سازمان یافته برخوردار است و آن هم شبه‌نظامیان کرد بودند که ترکیه رویکردی منفی نسبت به آنها داشت. این کشور کردهای سوریه را امتداد PKK می‌دانست. اگرچه ترک‌ها درصدد بودند که مشارکت و فعالیت‌های آمریکا با کردهای سوری را با مانع مواجه سازند اما این تیم مک‌گورک بود که دیدارها و نشست‌هایی با مقام‌های ارشد ترکیه برگزار کرد و آنها را مجاب به همکاری و مذاکره کرد. مقام‌های ائتلاف می‌گویند، این اتحاد جان آمریکایی‌ها را نجات داد. اگرچه ۴ سرباز آمریکایی در سوریه کشته شدند، اما تخمین‌های ائتلاف حاکی است که کردها بیش از ۱۰ هزار نیرو از دست دادند. «کالیماچی- اشمیت» می‌نویسند اگر ترامپ شکست داعش را در توییتر اعلام کرد، این نبود مگر به واسطه خدماتی که مک‌گورک ارائه داد. چند روز پیش مک‌گورک در برابر خبرنگاران گفته بود: «هیچ‌کسی نگفته ماموریت تمام شد. شکست فیزیکی خلافت یکی از مراحل عملیات بلندمدت‌تر است. به گمانم بهتر این است که بگوییم آمریکا همچنان پس از شکست فیزیکی داعش ایستاده است تا زمانی که شواهدی داشته باشیم که بتوانیم بگوییم این شکست به راستی انجام گرفته و پایدار هم هست.»

ژنرال جان الن، سلف مک‌گورک، می‌گوید: «برت یکی از خدمتگزارترین و موثرترین مقام‌هایی بود که به مسائل منطقه می‌پرداخت. ترک خدمت از سوی او پس از متیس و دیگران امنیت ما را کمتر خواهد کرد، آن هم در زمانی که این رئیس‌جمهور یا اشتیاقی برای شنیدن نصایح مشفقانه یا اصلا توانایی درک نصایح مشفقانه از سوی رهبران را ندارد.» گزارشگران نیویورک‌تایمز می‌افزایند: «به‌دلیل نقش برجسته مک‌گورک، وی بارها از سوی داعش مورد تهدید قرار گرفته بود.» این گزارش می‌افزاید وی در تابستان جاری در عراق هم هدف تهدید و ترور قرار گرفته بود و برخی تظاهرات‌کنندگان در عراق هم تصاویر او را درحالی حمل می‌کردند که یک ضربدر بزرگ روی آن کشیده بودند. او در برابر برخی رقبای منطقه‌ای سخت در تلاش بود که پس از انتخابات اخیر در عراق، دولتی مدافع غرب در این کشور روی کار آورد.

در مورد افغانستان هم تازه‌ترین گزارش بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان از آن حکایت دارد که کنترل دولت مرکزی از آبان ماه سه سال پیش تا آبان امسال از ۷۲ درصد به ۵۶ درصد از خاک این کشور کاهش یافته است. برخی کارشناسان معتقدند خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و بخشی از آنها از افغانستان، خلأ قدرتی در منطقه ایجاد می‌کند که حاصل آن کاهش نفوذ ایالات‌متحده و افزایش نفوذ دیگران خواهد بود. در این راستا طالبان بسیار ابراز خوشحالی می‌کند.

یکی از فرماندهان ارشد این گروه که در منطقه‌ای در شمال غربی پاکستان حضور دارد می‌گوید که شبه‌نظامیان طالبان انتظار نداشتند این اقدام آمریکا به این زودی کلید بخورد اما فوق‌العاده خوشحال و منتظر «خبرهای خوب دیگر» هستند. مطابق گزارش‌ها، دونالد ترامپ قصد دارد تا بهار ۲۰۱۹ حدود ۷ هزار از ۱۴ هزار سرباز آمریکایی مستقر در افغانستان را به کشور بازگرداند. در هر حال، ژنرال جان الن معتقد است که فقدان «برت» به منزله «بزرگ‌ترین خسران» برای آمریکا در برهه فعلی خواهد بود.

پس‌لرزه خروج آمریکا از سوریه - 11

برنده خروج آمریکا از سوریه؟

خواندن خبر در سایت منبع

برنده خروج آمریکا از سوریه کیست؟

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
برنده خروج آمریکا از سوریه کیست؟
دنیای اقتصاد : تصمیم غیرمنتظره دونالد ترامپ درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، تاکنون واکنش‌های متفاوتی را چه در داخل و چه در خارج از آمریکا به‌دنبال داشته است. در داخل آمریکا به‌دنبال اعلام این تصمیم، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا و برت مک‌گورک، فرستاده ویژه رئیس‌جمهور برای شکست داعش استعفا کردند.

در خارج از مرزهای ایالات‌متحده نیز شاهد واکنش‌های متفاوت نسبت به این تصمیم هستیم؛ دمشق در این باره سکوت کرده و مسکو منتظر اجرای این تصمیم است. اعراب هم‌پیمان واشنگتن در شرق فرات در نگرانی به سر می‌برند و کردها احساس می‌کنند که مجددا به آنها خیانت شده است. آنکارا از تصمیم آمریکا به شکل محتاطانه استقبال کرده است و پاریس، لندن و برلین شوکه شده‌اند و تلاش می‌کنند تا واشنگتن را منصرف کنند. اما شاید بتوان گفت که این تصمیم آمریکا بیشترین تاثیر را بر موقعیت ایران خواهد داشت؛ تاجایی که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه دولت باراک اوباما در پیامی توییتری نسبت به عواقب اقدام ترامپ هشدار داد و نوشت: «خواه ما در سوریه بمانیم یا نمانیم، کسانی که به‌دنبال آسیب رساندن به ما هستند، آنجا بوده و در جنگند. انزواطلبی نشانه ضعف است. قدرت‌بخشیدن به داعش خطرناک است. خود را به دست روسیه و ایران سپردن احمقانه است. این رئیس‌جمهور امنیت ملی ما را به خطر می‌اندازد.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که هفته گذشته تصمیم گرفت نظامیان آمریکایی را از سوریه خارج کند در پیام‌های توییتری اظهار کرده بود: «تصمیم عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه ناگهانی نبوده و من سال‌های قبل به‌ویژه شش ماه قبل درباره این مساله صحبت کرده بودم. روسیه، ایران و سوریه و دیگر طرف‌ها دشمن بومی داعش هستند و اکنون زمان آن رسیده که نیروهای ما به وطن بازگردند.» به گزارش «ایسنا» دونالد ترامپ اخیرا در توییتی اعلام کرد که داعش «دشمن محلی» سوریه، ایران و روسیه است و آنها باید با این گروه مقابله کنند. وی افزود: «آمریکا نمی‌خواهد «پلیس خاورمیانه باشد.»تاثیر معکوس سیاست‌های بولتون

ترامپ درحالی تصمیم به خروج نیروهایش از سوریه گرفت که جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قصد داشت جنگ با داعش در سوریه را به جنگ با ایران تبدیل کند و برخی تحلیلگران معتقد هستند که این رویکرد در تصمیم ترامپ موثر بود. «اسپنسر اکرمن» و «کیمبرلی دوزیر» در تارنمای خبری «دیلی بیست» به مواضع تند بولتون و آثار معکوس آن پرداخته و نوشته‌اند: «مواضع تند بولتون در قبال سوریه تاثیر معکوس داشت و ترامپ را به خارج شدن (از سوریه) واداشت. مقام‌های ارشد آمریکایی می‌گویند که مشاور امنیت ملی کاخ سفید برای به چالش کشیدن ایران، دایره اهداف آمریکا در سوریه را گسترش داد و ترکیه نیز از فرصت پیش آمده برای فشار بر آمریکا جهت خارج شدن از سوریه استفاده کرد.» براساس این گزارش دو مقام ارشد آمریکایی گفتند، تصمیم بولتون در سوریه «اثر معکوس» گذاشت و دلیل کلیدی دستور ترامپ برای خروج نظامیان از سوریه همین موضوع بوده است. بولتون در ماه سپتامبر یک ماموریت دومی را به اهداف آمریکا در سوریه اضافه کرد. به گفته او نظامیان آمریکایی در سوریه به‌طور نامحدود باقی می‌مانند تا علاوه بر نابودی داعش، نیروهای ایرانی را هم به تدریج وادار به خروج کنند. ترامپ مدت‌ها قبل از آنکه رئیس‌جمهور شود، موضع تندی علیه تهران داشت اما او هرگز از این موضوع که حضور بی‌پایان آمریکا در سوریه را به موضوع ایران وصل کند، خرسند نبود.

به گفته مقام‌های آمریکایی، ترامپ جنگیدن با داعش را می‌پذیرفت اما از قبل هم درباره مدت این جنگ ابراز ناخرسندی کرده بود. او بهار امسال خطاب به تعدادی از افراد حاضر در یکی از دیدارهایش گفته بود مایل است که «به‌زودی» از سوریه خارج شود. با این حال، بولتون که به‌عنوان یکی از افراد دارای تندترین مواضع سیاست خارجی به‌ویژه درخصوص ایران شهرت دارد، در جریان گفت‌و‌گو با خبرنگاران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل عملا جنگ (آمریکا در سوریه) را با یک هدف جدید ترسیم کرد. او گفت که «ما قرار نیست تا زمانی که نیروهای ایرانی از مرزهای این کشور خارج شوند، از سوریه خارج شویم.» جاشوا لاندیس، کارشناس امور سیاسی در دانشگاه اوکلاهاما معتقد است که ترامپ هیچ‌وقت با توجیهات مایک پمپئو و بولتون درباره لزوم حفظ حضور نظامی واشنگتن در سوریه برای مقابله با ایران علاوه بر شکست داعش قانع نشد. کارشناسان معتقدند این اقدام ترامپ یک فرصت استثنایی برای سایر بازیگران منطقه‌ای مانند روسیه، ایران و حتی داعش است تا بار دیگر موقعیت خود را تحکیم کنند. درحالی‌که این اقدام نمایانگر تنش میان ترامپ و جبهه بولتون-پمپئو است، می‌تواند نشانه‌ای از نفوذ وزیر دفاع، جیمز متیس در ترامپ نیز باشد چرا که او از مدت‌ها پیش تاکید می‌کرد که تنها علت حضور نظامی آمریکا در سوریه، پایان دادن به فعالیت داعش است.شرط موفقیت مثلث تهران-آنکارا-مسکو

از دیگرسو یکی از گزینه‌هایی که به‌دنبال خروج آمریکا از سوریه صحبت درباره آن شدت گرفته، افزایش حضور و نقش‌آفرینی نیروهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای همچون ایران، ترکیه و روسیه در سوریه است. البته حسین موسویان، دیپلمات پیشین ایرانی معتقد است که خروج آمریکا از سوریه به شرطی به نفع مثلث مسکو تهران آنکارا خواهد بود که بتوانند همکاری‌های مشترک را تعمیق بخشیده و هرچه سریع‌تر بحران سوریه را مدیریت کنند. حسین موسویان در گفت‌وگو با «ایسنا» در مورد خروج آمریکا از سوریه با اشاره به اینکه «اختلاف‌نظر داخل آمریکا جدی است»، گفت: «پنتاگون و اکثریت کنگره مخالف این تصمیم هستند. تصمیم‌گیری در شورای امنیت ملی آمریکا هم به خاطر اختلافات اعضا تاکنون اتخاذ نشده است و ترامپ راسا تصمیم خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه را به پنتاگون اعلام کرده است.» وی ادامه داد: «ترامپ در مبارزات انتخاباتی، وعده خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه و افغانستان را داده بود و همین خط را دنبال می‌کند. او معتقد است که کشورهای منطقه اعم از ایران، روسیه، ترکیه، عربستان و روسیه در منطقه هزینه‌ می‌کنند و در این شرایط آمریکا هم باید هرچه سریع‌تر خود را از این منجلاب بیرون کشد.»

این دیپلمات پیشین کشورمان در پاسخ به این پرسش که خروج آمریکا از سوریه چه تاثیری بر رفتار و اهداف روسیه، ایران و ترکیه خواهد داشت، اظهار کرد: «خروج آمریکا از سوریه به شرطی به نفع مثلث مسکو تهران آنکارا خواهد بود که بتوانند همکاری‌های مشترک را تعمیق و هرچه سریع‌تر بحران سوریه را مدیریت کنند.» موسویان درباره تحولات و تغییرات در دولت آمریکا به ویژه استعفای وزیر دفاع آمریکا و تاثیر آن بر تصمیم خروج از سوریه گفت: «استعفای ژنرال متیس، جان بولتون را شاد کرد زیرا متیس هم موافق برجام بود و هم مخالف جنگ. با خروج متیس، اگر فرد جایگزین وزیر دفاع در خط جان بولتون باشد، مثلث جدیدی از پمپئو بولتون و رئیس جدید پنتاگون، شکل می‌گیرد که اقدامات ضد ایرانی را با شتاب بیشتری گسترش خواهند داد.»ترکیه، برنده اصلی

همچنین به نظر می‌رسد که یکی از برندگان این خروج، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه است که اکنون می‌تواند به راحتی به نبرد با نیروهای کرد در شمال سوریه بپردازد. به گزارش ان‌بی‌سی نیوز اردوغان در تماس تلفنی هفته گذشته به دونالد ترامپ گفته بود، در صورت خروج نظامیان آن کشور از سوریه، ترکیه مسوولیت تکمیل ماموریت شکست داعش را بر عهده خواهد گرفت. یک مقام ارشد کاخ سفید گفت: اردوغان به رئیس‌جمهور گفت که «در واقع، من به‌عنوان دوست شما، در این مورد به شما قول می‌دهم.» یک مقام آمریکایی دیگر هم تأیید کرد که اردوغان در خلال این مکالمه تلفنی گفته بود ترکیه، در صورتی که بتواند در شمال سوریه عملیات کند، از پس باقی‌مانده‌های گروه تروریستی داعش برخواهد آمد. درواقع ترکیه از مدت‌ها پیش برای هموار کردن مسیر حمله به نیروهای کرد در شمال سوریه در تلاش بوده آمریکا را متقاعد به خارج کردن نظامیانش از این منطقه کند. آنکارا نیروهای کرد را تروریست‌هایی می‌داند که ثبات این کشور را تهدید می‌کنند. تصمیم ترامپ در شرایطی اتخاذ شد که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تهدید کرده قصد دارد عملیاتی را برای حمله به نیروهای شبه‌نظامی مسلح کرد که هم‌پیمان آمریکا در سوریه هستند آغاز کند. او حدود ۱۰ روز پیش گفت ترکیه قصد دارد عملیات خود در شرق رود فرات در سوریه را تا چند روز دیگر آغاز کند تا «شرق فرات از حضور گروه تروریستی جدایی‌طلب کرد آزاد شود.»نگرانی اروپا

همچنان‌که در ابتدای گزارش نیز اشاره شد، پایتخت‌های اروپایی در مقابل این تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا شگفت‌زده‌اند و نگرانی‌هایی نیز در رابطه با چگونگی پر شدن خلأ نیروهای آمریکایی دارند. یک روزنامه آمریکایی در گزارشی در این باره نوشت: «تصمیم یک‌جانبه رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه موجب نگرانی اروپایی‌ها نسبت به این مساله شده است که اکنون ایران و روسیه خلأ ناشی از نبود نیروهای آمریکایی را پر خواهند کرد.» به گزارش «ایسنا» به نوشته روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، تصمیم یک‌جانبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه و افغانستان و همزمان شدن آن با استعفای جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا نگرانی‌هایی را در سراسر اروپا ایجاد کرده و سبب شده است آنها خواهان استقلال راهبردی بیشتری از واشنگتن شوند. طرح خروج سریع نیروهای آمریکایی، دیپلمات‌های اروپایی را که در هفته‌های اخیر درحال رایزنی با وزارت امورخارجه آمریکا بودند، متعجب کرده است. این دیپلمات‌ها در تلاش بودند تا راهی مشترک برای برقراری ثبات در مناطقی از سوریه و عراق بیابند که نیروهای افراط‌گرای داعش از آنها بیرون رانده شده‌اند.

سخنگوی دولت آلمان در این باره گفت که رایزنی‌ها پیش از اعلام این تصمیم مفید بوده است اما اروپایی‌ها مایوس شده‌اند.

به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، مقامات اروپایی می‌گویند که نگرانند اکنون ایران و روسیه خلأ ناشی از عدم حضور نیروهای آمریکایی را پر کنند و تاکید دارند که یک بیگانگی رو به افزایش در اتحاد فراآتلانتیک در حال وقوع است. دیپلمات‌ها در این شرایط احساس خیانت شدگی دارند چراکه اروپا در مقایسه با آمریکا با تهدیدات بیشتری از جانب تروریست‌ها، موشک‌ها یا پناهندگانی مواجه است که از عراق و سوریه به اروپا روی می‌آورند. تصمیم ناگهانی رئیس‌جمهور ترامپ درخصوص سوریه و افغانستان پس از آن اتخاذ شد که وی در سال‌جاری نیز خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را در ماه مه اعلام کرد. وی این کار را به‌‌رغم مخالفت شدید دیگر طرف‌های توافق به‌ویژه اروپایی‌ها انجام داد. ترامپ بسیار تلاش کرد تا لندن، پاریس و برلین را متقاعد کند تا با خواسته‌هایش برای اعمال محدودیت‌های جدید بر ایران همراه شوند. به نوشته این روزنامه آمریکایی، اروپایی‌ها همچنین نگرانند که خروج آمریکا از سوریه، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه را که به‌طور فعال و عملی از بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه حمایت کرده است، تقویت خواهد کرد.

در عین حال آنا آرونهایم در روزنامه اسرائیلی جروزالم پست نوشت: «عقب‌نشینی آمریکا از سوریه به معنی چراغ سبزی برای ادامه فعالیت‌های ایران در این کشور جنگ‌زده است که می‌تواند پیامد‌های نامطلوبی برای متحدان آمریکا در این منطقه به خصوص اسرائیل داشته باشد. به گزارش «انتخاب»، این روزنامه ادامه داد: «برخی کارشناسان این اقدام را به معنی تسلیم شدن آمریکا دانسته‌اند و برخی دیگر گفته‌اند چطور ممکن است متحدان ما به رئیس‌جمهوری اعتماد کنند که تصمیماتش را مانند جوراب‌هایش مدام عوض می‌کند.» سنگ سگنیک، کارشناس مطالعات کرد در مرکز پژوهشی موشه‌دایان نیز گفت: «اسرائیل کار‌های زیادی در سوریه دارد و مسائل زیادی هست که باقی مانده و ناگهان مهم‌ترین متحد اسرائیل در منطقه بدون هماهنگی قبلی اعلام می‌کند که قصد خروج دارد و همه چیز را به هم می‌زند.»تقویت فعالیت اسرائیل در سوریه

از دیگر سو بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در پی تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه گفت که ارتش ممکن است برای مقابله با ایران فعالیت‌هایش را در سوریه گسترش دهد. به گزارش «ایسنا» به نوشته روزنامه جروزالم پست، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه گفت: «تصمیم آمریکا برای خروج ۲ هزار نیرویش از سوریه سیاست‌های ما را تغییر نمی‌دهد. ما به مقابله با تلاش ایران برای ایجاد پایگاه نظامی در سوریه ادامه می‌دهیم.»

نتانیاهو همچنین به ارائه جزئیاتی درباره فعالیت ارتش رژیم صهیونیستی در مرزهای شمالی اراضی اشغالی برای تخریب تونل‌های حزب‌الله پرداخت وی پیش‌تر درباره آنها گفته بود، یک تونل تاکنون منفجر شده و یکی دیگر نیز بسته شده است. وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی نیز صبح روز گذشته در واکنش به تصمیم خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گفت: «ما می‌دانیم چگونه از خود دفاع کنیم. هرچند این تصمیم برای اسرائیل خوب نیست و موجب تقویت رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه خواهد شد.» وی در ادامه با تکرار ادعاهای مقامات صهیونیستی گفت: «خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ممکن است به افزایش انتقال سلاح به حزب‌الله از ایران منجر شود اما ما هر کاری برای جلوگیری از تقویت ایران در سوریه می‌کنیم.»

گادی آیزنکوت، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی نیز روز یکشنبه در کنفرانسی اعلام کرد که خروج نیروهای آمریکایی از سوریه اقدام مهمی است اما در اهمیت آن نباید مبالغه شود. آیزنکوت با اشاره به مقابله رژیم صهیونیستی با دشمنانش مدعی شد: «اسرائیل کمپینی علیه ایران و حزب‌الله دارد که اکثر آن از انظار عموم پنهان است.» وی افزود: «اسرائیل در برابر نفوذ ایران در سوریه فعالیت می‌کند و به این کار ادامه خواهد داد.» رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی در ادامه اظهارات بی‌اساس و ایران‌ستیزانه خود ادعا کرد که چهار سال است، تلاش ایران برای ساخت تاسیسات نظامی در سوریه به نگرانی اول ارتش رژیم صهیونیستی بدل شده اما آنها به‌طور مداوم توانسته‌اند این‌گونه تلاش‌های ایران را خنثی سازند.خروج آمریکا از سوریه ارتباطی با ایران و روسیه ندارد

همچنین سخنگوی رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد که تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از سوریه ارتباطی با توافق‌های جدید حاصل شده با ایران و حزب‌الله ندارد. به گزارش «ایسنا» به نقل از المصدر، دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اظهار کرد که تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از سوریه، ارتباطی با روسیه نداشته است. وی همچنین افزود که هیچ صحبتی با واشنگتن درباره نقش ایران و حزب‌الله در داخل سوریه صورت نگرفته است. المصدر در ادامه گزارش داد: «این دپیلمات روسی هیچ توضیحی درباره ماهیت توافق جدید صورت گرفته با ایران و حزب‌الله نداده است.»پیروزی استراتژیک ایران

در این بین برخی خبرگزاری‌ها و رسانه‌های خارجی، خروج نظامیان آمریکا را یک پیروزی استراتژیک برای ایران در مقام متحد و پشتیبان دولت سوریه قلمداد کرده‌اند. خبرگزاری فرانسه در گزارشی درباره پیش‌بینی آینده اقدام آمریکا در خارج کردن نیروهایش از سوریه نوشت: «اجرای این تصمیم آمریکا، زمینه تقویت نفوذ ایران در منطقه را فراهم می‌کند.»

به گزارش خبرگزاری فارس، بنا به این گزارش، عقب‌نشینی آمریکا از سوریه، زمینه ایجاد کریدوری زمینی که ایران را به مدیترانه متصل می‌کند، فراهم می‌کند، چیزی که تهران همواره به‌دنبالش بوده و واشنگتن با آن مقابله کرده است. به نوشته خبرگزاری فرانسه، تحلیلگران سیاسی بر این باورند که سناریوی خروج آمریکا از سوریه، ایران را قادر می‌سازد تا نقشه منطقه را بازسازی کند، زیرا این کریدور قلمرو ایران را به عراق، سوریه و لبنان متصل می‌کند.

این گزارش ادامه می‌دهد: «منتقدان تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، گفته‌اند که این تصمیم به ایران اجازه خواهد داد به یک هدف استراتژیک خود دست یابد درحالی‌که مقابله با تحقق این هدف یکی از اولویت‌های اصلی سیاست آمریکا در خاورمیانه بوده است.» جولیان ترون، استاد دانشگاه و پژوهشگر امور سوریه در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه در واکنش به تصمیم آمریکا گفت: «واضح است که این، یک پیروزی استراتژیک برای تهران است و به ایران امکان می‌دهد تا با شکستن حصر منطقه بی‌طرفی که غرب بین سوریه و عراق ایجاد کرده است، در آنجا مستقر شود.» خبرگزاری فرانسه نوشت: «ایران که در کنار روسیه از مهم‌ترین متحدان بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه محسوب می‌شود مستشاران و نیروهای نظامی خود را برای حمایت از ارتش سوریه به این کشور فرستاده است.» این منبع افزود: «با وجود اینکه ترامپ، تصمیم خارج کردن نیروهایش از سوریه را با شکست داعش مرتبط می‌داند؛ اما مخالفان این تصمیم حتی در داخل جبهه آمریکا آن را نادرست ارزیابی می‌کنند و معتقدند تصمیم آمریکا اشتباهی راهبردی است و میدان را به نفع ایران رقیب اصلی آمریکا در منطقه خالی می‌کند.»

پس‌لرزه خروج آمریکا از سوریه

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ و اردوغان درباره خارج‌ شدن از سوریه گفت‌و‌گو کردند +عکس

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
ترامپ و اردوغان درباره خارج‌ شدن از سوریه گفت‌و‌گو کردند +عکس
رؤسای جمهوری آمریکا و ترکیه طی تماسی تلفنی درباره شرایط منطقه، ادامه مبارزه با داعش و خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه مذاکره کردند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایلنا، «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا امروز-یکشنبه- با انتشار پیامی در توییتر گفت که تلفنی با «رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهوری ترکیه گفت‌و‌گو کرده است.

ترامپ گفت که با اردوغان درباره شرایط منطقه، خارج شدن نیرو‌های آمریکایی از سوریه و ادامه مبارزه با داعش رایزنی کرده است.

رییس‌جمهوری آمریکا افزود که دو طرف در این تماس تلفنی همچنین درباره تجارت دوجانبه میان آمریکا و ترکیه مذاکره کرده‌اند.

متن توییت: تماس تلفنی ثمربخشی را با رئیس‌جمهور ترکیه داشتم و در مورد مبارزه با تروریسم و عقب‌نشینی آرام و هماهنگ‌شده از منطقه گفت‌وگو کردیم. بعد از چندین سال آنها به دیار خود برمی‌گردند.

ترامپ و اردوغان درباره خارج‌ شدن از سوریه گفت‌و‌گو کردند +عکس - 6

لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

ابراز تأسف ماکرون نسبت به تصمیم ترامپ درباره سوریه

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ابراز تأسف ماکرون نسبت به تصمیم ترامپ درباره سوریه
رئیس‌جمهوری فرانسه نسبت به تصمیم همتای آمریکایی خود درخصوص خروج نیروها از سوریه ابراز تأسف کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که واشنگتن حدود دو هزار نیروی خود را از سوریه خارج می‌کند.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در واکنش به این تصمیم ترامپ، امروز (یک‌شنبه) در یک کنفرانس مطبوعاتی خاطرنشان کرد: من بسیار متأسفم که چنین تصمیمی درباره سوریه گرفته شده است.

او تصریح کرد: هم‌پیمان بودن به معنای مبارزه کردن به صورت شانه به شانه است. این امر مهم‌ترین موضوع برای یک رئیس دولت و رئیس ارتش محسوب می‌شود که یک هم‌پیمان باید قابل اتکا باشد.

ماکرون بر اهمیت اقدامات نیروهای دموکراتیک سوری وابسته به کردها نیز تاکید کرد و در بخشی از اظهارات خود گفت: من از همه می‌خواهم که فراموش نکنند چه دینی به آنها داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

نتانیاهو: سیاست ما در قبال سوریه با خروج آمریکا تغییر نمی‌کند

ایرناخبرگزاری ایرنا
نتانیاهو: سیاست ما در قبال سوریه با خروج آمریکا تغییر نمی‌کند
تهران - ایرنا - نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اعلام اینکه سیاست این رژیم در قبال سوریه با خروج نیروهایی آمریکایی تغییر نخواهد کرد، گفت: اگر شرایط ایجاب کند، تل آویو عملیات خود را در سوریه گسترش خواهد داد.

به گزارش یکشنبه شب ایرنا به نقل از شبکه خبری المیادین، بنیامین نتانیاهو در نشست هفتگی کابینه رژیم صهیونیستی افزود که تصمیم آمریکا برای خروج دو هزار نظامی خود از سوریه سیاست ما را در آنجا تغییر نخواهد داد.

وی در ادامه اتهام‌های خود علیه ایران مدعی شد که تل آویو به تلاش برای جلوگیری از نفود ایران در سوریه ادامه می‌دهد.

نتانیاهو همچنین گفت: همکاری با آمریکا در عرصه‌های مختلف اعم از عملیاتی، اطلاعاتی و بسیاری از زمینه‌های امنیتی ادامه دارد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی افزود: عملیات «سپر شمال» در مرز لبنان برای انهدام تونل‌های حزب الله ادامه خواهد یافت.

وی همچنین ادعا کرد که این عملیات به اهداف خود دست یافته و طبق جدول زمانبندی شده، پیش می‌رود.

شبد**۱۴۸۰**۱۳۷۹

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل
در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است.
تابناکتابناک14 ساعت قبل
به رغم آنکه برخی خدمات اینترنتی به واسطه اقدامات صورت گرفته در یکی دو روز اخیر دایر شده‌اند، کماکان دسترسی بسیاری از ایرانیان به اینترنت قطع است. موضوعی که سخنگوی دولت از برنامه‌ای ویژه برای رفع آن خبر می‌دهد، اما وزیر ارتباطات تاکید دارد که این گونه نیست! به رغم آنکه برخی خدمات اینترنتی به واسطه اقدامات صورت گرفته در یکی دو روز اخیر دایر شده‌اند، کماکان دسترسی بسیاری از ایرانیان به اینترنت قطع است. اینترنت استان به استان وصل می‌شودربیعی در این بارهبا این توضیحات، وی برنامه دولت برای برقراری دوباره اتصال به اینترنت در کشور را این گونه تشریح کرد: «می‌پذیرم که با قطع اینترنت خیلی‌ها دچار سختی شده‌اند، اما نگرانی بزرگتر امنیت ملی کشور است که باید به آن توجه شود. در استان‌هایی که از اینترنت سوء استفاده صورت نمی‌گیرد استان به استان اینترنت آن‌ها وصل خواهد شد و به حالت طبیعی برمی گردد.» ربیعی در این باره گفت: «مشکلات برخی مشاغل اینترنتی و بانک‌ها را حل کردیم، اما هنوز مشکل برخی کار‌های دانشجویی و مشاغل دیگر باقی مانده است.
الفالف1 روز قبل
حتما جناب وزیر می‌دانند رسانه‌های داخلی که در خط مقدم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به ویژه در مواقع بحران هستند، طی چند روز گذشته عملا تعطیل یا نیمه تعطیل بوده‌اند؟ اگر هم فعالیتی داشته‌اند عملا مخاطبان آنها کمترین دسترسی را به آنها داشته‌اند. آنوقت میگوییم چرا رسانه‌های بیگانه مرجعیت پیدا می‌کنند. حتما جناب وزیر می‌دانند که در غیبت اینترنت ملی آنچنان وابستگی به سایت‌های خارجی ایجاد شده است که وقتی تصمیم به قطع اینترنت می‌گیرید عملا دریچه‌های اطلاع رسانی را به روی مردم می‌بندید. بماند که حتی یکی دو موتور جستجوی داخلی نیز طی دو روز گشته ناکارآمدی خود را عیان ساختند. متاسفانه یک از موانع تکمیل شبکه ملی اطلاعاتی برداشت وزارت ارتباطات از وظایف خود در این طرح ملی است، این وزارتخانه خود را متولی زیرساخت‌ها می‌دانند نه محتوا، حتی اگر این را بپذیریم. باید پرسید آیا همه زیرساختها آماده است؟ معتقدیم برخورداری از یک موتور جستجوی داخلی قوی نیازمند زیرساختی است که باز بر عهده این وزارتخانه است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴12 ساعت قبل
دکتر شیرین هانتر (Shireen Hunter)، نویسنده و استاد دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی درمقاله‌ای که از سوی سایت دیپلماسی ایرانی برای خوانندگان برگزیده و ترجمه شده با صراحت می‌نویسد آمریکا و اروپا از این گامهای برداشته شده ایران نترسیدند. هیچ یک از اقدامات ایران تا اینجای کار تهدیدی جدی برای ایالات متحده یا اروپا ایجاد نمی‌کردند، اما می‌توانند ضرر سنگینی برای ایران به دنبال داشته باشند. چنین اقدامی همچنین سبب می‌شود معدود طرف‌های تجاری ایران از جمله چین و روسیه با آن درگیر شوند. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای هم آنقدری نگران کننده نیست که باعث تغییر رفتار آمریکا و اروپا شود. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای صرفا موضع سیاستمداران جنگ طلب در آمریکا و اروپا را قدرتمند می‌کند و بازیگران خاورمیانه را به سمت حمله پیشگیرانه سوق می‌دهد. سیاست‌های فرهنگی ایران هزینه اقتصادی سنگینی برای این کشور داشته و به فرار سرمایه به امارات، ترکیه، اروپا، آمریکا و حتی کشورهایی همچون ارمنستان و گرجستان انجامیده‌اند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

شکست تلاشهای نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی

صدا و سیما8 دقیقه قبل

محققان آمریکایی: «روزه» بگیرید

فارس14 دقیقه قبل

پیش بینی بازار مسکن تا خرداد ۹۹

الف17 دقیقه قبل

افزایش قیمت بنزین چقدر درآمد ایجاد می‌کند؟

خبرآنلاین17 دقیقه قبل

یک سیارک از کنار زمین عبور می‌کند

فارس21 دقیقه قبل