چرا دولت آمریکا تعطیل شد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

چرا دولت آمریکا تعطیل شد؟

کدام بخش‌های دولت فدرال از تعطیلی دولت متاثر شدند؟

مهرخبرگزاری مهر
کدام بخش‌های دولت فدرال از تعطیلی دولت متاثر شدند؟
به دنبال هفته‌ها مذاکره بین رئیس‌جمهور آمریکا و رهبران کنگره و به نتیجه نرسیدن آنها برای تامین بودجه تمام دولت، بخش‌هایی از دستگاههای دولتی، از بامداد شنبه تعطیل شد.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، به دنبال هفته‌ها مذاکره بین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و رهبران کنگره و به نتیجه نرسیدن آنها برای تامین بودجه تمام دولت، بخش‌هایی از دستگاههای دولتی از بامداد شنبه تعطیل شد.

مسأله این بود که مجلس نمایندگان، بودجه‌ای ۵ میلیارد دلاری را مطابق خواست ترامپ، برای احداث دیوار مرزی با مکزیک تصویب کرد، اما مجلس سنا پول خیلی کمتری را به امنیت مرزی اختصاص داد.

یک مقام ارشد دولت روز شنبه گفت که تعطیلی بخشی از دولت، ۱۵ درصد از کارکنان فدرال را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما اکثر نهادهای دولتی شامل وزارت دفاع و وزارت خدمات پست، بودجه خود را تضمین کرده‌اند.

با این حال، ۸۰۰ هزار کارمند از وزارت امنیت ملی، وزارت حمل‌ونقل و غیره، تحت تاثیر قرار گرفتند.

طبق اعلام فدراسیون کارکنان دولت آمریکا، ۴۲۰ هزار نفر که کار آنها ضروری تلقی می‌شود، باید بدون دستمزد به کار خود ادامه دهند، در حالی که ۳۸۰ هزار کارمند اصلا نباید سر کار خود حاضر شوند.

دولت ترامپ اعلام کرده است که کسانی که بدون دستمزد کار می‌کنند، بعد از به توافق رسیدن دولت و سنا (و باز شدن دولت)، پول خود را دریافت خواهند کرد.

آن‌چه در زیر آمده است اتفاقاتی است که با تعطیلی دولت در برخی از نهادهای تحت تاثیر قرار گرفته، رخ می‌دهد.

وزارت امنیت ملی

اداره بازرسی کالا و امنیت مرزی، اداره مهاجرت و قوانین کالا، اداره امنیت حمل‌ و نقل و گارد ساحلی و سرویس مخفی، از تعطیلی دولت آسیب دیده‌اند؛ اما اکثر کارکنان این اداره ضروری تلقی شده‌اند و باید بدون دستمزد به کار خود ادامه دهند تا زمانی که بودجه دولت تصویب شود و حقوق عقب افتاده آنها پرداخت شود.

از ۲۴۵ هزار نفری که زیر چتر این وزارتخانه کار می‌کنند، ۲۱۳ هزار نفر ضروری تلقی شده و بقیه باید به مرخصی اجباری فرستاده شوند.

وزارت مسکن و توسعه شهری

از ۷۵۰۰ کارمند این وزارتخانه، تنها ۳۴۳ نفر به کار خود ادامه می‌دهند. حدود ۱۰۰۰ نفر دیگر هم ممکن است برای برخی وظایف خاص به کار فرا خوانده شوند؛ اما این افراد دستمزد خود را بعد از تصویب بودجه دولت دریافت خواهند کرد.

هر چند ادارات مسکن عمومی و نهادهای مسکن مختص قبایل، جزو دولت فدرال نیستند، اما از آنجایی که بخشی از بودجه خود را از دولت دریافت می‌کنند، ممکن است ساعات کار نرمال خود را کاهش دهند یا برخی از فعالیت‌های خود را به نحوی تغییر دهند.

اداره مسئول وام مسکن و مسکن اقشار کم‌درآمد، اعلام کرد که در نظر دارد کار خود را تعطیل کند اما انتظار ندارد که این بر بازار مسکن تاثیر بگذارد، اما این اداره در بیانیه‌ای اعلام کرد که تعطیلی طولانی دولت، می‌تواند منجر به کاهش فروش مسکن شود و روندی که تا کنون وجود داشت و بازار در حال تقویت بود، معکوس شود.

وزارت داخلی

اداره خدمات پارکی زیر چتر وزارت داخلی، حتی یک موجود زنده را هم سر کار نگاه نخواهد داشت. تحت برنامه اعلام شده، هیچ کدام از پارک‌های ملی باز نخواهند بود و هیچ کس به بازدیدکنندگان، خدمات‌رسانی نخواهد کرد که این شامل سرویس‌های بهداشتی، نگهداری از تاسیسات و جمع‌آوری زباله هم خواهد بود.

اما برخی فرمانداران در این امر مداخله کرده و در آریزونا، سایت گرندکانیون و نیویورک، بودجه پارک‌ها را تامین کرده‌اند. به این ترتیب، مجسمه آزادی و جزیره الیس برای بازدیدکنندگان باز خواهند بود.

وزارت حمل‌ و نقل

از ۵۵ هزار کارمند این وزارتخانه، ۲۰۴۰۰ نفر باید به مرخصی اجباری بروند؛ اما اداره هوانوردی فدرال چندان تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد و ۲۴۲۰۰ کارمند آن به کار خود ادامه می‌دهند. اداره بزرگراه‌های فدرال هم بودجه ۲۷۰۰ کارمند خود را از منابع دیگر تامین می‌کند.

کنترل ترافیک هوایی و بازرسی ایمنی مواد خطرناک ادامه خواهد یافت؛ اما برخی از بخش‌های تنظیم مقررات، بازرسی و نظارت متوقف می‌شوند.

دفتر اجرایی رییس‌جمهور

تخمین زده می‌شود از ۱۸۰۰ کارمند دفتر ریاست‌جمهوری، ۱۱۰۰ نفر باید کار خود را ترک کنند. این شامل اکثر کارکنان اداره مدیریت و بودجه هم می‌باشد که به رییس‌جمهور در رسیدن به اهداف بودجه‌ای و سیاست‌گذاری‌های مربوطه کمک می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

دادگاه فدرال: فرمان مهاجرتی ترامپ قانونی نیست

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
دادگاه فدرال: فرمان مهاجرتی ترامپ قانونی نیست
دادگاه استیناف در آمریکا اعلام کرد که ممنوعیت پناهجویی برای خارجی‌هایی که غیرقانونی وارد ایالات متحده شده‌اند، توجیه قانونی ندارد.

 تلاش دوباره دولت ترامپ برای محروم کردن مهاجران آمریکای مرکزی از حق پناهندگی در آمریکا ناکام ماند. دادگاه تجدیدنظر در آمریکا، ممنوعیت پناهندگی برای آن دسته از خارجی‌هایی را که غیرقانونی به ایالات متحده سفر کرده‌اند، مغایر قانون اساسی و قوانین بین‌المللی دانست. پیش از این نیز، سه دادگاه فدرال دیگر فرمان ترامپ مبنی بر توقف پذیرش پناهجویان را رد کرده بودند. بر همین اساس دولت ترامپ در دادگاه عالی فرجام‌خواهی کرده بود. با رأی دادگاه تجدیدنظر، فرجام‌خواهی دولت ترامپ بی‌نتیجه ماند.

رئیس‌جمهور آمریکا اوایل ماه نوامبر فرمانی صادر کرد؛ مبنی بر این‌ که هیچ مهاجر غیرقانونی حق پناهندگی را نداشته باشد. این فرمان به طور ویژه متوجه مهاجران آمریکای مرکزی می‌شد که از مرز مکزیک روانه ایالات متحده می‌شوند. گواتمالا، هندوراس، نیکاراٰگوئه، پاناما، کستاریکا و السالوادور در زمره این کشورها هستند.

فرمان ترامپ با اعتراض وسیع سازمان‌های حقوق بشری روبرو شد. آنها این دستور را نقض حق پناهندگی و مقررات بین‌المللی پناهجویی خوانده و حکم ترامپ را به دادگاه بردند. دادگاه فدرال در سان فرانسیسکو پیش‌تر این حکم را معلق کرده و ناموجه دانسته بود.

از بین ۹ قاضی دادگاه تجدیدنظر، ۵ تن حکم دادگاه سانفرانسیکو را تایید کرده‌اند. چهار نفر دیگر، از قضات محافظه‌کاری هستند که با مواضع  ترامپ در قبال خارجی‌ها و مهاجران غیرقانونی هم‌سویی دارند.

جان رابرتز، رئیس دیوان‌عالی آمریکا از جمله قضاتی است که با طرح محدود کردن امکان پناهندگی مهاجران غیرقانونی مخالفت کرده است. دونالد ترامپ در ماه نوامبر، در واکنشی بی‌سابقه، او را "قاضی اوبامایی" و "قاضی جانبدار" خواند.

با رأی دادگاه تجدیدنظر، دولت ترامپ حق ندارد جلوی پناهندگی مهاجران غیرقانونی را بگیرد اما این حکم تاثیر چندانی در وضعیت این افراد ندارد.روز پنجشنبه ۲۰ دسامبر اعلام شد که مهاجران یادشده در مدت زمان بررسی تقاضای پناهجویی‌ خود، به مکزیک بازگردانده می‌شوند.

زمان بررسی این تقاضاها طولانی است. هزاران نفر از این مهاجران در مرز مکزیک و آمریکا جمع شده‌اند و مرزبانی و ارتش آمریکا مراقب ورود آنها به خاک ایالات متحده هستند. در آخرین نمونه، پلیس آمریکا به جمعیتی که مقابل دیوارهای حلبی مرز مکزیک صف کشیده بودند، گاز اشک‌آور شلیک کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

خودرایی ترامپ عامل تعطیلی دولت فدرال است

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
خودرایی ترامپ عامل تعطیلی دولت فدرال است
یکی از سناتورهای آمریکایی با انتشار پیامی شخص «دونالد ترامپ» را عامل اصلی تعطیلی دولت معرفی کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، سناتور «تام کارپر» از حزب دموکرات آمریکا در پیام خود در توئیتر می نویسد: به آسانی می شد از این تعطیلی جلوگیری کرد. دو روز قبل تمامی اعضای سنا (۱۰۰ سناتور دموکرات و جمهوریخواه) موافقت خود را با بودجه ای برابر با بودجه سال قبل اعلام کرده و به آن رای داده بودند اما یک بار دیگر خودداری ترامپ از دادن پاسخ مثبت موجب بروز مشکل شد.

دولت آمریکا از روز جمعه به دلیل تصویب نشدن بودجه درخواستی دونالد ترامپ در سنا، تعطیل شده است. در همین رابطه نمایندگان کنگره آمریکا اعلام کردند تعطیلی دولت «دونالد ترامپ» دستکم پنج روز دیگر طول می کشد.

در همین رابطه «میچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا گفت این تعطیلی تا پس از تعطیلات کریسمس به طول می انجامد.

گفتنی است بودجه ۹ دپارتمان فدرال و چندین موسسه و نهاد دولتی آمریکا، از نیمه شب جمعه به پایان رسید و دولت آمریکا تعطیل شد.

به این ترتیب بدون یک توافق سیاسی بین دولت و مجلس، بیش از ۴۲۰۰۰۰ کارمند، بدون دستمزد کار خواهند کرد و ۳۸۰۰۰۰ نفر هم مشمول مرخصی اجباری خواهند شد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ویدئو / دقایق اولیه انتخابات مجلس و میان‌دوره‌ای خبرگان در تهران

ایسناایسنا22 ساعت قبل
انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری، رسما از ساعت ۸:۰۰ صبح جمعه (۲ اسفند) آغاز شد. این انتخابات در ۲۰۸ حوزه انتخابیه آغاز شده است و تا ساعت ۱۸:۰۰ ادامه دارد؛ هرچند ستاد انتخابات می‌تواند زمان اخذ رأی را در حوزه‌های مختلف تا پایان امروز (ساعت ۲۴:۰۰) تمدید کند. این ویدئو گوشه‌هایی از حضور مردم تهران در پای صندوق‌های رأی را به تصویر کشیده است و تا پایان زمان اخذ رأی، به‌روزرسانی خواهد شد.

آغاز رسمی انتخابات مجلس یازدهم با حضور مقام معظم رهبری

مهرمهر23 ساعت قبل

فیلم | زمان اعلام نتایج انتخابات اعلام شد

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
ویروس کرونا که نزدیک دو ماه پیش در چین شایع شد، حالا بسیاری از کشور جهان را درگیر کرده است. پای این بیماری ناشناخته به ایران هم باز شد و در قم تاکنون دو قربانی گرفته است. او می‌گوید: نخستین نشانه‌های کرونا ویروس اواسط دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان پایتخت مرکز هوبی در ۱۱۲۵ کیلومتر پکن مشاهده شده است. اگرچه بسیاری قبل از شیوع این بیماری در ووهان، مسافرت‌های خود را آغاز کرده بودند اما بسیاری از مردم به خاطر شیوع آن در خانه‌هایشان ماندند. مردم از انتشار شایعه و هر خبر بد و ناامید کننده در مورد آمار مرگ و میر و شیوع کرونا خودداری می‌کردند.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش جام‌نیوز، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص شیوع بیماری کرونا در کشور گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران پنج نفر است که شامل دو فوتی, دو بیمار بستری در قم و یک پزشک که از اراک به قم رفته است. حدود ۲۴ نفر دیگر مشکوک به کرونا در بیمارستان بستری هستند که بعد از مشخص شدن نتیجه آزمایش، وضعیت آنها به مردم اعلام می‌شود. پیش بینی وزارت بهداشت این است که اکثر این بیماران به ویروس کرونا مبتلا نیستنداز نظر وزارت بهداشت افراد و بیماران تنفسی که با اتباع خارجی مراوده نداشته‌اند، مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا نیستند اما دو نفر سه روز پیش با علایم شدید عفونت تنفسی در قم مراجعه کردند که بلافاصله از آنها تست گرفته شد و مشخص شد که به ویروس کرونا مبتلا هستند و به علت شدت بیماری جان خود را از دست دادنداز عده‌ای از افرادی که با بیماران فوتی مراوده داشتند دعوت کردیم و از آنها هم آزمایش گرفته شده اما فعلا موارد قطعی پنج نفر است.

اخبار بیشتر