1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

سوریه از ورود نیروهای ارتش به منبج و برافراشتن پرچم ملی سوریه خبر داد

اهالی الرقه درحمایت از دولت سوریه راهپیمایی برپا کردند

ایرناخبرگزاری ایرنا
اهالی الرقه درحمایت از دولت سوریه راهپیمایی برپا کردند

به گزارش روز جمعه خبرگزاری سوریه (سانا)، شمار زیادی از ساکنان این استان در شهرک 'السبخه' واقع در جنوب شرق شهر الرقه سوریه امروز با برپایی راهپیمایی تهدیدهای دولت ترکیه مبنی بر حمله مجدد به سوریه را محکوم کردند.

این افراد که از مناطق مختلف استان در السبخه تجمع کرده بودند، پرچم رسمی دولت سوریه و تصاویر بشار اسد رئیس جمهوری این کشور را در دست داشتند.

راهپیمایی کنندگان با سردادن شعارهایی درحمایت از دولت سوریه همچنین اعلام کردند که با حفاظت از دستاوردهای ارتش سوریه برابر گروه‌های تروریستی به آنها افتخار می‌کنند.

شرکت کنندگان دراین راهپیمایی با بیان اینکه پرچم رسمی سوریه ' اقشار مختلف مردم سوریه را گرد هم جمع می‌کند' برای دفاع از کشور و گذشتن از جان خود در راه حفظ وطن، اعلام آمادگی کردند.

'عبد الله ابراهیم النور' رئیس انجمن کشاورزان السبخه به خبرنگار سانا گفت که ارتش عربی سوریه تنها ضامن اتحاد ملی است و همه فرزندان عشایر حاضر در استان آمادگی کامل دارند که در راه میهن جانفشانی کنند و امروز امیدوارند که استان به آغوش حکومت سوریه بازگردد.

'عبد الله الرفاعی' که یکی از سرشناسان عشایر السبخه نیز گفت که جوانان رقه در این تظاهرات شرکت کردند تا تهدیدها و اقدامات ترکیه در حمایت از تروریسم را محکوم کنند.

الرفاعی همچنین گفت که این جوانان نمی‌پذیرند نیروهای ترکیه‌ یا سایر نیروهای سایر کشورها قداست خاک سوریه را از بین ببرد.

روزنامه 'الوطن 'چاپ سوریه به نقل از یک مسئول میدانی کرد در منبج گزارش داد: یگان‌های مدافع خلق، آمادگی نبرد در شرق فرات را دارند و در مناطقی که احتمال می‌رود ترکیه دست به عملیات زمینی بزند، تونل هایی حفر کرده‌اند.

این در حالی است که آنکارا و معارضان سوری وابسته به آن برای حمله نظامی علیه یگان‌های مدافع خلق که هسته اصلی نیروهای دمکراتیک کرد سوریه در شرق فرات را تشکیل می‌دهند، تعداد نیروهای خود را در اطراف منبج افزایش داده و به اطراف این شهر نیرو اعزام کرده‌اند.

در همین راستا، قرار است یک هیأت بلندپایه ترکیه‌ای مرکب از «مولود چاووش اوغلو»، «خلوصی آکار» وزیران امورخارجه و دفاع به همراه «هاکان ویدان» رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه، فردا (شنبه) عازم مسکو شوند و احتمالا موضوع شمال سوریه از جمله مهم‌ترین موضوعاتی است که در دستور کار این دیدار با مقام‌های روسی قرار خواهد داشت.

این تحولات یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا دستور خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را صادر کرد.

شبد** ۱۴۵۳*۹۱۲۲

خواندن خبر در سایت منبع

کردهای سوریه از ورود ارتش به منبج حمایت کردند

ایرناخبرگزاری ایرنا
کردهای سوریه از ورود ارتش به منبج حمایت کردند

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «جیهان احمد» سخنگوی این گروه در پاسخ به پرسشی درباره ورود ارتش سوریه به شهر منبج گفت: برای صیانت از سوریه از ورود ارتش به منبج حمایت می‌کنیم زیرا پای ترکیه به هرمکانی که برسد دیگر از آنجا بیرون نخواهد رفت.

وی همچنین با تاکید بر آمادگی این گروه برای حل و فصل مشکلات خود با دولت سوریه گفت: ما و نظام یک خانواده و مانند پدر و فرزندانش هستیم و مشکلات خود را بدون دخالت دیگران حل و فصل خواهیم کرد.

فرماندهی کل ارتش سوریه امروز از ورود یگان‌های ارتش به منبج واقع در استان حلب و اهتزاز پرچم این کشور بر فراز این شهر خبرداد.

این فرماندهی در بیانیه‌ای با اعلام ورود یگان‌های ارتش به شهر منبج ونصب پرچم سوریه بر فراز این شهر بر تعهد خود به انجام وظایف ملی در اجرای حاکمیت دولت بر وجب به وجب خاک این کشور تاکید کرد.

این بیانیه همچنین افزود: ورود یگان‌های ارتش به منبج در پاسخ به درخواست اهالی این شهر صورت گرفت.

بیانیه مذکور خاطر نشان ساخت با توجه به اهمیت تلاش بیشتر اقشار مختلف مردم سویه در حفاظت از حاکمیت ملی، از بین بردن تروریسم، نابودی متجاوزان و بیرون راندن اشغالگران از خاک سوریه، نیروهای مسلح این کشور امنیت کامل برای مردم و دیگر افراد مقیم این کشور را تضمین می‌کند.

سوریه از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ با بحران ورود تروریست‌های خارجی به این کشور مواجه بود.

فعالان سوری پنجشنبه شب اعلام کردند که ارتش این کشور برای کنترل دوباره شهر منبج در شمال شرق شهر حلب، واقع در مرز ترکیه آماده می‌شود.

فعالان سوری در شبکه‌های اجتماعی تصاویر و فیلم هایی را به اشتراک گذاشتند که در آن خودروهای زرهی با پرچم سوریه نشان داده می‌شود که در حال انتقال نیرو به منبج هستند.

شبد**۱۴۸۰**۱۳۷۹

خواندن خبر در سایت منبع

پروازهای سوریه به بحرین از سرگرفته شد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
پروازهای سوریه به بحرین از سرگرفته شد

این بیانیه یک روز پس از بازگشایی سفارت امارات در سوریه صادر شد.

وزارت خارجه بحرین در این بیانیه از ادامه فعالیت سفارتش در دمشق و فعالیت سفارت سوریه در منامه خبر داد اما روشن نیست که آیا سفارت سوریه در منامه در طول جنگ و درگیری فعالیت داشته است یا نه، چرا که اکثر کشورهای عربی از جمله عربستان همپیمان قوی منامه روابط خود را با دمشق قطع کرده‌اند.

پس از اینکه امارات و دیگر کشورهای عربی همپیمان آمریکا بوده و از مخالفان شورشی با هدف براندازی حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه حمایت می‌کردند، بازگشایی سفارت امارات در دمشق سکوی پرتاب دیپلماتیکی برای اسد به شمار می‌رود.

خواندن خبر در سایت منبع

بحرین: در کنار حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ایستاده‌ایم

فارسخبرگزاری فارس
بحرین: در کنار حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ایستاده‌ایم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک روز پس از اعلام بحرین مبنی بر بازگشایی سفارت خود در دمشق در طول یک هفته اخیر، «خالد بن احمد آل خلیفه» وزیر خارجه این کشور مدعی شد که بحرین هیچ زمانی رابطه خود با سوریه را قطع نکرده بود.

به گزارش شبکه اسکای نیوز، وزیر خارجه بحرین در سخنانی گفت: سوریه یک کشور عربی تأثیر گذار در منطقه است و علی رغم شرایط سخت اوضاع، ما هیچ وقت ارتباط خود را با این کشور قطع نکرده و سوریه نیز ارتباطش را با ما قطع نکرده بود.

او تأکید کرد: در راستای دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی و بازگردانی ثبات به تمامی مناطق سوریه و امنیت و توسعه برای مردمش در کنار سوریه ایستاده‌ایم.

وزارت خارجه بحرین روز گذشته (پنج‌شنبه) به طور رسمی بازگشایی سفارت بحرین در دمشق را در طرف یک هفته آتی تأئید کرد.

بحرین دومین کشور عربی است که سفارت بسته خود در دمشق را بازگشایی می‌کند. امارات نیز دیروز سفارت خود در دمسق را بازگشایی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر9 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان، حرفهای الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در لبنان درباره نگرانی واشنگتن از نقش حزب الله لبنان را محکوم کرد. در بیانیه فراکسیون مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: موضع منفی مقامات آمریکا درباره حزب الله لبنان که از زبان آنها پس از هر دیدار با مقامات لبنانی تکرار می‌شود، مردود و محکوم است و به حاکمیت ملی لبنان خدشه وارد می‌کند و منکر حق مشروع در قانون بین المللی مبنی بر حق دفاع از خویشتن و مقاومت در برابر هر تهدید یا دشمن است و نوعی جانبداری به ناحق از رژیم صهیونیستی است؛ که به اشغال اراضی لبنان ادامه می‌دهد و همه روزه حاکمیت لبنان را نقض می‌کند. فراکسیون حزب الله در پارلمان لبنان اعلام کرد: این مواضع به سبب خوی سلطه طلبی و هیمنه آمریکاست که بر تنفر ملتها از دولت آمریکا می‌افزاید به ویژه که دولت آمریکا معیارهای عادلانه را مورد توجه قرار نمی‌دهد و زور و تروریسم را بر حقوق بشر ترجیح می‌دهد. دولت آمریکا حامی رژیمهای دیکتاتوری است. در بیانیه فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: ظلم و زورگویی آمریکا عامل همه بحرانها و منشا همه مشکلات ملتها و کشورهای دنیاست.

اخبار بیشتر