1. خبری
  2. اقتصادی
پوشش خبری

چه کسانی مانع کاهش قیمت‌ها هستند؟

روحانی: قیمت اجناس باید مدیریت شود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
روحانی: قیمت اجناس باید مدیریت شود

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز چهارشنبه در جلسه هئأت دولت، خاطر نشان کرد: در زلزله سال قبل کرمانشاه بسیاری از ساختمان‌ها و زیربناهای شهر تخریب شد، اما با بازسازی‌هایی که انجام شده بود با زلزله‌ای که امسال رخ داد، آنچه که از پارسال ساخته شده بود، در برابر زلزله هیچ‌گونه آسیبی ندیده و مقاومت کرده است و امروز باید در اقتصاد نیز راهی را در پیش بگیریم که با زلزله تحریم و فشار دشمنان، آسیبی نبیند و در این راستا هر آنچه لازم باشد در دولت و سایر قوا و شورای هماهنگی، تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه به رغم شرایط سخت فشار و تحریم خارجی، توانستیم بودجه را در زمان معین بررسی و آماده تقدیم به مجلس شورای اسلامی کنیم، اظهارداشت: حتی چند روز قبل از ۱۵ آذر که زمان معین برای ارایه لایحه بودجه بود، دولت آن را آماده کرده بود، در همان ایام، نکاتی نیز مورد نظر مقام معظم رهبری بود که آنها را هم در اسرع وقت مد نظر قرار داده و در لایحه اعمال کردیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه لایحه بودجه در هدف اول بهبود معیشت و زندگی مردم را مورد توجه جدی قرار داده است، گفت: باید تلاش کنیم که رنج مردم در فشار تحریم کاسته شود. البته تا زمانی که تحریم برقرار است، نمی‌توان به طور صد در صد مشکلات آن را برطرف کرد، اما با اقدامات خود می‌توانیم تبعات ناشی از فشار تحریم را کاهش دهیم و این کاری است که دولت با هماهنگی سایر قوا، فعالان اقتصادی و مردم می‌تواند انجام دهد.

روحانی ایجاد استحکام و اصلاح ساختارهای اقتصادی را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید در اقتصاد اقداماتی را انجام داده و راهی را در پیش بگیریم که با زلزله تحریم، فشار و توطئه دشمنان، ساختمان و ساختار آن آسیب نبیند و این کار با همکاری و هماهنگی همه قوا و مشارکت مردم شدنی است.

وی اضافه کرد: باید تلاش کنیم قیمت اجناسی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد، کاهش یابد و در حد لازم کنترل صورت بگیرد و در این راستا همه دستگاه‌ها از جمله ستاد تنظیم بازار و سازمان تعزیرات فعال‌تر باشد و آیین‌نامه‌ها و چارچوب‌هایی که در دولت تصویب می‌شود این موارد مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس‌ جمهور خطاب به مردم اظهار داشت: دولت تلاش خواهد کرد که یارانه‌ای که در خدمات وجود دارد یا کاهش ندهد و یا مقدار کاهش آن اندک باشد. دولت در بخش آب، برق، نفت، بنزین، گازوئیل، خدمات آموزشی و بهداشتی، یارانه‌های بسیار بالایی پرداخت می‌کند و قصد ندارد آنها را حذف کند.

روحانی خاطر نشان کرد: ۹۰۰ هزار میلیارد تومان مبلغ یارانه‌ها است و برای سال آینده برای کالاهای اساسی ۶۰ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت خواهیم کرد البته بایستی در بلندمدت به گونه‌ای مدیریت شود که یارانه‌ها به صورت حساب شده و هدفمند پرداخت گردد.

وی لزوم تقویت دولت الکترونیک را مورد تأکید قرار داد و گفت: امروز در این حوزه ضعیف هستیم و اطلاعات دقیق در خصوص دهک‌های پایین جامعه وجود ندارد. البته بر روی کاغذ تقسیم‌بندی‌هایی در این زمینه وجود دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد که آمار و ارقام آن نمی‌تواند دقیق باشد، لذا یکی از وظایف مهم وزارت رفاه توجه به این موضوع می‌باشد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: یارانه همیشه باید پرداخت شود، منتها بایستی این یارانه‌ها، هدفمند، مشروط و موقت باشند. برای سال آینده شرایط بهداشت و درمان و تحول سلامت را ادامه داده و حقوق کارکنان، شاغلین، مستمری‌بگیران و بازنشستگان را حدود ۲۰ درصد افزایش خواهیم داد.

روحانی وزرا و مسئولین را به ارایه گزارش شفاف از اقدامات و فعالیت‌های خود به مردم توصیه کرد و گفت: ‌ وزرا بایستی اقداماتی را که قصد دارند در حوزه‌های مختلف مسئولیت خود در سال آینده انجام دهند، با شفافیت و وضوح و طی هفته‌های آتی به مردم گزارش دهند. از جمله وزارت دفاع اعلام کرده که در بسیاری از زمینه‌ها می‌تواند مشکل خودروسازان را برطرف کند و کشورمان را بی‌نیاز سازد. لازم است اینگونه موارد هم عملیاتی شده و به مردم گفته شود.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: مردم باید با دیدن اقدامات و خدماتی که در کشور انجام می‌شود، احساس امید به آینده و نشاط داشته باشند.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه باید در سیاست خارجی گام‌های مهمی برداشته شود، اظهار داشت: در این راستا همه وزارتخانه‌هایی که از ارتباط و تبادلات خارجی برخوردار هستند، باید وارد عرصه شوند و روابط خارجی را هر چه بیشتر گسترش دهند چرا که روابط خارجی غیر از سیاست خارجی است و در عرصه سیاست خارجی نیز وزارت خارجه سیاست‌گذاری‌های لازم را انجام می‌دهند.

وی تصریح کرد: در شرایط فعلی باید اولویت را به برقراری روابط نزدیک و راهبردی با همسایگان قایل شویم و در این زمینه ظرفیت‌های خوبی وجود دارد و اگر روابط صمیمی و گسترده‌ای با کشورهای همسایه برقرار کنیم به راحتی می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باید تلاش‌ها را مضاعف و ارتباطات خود را صمیمی‌تر کنیم.

رئیس جمهور لزوم تقویت بخش خصوصی و واگذار امور به آنها را مورد تأکید قرار داد و گفت: دولت سهام و مالکیت‌های فراوانی در اختیار دارد که باید به مردم واگذار شود و در این راستا بانک‌ها و وزارتخانه‌های مختلف باید پیش‌قدم باشند.

روحانی خاطر نشان کرد: باید با تلاش مضاعف و هماهنگی با مردم عزیز سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را با نشاط و سرافرازی برگزار کنیم و به فضل الهی سال آینده نیز، سال خوبی برای مردم خواهد بود.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت رحلت آیت‌الله هاشمی شاهرودی گفت: ایشان از فقها و علمای نواندیش و از شاگردان نزدیک شهید آیت‌الله صدر بود که ایشان جزو علمای نوآور در تفکر اسلامی، مسایل فلسفی و اقتصادی بشمار می‌رفت و از جمله مبارزین در برابر رژیم استبدادی صدام محسوب می‌شد که در نهایت جان خود را در این مسیر فدا کرد و برادران آیت‌الله شاهرودی نیز از یاران و دوستان شهید صدر بودند و چه بسا اگر آیت‌الله شاهرودی نیز از عراق خارج نمی‌شد برای ایشان هم خطر جانی وجود داشت.

روحانی خاطر نشان کرد: آیت‌الله شاهرودی تلاش‌های فراوانی در حوزه علمیه قم و در حوزه فقه و اصول، تحقیقات بسیار ارزشمندی دارند و فهرست بسیار مهمی را در کتاب بسیار مهم جواهر نگاشته است به نحوی که مورد استفاده فقها، مدرسان و محققان قرار می‌گرفت. آیت‌الله شاهرودی در کارهای اجرایی و مدیریتی از جمله خبرگان رهبری، قوه قضائیه، مجمع تشخیص مصلحت نظام و هماهنگی بین قوای سه‌گانه تلاش‌های فراوانی داشتند و ارتحال ایشان را به خانواده محترم، شاگردان، دوستداران و مردم ایران تسلیت می‌گویم.

رئیس‌جمهور در ادامه حادثه واژگونی اتوبوس در واحد مرکز علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی را بسیار دلخراش و متأثرکننده توصیف کرد و گفت: کمتر تصور می‌شود که بخاطر اهمال و بی‌احتیاطی در داخل دانشگاه جان جوانان دانشجو به خطر بیفتد. این حادثه را به همه خانواده عزیزان دانشجو تسلیت گفته و برای مصدومان شفای عاجل مسئلت دارم. اینگونه مسایل از موضوعاتی است که حتما باید مورد رسیدگی قرار بگیرد و نباید بگذاریم که چنین حوادثی تکرار شود.

روحانی تصریح کرد: آنهایی که در این حادثه قصور و تقصیری داشتند باید مشخص و به مردم اعلام شود چرا که حادثه بسیار دردناکی برای همه مردم بویژه دانشگاهیان بود و به همه اعلام می‌کنیم که در غم و درد آنها شریک هستیم و دولت به سهم خود تلاش می‌کند که این قبیل حوادث اتفاق نیفتد.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک ایام میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) و آغاز سال جدید میلادی طی روزهای آتی، گفت: حضرت عیسی مسیح (ع) به تحمل، صبر، ایثار، ازخودگذشتگی، مهربانی و محبت و همزیستی مسالمت‌آمیز در میان مردم معروف بودند و این روز را به همه علاقمندان که راه و رسم پیامبران الهی و همه آنهایی که در پی صلح و همزیستی و مهر و محبت هستند تبریک می‌گویم.

روحانی تصریح کرد: امروز روزی است که همه جهان بیش از گذشته نیاز دارد که از چنین راه و رسمی پیروی کند و شرایط در سطح منطقه و جهان به گونه‌ای است که بدون تحمل، صبر و بردباری و روابط دوستانه، ادامه زندگی دشوار است، لذا باید در مسیر صلح و ثبات حرکت کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

ادعای گنده وزیراقتصاد درباره قیمت‌ها

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
ادعای گنده وزیراقتصاد درباره قیمت‌ها

اقتصاد نیوز/ وزیر اقتصاد با بیان اینکه وزارت صمت نظام نظارت بر بازار را سازماندهی کرده است، گفت: برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها در ابتدا لازم بود که مانع از افزایش قیمت اجناس شویم که این اتفاق افتاده است.

فرهاد دژپسند ظهر امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره اقدامات انجام شده برای کاهش قیمت‌ها، گفت: طبیعتا باید نظام نظارت بر بازار سازماندهی می‌شد که خوشبختانه وزارت صنعت این کار را انجام داد و امیدوار هستیم که در آینده نزدیک، این موضوع اثر خود را بگذارد.

وی افزود: اگر دقت کرده باشید، در دو هفته اخیر آثار اقدامات وزارت صنعت را در برخی از گروه‌های کالایی دیده‌اید. البته در مرحله اول باید افزایش قیمت‌ها کنترل می‌شد که این اتفاق افتاده است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه باید با دقت، حساسیت و اعمال مدیریت بیشتر مانع از افزایش قیمت‌ها شویم، گفت: بعد از جلوگیری از افزایش قیمت‌ها، باید به سمت کاهش قیمت‌ها برویم که البته این موضوع زمان بر است. دژپسند ادامه داد: منافع برخی از افراد ایجاب می‌کند که اجناس را با قیمت‌های بالاتر بفروشند که باید این موضوع مدیریت شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره پیگیری موضوع حضور یکی از نمایندگان مجلس در گمرک و تنش‌های به وجود آمده ناشی از انتشار فیلم برخورد با وی گفت: کارگروهی برای بررسی این موضوع در گمرک تشکیل شد؛ یکی از شبهات، انتشار فیلمی بود که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود.

دژپسند با بیان اینکه این فیلم توسط کارکنان گمرک ضبط و منتشر نشده است، ادامه داد: بررسی‌های ما همچنین نشان داد که حتی برخورد نامناسب با نماینده مجلس از جمله هل دادن و بیرون کردن وی نیز توسط کارکنان گمرک انجام نشده است.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: بعد از بررسی‌های مختلف، گزارشی را برای رییس مجلس ارسال کردم و از آنجایی که تخلفی از کارکنان گمرک سر نزده بود، برخوردی هم با آنها صورت نگرفته است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر اقتصاد: افزایش قیمت‌ها متوقف شد/ کارمند گمرک اخراج نشده است

انتخابخبرگزاری انتخاب
وزیر اقتصاد: افزایش قیمت‌ها متوقف شد/ کارمند گمرک اخراج نشده است
وزیر اقتصاد: افزایش قیمت‌ها متوقف شد/ کارمند گمرک اخراج نشده است - 0

وزیر اقتصاد با بیان اینکه وزارت صمت نظام نظارت بر بازار را سازماندهی کرده است، گفت: برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها در ابتدا لازم بود که مانع از افزایش قیمت اجناس شویم که این اتفاق افتاده است.

به گزارش ایبنا، فرهاد دژپسند ظهر امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره اقدامات انجام شده برای کاهش قیمت‌ها، گفت: طبیعتا باید نظام نظارت بر بازار سازماندهی می‌شد که خوشبختانه وزارت صنعت این کار را انجام داد و امیدوار هستیم که در آینده نزدیک، این موضوع اثر خود را بگذارد.

وی افزود: اگر دقت کرده باشید، در دو هفته اخیر آثار اقدامات وزارت صنعت را در برخی از گروه‌های کالایی دیده‌اید. البته در مرحله اول باید افزایش قیمت‌ها کنترل می‌شد که این اتفاق افتاده است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه باید با دقت، حساسیت و اعمال مدیریت بیشتر مانع از افزایش قیمت‌ها شویم، گفت: بعد از جلوگیری از افزایش قیمت‌ها، باید به سمت کاهش قیمت‌ها برویم که البته این موضوع زمان بر است. دژپسند ادامه داد: منافع برخی از افراد ایجاب می‌کند که اجناس را با قیمت‌های بالاتر بفروشند که باید این موضوع مدیریت شود.

کارمند گمرک تخلفی نکرده است

وی در پاسخ به سوالی درباره پیگیری موضوع حضور یکی از نمایندگان مجلس در گمرک و تنش‌های به وجود آمده ناشی از انتشار فیلم برخورد با وی گفت: کارگروهی برای بررسی این موضوع در گمرک تشکیل شد؛ یکی از شبهات، انتشار فیلمی بود که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود.

دژپسند با بیان اینکه این فیلم توسط کارکنان گمرک ضبط و منتشر نشده است، ادامه داد: بررسی‌های ما همچنین نشان داد که حتی برخورد نامناسب با نماینده مجلس از جمله هل دادن و بیرون کردن وی نیز توسط کارکنان گمرک انجام نشده است.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: بعد از بررسی‌های مختلف، گزارشی را برای رییس مجلس ارسال کردم و از آنجایی که تخلفی از کارکنان گمرک سر نزده بود، برخوردی هم با آنها صورت نگرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

دژپسند: منافع برخی اجازه کاهش قیمت کالاها را نمی‌دهد

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
دژپسند: منافع برخی اجازه کاهش قیمت کالاها را نمی‌دهد

به گزارش اصلاحات پرس، فرهاد دژپسند روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت نظام نظارت بر ساماندهی بازار را به خوبی انجام داده است و انتظار می‌رود آثار این کار در هفته‌های آتی بر قیمت کالاها تاثیر گذار باشد.

وی ادامه داد: روند کاهش قیمت‌ها در برخی گروه‌های کالایی در یکی دو هفته اخیر اعمال شده است و مردم این کاهش قیمت‌ها را حس کرده‌اند.

دژپسند خاطرنشان ساخت: ابتدا نیاز بود روند افزایش قیمت‌ها کنترل شود که این امر محقق شده است اما باید با دقت و حساسیت بیشتر اعمال مدیریت صورت گرفته و سپس تبدیل به کاهش قیمت‌ها شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه چنین روندی زمان بر خواهد بود، علت آن را وجود برخی منافع عنوان کرد که اجازه اعمال کاهش قیمت‌ها را نمی‌دهد.

وی در عین حال بر نمایان شدن بیشتر کاهش قیمت‌ها در روزهای آینده تاکید کرد.

تخلفی از سوی همکاران گمرک سرنزده است

دژپسند در باره اینکه گفته شده در برخورد با نماینده مجلس از سوی ماموران گمرک تخلف صورت گرفته است، گفت: کارگروهی از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل و ابعاد این موضوع بررسی شد.

عضو هیات دولت ادامه داد: یکی از شبهه هایی که در این باره مطرح شده، این است که کارکنان گمرک فیلم این برخورد را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند که بررسی‌ها نشان داد چنین چیزی نبوده است.

وی افزود: شبهه دیگر مربوط به بیرون انداختن نماینده بود که بر اساس بررسی‌ها مشخص شد همکاران گمرک چنین کاری انجام نداده‌اند بنابراین هیچ کدام از این دو شبهه ایجاد شده ربطی به همکاران گمرک نداشته است.

دژپسند خاطرنشان ساخت: ماموران گمرک هیچ رفتار خارج از ضوابط و مقررات نداشته‌اند و بنابراین هیچ برخوردی با آنها نخواهد شد.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

جریان‌های انحصاری مانع کاهش قیمت‌ها شده است

ایسناخبرگزاری ایسنا
جریان‌های انحصاری مانع کاهش قیمت‌ها شده است

کمیل طیبی - استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان - در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: واقعیت این است اقتصاد کشور بسته است، در چنین اقتصادی اصطلاحا چسبندگی قیمت وجود دارد. به این معنا که عوامل داخلی بیشتر از فعل‌ و انفعالات بازار ارز بر قیمت‌ها و در نهایت تورم تاثیر دارد.

وی عامل موثر بر بازار را در چنین اقتصادی ناشی از رفتار توده‌وار مردم دانست و تأکید کرد: در شرایط نابسامانی، مردم دچار بی‌اعتمادی می‌شوند و اقدام به خرید ارز می‌کنند. این رفتار تا جایی که جریان وارونه‌ای اتفاق بیفتد، ادامه می‌یابد تا بعد از آن مردم شروع به فروش ارز کنند.

این کارشناس اقتصادی افزود: شاید بخشی از سیاست‌های تسهیل‌کننده دولت یا قوه قضاییه به روش‌های مختلف این وضعیت را کنترل کند، اما این کنترل چندان اثرگذار نیست، چراکه افزایش قیمت در بازار صرفا به واسطه افزایش ارز نیست و با آن رابطه ۱۰۰درصدی ندارد.

وجود جریان‌های انحصاری مقاوم در برابر کاهش قیمت‌ها

طیبی افزایش هزینه‌های تولید و جریان‌های انحصاری مقاوم در برابر کاهش نرخ‌ها در کشور را عوامل مهمی در افزایش قیمت اجناس دانست و تأکید کرد: تورم و افزایش قیمت بیشتر از نرخ ارز جنبه ساختاری دارد. مثلا اگر نرخ ارز سه برابر شود سبد تورمی به طور میانگین از ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش می‌یابد؛ بنابراین نباید انتظار داشت موج تورمی ایجاد شده برگشت داشته باشد.

وی ادامه داد: اقتصاد ایران، اقتصادی بسته و در بسیاری از شاخص‌ها دچار مشکل است؛ بنابراین هزینه‌های اضافی ایجاد شده سر جای خود می‌ماند و نباید انتظار داشت اگر کاهشی در ارز ایجاد شد، نشانه‌های آن در قیمت سایر کالاها نمایان شود.

این استاد دانشگاه درباره عدم ثبات قیمت‌ها در بازار، اظهار کرد: اخیرا بازارهای کشور اندکی تعدیل شده است، اما شرایط باید به نحوی باشد که آرامش در کل بازار حاکم شود.

تورم بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است

وی درباره نرخ تورم موجود در کشور گفت: نرخ تورم گاهی به صورت نقطه‌به‌نقطه و کالا به کالا بررسی می‌شود، اما برای بررسی دقیق آن باید سبد کالا را در نظر گرفت.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بانک مرکزی در بررسی‌های خود سبد کالا را در کنار اقلامی مانند حامل‌های سوخت در نظر می‌گیرد که اصلا افزایش قیمت نداشت، اما به عنوان مثال بخش مسکن و محصولاتی چون لبنیات افزایش قیمت چشمگیری داشت؛ بنابراین میانگین این اقلام باید در نظر گرفته شود.

طیبی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر نرخ تورم از منظر اقتصاددانان چقدر است، گفت: میانگین متوسط نرخ تورم در حال حاضر بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است.

خواندن خبر در سایت منبع

ایمیل خود را برای دریافت خبرنامه وارد کنید:

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین7 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین؛ خوزه مورینیو که در اواسط این فصل به دلیل کسب نتایج ضعیف با منچستریونایتد از سمت خود برکنار شده بود، حالا ممکن است باز به نیمکت یک تیم لیگ برتری دیگر بازگردد. تعدادی از رسانه‌ها گزارش داده‌اند که سران باشگاه اورتون که در راس آن‌ها، فرهاد مشیری مالک ایرانی این باشگاه قرار دارد، در خصوص احتمال استخدام مورینیو با یکدیگر به بحث و تبادل‌نظر پرداخته‌اند چون از عملکرد مارکو سیلوا، سرمربی پرتغالی فعلی خود راضی نیستند. گفته می‌شود ژوزه مورینیو و مارچلو بیلسا، سرمربی کنونی لیدزیونایتد دو گزینه مدنظر سران باشگاه اورتون در صورت اخراج مارکو سیلوا هستند. آقای خاص در حالی مورد توجه باشگاه اورتون قرار گرفته که گویا سه باشگاه اینتر، بایرن مونیخ و پاری‌سن‌ژرمن نیز وضعیت مورینیو را زیرنظر دارند.
مهرمهر2 ساعت قبل
موافقت‌نامه اعتبارات ملی مبادله نشدرئیس اداره امور بیابان منابع طبیعی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت بیابان‌های استان بیان کرد: متأسفانه در سال جاری در زمینه اعتبارات ملی بیابان‌زدایی تخصیصی نداشته‌ایم. وی با بیان اینکه از مجموع ۵۳۸ میلیون تومان قریب به ۴۰۹ میلیون تومان تخصیص داشته‌ایم، افزود: در بخش اعتبارات ملی متأسفانه موافقت‌نامه مبادله نشده است. یوسفی با بیان اینکه هرساله در مردادماه موافقت‌نامه اعتبار ملی امضا می‌شد، افزود: در سال جاری هنوز موافقت‌نامه اعتبارات ملی نداریم. وی با بیان اینکه خراسان جنوبی دومین استان بیابانی کشور است، افزود: همچنین این استان جزو پنج استان درگیر پدیده گردوغبار است که نگاه ویژه مسئولان را می‌طلبد. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار کرد: کانون‌های بحرانی در دهه ۸۰، ۱۹ کانون بود که در حال حاضر به ۲۸ کانون رسیده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد9 ساعت قبل
اینکه آقای کریمی نگران فشار بر مردم است، ستودنی است، اما بنده نیز همه فشارهای داخلی و خارجی را برای تلاش جهت کاستن این فشارها با کمال افتخار و به‌عنوان کوچک‌ترین انجام وظیفه در برابر ایثارهای ملت بزرگ ایران پذیرفته و ان‌شاءالله در آینده نیز همین تلاش را بی‌پروا ادامه خواهم داد. وزیر امور خارجه اظهار کرد: برای آقای کریمی احترام قائلم و تفاوتی بین خودمان نمی‌بینم. همه ایرانی هستیم و در یک فضا تنفس و در یک کشور زندگی می‌کنیم. اگر ایشان و دیگرانی از عرایض بنده یا در واقع از نقل قول‌های ناقصی از عرایضم دلگیر شده‌اند، بسیار متاسفم. اما تقاضای من از کریمی عزیز و دلسوز، دیگر دوستان و هموطنان این است که قبل از داوری براساس فضاسازی‌های یک جانبه، یک بار عرایض بنده در آن سخنرانی را به‌طور کامل گوش دهند.
فراروفرارو10 ساعت قبل
بازار «زمین» در نیمه دوم امسال در نقش موتور رکودساز در بازار‌های معاملات مسکن و ساخت‌وساز‌های مسکونی شهر تهران عمل کرد. این صعود تند با اثرگذاری بر «قیمت فروش واحد‌های نوساز» و سپس سایر واحدها، عامل انجمادساز بازار معاملات خرید آپارتمان شد. سازنده‌ها نیز از بازار املاک کلنگی خارج شده‌اند. تحقیقات میدانی حاکی از تشدید شرایط رکود تورمی در بازار معاملات زمین در فصل زمستان است. در نیمه دوم امسال، تورم زمین و املاک مسکونی کلنگی به حدی رسید که سطح قیمت‌ها عملا از توان سازنده‌ها برای خرید و شروع پروژه‌های ساختمانی جدید خارج شد.
فراروفرارو8 ساعت قبل
از نظر بیشتر بازیگران ارزی، آنچه زمینه‌ساز تغییر جهت قیمتی در ابتدای هفته شد، رفتار جسورانه بازارساز در قیمت‌گذاری دلار صرافی‌های منتخب بود؛ به‌گونه‌ای که در مقطعی قیمت صرافی‌های منتخب از بازار آزاد اندکی پیشی گرفت. در شرایطی که قیمت دلار در بازار آزاد در چنین محدوده‌ای قرار گرفته بود، دلار در صرافی‌های منتخب ۱۱ هزار و ۹۶۰ تومان قیمت خورده بود. با اتخاذ این سیاست، روند افزایشی دلار در بازار آزاد متوقف شد و قیمت شروع به کاهش کرد. در واقع می‌توان گفت، آنچه در اولین روز هفته مانع از رشد بیشتر قیمت دلار شد، رفتار جسورانه بازارساز بود. دیروز سکه ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت را ثبت کرد و به بهای ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید.

نظرها

اخبار بیشتر