1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

سریع‌تر برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام کنید

اگر کارت ملی‌تان قدیمی است، از شنبه باطل می‌شود

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
اگر کارت ملی‌تان قدیمی است، از شنبه باطل می‌شود

به گزارش اصلاحات پرس، سیف‌الله ابوترابی گفت: براساس تصمیم سازمان ثبت‌احوال از روز شنبه (۸ دی ماه ۹۷) کارت ملی قدیمی که اعتبار آن تا پایان سال ۹۶ بوده است و این افراد نسبت به اخذ کارت ملی جدید خود اقدام کرده‌اند اما تا به امروز اقدامی برای دریافت کارت خود نکرده‌اند، سریال کارت ملی قدیمی آنها ابطال خواهد شد.

وی تصریح کرد: بر همین اساس تصمیم سازمان ثبت‌احوال هیچ تغییری نخواهد کرد ضمن اینکه در روزهای گذشته نیز اعلام شد این افراد به دفاتر پیشخوان یا اداره پست و یا ثبت احوال مراجعه و نسبت به دریافت کارت ملی هوشمند خود اقدام کنند.

ابوترابی گفت: کارت‌های ملی قدیمی این افراد از روز شنبه (۸ دی ماه) فاقد اعتبار خواهد بود و هیچ دستگاه و سازمانی نمی‌تواند نسبت به کارت ملی قدیمی آنها استعلامات لازم را اخذ کند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: در حال حاضر ۱۲ الی ۱۵ میلیون نفر واجد شرایط برای دریافت کارت ملی هوشمند در کشور هستند که انتظار می‌رود این افراد طی ۳ ماه پایانی سال ۹۷، نسبت به پیش ثبت‌نام و تکمیل مشخصات خود برای اخذ کارت ملی هوشمند اقدام کنند.

وی گفت: فرآیند ثبت‌نام این افراد در سامانه ثبت احوال به گونه‌ای طراحی شده است که با اقدام جهت ثبت‌نام مشکلی را در آینده درخصوص مراجعه به سازمان‌ها و دستگاه‌ها علیرغم نداشتن کارت ملی هوشمند نخواهند داشت.

منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

۲۰ درصد از جمعیت خلخال کارت ملی هوشمند ندارند

ایرناخبرگزاری ایرنا
۲۰ درصد از جمعیت خلخال کارت ملی هوشمند ندارند

سید عیسی کریم پور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس سرشماری سال ۹۵ از ۸۶ هزار و ۷۳۱ نفر جمعیت فعلی خلخال ۶۹ هزار و ۳۸۴ نفر کارت ملی هوشمند دریافت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه همکاری مردم منطقه سبب شده تا این شهرستان در اخذ کارت ملی هوشمند جزو شهرستان‌های برتر استان باشد، اظهار داشت: پنج دفتر ثابت پیشخوان دولت در خلخال، هشجین و کلور و ۲ دفتر سیار در ثبت نام افراد برای دریافت کارت ملی فعالیت می‌کنند.

او گفت: خدمات دولت با استفاده از کارت ملی هوشمند در ادارات دولتی و سازمان ‌ها ارائه خواهد شد و همه باید با استفاده از فرصت باقیمانده نسبت به دریافت کارت ملی هوشمند تا پایان امسال اقدام کنند.

کریم پور با اشاره به قدمت خلخال اظهار کرد: در این شهرستان نخستین سند هویتی به نام سید هادی خان علوی ۲۷ فروردین سال ۱۳۰۷ تنظیم و ثبت شده است.

وی همچنین به افزایش ازدواج و کاهش میزان طلاق در سال جاری نسبت به زمان مشابه سال قبل اشاره کرد و گفت: در این مدت پنج درصد ازدواج نسبت به سال افزایش و واقعه طلاق نیز ۶٫۶ درصد کاهش یافته است.

کریم پور افزود: گنجینه اسناد هویتی مشاهیر و مفاخر منطقه در نمایشگاه اداره ثبت احوال دایر شده و برای بازدید عموم آزاد است.

وی گفت: در این نمایشگاه اسناد هویتی شهدای هشت سال دفاع مقدس، علمای برجسته و روحانیون منطقه و نمایندگان مجلس از اولین دوره تاکنون بهمراه اسناد قدیمی در معرض دید قرار دارد.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد، از جمعیت ۸۶ هزار و ۷۳۱ نفری شهرستان خلخال ۴۳ هزار و ۷۹۱ نفر مرد و ۴۲ هزار و ۹۴۰ نفر زن هستند.

۷۱۱۹/۶۰۱۸

خواندن خبر در سایت منبع

۸۳ هزار خاشی کارت هوشمند ملی دریافت کردند

ایرناخبرگزاری ایرنا
۸۳ هزار خاشی کارت هوشمند ملی دریافت کردند

به گزارش ایرنا موسی شاولی بر روز سه شنبه در دیدار با فرماندار خاش بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۲ هزار ۹۲۶ مورد ولادت، ۲۸۹ مورد وفات، ۷۱۶ مورد ازدواج، ۱۱۶ مورد طلاق، حدود چهار هزار و ۸۰۰ تعویض شناسنامه و حدود ۱۵ هزار و ۷۰۰ کارت هوشمند ملی در ثبت احوال این شهرستان ثبت شده است.

وی بیان کرد: نام‌های محمد و محمدعمر، فاطمه و عایشه از ابتدای امسال تاکنون مورد توجه خانواده‌های خاشی بوده است.

رئیس ثبت احوال خاش گفت: ۳۹ درصد از جمعیت این شهرستان را افراد صفر تا ۱۴ سال، ۲۸٫۴ درصد را افراد ۱۵ تا ۲۹ سال، حدود ۳۰ درصد افراد ۳۰ تا ۶۴ سال و ۳٫۲ درصد را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل می‌دهند.

به گفته وی از ابتدای امسال تاکنون به پرونده حدود ۲۲۴ افراد فاقد شناسنامه در خاش رسیدگی شده است.

فرماندار شهرستان خاش نیز گفت: کار ثبت احوال هویت بخشی و حفظ حقوق شهروندی و حاکمیتی است.

حمیدالدین یوسفی بیان کرد: در ثبت احوال کارها با دقت و حساسیت بالا اجرایی و عملیاتی می‌شود.

وی ادامه داد: آمارهای به ثبت رسیده در ثبت احوال معیار و شاخص برتر در برنامه ریزی‌ها و در نهایت ارائه خدمات شایسته‌تر به مردم است.

فرماندار خاش گفت: بروز و کارآمد بودن اطلاعات و آمار در ثبت احوال به رشد شاخص‌های خدمت رسانی کمک می‌کند.

وی اهمیت همکاری اقشار مختلف مردم و دستگاههای اجرایی، علما، شوراها و دهیاران را برای ثبت به موقع و قانونی وقایع چهارگانه حیاتی خواستار شد.

یوسفی اظهار داشت: از مسئولان استانی و کشوری تقاضا داریم در مباحث تامین نیرو و تجهیزات سخت افزاری از ثبت احوال خاش حمایت کنند.

به گزارش ایرنا خاش از توابع سیستان و بلوچستان در ۱۸۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان واقع شده است.

۷۳۱۰**۳۲۱۳

خواندن خبر در سایت منبع

صدور کارت ملی هوشمند فقط تا پایان سال مهلت دارد

زومیتخبرگزاری زومیت
صدور کارت ملی هوشمند فقط تا پایان سال مهلت دارد

سیف الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرد طرح صدور کارت ملی هوشمند باید تا پایان سال ۹۷ براساس مصوبه‌ی هیأت وزیران به سرانجام رسیده و تعیین تکلیف شود. همچنین افرادی که در سال ۹۶ برای به دریافت کارت ملی هوشمند تقاضا داده‌اند و سازمان ثبت احوال نیز کارت آن‌ها را صادر کرده، باید نسبت به دریافت آن سریعا اقدام کنند.

به‌گفته‌ی وی حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هنوز کارت‌هایشان را دریافت نکرده‌اند. این افراد باید با مراجعه به مراکز ثبت احوال، دفاتر پست یا پیشخوان نسبت به دریافت کارت هوشمند خود اقدام کنند؛ چراکه سریال کارت نمونه قدیم این افراد در هفته‌ی آینده از سامانه حذف خواهد شد. سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت:

کارت‌های ملی نمونه قدیم که تاریخ اعتبارشان ماقبل سال ۹۷ است، براساس مصوبه‌ی هیأت وزیران تا پایان سال اعتبار دارد و از اوایل فروردین ۹۸ فاقد اعتبار خواهند شد. ساز و کار ثبت‌نام نیز به‌گونه‌ای پیش‌بینی شده است که در این سه ماهه‌ی پایانی سال ظرفیت تکمیل ثبت‌نام برای حدود ۱۲ میلیون نفر مهیا شود تا این افراد فروردین ماه سال ۹۸ دچار مشکل نشوند.

به گفته‌ی وی، سازمان ثبت احوال کارت‌های نمونه قدیمی را تمدید نخواهد کرد. همچنین در سامانه‌ی استعلام نیز به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که وقتی فردی تکمیل ثبت‌نام انجام داد، در زمره‌ی کسانی باشد که کارت هوشمند دریافت کرده است؛ درنتیجه این افراد از فروردین ۹۸ به بعد با مراجعه به ۲۰۰ هزار نقطه‌ای که به صورت برخط از سازمان ثبت احوال احراز هویت می‌کنند، مشکلی نخواهند داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

کارت ملی ۳۰ هزار کرمانشاهی آماده تحویل است

ایرناخبرگزاری ایرنا
کارت ملی ۳۰ هزار کرمانشاهی آماده تحویل است

علیرضا قبادی روز سه شنبه با حضور در دفتر خبرگزاری ایرنا مرکز کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگاران این مرکز اعلام کرد: سازمان ثبت احوال یک هفته فرصت برای دریافت کارت ملی به افرادی که سال ۹۶ درخواست صدور کارت ملی داده‌اند، گذاشته است.

او تاکید کرد که ادارات ثبت احوال، پست و دفاتر پیشخوان آمادگی تحویل کارت ملی را دارند و درخواست ما از مردم مراجعه هرچه سریعتر برای دریافت کارت هایشان است.

او این فرصت یک هفته‌ای برای تحویل کارت‌ها را به این معنی ندانست که بعد از یک هفته تحویل نمی‌شود اما توضیح داد که اگر افراد در این یک هفته کارت خود را دریافت نکنند، اطلاعات کارت قبلی آنها در سامانه ثبت احوال حذف می‌شود و سریال کارت قبلی که در دست افراد است و دستگاه‌های بهره بردار از آن استفاده می‌کنند حذف می‌شود و وقتی این سریال حذف شود هیچ دستگاهی به آنها خدمت نمی‌دهد.

او از متقاضیانی که کارت ملی خود را تاکنون دریافت نکرده‌اند خواست قبل از اینکه به مشکلی برخورد کنند، کارت‌ها را تحویل بگیرند.

وی اظهار داشت که به محض تحویل گرفتن کارت‌های جدید، سریال این کارت‌ها جایگزین سریال قبلی می‌شود و تا این سریال نباشد هیچ دستگاهی به آنها خدمت ارائه نمی‌دهد.

مدیرکل ثبت احوال کرمانشاه در ادامه این گفت و گو آماری هم در زمینه ثبت درخواست صدور کارت ملی در استان ارائه داد و گفت: تا پایان آبان امسال درخواست یک میلیون و ۲۱۶ هزار و ۸۹۸ نفر برای دریافت کارت ملی در سامانه ثبت احوال ثبت شده است.

به گفته قبادی، از این تعداد درخواست ثبت شده تا پایان آبان، یک میلیون و ۱۴۵ هزار و ۲۲۴ مورد کارت صادر شده که از این تعداد نیز یک میلیون و ۱۱۵ هزار و ۲۱۲ مورد کارت به مردم تحویل داده شده است.

وی تصریح کرد که ۷۱ هزار و ۶۷۴ فقره کارت ملی نیز در انتظار صدور است به این معنا که ثبت نام آنها تکمیل شده و در مرحله صدور کارت می‌باشد.

او به نکته‌ای در این ارتباط نیز اشاره کرد و گفت: یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر واجد شرایط دریافت کارت ملی در استان کرمانشاه هستند که تاکنون یک میلیون و ۲۱۶ هزار و ۸۹۸ نفر تکمیل ثبت نام کرده‌اند و درخواست آنها در سامانه ثبت شده اما جمعیتی حدود ۳۰۰ هزار نفر تاکنون مراجعه‌ای برای ثبت نام کارت ملی نداشته‌اند.

قبادی، از افرادی که تاکنون مراجعه‌ای برای ثبت نام دریافت کارت ملی در استان نداشته‌اند خواست هرچه سریعتر با مراجعه به دفاتر پیشخوان استان نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

وی به فعالیت ۳۵ دفتر پیشخوان شهری و روستایی در استان کرمانشاه برای ثبت نام کارت ملی اشاره کرد و گفت: از این تعداد ۱۵ دفتر در شهر کرمانشاه فعال است.

وی یادآوری کرد که دفاتر پیشخوان در استان ظرفیت ثبت نام روزانه چهار هزار نفر از متقاضیان کارت ملی را دارند.

** شناسنامه و کارت ملی را ودیعه نگذارید

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه در ادامه این گفت و گو به شهروندان هشدار داد از ودیعه گذاشتن شناسنامه و کارت شناسایی ملی تحت هر عنوان و به هر منظوری، خودداری کنند.

قبادی با یادآوری اینکه مطابق قانون، ودیعه گذاشتن اسناد هویتی نظیر شناسنامه و کارت ملی در هر مکانی برای صاحب شناسنامه و گیرنده آن جرم محسوب می‌شود، افزود: شهروندان موظف به حفظ اسناد هویتی هستند که سازمان و ادارات ثبت احوال کشور به عنوان سازمان و ارگانی حاکمیتی برای آنها صادر می‌کند.

وی گفت: بسیار دیده شده است که ودیعه گذاری این اسناد تابعیتی برای دارنده شناسنامه یا کارت ملی مشکلات زیادی به وجود آورده و مورد جعل و سوء استفاده قرار گرفته است به همین دلیل مردم باید نسبت به نگهداری، حفظ و حراست از اسناد هویتی خود نهایت دقت را داشته باشند تا هویت آنان توسط افراد سودجو مورد سرقت و سوء استفاده قرار نگیرد.

او با بیان اینکه اسناد هویتی وسیله شناسایی افراد هستند که به وسیله آنها می‌توانند هویت و تابعیت خود را ثابت و از حق خود دفاع کنند، تأکید کرد: برای حفظ این سند حاکمیتی مهم، مردم باید از ودیعه گذاشتن آن نزد دیگران اکیدا خودداری نمایند و کسبه و افراد نیز از گرو گرفتن شناسنامه یا کارت شناسایی ملی افراد به عنوان ودیعه جدا بپرهیزند.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه تصریح کرد: دستکاری در شناسنامه نیز جرم تلقی می‌شود و به منزله سعی در مخدوش نمودن هویت فردی و جعل سازی سند قانونی و رسمی است.

وی در مورد مفقودشدن اسناد هویتی نظیر شناسنامه گفت: افرادی که شناسنامه شان مفقود شده است، باید با در دست داشتن مدارکی که تعلق شناسنامه به آنها را احراز کند، به دفاتر پیشخوان و درصورت نبود دفاتر پیشخوان به ادارات ثبت احوال مراجعه و فرم اعلام فقدان را پر کرده همراه با مدارک تحویل دهند.

قبادی افزود: پس از گذشت یک ماه انتظار در صورت پیدا نشدن شناسنامه مفقودی، شناسنامه جدید صادر می‌شود.

وی تأکید کرد: کسانیکه یکی از اسناد هویتی شناسنامه یا کارت ملی خود را گم کرده‌اند، ابتدا به ادارات پست مراجعه و از آن طریق پیگیری نمایند سپس شماره ملی خود را به سیستم پیامک ثبت احوال به شماره ۰۹۳۸۱۰۰۱۰۰۰ ارسال کنند تا درصورتیکه یابنده، شناسنامه را به این اداره تحویل داد فورا به صاحب آن برگردانده شود.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۱۴ شهرستان، ۳۳ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا دارد.

۳۰۳۳/۸۰۶۶

خواندن خبر در سایت منبع

ایمیل خود را برای دریافت خبرنامه وارد کنید:

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران2 ساعت قبل
آرتمیسیای یکم؛ ملکه شهر هالیکارناس در سرزمین کاریا. حالا می‌خواست در جنوب آتن به مصاف نیروی دریایی یونان برود که در تنگه سالامیس گرفتار بود. او دختر لیگدامیس نخستین فرمانروای منسوب هخامنشیان در سرزمین کاریا بود و می‌دانست که خود و پدرش تخت پادشاهی را به لطف هخامنشیان به دست آورده‌اند. تنگه‌ای که در آن نیروی دریایی ایران وادار شد تا صفوف منظم خود را به هم زده و به ستون وارد آن شوند. نیروی دریایی ایران توان مقابله نداشت و راهی جز فرار برای آن‌ها باقی نمانده بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز33 دقیقه قبل
بدن برای مقابله با رادیکال‌های آزاد شروع به تولید مقادیری آنتی اکسیدان‌های موردنیاز می‌کند و فرد می‌تواند از طریق یک رژیم غذایی سالم، بخصوص میوه‌ها و سبزیجات رنگی، بقیه آنتی اکسیدان‌های لازم را دریافت کند. آنتی اکسیدان‌های معروف غذایی و منابع این ماده عبارتند از: • بتا کاروتن: هویج، کدو، سیب زمینی شیرین. • لوتئین: بیشتر سبزیجات سبز برگ سبز. • ویتامین C: انواع توت‌ها، پرتقال و دیگر مرکبات، طالبی، فلفل دلمه‌ای، کلم بروکلی، کلم، پاپایا، گوجه فرنگی. توت‌ها بیش از هر میوه دیگری دارای بالاترین میزان آنتی اکسیدان هستند.
ایرناایرنا9 ساعت قبل
به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، فردا در شهرستان سراب همه مدارس شهری و روستایی در تمامی مقاطع تحصیلی نوبت صبح تعطیل است. در منطقه مهربان نیز همه مدارس شهری و روستایی در تمامی دوره‌های تحصیلی، با یک ساعت تاخیر شروع به فعالیت می‌کنند. در منطقه چاراویماق همه مدارس روستایی در تمامی دوره‌های تحصیلی تعطیل است و تمامی مدارس شهری با یک ساعت تاخیر شروع به فعالیت خواهند کرد. در منطقه هریس همه مقاطع تحصیلی با یک ساعت تأخیر از ساعت ۹ شروع خواهد شد. مناطق مختلف آذربایجان شرقی از دشیب تاکنون شاهد بارش برف بوده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین9 ساعت قبل
به گزارش گروهجامعه خبرگزاری میزان، اداره آبفا بندر امام خمینی (ره) در اطلاعیه‌ای قطعی آب روز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه ۹۷ را اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع شهروندان گرامی بندرامام‌خمینی (ره) می‌رساند به علت تعمیر و شستشوی ترانسفورماتور تاسیسات آبرسانی در روز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه ۹۷ از ساعت ۱۲ الی ۱۵ پمپاژ آب شهر به مدت ۳ ساعت قطع می‌شود. ضمن عذرخواهی از محضر شهروندان عزیز و توصیه به مصرف بهینه این نعمت الهی، نسبت به ذخیره آب کافی اقدام فرمایید. انتهای پیام/
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد9 ساعت قبل
اکنون نیز ناسا اعلام کرد که ماموریت مریخ نورد آپورچونیتی پس از ۱۵ سال فعالیت، به پایان رسیده است. دانشمندان آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا پس از آنکه نتوانستند طی هفته‌های اخیر این مریخ نورد را احیا کنند، سرانجام ۱۳ فوریه اعلام کردند که آپورچونیتی برای همیشه خاموش شد. توماس زوربوچن، مدیر ارشد ماموریت علمی ناسا گفت: من در اینجا با حس قدردانی و تقدیر از تمامی دانشمندان باید بگویم که ماموریت مریخ نورد آپورچونیتی پس از ۱۵ سال به پایان رسیده است. مریخ نورد «آپورچونیتی» یا «فرصت» (Opportunity) که در سال ۲۰۰۴ میلادی توسط آژانس فضایی آمریکا به مریخ فرستاده شد، آزمایشگاه سیاری بود که وظیفه‌اش کاوش سطح این سیاره بود. اکنون نیز با وجود تلاش‌های فراوان دانشمندان، در ماه‌های اخیر آنها موفق به احیای فرصت نشدند و سرانجام این ماموریت پس از ۱۵ سال پایان یافت.

نظرها

اخبار بیشتر