آلودگی صنعتی در استان‌های کشور جان مردم را تهدید می‌کند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

آلودگی صنعتی در استان‌های کشور جان مردم را تهدید می‌کند

نوار ساحلی باید از آلودگی و تعرض مصون بماند

ایرناخبرگزاری ایرنا
نوار ساحلی باید از آلودگی و تعرض مصون بماند
بندرعباس- ایرنا- رییس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به رهاسازی پساب‌های آلوده در ساحل بندرعباس، مهلت دوماهه ‌ای برای دستگاه‌های متولی به منظور عمل به وظایف قانونی تعیین و تصریح کرد: نوار ساحلی به عنوان مهمترین انفال در سطح استان باید از هرگونه تعرض و آلودگی در امان بماند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دادگستری هرمزگان حجت الاسلام محمد صادق اکبری افزود: رهاسازی پساب‌های آلوده در ساحل بندرعباس بحرانی زیست محیطی و تهدیدی جدی برای سلامت عمومی شهروندان ایجاد کرده که اقدام جدی و فوری رستگاه‌های مسوول را می‌طلبد.

وی همچنین بر لزوم مسوولیت پذیری تمامی دستگاه‌های اجرایی و نظارتی درباره عواقب ناشی از تخریب، تصرف و تغییر کاربری زمین ملی و آلودگی‌های زیست محیطی تأکید کرد و اقدام قاطع و پاسخگویی متولیان این حوزه را خواستار شد.

این مقام قضایی با اعلام این مطلب که مقابله با عوامل آلوده کننده محیط زیست مورد توجه جدی دستگاه قضایی است، خاطرنشان کرد: بر اساس برخی گزارش‌ها آلودگی در ساحل بندرعباس تا بستر و عمق دریا گسترش یافته است.

وی با اشاره به اینکه دستگاه‌های اجرایی همواره از در پیش گرفتن تدابیری برای رفع معضل ورود پساب به دریا خبر می‌‌دهند که تاکنون به نتیجه مطلوب نرسیده هشدار داد: این مسأله باید ظرف مدت مقررتعیین تکلیف شود و در صورت ادامه روند موجود، با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

۲۰۹۴ /۶۰۴۸

خواندن خبر در سایت منبع

وارونگی دمایی و آلودگی‌های صنعتی در کمین زاهدان

ایسناخبرگزاری ایسنا
وارونگی دمایی و آلودگی‌های صنعتی در کمین زاهدان
رئیس اداره هواشناسی زاهدان با بیان اینکه وارونگی دمایی در روزهای زیادی از فصل زمستان و پاییز در زاهدان رخ می دهد، گفت: امروز چندمین روز متوالی است که وارونگی دمایی در زاهدان اتفاق می افتد که خوشبختانه به دلیل صنعتی نبودن این شهر پیامدهای آن اکنون به شکل آلودگی های صنعتی دیده نمی شود.

محسن بستانی در گفت و گو با ایسنا- با بیان اینکه ضخامت لایه وارونگی دمایی امروز زاهدان به حدود ۲۰۰ متر رسید و سبب شد تا ضمن کاهش دما، رطوبت نسبی هوا نیز روند افزایشی به خود بگیرد، اظهار کرد: صبح امروز به دلیل وارونگی دمایی و افزایش تراکم هوا میزان رطوبت نسبی در زاهدان به حدود ۷۰ درصد رسید.

وی ادامه داد: در شرایط وارونگی دمایی یک لایه متراکمی از هوای سرد در نزدیک زمین شکل می‌گیرد که گرم بودن لایه‌های بالای جو مانع ترکیب هوا می‌شود. در نتیجه، این شرایط سبب تغییر بیلان انرژی زمین و خورشید می‌شود، به نحوی که زمین در طول شب بیش از اندازه، انرژی دریافتی روزانه خود از خورشید را از دست می‌دهد و هوای سرد در زمین باقی می‌ماند.

رئیس اداره هواشناسی زاهدان تصریح کرد: در شرایط طبیعی دمای سطح زمین تا ارتفاع حدود ۱۲ کیلومتری جو روند کاهش دارد. یعنی با افزایش ارتفاع، هوا سردتر می‌شود اما وارونگی دمایی این نظم را تغییر داده و در بخشی از جو خلاف این موضوع رخ می‌دهد.

بستانی با بیان اینکه وارونگی دمایی به دلیل مرتفع بودن شهر زاهدان جزو اقلیم زاهدان به شمار می‌رود و همه ساله در اواخر پاییز و در طول زمستان اتفاق می‌افتد، اضافه کرد: پایداری و باقی ماندن لایه سرد هوا در نزدیک زمین سبب بروز قطع تبادلات جو، سکون هوا، یخبندان تابشی، افزایش ذرات آلاینده هوا شامل دود خودروها، دود کارخانه‌ها و … می‌شود.

بستانی با بیان اینکه به طور متوسط سالی ۴۸ روز از فصل زمستان و پاییز زاهدان همراه با یخبندان شبانه است که اکثر آن‌ها از نوع تابشی است، افزود: با وجود زیاد بودن روزهای حاکمیت وارونگی دمایی در شهر زاهدان، این شهر پتانسیل بالای آلودگی دارد.

وی ادامه داد: در صورت استقرار کارخانه‌ها و صنایع آلوده در شهر و یا حومه زاهدان و تکرار شرایطی که به تشدید آلودگی هوا در کلانشهرهای آلوده کشور منجر شده، این شهر نیز در آینده نزدیک به شهرهای آلوده صنعتی کشور اضافه شود.

رئیس اداره هواشناسی زاهدان تأکید کرد: با وجود تکرار روزهای همراه با وارونگی دمایی در زاهدان به ویژه در فصل زمستان باید طوری برنامه ریزی شود که این شرایط در سال‌های آینده به آلودگی هوا و تبعات منفی ناشی از آن ختم نشود.

خواندن خبر در سایت منبع

تاثیر آلودگی‌های نفتی عسلویه بر اقلیم جنوب فارس پایش می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
تاثیر آلودگی‌های نفتی عسلویه بر اقلیم جنوب فارس پایش می‌شود
شیراز-ایرنا- مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: با دستور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور و با هماهنگی هایی که در این زمینه انجام شده، چگونگی تاثیر آلودگی های نفتی منطقه عسلویه در استان بوشهر بر اقلیم و آب و هوای جنوب فارس، رصد و پایش می شود.

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در گزارش روز دوشنبه خود به نقل از سعید محمودی افزود: تصمیم بر

پایش تاثیرات آلودگی نفتی در استان بوشهر بر جنوب استان فارس، در پی نشست اخیر سید محسن علوی نماینده مردم شهرستان‌های مهر و لامرد در مجلس شورای اسلامی با عیسی کلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اتخاذ شده است.

وی بیان داشت: آلودگی بارگذاری شده در بوشهر به شدت شهرستان‌های جنوبی استان فارس را متاثر کرده است بنابراین با تلاش‌های صورت گرفته و با هماهنگی‌های انجام شده با سازمان مدیریت و برنامه ریزی و امور مالیاتی کشور، سهم عوارض آلودگی شهرستان‌های جنوب این استان تعیین شده و پیگیری‌های لازم برای منتفع شدن مردم منطقه از این عوارض انجام خواهد شد.

او گفت: همچنین در نشست یاد شده، سید محسن علوی نماینده مردم شهرستان مهر و لامرد در مجلس شورای اسلامی از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درخواست کرد، تاثیر آلایندگی صنایع نفتی در عسلویه در شهرستان‌های لامرد و مهر با جدیت پیگیری شود تا بیش از این حقوق مردم این شهرستان‌ها تضییع نشود و امکانات بهداشتی و درمانی در اختیار مردم این ۲ شهرستان قرار گیرد.

محمودی ادامه داد: همچنین تاثیرات آلایندگی منطقه پارس جنوبی از طریق ردیابی عناصر آلاینده هوا بر شهرستان‌های جنوبی استان فارس از سوی یک تیم کارشناس به صورت کاملا علمی مورد بررسی قرار گرفته و گزارش آن نیز به رئیس سازمان محیط زیست ارایه شده است.

شهرستان‌های لامرد و مهر به ترتیب در فاصله ۳۶۵ کیلومتری و ۳۳۰ کیلومتری جنوب شیراز واقع شده‌اند.

۶۱۱۳ /۶۱۱۸

خواندن خبر در سایت منبع

۸۰ درصد آلودگی نفتی خزر ناشی از چاه‌های نفت شوروی سابق است

ایسناخبرگزاری ایسنا
۸۰ درصد آلودگی نفتی خزر ناشی از چاه‌های نفت شوروی سابق است
معاون محیط زیست دریایی گفت: خزردریایی از چالش‌ها است. ۸۰ درصد آلودگی اکتشاف و آلودگی نفتی این منطقه از خشکی به دریا منتقل می‌شود.

به گزارش ایسنا پروین فرشچی در بیست و سومین همایش ملی منطقه‌ای انجمن متخصصان محیط زیست ایران و سیردهمین جشنواره توسعه سبز با عنوان «همایش ملی چالش‌ها، بحران‌ها و فرصت‌های محیط زیست ایران» گفت: اگر نگاهی به جهان بیندازیم نزدیک به ۲۰ منطقه دریایی در جهان وجود دارد و دریای خزر هم یکی از آن‌هاست. گروهی از مردم بومی اطراف این دریا آن را نام‌گذاری کردند و دریای بسته‌ای است که به دریاهای آزاد ارتباطی ندارد.

وی با اشاره به اینکه این دریا ازنظر توسعه انسانی متوسط است و به دلایلی مانند اهمیت تنوع زیستی، نفت و گاز و ماهی‌های خاویاری دریای فرصت‌هاست، اظهارکرد: استفاده از انرژی‌های پاک یک فرصت است که هنوز از بسیاری از ظرفیت‌های آن استفاده ‌نشده است.

فرشچی در ادامه گفت: متأسفانه همه کشورهای حاشیه خزر اقتصاد متکی به نفت دارند و نفت و گاز در این منطقه باعث تجارت بزرگی شده است و نفت خزر حتی تا اروپا و چین و آمریکا صادرشده است. در صورتی‌که دریای خزر، پتانسیل بالایی برای استفاده از اکوتوریسم و حتی پرورش داروهای گیاهی درحاشیه‌اش دارد حتی عناصر کمیابی در منطقه است که هنوز درباره آن فکری نشده است.

وی تاکید کرد: البته خزردریایی از چالش‌ها هم هست. آلودگی نفتی و کاهش ماهی‌های خاویاری و تنوع زیستی ازجمله این چالش‌هاست اما ۸۰ درصد آلودگی اکتشاف و آلودگی نفتی از خشکی به دریا منتقل می‌شود چون در زمان شوروی سابق نفت و گازی تولید می‌شده از فناوری قدیمی و چاه‌های نفت بوده است که در حال حاضر رها شده‌اند. به دلیل نوسانات آب دریا یک آلوده‌کننده ثانویه است و ۱۳۰۰ حلقه چاه در حاشیه خزر است که برای پوشش هرکدام از این چاه‌ها، بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دلار است و اگر کشوری بخواهد پوشش دهد نیاز به سرمایه‌گذاری دارد.

فرشچی افزود: این منطقه زلزله‌خیز است و به این دلیل که از زیر بستر این دریاچه انتقال نفت و گاز صورت می‌گیرد. زلزله‌خیز بودن بسیار خطرناک است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست، وی درپایان با اشاره به دستاورد ایران در حفظ تنها گونه پستانداراین دریاچه گفت: در کشورهای منطقه غیر از ایران و آذربایجان سهمیه شکار فک خزری وجود دارد که تنها پستاندار این دریا است. ما سعی کردیم با همکاری‌های منطقه‌ای، مانع شکار این‌ گونه شویم و حتی بیمارستانی در مازندران برای این‌گونه ساخته شد. با این اقدام ایران از سال ۲۰۱۷ تاکنون میزان شکار این‌گونه حدود ۴۵ درصد کاهش یافته که تلاش‌های ایران در این میان ستودنی است.

خواندن خبر در سایت منبع

تاثیر شدید آلودگی صنایع نفتی بر جنوب استان فارس

ایسناخبرگزاری ایسنا
تاثیر شدید آلودگی صنایع نفتی بر جنوب استان فارس
‌مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس اعلام کرد که هوای شهرستان‌های جنوبی این استان به شدت در معرض آلودگی صنایع نفتی مستقر در استان بوشهر قرار دارد.

‌به گزارش ایسنا‌، به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست فارس، سعید محمودی تاکید کرد که آلودگی هوای شهرستان‌های جنوبی استان فارس متاثر از فعالیت‌های صنعتی موجود در استان بوشهر است.

وی گفت: در ادامه پیگیری‌های انجام شده در رابطه با تاثیرات آلودگی بارگذاری شده استان بوشهر بر شهرستان‌های جنوبی فارس، همراه با سید محسن علوی نماینده محترم مردم شهرستان‌های مهر و لامرد با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار داشتیم.

محمودی گفت: در این دیدار بر لزوم اختصاص عوارض تاثیرات آلودگی ناشی از فعالیت‌های صنایع نفت در استان بوشهر به شهرستان‌های جنوبی استان فارس تاکید شد.

وی خاطرنشان کرد: تاثیرات آلایندگی منطقه پارس جنوبی از طریق ردیابی عناصر آلاینده هوا بر شهرستانهای جنوبی استان فارس توسط یک تیم کارشناس به صورت کاملا علمی و کارشناسی شده، مورد بررسی قرار گرفته و گزارش آن به رییس سازمان محیط زیست ارائه شده است‌.

محمودی افزود: آلودگی بارگذاری شده در بوشهر به شدت شهرستان‌های جنوبی استان فارس را متاثر کرده است؛ بنابراین با تلاش‌های و هماهنگی‌های انجام شده با سازمان مدیریت و برنامه ریزی و امور مالیاتی قدرالسهم عوارض آلودگی این شهرستان‌ها تعیین و برای انتفاع مردم منطقه از این عوارض پیگیری‌هایی انجام شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس خاطر‌نشان کرد که سید محسن علوی نماینده مردم مهر و لامرد در مجلس شورای اسلامی نیز از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درخواست کرد تا تاثیر آلایندگی صنایع نفتی در عسلویه در شهرستان‌های لامرد و مهر با جدیت پیگیری شود تا بیش از این حقوق مردم این شهرستان‌ها تضییع نشود و امکانات بهداشتی ودرمانی در اختیار مردم این شهرستان‌ها قرار گیرد‌.

خواندن خبر در سایت منبع

پیگیری تاثیرات آلودگی بوشهر بر جنوب فارس با دستور رئیس محیط زیست

مهرخبرگزاری مهر
پیگیری تاثیرات آلودگی بوشهر بر جنوب فارس با دستور رئیس محیط زیست
شیراز- با دستور رئیس محیط زیست، تاثیرات آلودگی بارگذاری شده استان بوشهر بر جنوب فارس مورد بررسی قرار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، مدیر کل حفاظت محیط زیست این استان در ادامه پیگیری‌های انجام شده در رابطه با تاثیرات آلودگی بارگذاری شده در استان بوشهر بر جنوب استان فارس به همراه سید محسن علوی نماینده مردم شریف مهر و لامرد در مجلس شورای اسلامی و عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با کلانتری رئیس محیط زیست دیدار کردند.

در این نشست معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست بر پیگیری و اجرایی شدن اختصاص عوارض تاثیرات آلودگی‌های ناشی از فعالیت‌های صنایع نفتی در استان بوشهر بر جنوب استان فارس تاکید کرد.

سعید محمودی نیز در این نشست اظهار داشت: تاثیرات آلایندگی منطقه پارس جنوبی از طریق ردیابی عناصر آلاینده هوا بر شهرستانهای جنوبی استان فارس توسط یک تیم کارشناس به صورت کاملا علمی و کارشناسی شده، مورد بررسی قرار گرفته و گزارش آن به رییس سازمان محیط زیست ارائه شده است.

پیگیری تاثیرات آلودگی بوشهر بر جنوب فارس با دستور رئیس محیط زیست - 4

محمودی افزود: آلودگی بارگذاری شده در بوشهر به شدت شهرستان‌های جنوبی استان فارس را متاثر کرده است بنابراین با تلاش‌های صورت گرفته و با هماهنگی‌های انجام شده با سازمان مدیریت و برنامه ریزی و امور مالیاتی کشور قدر السهم عوارض آلودگی شهرستان‌های جنوب این استان تعیین شده و پیگیری‌های لازم به منظور منتفع شدن مردم منطقه از این عوارض انجام خواهد شد.

سید محسن علوی نماینده مردم مهر و لامرد در مجلس شورای اسلامی نیز از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درخواست کرد که تاثیر آلایندگی صنایع نفتی در عسلویه در شهرستان‌های لامرد و مهر با جدیت پیگیری شود تا بیش از این حقوق مردم این شهرستان‌ها تضییع نشود و امکانات بهداشتی ودرمانی در اختیار مردم این شهرستان‌ها قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

توسعه مراکز بازپروری معتادان در دستور کار سپاه

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار سرتیپ پاسدار علی فدوی در حاشیه بازدید از مرکز بازپروی و ترک اعتیاد، صیانت و اشتغال پادگان شهید زیادیان تهران با اشاره به تدابیر رو به گسترش سپاه برای مبارزه با اعتیاد در کشور گفت: اقدام‌های خوبی شده و برنامه سپاه توسعه این مراکز در سراسر کشور است. وی با تاکید بر اینکه نگاه سپاه به این قشر آسیب دیده همواره از سر عطوفت و مهربانی است، افزود: فعالیت‌های این مرکز مرحله‌ای و چرخشی و اولین مرحله آن ترک اعتیاد است که در اینجا در حال انجام است و مراحل بعدی اشتغال است تا افراد در وضع خوبی وارد فضای اشتغال شوند. وی گفت: همه افراد این مرکز در اوج عزت هستند که به دلائلی گرفتار اعتیاد شدند و اشتغال از عوامل مهم ساماندهی این شرایط است که پیگیری خواهیم کرد.

فیلم | حمله کارشناس شبکه سه به ترانه علیدوستی و دیگر عوامل شهرزاد

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
الفالف20 ساعت قبل
سیاست و قانون‌گذاری‌ در راستای افزایش سن ازدواج می‌تواند به این مسئله دامن بزند. در این صورت جوانان با گذراندن دهه سوم زندگی خود کم‌کم وارد سن تجرد قطعی می‌شوند. وقتی جمعیت به سنی برسد که دیگر در میزان تجرد کاهشی ایجاد نشود، آن سن را، سن تجرد قطعی می‌گویند. سن تجرد قطعی برای زنان در ایران ۴۰ تا ۴۴ سالگی و در مردان ۵۰ تا ۵۴ سالگی است. با قانون‌گذاری در زمینه افزایش سن ازدواج نه تنها نیازهای اساسی افراد جامعه نادیده انگاشته می‌شود بلکه می‌تواند بر روی تجرد قطعی تاثیر مستقیمی بگذارد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان گفت: پرداخت هزینه آزادی ۶۶ نفر از زندانیان بدهکار مالی زندان‌های کرمان، بافت، بم، جیرفت، زرند، رفسنجان، شهربابک و کانون اصلاح و تربیت و بازداشتگاه موقت کرمان حدود ۳ میلیارد و ۲۴۸ میلیون ریال بوده است. این مقام قضایی پرداخت این انجمن برای اخذ رضایت شکات محکوم به قصاص ۴ نفر را حدود ۲ میلیارد و ۸۲۰ میلیون ریال ذکر کرد و ادامه داد: این انجمن مستمری ماهیانه و کمک بلاعوض به خانواده‌های نیازمند مدد جو تحت پوشش انجمن تا ۲۸ اسفندماه ۹۷ بیش از ۹ میلیارد و ۵۳۹ میلیون ریال پرداخت کرده است. سالاری در ادامه میزان کمک‌های انجمن حمایت زندانیان به خانواده‌های زندانیان نیازمند تحت پوشش تا پایان ۲۸ اسفندماه ۹۷ را بیش از ۲۸ میلیارد و ۵۴۰ میلیون ریال عنوان کرد. انتهای پیام /
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار «حسین اشتری» در آستانه چهل و یکمین سالگرد شهادت شهید «سیدعلی اندرزگو» عصر امروز به دیدار خانواده این شهید انقلاب اسلامی ایران رفت. فرمانده نیروی انتظامی درباره خصوصیات اخلاقی شهید اندرزگو گفت: شهید سیدعلی اندرزگو از دیگر شهدا جلوتر و به دلیل مطالعه بسیار دارای فهم سیاسی قوی بود. درک بموقع وظیفه، روحیه جهادی و کار اطلاعاتی و مخفیانه و ولایت پذیری و گوش به فرمان ولایت بودن از دیگر خصوصیات بارز این شهید بزرگوار است. فرمانده ناجا با بیان اینکه ما همواره خود را مدیون خون شهدا می‌دانیم و هرچه داریم به برکت خون این عزیزان است، تاکید کرد: همواره محتاج دعای خیر همه خانواده شهدا خصوصا همسران و مادران این بزرگواران بوده و هستیم. قطعا در کنار پیچیدگی‌های کار ما جز لطف خدا و عنایت امام زمان (عج) و دعای شما خانواده شهدا نمی‌تواند موفقیت را برای ما به ارمغان آورد.

اخبار بیشتر