1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

افشای ابعاد جدید آتش‌سوزی مدرسه زاهدان

افشای ابعاد جدید «حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان»

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
افشای ابعاد جدید «حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان»
خبرگزاری میزان- اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد متاسفانه به دلیل عقب ماندگی‌های تاریخی استان هنوز قریب به هزار کلاس درس خشتی و گلی در استان وجود دارد که براساس اعلام سازمان نوسازی کشور مقرر است ظرف دو سال آینده تجدید بنا شوند.
افشای ابعاد جدید «حادثه آتش‌سوزی مدرسه زاهدان» - 0

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ پیرو مصاجبه اخیر میزان با علیم یارمحمدی نماینده زاهدان با عنوان «احضار وزیر/ واگذاری بخش قابل توجهی از مدارس سیستان و بلوچستان به آشنایان!/ مدرسه «اسوه حسنه» غیردولتی است/ هنوز مدارسی در زاهدان هستند که از خشت و گل ساخته شده‌اند»، اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان جوابیه‌ای به قرار زیر صادر کرد.با سلام و احترام

در پاسخ به مطلب مندرج در آن خبرگزاری تحت عنوان «احضار وزیر/ واگذاری بخش قابل توجهی از مدارس سیستان و بلوچستان به آشنایان/ مدرسه اسوه حسنه غیر دولتی است/ هنوز مدارسی در زاهدان هستند که از خشت و گل ساخته شده‌اند» جوابیه به منظور درج در آن خبرگزاری برای تنویر افکار عمومی به شرح ذیل به استحضار می‌رسد.

براساس قانون تاسیس مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش که به تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید رئیس جمهور محترم رسیده و به وزارت متبوع ابلاغ گردیده است مجوز، تاسیس به تمامی متقاضیانی که واجد شرایط مندرج در قانون فوق باشند اعطا می‌گردد و می‌توانند در امور تعلیم و تربیت مشارکت نمایند.

همچنین تعدادی از مدارس که مجری طرح خرید خدمات آموزشی هستند براساس اعتبار پیش‌بینی شده توسط مجلس شورای اسلامی براساس تعریف مشخص شده به صورت قرارداد یک ساله در اختیار موسسین بومی قرار گرفته است و جذب هرگونه نیرو با اولویت نیروی متخصص بومی انجام پذیرفته که تمامی مدارک و مستندات موجود می‌باشد.

در سال تحصیلی ۹۱-۹۰ مرکز پیش دبستانی غنچه‌های رحمت به نام آقای اسماعیل نوده (موسس) فعالیت خود را آغاز نموده است که با انتقال آن امتیاز به سرکار خانم ملکی و به درخواست ایشان در تابستان ۱۳۹۷ مرکز پیش دبستانی فوق (غنچه‌های رحمت) منحل و به این مدرسه تحت عنوان ابتدایی و پیش دبستانی اسوه حسنه فعالیت خویش را آغاز نموده است.

از آنجایی که فضا استیجاری بوده و با توجه به اتمام مهلت اجاره و به دلیل عدم تمدید آن توسط مالک، موسس قبل از کسب مجوز‌های لازم اقدام به جابجایی دانش‌آموزان به مکان جدید نموده است.

لازم به ذکر است فقط مکاتبه‌ای از طرف موسس با آموزش و پرورش ناحیه دو زاهدان که برای سیر مراحل اداری (استاندارد و نوسازی مدارس) ارسال شده است و هرگز این مکاتبه به معنای اجازه جابجایی دانش آموزان تلقی نمی‌گردد و در حقیقت موسس به صورت واضح تخلف نموده است.

در پاسخ به مطلب خشت و گلی بودن تعدادی از مدارس نیز باید به استحضار برسانیم علیرغم تمامی تلاش‌هایی که در طول سال‌های گذشته در زمینه توسعه فضا‌های آموزشی توسط دولت و خیرین اراجمند انجام شده، متاسفانه به دلیل عقب ماندگی‌های تاریخی استان هنوز قریب به هزار کلاس درس خشتی و گلی در استان وجود دارد که براساس اعلام سازمان نوسازی کشور مقرر است ظرف دو سال آینده تجدید بنا شوند.بیشتر بخوانید: نقض ۲ اصل مهم/ سرنوشت دختران زاهدان و شین‌آباد در انتظار بیش از ۳ میلیون دانش‌آموز؟به گزارش میزان، «علیم یارمحمدی» پیشتر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسیخبرگزاری میزان، در واکنش به حادثه «آتش‌سوزی در مدرسه پیش‌دبستانی و دبستان اسوه حسنه زاهدان»، اظهار کرد: بخش قابل توجهی از مدارس استان سیستان و بلوچستان طی سال‌های گذشته به افراد متقاضی که از بستگان و آشنایان مدیران آموزش و پرورش بودند، در قالب مدارس غیردولتی واگذار شده است و متاسفانه اصلا نظارتی بر این گروه از مدارس وجود نداشت.

وی با بیان اینکه مدرسه «اسوه حسنه» که اتفاق تلخ اخیر در آن روی داد و سه دانش آموز آن از دنیا رفتند، یک مدرسه غیردولتی در زاهدان است، گفت: هر آن پیش‌بینی وقوع حادثه در این مدارس محتمل بود و ما هم جندین بار به مسئولان آموزش و پرورش استان تذکر داده بودیم.

نماینده زاهدان در مجلس ادامه داد: آنچه مایه ناراحتی دوچندان است این نکته است که این مدرسه نسبت به مدارس دیگر زاهدان اعم از مدارس اجاره‌ای و دولتی وضعیت بهتری داشته و حداقل دارای ساختمان بوده است؛ درحالی که هنوز مدارسی در زاهدان هستند که از خشت و گل ساخته شده‌اند.

یارمحمدی با بیان اینکه سیستم گرمایشی استانداردی در مدرسه «اسوه حسنه» وجود نداشت، عنوان کرد: پیشرفت گازکشی در شهر زاهدان از سال قبل تا امروز هنوز به ۱۵ درصد نرسیده و مدرسه‌ای هم که این حادثه در آن روی داد گاز نداشت.

وی تاکید کرد: دلیل اصلی اتفاق تلخ اخیر در زاهدان، ضعف مدیریتی مدیران آموزش و پروش استان بود که تنها به دنبال حفظ میز و صندلی خودشان بودند.

یارمحمدی با بیان اینکه در هر کجای دنیا اگر این اتفاق تلخ رخ می‌داد، وزیر مربوطه با ذکر دلیل استعفا می‌داد، گفت: وزیر آموزش و پروش در حال حاضر جمعی را مسئول بررسی حادثه کرده تا به هیئت دولت گزارش دهند؛ گزارش به هیئت دولت چه فایده‌ای دارد؟ وزیر آموزش و پرورش باید به مجلس بیاید و پاسخگو باشد.

دختران مظلوم ما در آتش بی مسئولیتی و بی نظارتی دولتمردان سوختند

به گزارش میزان، حسینعلی شهریاری در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در واکنش به حادثه «آتش‌سوزی در مدرسه پیش‌دبستانی و دبستان اسوه حسنه زاهدان»، گفت: ما انتظار داشتیم با توجه به اتفاق ناگواری که روز گذشته در زاهدان رخ داد و در پی آن چهار نفر از دختران مظلوم و بی‌گناه دانش آموز در آتش سوختند، نائب رئیس مجلس مسائلی را مطرح می‌کردند.

وی با اشاره به بند ۳ اصل ۳ و اصل ۳۰ قانون اساسی گفت: طبق این اصول آموزش و پرورش تا سطوح متوسطه رایگان است، اما متاسفانه وظایف حاکمیتی را واگذار کرده ونظارتی هم نمی‌کنیم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: تقاضا داریم نائب رئیس مجلس دستوری بفرمایند تا کمیسیون «آموزش، تحقیقات و فناوری» مجلس تیمی را بررسی این حادثه به زاهدان اعزام کنند تا اگر به بخش دولتی وظایف می‌دهیم نظارتی بر آن هم داشته باشیم چراکه دختران مظلوم ما در آتش بی مسئولیتی و بی نظارتی دولتمردان سوختند.

شهریاری با اشاره به حادثه شین آباد نیز گفت: متاسفانه در آن حادثه هم تعدادی از دختران دانش آموز مورد آسیب قرار گرفنتد. با این حال دو نفر هم در حادثه زاهدان جانشان را از دست دادند و دو نفر دیگر هم در بخش آی سی یو هستند که تقاضا داریم نائب رئیس مجلس دستور پیگیری این مسائل را بدهند.

مسعود پزشکیان در ادامه و در واکنش به تذکر شهریاری گفت: از رئیس کمیسیون «آموزش، تحقیقات و فناوری» مجلس می‌خواهیم تا تیمی را برای بررسی این حادثه به منطقه اعزام کنند.

نائب رئیس مجلس افزود: اینگونه حوادث نشان می‌دهد که مجلس باید مقداری درباره مسائل آموزش وپرورش اهتمام بیشتری داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

نوسازی مدارس سیستان وبلوچستان ادعای برخی رسانه‌ها را تکذیب کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
نوسازی مدارس سیستان وبلوچستان ادعای برخی رسانه‌ها را تکذیب کرد
زاهدان - ایرنا - اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان در پی انتشار خبری مبنی بر فروش تجهیزات گرمایشی با آرم این سازمان در بازار آزاد ضمن تکذیب این خبر اطلاعیه ای در این رابطه صادر کرد.

به گزارش دریافتی روز سه شنبه ایرنا از اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان در این اطلاعیه آمده است: این اداره کل تاکنون هیچ گونه خرید پکیج دیواری نداشته است و به محض اطلاع از فروش پکیج‌های دیواری شرکت ایران رادیاتور که برروی بسته بندی آنها نام نوسازی مدارس این استان جعل گردیده است بهمراه نیروی انتظامی در مورخ ٢٥ آذر ماه ضمن حضور در فروشگاه توزیع کننده این پکیج‌ها صورت جلسه‌ای تنظیم و مراتب به مراجع نظارتی منعکس شده است.

در این اطلاعیه ذکر شده است: موضوع از طریق مراجع قضایی برای برخورد با سوء استفاده کنندگان از نام اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در حال پیگیری است.

۳۲۱۳**۶۰۸۱

خواندن خبر در سایت منبع

فروش تجهیزات نوسازی مدارس سیستان و بلوچستان؟! +عکس

تابناکخبرگزاری تابناک
فروش تجهیزات نوسازی مدارس سیستان و بلوچستان؟! +عکس

اخیرا در برخی از فروشگاه‌های شهر زاهدان پکیج‌های گرمایشی با آرم سازمان نوسازی مدارس سیستان و بلوچستان به فروش رسیده است!

به گزارش عصرهامون، فروش پکیج‌های گرمایشی در بازار آزاد آن هم با آرم سازمانی که متولی نوسازی مدارس استان می‌باشد در حالی صورت گرفته که چندی پیش ۴ دانش آموز بر اثر آتش سوزی چراغ نفتی در یکی از مدارس شهر زاهدان جان خود را از دست داده‌اند.

نکته جالب در این بین اینکه، پکیج‌های فروخته شده در بازار آزاد با آرم سازمان نوسازی مدارس به دست مشتریان رسیده است.

علی ای حال پس از این گاف بزرگ، تماس هایی با خریداران گرفته می‌شود و طی این تماس‌ها به آنها گفته می‌شود، «حاضریم کارتن خالی پکیج را در ازای پرداخت قیمت کامل آن از شما بخریم.»

فروش تجهیزات نوسازی مدارس سیستان و بلوچستان؟! +عکس - 6

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

زنده ماندن راننده موتور پس از تصادف وحشتناک با خودرو + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران22 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک خودرو در تایلند در سر پیچ با دیواره کنار جاده برخورد کرد و پس از آن به وسط اتوبان منحرف و پس از برخورد با یک موتورسیکلت چپ کرد. در این حادثه راننده موتور جان سالم به در برد. بیشتر بخوانید: عاقبت قرار گرفتن در نقطه کور تریلی + فیلمانتهای پیام/چپ کردن خودرو پس از تصادف با موتور + فیلم

اقدام فوری پدر مانع از آسیب دیدن کودک شد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران21 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، پدر یک بچه با اقدامی قهرمانانه توانست از آسیب رسیدن به سر فرزند خود جلوگیری کند. هنگامی که کودک خردسال این پدر مشغول بازی و پایین آمدن از مبل بود، ناگهان تعادل خود را از دست داد ولی قبل از اینکه با سر فرود بیاید، پدرش او را نجات داد. بیشتر بخوانید: سقوط دختربچه دو ساله از طبقه دوم ساختمان بر اثر اقدام دیوانه وار مربی مهد کودکانتهای پیام/

راننده پورشه کورس مرگ در اصفهان در زندان! / آنها خواهر و برادر بودند! + فیلم

رکنارکنا15 ساعت قبل
همچنین موضوع برخورد با مقصران تصادف جنجالی در خیابان کارگر اصفهان یکی از سوژه‌های ثبت شده در سامانه فارس من با عنوان «درخواست اشد مجازات برای دختر و پسر پورشه‌سوار اصفهانی» بوده است. فرمانده انتظامی شهرستان اصفهان گفت: پسر جوان راننده پورشه که گواهینامه نیز نداشته روز گذشته دستگیر و با حکم قضایی روانه زندان شد. محمدرضا خدادوست اظهار داشت: پلیس اجازه نمی‌دهد عده‌ای با دوردور کردن و کورس گذاشتن در خیابان‌ها نظم جامعه را به هم بریزند. وی با بیان این که پرونده راننده خاطی تحویل مراجع قضایی شده، ادامه داد: پسر جوان که گواهینامه نیز نداشته روز گذشته دستگیر و با حکم قضایی روانه زندان شد. خدادوست خاطرنشان کرد: خانمی که در تصویر حضور دارد خواهر راننده بوده و در رابطه با برخورد با وی منتظر دستور قضایی هستیم.

(ویدئو) اقدام وحشیانه زن ۲۵ ساله، جان پیرمرد را گرفت!

فراروفرارو19 ساعت قبل
در لاس وگاس آمریکا، پیرمردی بر اثر جراحات ناشی از یک درگیری جان باخت. بر اساس تصاویری که پلیس لاس وگاس از صحنه نزاع منتشر کرده، زن جوان ۲۵ ساله‌ای پس از جر و بحث با سایر مسافران، پیرمردی که او به آرامش دعوت کرده بود را به بیرون پرتاب کرد. پیرمرد پس از یک ماه در بیمارستان جان خود را از دست داد.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
او با اشاره به این که جمعیت، عامل سرمایه انسانی است: جمعیت دهان هایی برای خوردن نیستند بلکه دست هایی هستند برای کار کردن و مغزهایی هستند برای فکر کرد و جمعیت یکی از عوامل قدرت است و جمعیت از مبانی حفظ پرستیژ بین المللی و قدرت کشور است البته جمعیت باکیفیت. مشفق با اشاره به رابطه معکوس سطع توسعه با نرخ جمعیت گفت: اکنون مهاجرت هم نقش به سزایی در کاهش جمعیت دارد که باید به آن هم توجه کرد. این کارشناس گفت: باید بدون شتابزدگی و با گفتمان سازی مسائل جمعیتی را حل کنیم. محزون گفت: میزان رشد جمعیت به ۱٫۴ درصد رسیده است و با این روند در سال ۱۴۰۰ سهم جمعیت بالای ۶۰ سال از مرز ۱۰ درصد عبور خواهد کرد و با همین روند در سال ۱۴۳۰ به ۲۶ درصد خواهد رسید. مروتی گفت: باید فرهنگ سازی کنیم مردم الان بیشتر از ۲ فرزند نمی‌خواهند حتی اگر وضع اقتصادی شان بهتر شود.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
در شبکه‌های اجتماعی تصویری دست به دست می‌چرخید که نشان می‌داد مالک خودرو، پسری متولد سال ۱۳۷۱ است. تا آنجا که من خبر دارم، پدر راننده خبر نداشته که پسرش پورشه او را بیرون برده. آنگونه که ما شنیدیم وقتی که او خواب بوده، پسرش به طور مخفیانه پورشه او را بیرون می‌برد و تصادف می‌کند. یک خودروی پورشه متعلق به پدر دختر بوده و یک خودروی پورشه متعلق به پدر پسر. مادرش به «هفت‌صبح» می‌گوید از چهارشنبه شب که پسرش به خانه برنگشته تا روز جمعه از هیچ چیز خبر نداشته‌اند.

اخبار بیشتر