1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

عمران شهری در بم ۱۵ سال پس از زلزله

کانکس نشینی در بم ادامه دارد/ مرگ ۲۶ هزار نفر در ۱۰ ثانیه

مهرخبرگزاری مهر

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: ۱۵ سال از زمین لرزه بم گذشته و جشن پایان بازسازی این شهر هم برگزار شد اما غم‌های مردم این شهر پایان ندارد، دیرکرد و اقساط وامهای پرداخت نشده، عمران شهری، خانه‌های نیمه ساخته، حاشیه نشینی، کانکس نشینی و خانه‌های بی آب، سینمای تعطیل و پروژه‌های نیمه تمام و ارگی که هنوز بازسازی نشده بخشی از مشکلات این شهر است.

اما مهمترین مشکل مردم بم صدمات روحی و روانی است که هم اکنون بهزیستی کرمان از آن به عنوان زمین لرزه خاموش یاد می‌کند که البته هیچ چاره‌ای برای آن اندیشیده نشده است.

پنجم دیماه سال ۸۲ بود که زمین لرزه‌ای ۶٫۵ ریشتری ساعت ۵ و ۲۶ دقیقه صبح بم را تکان داد در چند ثانیه بیش از ۲۶ هزار نفر از مردم این شهر جان باختند اما آمار غیررسمی و ابعاد قبرستان این شهر نشان می‌دهد تعداد جان باختگان به مراتب بیشتر بوده، هزاران نفر زخمی شدند و ۹۰ درصد شهر ویران شد. هزاران کودک یتیم، هزاران زن بی خانمان و صدها نفر قطع عضو یا قطع نخاع شدند.

کانکس نشینی در بم ادامه دارد/ مرگ ۲۶ هزار نفر در ۱۰ ثانیه - 6

از آن زمان سال‌ها می‌گذرد و همه می‌گویند بازسازی بم تمام شده و این شهر در مقابل زمین لرزه مقاوم است اما کسی نمی‌گوید که شهر دقیقا بر روی همان گسلی ساخته شد که جان هزاران نفر را گرفت.

اینکه چرا چنین اشتباه سهمگینی در زمان بازسازی این شهر روی داد و هم اکنون صدها خانه دقیقا روی خط گسل قرار گرفته‌اند را مسئولان وقت بازسازی این شهر باید پاسخ بدهند اما اینکه چرا هنوز مشکلات مردم پا برجامانده است را مسئولان فعلی به گردن گذشته‌ها می‌اندازند و مسئولان گذشته هم پاسخگو نیستند.

هنوز شهرکهای حاشیه‌ای این شهر کانکس نشین هستند و کانکسها در شهر هم دیده می‌شوند، به گفته مسئولان محلی به خصوص رئیس شورای شهر بم برخی از مردم این شهر هنوز در کانکس زندگی می‌کنند.

عمران شهری مشکل دارد و کوچه‌های خاکی را به سادگی می‌توان در بم وبروات دید، در بروات شهرکی وجود دارد که با گذشت سالها از ساختش آب ندارد.

شاید تعجب کنید که هنوز در برخی از مکانهای شهر بم آوار زمین لرزه پا برجاست.

امروز صبح مردم این شهر باز هم در قبرستان ۳۰ هزار نفری بم بر سرمزارهایی حضور یافتند که گاه بر روی سنگهای قبر به هم پیوسته‌اش نام ۲۰ نفر از اعضای یک خانواده نوشته شده است.

کانکس نشینی در بم ادامه دارد/ مرگ ۲۶ هزار نفر در ۱۰ ثانیه - 16

اینجا شهری است که بعد از ۵ دی ماه ۸۲ از برخی از خانواده‌ها دیگر اثری برجای نمانده است.

امسال برای نخستین بار معاون عمرانی استاندار کرمان و نماینده این شهر در مجلس شورای اسلامی از اتمام بازسازی این شهر انتقاد کردند و گفتند نباید جشن بازسازی این شهر برگزار می‌شد.

یکی از مهمترین مشکلاتی که مردم این شهر با آن مواجه هستند، عدم بخشودگی بدهی‌های بانکی مردم این شهر قبل از زمین لرزه است.

مردمی که تمام زندگی خود را از دست دادند و هیچ منبع درآمدی نداشتند دقیقا از زمان بروز زمین لرزه زیر دین بانکهای مختلف رفتند.

در تاریخ ۱۴ اسفند سال ۹۳ این خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت در رسانه‌های منتشر شد «جریمه خسارت تاخیر متعلق به تسهیلات پرداختی معوق بانک‌ها به آسیب دیدگان ناشی از زلزله شهرستان بم که قبل از وقوع زلزله اعطا شده است با موافقت بانک عامل مربوط، بخشوده و اصل تسهیلات اعطایی یاد شده در اقساط بلند مدت (حداکثر پنج ساله) توسط وام گیرندگان و یا وراث قانونی آن‌ها پرداخت می‌شود.«

اما این مصوبه هرگز اجرا نشد و مردم بعد از سالها از زمین لرزه با معوقات سنگین بانکی مواجه هستند و نمی‌توانند از تسهیلات بانکی به خصوص در بخش کشاورزی و عمرانی استفاده کنند.

کانکس نشینی در بم ادامه دارد/ مرگ ۲۶ هزار نفر در ۱۰ ثانیه - 25

استاندار کرمان در این خصوص روز گذشته گفت: مردم بم به دلیل معوقات بانکی مربوط به قبل از زلزله سال ۸۲ قادر به دریافت تسهیلات بانکی نیستند و در این خصوص باید چاره اندیشی شود.

اما گویا با وجود تمام این درخواستها بانکهای قصدی برای استهمال این معوقات بانکی ندارند. حتی خبرهایی از پیگیری مجدانه بانکها برای وصول این معوقات در قالب یک کارگروه تحت عنوان پیگیری معوقات بانکی هم منتشر شده است.

بم هر چند سرش را از میانه آورها بلند کرده است اما هنوز هم هزاران کار بر زمین مانده در این شهر وجود دارد، کافیست به ارگ قدیم بم نگاه کنید ارگی که بعد از ۱۵ سال از زمین لرزه هنوز هم تکمیل نشده و آوارهای ناشی از زمین لرزه در آن دیده می‌شود.

هر چند میراث فرهنگی اعلام کرده بخشی از ارگ را برای اینکه در تاریخش ثبت شود را مرمت نمی‌کند اما کمتر کسی این حرف را قبول می‌کند و همه انتظار دارند تصمیم گیری‌های بی تدبیر این چنینی کنار گذاشته شود و ارگ بم به صورت کامل مرمت شود.

نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی نیز از جمله افرادی است که از مسئولان اجرایی می‌خواهد به مشکلات و مسائل شهر بم رسیدگی شود.

کانکس نشینی در بم ادامه دارد/ مرگ ۲۶ هزار نفر در ۱۰ ثانیه - 34

حبیب اله نیکزادی در گفتگو با مهر خواستار اختصاص اعتبار مورد نیاز این شهر برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام عمرانی شد و بیان داشت: باید اعتبار مورد نیاز برای اتمام بازسازی در این شهر انجام شود چون هنوز بسیاری از کارها بر زمین مانده اما اعتباری برای بازسازی اختصاص نیافته است.

وی با انتقاد از اعلام پایان بازسازی شهر گفت: این امر سبب شده اعتبارات بازسازی عملا متوقف شود در حالیکه هنوز در شهر کارهای زیادی است که بر زمین مانده است.

وی همچنین یکی از افرادی است که از ساخت این شهر بر روی گسل این شهر انتقاد دارد و می‌گوید: باید هر چه سریعتر ساخت و ساز را در محدوده گسلها متوقف و اصلاحاتی در این زمینه انجام دهیم تا در صورت بروز زمین لرزه مجدد در شهر شاهد خسارت جانی و مالی نباشیم.

وی در ادامه از عدم بخشودگی و حل مشکل معوقات مردم شهر بم انتقاد کرد و بیان داشت: مردم عملا با وجود این موعوقات نمی‌توانند از تسهیلات بانکی استفاده کنند که این امر در بخش عمرانی و کشاورزی مشکل ساز شده است.

معاون عمرانی استاندار کرمان نیز با انتقاد از اعلام اتمام بازسازی شهر بم می‌گوید: ما باید این حقیقت را قبول کنیم که استان کرمان زلزله خیز است و باید تمام نقاط استان مقاوم سازی شود که اقدامات خوبی نیز در این راستا انجام شده که باید تکمیل شود.

مصطفی آیت اللهی موسوی افزود: در این زمین لرزه ۶۴۵ میلیارد تومان خسارت به بار آمد در حالیکه با صرف بخشی از این هزینه می‌شد جلوی بسیاری از خسارتها را گرفت.

کانکس نشینی در بم ادامه دارد/ مرگ ۲۶ هزار نفر در ۱۰ ثانیه - 43

وی زمین لرزه بم را زلزله عمومی و افقی دانست و گفت: همین امر موجب خسارتهای زیاد در این حادثه شد اما در خصوص روند بازسازی بم باید بررسیهای دقیق‌تری انجام شود هر چند که این بازسازی کار بزرگی در سطح بین المللی بود.

معاون استاندار کرمان با اشاره به مشکلاتی که در این شهر وجود دارد گفت: باید اقدامات لازم برای حل مشکلات این شهر از جمله تعیین تکلیف معوقات بانکی که موجب بروز مشکلاتی برای مردم شده انجام شود.

امروز بعد از ۱۵ سال مردم خونگرم، مهربان اما داغدیده بم همچنان با صلابت سعی دارند شهرشان را بسازند شهری مملو از نخلستانهای سر به فلک کشیده که عطر نخلستانهایش همه جا پیچیده است و سایه درختان مرکباتش و گلهای رنگارنگ گرمسیری شهر فضای صمیمی این شهر ناتمام را دلنشین کرده است.

مردم این شهر هر چند خاطره و بغض همیشگی شان در چشمانشان دیده می‌شود اما هیچ وقت در مقابل سختی‌ها سرخم نکرده‌اند و هنوز هم صداهای سازها و حنجره‌های طلایشان از هر کوی و برزن شنیده می‌شود، هر چند در چنین روزی ایرج بسطامی زیر آوار این زلزله جان باخت اما امروز هم بار دیگر تصنیف‌های مشهور ایرج بسطامی از بلند گوهای این شهر به گوش می‌رسد.

خواندن خبر در سایت منبع

کرمان| ساخت و سازها در بم بر روی حریم گسل‌ها انجام شده است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کرمان| ساخت و سازها در بم بر روی حریم گسل‌ها انجام شده است

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بم، حبیب‌الله نیکزادی‌پناه صبح امروز در همایش گرامیداشت پانزدهمین سالگرد زلزله بم با رویکرد ارتقاء تاب‌آوری استان کرمان که با حضور نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و جمعی از مسئولان کشوری و استانی و شهرستانی در محل ارگ قدیم بم برگزار شد اظهار داشت: هزینه پیشگیری از حوادث در نقاط حادثه‌خیز و زلزله‌خیز از بعد مادی و البته روانی و نجات جان انسان‌ها و غیره به نفع دولت است.

وی با بیان اینکه هر زمان که اتفاق ناگواری در گوشه‌ای از کشور می‌افتد تنها برای بازسازی شهر و ساختمان‌ها تلاش می‌کنیم افزود: متاسفانه در این گونه حوادث به بازتوانی مردم از بعد روحی و روانی توجه نمی‌شود.

نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تالمات و مشکلات روحی و روانی زلزله بم بعد از گذشت ۱۵ سال با شدتی بیشتر از گذشته در بین مردم قابل مشاهده است گفت: باید همزمان با بازسازی بناها برای بازسازی روحیه مردم هم تلاش می‌کردیم تا امروز مردم ما کمتر دچار خسران شوند.

وی با بیان اینکه بعد از زلزله باید گروه‌های ویژه حریم گسل‌ها را شناسایی می‌کرند تا در این حریم دیگر خانه‌سازی انجام نشود افزود: متاسفانه این اتفاق انجام نشد و همچنان خانه‌ها بر روی حریم گسل ساخته شد.کرمان| وام‌های قبل از زلزله بم هنوز تعیین تکلیف نشده استکرمان| امدادرسانی زلزله بم مدیریت سازمانی خوبی نداشتکرمان| بم از بازسازی تا واقعیت؛ بازتوانی روحیه مردم در بم مغفول مانده است

نیکزادی‌پناه با اشاره به اینکه نیاز است توسط پژوهشگران زلزله حریم گسل‌ها مشخص شود تا در این محدوده‌ها ساخت و ساز صورت نگیرد بیان کرد: به تازگی گروهی برای شناسایی حریم گسل‌ها به بم آمدند تا با انجام کار مطالعاتی از سکونت مردم در حریم گسل‌ها جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه خیلی از بناها در بم بعد از زلزله دوباره در محدوده گسل ساخته شده افزود: باید نظارت بر ساخت و ساز جدی گرفته شود و گرنه آسیب خواهیم دید.

نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود بازمانده‌های زلزله و آوار در بم و کوچه‌های خاکی گفت: متاسفانه عملیات بازسازی در بم تمام اعلام شده و چند سال است که کمکی برای اتمام عملیات خاکبرداری و ترمیم نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد

خبرگزاری ایرنا: پنجم دی ۱۳۸۲- زمین لرزه‌ای به بزرگی ۶/۳ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر)، شهرستان بم و حوالی آن در ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان را لرزاند. بر اساس آمار رسمی تعداد جان باختگان این زلزله ۲۶ هزار و ۲۷۱ نفر اعلام شد.

۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد - 1۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد - 3۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد - 4۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد - 5۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد - 6۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد - 7۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد - 8۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد - 10۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد - 11۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد - 12۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد - 13۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد - 14۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد - 15۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد - 16۵ دی ۱۳۸۲، وقتی زلزله بم را زیر و رو کرد - 17

خواندن خبر در سایت منبع

بم، همچنان سرزنده است

ایرناخبرگزاری ایرنا
بم، همچنان سرزنده است

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی استانداری کرمان، محمدجواد فدائی در پیامی یاد و خاطره جان باختگان زلزله بم را گرامیداشت و افزود: ۱۵ سال از زلزله دلخراش بم گذشته زلزله‌ای که هزاران تن از هموطنان سختکوش، مهربان و عزیزمان را از ما گرفت.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره جان باختگان زلزله بم اظهار داشت: ما در کنار مردم بم هستیم و تلاش می‌کنیم، این شهر همچنان استوار، سرزنده و مقاوم به عنوان دارالصابرین بر تارک ایران اسلامی بدرخشد.

استاندار کرمان ادامه داد: ۱۵ سال از آن حادثه تلخ می‌گذرد و بم، به فرموده مقام معظم رهبری از میان ویرانه‌ها، با عزت و افتخار و استحکام، سر بلند کرده است.

وی گفت: بم همچون نخل‌های سخاوتمند و ارگ شکوهمندش، بالنده‌تر و استوارتر از گذشته با مردمانی امیدوار و صمیمی و در فضایی همدلانه بین مردم و مسئولان پابرجا مانده تا الگویی برای تدبیر و امید، توسعه و پیشرفت باشد.

فدائی تصریح کرد: امروز در باغ و بوستان تلاش، امید و همدلی در بم، آبادانی، ماندگاری و سرزندگی به بار نشسته است.

وی گفت: زلزله بم در کنار همه تلخی‌ها و از دست دادن‌ها، پر از صحنه‌های ایثار، یاری، امید و اراده بود.

استاندار کرمان افزود: درس‌های زلزله بم را در همه ابعاد باید جدی گرفت و در روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی و بر استفاده از روش‌های علمی در ساخت و سازها، برنامه محوری، نگاه کارشناسانه، وجدان کاری و آمادگی دائمی در برابر حوادث و بحران‌ها تاکید کرد.

وی اظهار داشت: اینجانب به عنوان استاندار کرمان با گرامیداشت یاد و خاطره جان باختگان زلزله بم با تمام وجود و با همت مسئولان استان در کنار مردم خوب بم و شرق استان کرمان هستم.

وی افزود: از هیچ تلاشی برای رفع مشکلات مردم خوب و شریف بم فروگذار نخواهم کرد و برای مردم عزیز بم از درگاه خداوند متعال سلامتی و بهروزی مسالت می‌نمایم.

خواندن خبر در سایت منبع

کرمان| عمران شهری در بم بلاتکلیف مانده است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کرمان| عمران شهری در بم بلاتکلیف مانده است

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بم، هادی شهسوارپور صبح امروز در همایش گرامیداشت پانزدهمین سالگرد زلزله بم با رویکرد ارتقاء تاب‌آوری استان کرمان که با حضور نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و جمعی از مسئولان کشوری و استانی و شهرستانی در محل ارگ قدیم بم برگزار شد با بیان اینکه بم فراز و نشیب‌های زیادی پس از زلزله طی کرده است و امروز اقدامات انجام شده در بم نیازمند بازنگری و بررسی مجدد است اظهار داشت: خوشبختانه امروز بیش از ۸۰ درصد ارگ تاریخی بم بازسازی شده است.

وی با بیان اینکه امروز از دل ویرانه‌های بم شهری مستحکم ساخته شده گفت: هر چند کارهای بزرگی در بم انجام شده است اما در شرایطی که امروز بر بم حکمفرماست نیاز به توجه بیشتر مسئولان داریم.

فرماندار بم با اشاره به اهمیت توسعه صنعت گردشگری در بم افزود: باغ شهر بم ثبت میراث جهانی شده و وظیفه داریم این شهر را حفظ کنیم و در این راستا نیازمند توسعه و الحاق جایگاه‌هایی هستیم در حالی‌ که راه‌های روستایی شهرستان نیازمند نگاه ویژه هستند و هنوز خیلی از روستاهای ما راه آسفالته ندارند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس سرشماری سال ۹۵ بم ۱۲۵ هزار نفر جمعیت دارد گفت: به واسطه جایگاه بم امکان مهاجرپذیری این شهر زیاد است و باید به امکانات و جایگاه این شهر و مسائل مورد نیاز مردم در این منطقه توجه شود.کرمان| وام‌های قبل از زلزله بم هنوز تعیین تکلیف نشده استکرمان| اجازه ندادیم تحریم‌ها فعالیت شرکت خودروسازان بم را متوقف کندکرمان| همایش گرامیداشت پانزدهمین سالگرد زلزله بم برگزار شد

شهسوارپور با بیان اینکه طرح جامع و بازآفرینی شهری، ساماندهی بافت فرسوده شهری و توجه ویژه به سیما و منظری شهری ضرورت دارد عنوان کرد: هنوز یادگارهایی از زلزله در سطح شهر باقی مانده و نباید این ذهنیت وجود داشته باشد که بم ساخته شده و نیازی به چیزی ندارد.

وی با بیان اینکه به تالمات روحی، روانی و اجتماعی در بم پس از زلزله توجه کافی نشده است و امروز باید نتایج این اتفاق و آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن در بم بررسی شود گفت: متاسفانه عمران شهری بعد از زلزله در بم بلاتکلیف مانده است.

وی به وجود ۳۶ هزار دانش‌آموز در بم اشاره کرد و گفت: وجود ۱۷ مدرسه کانکسی در شهر بم و ۳۲ مدرسه غیرمستحکم در شهرستان جای تامل دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

بم مجددا روی گسل بنا شد

اسکانخبرگزاری اسکان
بم مجددا روی گسل بنا شد

اسکان نيوز: حبیب‌اله نیکزادی، نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس امروز پنجم دی ماه در همایش گرامیداشت پانزدهمین سالگرد زلزله بم با رویکرد ارتقا تاب‌آوری استان کرمان، اظهار کرد: این ارزش را دارد در نقاط حادثه‌خیز و زلزله‌خیز برای پیشگیری تلاش کرد تا در زمان حادثه دچار خسران نشویم زیرا از نظر هزینه نیز به نفع دولت است.

وی افزود: هر زمان اتفاقی در گوشه‌ای از کشور می‌افتد، برای بازسازی شهر و ساختمان‌ها خیلی تلاش می‌کنیم اما برای بازتوانی مردم توجه نمی‌شود بعد از گذشت ۱۵ سال از زلزله بم آثار زلزله هنوز مردم بم را با شدتی بیش از گذشته با تالمات روحی، مشکلات روحی و روانی می‌بینیم.

نیکزادی تصریح کرد: نیاز است همزمان با ساخت ساختمان بازسازی روحیه مردم را انجام بدهیم تا مردم دچار خسران کمتری شوند. امروز مردم ما (بم) بیشترین آمار مراجعه به درمانگاه و بیمارستان دارند که هزینه بسیار زیادی را تحمیل می‌کند.

نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس در ادامه گفت: نیاز است توسط پژوهشگران زلزله، حریم گسل‌ها مشخص شود تا در این محدوده‌ها ساخت‌وساز صورت نگیرد.

وی افزود: متاسفانه خیلی از بناها در بم بعد از زلزله دوباره در محدوده گسل ساخته شده و باید نظارت بر ساخت‌وساز به جد گرفته شود که در این زمینه کار جدی گرفته نمی‌شود و قطعا آسیب خواهیم دید.

نیکزادی تصریح کرد: باید بتوانیم در بازه زمانی خیلی کوتاه شهرها را بسازیم و تا شهری کامل ساخته نشده، عملیات بازسازی تمام شده اعلام نشود و در بم این امر اتفاق افتاده و در حالی که هنوز خیلی از قسمت‌های شهر ما با بازمانده‌های زلزله و آوار مواجه و کوچه‌های ما خاکی است، عملیات بازسازی تمام اعلام شده و چند سال است که کمکی برای اتمام عملیات خاکبرداری و ترمیم داده نشده است.

وی بیان کرد: بم یکی از شهرهای منحصربه فرد ایران است و زیبا نیست در گوشه و کنار این شهر بعد از ۱۵ سال بقایای زلزله را شاهد باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

کرمان| همایش گرامیداشت پانزدهمین سالگرد زلزله بم برگزار شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کرمان| همایش گرامیداشت پانزدهمین سالگرد زلزله بم برگزار شد

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بم، همایش گرامیداشت پانزدهمین سالگرد زلزله بم با رویکرد ارتقاء تاب‌آوری استان کرمان صبح امروز با حضور نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، نیکزادی‌پناه نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی، پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر کشور، آیت‌الهی‌موسوی معاون عمرانی استاندار کرمان و جمعی از مسئولان کشوری و استانی و شهرستانی در محل ارگ قدیم بم برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام قاسم دانشی امام جمعه بم با بیان اینکه کارهای بسیاری بعد از زلزله در بم انجام شده است اظهار داشت: شهر بم کاملا ویران شده بود اما با همت هموطنان، همه دولتمردان و البته عنایت ویژه مقام معظم رهبری امروز بم ساخته و به نماد افتخاری برای کشور ما تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینکه بعد از زلزله، مقام معظم رهبری سه مرتبه به شهرستان بم سفر کردند و از نزدیک با مردم دیدار داشتند افزود: رهبر معظم انقلاب شهرستان بم را دارالصابرین نامیدند، امروز شهر بم علاوه بر دارلصابرین، دارالشاکرین هم نام دارد و ما شکرگزار خداوند هستیم.

امام جمعه بم با اشاره به اینکه بازسازی در بم تمام نشده است تصریح کرد: متاسفانه عمران شهری بم همچنان مانده است و دولت باید اتمام بازسازی در بم را مد نظر قرار دهد.103 زلزله امسال در گیلان اتفاق افتاد11 مانور زلزله در خراسان جنوبی برگزار می‌شودپایان انتظار مردم زلزله زده سرپل ذهاب با بازسازی بیمارستان تخریب شده

وی با اشاره به وجود مدارس کانکسی در بم گفت: برطرف کردن مشکلات و کاستی‌ها در بم خارج از توان شهرداری است و عزم ملی می‌طلبد.

دانشی با بیان اینکه مسجد جامع بم و ساختمان‌های ماندگار دیگری وجود دارد که از نظر استحکام و مسائل فنی قابل توجه است و هنوز مستحکم مانده‌اند خاطر نشان کرد: در زلزله برای آنها اتفاقی نیفتاده است.

خواندن خبر در سایت منبع

ساخت بیش از ۸۰ درصد شهر بم ۱۵ سال بعد از زلزله

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ساخت بیش از ۸۰ درصد شهر بم ۱۵ سال بعد از زلزله

هادی شهسوارپور فرماندار بم در همایش گرامیداشت پانزدهمین سالگرد زلزله بم با رویکرد ارتقاء تاب آوری استان کرمان گفت: بم بعد از زلزله سال ۸۲ فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته و نیازمند بازنگری و بررسی مجدد است.

وی افزود: بم جایگاهی است که امکان مهاجرپذیری زیای دارد و باید به امکانات و جایگاه این شهر و مسائل مورد نیاز مردم توجه شود.

وی بیان کرد: باغ شهر بم ثبت میراث جهانی شده و وظیفه داریم این شهر را حفظ کنیم.

وی افزود: ارگ بم در زلزله بیش از ۸۰ درصد تخریب شده بود و امروز این بنا بیش از ۸۰ درصد ساخته شده و با زحمات همه دولتمردان و هموطنان از دل ویرانه‌ها شهری مستحکم در بم ساخته شده است.

شهسوارپور تصریح کرد: هنوز یادگار زلزله در سطح شهر باقی مانده و مسوولان باید کمک کنند تا بتوانیم این خلاء‌ها را پر کرده و کار ادامه یابد و طرح جامع و بازآفرینی شهری، ساماندهی بافت فرسوده شهری و بازآفرینی شهری و توجه ویژه به سیما و منظری شهری ضرورت دارد.

فرماندار بم گفت: جمعیت بم قبل از زلزله سال ۸۲ تعداد ۹۰ هزار نفر بود که بیش از یک سوم جمعیت در زلزله از دست رفت و اکنون بم مطابق سرشماری سال ۹۵ تعداد ۱۲۵ هزار نفر جمعیت دارد.

وی با اشاره به اینکه اگر بخواهد باغ شهر بم حفظ شود، نیازمند توسعه و الحاق جایگاه هایی در این راستاست، عنوان کرد: راه‌های روستایی شهرستان نیازمند نگاه ویژه هستند و هنوز خیلی از روستاهای ما راه آسفالته ندارند.

فرماندار بم بیان کرد: بعد از زلزله حدود ۲۰ هزار دانش آموز در بم داشتیم و اکنون ۳۶ هزار دانش آموز داریم در حالی که هنوز ۱۷ مدرسه کانکسی در شهر بم و ۳۲ مدرسه غیرمستحکم در شهرستان وجود دارد.

حجت الاسلام قاسم دانشی امام جمعه بم نیز در این همایش گفت: متاسفانه بحث عمران شهری بم همچنان مانده است و مدارس کانکسی و دیگر مسائل از کم و کاستی‌های بم است که خارج از توان شهرداری بم است و عزم ملی می‌طلبد.

حجت الاسلام قاسم دانشی افزود: کارهای بسیار بزرگی بعد از زلزله در بم انجام شده و بم نماد افتخاری برای کشور ماست که شهری که کاملا ویران شده بود، با همت ملت عزیز، همه دولتمردان و عنایت ویژه مقام معظم رهبری که سه بار به شهر بم سفر کردند، ساخته شد.

وی با تاکید بر توجه به مشکلات بم و تلاش برای رفع آنها افزود: بم دار الشاکرین است که راضی به رضای خداوند هستیم و کارهای زیادی در بم انجام شده و از رییس جمهور درخواست داریم که تکمله کار را در بم انجام بدهند و این افتخار را به نام دولت تدبیر و امید ثبت نمایند.

امام جمعه بم با اشاره به اینکه باید به مسائل فنی و استحکام بنا توجه کرد، گفت: مسجد جامع بم و ساختمان‌های ماندگار دیگری وجود دارد که از نظر استحکام و مسائل فنی قابل توجه است و هنوز مستحکم مانده‌اند و در زلزله برای آنها اتفاقی نیفتاده است.

دانشی تصریح کرد: متاسفانه بحث عمران شهری بم همچنان مانده است و مدارس کانکسی و دیگر مسائل از کم و کاستی‌های بم است که خارج از توان شهرداری بم است و عزم ملی می‌طلبد.

همایش گرامیداشت پانزدهمین سالگرد زلزله بم با رویکرد ارتقاء تاب آوری استان کرمان اکنون در محل رگ قدیم در حل برگزاریست.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
زن ۳۹ ساله درخواست بارداری از شوهر مرده‌اش را به دادگاه فرستاد. فبین ژوستل که اکنون ۳۹ ساله است، ماه هاست تلاش می‌کند از شوهر فوت شده خود باردار شود. او قصد دارد با اسپرم منجمد شده شوهرش که در سال ۲۰۰۸ به خاطر ابتلا بهسرطان از دنیا رفت، عمل لقاح را انجام دهد. این در حالی است که اندکی پیش در آلمان یک بیوه ۲۹ ساله در نویبراندنبورگ توانست از دادگاه رای بگیرد تا از همسر فوت شده خود بچه دار شود. پس از تصادف مرگبار شوهر با موتوسیکلت، بیمارستان در وهله اول از باز پس دادن این سلول‌ها خودداری کرده بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
به گزارش مشرق، سرهنگ کارآگاه علی ولیپور گودرزی گفت: در سال ۸۹ فردی بر اثر یک سانحه از ناحیه صورت دچار آسیب جدی می‌شود و برای معالجه به یکی از بیمارستان‌های تهران اعزام و توسط یکی از پزشکان متخصص این بیمارستان تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. سرهنگ ولیپور گودرزی، اظهار کرد: با اعلام شکایت این پزشک جراح و پیگیری قضایی کارآگاهان این یگان وارد عمل شده و در بررسی‌های خود به سرنخ هایی برمی خورند که نشان از حضور همان متهم اولی دارد. مدتی بعد تهدیدات از سوی فرد ناشناس بیشتر شده و اعلام می‌کند که در صورت عدم پرداخت وجه درخواستی به همسر و کودکان پزشک مذکور آسیب می‌رساند که با پیگیری‌های پزشک جراح و همکاری شبانه روزی کاراگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی پایتخت، این متهم در یک سفره خانه واقع در نیاوران شناسایی و دستگیر می‌شود. سرهنگ گودرزی، تصریح کرد: متهم که فردی ۴۲ ساله است، دارای اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی و موادمخدر صنعتی است که اظهار کرده به خاطر اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی شرایط روحی و روانی مناسبی ندارد. معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اشاره به اینکه از مخفیگاه این متهم مواد مخدر (شیشه) و مشروبات الکلی کشف شده است، گفت: متهم به دستور بازپرس شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای جنایی تهران برای انجام آزمون‌های روانی و همچنین انجام تست‌های اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، در اختیار کارآگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد.
خبر فوریخبر فوری5 ساعت قبل
دختر جوان روسی بر اثر ضرب و شتم با چاقو و چکش جان باخت. دختر روسی که نامزدش را به‌خاطر شکستن بینی‌اش بخشیده بود، چند‌ماه بعد بر اثر ضرب و شتم او باچاقو و چکش جان باخت. اولک ‌۲۰ ساله که سابقه بار‌ها خشونت علیه نامزدش را داشت با بخشش نامزدش برای شکستن بینی از بازداشتگاه آزاد شد، اما همانطور که روانشناس‌ها پیش‌بینی می‌کنند خشونت علیه همسر می‌تواند روندی صعودی و مرگبار را طی کند. به گزارش دیلی‌میل، این پیش‌بینی در مورد این دختر و پسر مصداق داشت.
ایرناایرنا10 ساعت قبل
شینا انصاری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: هوای شهرهای بجنورد با شاخص ۲۶، یاسوج ٢٦، گرگان ٢٩، رشت ٣٠، بیرجند ٣٢، زنجان ٣٤، سنندج ٣٦، شهرکرد ٤٠، زاهدان ٤١، سمنان ٤٣ و مشهد ٤٧ در شرایط پاک قرار دارند. وی اظهار داشت: همچنین هوای شهرهای ایلام با شاخص ٥٣، خرم اباد ٥٣، کرمانشاه ٥٣، یزد ٥٣، کرمان ٥٥، شیراز ٥٦، قزوین ٥٦، تبریز ٦٤، ارومیه ٦٥، اراک ٦٦، اصفهان ٧٠، هرمزگان ٧٠، همدان ٧٢، اهواز ٦٤، بوشهر ٧٧، تهران ٨٠ کرج ٨٥ در شرایط قابل قبول قرار گرفته است. انصاری درباره وضعیت کیفی هوای تهران در ۲۴ ساعت گذشته گفت: آلاینده منو اکسید کربن پاک (۲۶)، ازن: پاک (۲۷)، دی‌اکسید نیتروژن: سالم (۷۰)، دی‌اکسید گوگرد: پاک (۱۴)، ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون: پاک (۵۵)، ذرات معلق با قطر کمتر از ۲٫۵ میکرون: سالم (۸۰) قرار دارند. روز گذشته نیز شاخص تمام شهرهای پرجمعیت، صنعتی و کلانشهرها در شرایط پاک و قابل قبول قرار داشت. علمی ** ٩٠١٤ **۲۰۲۵انتهای پیام /*
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه در رأس هیئتی از طریق فرودگاه بین‌المللی زاهدان وارد سیستان و بلوچستان شد. به گزارش مهر، محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ظهر امروز در راس هیاتی از این وزارتخانه از طریق فرودگاه بین المللی زاهدان وارد سیستان و بلوچستان شد و در بدو ورود مورد استقبال رسمی احمد علی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان و تعدادی دیگر از مسئولان محلی قرار گرفت. بنابر این گزارش، محمد باقرنوبخت در بدو ورود به زاهدان با حضور در گلزار شهدای این شهر با آرمان‌های امام و شهدا تجدید بیعت کرد و به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد. گفتنی است، شرکت در شورای برنامه ریزی استان سیستان و بلوچستان، امضا تفاهم نامه ساخت مسکن بیش از ۱۰ هزار واحد با ریاست کمیته امداد کشور و دیدار با نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان بخشی از برنامه‌های سفر دو روزه محمدباقر نوبخت به سیستان وبلوچستان است.

اخبار بیشتر