امکان برگزار نشدن حج عمره
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

امکان برگزار نشدن حج عمره

تصاویر نشست خبری رئیس سازمان حج و زیارت

مهرخبرگزاری مهر
تصاویر نشست خبری رئیس سازمان حج و زیارت
اولین نشست خبری علیرضا رشیدیان رئیس جدید سازمان حج و زیارت با موضوع دستاوردهای مذاکرات حج ، صبح دوشنبه با حضور اصحاب رسانه در سالن جلسات سازمان حج و زیارت برگزار شد.

سازمان حج: عربستان چک غرامت مسجدالاحرام را کشیده/ عمره برگزار نمی‌شود حج

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
سازمان حج: عربستان چک غرامت مسجدالاحرام را کشیده/ عمره برگزار نمی‌شود
حج
سازمان حج: عربستان چک غرامت مسجدالاحرام را کشیده/ عمره برگزار نمی‌شود
حج - 0

رییس سازمان حج و زیارت از شناسایی ۷ شهید ایرانی مفقود شده در فاجعه منا و وضعیت نامشخص ۳ پیکر ایرانی دیگر خبر داد و اعلام کرد: ‌ عربستان غرامت شهدای مسجدالاحرام را به دفتر نمایندگی خود در سازمان ملل پرداخت کرده که پس از ارائه وکالت‌نامه‌ها و اسناد از سوی ایران چک این غرامت تحویل داده می‌شود.

در حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالاجرام همزمان با حج ۹۴، ۱۴ زائر ایرانی شهید و ۶۴ نفر ایرانی دیگر مجروح شدند. همان سال در فاجعه منا ایران ۴۶۴ زائر دیگر را از دست داد.

به گزارش ایسنا، علی‌رضا رشیدیان - رییس جدید سازمان حج و زیارت - پبح روز دوشنبه ۳ دی‌ماه در نشستی درباره تشریح جزییات مذاکره حج ۹۸ که در سه مرحله با طرف عربستانی انجام شد و مفاد تفاهم‌نامه آن در یک روز به جمع‌بندی و امضا رسید، گفت: مهمترین مطالبه ایران، تامین امنیت، عزت و کرامت حجاج ایرانی بوده که مورد قبول و تاکید طرف عربستانی قرار گرفت.

وی ادامه داد: ‌ پیگیری سرانجام بازماندگان و وراث شهدای منا و مسجدالاجرام از دیگر مسائل مطرح شده در آن مذاکرات بود که طرف عربستانی اعلام کرد غرامت شهدای مسجدالاحرام را به دفتر نمایندگی خود در سازمان ملل پرداخت کرده است. با توجه به مکاتباتی که از طرف ما باید انجام شود پس از ارسال وکالت‌نامه‌ها و اسناد به این دفتر قرار شد طرف عربستانی چک آن غرامت را سریع‌تر تحویل ایران دهد.

وی پیگیری سرانجام شهدای مفقود مانده از فاجعه منا را از دیگر مسائل مطرح شده در مذاکرات حج ۹۸ (۱۴۴۰) ذکر کرد و گفت: در آن حادثه ۱۰ شهید ایرانی مفقود شده بودند که محل دفن آنها مشخص نبود. پس از تایید آزمایش‌های دی. ان. ای هویت و محل دفن ۵ نفر از آن‌ها مشخص شد. مشخصات دو نفر دیگر با توجه به اسناد ارائه شده به احتمال قوی تایید شود و از این جمع سرانجام ۳ پیکر شهید ایرانی هنوز مشخص نشده که دستور پیگیری آن داده شده است.

رشیدیان گفت: پرداخت وجوه شرعیه‌ی شهدای منا نیز جز پیگیرهای ما در این مذاکرات بود. امیدواریم پس از پرداخت غرامت مسجدالاحرام این موضوع نیز کلید خورد.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین اعلام کرد: بر اساس توافق طرفین و با توجه به تغییر و تحولات جمعیتی، سهمیه حج ایران برای سال ۹۸ دست‌کم ۸۴ هزار نفر تعیین شده است که با توجه به جمعیت خدمه، مجموع این تعداد به ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر می‌رسد. ایران درخواست سهمیه در حدود ۱۰ هزار نفر را به عربستان ارائه کرده است.

وی یاد آور شد: سال گذشته ایران برای ۱۵ هزار نفر حاجی درخواست اضافه سهمیه کرده بود که به دلیل تاخیر در ارائه آن، از سوی عربستان برای موافقت با سه هزار نفر از این سهم ما تنها توانستیم هزار نفر را به حج اعزام کنیم. امیدواریم این بار عربستان در کمتر از دو ماه موافقت خود را اعلام کند.

این مقام مسؤول حج و زیارت سپس به مشکلات ناشی از قطع روابط دیپلماتیک دو کشور اشاره کرد و گفت: تلاش ما بر این بود تا این واجب شرعی جدا از روابط سیاسی دو کشور پیگیری شود. بعد از قطع روابط ایران و عربستان امکان پیگیری امور کنسولگری و حمایت از اتباع ایرانی نیز با مشکلاتی مواجه شد که در این مذاکرات قرار شد طرف عربستانی پیگیری‌های لازم را برای تسریع در صدور ویزای سه نفر از نمایندگان کنسولی ایران برای استقرار در سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع ایران انجام دهد.

به گفته‌ی وی سال گذشته ۱۰ نفر از نمایندگان وزارت خارجه در مقام کنسول در این دفتر حضور داشتند اما به علت آن که ویزای آن‌ها عادی صادر شده بود حمایت از حقوق اتباع ایرانی با مشکلاتی مواجه شد.

رییس سازمان حج و زیارت درباره‌ی سرانجام عمره اظهار کرد: در این مذاکرات بحثی درباره‌ی عمره نشد موضوع دعوت مذاکره حج ۱۴۴۰ بود. بنابراین عمره در دستور کار اصلی قرار نداشت. ضمن آن که برقراری آن تابع شرایط سیاسی دو کشور است. به هر حال شرایط تغییری به نسبت قبل نکرده و شاید از این بابت باید گفت که شرایط برای عمره‌گذاری ایرانی‌ها فراهم نشده است.

رشیدیان تاکید کرد: ایران انتظار دارد در عمره مانند حج برای تامین امنیت زائران تضمینی داده شود که در غیر این صورت راه‌اندازی عمره امکان‌پذیر نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

حضور ۱۲۶۰ نفر در دوره آموزش کارگزاران فرهنگی حج

مهرخبرگزاری مهر
حضور ۱۲۶۰ نفر در دوره آموزش کارگزاران فرهنگی حج
مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری از برگزاری دوره آموزش کارگزاران فرهنگی حج، عمره و عتبات با حضور یک هزار و ۲۶۰ نفر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام حمید احمدی مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری از برگزاری دوره دوم آموزش کارگزاران فرهنگی حج، عمره و عتبات عالیات در قم خبر داد.

وی با اشاره به‌شرط قبولی در دوره‌های آموزشی بدو خدمت برای اعزام کارگزاران فرهنگی کاروان‌ها به حج، عمره و عتبات عالیات، گفت: دوره دوم آموزش کارگزاران فرهنگی حج و عتبات عالیات در سال ۱۳۹۷، از آبان با ثبت‌نام یک هزار و ۵۵۰ نفر از واجدان شرایط و معرفی‌شدگان از مدیریت جذب و سازماندهی، در سامانه آموزش مجازی بعثه مقام معظم رهبری به نشانی http: //amoozeshbeseh. ir آغاز و هم‌اینک در حال برگزاری است.

مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری افزود: این دوره شامل آموزش‌های بدو خدمت و ضمن خدمت و تکمیلی ویژه کارگزاران فرهنگی حج، عمره و عتبات عالیات اعم از روحانیان، معین، معینه‌ها و مداحان کاروان‌ها است.

وی همچنین با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی به صورت الکترونیکی، از فعال‌سازی و بارگذاری بسته‌های الکترونیکی در برخی دروس دوره‌ها و همچنین برگزاری کلاس‌های برخط (آنلاین) برای دروس خبر داد که در حال حاضر در حال برگزاری است.

احمدی گفت: در این دوره بیش از یک هزار و ۲۶۰ نفر از روحانیان و مداحان برای شرکت در دوره‌های آموزشی بدو خدمت و تکمیلی عتبات عالیات و همچنین ۲۹۰ نفر در دوره‌های آموزشی بدو خدمت و ضمن خدمت حج و عمره ثبت‌نام و انتخاب واحد کردند که پس از طی دوره، در آزمون‌های پایانی شرکت می‌کنند و در صورت دریافت حدنصاب لازم و اتمام فرآیند آموزش، پرونده آنها به مدیریت جذب و سازماندهی جهت طی مراحل اعزام ارسال می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خاطرات یک پورن استار در اصفهان روی پرده رفت + فیلم

ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا مستند داستانی «ایکسونامی» در ژانر اجتماعی آماده نمایش شده است. در این مستند، یک پورن‌ استار آمریکایی تجربه رسیدن به آزادی‌‌های جنسی در ایالات متحده را روایت می‌کند. محسن آقایی اصفهانی است و تولید این فیلم اولین تجربه او در زمینه مستندسازی نام گرفته است. تولید این مستند ۹۰ دقیقه‌ای که ۲٫۵ سال زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است که روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در شهرهای تهران، مشهد و اصفهان، به صورت همزمان رونمایی شد. نمایش این فیلم برای افراد کودکان، نوجوانان، افراد زیر ۱۸ سال، بیماران قلبی و … اکیدا توصیه نمی‌شود

غافلگیری قاچاقچیان در طرح «ظفر ۲»

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
پلیس پایتخت در طرح «ظفر ۲»، ۲۷۰ خرده فروش را به همراه ۹۰۰ معتاد متجاهر جمع آوری کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس پلیس پایتخت در حاشیه اجرای طرح «ظفر ۲» گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۵ تن مواد مخدر کشف کردیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۲ درصد افزایش کشفیات داشتیم.

از گود برداری تا خانه شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیاز گود برداری تا خانه شهراز سال ۹۵ یک گود عمیق در میدان امام خمینی خودنمایی می‌کند، گودی که گلایه‌های کسبه و رهگذران را در این منطقه به همراه داشته است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
تحقیقات از دکتر داروسازی که متهم است همکارش را به خانه کشانده و مورد آزار و اذیت قرار داده است آغاز شد. زنی جوان تیر سال جاری به مأموران پلیس مراجعه کرد و گفت: از سوی دکتری داروساز و دوستش مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. او گفت: من خودم دکتر داروساز هستم و با مردی که به من تجاوز کرد هم‌کلاس و دوست بودیم. او مرا مورد تجاوز قرار داد و دوست دیگرش هم آمد و من را مورد آزار و اذیت قرار داد. گفته‌های متهم از سوی پزشکی‌قانونی رد شد، چراکه پزشکی‌قانونی اعلام کرد دختر جوان از سوی مرد داروساز مورد آزار و اذیت قرار گرفته و آثار آن باقی مانده است.

استقرار جوی پایدار تا پایان هفته

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرتضی ضرابی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ با اشاره به پایداری هوا و افزایش غلظت آلاینده‌ها در دو روز آینده گفت: میزان این غلظت در شهر‌های پرجمعیت و صنعتی نظیر تهران به بیش از ۱۵۰ درجه خواهد رسید که این شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها است.

شهروندان در سایت تاکسیرانی، اشیای گمشده خود را پیدا کنند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
علیرضا قنادان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: یکی از مواردی که در تاکسیرانی همیشه مطرح است مبحث تاکسیرانان امانتدار است و از آنجایی که تعداد زیادی از شهروندان با تاکسی تردد می‌کنند معمولا اشیای گمشده‌ای در تاکسی‌ها باقی می‌ماند. وی ادامه داد: ما در سازمان تاکسیرانی، واحد امور اشیای گمشده داریم که همه تاکسیران‌ها در صورت پیداکردن شی‌ای در داخل خودروی خود یا آن را به صاحبش بازمی گردانند یا آن را تحویل سازمان تاکسیرانی می‌دهند که بعد از صورتجلسه و در صورت داشتن مشخصات ثبت می‌شود و اگر شیء پیدا شده نشانی داشته باشد آن را پست می‌کنیم در غیر این صورت در سازمان تاکسیرانی به صورت امانی باقی می‌ماند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۲۲ آبان‌ماه

خبری1 ساعت قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۲ آبان‌ماه

خبری2 ساعت قبل

توضیح چند فرد و نهاد درباره اکران مستند ایکسونامی

خبری2 ساعت قبل

سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی: ابراهیم تهامی اگر ۶ نفر را دریبل نمی‌کرد روزش روز نمی‌شد

آفتاب‌نیوزچند ثانیه قبل

توضحیات سخنگوی دولت درباره سهمیه‌بندی بنزین: هفته آینده اعلام خواهد شد! /فیلم

آفتاب‌نیوزچند ثانیه قبل

حضور سعید ملایی در گرند اسلم ژاپن با پرچم فدراسیون جهانی

ایسنا4 دقیقه قبل

سهمیه مسکن‌ملی برای تهرانی‌ها افزایش یافت

اعتمادآنلاین6 دقیقه قبل

‌شفاف‌سازی احمد توکلی از ارزهای به باد رفته /‌ چگونه ۵۳ میلیارد دلار ارز ‌به شرکت‌ها و افراد مختلف ‌تخصیص داده شد؟

تسنیم6 دقیقه قبل

ثبت نام ۲۳۰ هزار نفر برای مسکن ملی/ سهم تهرانی‌ها بیشتر است

ایلنا7 دقیقه قبل

موافقت دولت با اختصاص اعتبار برای آبگیری سد نرماب گلستان

اقتصاد آنلاین8 دقیقه قبل