چرا دولت آمریکا تعطیل شد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

چرا دولت آمریکا تعطیل شد؟

کدام بخش‌های دولت فدرال از تعطیلی دولت متاثر شدند؟

مهرخبرگزاری مهر
کدام بخش‌های دولت فدرال از تعطیلی دولت متاثر شدند؟
به دنبال هفته‌ها مذاکره بین رئیس‌جمهور آمریکا و رهبران کنگره و به نتیجه نرسیدن آنها برای تامین بودجه تمام دولت، بخش‌هایی از دستگاههای دولتی، از بامداد شنبه تعطیل شد.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، به دنبال هفته‌ها مذاکره بین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و رهبران کنگره و به نتیجه نرسیدن آنها برای تامین بودجه تمام دولت، بخش‌هایی از دستگاههای دولتی از بامداد شنبه تعطیل شد.

مسأله این بود که مجلس نمایندگان، بودجه‌ای ۵ میلیارد دلاری را مطابق خواست ترامپ، برای احداث دیوار مرزی با مکزیک تصویب کرد، اما مجلس سنا پول خیلی کمتری را به امنیت مرزی اختصاص داد.

یک مقام ارشد دولت روز شنبه گفت که تعطیلی بخشی از دولت، ۱۵ درصد از کارکنان فدرال را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما اکثر نهادهای دولتی شامل وزارت دفاع و وزارت خدمات پست، بودجه خود را تضمین کرده‌اند.

با این حال، ۸۰۰ هزار کارمند از وزارت امنیت ملی، وزارت حمل‌ونقل و غیره، تحت تاثیر قرار گرفتند.

طبق اعلام فدراسیون کارکنان دولت آمریکا، ۴۲۰ هزار نفر که کار آنها ضروری تلقی می‌شود، باید بدون دستمزد به کار خود ادامه دهند، در حالی که ۳۸۰ هزار کارمند اصلا نباید سر کار خود حاضر شوند.

دولت ترامپ اعلام کرده است که کسانی که بدون دستمزد کار می‌کنند، بعد از به توافق رسیدن دولت و سنا (و باز شدن دولت)، پول خود را دریافت خواهند کرد.

آن‌چه در زیر آمده است اتفاقاتی است که با تعطیلی دولت در برخی از نهادهای تحت تاثیر قرار گرفته، رخ می‌دهد.

وزارت امنیت ملی

اداره بازرسی کالا و امنیت مرزی، اداره مهاجرت و قوانین کالا، اداره امنیت حمل‌ و نقل و گارد ساحلی و سرویس مخفی، از تعطیلی دولت آسیب دیده‌اند؛ اما اکثر کارکنان این اداره ضروری تلقی شده‌اند و باید بدون دستمزد به کار خود ادامه دهند تا زمانی که بودجه دولت تصویب شود و حقوق عقب افتاده آنها پرداخت شود.

از ۲۴۵ هزار نفری که زیر چتر این وزارتخانه کار می‌کنند، ۲۱۳ هزار نفر ضروری تلقی شده و بقیه باید به مرخصی اجباری فرستاده شوند.

وزارت مسکن و توسعه شهری

از ۷۵۰۰ کارمند این وزارتخانه، تنها ۳۴۳ نفر به کار خود ادامه می‌دهند. حدود ۱۰۰۰ نفر دیگر هم ممکن است برای برخی وظایف خاص به کار فرا خوانده شوند؛ اما این افراد دستمزد خود را بعد از تصویب بودجه دولت دریافت خواهند کرد.

هر چند ادارات مسکن عمومی و نهادهای مسکن مختص قبایل، جزو دولت فدرال نیستند، اما از آنجایی که بخشی از بودجه خود را از دولت دریافت می‌کنند، ممکن است ساعات کار نرمال خود را کاهش دهند یا برخی از فعالیت‌های خود را به نحوی تغییر دهند.

اداره مسئول وام مسکن و مسکن اقشار کم‌درآمد، اعلام کرد که در نظر دارد کار خود را تعطیل کند اما انتظار ندارد که این بر بازار مسکن تاثیر بگذارد، اما این اداره در بیانیه‌ای اعلام کرد که تعطیلی طولانی دولت، می‌تواند منجر به کاهش فروش مسکن شود و روندی که تا کنون وجود داشت و بازار در حال تقویت بود، معکوس شود.

وزارت داخلی

اداره خدمات پارکی زیر چتر وزارت داخلی، حتی یک موجود زنده را هم سر کار نگاه نخواهد داشت. تحت برنامه اعلام شده، هیچ کدام از پارک‌های ملی باز نخواهند بود و هیچ کس به بازدیدکنندگان، خدمات‌رسانی نخواهد کرد که این شامل سرویس‌های بهداشتی، نگهداری از تاسیسات و جمع‌آوری زباله هم خواهد بود.

اما برخی فرمانداران در این امر مداخله کرده و در آریزونا، سایت گرندکانیون و نیویورک، بودجه پارک‌ها را تامین کرده‌اند. به این ترتیب، مجسمه آزادی و جزیره الیس برای بازدیدکنندگان باز خواهند بود.

وزارت حمل‌ و نقل

از ۵۵ هزار کارمند این وزارتخانه، ۲۰۴۰۰ نفر باید به مرخصی اجباری بروند؛ اما اداره هوانوردی فدرال چندان تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد و ۲۴۲۰۰ کارمند آن به کار خود ادامه می‌دهند. اداره بزرگراه‌های فدرال هم بودجه ۲۷۰۰ کارمند خود را از منابع دیگر تامین می‌کند.

کنترل ترافیک هوایی و بازرسی ایمنی مواد خطرناک ادامه خواهد یافت؛ اما برخی از بخش‌های تنظیم مقررات، بازرسی و نظارت متوقف می‌شوند.

دفتر اجرایی رییس‌جمهور

تخمین زده می‌شود از ۱۸۰۰ کارمند دفتر ریاست‌جمهوری، ۱۱۰۰ نفر باید کار خود را ترک کنند. این شامل اکثر کارکنان اداره مدیریت و بودجه هم می‌باشد که به رییس‌جمهور در رسیدن به اهداف بودجه‌ای و سیاست‌گذاری‌های مربوطه کمک می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

دادگاه فدرال: فرمان مهاجرتی ترامپ قانونی نیست

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
دادگاه فدرال: فرمان مهاجرتی ترامپ قانونی نیست
دادگاه استیناف در آمریکا اعلام کرد که ممنوعیت پناهجویی برای خارجی‌هایی که غیرقانونی وارد ایالات متحده شده‌اند، توجیه قانونی ندارد.

 تلاش دوباره دولت ترامپ برای محروم کردن مهاجران آمریکای مرکزی از حق پناهندگی در آمریکا ناکام ماند. دادگاه تجدیدنظر در آمریکا، ممنوعیت پناهندگی برای آن دسته از خارجی‌هایی را که غیرقانونی به ایالات متحده سفر کرده‌اند، مغایر قانون اساسی و قوانین بین‌المللی دانست. پیش از این نیز، سه دادگاه فدرال دیگر فرمان ترامپ مبنی بر توقف پذیرش پناهجویان را رد کرده بودند. بر همین اساس دولت ترامپ در دادگاه عالی فرجام‌خواهی کرده بود. با رأی دادگاه تجدیدنظر، فرجام‌خواهی دولت ترامپ بی‌نتیجه ماند.

رئیس‌جمهور آمریکا اوایل ماه نوامبر فرمانی صادر کرد؛ مبنی بر این‌ که هیچ مهاجر غیرقانونی حق پناهندگی را نداشته باشد. این فرمان به طور ویژه متوجه مهاجران آمریکای مرکزی می‌شد که از مرز مکزیک روانه ایالات متحده می‌شوند. گواتمالا، هندوراس، نیکاراٰگوئه، پاناما، کستاریکا و السالوادور در زمره این کشورها هستند.

فرمان ترامپ با اعتراض وسیع سازمان‌های حقوق بشری روبرو شد. آنها این دستور را نقض حق پناهندگی و مقررات بین‌المللی پناهجویی خوانده و حکم ترامپ را به دادگاه بردند. دادگاه فدرال در سان فرانسیسکو پیش‌تر این حکم را معلق کرده و ناموجه دانسته بود.

از بین ۹ قاضی دادگاه تجدیدنظر، ۵ تن حکم دادگاه سانفرانسیکو را تایید کرده‌اند. چهار نفر دیگر، از قضات محافظه‌کاری هستند که با مواضع  ترامپ در قبال خارجی‌ها و مهاجران غیرقانونی هم‌سویی دارند.

جان رابرتز، رئیس دیوان‌عالی آمریکا از جمله قضاتی است که با طرح محدود کردن امکان پناهندگی مهاجران غیرقانونی مخالفت کرده است. دونالد ترامپ در ماه نوامبر، در واکنشی بی‌سابقه، او را "قاضی اوبامایی" و "قاضی جانبدار" خواند.

با رأی دادگاه تجدیدنظر، دولت ترامپ حق ندارد جلوی پناهندگی مهاجران غیرقانونی را بگیرد اما این حکم تاثیر چندانی در وضعیت این افراد ندارد.روز پنجشنبه ۲۰ دسامبر اعلام شد که مهاجران یادشده در مدت زمان بررسی تقاضای پناهجویی‌ خود، به مکزیک بازگردانده می‌شوند.

زمان بررسی این تقاضاها طولانی است. هزاران نفر از این مهاجران در مرز مکزیک و آمریکا جمع شده‌اند و مرزبانی و ارتش آمریکا مراقب ورود آنها به خاک ایالات متحده هستند. در آخرین نمونه، پلیس آمریکا به جمعیتی که مقابل دیوارهای حلبی مرز مکزیک صف کشیده بودند، گاز اشک‌آور شلیک کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

خودرایی ترامپ عامل تعطیلی دولت فدرال است

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
خودرایی ترامپ عامل تعطیلی دولت فدرال است
یکی از سناتورهای آمریکایی با انتشار پیامی شخص «دونالد ترامپ» را عامل اصلی تعطیلی دولت معرفی کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، سناتور «تام کارپر» از حزب دموکرات آمریکا در پیام خود در توئیتر می نویسد: به آسانی می شد از این تعطیلی جلوگیری کرد. دو روز قبل تمامی اعضای سنا (۱۰۰ سناتور دموکرات و جمهوریخواه) موافقت خود را با بودجه ای برابر با بودجه سال قبل اعلام کرده و به آن رای داده بودند اما یک بار دیگر خودداری ترامپ از دادن پاسخ مثبت موجب بروز مشکل شد.

دولت آمریکا از روز جمعه به دلیل تصویب نشدن بودجه درخواستی دونالد ترامپ در سنا، تعطیل شده است. در همین رابطه نمایندگان کنگره آمریکا اعلام کردند تعطیلی دولت «دونالد ترامپ» دستکم پنج روز دیگر طول می کشد.

در همین رابطه «میچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا گفت این تعطیلی تا پس از تعطیلات کریسمس به طول می انجامد.

گفتنی است بودجه ۹ دپارتمان فدرال و چندین موسسه و نهاد دولتی آمریکا، از نیمه شب جمعه به پایان رسید و دولت آمریکا تعطیل شد.

به این ترتیب بدون یک توافق سیاسی بین دولت و مجلس، بیش از ۴۲۰۰۰۰ کارمند، بدون دستمزد کار خواهند کرد و ۳۸۰۰۰۰ نفر هم مشمول مرخصی اجباری خواهند شد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 ساعت قبل
چراکه این روزها فدراسیون نیاز شدیدی به پول هایش برای حل مشکلات دارد. حتی در همین خبرآنلاین نوشتیم که مهدی تاج با درخواست از دولت و بانک مرکزی تقاضای ۱۰ میلیون دلار داشته. تقریبا نزدیک به همان عددی که از فدراسیون فوتبال ایران همچنان در حساب فیفا باقی مانده. این درخواست تاج با توجه به اینکه طی چند وقت اخیر او و همکارانش مدام روی خصوصی بودن فدراسیون فوتبال تاکید داشتند با چالش‌های زیادی همراه شد. البته که حالا دولت هم درخواست فدراسیون فوتبال را رد کرده و به نظر امکان پرداخت چنین مبلغی به فدراسیون وجود ندارد.
ایلناایلنا16 ساعت قبل
ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه با تأکید بر عدم تمایل به ورود به جنگ با ترکیه به رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات کل منطقه را درگیر جنگ خواهد کرد. به گزارش ایلنا به نقل از النشره، ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه تأکید کرد که خواهان جنگ با ترکیه نیست اما به «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که در صورت حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات، آتش جنگ سراسر منطقه را فرا خواهد گرفت. «مظلوم عبدی»، ‌ فرمانده کل نیروهای دموکرات سوریه در مصاحبه با روزنامه کرد زبان «ازگو پلتیکا» در هلند اعلام کرد که شرایط کاملا فراهم است و نیروهایش آماده مقابله با تحریک‌­ها و توطئه­‌های دولت ترکیه هستند که نیروهای فراوانی را در مرزهای شمال سوریه بسیج کرده است. وی تأکید کرد که امکان ندارد حادثه «عفرین» در منطقه شرق فرات تکرار شود و ما هرگز اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی رخ دهد، اگر ارتش ترکیه قصد حمله به یکی از مناطق ما را داشته باشد، جنگ بزرگی برافروخته خواهد شد. عبدی گفت: ‌ «فرماندهی نیروهای دموکرات سوریه، کشورهای ائتلاف بین‌المللی علیه گروه تروریستی داعش از جمله آمریکا و فرانسه را در جریان تصمیم­‌های خود قرار داده است.» وی تأکید کرد که وقوع چنین جنگی قطعا به بروز درگیری داخلی دوم در سوریه منجر شده و تا خروج ترکیه ادامه خواهد داشت.

فیلمی که نشان می‌دهد پهپاد ایرانی سالم به پایگاه برگشته است

مهرمهر16 ساعت قبل
نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تازگی فیلمی منتشر کرده که نشان می‌دهد پهپادی که امریکا ادعا می‌کرد ساقط شده است، کاملا سالم به پایگاه برگشته است.

ورود نفتکش انگلیسی به لنگرگاه بندرعباس

مهرمهر16 ساعت قبل

تشریح ماجرای توقیف نفتکش انگلیسی از زبان سخنگوی سپاه+ فیلم

ایمناایمنا6 ساعت قبل
به گزارش ایمنا و به نقل از سپاه نیوز، سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف در تشریح چرایی و چگونگی توقیف نفتکش انگلیسی در عصر روز گذشته -جمعه ۲۸ تیرماه- در تنگه هرمز اظهار کرد: نفتکش انگلیسی «Stena Impero» تحت اسکورت ناوچه جنگی بریتانیایی که با بی‌توجهی به قوانین و مقررات دریایی و در مسیر معکوس در حال ورود به تنگه هرمز و برخورد احتمالی با کشتی‌های دیگر قرار داشت، با درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد. وی افزود: نفتکش انگلیسی بر خلاف قوانین و مقررات دریانوردی دستگاه موقعیت یاب خود را خاموش و به جای حرکت به سمت ورودی خلیج فارس در تنگه هرمز ازمسیر خروجی در جنوب در حال ورود بود که پس از بی توجهی به هشدارها و تذکرات یگان دریایی سپاه و حتی مقاومت و نیز دخالت ناوچه جنگی نیروی دریایی سلطنتی انگلستان و به پرواز در آوردن ۲ فروند بالگرد و تلاش برای بازداشتن تکاوران دریایی سپاه از اجرای مأموریت خود، با قاطعیت و سرعت عمل نیروهای خودی متوقف و جهت بررسی‌ها و اقدامات لازم قانونی به لنگرگاه ساحلی هدایت شد. سخنگوی سپاه «رعایت دقیق قوانین و مقررات بین المللی و دریانوردی توسط تمامی شناورهایی که قصد تردد در خلیج فارس و تنگه هرمز دارند را ضامن حفظ امنیت و آرامش این منطقه راهبردی» توصیف و تصریح کرد: این قوانین تنها اختصاص به این منطقه ندارد و در آبراه‌های دیگر جهان نیز جاری است و به طور طبیعی به دلیل حساسیت‌های موجود ناشی از حضور تحریک کننده و غیر حرفه‌ای نیروهای فرامنطقه‌ای در این منطقه، اعمال این قوانین از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. سردار شریف با هشدار نسبت به رفتارهای متکبرانه، تحریک کننده و تهدید آمیز برخی شناورهای بیگانه و عدم تمکین رعایت مقررات بین المللی دریایی تاکید کرد: نیروی دریایی سپاه همراه با سایر نیروهای مسلح، به نمایندگی از ملت ایران، در اعمال قوانین جاری بین المللی و نیز حاکمیت ملی در قلمرو‌های دریایی کشور در خلیج فارس و تنگه هرمز قاطعانه عمل کرده و اجازه نخواهند داد منافع و مصالح ملی و نیز امنیت این منطقه که یک مطالبه جهانی است با رفتارهای نامتعارف بیگانگان خدشه‌دار شود. سخنگوی سپاه اظهار کرد: نفتکش توقیف شده انگلیسی هم اکنون در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان است و سیر مراحل رسیدگی قانونی و قضایی در جریان است.
انتخابانتخاب10 ساعت قبل
باوجود ادعای دروغین ساقط کردن یک پهپاد ایرانی از سوی دولت ترامپ و بهره برداری از آن در جهت افزایش فشارها در میانه سفر ظریف به نیویورک، به نظر می‌رسد که دیپلماسی به عنوان یک ابزار قدرتمند هنوز زنده است. ترامپ شلیک به پهپاد ایرانی را اقدامی تدافعی دانست اما اشاره‌ای نکرد که چگونه این پهپاد مورد هدف قرار گرفته است. پس از این ادعا، بسیاری از مقام‌های سیاسی و نظامی کشورمان با واکنش به این ادعا، هرگونه ساقط شدن پهپاد ایرانی را رد کرند. نگرانیم که ناو هواپیمابر باکسر پهپاد آمریکایی را به اشتباه ساقط کرده باشند! ناظران سیاسی بر این باورند که دیپلماسی در میانه توازن تنش‌ها هنوز زنده است.

اخبار بیشتر