1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

نتانیاهو در انتخابات نخست‌وزیری رقیبی جدی دارد

نتانیاهو: با وجود کیفرخواست هم استعفا نمی‌دهم

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
نتانیاهو: با وجود کیفرخواست هم استعفا نمی‌دهم

به گزارش روزنامه صهیونیستی معاریو، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی تأکید کرد که حتی در صورتی که علیه وی کیفرخواست تنظیم شود یا محاکمه شود، باز هم استعفا نمی‌دهد و تصمیمی به کنار رفتن از صحنه سیاست ندارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، این روزنامه صهیونیستی فاش کرد که نتانیاهو در گفتگو با برخی مسئولان نزدیک به خود گفته تحت هیچ شرایطی حاضر به استعفا نیست.

این در حالی است که دادستانی قضایی رژیم صهیونیستی هفته گذشته اعلام کرد که مدارک متقنی درباره دریافت رشوه توسط بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم وجود دارد.

همچنین دادستان عمومی رژیم صهیونیستی به «اویحای مندلبلیت» مشاور قضایی این رژیم توصیه کرده دادخواستی را علیه نتانیاهو به اتهام دریافت رشوه در ۳ پرونده فساد ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ ارائه دهد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نتانیاهو برای نخستین بار عازم برزیل شد

مهرخبرگزاری مهر
نتانیاهو برای نخستین بار عازم برزیل شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای نخستین بار عازم برزیل شد تا در مراسم سوگند قانونی رئیس جمهور جدید این کشور شرکت کند.

وی قبل از ترک اراضی اشغالی گفت: من با رئیس جمهور جدید برزیل دیدار خواهم کرد و در خصوص روابط اسرائیل با بزرگترین کشور آمریکای لاتین رایزنی خواهم کرد. بزریل پنجمین کشور از لحاظ جمعیت در جهان به شمار می‌آید.

نتانیاهو هم چنین گفت: برزیل یک کشور بزرگ بوده و اسرائیل می‌تواند از امکانات این کشور در زمینه‌های اقتصادی، دیپلماتیک و امنیت استفاده کند.

نتانیاهو پیشتر اعلام کرده بود که در جریان سفرش به برزیل با وزیر خارجه آمریکا دیدار خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

راز تشدید جنگ لفظی نتانیاهو و اردوغان

مهرخبرگزاری مهر
راز تشدید جنگ لفظی نتانیاهو و اردوغان

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: با بالاگرفتن جدال لفظی میان نخست وزیر رژیم صهیونیستی و رئیس جمهوری ترکیه، بنیامین نتانیاهو و رجب طیب اردوغان یکدیگر را به دیکتاتوری و قتل عام زنان و کودکان بی‌گناه متهم کردند.

اصولا روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی با فراز و نشیب‌های زیادی روبرو بوده است. روابط این دو به ۲۸ مارس ۱۹۴۹ باز می‌گردد. ترکیه نخستین کشور مسلمانی بود که این رژیم را به رسمیت شناخت. از آن پس بود که رژیم صهیونیستی مهم‌ترین حامی تسلیحاتی و نظامی ارتش ترکیه گردید و همکاری استراتژیک و دیپلماتیک بین طرفین در سطحی عالی برقرار شد. در اواخر دهه شصت به دنبال جنگ ۱۹۶۷ و تبعات آن بحران میان طرفین شروع شد و در سال ۱۹۸۰ مجددا بحران به علت اعلام قدس پایتخت رژیم صهیونیستی مجددا میان این دو بروز کرد.

موضع ترکیه به عنوان یک کشور اسلامی در قبال درگیری‌های عرب‌ها و رژیم صهیونیستی در زمان‌های مختلف، متفاوت بود. پس از جنگ ۱۹۶۷ رژیم صهیونیستی با عرب‌ها، ترکیه در اعلام محکومیت اعمال تل آویو به کشورهای عربی پیوست. در همان زمان از این رژیم خواست که از مناطق اشغالی عقب نشینی کند، اما در عین حال هیچ گاه اسرائیل را یک رژیم مهاجم قلمداد نکرد.

پس از دسامبر۱۹۸۷ و افزایش سرکوب فلسطینیان، ترکیه این عمل صهیونیستها را محکوم و از حاکمیت فلسطینی‌ها بر سرنوشت خود حمایت کرد و در سال ۲۰۰۴ ترکیه ترور شیخ احمد یاسین از سوی اسرائیل را «عمل تروریستی» خواند و آن را محکوم کرد. همچنین پس از سیاست‌های خصمانه رژیم صهیونیستی در نوار غزه، این کشور را حامی تروریسم نامید.

در سال ۲۰۰۶ پس از دیدار خالد مشعل رهبر تازه منتخب فلسطینیان از ترکیه؛ دیپلمات‌های رژیم صهیونیستی این دیدار را با دیدار مقامات رسمی اسرائیل با عبدالله اوجالان (رهبر کردهای پ ک ک) مقایسه کردند که این امر خشم مقامات ترکیه را در بر داشت و ترکیه این اظهارات را «غیر مسئولانه و نادرست» خواند. پس از این دیدار، روابط تل آویو و آنکارا رو به سردی نهاد.

البته برخی این سردی روابط را نمایش دولت ترکیه به مردم مسلمان جهان اسلام می‌دانستند به این دلیل که ترکیه به عنوان یک کشور مهم اسلامی در بسیاری از موضوعات مهم مانند درگیری‌های رژیم صهیونیستی - فلسطین و بحران‌های لبنان موضعی بی طرف داشته است.

عملیات نظامی صهیونیستها در غزه و خبر افزایش تلفات عمومی که با تصاویر غم انگیزی از مظلومیت زنان و کودکان فلسطینی همراه بود با واکنش تندی از سوی ترک‌ها مواجه شد و این درگیری منجر به وخامت روابط بین این دو شد. رجب طیب اردوغان در واکنش شدید سیاسی نسبت به این عمل اعلام انزجار و آن را به شدت محکوم کرد.

راز تشدید جنگ لفظی نتانیاهو و اردوغان - 10

در سال ۲۰۰۸ -۲۰۰۹ که طی آن هزار و سیصد فلسطینی به دست صهیونیستها به شهادت رسیدند، رجب طیب اردوغان از تل آویو خواست که این جنگ را متوقف و از همه عملیات‌های نظامی اش عقب نشینی کند. وی عمل رژیم صهیونیستی را «جنایت علیه بشریت» نامید و این رژیم را با کلمات تند مورد خطاب قرار داد و گفت این عملیات باعث افزایش تنش بین کشورهای مسلمان خواهد شد.

وی به دیپلماسی فعال منطقه‌ای و مذاکره با سران کشورهای عربی از جمله مصر، سوریه، اردن و عربستان سعودی پرداخت. مردم ترکیه در واکنش به این درگیری که باعث از میان رفتن روابط رژیم صهیونیستی با ترکیه شد تظاهرات گسترده‌ای علیه رژیم صهیونیستی در شهرهای مختلف به راه انداختند که بیشترین آن در شهر استانبول با دویست هزار نفر تظاهر کننده بود. هفته‌ها پس از آتش بس، روابط بین این دو رژیم به طور روز افزونی رو به وخامت گرایید.

در نشست جهانی اقتصاد در داووس (۲۹ ژانویه ۲۰۰۹) رجب طیب اردوغان این کنفرانس را به نشانه اعتراض ترک کرد. در این مذاکرات وقتی به موضوع سیاست در خصوص جنگ غزه کشیده شد اردوغان با شیمون پرز به مشاجره برخاست و به شدت از صهیونیستها انتقاد کرد و گفت: شما مردم را کشته‌اید. وی همچنین به اختصاص زمان زیادتری برای صحبت‌های پرز (۲۵ دقیقه) در مقایسه با خود (۱۲ تا ۱۵ دقیقه بود) اعتراض کرد.

جدیدترین درگیری لفظی میان اردوغان و نتانیاهو پس از آن شدت گرفت که نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی گفت: «اردوغان، اشغالگر قبرس شمالی که ارتشش زنان و کودکان را در روستاهای کردنشین در داخل و خارج ترکیه قتل‌عام می‌کند، نمی‌تواند به اسرائیل درس اخلاق بدهد».

اردوغان نیز در واکنش به آن اعلام کرد: «نتانیاهو؛ این بار به بیراهه زدی. تو صدای ظالمان هستی. تا زمانی که اسرائیل به خاطر جنایت علیه بشریت و ویرانگری مؤاخذه نشده است، حق ندارد کسی را متهم به ارتکاب جرم بکند. سربازان شما زنان و کودکان را لگدمال می‌ کنند، تو ظالمی و در رأس یک حکومت تروریستی هستی، این القاب برازنده تو است. نتانیاهو از حمایت‌ هایی که از مظلومان و قربانیان فلسطینی می‌ شود، ناراحت است و اظهارات توهین آمیزی علیه ترکیه به کار می‌ برد. دست به اتهام پراکنی می‌ زند، ترکیه را متهم به اشغال قبرس و کشتار زنان و کودکان می‌ کند. تصور می‌ کنم نخست وزیر اسرائیل اشتباه لپی کرده است، احتمالا می‌ خواسته بگوید که خودشان اشغالگر بوده و در ملاء عام دست به قتل‌ عام زنان، کودکان و فلسطینیان بی‌ گناه با اسلحه، بمباران و کوچ اجباری ‌می‌ زنند».

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی پس از آن با موضع گیری تند علیه «رجب طیب اردوغان» رئیس‌ جمهوری ترکیه گفت: «اردوغان دیوانه و دیکتاتوری ضدیهودی است که عقده‌‌های ضداسرائیلی دارد».

در همین حال، مولود چاووش‌ اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز در حساب توئیتر خود نوشت،: نتانیاهو قاتل خونسرد عصر مدرن و مسئول قتل هزاران فلسطینی بی‌گناه است.

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز در این باره گفت: «تحقیقاتی که در اسرائیل علیه نتانیاهو در جریان است، او را به دردسر انداخته است و اکنون تلاش می‌کند افکار عمومی را از این موضوع منحرف کند و به همین علت به رئیس جمهوری و نیروهای مسلح کشورمان توهین میکند. ولی سخت در اشتباه است. او هرگز قادر به سرپوش گذاشتن بر سیاستهای اشغالگرایانه و ظالمانه خود نخواهد شد. قبل از هر چیز نتانیاهو باید حساب اعمال خود را پس بدهد. مگر نتاتیاهو سمپاتیزان مخفی سازمان تروریستی و تجزیه طلب پ ک ک است؟

هر وقت که ترکیه اقدام به ترتیب عملیات ضد ترور در سوریه و عراق کند، واکنشی از سوی اسرائیل و دفتر نخست وزیری این کشور بر می‌آید. آیا چیزی که آنها را نگران ساخته عملیات‌های ضد ترور و دفاع مشروع ما در برابر اقدامات تروریستی است؟ آیا سازمان تروریستی پ ک ک با حکومت اسرائیل و نخست وزیر این کشور رابطه‌ای مخفیانه دارد؟ برای روشن شدن این موضوع باید این سوال‌ها را از آنها پرسید. ترکیه قاطعانه به مبارزات ضد ترور خود ادامه خواهد داد. از اینرو اجازه و تایید گرفتن از اسرائیل و کشور دیگری به هیچ وجه مورد بحث نمیباشد».

وزارت دفاع ترکیه نیز اعلام کرد: «افتراهای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی ضد ارتش ترکیه مردود و بی اساس است. نتانیاهو به دنبال منحرف کردن انظار از موضوعات فساد و مشکلات سیاسی که در داخل اسرائیل با آن دست و پنجه نرم می‌کند، است. تاریخ ارتش ترکیه خالی از هر اقدام شرم آوری است و کسانی که دستشان به خون کودکان بی گناه فلسطین آغشته است نمی‌توانند که وجهه ارتش ترکیه را تخریب کنند. ارتش ترکیه کودکان را می‌کشد و به غیرنظامیان حتی اگر مجبور به تعویق عملیاتش شود، آسیبی نمی‌زند. ارتش ترکیه در عملیات برقراری صلح در جزیره قبرس، سپر فرات و شاخه زیتون در سوریه به غیرنظامیان و بی گناهان آسیبی نزده است و آثار فرهنگی و تاریخی و مقدسات دینی را هدف قرار نداده حتی اگر مجبور به تعویق عملیات شده است».

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مسایل منطقه و سردبیر روزنامه رای الیوم نوشت: «جنگ کلامی که هم اکنون میان اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و نتانیاهو نخست وزیراسرائیل بوجود آمده، نشان دهنده بحرانی است که نتانیاهو در داخل و خارج این رژیم در آن بسر می‌برد و نیز از تلاش‌های مأیوس او برای منحرف کردن اذهان از پیگرد قانونی در پرونده فساد و تنگ‌تر شدن حلقه اتهامات به گردنش حکایت دارد.

اولین گلوله این جنگ لفظی را نتانیاهو شلیک کرد، زمانی که ترکیه را متهم به اشغال شمال قبرس و قتل کودکان و زنان کرد در «عفرین» کرد و ارتش اسرائیل را با اخلاق‌ترین ارتش دنیا دانست که موعظه‌های اردوغان را که غیر نظامیان را بدون تفاوت قائل شدن، بمباران می‌کند، نخواهد پذیرفت.

رئیس جمهوری ترکیه که به خوبی می‌دانست نتانیاهو تمایلات جدایی طلبانه کردها را حمایت می‌کرد و به ترکیه که از «جنبش مقاومت اسلامی فلسطین» (حماس) حمایت می‌کند، علاقه‌ای ندارد در نتیجه فرصت را غنیمت شمرد و سکوت اختیار نکرد و محق بود که گفت، نتانیاهو صدای ظالمان بوده و سمبل تروریسم بین المللی است و برای اتهام زنی به دیگران پیش از بازخواست خود و رژیمش به دلیل خطاها، جنایت‌های جنگی ضد بشریت و کشتارهایی که مرتکب شده، حقی ندارد».

اما درباره علل جنگ لفظی میان نتانیاهو و اردوغان باید به موارد زیر اشاره کرد؛

-نتانیاهو شرایط سختی را در داخل و خارج از این رژیم سپری می‌کند. با وجود حمایت حزبش از وی اما امور تقریبا در حال خارج شدن از سیطره‌اش است. در سوریه محور مقاومت حلقه را بر نتانیاهو تنگ‌تر کرده و برنامه هایش را با شکست روبرو کرده است. همه گروههای مورد حمایت نتانیاهو به دست محور مقاومت نابود شده‌اند. سوریه از جنگ پیروز خارج می‌شود در حالی که نتانیاهو خواهان فروپاشی سوریه و نابودی نقش منطقه‌ای آن بود.

- نتانیاهو پس از اینکه حزب الله در سوریه وارد شد به دنبال نابودی این حزب در داخل سوریه از طریق کشتن فرماندهان و نیروهای آن برآمد اما نتیجه این هم عکس بود و حزب الله قوی‌تر از قبل شد و نیروهایش مجرب‌تر شدند و موشک‌های پیشرفته‌تری هم به دست آورد که در هر نبرد احتمالی موثر است.

- نتانیاهو سعی کرد که بازی مضحک تونلهای حزب الله را به راه اندازد و عملیات موسوم به سپر شمال را آغاز کرد تا شاید از طریق پیروزی توهمی به دست آورد اما کسی این دروغ را باور نکرد و این با وجود جنجال رسانه وی بود. وی پس از آن به شورای امنیت رفت و بازهم نتیجه‌ای نگرفت.

-نتانیاهو که اتهامات فساد علیه وی در داخل وجود دارد و در سوریه هم دستاوردی نداشته و در موضوع تونلهای ادعایی نیز توفیقی به دست نیاورده است به جنگ لفظی با اردوغان روی آورد که هدفش خالی کردن کینه و شکستی که در رگهای نتانیاهو وجود دارد. قاتلی که عامل شهادت بسیاری از فلسطینی‌ها بوده و جنگنده هایش ۲۰۰ بار به سوریه حمله کرده‌اند و غیرنظامیان را هدف قرار داده‌اند.

اما درباره اهداف جنگ کلامی از سوی اردوغان هم «حسن مصطفی» در مطلبی در روزنامه زمان ترکیه (مخالف اردوغان) آورده است: «چرا اردوغان این عبارات را به کارگرفت با وجود اینکه تحول جدیدی میان ترکیه و اسرائیل رخ نداده است؟ پاسخ بسیار ساده است. موعد انتخابات نزدیک است (انتخابات محلی ترکیه با هدف مشخص کردن شهرداران شهرهای ۸۱ استان در ماه مارس ۲۰۱۹ برگزار می‌شود). اردوغان قبل از هر انتخاباتی از تاکتیک‌های کلاسیک استفاده می‌کند تا احساسات رای دهندگان و هواداران را برانگیزد و این علت حملات به اسرائیل قبل از هر انتخاباتی است».

خواندن خبر در سایت منبع

رقیب اصلی نتانیاهو در انتخابات نخست‌وزیری

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
رقیب اصلی نتانیاهو در انتخابات نخست‌وزیری
رقیب اصلی نتانیاهو در انتخابات نخست‌وزیری - 1

یک فرمانده ارشد پیشین ارتش اسرائیل اعلام کرد در انتخابات پیشرو رقیب نخست‌وزیر کنونی رژیم‌صهیونیستی خواهد بود.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، «بنی گانتز» ژنرال بازنشسته ارتش رژیم‌صهیونیستی امروز-پنجشنبه- اعلام کرد برای مقام نخست‌وزیری این رژیم با «بنیامین نتانیاهو» رقابت می‌کند.

گفته می‌شود ژنرال گانتز جدی‌ترین رقیب نتانیاهو خواهد بود.

هفته‌های اخیر محبوبیت ژنرال گانتز به عنوان چهره سیاسی جدید در سرزمین‌های اشغالی فلسطین افزایش یافته و در نظرسنجی‌ها موفق بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
وی افزود: اجرای زیرگذر تجریش به دلیل موقعیت زمین شناسی منطقه و وجود بستری سنگی، رودخانه‌ای و وجود تاسیسات شهری و خط مترو بسیار زمان بر و پر هزینه است. موسوی اجرای رینگ ترافیکی در محدوده تجریش به صورت دورانی با استفاده از مسیرهای جایگزین و سایر محورهای موازی را اولین اقدام در اجرایی شدن پیاده راه تجریش دانست. مسیرهای امن برای افراد پیاده طراحی شودسردار محمدرضا مهماندار رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز با تاکید بر بازنگری در حمل ونقل شهری اجرای مسیرهای امن برای افراد پیاده را لازمه شهری ایمن دانست. وی گفت: شهرتهران در حال حاضر نه خودرو محور است نه انسان محور و باید فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی ترویج داده شود. وی اضافه کرد: بدلیل مشکلات ترافیکی شمال تهران و محدودیت معابر، این منطقه را به دو منطقه راهور تقسیم کرده‌ایم و ۳۰ درصد پتانسیل نیروی انسانی راهور در زمان پیک ترافیکی در این منطقه حضور پیدا می‌کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
ایرناایرنا9 ساعت قبل
امام جمعه زاهدان بیان کرد: بن سلمان در سفر اخیر خود به پاکستان نشان داد به دنبال دوری از انزوا و مشارکت دادن این کشور برای انجام کارهای ضد انسانی و جنگ طلب خود در منطقه بویژه در یمن بود. نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان از دیگر اهداف سفر بن سلمان را ایجاد تنش و جدایی بین پاکستان و ایران بر شمرد و افزود: ولیعهد عربستان سعی کرد تا با ایجاد یک هسته مقاومت و اتحاد جمعی پاکستان را در کنار خود برای ضربه زدن به ایران داشته باشد. آیت الله سلیمانی گفت: ۲۷ شهید حادثه تروریستی جاده خاش - زاهدان یکی از برنامه‌های سفر بن سلمان برای ایجاد تنش و ناامنی در ایران بود. نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: رهبر انقلاب اسلامی با مخاطب قرار دادن نسل جوان آینده و پیشرفت این نظام را در دست آنان دانستند. امام جمعه جدید زاهدان هفته آینده با حضور رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب معرفی خواهد شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هانیه توسلی، بازیگر سینمای ایران و برنده سیمرغ بلورین برای فیلم «دهلیز» در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر، عکسی از سفر خود به جزیره هرمز را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. هانیه توسلی خیلی کوتاه در توضیح این عکس نوشت: «در هرمز که جان جانان است.» جزیره هرمز به دلیل داشتن خاک‌هایی به رنگ‌های قرمز، طلایی، سفید و … در جهان مشهور است.
عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل
دولت پاکستان به ارتش این کشور دستور داد آمادگی هر نوع پاسخ متقابل به اقدامات احتمالی هند را داشته باشد. در پی بالا گرفتن تنش‌ها میان دهلی‌نو و اسلام‌آباد، ارتش پاکستان به دستور دولت این کشور به حالت آماده‌باش در آمد. به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، دولت پاکستان به ارتش این کشور دستور داد آمادگی هر نوع پاسخ متقابل به اقدامات احتمالی هند را داشته باشد. دولت هند، پاکستان را متهم می‌کند که به این گروه‌های تروریستی فضا و امکان فعالیت داده است. دولت پاکستان همواره این اتهام را رد کرده است.

اخبار بیشتر