1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آخرین اخبار لایحه بودجه ۹۸

جو ملتهب مجلس در زمان دفاع رییس‌جمهور از بودجه ۹۸

انتخابخبرگزاری انتخاب
جو ملتهب مجلس در زمان دفاع رییس‌جمهور از بودجه ۹۸
در حالی که رییس جمهور در حال دفاع از بودجه سال ۹۸ بود تعدادی از نمایندگان خوزستان با تجمع مقابل مانیتور مجلس در کنار محل سخنرانی رییس جمهور جو مجلس شورای اسلامی را ملتهب کردند.
جو ملتهب مجلس در زمان دفاع رییس‌جمهور از بودجه ۹۸ - 0

در حالی که رییس جمهور در حال دفاع از بودجه سال ۹۸ بود تعدادی از نمایندگان خوزستان با تجمع مقابل مانیتور مجلس در کنار محل سخنرانی رییس جمهور جو مجلس شورای اسلامی را ملتهب کردند.

به‌ گزارش ‌ایسنا، بعد از آغاز جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در حالی که رییس جمهور قصد ورود به مجلس را داشت، تعدادی از نمایندگان استان خوزستان مشخصا، ناصری نژاد جلوی او را گرفت و مشغول صحبت با رییس جمهور شد که این صحبت از سوی تعداد دیگری از نمایندگان استان خوزستان ادامه داشت.

وقتی رییس جمهور پشت تریبون مجلس شورای اسلامی برای دفاع از بودجه ۹۸ رفت، ناصری نژاد، خادمی، پاپی زاده و تعدادی از نمایندگان استان خوزستان در مقابل مجلس شورای اسلامی در کنار جایگاه رییس جمهور ایستاده و تجمع کردند. علی‌رغم تلاش نعمتی، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی برای نظم بخشیدن به مجلس و درخواست از آنها برای نشستن بر صندلی‌های خود این اتفاق رخ نداد و کمی بعد آنها تنها در قسمت دیگری از مجلس شورای اسلامی باز هم مقابل مانیتورها تجمع کردند.

تجمعی که به تعداد آنها اضافه شد و بعضا بگو و مگوهایی با نمایندگان خوزستان با نمایندگان اصفهان صورت گرفت. کار به جایی رسید که گل مرادی نماینده ماهشهر صدای خود را بالا برد و با وکیلی که از سوی هیات رییسه به دنبال برقراری نظم در جلسه بود، بحث می‌کرد. در نهایت گل مرادی را آرام کرده و از او خواستند که به صندلی خود باز گردد.

با این وجود تعداد نمایندگان تجمع کننده افزایش پیدا کرد که در بین آنها نوریان، نماینده شهرکرد و فرمند نماینده میانه هم دیده می‌شد.

در این هنگام ساعدی، رییس مجمع نمایندگان خوزستان هم در بین آنها حضور پیدا کرد. تجمعی که به تعداد آنها افزوده شده و همزمان با این بخش از صحبت‌های رییس جمهور شد که گفت قول می‌دهم شورای عالی آب را در سال جاری بیشتر تشکیل دهیم. وظیفه دولت است که به تمام کشور مساوی نگاه کنیم. زاینده رود همچون هامون است. دولت به همه مناطق کشور توجه دارد.

در حالی رییس جمهور این صحبت‌ها را بیان می‌کرد که تجمع کنندگان با دقت به حرف‌های او گوش می‌کردند. در بین آنها امیر آبادی و وکیلی هم برای آرام کردن فضا حضور داشتند.

در زمانی که رییس جمهور گفت که «کارون حیات ملی ما است و همان هامون است» به یکباره عده‌ای از نمایندگان تجمع کننده صدایشان را بالا بردند، به طوری که مشخصا صدای ساعدی به گوش می‌رسید. او قصد نزدیک شدن به جایگاه رییس جمهور را داشت که نمایندگان این اجازه را به او ندادند. در خلال این جو ملتهب مجلس شورای اسلامی وکیلی از واعظی خواست که بین تجمع کنندگان حضور پیدا کند که واعظی آن را نپذیرفت.

در این هنگام امیرآبادی از لاریجانی خواست که تذکری به نمایندگان دهند که لاریجانی خطاب به این نمایندگان تجمع کننده، گفت: این جا جمع نشوید. سر جایتان بنشینید. من قبلا با شما صحبت کرده بودم. آقای ناصری نژاد و آقای خادمی با شما هم صحبت خواهم کرد. لطفا سر جایتان بنشینید و جو مجلس شورای اسلامی را آرام نگه دارید. این باعث شد که دقایقی رییس جمهور سکوت کند و لحظاتی نمایندگان خوزستان جلو مجلس نشستند و وکیلی برای ساعدی مقداری آب آورد.

در پایان صحبت‌های رییس جمهور، ناصری نژاد به کنار روحانی رفت و در حال صحبت با او بود که لاریجانی اجازه نداد و از او خواست که سر جایش بنشیند. در نهایت رییس جمهور بودجه را در شرایطی تقدیم به مجلس شورای اسلامی کرد که باز هم نمایندگان معترض در مقابل مجلس ایستاده بودند.

چندی پیش نمایندگان استان اصفهان در اعتراض به اعتبارات اختصاص داده شده در بودجه درباره آب این استان استعفا کرده بودند که با توجه به دستور رییس جمهور آنها در جلسه حاضر شدند، در همان حین نمایندگان سه استان چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان نامه‌ای به سران قوا درباره موضوع آب نوشته بودند.منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

رییس جمهوری لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور را تقدیم مجلس کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
رییس جمهوری لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور را تقدیم مجلس کرد
تهران- ایرنا- حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری لایحه بودجه سال 1398 کل کشور را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، رییس دولت دوازدهم در جلسه علنی امروز - سه شنبه - مجلس شورای اسلامی حضور یافت و ویژگی‌های لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور را تشریح و سپس آن را به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی نیز پس از دریافت لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور از دکتر روحانی رییس جمهوری تشکر کرد.

به گزارش ایرنا، بر اساس ماده ۲۱۶ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور پس از ارائه به مجلس، چاپ و بین نمایندگان مجلس توزیع می‌شود، پس از آن نمایندگان تا ۱۰ روز فرصت دارند که پیشنهادها خود را در مورد لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور به کمیسیون‌های تخصصی مربوطه ارائه کنند.

کمیسیون‌های تخصصی موظفند حداکثر تا ۱۵ روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم کنند و کمیسیون تلفیق نیز موظف است حداکثر ظرف ۱۵ روز پس از پایان مهلت گزارش کمیسیون تخصصی، ضمن رسیدگی به گزارش کمیسیون‌‌های تخصصی، گزارش نهایی خود را تنظیم و به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند، مهلت رسیدگی کمیسیون تلفیق حداکثر تا پانزده روز با موافقت هیات رییسه قابل تمدید است.

بر اساس این ماده، نهایتا نمایندگان مجلس در جلسه علنی، بعد از رسیدگی به کلیات بودجه و تصویب آن، به پیشنهادهای مربوط به درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بودجه عمومی دولت رسیدگی و سقف آن به ‏تصویب خواهد رسید، پس از آن پیشنهادهای مربوط به تبصره‏‌ها و ردیف‌ها رسیدگی می‌ شود.

سیام*۹۱۲۱**۱۰۵۸

خواندن خبر در سایت منبع

جزئیات لایحه بودجه ۹۸ + متن کامل

مهرخبرگزاری مهر
جزئیات لایحه بودجه ۹۸ + متن کامل
لایحه بودجه سال ۹۸ از سوی رئیس جمهور به مجلس تقدیم شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس جمهور صبح امروز با حضور در مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه سال ۹۸ را تقدیم کرد.

بر این اساس، در ماده واحده بودجه ۹۸ آمده است: بودجه سال ١٣٩٨ کل کشور از حیث منابع بالغ بر هفده میلیون و سی و دو هزار و سیصد و سی و دو میلیارد و دویست و هفتاد میلیون ریال و از حیث مصارف بالغ بر هفده میلیون و سی و دو هزار و سیصد و سی و دو میلیارد و دویست و هفتاد میلیون ریال به شرح زیر است:

الف - منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه‌ها و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی، بالغ بر چهار میلیون و هفتصد و هشتاد و شش هزار و دویست و شصت و سه میلیارد و هشتصد و بیست و هشت میلیون ریال شامل:

١ -منابع عمومی بالغ بر چهار میلیون و هفتاد و هفت هزار و یکصد و سی و هفت میلیارد و یک میلیون ریال.

٢ -درآمد اختصاصی وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی بالغ بر هفتصد و نه هزار و یکصد و بیست و شش میلیارد و هشتصد و بیست و هفت میلیون ریال.

ب - بودجه شرکتهای دولتی، بانکها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت از لحاظ درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بالغ بر دوازده میلیون و هفتصد و چهل و هفت هزار و پانصد و چهل و پنج میلیارد و چهارصد و هفتاد و پنج میلیون ریال و از حیث هزینه‌ها و سایر پرداختها بالغ بر دوازده میلیون و هفتصد و چهل و هفت هزار و پانصد و چهل و پنج میلیارد و چهارصد و هفتاد و پنج میلیون ریال.

به دولت اجازه داده می‌شود تا مبلغ چهار میلیون و هفتاد و هفت هزار و یکصد و سی و هفت میلیارد و یک میلیون ریال از مصارف عمومی دولت را ابلاغ نماید و از محل وصول مازاد منابع عمومی این قانون نسبت به ارقام مصوب (به ویژه منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز)، اصلاحات ساختاری و همچنین برداشت مجاز از صندوق توسعه ملی، مصارف عمومی این قانون را تا سقف چهارصد هزار میلیارد ریال به شرح زیر افزایش دهد:

- دویست هزار میلیارد ریال بابت اجرای ماده (۱۰۶) قانون برنامه ششم توسعه. این اعتبار با تفاهم سازمان برنامه و بودجه کشور و ستاد کل نیروهای مسلح توزیع می‌گردد.

- دویست هزار میلیارد ریال بابت اعتبارات ردیفهای مندرج در جدول شماره (٢١) این قانون.

با اعمال این حکم، سقف بودجه کل کشور در سال ١٣٩٨ به همین میزان افزایش می‌یابد. زمان و نحوه اجرا صرفا پس از اطمینان از تحقق منابع مذکور و متناسب با روند واریزی به خزانه داری کل کشور، توسط سازمان برنامه و بودجه کشور تعیین و اقدام می‌گردد.

متن کامل لایحه را اینجا می‌توانید دریافت کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

روحانی در مجلس برای ارائه لایحه بودجه ۹۸: بودجه ۹۸ متناسب با تحریم‌های ظالمانه آمریکا تنظیم شده است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
روحانی در مجلس برای ارائه لایحه بودجه ۹۸: بودجه ۹۸ متناسب با تحریم‌های ظالمانه آمریکا تنظیم شده است
رئیس جمهور هدف تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا را تاثیرگذاری بر توسعه کشور و رفاه مردم دانست ظهارداشت: بودجه 1398 کل کشور، متناسب با تحریم‌های ظالمانه آمریکا تنظیم شده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز در جلسه علنی مجلس برای تقدیم لایحه بودجه سال ۹۸ گفت: لایحه بودجه ۹۸ در شرایطی تقدیم مجلس می‌شود که ما از سال گذشته با تحریم‌های آمریکا مواجه شدیم و ان شاءالله دی ماه امسال برای ما پربرکت باشد، اما در سال گذشته از آغاز دی ماه با مشکلاتی مواجه شدیم که وقوع آن‌ها باعث شد آمریکا به فکر فشار و تحریم بیشتر ایران بیفتد و هدف اصلی این فشارها به زانو درآوردن نظام پرقدرت جمهوری اسلامی ایران است.

گزیده سخنان رییس جمهور به این شرح است:

- بودجه ۹۸ متناسب با تحریم‌های ظالمانه آمریکا تنظیم شده است.

- هدف تحریم تاثیر منفی بر توسعه کشور و رفاه مردم است.

- تحریم بر زندگی مردم بی تاثیر نیست اما آمریکا قطعا شکست می‌خورد.

- با همراهی مجلس، حمایت مردم و هدایت رهبر انقلاب بر مشکلات غلبه می‌کنیم.

- در شرایط تلاطم بازار ارز، تصمیمات سخت ضروری بود.

- وجود مقدس عیسی ابن مریم (ع) برای بشریت نشانه رحمت الهی است.

- خواهان اتحاد میان همه ادیان ابراهیمی هستیم.

- آمریکا، ایران سرافراز را مانع بزرگ اهداف خود در منطقه می‌بیند.

- کنترل تورم، رشد مناسب و روند مثبت شاخص‌های اقتصادی تا سال ۹۶، امریکا را نگران و ناچار به توطئه کرد.

- برداشت غلط آمریکا از حوادث دی ۹۶، زمینه ساز دشمنی‌های جدید و تحریمهای ظالمانه شد.

- ناامیدی ملت به آینده و القای ناکارامدی نظام، دو هدف آمریکا در جنگ روانی بود.

- تکرار حرف دشمن در شرایط سخت، برای نظام و مردم خطرناک است.

- بعد از تلاطم‌های ارزی ابتدای سال، عده‌ای به مردم از ابر تورم و ناکارامدی دولت خبر می‌دادند.

- حدود ۱۰ هزار مگاوات تولید برق کشور اضافه شده و تا پایان دولت ۱۲ هزار مگاوات دیگر وارد مدار می‌شود.

- قادریم مشکلات ناشی از تحریم را کاهش دهیم.

- بدون تردید، واشنگتن به هدف نخواهد رسید.

- آثار منفی ساختار کهنه و نامناسب اقتصاد، در شرایط تحریم بیشتر است.

- اگر ساختار اقتصاد درست بود، طی دو سال اخیر قادر به ارائه بودجه بدون نفت بودیم.

- علیرغم وجود صندوقها، تمام حقوق نیروهای مسلح از سوی دولت پرداخت می‌شود.

- دولت ۸۱ هزار میلیارد تومان تعهدات صندوقها را می‌پردازد، حال آنکه صندوق باید کمک کار دولت باشد.

- اگر بخش خصوصی میداندار اقتصاد بود، اثر تحریم کمتر بود.

این خبر تکمیل می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

ضرورت بررسی لایحه بودجه ۹۸ مطابق با اهداف توسعه‌ای

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
ضرورت بررسی لایحه بودجه ۹۸ مطابق با اهداف توسعه‌ای
خبرگزاری میزان- رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: بررسی دقیق تبصره های مرتبط با بخش معدن و صنایع معدنی در بودجه سال ٩٨ اولویت نخست ایمیدرو در شرایط حاضر به شمار می‌آید.
ضرورت بررسی لایحه بودجه ۹۸ مطابق با اهداف توسعه‌ای - 0

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، خداداد غریب پور در نخستین جلسه شورای معاونان با تاکید بر موضوع فوق تصریح کرد: پیشنهادات و نظرات بخش معدن به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد کشور در لایحه بودجه باید مطابق با ماموریت‌ها و اهداف کلان ایمیدرو اعمال شود.

وی، مسوولیت پذیری تا کسب هدف مورد نظر را عامل موفقیت هر بخش برشمرد و افزود: مدیران در هر حوزه‌ای که لایحه بودجه، نیاز به اصلاحات دارد، وارد عمل شوند.

تعیین تکلیف طرح‌ها

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، مانیتورینگ و کنترل پروژه‌های ایمیدرو را حائز اهمیت دانست و ادامه داد: برخی طرح‌های در حال اجرا با مشکلاتی مواجه هستند که باید هر چه زودتر تعیین تکلیف شوند.

غریب پور افزود: ضرورت دارد طرح‌های نیمه تمام در حوزه‌های فولاد، اکتشاف و سرمایه گذاری هر چه سریعتر به اتمام برسند.

توسعه فعالیت‌های سنگان

رییس هیات عامل ایمیدرو به جایگاه سنگان در تامین سنگ آهن اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به چشم اندازی که این ناحیه معدنی برای تامین ماده اولیه تولید فولاد دارد، باید بدون اتلاف وقت، اقداماتی در جهت افزایش فعالیت‌های معدنکاری انجام گیرد.

وی افزود: در حال حاضر با استفاده از مدل‌های قراردادی که در چارچوب قانون تعریف شده، می‌توان فعالیت‌های این معدن را افزایش داد و پس از آن، طراحی مدل‌های متنوع‌تری را در پیش گرفت.

غریب پور در بخش دیگری از سخنانش گفت: همکاری با بخش خصوصی اولویت ایمیدرو برای تحقق اهداف توسعه‌ای معدن و صنایع معدنی است.

وی اضافه کرد: خصوصی سازی و همکاری با این بخش را در اولویت ایمیدرو قرار می‌دهیم.

در این نشست، جمشید ملارحمان عضو هیات عامل ایمیدرو، به کار گیری روش‌های متنوع جذب سرمایه و همچنین استفاده از ظرفیت شرکت‌های مشاور را اقدامی مفید در راستای توسعه فعالیت‌های معدنی دانست.

اردشیر سعد محمدی معاون و عضو هیات عامل ایمیدرو نیز اظهار داشت: تکلیف برخی طرح‌های نیمه تمام فولادی و معدنی به زودی مشخص خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

دولت کدام اعداد لایحه بودجه ۹۸ را اصلاح کرد؟

مهرخبرگزاری مهر
دولت کدام اعداد لایحه بودجه ۹۸ را اصلاح کرد؟
لایحه بودجه ۹۸ فردا رونمایی می شود و باید دید آیا اصلاحات انجام شده از سوی دولت، توانسته این لایحه را با واقعیات دوران تحریم تطبیق و مصونیت کشور در برابر تبعات تحریم را افزایش دهد یا خیر.

به گزارش خبرنگار مهر، تعیین وضعیت دخل و خرج یک ساله کشور یکی از مهم‌ترین وظایف دولت هاست که طبق قانون، دولت هر سال باید حداکثر تا ۱۵ آذر ماه لایحه پیشنهادی بودجه کل کشور را برای بررسی و تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم، تاخیری در زمان ارائه لایحه بودجه به مجلس رخ نداده است و دولت هر سال در تاریخ ۱۵ آذر ماه لایحه را به مجلس ارسال می‌کند؛ امسال هم قرار بود در همین تاریخ رسما لایحه را به مجلس ارائه دهد اما با توجه به در پیش بودن تعطیلات ده روزه مجلس، نظر بر این بود که لایحه پس از تعطیلات به مجلس برود؛ اما با این وجود، برای آنکه پایبندی دولت به قانون به رخ کشیده شود، محمد باقر نوبخت روز پنج شنبه، ۱۵ آذرماه در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران ضمن تشریح اعداد و ارقام اصلی لایحه، خبر داد که لایحه بودجه در چند نسخه محدود، صبح همان روز (پنج شنبه، ۱۵ آذرماه) به مجلس ارسال شده است و تاکید کرد برای ارسال به موقع لایحه به مجلس، همکارانش در سازمان برنامه، تا پاسی از شب مشغول کار بوده‌اند.

اما بخت با دولت همراه نبود؛ لایحه چند ایراد اساسی داشت که این ایرادات موجب شد رهبر انقلاب دولت را مامور اصلاح لایحه کند. بی توجهی یا کم توجهی به واقعیات شرایط تحریم، خوش بینی در درآمد و اسراف در هزینه از جمله ایرادات لایحه بود که مقرر شد دولت این ایرادات را به گونه‌ای برطرف کند که دخل و خرج کشور در سال آینده در شرایط تحریم، منجر به مصونیت و تاب آوری بیشتر اقتصاد کشور شود.

حال قرار است دولت لایحه اصلاح شده را فردا با تاخیری ۱۹ روزه نسبت به مهلت قانونی تقدیم مجلس کند.

دولت باید هزینه‌ها را شفاف سازی کند

براین اساس باید منتظر ماند و دید اعداد و ارقام اصلاح شده، تا چه اندازه به واقعیات دوره تحریم نزدیک شده است و چه میزان می‌تواند کشور را در فضای تحریم مصون دارد.

ضرورت در نظر گرفتن شرایط تحریم و وضعیت اقتصادی کشور در بودجه غیرقابل انکار است، وحید شقاقی شهری کارشناس اقتصادی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: لایحه اولیه که در سازمان برنامه و بودجه رونمایی شد به هیچ وجه متناسب با شرایط تحریم نبود به نحوی که مقرر شد اصلاحاتی در لایحه مذکور صورت بگیرد.

وی افزود: درآمدها در لایحه بودجه ۹۸ بسیار خوشبینانه بود و البته امکان تحقق نداشت. به عنوان مثال پیش بینی صادرات ۱٫۵ میلیون بشکه نفت در سال آینده به واقعیت نزدیک نیست. با شرایطی که سال آینده خواهیم داشت و با حذف معافیت برخی از کشورها از خرید نفت ایران، امکان کاهش صادرات نفت خام به زیر یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه وجود دارد.

شقاقی شهری همچنین با تاکید بر ضرورت کاهش و مدیریت هزینه‌ها در بودجه و از بین بردن هزینه‌های زائد، گفت: دولت حاضر نشد با نهادهایی که بودجه‌های اضافه می‌گیرند و اهداف موازی دارند، گفتگو کند تا هزینه‌ها کاهش یابد. بودجه ریزی عملیاتی هم که در حد شعار مانده است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه متأسفانه دولت اصلا شرایط غیر عادی و خاص دوران تحریم را درک نکرده است، تصریح کرد: رفتار دولت همچنان رفتاری عادی است و این گونه که به نظر می‌رسد قرار نیست هیچ تصمیم سختی را بگیرد و حاضر به چالش و گفتگو با نهادهایی که بودجه را اصلاح می‌کنند نیست.

وی افزود: دولت هزینه‌ها را شفاف سازی نمی‌کند و برای پیش بینی درآمدها بسیار خوشبینانه عمل کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی یادآور شد: طبیعتا سال آینده سال بسیار سختی است چرا که تورم بالای ۳۵ درصدی و همچنین رکود شدید را در اقتصاد کشور شاهد خواهیم بود. از این رو نیازمند بودجه‌ای هستیم که بخشی از این مسائل را پوشش دهد. متأسفانه دولت فرصت را از دست داد و اقدامی برای شفاف سازی نکرد.

وی خاطرنشان کرد: دولت باید با شفاف سازی، پایه‌های مالیاتی را گسترش می‌داد تا وابستگی بودجه به نفت کاهش یابد که البته این مسئله نیز نیازمند بانک‌های اطلاعاتی بود که دولت طی سالهای گذشته توجهی به این مسئله نکرد.

دولت کدام اعداد را اصلاح کرد؟

در این میان خبرها از اصلاحات مربوط به لایحه بودجه که طی حدود ۱۰ روز در سازمان برنامه و بودجه در حال انجام بود، حکایت از کاهش ۲۷ هزار میلیارد تومانی سقف اعتبارات دارد، به گونه‌ای که دولت تصمیم گرفته اعتبارات و هزینه‌های لایحه را که پیش از این ۴۳۳ هزار میلیارد تومان اعلام شده بود (در نشست خبری ۱۵ آذرماه نوبخت) به ۴۰۶ هزار میلیارد تومان کاهش دهد.

البته اینطور که متولیان می‌گویند، تغییری در میزان رشد حقوق و دستمزد ایجاد نشده است و افزایش ۲۰ درصدی برای این بخش محفوظ مانده است اما بخش مربوط به هزینه‌های عمرانی از ۶۴ هزار میلیارد تومان به ۶۲ هزار میلیارد تومان تقلیل یافته است.

طبق شنیده‌ها، رقم دیگری که دولت آن را اصلاح کرده، مربوط به بخش درآمدهاست و دولت درآمد‌های مالیاتی و گمرکی را ۵ هزار میلیارد تومان افزایش داده است؛ به گونه‌ای که درآمدهای این حوزه از ۱۵۲ هزار میلیارد تومان به ۱۵۷ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

رقم مربوط به فروش اوراق نیز از ۵۲ هزار میلیارد تومان به ۵۰ هزار میلیارد تومان اصلاح شده و کاهش یافته است.

از سویی دیگر بودجه سال آینده به صورت دو سقفی و با نگرش دو سالانه تدوین شده است که طبق شنیده‌ها حداقل ۴۰۷ هزار میلیارد تومان و حداکثر ۴۴۷ هزار میلیارد تومان است که از دلایل دو سقفی بستن لایحه بودجه ۹۸، افزایش توان مقاومت بودجه در فضای تحریمی عنوان شده است.

البته نباید فراموش کرد در نهایت این نمایندگان هستند که در خصوص کم و کیف و تغییر یا ثبات اعداد و ارقام مدنظر دولت برای دخل و خرج سال ۹۸، تصمیم نهایی را می‌گیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

ادعای پژمانفر درباره تدوین لایحه بودجه ۹۸/ نگران بودجه مراکز فرهنگی هستیم

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ادعای پژمانفر درباره تدوین لایحه بودجه ۹۸/ نگران بودجه مراکز فرهنگی هستیم
باشگاه خبرنگاران نوشت: عضو کمیسیون فرهنگی گفت: سازمان برنامه و بودجه در تنظیم لایحه بودجه ۹۸نقشی ندارد و تیمی سیاسی در حال تدوین آن است.

نصرالله پژمانفر نماینده مشهد و کلات با اشاره به بودجه سال آینده، گفت: ظاهرا سازمان برنامه و بودجه در تنظیم لایحه بودجه ۹۸ کل کشور نقشی ندارد و تیمی سیاسی در حال تدوین آن هستند.

وی افزود: اخباری درباره لایحه بودجه به ما رسیده که نگرانی‌های زیادی درباره بودجه مراکز فرهنگی و دینی ایجاد کرده است و ما با چنین وضعیت اعتباری قطعا سال آینده با چالش مواجه خواهیم شد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: راه برون رفت از مشکلات امروز کشور تقویت حوزه فرهنگ است نه تضعیف آن، لذا دولت در تدوین بودجه باید به این مسئله توجه کند.

پژمانفر همچنین با اشاره به قطع بیمه تکمیلی ایثارگران تاکید کرد: موضوع بیمه تکمیلی و تامین دارو برای ایثارگران هزینه‌های بسیاری را به دنبال داشته و امروز با قطع بیمه تکمیلی این افراد، نه مراکز اداری ایثارگران پاسخگو هستند و نه بنیاد شهید.

پژمان فر تاکید کرد: متاسفانه نسبت به ایثارگران کوتاهی شده است و ما جز خجالت در برابر این افراد چیزی نداریم.

خواندن خبر در سایت منبع

لایحه بودجه۹۸ احتمالا سه‌شنبه به مجلس می‌رود/اعتبار سلامت کاهش نیافته است

فارسخبرگزاری فارس
لایحه بودجه۹۸ احتمالا سه‌شنبه به مجلس می‌رود/اعتبار سلامت کاهش نیافته است
سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه احتمالا لایحه بودجه ۹۸ احتمالا سه شنبه به مجلس می رود، گفت: باید میان مجلس و رئیس جمهور در مورد زمان قطعی آن هماهنگی صورت بگیرد.

مژگان‌خانلو سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درمورد اینکه چه روز لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور به مجلس تقدیم خواهد شد گفت: در حال حاضر لایحه بودجه آماده شده و احتمال دارد سه‌شنبه به مجلس ارائه شود اما باید میان مجلس و رئیس جمهور در مورد زمان قطعی آن هماهنگی صورت بگیرد.

سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه درمورد وضعیت اجرای رهنمودها و توصیه‌های مقام معظم رهبری در لایحه دخل و خرج سال آ‌ینده، گفت: تمامی رهنمودها و توصیه‌هایی که مدنظر بود در نسخه نهایی لایحه پیش‌بینی شده است.

وی در پاسخ به این سوال که گفته شد نگاه لایحه بودجه سال ۹۸ دو سالانه است، ‌عنوان کرد: ‌ منظور از این موضوع این نیست که ارقام پیش‌بینی شده در این سند دو ساله در نظر گرفته شده باشد بلکه طبق قانون پیش‌بینی یکساله خواهد بود. در بخش اصلاحات ساختاری بخصوص درآمدها، هزینه‌ها، کوچک‌سازی و هدفمندی یارانه‌ها نیازمند برنامه‌ریزی دوساله هستیم که در نظر گرفته شد.

سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه درمورد اینکه طبق تبصره ۱۹ بودجه سال ۹۷ قرار بود مشارکت عمومی- خصوصی برای واگذاری طرح‌های عمرانی صورت بگیرد چرا تاکنون عملکردی نداشته است، گفت: این تبصره نیازمند ظرفیت‌سازی و ایجاد بستر داشت. در حال حاضر آیین‌نامه و دستورالعمل‌آن تهیه و مجوزها اخذ شده است. همچنین بخش خصوصی نسبت به این طرح‌ها ناآگاهی داشته که نیاز به اطلاع‌رسانی شفاف داشت.

خانلو تاکید کرد: نقطه شروع واگذاری طرح‌ها دستگاه‌های اجرایی هستند و اگر نخواهند امکان واگذاری وجود ندارد و هیچکس نمی‌تواند کاری انجام دهد بنابراین به ایجاد انگیزه و زبان مشترک نیاز است.

وی در پاسخ به این سوال که مدیران دولتی علاقمند به واگذاری‌ها نیستند تصریح کرد: قطعا تخصیص اعتبارات این طرح‌ها را محدود می‌کنیم و البته در لایحه و پیوست‌ها اسامی طرح‌هایی که باید در مشارکت عمومی- خصوصی واگذار شود مشخص خواهد شد. همچنین ابزارهای تنبیهی را نیز به کار می‌گیریم. در حال حاضر وزرا همایش گذاشته و از طرح‌های قابل واگذاری رونمایی کردند. روند کار رو به رشد است و امیدواریم سال آینده عملکرد بهتری در این زمینه وجود داشته باشد.

خانلو درمورد کاهشی یا افزایشی بودن بودجه سلامت در لایحه بودجه سال ۹۸، گفت: بودجه بخش سلامت در سال آینده کاهش نیافته است. همچنین طبق قانون برنامه ششم سهم ۱۰ درصدی از منابع هدفمندی دارد.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

انتقاد از تدوین لایحه بودجه در دولت توسط تیمی سیاسی

فارسخبرگزاری فارس
انتقاد از تدوین لایحه بودجه در دولت توسط تیمی سیاسی
نماینده مردم مشهد در مجلس با انتقاد از کاهش بودجه فرهنگی در لایحه بودجه سال آینده گفت: گویا سازمان برنامه نقشی در تنظیم این لایحه نداشته و تیمی سیاسی در حال تدوین لایحه بودجه است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مجلس در شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود در نشست علنی با انتقاد از قطع بیمه تکمیلی ایثارگران عنوان کرد: موضوع بیمه تکمیلی و تامین دارو برای ایثارگران هزینه‌های بسیاری را به دنبال داشته و امروز با قطع بیمه تکمیلی این افراد نه مراکز اداری ایثارگران پاسخگو هستند و نه بنیاد شهید.

پژمان فر تاکید کرد: متاسفانه نسبت به ایثارگران کوتاهی شده است و ما جز خجالت در برابر این افراد چیزی نداریم.

وی همچنین یادآور شد: در تنظیم بودجه سال آینده گویا سازمان برنامه و بودجه نقشی ندارد و تیمی سیاسی در حال تدوین بودجه سال آینده است، به طوری که اخباری درباره لایحه بودجه به ما رسیده که نگرانی‌های زیادی درخصوص بودجه مراکز فرهنگی و دینی ایجاد کرده است و وضعیت اعتباری این حوزه قطعا با چالش مواجه خواهد شد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: راه برون رفت از مشکلات امروز کشور تقویت حوزه فرهنگ است و نه تضعیف آن، لذا دولت در تدوین بودجه باید به این مسئله توجه داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش ۲۴ هزار میلیارد تومانی درآمد نفتی دولت در اصلاحیه لایحه بودجه ۹۸

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کاهش ۲۴ هزار میلیارد تومانی درآمد نفتی دولت در اصلاحیه لایحه بودجه ۹۸
سقف اعتبارات لایحه بودجه ۹۸ بعد از تغییرات اعمال شده در سازمان برنامه و بودجه با کاهش ۲۷ هزار میلیارد تومانی به ۴۰۶ هزار میلیارد تومان رسید.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران تسنیم، در لایحه نهایی بودجه سال 98 سقف اعتبارات در حالی 406 هزار میلیارد تومان لحاظ شده که 15 آذر ماه در نسخه اولیه این لایحه، سقف اعتبارات حدود 433.7  هزار میلیارد تومان بوده است. به این ترتیب سقف اعتبارات و هزینه های بودجه با کاهش 27 هزار میلیارد تومانی مواجه شده است.

بر این اساس در لایحه نهایی، درامدهای مالیاتی و گمرکی 157هزار میلیارد تومان، درآمدهای نفتی 149هزار میلیارد و سهم فروش اوراق نیز حدود 50 هزار میلیارد تومان است.

در قسمت هزینه ها نیز، هزینه های جاری 213 هزار میلیارد تومان، اعتبارات عمرانی حدود 62 و اعتبارات مربوط به سلامت نزدیک به 12 هزار میلیارد تومان میباشد.کاهش ناگهانی 5 تا 15 درصدی بودجه برخی دستگاهها/ تکاپو برای جبران سهم 28هزار میلیاردی صندوق توسعه

پیش از این رقم حاصل از فروش اوراق 52 هزار میلیارد تومان بوده که 50 هزار میلیارد تومان کاهش یافته است. همچنین درامد حاصل از واگذاری دارایی های سرمایه ای(فروش نفت و فراورده های نفتی) حدود 173 هزار میلیارد تومان بوده که به 149هزار میلیارد تومان(با افت 14 درصدی) کاهش یافته است. به این ترتیب درآمد نفتی حدود 24 هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

گفتنی است، سال اینده فروش نفت 1.5 میلیون بشکه ای در هر روز، با نرخ 54 دلار و هر دلار 5700 تومان لحاظ شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
به گزارش مشرق، خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی، تصویری از دیدار خود با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا منتشر کرد. یک فعال فضای مجازی در توئیتر نوشت:
نامه‌نیورنامه‌نیور17 ساعت قبل
جواد طباطبایی علیه خاتمیسید محمد خاتمی چندوز پیش در دیدار با اعضای شورای شهر مناسب‌ترین شیوه اداره کشور را فدرالیسم دانست. مهم‌ترین واکنش مربوط به سید جواد طباطبایی، استاد سرشناس علوم سیاسی و ایران‌پژوه برجسته به این سخنان واکنش نشان داد. من اضافه می‌کنم: آقای خاتمی بعید نیست، حتمی است! ضرورت تحقق برجام داخلیمحمدصادق جوادی‌حصار باور دارد که محدودیت‌های موجود بر دولت روحانی به مراتب بیش از دولت اصلاحات است. جوادی حصار در گفت‌وگو با روزنامه آرمان درباره محدوده اختیارات حسن روحانی گفت: «من معتقدم بخش زیادی از این اتفاقاتی که رخ می‌دهد در دولت رقم نمی‌خورد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.
افکارنیوزافکارنیوز11 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشدومین مرحله لیگ سری آ کاراته در حالی به میزبانی شهر استانبول ترکیه با حضور ۱۸۱۳ کاراته کا از ۱۰۲ کشور پیگیری می‌شود که نمایندگان کشورمان برای رسیدن به مدال در این مسابقات به روی تاتامی رفتند. مهدی خدابخشی، علی مسکینی وکاتای تیمی مردان با ترکیب (ابوالفضل شهرجردی، علی زند و میلاد فرازمهر) ۳ مدال برنز این مسابقات را بدست آوردند. رده بندی مسابقات به شرح زیر است: تیم ایران با کسب ۶ مدال طلا و ۳ برنز بر سکوی قهرمانی ایستاد. تیم‌های ایتالیا با ۲ نقره و یک برنز و چین تایپه با ۲ نقره پنجم و ششم شدند. در بخش مردان ۳ طلا و ۳ برنز قهرماندر بخش بانوان ۳ طلا قهرمان

اخبار بیشتر