نگاهی به زندگی آیت‌الله هاشمی شاهرودی و خاطرات ایشان
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

نگاهی به زندگی آیت‌الله هاشمی شاهرودی و خاطرات ایشان

آیت الله هاشمی شاهرودی مرد خستگی ناپذیر سنگرهای مختلف نظام بود

ایسناخبرگزاری ایسنا
آیت الله هاشمی شاهرودی مرد خستگی ناپذیر سنگرهای مختلف نظام بود
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی عالمی بزرگ در علوم حوزوی و مرد خستگی ناپذیر در سنگرهای مختلف انقلاب اسلامی بود.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی در گفتگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی عمر با برکت خویش را در خدمت به مردم و نظام اسلامی صرف کرد و خبر رحلت ایشان بسیار جانسوز و اندوهناک است.

وی ادامه داد: این شخصیت برجسته و خستگی ناپذیر در سنگرهای مختلفی نظیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، قوه قضائیه، مجلس خبرگان رهبری و جایگاه‌های حساس کشور منشا آثار و برکات فراوانی بود.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: مرحوم هاشمی شاهرودی با تلاش وافر آثار فقهی، اصولی و معرفتی بسیاری را از خود برجای گذاشته و موسسه بزرگ فقه اهل بیت (ع) را در شهر مذهبی قم راه‌اندازی کرد و دیدگاه‌های آن مرحوم در حوزه‌های علمیه منشاء آثار و برکات فراوانی است. از شاگردان برجسته مرحوم آیت الله شهید صدر، امام راحل و سایر بزرگان و مراجع دینی بودند.

وی ضمن تسلیت درگذشت این عالم بزرگوار گفت: از خدای تعالی برای آن بزرگوار علو درجات، حشر با شهدا و صدیقین و حشر با امام راحل و شهیدان مسئلت کرده و برای خانواده محترم طلب صبر و اجر جزیل داریم. امیدواریم خلاء وجود چنین فقهای بابرکت و علمای بزرگ را با عنایات خود جبران کند و در پیشگاه اجداد طاهرین مورد عنایت حضرت اباعبدلله الحسین (ع) باشند.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله هاشمی شاهرودی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام که به‌دلیل بیماری در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود، دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.

وی سالها از اعضای فقهای شورای نگهبان‌ بود و در این‌ نهاد به‌ خدمت‌ اشتغال‌ داشت‌ تا اینکه‌ با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری به‌ ریاست‌ قوه‌ قضائیه‌ منصوب‌ شد.

همچنین عضویت در هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری، ‌ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و ریاست هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه از دیگر مسئولیت‌های آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره پنجساله دیگر معرفی کردند. بر اساس این حکم آیت الله هاشمی شاهرودی بعنوان رئیس دور جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام معرفی شد. با این حال به علت بیماری و کهولت سن از اواسط تابستان۹۷ نتوانست در جلسات این مجمع حضور یابد.

آیت الله هاشمی شاهرودی پس از تحمل ماه‌ها بیماری، روز سوم دیماه۹۷ و در سن۷۰سالگی به لقاءالله پیوست.

خواندن خبر در سایت منبع

ذره بینی بر زندگی نامه ایت الله هاشمی شاهرودی

ایرناخبرگزاری ایرنا
ذره بینی بر زندگی نامه ایت الله هاشمی شاهرودی
روزنامه نسل فردا در ستون سرمقاله امروز خود مطلبی با عنوان ' ذره بینی بر زندگی نامه ایت الله هاشمی شاهرودی ' به قلم زهرا کریمی منتشر کرد.

در این مطلب آمده است: صبح روز گذشته بود که تیتر یک رسانه ‌های کشور با خبر درگذشت سید محمود هاشمی شاهرودی پر شد. خبری که البته ساعتی بعد تکذیب شد و تیم پزشکی بیمارستان خاتم الانبیا با رد این خبر، شرایط رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را وخیم گزارش کردند. باید گفت مردم ایران سید محمود هاشمی شاهرودی را بیشتر به ریاست قوه قضائیه می‌شناسند و پس از آن نام او را در سمت ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام شنیده ‌اند. این دومی البته بیشتر همزمان با دوره بیماری هاشمی شاهرودی بود و کمتر به او فرصت داد تا بر صندلی که به نام هاشمی شناخته شده بود تکیه بزند. اما هاشمی شاهرودی کیست؟ و چه نقش ‌هایی در تاریخ جمهوری اسلامی ایفا کرده است؟ آیت ‌الله «سید محمود هاشمی‌ شاهرودی» شاگرد آیت ‌الله سید محمد باقر صدر، متفکر اسلامی و رهبری مذهبی- سیاسی دهه ۵۰ در نجف است. هاشمی‌ شاهرودی نیز اصول و فقه را با او شناخت و مریدوار در جلسات درس او حاضر می‌‌شد. تا اینکه حزب بعث عراق با حمله به حوزه علمیه نجف برخی شاگردان آیت الله صدر و همچنین «سید محمود هاشمی‌ شاهرودی» را بازداشت کرد. اگرچه شاهرودی عضو حزب الدعوه نبود، اما در آن ۴۰ روز در زندان شکنجه شد که آثارش همچنان بر دستانش به یادگار مانده است، تا از مسائل تشکیلاتی این حزب سخن گوید و بازجویی پس دهد. او پس از آزادی از بازداشت، بار دیگر به محفل استاد بازگشت و تلمذ در محضر او را ادامه داد.

البته او در این مدت به نمایندگی از صدر به «کنفرانس بانک اسلامی» در جده رفت که نظرات اقتصادی مطرح‌ شده از سوی او مورد توجه مقامات سعودی ‌عربستان و سایر نمایندگان کشورهای اسلامی قرار گرفت، همچنین در این سال ‌ها که مبارزات ایرانیان در گیرودار کش و قوس پیروزی به سر می‌‌برد و رهبر این مبارزات پس از مدتی از نجف به «پاریس» نقل مکان کرده بود، صدر هم در اثبات قرابت فامیلی و فکری و همراهی با هم ‌لباسان خود نامه ‌ای به «نوفل لوشاتو» می‌نویسد و عظمت این انقلاب را می‌ ستاید که پس از پیروزی این انقلاب سید محمود به همراه هواداران و شاگردان صدر برابر مسجد خضرای آیت‌الله خوئی راهپیمایی‌ای در حمایت از آیت‌ الله خمینی و بزرگداشت این انقلاب به راه می‌ اندازند که نیروهای امنیتی رژیم بعث به مسبب این راهپیمایی پی می‌ برند و در تماسی تهدید آمیز به منزل آیت‌ الله صدر می‌گویند سید محمود را بازداشت می‌ کنیم. در پی این اتفاق و تهدید هاشمی‌ شاهرودی، او به کویت رفت و پس از آن یعنی در اوایل فروردین ۵۸ وارد ایران ‌شد.

او پس از ورود به ایران تلاش کرد که استاد خویش را از نجف به ایران بیاورد تا از گزند رژیم صدام‌ حسین در امان باشد. پس از ورود هاشمی ‌شاهرودی به ایران، او به همراه برخی از معاونان عراقی و ایرانی ‌‌های رانده ‌شده از عراق «مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق» را راه ‌اندازی کرد. شاهرودی در مقطع ابتدایی این مجلس به مدت سه ‌ماه ریاست این مجلس را بر عهده گرفت و پس از آن ۳۰ ماه سخنگوی این گروه - گروه شیعی اپوزیسیون رژیم صدام شد. اما اندک ‌اندک فعالیت ‌های شاهرودی به مباحث علوم فقهی متمرکز شد و در اواخر دهه ۶۰ کرسی ریاست موسسه‌ای تحت عنوان «دایره‌ المعارف فقه اسلامی بر مذهب اهل بیت» را از سوی رهبری برعهده گرفت. شاهرودی همچنین در بهمن ۷۳ طی حکمی از سوی آیت ‌الله خامنه‌ای به عضویت شورای فقهای نگهبان برگزیده شد که تا ۲۳ مرداد ۷۸، همزمان با ریاست او بر قوه قضائیه در این سمت باقی ماند. در همین ماه نیز شاهرودی به عنوان عضو شورای عالی حوزه علمیه قم برای مدت دو سال به مراجع تقلید و رهبری معرفی شد. البته فعالیت‌‌های سیاسی شاهرودی فقط به جلسات جامعه مدرسین محدود نشد، بلکه او در درس خارج فقه و اصول خود گاهی از دنیای سیاست آمیخته به فقه هم حرف و حدیثی ذکر می‌‌کرد. در سال۷۶، سخنرانی آیت ‌الله منتظری در ۱۳ رجب بازتاب ‌هایی را در پی داشت و علمایی در پی پاسخگویی برآمدند. آیت ‌الله سید محمود هاشمی ‌شاهرودی نیز در درس خارج خود در ۲۸ آبان ۷۶ بدون اشاره به نام فر‌د یا گروهی فقط به بیان پاره‌ ای از نظرات خود بسنده کرد. او در جمع شاگردان خود در دفاع از ولایت فقیه گفت: «بهترین فردی که امروز می‌‌تواند در جامعه ما این پرچم [ولایت فقیه] را به دست گیرد مقام معظم رهبری است … از هر جهت ایشان ثابت کردند که شایسته ‌ترین فرد و صالح ‌‌ترین رهبر برای این جامعه هستند.» این سخنان از سوی آیت‌ الله هاشمی‌ شاهرودی در زمانی مطرح می‌‌شد که او در مقام عضو فقهای شورای نگهبان قرار داشت. بدین ‌ترتیب جایگاه شاهرودی در دفاع از کیان حکومت هیچ شک و تردیدی نداشت و او نیز بر بیعت خود با آرمان اسلامی و ولایت فقیه همچون پیشینه ‌اش پای می‌‌فشرد. او در این مسیر قرار گرفته بود و در نیمه اول سال ۷۸ به جایگاه قاضی‌ القضاتی جمهوری اسلامی رسید.

او بر کرسی ‌ای تکیه زد که پیش از او عضو دیگر جامعه مدرسین یعنی آیت ‌الله «محمد یزدی» نشسته بود. البته او همچنین پیش از حضور در جایگاه قوه قضائیه، در انتخابات خبرگان رهبری در اول آبان ۷۷ از استان خراسان بر کرسی دیگری به نام عضو مجلس خبرگان نشست که امروز هم در دوره چهارم همچنان در این مقام قرار دارد. البته با حضور او در مقام ریاست دستگاه قضایی، درگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به روی او باز و عضویت این دو شورای پر ارزش جمهوری اسلامی ایران نیز بر سند افتخارات او افزوده شده بود. اما آنچه شاهرودی پیش از ریاست قوه قضائیه را با شاهرودی پس از آن متفاوت نشان می‌ دهد؛ جایگاه او در آرایش سیاسی کشور است. او در زمانی که پای در این مسند گذاشت، هر کسی از ظن خود درباره او قضاوت می‌ کرد و شاید بتوان گفت منصفانه ‌ترین قضاوت را «علی ‌کبر ناطق ‌نوری» در خاطراتش مطرح کرده بود: ' آیت ‌الله سید محمود هاشمی ‌شاهرودی نه جزء جناح راست یا چپ بوده و نه در یک فراکسیونی می‌‌باشد. ' گفتنی است از درگذشت هاشمی رفسنجانی، رهبر انقلاب وی را به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کردند. اما بیماری هاشمی شاهروی مانع از این شد که او حضور فعالی در کرسی ریاست مجمع داشته باشد.

۷۱۴۱/۶۰۲۶/

خواندن خبر در سایت منبع

تصویری خاطره انگیز از آیت الله هاشمی شاهرودی در کنار رهبر انقلاب

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
تصویری خاطره انگیز از آیت الله هاشمی شاهرودی در کنار رهبر انقلاب
میزان نوشت: تصویری کمتر دیده شده از آیت الله هاشمی شاهرودی در کنار مقام معظم رهبری را مشاهده می کنید.

تصویری دیده نشده از آیت الله هاشمی شاهرودی در کنار مقام معظم رهبری را مشاهده می‌کنید. تصویری که برای سال‌های حضور آیت الله در راس قوه قضاییه بوده است. آیت الله شاهرودی برای حدود یک دهه و پس از آیت الله محمد یزدی مسئولیت دستگاه قضا را بر عهده داشتند. ایشان ساعاتی قبل پس از تحمل دوره نسبتا طولانی مبارزه با بیماری، دار فانی را وداع گفتند.

تصویری خاطره انگیز از آیت الله هاشمی شاهرودی در کنار رهبر انقلاب - 3

خواندن خبر در سایت منبع

تصاویر آرشیوی ایرنا از آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
تصاویر آرشیوی ایرنا از آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی
سوم دی 1397 - آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در سن 70 سالگی درگذشت.

ویدئو / نگاهی به هفت دهه زندگی آیت‌الله هاشمی شاهرودی

ایسناخبرگزاری ایسنا
آیت‌الله «سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی» درگذشت. او شاگرد آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر، متفکر اسلامی و رهبر مذهبی - سیاسی دهه ۵۰ نجف بود. سیدمحمود در مرداد ۱۳۲۷ در کربلا متولد شد و سه سال بعد همراه خانواده به نجف رفت. حدوداً ۲۰ ساله بود که به درس خارج فقه «سیدمحمدباقر صدر» رفت و پس از حدود هشت سال مجتهد شد. این ویدئو نگاه کوتاهی به هفتاد سال زندگی او نگاهی انداخته است.

نویسنده متن: سارا سبزی / تدوینگر: امید ابراهیمی / گوینده: حسین هرمزی

خواندن خبر در سایت منبع

اطلاعیه بیت مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
اطلاعیه بیت مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی
بیت مرحوم آیت‌الله العظمی هاشمی شاهرودی در اطلاعیه‌ای خاطرنشان کرد: مراسم تشییع پیکر و بزرگداشت آن مرحوم، متعاقبا اعلام خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

روح ملکوتی عالم ربانی، مجاهد و مرجع عالی‌مقام، حضرت آیت‌الله العظمی حاج سیدمحمود هاشمی شاهرودی، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از دوره‌ای از کسالت و بیماری، به لقاءالله پیوست.

ضمن تسلیت این ضایعه دردناک به محضر ولی‌عصر (ارواحنا فداه)، مقام معظم رهبری (دام ظله)، مراجع عظام تقلید، عموم مومنان و ملت شریف ایران، به استحضار می‌رساند مراسم تشییع و بزرگداشت، متعاقبا اعلام خواهد شد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

یکی از آخرین اقامه‌های نماز جماعت مرحوم آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی +عکس

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
یکی از آخرین اقامه‌های نماز جماعت مرحوم آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی +عکس
خبرگزاری میزان- تصویری از آخرین اقامه‌های نماز جماعت مرحوم آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی در حرم مطهر رضوی را مشاهده می کنید.

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازیخبرگزاری میزان، تصویری از آخرین اقامه‌های نماز جماعت مرحوم آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی در حرم مطهر رضوی را مشاهده می‌کنید.

یکی از آخرین اقامه‌های نماز جماعت مرحوم آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی +عکس - 3

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
الفالف14 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
مهرمهر21 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
الفالف10 ساعت قبل
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم. وی افزود: در واقع قرآن «حبل‌المتین» و ریسمان محکم الهی است که تمسک به آن، هدایت انسان‌ها و دوری گزیدن آن‌ها از گمراهی و ضلالت را تضمین می‌کند. باقری تمسک به قرآن و عترت را ضامن سعادتمندی انسان قلمداد و خاطرنشان کرد: بر اساس روایات محکم موجود، «ثقل اکبر» یعنی همان قرآن کریم و «ثقل اصغر» یعنی عترت و اهل بیت پیامبر (علیهم‌السلام) از هم جداناپذیر هستند تا در حوض کوثر بر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام وارد شوند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: فهم این قرآن شریف که نور هدایت و صراط مستقیم الهی و جداکننده بین حق و باطل است، بدون اهل بیت (علیهم‌السلام) ممکن نمی‌شود و بر اساس آنچه از روایات و احادیث فهمیده می‌شود، قرآن در هنگام سختی‌ها یاری‌بخش انسان و راه خلاصی و نجات او از فتنه‌های زمانه است. وی تصریح کرد: در عرصه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و مشکلات ناشی از آن که مردم و کشور عزیزمان امروز با آن مواجه هستند، باید از تعالیم دینی و قرآنی مدد جوییم و الگوی صبر و مقاومت قرآنی را برای عبور از سختی‌ها در دستور کار خود قرار دهیم.

اخبار بیشتر