1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

حمله مرگبار به ساختمان دولتی در کابل افغانستان جان ۴۳ نفر را گرفت

واکنش مقامات افغانستان به حمله خونین روز گذشته در کابل

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
واکنش مقامات افغانستان به حمله خونین روز گذشته در کابل
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: روز گذشته حمله مهاجمان مسلح بر معینیت شهدا و معلولان وزارت کار و امور اجتماعی که ۷ ساعت به طول انجامید ۴۳ کشته و ۲۶ زخمی بر جای گذاشت.

روز گذشته حمله مهاجمان مسلح بر معینیت شهدا و معلولان وزارت کار و امور اجتماعی که ۷ ساعت به طول انجامید ۴۳ کشته و ۲۶ زخمی بر جای گذاشت.

ساعاتی پس از این رویداد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان آن را شدیدا محکوم کرده و تاکید نمود که دشمنان مردم افغانستان برای پنهان کردن شکست‌های شان در مقابل نیروهای امنیتی، چنین حملاتی را در مقابل تاسیسات عامه و غیرنظامیان انجام می‌دهند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی دولت افغانستان نیز در واکنش به حمله روز گذشته در کابل گفت: طالبان بدانند که با چنین حملاتی اراده مردم و حکومت افغانستان برای نابودی شان بیشتر می‌شود. رئیس اجرایی دولت افغانستان ضمن محکوم کردن این رویداد، آن را خلاف موازن و دستورالعمل‌های صلح دانست.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان نیز ضمن نکوهش این حمله بیان داشت: گروه‌های تروریستی با هدف قرار دادن غیرنظامیان و حمله بر اماکن عمومی، هدفی جز خونریزی و کشتن مردم افغانستان ندارند؛ این‌گونه حملات وحشیانه و خونین، بر هر گونه ادعاهای دیگر گروه‌های تروریستی مهر بطلان زده و این پیام را می‌رساند که این گروه‌ها برای خدمت به دشمنان مردم افغانستان از هیچ گونه جنایت و خونریزی چشم‌پوشی نمی‌کنند.

یما یاری، وزیر فواید عامه افغانستان نیز گفته است: تروریست‌های جنایت‌کار با انجام این حمله وحشیانه به اداره‌های غیر نظامی که هدف‌های شان بازسازی و ساخت سرک‌ها و جاده‌های کشور و رسیدن به مشکلات معلولان و ورثه شهداست، بار دیگر چهره زشت خود را به ملت افغانستان و جهانیان نشان دادند، که به هیچ صورت آرامش و امنیت خاطر مردم ما را تحمل نمی‌کنند. آنان تلاش دارند تا صلح و آرامش شهروندان افغانستان را به چالش بکشانند، تروریستان باید بدانند که ما هیچگاه تسلیم تحرکات و عمل‌های غیر اسلامی و غیرانسانی آنها نمی‌شویم و قاطعانه‌تر در خدمت کشور و مردم عزیزمان خواهیم بود.

صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان نیز ضمن همدردی با خانواده قربانیان حمله تروریستی روز گذشته کابل گفت: گروه‌های هراس افکن همه روزه نشان می‌دهند که به هیچ اصل و ارزش دینی باور ندارند و آیین این گروه، کشتار، ویرانی و فساد است.

خواندن خبر در سایت منبع

حمله مرگبار به دو ساختمان دولتی در کابل

ایسناخبرگزاری ایسنا
حمله مرگبار به دو ساختمان دولتی در کابل
وزارت کشور افغانستان اعلام کرده است که در حمله به دو ساختمان دولتی در شهر کابل دست‌کم ۲۸ نفر از جمله یک زن و یک مامور پلیس کشته شده‌اند.

به گزارش ایسنا، وزارت بهداشت افغانستان نیز اعلام کرده که در حمله دیروز ۴۳ نفر کشته و ۲۵ نفر زخمی شده‌اند.

نجیب دانش، سخنگوی این وزارت‌خانه می‌گوید که این حمله در ساعت ۳:۱۵ دقیقه بعد از ظهر به وقت کابل با انفجار یک خودروی بمبگذاری شده آغاز شد؛ یکی از مهاجمان خودروی انتحاری را منفجر کرد و سه نفر آنها وارد ساختمان‌های وزارت فواید عامه شدند.

وزرات کشور تایید کرده است که هر سه مهاجم، پس از حدود هفت ساعت درگیری، کشته شده‌اند. به گفته این وزارت‌خانه، این واقعه به زخمی شدن حداقل ۲۰ نفر از جمله دو مامور پلیس منجر شده است.

منابع دولتی می‌گویند نیروهای امنیتی بیشتر از ۳۵۰ نفری را که در در این ساختمان‌ها گیر افتاده بودند، آزاد کردند.

انفجار اول دقیقا زمانی رخ‌داد که کارمندان در حال بیرون شدن از این وزارت بودند. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

کابل در یک ماه اخیر شاهد چندین حمله انتحاری بود. حدود دو هفته پیش کاروان نیروهای امنیتی در کابل مورد هدف قرار گرفت که در نتیجه آن ۱۲ نفر کشته شدند.

قبل از این نیز یک خودرو بمب گذاری شده در نزدیکی شرکت امنیتی پیمانکار جی۴اس (G۴S) در شرق کابل منفجر و بعد مهاجمان به این شرکت حمله کردند. دراین حمله یک مامور قراردادی بریتانیایی و چهار خارجی دیگر در میان ۱۰ نفر از کشته شدگان بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

حمله نفوذی جان ۲ نظامی را در شمال افغانستان گرفت

تسنیمخبرگزاری تسنیم
حمله نفوذی جان ۲ نظامی را در شمال افغانستان گرفت
مقام‌های محلی در شمال افغانستان اعلام کردند که تیراندازی افراد نفوذی در یک پاسگاه در شهرستان «فیض آباد» جان دو نظامی افغان را گرفت.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم ، مقام‌های محلی در ولایت «جوزجان» در شمال افغانستان اظهار داشتند که دو فرد نفوذی در یک پاسگاه در مسیر بزرگراه «شبرغان-مزارشریف» بسوی سایر افراد پلیس تیراندازی کردند.

گفته می‌شود که این تیراندازی در پاسگاه امنیتی روستای «گرجک» شهرستان فیض آباد صورت گرفت که در نتیجه دو نظامی کشته شدند.احتمال سقوط 2 شهرستان ولایت «جوزجان» در شمال افغانستان توسط طالبانکشته شدن 4 پلیس در حمله نفوذی طالبان در جنوب افغانستانحمله نفوذی طالبان به نظامیان آمریکایی در شرق افغانستانکشته شدن نظامی آمریکایی در حمله نفوذی در پایتخت افغانستان

«کمال الدین یاور» معاون فرماندهی پلیس ولایت جوزجان به رادیو آزادی گفت که این دو فرد نفوذی پس از تیراندازی همه تجهیزات شامل سلاح و مهمات را همراه با یک خودروی زرهی با خود برده‌اند.

طالبان تاکنون در این باره اظهارنظری نکرده است.

پیش از این نیز روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی نوشته بود که روزانه بطور متوسط بین ۳۰ تا ۴۰ نیروی امنیتی افغان بر اثر رویدادهای امنیتی کشته می‌شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش تلفات حمله کابل به ۴۳ نفر

مهرخبرگزاری مهر
افزایش تلفات حمله کابل به ۴۳ نفر
حمله مهاجمان مسلح به ساختمان دولتی کابل پس از هفت ساعت درگیری و کشته شدن ۴۳ تن و زخمی شدن ۲۶ نفر دیگر پایان یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از افق، «وحید مجروح» سخنگوی وزاررت کشور افغانستان گفت که در اثر حمله روز گذشته تاکنون ۴۳ نفر کشته و ۲۶ نفر به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.

وی افزود این آمار نهایی نیست و امکان افزایش آن وجود دارد.

این حمله عصر روز گذشته حوالی ساعت ۳:۱۵ آغاز شد که ابتدا یک خودروی بمبگذاری شده در نزدیکی وزارت کار و امور اجتماعی کابل منفجر شد و سپس مهاجمان وارد ساختمان این نهاد شدند که درگیری تا ۷ ساعت بعد ادامه داشت.

هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش تلفات حمله به ساختمان دولتی در کابل به ۲۹ نفر

مهرخبرگزاری مهر
افزایش تلفات حمله به ساختمان دولتی در کابل به ۲۹ نفر
سخنگوی وزارت کشور افغانستان از افزایش شمار کشته شدگان حمله روز دوشنبه به ساختمانی دولتی در کابل پایتخت این کشور به ۲۹ نفر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سخنگوی وزارت کشور افغانستان از افزایش شمار تلفات حمله روز دوشنبه به ساختمانی دولتی در کابل پایتخت این کشور به ۲۹ نفر خبر داد.

منابع امنیتی در این باره اعلام کردند که این حمله با انفجار یک خودرو بمب گذاری شده آغاز شد و سپس مهاجمان وارد ساختمانی در نزدیکی وزارت فواید عامه شده‌اند.

یکی از شاهدان عینی در وزارت فواید عامه اعلام کرد که هدف از این حمله وزارتخانه مذکور بوده است. همچنین نیروهای امنیتی توانسته‌اند شماری از کارمندان دولتی را از محل حمله سالم خارج کند.

نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت کشور هم اکنون گفت که دو مهاجم از پای در آمده‌اند.

تا کنون هیچ فرد یا گروهی و مسؤلیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
فردا نیوزفردا نیوز23 ساعت قبل
سرویس اقتصادی فردا: امروز ۲۹ اردیبهشت ۹۸ در بازار آزاد قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۸۹۳ هزار تومان است. هم چنین مظنه تهران نیز با قیمت ۱ میلیون و ۹۲۵ هزار تومان معامله می‌شود. آخرین قیمت هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان، قیمت ربع‌سکه ۱ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان است. قیمت سکه طرح قدیم نیز ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان است. قیمت سکه گرمی نیز ۹۹۵ هزار تومان است.

کاهش سرمایه گذاری‌ها در صنعت برق

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
پیام باقری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه تناسبی بین قیمت تمام شده و قیمت دریافتی برق از مردم وجود ندارد، افزود: این موضوع سبب بروز مشکل در ترازمنفی مالی صنعت برق شده که این رویه علت اصلی بدهی‌های سنگین وزارت نیرو به بخش خصوصی است. وی بابیان اینکه پول دریافتی از مردم به درستی به صنعت برق بازگشت داده نمی‌شود، گفت: بخشی از این پول به بصورت یارانه به مردم پرداخت می‌شود که البته به دلیل نظام نامناسب تعرفه‌ها هرمشترکی که مصرف بیشتری دارد یارانه بیشتر و هر مشترکی مصرف کمتری داشته باشد یارانه کمتری دریافت می‌کند. نائب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی انجام شده باید تا پایان برنامه ششم توسعه ظرفیت نصب شده در نیروگاه‌های کشور به ۱۰۰ هزار مگاوات برسد، ادامه داد: برای دستیابی به این ظرفیت باید سالانه ۵ هزارمگاوات نیروگاه با سرمایه ۵ میلیارد دلاری نصب شود که این موضوع ممکن نیست، و این رویه خاموشی‌ها را در پی دارد. باقری افزود: برق نیز مانند هر کالایی دارای قیمت تمام شده دارد که پیشنهاد ما به دولت پرداخت نرخ واقعی برق از طرف مشترکین پر مصرف است.

اخبار بیشتر