توسعه بیش از پیش تولید برق خورشیدی در کشور
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

توسعه بیش از پیش تولید برق خورشیدی در کشور

نیروگاه خورشیدی اردبیل دهه فجر بهره‌برداری می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نیروگاه خورشیدی اردبیل دهه فجر بهره‌برداری می‌شود
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل گفت: نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی اردبیل دهه فجر امسال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که افتتاح این پروژه تحول عظیمی در برق‌رسانی استان ایجاد خواهد کرد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، حسن محمدی بعد از ظهر امروز در نشستی با فرماندار نیر اظهار داشت: نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی اردبیل دهه فجر امسال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که افتتاح این پروژه تحول عظیمی در برق‌رسانی استان ایجاد خواهد کرد که اقدامات لازم برای اتمام این پروژه در موعد مقرر اولویت اساسی است.

وی بیان کرد: اجرای عملیات این نیروگاه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تحقق یافته و برق آن نیز وارد چرخه مدار می‌شود که این موضوع نشان دهنده اهمیت بهره‌گیری از ظرفیت‌های بخش خصوصی در اجرای پروژه‌های استانی است تا بتوانیم در کم‌ترین زمان ممکن اجرای پروژه‌ها را به سرانجام برسانیم.لرستان| نیروگاه خورشیدی در مکان‌های مربوط به اوقاف ساخته می‌شودرئیس کمیته امداد: 2 هزار طرح نیروگاه خورشیدی مددجویان در کرمان اجرا می‌شودنیروگاه خورشیدی 100 کیلوواتی در استان لرستان افتتاح می‌شود

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل گفت: ۱۵ پروژه برق رسانی نیز در ایام دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد که برق‌رسانی به ۱۵ روستای استان با ۱۰ میلیارد تومان اعتبار مبنای کار قرار گرفته و در تلاش هستیم با تداوم توزیع مطمئن و پایدار نیروی برق شاهد کسب رضایت هم‌استانی‌ها در این زمینه باشیم.

محمدی اظهار کرد: باید فرهنگ‌ استفاده بهینه از امکانات و منابع موجود برای بهره‌وری اقتصادی در استان به ثمر بنشیند تا بتوانیم با بهره‌برداری ازاین طرح‌ها بهینه‌سازی شبکه‌های برق و روشنایی معابر در شهرستان‌های استان را عملا تحقق بخشیم و بدون هیچ مشکلی برق‌رسانی در استان را ادامه دهیم.

وی تصریح کرد: هفت دستگاه اجرایی استان با هدف تامین انرژی مورد نیاز به پنل‌های خورشیدی مجهز شده‌اند که بی‌شک سوق به سمت این محور با درنظر گرفتن مقرون به صرفگی و حفظ محیط زیست یک امر مهم و اساسی است و با توجه به این که سوخت‌های فسیلی گران هستند این مورد از لحاظ هزینه و ناتمام بودن باید مورد توجه واقع شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نیروگاه خورشیدی یک مگابایتی اردبیل دهه فجر افتتاح می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
نیروگاه خورشیدی یک مگابایتی اردبیل دهه فجر افتتاح می‌شود
اردبیل - ایرنا - مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل گفت: نیروگاه خورشیدی یک مگابایتی اردبیل دهه فجر امسال افتتاح می شود.

به گزارش ایرنا، حسن محمدی روز سه شنبه در نشستی با فرماندار نیر افزود: این نیروگاه با سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرا شده و برق حاصل از آن وارد چرخه مدار خواهد شد.

وی گفت: فاز دوم این نیروگاه نیز به زودی توسط بخش خصوصی اجرایی می‌شود.

محمدی همچنین به افتتاح ۱۵ پروژه برق رسانی در دهه فجر امسال در این استان اشاره کرد و افزود: پروژه برق رسانی به ۱۵ روستای استان با صرف ۱۰۰ میلیارد ریال از جمله این پروژه هاست.

وی بیان کرد: شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل در راستای تداوم توزیع مطمئن و پایدار نیروی برق، رضایت مندی مشترکین، استفاده بهینه از امکانات و منابع موجود و بهره وری اقتصادی اقدام به افتتاح، بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح ‌های برق رسانی، بهینه سازی شبکه‌‌های برق و روشنایی معابر در شهرستان‌های استان کرده است.

او افزود: هفت دستگاه اجرایی در این استان برای تامین انرژی مورد نیاز خود به پنل ‌های خورشیدی تجهیز شده‌اند.

وی گران بودن سوخت ‌های فسیلی، مقرون به صرفه بودن استفاده از انرژی خورشیدی، حفاظت از محیط زیست و رایگان بودن منبع عظیم خدادادی خورشید را از جمله علل استفاده از این انرژی برای تامین برق مورد نیاز ذکر کرد.

ابراهیم امامی، سرپرست فرمانداری نیر هم در این نشست گفت: برغم مشکلات نقدینگی در این شرکت با همدلی و تلاش مضاعف شاهد بهره برداری از پروژه‌های توسعه و ساماندهی شبکه‌های توزیع برق این شهرستان هستیم.

وی تشریح کرد: دریافت مطالبات ارگان‌ها و شرکت‌های خدمات رسان نیز مهم است و مطالبات قابل توجه شرکت توزیع نیروی برق استان نیز باید از سوی سایر سازمان‌ها و مردم پرداخت شود.

۷۱۱۶/۶۰۱۸

خواندن خبر در سایت منبع

اعطای وام بلاعوض بسیج برای اقتصادی شدن نیروگاه‌های خورشیدی

فارسخبرگزاری فارس
اعطای وام بلاعوض بسیج برای اقتصادی شدن نیروگاه‌های خورشیدی
قائم مقام سازمان بسیج مهندسان صنعتی کشور گفت: یارانه‌ای بودن قیمت برق و ارزان بودن آن باعث می‌شودبخش خصوصی انگیزه‌ای برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان معیشت جایگزین در روستاها نداشته باشند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مجتبی اصغری در نشست تخصصی نقش و پتانسیل انرژی‌های تجدیدپذیر در توسعه مناطق محروم و روستایی کشور که با حضور نمایندگان معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، کمیته امداد، سازمان بسیج مستضعفین و سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر برگزار شد، با تأکید بر اینکه تا وقتی قیمت‌های برق به صورت یارانه‌ای و بسیار پایین است، مدیریت مصرف برق توجیه‌پذیر نخواهد بود، گفت: ارزان بودن قیمت برق انگیزه را از بخش خصوصی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر از بین می‌برد.

وی افزود: این موضوع باعث می‌شود بخش خصوصی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان معیشت جایگزین در روستاها و عامل ایجادکننده اشتغال در مناطق محروم انگیزه‌ای نداشته باشند.

وی با بیان اینکه بسیج همواره به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر خانگی تأکید می‌کند و امسال در طرح جهاد روشنایی ۳ هزار سامانه خورشیدی نصب خواهد کرد، گفت: سازمان بسیج تا کنون برنامه‌های مختلفی در راستای خدمت‌رسانی، حمایت مردمی و کمک به دستگاه‌های دولتی ارائه کرده است.

وی ادامه داد: در این راستا همچنین مطرح شده است تا از ظرفیت این نیروی خدمت‌رسانی در جهت طرح جهاد روشنایی وزارت نیرو با هدف احداث سامانه‌های انرژی خورشیدی در مناطق روستایی و محروم استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده در سال جاری ۳ هزار سامانه خورشیدی نصب می‌شود. پس بنابراین در حال حاضر مهم‌ترین و ریشه‌ای‌ترین مشکل که در روستاها با آن مواجه هستیم افزایش نرخ مهاجرت بوده است و در صورتی که بتوان شیوه‌های کسب درآمد مانند سامانه‌های خورشیدی را به شکل پایدار در این مناطق ایجاد کنیم، مطمئنا با کاهش مهاجرت از این مناطق روبه‌رو خواهیم شد.

اصغری گفت: برای اقتصادی کردن تعداد سامانه‌های خورشیدی در کنار وام‌های کم‌بهره، سازمان بسیج تسهیلات معادل ۵ میلیون تومان به صورت بلاعوض به این سامانه‌ها اختصاص می‌دهد.

به گفته وی، این ۵ میلیون تومان از محل صندوق ذخیره ارزی به صورت بلاعوض به این طرح اختصاص می‌یابد.

قائم‌مقام سازمان بسیج مهندسان صنعتی کشور گفت: ‌توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر علاوه بر آنکه دارای فواید زیست‌محیطی است موجب اشتغال‌زایی در مناطق محروم و روستایی نیز خواهد شد.

به گفته وی، ‌ تا کنون سازمان بسیج با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) با هدف ایجاد درآمد برای خانواده‌های کم‌بضاعت و مناطق محروم اقداماتی انجام داده است.

وی ادامه داد: کماکان از دهه ۷۰ تعداد بیشماری از طرح‌های روستایی در مناطق محروم به اجرا درآمده است اما سوال اینجاست که چرا این طرح‌ها تا کنون ثمربخش نبوده است.

وی افزود: برای پاسخ به این سوال باید گفت که تا فضای کسب و کار در جامعه فعلی بهبود پیدا نکند، نتیجه مطلوبی را در بستر جامعه دریافت نخواهیم کرد.

وی در خصوص بودجه لازم برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: می‌توان از شرکت نفت خواستار شد که سوخت صرفه‌جویی شده در نیروگاه‌های تجدیدپذیر را به آنها پرداخت کنند.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

احیای سفره‌های زیرزمینی با احداث سامانه‌های خورشیدی

ایسناخبرگزاری ایسنا
احیای سفره‌های زیرزمینی با احداث سامانه‌های خورشیدی
یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای بحران آب و کشاورزی در ایران، ایجاد سامانه‌های انرژی خورشیدی کوچک با ظرفیت پنج کیلوواتی و نیز احداث سیستم‌های خورشیدی روی زمین‌های کشاورزی بلااستفاده است، زیرا در این شرایط، ضمن ایجاد معیشت جایگزین برای کشاورزان و کسب درآمد پایدار 20 ساله برای تولید و فروش برق، فرصت مناسبی به‌منظور بازیابی منابع آبی شکل خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا، محمد امین زنگنه - عضو کارگروه ترویج انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر (اتاق بازرگانی ایران) - امروز در نشست تخصصی با موضوع نقش و پتانسیل انرژی‌های تجدید پذیر در توسعه مناطق محروم و روستایی کشور، با بیان این‌که دلیل اصلی حمایت از توسعه کشاورزی در ایران، نیاز استراتژیک به همه محصولات تولید نشده، بلکه بیش‌تر ایجاد اشتغال برای روستاییان بوده است، اظهار کرد: این توسعه کشاورزی همراه با برداشت از منابع آب زیرزمینی و نیز خشکسالی در کشور، موجب توقف کشاورزی در بعضی مناطق شده است.

وی افزود: اگر کشاورزی به‌عنوان معیشت اصلی روستاییان ساکن در کشور، متوقف و بدون در نظر گرفتن معیشت جایگزین کنار گذاشته شود، نخستین نتیجه آن مهاجرت روستاییان به حاشیه کلان شهرها به منظور کسب درآمد خواهد بود که متعاقبا موجب مهاجرت معکوس، حاشیه‌نشینی، به خطر افتادن امنیت ملی در روستاهای مرزی، افزایش جمعیت خارج از توان کلان شهرهایی نظیر تهران و عواملی از این دست خواهد شد.

زنگنه درباره تولید پراکنده توسط نیروگاه‌های تجدیدپذیر گفت: به‌دلیل آنکه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در قالب ظرفیت‌های کوچک و به شکل پراکنده در سراسر کشور توزیع می‌شوند، در صورت بروز مشکل، کشور را دچار بحران جدی نخواهند کرد. این در حالی است که اگر نیروگاه‌های بزرگ کشور نظیر نیروگاه دماوند و شهید رجایی از مدار خارج شوند، با توجه به آن که زمان بازیابی آن‌ها حداقل یک هفته خواهد بود، ایران را با بحران جدی رو به رو خواهد کرد.

عضو کارگروه ترویج انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر با تاکید بر این مساله که با ایجاد نیروگاه‌های تجدیدپذیر با ظرفیت کوچک می‌توان با مبلغی معادل ۳۵ میلیون تومان به ایجاد درآمد پرداخت، ابراز کرد: این در حالی است که امروزه این مبلغ برای خرید یک خودرو پراید به‌عنوان سرمایه اولیه ایجاد اشتغال کافی نیست، حتی درصورت اجرایی شدن این ایده، صرف نظر از خطرات رانندگی، رانندگان به دلیل کمبود مخاطب در روستاها، به منظور کار به مناطق شهری خواهند رفت که این امر مشکلات اجتماعی فراوانی به همراه خواهد داشت.

همچنین کیوان پورکیان - عضو هیات مدیره کارگروه بودجه و مجلس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر (اتاق بازرگانی) در این میزگرد در زمینه وضعیت کشاورزی در استان اصفهان گفت: مساحت استان اصفهان برابر صد هزار کیلومتر مربع و دو برابر مساحت کشور هلند است و باید گفت که این استان با دارا بودن بیش از ۳۰۰۰ ساعت آفتابی در طول سال دارای پتانسیل فراوان خورشیدی است.

او با بیان این‌که یکی از راه‌حل‌ها برای بحران کشاورزان استان اصفهان، احداث مزارع خورشیدی در زمین‌های کشاورزی است، اظهار کرد: اگر دولت بتواند وام مناسب در اختیار کشاورزان قرار دهد، این مزارع خورشیدی روی همان زمین‌هایی که کشاورزی دیگر امکان‌پذیر نیست، احداث شده و برای ۲۰ سال برق تولید می‌کنند و برای کشاورز درآمد دارد. دولت نیز از برق تولیدشده استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: علاوه بر این، دولت برای ۲۰ سال مطمئن است که برای کشاورزی در این منطفه دیگر آبی مصرف نمی‌شود و سفره‌های زیرزمینی برای ۲۰ سال فرصت دارند که به سطح اولیه باز گردند.

عضو هیات مدیره کارگروه بودجه و مجلس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر تصریح کرد: دولت به‌جای اعطای یارانه و حق نکاشت، باید وام‌های با بهره کم و بدون آورده برای احداث مزارع خورشیدی و بادی برای کشاورزان در نظر بگیرد و نیز منابع جدید برای خرید برق تجدیدپذیر تامین کند.

هم‌چنین سیدمحمد جواد موسوی - عضو هیات مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر اتاق بازرگانی ایران - در این میزگرد با اشاره به مشکل بودجه برای انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: با توجه به این‌که در حال حاضر منابع درآمدی بابت خرید برق تجدیدپذیر صرفا از محل عوارض برق مصرفی خانوار است، این موضوع باعث ایجاد محدودیت منابع شده و با توسعه این صنعت قطعا منابع تجدیدپذیر دچار کسری بودجه شده و نهایتا سرمایه‌گذاران این بخش که عمدتا از اقشار آسیب‌پذیر و مستمری‌بگیران سازمان‌های حمایتی هستند، به مشکل برخواهند خورد.

وی افزود: با توجه به گستره فعالیت سامانه‌ها در مناطق روستایی، پیشنهاد می‌شود سرفصل‌های بودجه‌ای که عمدتا با هدف ایجاد اشتغال و توسعه مناطق روستایی و محروم است، برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق محروم اختصاص یابد.

عضو هیات مدیره کارگروه بودجه و مجلس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ادامه داد: علاوه بر این، با توجه به این که تولید برق تجدیدپذیر باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شود، اختصاص منابع حاصل از صرفه‌جویی سوخت نیز می‌تواند به عنوان بخشی از منابع مکمل قرار گیرد.

پورکیان پیشنهاد داد: برای ایجاد کسب و کار جدید و توسعه اشتغال از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر، پیشنهاد می‌شود تا قسمتی از منابع بودجه قانون استفاده متوازن از امکانات کشور در اختیار انرژی‌های تجدیدپذیر قرار گیرد و درصورت امکان، برای خرید برق تجدیدپذیر اختصاص داده شود یا برای پیش خرید برق سیستم‌های تجدیدپذیر برای سه تا چهار سال در نظر گرفته شود تا بدین شکل موانع مالی ساتبا نیز تا حدی حل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

۱۵۰ صفحه خورشیدی تولید برق در امیریه دامغان نصب می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
۱۵۰ صفحه خورشیدی تولید برق در امیریه دامغان نصب می‌شود
سمنان - ایرنا - رئیس کمیته امداد شهر امیریه گفت: 150 صفحه خورشیدی با ظرفیت تولید پنج کیلووات انرژی برق در این شهر راه اندازی می شود.

مهدی رومنانی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: ۲۰۰ صفحه خورشیدی با ظرفیت تولید پنج کیلووات انرژی در شهر امیریه در نظر گرفته شده که تا کنون ۱۰ صفحه برای راه اندازی تهیه شده است.

رئیس کمیته امداد شهر امیریه اضافه کرد: این اقدام با اعطای وام‌های بلند مدت به متقاضیان توسط کمیته امداد و یک موسسه خیریه انجام می‌شود.

رومنانی تصریح کرد: ثبت نام افراد متقاضی در این شهر در حال انجام است و در پایان ۱۵۰ نفر از بین متقاضیان برای دریافت صفحه‌های خورشیدی انتخاب می‌شوند.

وی افزود: در مرحله اول این اقدام، تعداد ۱۰ صفحه خورشیدی برابر مددجویان شهر امیریه در نظر گرفته شد که در مراحل اداری و نصب است.

رومنانی اضافه کرد: در مرحله دوم، تعداد ۱۵۰ متقاضی پس از معرفی و تشکیل پرونده به بانک‌های عامل و شرکت خصوصی جهت دریافت وام و نصب صفحه معرفی می‌شوند.

رومنانی گفت: امیدواریم با تعهد بانک‌های عامل و شرکت خصوصی به تعهداتشان، این کار با سرعت بیشتری انجام شود.

رئیس کمیته امداد شهر امیریه خاطر نشان کرد: نصب این صفحه‌ها با هدف استفاده از انرژی خورشید، تولید برق، ایجاد منبع درآمد برای خانه‌ها، صرفه جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی برای تولید انرژی و استفاده از نعمت خدادادی ایجاد می‌شود.

۸۱۰ خانوار از بخش امیرآباد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند، بخش امیرآباد از توابع شهرستان دامغان و در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی این شهرستان قرار دارد.

۹۸۵۶/۶۱۰۳

خواندن خبر در سایت منبع

شرکتهای دانش بنیان تولید انرژی خورشیدی درقم را گسترش می‌دهند

ایرناخبرگزاری ایرنا
شرکتهای دانش بنیان تولید انرژی خورشیدی درقم را گسترش می‌دهند
قم - ایرنا - مدیر ارزیابی و نظارت صندوق پژوهش و فناوری کریمه و پژوهشگر حوزه اقتصاد، گفت: شرکت های دانش بنیان توانایی افزایش سطح بهره گیری از انرژی خورشیدی در قم را دارند و تولید انرژی های پاک در استان با مشارک آنها متحول می شود.

عسکری غلامزاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: قم به دلیل برخورداری از ۳۰۰ روز آفتابی در طول سال، ظرفیت بسیار خوبی برای استفاده از انرژی خورشیدی دارد و مسئولان استان در این رابطه جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی و همچنین احداث نیروگاه‌های انرژی خورشیدی را در دستور کار خود قرار دادند.

وی افزود: قم به دلیل موقعیت خاص جغرافیای، نه تنها می‌تواند انرژی برق مورد نیاز خود را از طریق انرژی خورشیدی تامین کند، بلکه می‌تواند در این زمینه به عنوان یک قطب صنعتی معرفی و سطح قابل توجهی از انرژی تولید شده در نیروگاه‌های خورشیدی خود را به استان‌های همجوار صادر و از این راه درآمد زایی مطلوبی را کسب کند.

وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای واردات پنل‌های خورشیدی و استقرار آن در استان پس از تحریم‌های ظالمانه دشمنان، ادامه داد: برای رفع این مشکل استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و خدمت لیزینگ می‌تواند بسیار موثر باشد و سطح تولید انرژی خورشیدی در قم را به میزان قابل توجهی گسترش دهد.

مدیر ارزیابی و نظارت صندوق پژوهش و فناوری کریمه همچنین در خصوص اهمیت بهره گیری از انرژی خورشیدی، گفت: استفاده از سوخت‌های فسیلی برای تولید انرژی در سال‌های اخیر علاوه بر صرف هزینه‌های سنگین، محیط زیست را هم با چالش‌های جدی مواجه کرده، به همین دلیل استفاده از انرژی‌های پاک همچون انرژی خورشیدی که بدون ایجاد آلودگی‌های محیط زیستی می‌تواند برق مورد نیاز بخش‌های مختلف را تامین کند، با الگو گرفتن از کشورهای پیشرفته جهان، مورد توجه مسئولان ملی و استانی ما قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که فرآیند تولید انرژی در ایران بیشتر وابسته به سوخت‌های فسیلی است و بهره گیری از انرژی‌های تجدید پذیر در کشور از سطح رشد قابل توجهی برخوردار نیست، افزود: البته در سال‌های اخیر استفاده از انرژی‌های برق آبی و هسته‌ای برای تولید برق مورد نیاز کشور، مورد توجه مسئولان قرار گرفته و طرح‌های خوبی در این زمینه اجرا شده است، اما به هرحال یکی از بهترین قابلیت‌های تولید انرژی در ایران، استفاده از انرژی خورشیدی به دلیل قرار گرفتن در موقعیت گرم و خشک زمین و داشتن روزهای آفتابی فراوان است.

وی ادامه داد: برای استفاده از انرژی خورشیدی تنها کافیست یک بار پنل‌های تولید انرژی خورشیدی در سطح نیروگاه‌های کوچک و بزرگ دایر شود، همچنین هزینه نگهداری این نیروگاه‌ها در مقایسه با نیروگاه هایی که با سوخت فسیلی کار می‌کنند، بسیار پایین‌تر است.

غلامزاده گفت: اختصاص اعتبار یکی از مهمترین پیش نیازهای استقرار نیروگاه‌های خورشیدی و تولید انرژی پاک از این منبع طبیعی است و کشور با سرمایه گذاری در آن می‌تواند، انرژی برق مورد نیاز خود را با استفاده از انرژی خورشیدی تامین کند.

۷۴۰۵/ ۶۱۳۳/

خواندن خبر در سایت منبع

۲۰۰۰ هکتار اراضی جدید استان سمنان برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی شناسایی شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
۲۰۰۰ هکتار اراضی جدید استان سمنان برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی شناسایی شد
معاون استاندار سمنان گفت: ۲ هزار هکتار از نقاط مختلف استان سمنان برای توسعه تولید انرژی برق خورشیدی در این استان شناسایی شده است.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، حشمت‌الله عسگری ظهر امروز در حاشیه جلسه کارگروه جذب سرمایه گذاری استان سمنان در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت توجه به بخش خصوصی برای توسعه امور زیربنایی کشور اظهار داشت: از این رو اراضی شناسایی شده برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی به سرمایه گذاران واگذار می‌شود.نیروگاه خورشیدی 100 کیلوواتی در استان لرستان افتتاح می‌شود160 کیلو وات پنل نیروگاه خورشیدی در استان بوشهر وارد مدار تولید شدبزرگترین پروژه نیروگاه خورشیدی جهان در عربستان متوقف شد

وی افزود: مجوز دو هزار هکتار اراضی شناسایی شده، برای راه اندازی انرژی خورشیدی بدون نام گرفته شده و در کمترین زمین ممکن در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌گیرد.

معاون هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان بیان کرد: امور مربوط به استعلام و بروکراسی اداری زمین‌های اجرای طرح تولید برق خورشیدی در راستای تسهیل در امور، قبل از واگذاری به متقاضی انجام می‌شود.

عسگری با بیان اینکه محدودیت در امکان اتصال شبکه برق به نیروگاه‌های برق خورشیدی در استان سمنان وجود دارد تصریح کرد: نقاط شناسایی شده بر اساس ظرفیت‌ها و دسترسی مطلوب به شبکه انتقال برق اجرایی شده است.

وی یکی از مصوبات جلسه کار گروه سرمایه گذارای در استان سمنان را توسعه انرژی‌های نو برشمرد و گفت: در گذشته، زمین‌های زیادی برای اجرای طرح تولید انرژی برق خورشیدی واگذار شده بود که مجریان طرح به دلایل مختلف پای کار نیامدند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری سمنان با اشاره به اینکه در این راستا باید نخستین اقدام برای سامان‌دهی زمین‌های واگذار شده در گذشته انجام شود خاطر نشان کرد: از این مجموع ۳۵۰ هکتار زمینی که تاریخ مجوز آن منقضی شده بود؛ خلع ید شدند و به مابقی مجریان طرح نیز اخطار داده شد تا ظرف مدت ۶ ماه طرح خود را اجرا کنند.

عسگری اظهار داشت: توسعه کشت گلخانه‌ای نیز با هدف بهینه سازی مصرف آب در استان سمنان در دستور کار قرار دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها