1. خبری
  2. اجتماعی
پوشش خبری

درخواست مادران بیقرار دانشجویان اتوبوس مرگ!

تحقیق از ۲ معاون و رئیس دانشگاه علوم تحقیقات در پی حادثه اتوبوس حامل دانشجویان

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
تحقیق از ۲ معاون و رئیس دانشگاه علوم تحقیقات در پی حادثه اتوبوس حامل دانشجویان
تحقیق از ۲ معاون و رئیس دانشگاه علوم تحقیقات در پی حادثه اتوبوس حامل دانشجویان - 0

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در مصاحبه‌ای با رادیوتهران آخرین اقدامات صورت گرفته در رابطه با حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه علوم تحقیقات را تشریح کرد وگفت: تحقیقات دادستانی روز گذشته تا عصر ادامه داشت دیروز ازدو معاون و رئیس دانشگاه تحقیقات توسط بازپرس صورت گرفت.

دادستان تهران در ادامه گفت: مسئولان دانشگاه و به خصوص رئیس دانشگاه، چون در شهریورماه آمده است اذعان دارد که در حوزه‌های نظارتی آنطور که باید و شاید فرآیند منظمی را پیش بینی نکرده بودند لذا چند تن از مدیران را عزل کردند از اینکه دانشگاه آزاد خودش به این موضوع ورود کرده اگر چه دیر بوده، ولی باز تشکر می‌کنیم که خودشان دراین قضیه ورود کردند.

وی افزود: تحقیقات امروز ادامه پیدا خواهد کرد و دو نفر افرادی که بازداشت بودند همچنان بازداشت هستند از پلیس خواسته‌ایم که زودتر ونهایتا تا شنبه گزارش را اعلام کند این حادثه چندین علل می‌تواند داشته باشد بخصوص اینکه راننده فوت شده و ما باید از طریق تحقیقات محیطی وبه اظهارات مصدومان تکیه کنیم.

جعفری دولت آبادی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه عللی ممکن است در وقوع این حادثه نقش داشته باشد گفت: نقص فنی اتومبیل و اینکه عنوان شده که معاینه فنی نداشته و مصدومان هم گفته‌اند که راننده در زمان حادثه عنوان کرده که ترمز ندارم؛ دوم خود اتومبیل‌ها بوده که از قدمت برخوردار بوده و جاده‌ای بوده که کمتر به آن توجه شده ما در تصادفات به جاده، خودرو و عامل انسانی توجه می‌کنیم؛ در این حادثه نیز موضوع جاده و خودرو جای توجه دارد، در جاده‌هایی که با شیب همراه است و حالت کوهستانی دارد یا دارای علامت‌های هشدار دهنده است حتما برای راننده‌ها لازم است در اینجا پلیس به لحاظ مقررات نمی‌تواند وارد دانشگاه شود و باید این امر توسط خود دانشگاه انجام می‌شد.

دادستان تهران تاکید کرد: ما بیشتر به موضوع پرونده رسیدگی می‌کنیم خیلی از رسانه‌ها به مسائل مختلفی در رابطه با دانشگاه آزاد پرداخته‌اند، ولی آنچه امروز مورد تاکید ماست نقش جاده، مسئولان و امکانات پیش گیرانه و همچنین اعمال نظارت به این موضوع و تبیین نقش راننده در این موضوع است.

وی دامه داد: کارشناسان مجربی برای این موضوع تعیین شدند که زمان می‌برد پلیس هم مجوز خواسته که در رحوزه‌های فنی و محیطی تحقیات جداگانه‌ای انجام دهد که دستوراز سوی دستگاه قضایی صادر شد ملاک ما نظر کارشناس است.

دادستان تهران گفت: تحقیقات پیشرفت خوبی داشته است دانشگاه آزاد همکاری خوبی داشته وامروز هم تحقیقات ادامه خواهد داشت. همچنین تحقیقات در رابطه با چگونگی ورود این شرکت حمل و نقل به دانشگاه آزاد آغاز شده و تحقیقات باید دقیق و منصفانه باشد تا حقی از کسی ضایع نگردد. کارمندی که وظیفه نظارت بر این شرکت را بر عهده داشته قرار شده که در این چند روز آینده شناسایی و به دادسرا فراخوانده شود.

جعفری دولت آبادی با اشاره به آخرین آمار فوتی‌ها و مجروحان گفت: فوتی‌ها ۱۰ نفر هستند که تعدادی از اجساد به خانواده‌ها تحویل داده شده است، تعداد مصدومان تا دیشب ۱۷ نفر گزارش شده و بازپرس در دو سه روز گذشته تلاش کرد که با همه کسانی که قادر به صحبت هستند صحبت کند آن‌ها هم گفته‌اند به حدی حادثه شدید بوده است که ما فقط لحظه واژگونی را به یاد داریم.

دادستان تهران گفت: ما حوادث زیادی در طول سال‌های گذشته داشته‌ایم که حوادث مشابه زیادی رخ داده است. یک جریان رسانه‌ای شکل می‌گیرد لذا باید این حادثه را به یک فرصت پیشگیرانه و ایمن سازی تبدیل کنیم چرا که جان شهروندان و سلامت آن‌ها برای نظام اسلامی کاملا اهمیت دارد.

جعفری دولت آبادی با بیان اینکه پیشگیری باید یک مساله ملی در کشور تلقی شود بیان کرد: دستگاه‌ها نباید به این موضوع بخشی نگاه کنند، در حادثه پلاسکو شاهد بودیم که چنین موج رسانه‌های نیز در آن زمان رخ داد، اما سپس این موج فرونشست؛ ما در دادسرای حقوق عامه این اقدامات پیشگیرانه در رابطه با موضوع ساختمان و در دادسرای راهور بخش‌های پیشگیری از تصادفات را اعمال می‌کنیم، اما دادستانی به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد و دستگاه‌ها وظیفه ذاتی دارند که در مورد ایمن سازی و سلامت مراجعین و شهروندانی که یا مستقیم و یا غیرمستقیم به آن‌ها خدمات می‌دهند راه‌های ایمنی را فراهم کنند.

دادستان تهران در ادامه تصریح کرد: اگر یک ساختمانی که قدمت آن زیاد و در حال ریزش است نباید اجازه دهند که حادثه رخ دهد و سپس بگویند ما مقصر نبودیم؛ بنابراین همه ما باید از حادثه اتوبوس علوم تحقیقات باید درس بگیریم و از امروز تصمیم بگیریم که در حوزه‌های مختلف خدمت رسانی به مردم اگر نقصانی داریم برطرف کنیم.

وی افزود: واگذاری خدمات به دستگاه‌های خصوصی رافع مسئولیت مدنی و حتی کیفری مسئولان دولتی نخواهد بود و این هشدار ما را جدی بگیرند بنابراین همه دستگاه‌های دولتی و خصوصی که مستقیما و یا غیرمستقیم خدمت رسانی به مردم، مراجعین و پرسنل خود را دارند باید در حوزه‌های خدمت رسانی به خصوص اگر توام با خطر باشد احتیاط لازم را داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

۱۰ کشته حادثه اتوبوس دانشگاه آزاد (عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
۱۰ کشته حادثه اتوبوس دانشگاه آزاد (عکس)

چرانظارت آنقدر ضعیف بوده که اتوبوس دانشگاه آزاد معاینه فنی ندارد؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
چرانظارت آنقدر ضعیف بوده که اتوبوس دانشگاه آزاد معاینه فنی ندارد؟

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پیامی که در صفحه شخصی خود منتشر کرد، نوشت: «در گزارش نماینده وزارت آموزش و پرورش درباره آتش سوزی «دبستان اسوه» زاهدان آمده است که مکان این مدرسه بدون، مجوز سازمان نوسازی مدارس جابه جا شده بود.

در گزارش واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد هم که در آن ١٠ نفر کشته و ٢٧ نفر مجروح و در بیمارستان بستری شدند، بازرسان می‌گویند اتوبوس معاینه فنی نداشته است.

در این باره باید پرسید چرا نظارت دستگاه‌های مربوط آن قدر ضعیف بوده که مدرسه، قبل از دریافت مجوز، تغییر مکان داده است و یا اتوبوس معاینه فنی نشده است؟

اهمال، بی مبالاتی و عدم احساس مسؤولیت، خسارات فراوانی در اداره کشور به بار آورده است. بی‌تفاوتی نسبت به مال و جان مردم از بقایای فرهنگ شاهنشاهی است. نباید گذاشت این روحیه‌ها و رفتارها به اداره کشور برگردد.»

خواندن خبر در سایت منبع

درخواست مادران بیقرار دانشجویان اتوبوس مرگ: آقایان مسئول، لطفا به ما سر نزنید!

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
درخواست مادران بیقرار دانشجویان اتوبوس مرگ: آقایان مسئول، لطفا به ما سر نزنید!

این روزها فضای بیمارستان امام خمینی (ره) سراسر شیون، ناله و بیقراری پدران و مادرانی است که یک روز صبح فرزندان دلبندشان را صحیح و سالم راهی دانشگاه آزاد کردند، اما چیزی نگذشت که جسم‌های بیجان و نیمه جان آنها را از دل میله‌ها و آهن‌های پیچیده شده و خمیده «اتوبوس مرگ» پیدا کردند و هنوز هم که در کنار تخت نظاره‌گر جسم‌های آغشته به خون فرزندانشان هستند رفت و آمدها و وعده‌های مکرر مسئولانی را مشاهده می‌کنند که شاید اگر پیش از این اندکی به مشکلات آموزش عالی کشور و سرو سامان دادن به برخی دانشگاه‌ها توجه می‌کردند امروز شاهد چنین اتفاقات تلخی نبودیم.

به‌ گزارش عصرایران به نقل از ‌ایسنا، نوشتن و به تصویر کشیدن حال غمبار مادران و پدرانی که پشت در شیشه‌ای ICU نشسته‌اند و چشمانشان با هزار التماس و امید پزشکان، و پرستاران در حال تردد را دنبال می‌کنند تا شاید خبری تازه از جگر گوشه‌شان داشته باشند، کار آسانی نیست. دانشجویانی که یک روز معمولی صحیح و سالم راهی دانشگاه آزاد شدند تا آینده‌ای برای خودشان رقم بزنند، اما چند ساعت بعد جسم‌های بی جان و نیمه جان آنها از دل کوه و از میان میله‌های آهنی در هم پیچیده و خمیده اتوبوسی که «اتوبوس مرگ» لقب گرفت، تحویل خانواده‌هایشان شد.

ساعت ۱۲:۲۲ روز سه شنبه همین هفته‌ بود که بار دیگر تصادف اتوبوس، دل خانواده‌ها و مردم ایران را خون کرد. اتوبوسی که این بار مسافرانش دانشجویانی بودند که کیف و کتاب‌هایشان را جمع‌آوری کردند و با هزار امیدو آرزوی راهی دانشگاهی شدند که شاید آینده‌ای بهتر برای آنها بسازد. یکی برای تعیین وقت دفاع رفته بود، یکی برای حاضر شدن در کلاس درس، یکی برای دیدن دوست و یکی برای تصویب پروپوزال پایان‌نامه و هر کدامشان که چه آرزوها و برنامه‌هایی در سر نداشتند، فارغ از این که پا به اتوبوسی می‌گذارند که مقصدش دره مرگ است.

در این حادثه تلخ هفت نفر از دانشجویان حتی پایشان به زمین نرسید و در همان لحظات اولیه پرواز کردند و آسمانی شدند و جسم‌های نیمه جان آغشته به خون تعداد ۳۰ نفر دیگر از اتوبوس مچاله شده بیرون کشیده شد و به بیمارستان و مراکز درمانی عازم شدند و سه نفر دیگر در بیمارستان آسمانی شدند.

نفس مادرانی که به شماره افتاده است

امروز که برای نوشتن گزارشم پایم را به مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) می‌گذارم پنج نفر از دانشجویان این حادثه در بخش آی سی یو و اورژانس این بیمارستان بستری هستند که متاسفانه وضعیت سه نفر از آنها از سوی پزشکان وخیم گزارش می‌شود.

درخواست مادران بیقرار دانشجویان اتوبوس مرگ: آقایان مسئول، لطفا به ما سر نزنید! - 7

چه امیدها و آرزوهایی که برای پسر عزیزم نداشتم

در ابتدای این گزارش مادر «مهدی مغنیان» که فرزندش ترم یک رشته پزشکی در واحد علوم تحقیقات تحصیل می‌کرد، یکی از چند مادر بی قراری بود که پشت در شیشه‌ای نفسش با هر ورود و خروج کادر پزشکان به شماره می‌افتاد و چشمانش انتظار یک خبر خوش از فرزند نیمه جانش می‌کشید.

او به خبرنگار ایسنا که برای تهیه گزارش از آخرین وضعیت دانشجویان مصدوم سانحه اتوبوس دانشگاه آزاد به این مرکز مراجعه کرده بود، می‌گوید: مهدی من فقط ۲۱ سال دارد. برای پذیرش در رشته پزشکی بی‌نهایت سختی کشید تا این که امسال در این رشته پذیرفته شد. ما برایش آرزوها و امیدهایی داشتیم. همیشه در روپوش سفید خوابش را می‌دیدم. حالا باید بی‌صدا به روی تخت بیمارستان بیفتد و حتی ناله و شیون‌های من را نیز نشنود.

 پسرم دچار شکستگی جمجمه شده است

این مادر در حالی که گریه امانش نمی‌دهد، ادامه می‌دهد: پسرم بر اثر ضربه سنگین به سر دچار شکستگی جمجمه شده است. پزشکان می‌گویند جمجمه را به دلیل فشار بالای مغز باز کرده‌اند و فعلا شرایط مساعدی برای جراحی ندارد. فقط باید دعاگو باشیم تا خدا فرزندم را دوباره به من ببخشد.

نفسم به خط مانیتورهای متصل به فرزندم بند است

او می‌گوید وزیر بهداشت روز گذشته به این جا آمد و به ما گفت می‌توانیم همین جا منتظر بازگشت فرزندانمان باشیم، اما رفتار نگهبانان این جا دل پر خون ما را آزرده‌تر می‌کند. از ما می‌خواهند اورژانس را ترک کنیم، اما نمی‌فهمند که نفسمان به خط مانیتورهای متصل به فرزندانمان بند است. اگر لحظه‌ای دور شوم نفسم بند می‌آید.

 ما از مسئولان دلجویی نمی‌خواهیم و فقط درمان می‌خواهیم

این مادر که عکس او در بازدید عارف، نماینده مجلس شورای اسلامی از وضعیت دانشجویان بیمارستان امام خمینی (ره) خبر ساز شد، ادامه‌ می‌دهد: من به او گفتم بازدید شما را نمی‌خواهم. من دلجویی نمی‌خواهم، من فقط درمان می‌خواهم. فرزند دلبندم را درمان کنند. جان آنها را به دست دانشجویان ریزیدنت ندهند. بگویند پزشکان و اساتید ماهر بر بالین فرزندانمان حاضر باشند.

نگران سلامتی فرزندانمان هستیم

او می‌گوید دکتر شیخ نظری، پرفسور و استاد ماهر بیمارستان امام خمینی (ره)، پزشک فرزند دلبندم است، اما متاسفانه این جا پزشکان جان بیماران را به دست دستیارانشان می‌سپارند. من به مسئولان دیگر بارها گفته‌ام که برای بازدید و گرفتن عکس از جسم بی‌جان فرزندانمان این جا نیایند و فقط جان فرزندانمان را به دست پزشکان لایق بسپارند. ما نگران سلامتی این دانشجویان که به دست دانشجویان کار آموز افتاده است، هستیم.

 جان پسر من با ناکارآمدی مسئولان دانشگاه آزاد به خطر افتاد

این مادر می‌گوید پسرم برای خوردن یک پرس غذای دانشگاه باید چندین کیلومتر را از کوه بالا می‌رفت تا بتواند ناهار بخورد. من حتی راضی به استفاده از اتوبوس دانشگاه نبودم و همیشه می‌گفتم حاضرم پول پارکینگ ماشین را پرداخت کنم، اما از اتوبوس‌های غیر استاندارد این جا استفاده نکنند. پسرم با ناکارآمدی و بی‌لیاقتی مدیران دانشگاه آزاد جانش به خطر افتاده است.

وقتی عکس نیمه جان پسرم را دیدم دنیا بر سرم خراب شد

او ادامه داد: در روز حادثه مهدی من ساعت ۱۰ صبح در دانشگاه کلاس داشت. صبح که او را راهی دانشگاه کردم برای دیدن مادرم عازم تبریز شدم که چند ساعت بعد دخترم که در دوران بارداری به سر می‌برد با من تماس گرفت و غیر مستقیم از من پرسید که از مهدی خبر دارم؟ وقتی جواب نه دادم، کمی مکث کرد گویی نفسش بند آمده بود. پس از قطع تماس با او سریع تلویزیون را روشن کردم و وقتی عکس پسرم را جزو مصدومان حادثه دانشگاه آزاد دیدم دنیا بر سرم خراب شد و تا غروب خودم را به بیمارستان رساندم.

  کفش‌های پزشک پسرم را بوسیدم

این مادر در ادامه می‌گوید: وقتی به بیمارستان امام خمینی (ره) مراجعه کردم، کفش‌های پزشک پسرم را بوسیدم و عاجزانه گفتم فرزند من را خودت درمان کن، اما او در جواب گفت که رزیدنت‌های من افراد بسیار ماهری هستند و مجدد از او سئوال کردم که آیا امیدی به بازگشت پسرم هست، این گونه پاسخ داد «مگر من خدا هستم که از بازگشت او سخن بگویم».

رفت و آمد مسئولان در بازدید از دانشجویان مصدوم تبلیغاتی و نمایشی است

مادر مهدی مغنیان در ادامه با احساس مادرانه خود مدعی شد: تنها چیزی که این جا می‌بینم رفت و آمدهای مسئولان از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گرفته تا برخی مسئولان بی‌کفایت دانشگاه و حتی بازیگران و … است که هر کدام با هر هیاتی به این جا می‌آیند و عکس‌های نمایشی و تبلیغاتی خود را می‌گیرند و در رسانه‌ها منتشر می‌کنند، بدون این که درک کنند بستری در بخش آی سی یو به مفهوم بستری در بخش مراقبت‌های ویژه‌ است. این رفتارهای تبلیغاتی نه تنها دردی از درد ما را کم نمی‌کند، ‌ بلکه امکان وخیم‌تر شدن حال فرزندانمان را نیز ایجاد می‌کند.

امکان انتقال دانشجویان به بیمارستان دیگر وجود ندارد

این مادر خاطر نشان کرد: ما مادرانی که این جا چشم انتظار بازگشت فرزندانمان هستیم، بارها به مسئولان گفته‌ایم که اگر قرار است جان فرزندانمان به دست دستیاران بیفتد، حاضر به انتقال آن بیمارستان دیگر هستیم که البته این موضوع نیز هیچ تفاوتی به حال این پزشکان ندارد و آنها در جواب می‌گویند حتی اگر قرار باشد یک بیمار هم از این جا کم شود، به نفع من خواهد بود. اما مشکل این جا است که امکان جابه جایی این دانشجویان مصدوم به دلیل وضعیت وخیم آنها وجود ندارد.

وی می‌گوید: اجازه بازدید یکی از مسئولان از فرزندم را ندادم و به او گفتم برای گرفتن عکس به این جا آمده‌اید. من این جا تاکید می‌کنم که ما ملاقات این افراد را نمی‌خواهیم و فقط خواسته ما حضور پزشک در آی سی یو است.

به گفته او پدر مهدی جانباز ۳۵ درصد و از همرزمان مقام معظم رهبری در طول هشت سال دفاع مقدس بوده است. او فردی متعصب به انقلاب است و من به همسرم می‌گویم این همان مسئولان به ظاهر انقلابی هستند که جان جگر گوشه‌ام را گرفته‌اند و فرزندانمان را سوار اتوبوس‌های غیر استاندارد و بدون معاینه فنی کرده‌اند.

درخواست مادران بیقرار دانشجویان اتوبوس مرگ: آقایان مسئول، لطفا به ما سر نزنید! - 32

اگر پسرم به درستی درمان نشود، سلامتی‌اش را از دست می‌دهد

در ادامه‌ مادر «کیارش اسدی» که فرزندش در بخش آی سی یو بستری است، می‌گوید: پسرم ۲۲ سال داشت و دانشجوی سال آخر رشته نفت، در دوره کارشناسی بود که اسم پسرم را جزو مصدومان حادثه از طریق شبکه‌های اجتماعی دیدم. همان جا بود که قلبم در سینه تنگ شد و دیگر چیزی نفهمیدم.

او می‌گوید: پزشکان می‌گویند ریه‌ها و کبد پسرم خونریزی دارد و از ناحیه پا و دنده هم دچار شکستگی شده است. اگر چه شکر خدا جز بیماران بد حال محسوب نمی‌شود، اما اگر درمان درستی انجام نشود با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

 اگر دانشجو سخن بگوید انگ سیاسی می‌خورد!

این مادر در ادامه دانشگاه آزاد را مسئول اصلی سانحه اتوبوس دانشجویان دانست و گفت: من به مادران داغ دیده و سایر مادرانی که فرزندان شان سالم هستند، می‌گویم به جای دانشجویان به دانشگاه آزاد برویم و از مسئولان بپرسیم آیا خودشان حاضر می‌شوند جان فرزندانشان را به اتوبوس‌های خارج از استاندارد بسپارند؟! باید این اعتراض توسط خانواده‌ها صورت بگیرد، چرا که اگر دانشجویی لب به سخن باز کند با صدها انگ سیاسی روزگارش تیره و تار می‌شود.

درخواست مادران بیقرار دانشجویان اتوبوس مرگ: آقایان مسئول، لطفا به ما سر نزنید! - 38

مسئولان دانشگاه آزاد باید پاسخگو باشند

در ادامه پدر «قضاوتی» یکی دیگر از دانشجویان مصدوم سانحه دانشگاه آزاد که در این مرکز بستری بود به خبرنگار ایسنا، می‌گوید: شکر خدا وضعیت پسرم امروز کمی بهتر است. او مشکل تورم سر دارد و پزشکان به ما می‌گویند که ما باید یک روز دیگر منتظر کاهش این تورم باشیم تا بتوانیم جراحی انجام دهیم.

او می‌گوید: از وضعیت رسیدگی به فرزندانمان در بیمارستان راضی هستیم و مشکل ما فقط با دانشگاه آزاد است که فرزندانمان را به این روز انداخته‌اند. آیا مسئولان این دانشگاه نباید در برابر خطای بزرگی که بر اثر آن دانشجویان را سوار اتوبوسی کردند که از لحاظ معاینه فنی قابل قبول نبود، پاسخگو باشند؟!

درخواست مادران بیقرار دانشجویان اتوبوس مرگ: آقایان مسئول، لطفا به ما سر نزنید! - 42

اوضاع دانشگاه آزاد هر روز آشفته‌تر می‌شود/ وضعیت نامناسب اتوبوس‌ها را بارها گوشزد کرده بودیم

در پایان این گزارش یکی از دانشجویانی که برای عیادت دوستان خود به اورژانس آمده بود، به خبرنگار ایسنا، می‌گوید: پنج سال است که در مرکز علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تحصیل می‌کنم، اما طی این دو سال اخیر که مدیریت دانشگاه آزاد مدام تغییر کرده‌است، اوضاع این دانشگاه هر روز آشفته‌تر می‌شود و من می‌توانم به صورت پله وار همه این کج سلیقگی‌های مدیریتی را ذکر نماینم. مثلا من در خصوص وضعیت اتوبوس‌های دانشگاه آزاد ده‌ها بار با مسئولان مختلف صحبت کردم و به آنها گوش زد کردم که این اتوبوس ‌ها خطر آفرین هستند، اما هر بار با لبخند از سر بی تفاوتی آنها مواجه شدم.

 مسئولان دانشگاه باید پاسخگوی خطای خود به دانشجویان باشند

این دانشجو می‌گوید: سازمان صدا و سیما در بخش خبری ۲۰:۳۰ خود عنوان کرد کسانی که ۲۰ سال پیش در دل کوه‌ها دانشگاه ساختند باید پاسخگوی این نوع سوانح باشند، اما به اعتقاد من این رویکرد، فرافکنی محض است. من پنج سال است که در این دانشگاه تحصیل می‌کنم. اتوبوس‌های این مرکز در دو سال گذشته هیچ مشکلی نداشتند، اما با روی کار آمدن مدیران نالایق طی دو سال آخر، این دانشگاه را با انواع مشکلات مواجه کرده است و مسئولان دانشگاه باید بابت این نوع خطاهای بزرگ خود به دانشجویان و خانواده‌ها پاسخگو باشند.

به‌ گزارش ‌ایسنا، اگر چه دلایل قطعی وقوع حادثه تلخ برای دانشجویان واحد علوم، تحقیقات دانشگاه آزاد بعد از اظهار نظرهای مختلف همچنان در دست بررسی است، اما یقینا هر نتیجه‌ای که اعلام شود نقش پررنگ دانشگاه آزاد در تامین امنیت دانشجویان را نمی‌توان نادیده گرفت، چرا که این اتفاق در دانشگاهی به وقوع پیوست که شاید از لحاظ مالی تنها دانشگاه مرفه کشور محسوب شود که سالانه میلیاردها تومان از جیب همین دانشجویان به حساب دانشگاه واریز می‌شود. نکته قابل تامل این جا است که تشکیل و ساخت دانشگاهی در دل کوه و به تبع آن مسیر صعب العبور، آن هم بدون در نظر گرفتن ساز و کارهای ایمنی در اطراف مسیر و عدم توجه به نیاز مسیر به گاردریل در جاده‌های منتهی به این دانشگاه از جمله مواردی است که مسئولان دانشگاه با اندکی توجه به آنها می‌توانستند از وقوع این فاجعه جلوگیری کنند. آیا این دانشجویانی که برای حضور ساعت‌ها در کلاس درس هزینه‌ها پرداخت می‌کنند حق استفاده از اتوبوس‌های استاندارد و مجهز را ندارند، آیا همان طور که مسئولان با صدور انواع دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها بر موارد جزئی مسائل دانشجویان حساسیت دارند، آیا به همان انداره حفاظت از جان و امنیت این دانشجویان نیز در اولویت برنامه‌ریزی‌های مسئولان قرار دارد؟!

نکته قابل تامل و تاسف آور در خصوص وقوع چنین حوادثی رفتار روتین مسئولانی است که در برابر دوربین رسانه‌ها قرار می‌گیرند و با نادیده گرفتن نقش کلیدی خود در وقوع چنین سوانح غم انگیزی یا به دنبال مجازات مقصران حادثه می‌گردند و یا با اخراج کردن چند مدیر میانی به دنبال توجیه ناکارآمدی‌های خود هستند. شاید اگر احساس مسئولیت در بین این مسئولان وجود داشت حداقل کاری که می‌شد پس از وقوع این اتفاقات تسلی خاطری دل خانواده‌ها، دانشجویان و حتی جامعه باشد استعفای مدیران بلند پایه این نوع مراکز باشد. امری که طبیعتا در کشورهای توسعه یافته و حتی اطراف، نهادینه شده است و بارها و بارها ما شاهد وقوع این گونه رفتارهای تسلی بخش در بین مسئولان جوامع دیگر بوده و هستیم.

گزارش از خبرنگار ایسنا: طاهره مرادی

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب1 ساعت قبل
روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای از اقدام قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در شناسایی و متلاشی کردن خانه‌های تیمی عوامل جنایت تروریستی اخیر سیستان و بلوچستان، در سراوان وخاش و دستگیری آنان خبر داد. به گزارش «انتخاب»؛ در پی دستور سردار سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر پیگیری سریع و قاطع قرائن و سرنخ‌ها برای دستیابی به عوامل جنایت تروریستی اخیر سیستان و بلوچستان که منجر به شهادت و مجروح شدن جمعی از پاسداران امنیت کشور و ملت گردید، روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به فضل الهی و با همت و تلاش‌های مجاهدانه نیروی زمینی سپاه، با پیگیری سرنخ‌ها توسط نیروهای اطلاعاتی و عملیاتی قرارگاه قدس این نیرو، شب گذشته طی عملیاتی سریع و مقتدرانه چندین خانه تیمی در سراوان و خاش که برخی عوامل جنایت اخیر در آن استقرار یافته بودند، شناسایی، متلاشی و تروریست‌های مستقر در آن دستگیر شدند. این اطلاعیه افزوده است: در این عملیات موفق، سه تن از تروریست‌ها دستگیر و ۱۵۰ کیلوگرم مواد آماده انفجار و ۶۰۰ کیلوگرم مواد انفجاری در حال ساخت و مقادیری سلاح و مهمات نیز کشف گردید. در این اطلاعیه با اشاره به اینکه تروریست‌های دستگیر شده همان عواملی بودند که خودروی انتحاری عامل جنایت تروریستی اخیر در جاده خاش- زاهدان را تهیه، هدایت و پشتیبانی کرده‌اند، تاکید شده است: اقدامات سپاه در پیگیری سرنخ‌ها برای انتقام قطعی و کامل از هسته مرکزی گروهک عامل این جنایت، ادامه داشته وانتظار است با همکاری دولت و ارتش پاکستان این امر به سرعت محقق گردد.
الفالف9 ساعت قبل
دخترتان را ببینید و به او افتخار کنیدنظر و نگاه پدر برای دختر بسیار مهم است. این محبت و توجه، خاصه از سمت پدر، دختر را از احتیاج به توجه دیگران و جنس مخالف بی‌نیاز می‌کند و اعتماد به نفس او را بالا می‌برد. شاید شما به عنوان یک مرد نتوانید این مسئله را به خوبی درک کنید، اما اگر پدری مهربان، صبور، قوی و همدل باشید، نصف راه تربیت دخترتان را رفته‌اید. در مقابل دیگران از حجاب دخترتان حمایت کنیدگاهی ممکن است در جایی یا جمعی حضور داشته باشید که دخترتان بابت حجابش از افراد آن جمع بازخورد منفی بگیرد. دخترتان را از خانه فراری ندهیددر محیط خانه و خانواده آنقدر سخت‌گیر نباشید که دخترتان به دنبال راه فراری برای نفس کشیدن باشد.
ایسناایسنا4 ساعت قبل
رئیس اداره تصادفات پلیس راهور فاتب از تصادف مرگبار کامیونت حمل زباله با پراید در خیابان کریمخان خبر داد. سرهنگ احسان مؤمنی در گفت و گو با ایسنا در باره این حادثه گفت: ساعت ۵:۱۰ دقیقه بامداد امروز بیست و نهم بهمن ماه یک دستگاه سواری پراید مسیر شمال به جنوب خیابان حافظ در حال حرکت بود که با یک دستگاه کامیونت حمل زباله در مسیر شرق به غرب خیابان کریمخان برخورد کرده و باعث واژگونی کامیونت می‌شود. وی با بیان اینکه با اعلام این تصادف نیروهای راهنمایی رانندگی، اورژانس و… به محل حادثه واقع در خیابان کریم خان تقاطع حافظ اعزام شدند، گفت: راننده کامیونت مردی حدودا ۵۵ ساله بود که عوامل اورژانس پس از بررسی وضعیت جسمی وی اعلام کردند که این فرد به علت جراحات وارده در محل حادثه جان خود را از دست دادده است. همچنین راننده سواری نیز به علت شدت ضربه، مصدوم و برای ادامه درمان به بیمارستان منتقل شد. انتهای پیام
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
آنچه مهم است اینکه گزارش‌هایی از بخش‌های مختلف به شورای شهر تهران داده می‌شود که همگی موید این نکته است که شهرداری‌ تهران بدهی دارد. این حرف آقای قالیباف که می‌گوید شهر بدهی ندارد دچار یک مشکل اساسی است و ایشان باید مجددا اسنادی که خودشان دارند یا در اختیار دوستان‌شان است را بررسی کنند. به جز این، آقای قالیباف می‌توانند روزهای یکشنبه و سه‌شنبه سری به شورای شهر تهران بزنند و حضور پیمانکارانی که در اعتراض به عدم پرداخت حق پیمان خود تجمع می‌کنند را از نزدیک ببینند. چنین وضعیتی را نمی‌توان نادیده گرفت و گفت شهرداری تهران بدهی‌ای نداشته است. اما از منظری دیگر هم پخش سخنان آقای قالیباف قابل تأمل است.
برترین‌هابرترین‌ها9 ساعت قبل
روزنامه ایران: پسر نوجوان که بعد از تماشای بازی فوتبال در یک درگیری خیابانی مرد جوانی را به قتل رسانده بود در کمتر از ۲۴ ساعت دستگیر شد. به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان کرمان، سجاد علیدادی سلیمانی بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب کرمان گفت: تعدادی جوان که برای تماشای یک مسابقه فوتبال در خانه یکی از دوستانشان دورهم جمع شده بودند، پس از پایان مسابقه در خیابان با یکی از همسایه‌ها که راننده خودرو بود به صورت لفظی درگیر می‌شوند. مرد جوان بعد از درگیری به داخل خانه رفته و پس از مدتی برادر وی از خانه بیرون می‌آید و در کوچه با یکی از پسرها که نوجوانی ۱۶ ساله است درگیر می‌شود و با ضربه چاقو به قتل می‌رسد. این مقام قضایی با بیان این‌که مقتول متأهل بوده و ۳۴ سال داشته و با ضربه چاقو به قفسه سینه به قتل رسیده است، افزود: عدم کنترل خشم، مصرف مشروبات الکلی و درگیری لفظی از مهم‌ترین علل این حادثه بود. با توجه به این‌که قاتل ۱۶ سال دارد با قرار نگهداری موقت به کانون اصلاح و تربیت معرفی شده و تحقیقات تکمیلی در خصوص این حادثه و علل احتمالی دیگر آن ادامه دارد.

اخبار بیشتر