1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

چرا دولت آمریکا تعطیل شد؟

کدام بخش‌های دولت فدرال از تعطیلی دولت متاثر شدند؟

مهرخبرگزاری مهر
کدام بخش‌های دولت فدرال از تعطیلی دولت متاثر شدند؟

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، به دنبال هفته‌ها مذاکره بین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و رهبران کنگره و به نتیجه نرسیدن آنها برای تامین بودجه تمام دولت، بخش‌هایی از دستگاههای دولتی از بامداد شنبه تعطیل شد.

مسأله این بود که مجلس نمایندگان، بودجه‌ای ۵ میلیارد دلاری را مطابق خواست ترامپ، برای احداث دیوار مرزی با مکزیک تصویب کرد، اما مجلس سنا پول خیلی کمتری را به امنیت مرزی اختصاص داد.

یک مقام ارشد دولت روز شنبه گفت که تعطیلی بخشی از دولت، ۱۵ درصد از کارکنان فدرال را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما اکثر نهادهای دولتی شامل وزارت دفاع و وزارت خدمات پست، بودجه خود را تضمین کرده‌اند.

با این حال، ۸۰۰ هزار کارمند از وزارت امنیت ملی، وزارت حمل‌ونقل و غیره، تحت تاثیر قرار گرفتند.

طبق اعلام فدراسیون کارکنان دولت آمریکا، ۴۲۰ هزار نفر که کار آنها ضروری تلقی می‌شود، باید بدون دستمزد به کار خود ادامه دهند، در حالی که ۳۸۰ هزار کارمند اصلا نباید سر کار خود حاضر شوند.

دولت ترامپ اعلام کرده است که کسانی که بدون دستمزد کار می‌کنند، بعد از به توافق رسیدن دولت و سنا (و باز شدن دولت)، پول خود را دریافت خواهند کرد.

آن‌چه در زیر آمده است اتفاقاتی است که با تعطیلی دولت در برخی از نهادهای تحت تاثیر قرار گرفته، رخ می‌دهد.

اداره بازرسی کالا و امنیت مرزی، اداره مهاجرت و قوانین کالا، اداره امنیت حمل‌ و نقل و گارد ساحلی و سرویس مخفی، از تعطیلی دولت آسیب دیده‌اند؛ اما اکثر کارکنان این اداره ضروری تلقی شده‌اند و باید بدون دستمزد به کار خود ادامه دهند تا زمانی که بودجه دولت تصویب شود و حقوق عقب افتاده آنها پرداخت شود.

از ۲۴۵ هزار نفری که زیر چتر این وزارتخانه کار می‌کنند، ۲۱۳ هزار نفر ضروری تلقی شده و بقیه باید به مرخصی اجباری فرستاده شوند.

از ۷۵۰۰ کارمند این وزارتخانه، تنها ۳۴۳ نفر به کار خود ادامه می‌دهند. حدود ۱۰۰۰ نفر دیگر هم ممکن است برای برخی وظایف خاص به کار فرا خوانده شوند؛ اما این افراد دستمزد خود را بعد از تصویب بودجه دولت دریافت خواهند کرد.

هر چند ادارات مسکن عمومی و نهادهای مسکن مختص قبایل، جزو دولت فدرال نیستند، اما از آنجایی که بخشی از بودجه خود را از دولت دریافت می‌کنند، ممکن است ساعات کار نرمال خود را کاهش دهند یا برخی از فعالیت‌های خود را به نحوی تغییر دهند.

اداره مسئول وام مسکن و مسکن اقشار کم‌درآمد، اعلام کرد که در نظر دارد کار خود را تعطیل کند اما انتظار ندارد که این بر بازار مسکن تاثیر بگذارد، اما این اداره در بیانیه‌ای اعلام کرد که تعطیلی طولانی دولت، می‌تواند منجر به کاهش فروش مسکن شود و روندی که تا کنون وجود داشت و بازار در حال تقویت بود، معکوس شود.

اداره خدمات پارکی زیر چتر وزارت داخلی، حتی یک موجود زنده را هم سر کار نگاه نخواهد داشت. تحت برنامه اعلام شده، هیچ کدام از پارک‌های ملی باز نخواهند بود و هیچ کس به بازدیدکنندگان، خدمات‌رسانی نخواهد کرد که این شامل سرویس‌های بهداشتی، نگهداری از تاسیسات و جمع‌آوری زباله هم خواهد بود.

اما برخی فرمانداران در این امر مداخله کرده و در آریزونا، سایت گرندکانیون و نیویورک، بودجه پارک‌ها را تامین کرده‌اند. به این ترتیب، مجسمه آزادی و جزیره الیس برای بازدیدکنندگان باز خواهند بود.

از ۵۵ هزار کارمند این وزارتخانه، ۲۰۴۰۰ نفر باید به مرخصی اجباری بروند؛ اما اداره هوانوردی فدرال چندان تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد و ۲۴۲۰۰ کارمند آن به کار خود ادامه می‌دهند. اداره بزرگراه‌های فدرال هم بودجه ۲۷۰۰ کارمند خود را از منابع دیگر تامین می‌کند.

کنترل ترافیک هوایی و بازرسی ایمنی مواد خطرناک ادامه خواهد یافت؛ اما برخی از بخش‌های تنظیم مقررات، بازرسی و نظارت متوقف می‌شوند.

دفتر اجرایی رییس‌جمهور

تخمین زده می‌شود از ۱۸۰۰ کارمند دفتر ریاست‌جمهوری، ۱۱۰۰ نفر باید کار خود را ترک کنند. این شامل اکثر کارکنان اداره مدیریت و بودجه هم می‌باشد که به رییس‌جمهور در رسیدن به اهداف بودجه‌ای و سیاست‌گذاری‌های مربوطه کمک می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

دادگاه فدرال: فرمان مهاجرتی ترامپ قانونی نیست

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
دادگاه فدرال: فرمان مهاجرتی ترامپ قانونی نیست

 تلاش دوباره دولت ترامپ برای محروم کردن مهاجران آمریکای مرکزی از حق پناهندگی در آمریکا ناکام ماند. دادگاه تجدیدنظر در آمریکا، ممنوعیت پناهندگی برای آن دسته از خارجی‌هایی را که غیرقانونی به ایالات متحده سفر کرده‌اند، مغایر قانون اساسی و قوانین بین‌المللی دانست. پیش از این نیز، سه دادگاه فدرال دیگر فرمان ترامپ مبنی بر توقف پذیرش پناهجویان را رد کرده بودند. بر همین اساس دولت ترامپ در دادگاه عالی فرجام‌خواهی کرده بود. با رأی دادگاه تجدیدنظر، فرجام‌خواهی دولت ترامپ بی‌نتیجه ماند.

رئیس‌جمهور آمریکا اوایل ماه نوامبر فرمانی صادر کرد؛ مبنی بر این‌ که هیچ مهاجر غیرقانونی حق پناهندگی را نداشته باشد. این فرمان به طور ویژه متوجه مهاجران آمریکای مرکزی می‌شد که از مرز مکزیک روانه ایالات متحده می‌شوند. گواتمالا، هندوراس، نیکاراٰگوئه، پاناما، کستاریکا و السالوادور در زمره این کشورها هستند.

فرمان ترامپ با اعتراض وسیع سازمان‌های حقوق بشری روبرو شد. آنها این دستور را نقض حق پناهندگی و مقررات بین‌المللی پناهجویی خوانده و حکم ترامپ را به دادگاه بردند. دادگاه فدرال در سان فرانسیسکو پیش‌تر این حکم را معلق کرده و ناموجه دانسته بود.

از بین ۹ قاضی دادگاه تجدیدنظر، ۵ تن حکم دادگاه سانفرانسیکو را تایید کرده‌اند. چهار نفر دیگر، از قضات محافظه‌کاری هستند که با مواضع  ترامپ در قبال خارجی‌ها و مهاجران غیرقانونی هم‌سویی دارند.

جان رابرتز، رئیس دیوان‌عالی آمریکا از جمله قضاتی است که با طرح محدود کردن امکان پناهندگی مهاجران غیرقانونی مخالفت کرده است. دونالد ترامپ در ماه نوامبر، در واکنشی بی‌سابقه، او را "قاضی اوبامایی" و "قاضی جانبدار" خواند.

با رأی دادگاه تجدیدنظر، دولت ترامپ حق ندارد جلوی پناهندگی مهاجران غیرقانونی را بگیرد اما این حکم تاثیر چندانی در وضعیت این افراد ندارد.روز پنجشنبه ۲۰ دسامبر اعلام شد که مهاجران یادشده در مدت زمان بررسی تقاضای پناهجویی‌ خود، به مکزیک بازگردانده می‌شوند.

زمان بررسی این تقاضاها طولانی است. هزاران نفر از این مهاجران در مرز مکزیک و آمریکا جمع شده‌اند و مرزبانی و ارتش آمریکا مراقب ورود آنها به خاک ایالات متحده هستند. در آخرین نمونه، پلیس آمریکا به جمعیتی که مقابل دیوارهای حلبی مرز مکزیک صف کشیده بودند، گاز اشک‌آور شلیک کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

خودرایی ترامپ عامل تعطیلی دولت فدرال است

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
خودرایی ترامپ عامل تعطیلی دولت فدرال است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، سناتور «تام کارپر» از حزب دموکرات آمریکا در پیام خود در توئیتر می نویسد: به آسانی می شد از این تعطیلی جلوگیری کرد. دو روز قبل تمامی اعضای سنا (۱۰۰ سناتور دموکرات و جمهوریخواه) موافقت خود را با بودجه ای برابر با بودجه سال قبل اعلام کرده و به آن رای داده بودند اما یک بار دیگر خودداری ترامپ از دادن پاسخ مثبت موجب بروز مشکل شد.

دولت آمریکا از روز جمعه به دلیل تصویب نشدن بودجه درخواستی دونالد ترامپ در سنا، تعطیل شده است. در همین رابطه نمایندگان کنگره آمریکا اعلام کردند تعطیلی دولت «دونالد ترامپ» دستکم پنج روز دیگر طول می کشد.

در همین رابطه «میچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا گفت این تعطیلی تا پس از تعطیلات کریسمس به طول می انجامد.

گفتنی است بودجه ۹ دپارتمان فدرال و چندین موسسه و نهاد دولتی آمریکا، از نیمه شب جمعه به پایان رسید و دولت آمریکا تعطیل شد.

به این ترتیب بدون یک توافق سیاسی بین دولت و مجلس، بیش از ۴۲۰۰۰۰ کارمند، بدون دستمزد کار خواهند کرد و ۳۸۰۰۰۰ نفر هم مشمول مرخصی اجباری خواهند شد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز9 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر9 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»
مهرمهر7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان، حرفهای الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در لبنان درباره نگرانی واشنگتن از نقش حزب الله لبنان را محکوم کرد. در بیانیه فراکسیون مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: موضع منفی مقامات آمریکا درباره حزب الله لبنان که از زبان آنها پس از هر دیدار با مقامات لبنانی تکرار می‌شود، مردود و محکوم است و به حاکمیت ملی لبنان خدشه وارد می‌کند و منکر حق مشروع در قانون بین المللی مبنی بر حق دفاع از خویشتن و مقاومت در برابر هر تهدید یا دشمن است و نوعی جانبداری به ناحق از رژیم صهیونیستی است؛ که به اشغال اراضی لبنان ادامه می‌دهد و همه روزه حاکمیت لبنان را نقض می‌کند. فراکسیون حزب الله در پارلمان لبنان اعلام کرد: این مواضع به سبب خوی سلطه طلبی و هیمنه آمریکاست که بر تنفر ملتها از دولت آمریکا می‌افزاید به ویژه که دولت آمریکا معیارهای عادلانه را مورد توجه قرار نمی‌دهد و زور و تروریسم را بر حقوق بشر ترجیح می‌دهد. دولت آمریکا حامی رژیمهای دیکتاتوری است. در بیانیه فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: ظلم و زورگویی آمریکا عامل همه بحرانها و منشا همه مشکلات ملتها و کشورهای دنیاست.

اخبار بیشتر