تهدید جنجالی ترامپ
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تهدید جنجالی ترامپ

ترامپ: در صورت عدم تامین بودجه دیوار مرزی، کل مرزهای مکزیک را می‌بندم

انتخابخبرگزاری انتخاب
ترامپ: در صورت عدم تامین بودجه دیوار مرزی، کل مرزهای مکزیک را می‌بندم
رئیس‌جمهور آمریکا امروز جمعه تهدید کرد، در صورتی که دموکرات‌ها با پرداخت هزینه برای احداث دیوار در مرز این کشور با مکزیک مخالفت کنند، مرز را به طور کامل مسدود می‌کند. اجرایی شدن این اقدام در راستای سیاست‌های مهاجرتی ترامپ پیگیری می‌شود.
ترامپ: در صورت عدم تامین بودجه دیوار مرزی، کل مرزهای مکزیک را می‌بندم - 0

رئیس‌جمهور آمریکا امروز تهدید کرد که اگر دموکرات‌ها با پرداخت بودجه لازم برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک موافقت نکنند، در این صورت مرزهای جنوبی را به طور کامل خواهد بست.

به گزارش فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا امروز جمعه تهدید کرد، در صورتی که دموکرات‌ها با پرداخت هزینه برای احداث دیوار در مرز این کشور با مکزیک مخالفت کنند، مرز را به طور کامل مسدود می‌کند. اجرایی شدن این اقدام در راستای سیاست‌های مهاجرتی ترامپ پیگیری می‌شود.

بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ترامپ در ادامه اقدامات خود برای تحت‌فشار گذاشتن دموکرات‌ها با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «اگر کارشکنان دموکرات به ما برای پایان ساخت دیوار پول ندهند و قانون مضحک مهاجرت که به کشورمان تحمیل شده است را تغییر ندهند، در این صورت ناچار می‌شویم که مرز جنوبی را به طور کامل ببندیم.»

ترامپ روز سه‌شنبه بار دیگر بر ساخت دیوار در مرز مکزیک تاکید و پایان تعطیلی دولت را منوط به توافق با دموکرات‌ها درباره بودجه ساخت دیوار حائل با مکزیک کرد.

وی گفت: «تا زمانی که بودجه دیوار در مرز با مکزیک تامین نشود تعطیلی دولت پایان نخواهد یافت.»

تعطیلی دولت آمریکا پس از آن رخ داد که دولت و کنگره نتوانستند بر سر اختصاص پنج میلیارد دلار به پروژه احداث دیوار در مرز آمریکا با مکزیک به توافق برسند.

پروژه مزبور بخشی از قول‌های انتخاباتی دونالد ترامپ و در راستای مقابله با ورود سیل مهاجرین به آمریکا است.

ساخت دیوار در مرز مکزیک به بهانه مقابله با ورود پناهجویان و مهاجرین غیرقانونی یکی از وعده‌های انتخاباتی ترامپ بود. او در آن زمان تأکید می‌کرد که مکزیک باید پول ساخت این دیوار را بپردازد، اما با رد این درخواست از سوی دولت مکزیک، ترامپ اکنون نمایندگان کنگره را برای تخصیص بودجه به این پروژه تحت فشار قرار داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکایی‌ها، ترامپ را مقصر اصلی تعطیلی دولت می‌دانند

ایرناخبرگزاری ایرنا
آمریکایی‌ها، ترامپ را مقصر اصلی تعطیلی دولت می‌دانند
تهران – ایرنا – بر اساس تازه ترین نظرسنجی رویترز و ایپسوس؛ با تداوم تعطیلی بخشی از دولت آمریکا برای ششمین روز پیاپی و در حالی که پایانی برای آن متصور نیست، بیشتر آمریکایی ها،دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده را بیشتر از دمکرات های کنگره در بروز این مشکل مقصر می دانند.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، بر اساس این نظرسنجی که میان ۲۱ تا ۲۵ دسامبر (۳۰آذر تا چهارم دی ماه) و بیشتر پس از آغاز تعطیلی دولت، برگزار شده است، ۴۷ درصد آمریکایی‌ها بزرگسال، ترامپ، ۳۳ درصد پرسش شوندگان، دمکرات‌های کنگره و هفت درصد نیز جمهوری خواهان کنگره را در بروز این مشکل مسئول می‌دانند.

این تعطیلی ناشی از درخواست ترامپ برای در نظر گرفتن بودجه‌ای برای تامین هزینه ۵ میلیاد دلاری ساخت دیواری در امتداد مرز ایالات متحده با مکزیک است که بیشتر دمکرات‌ها و حتی برخی از جمهوریخواهان کنگره هم حزبی رئیس جمهوری آمریکا، با آن مخالفت می‌کردند و هزینه کلی آن ۲۳ میلیارد دلار برآورد شده است.

تنها ۳۵ درصد از پرسش شوندگان در این نظرسنجی، از گنجانده شدن هزینه ساخت دیوار مرزی در بودجه سالانه در کنگره و ۲۵ درصد از تصمیم ترامپ برای تعطیل کردن دولت بر سر این موضوع، حمایت کرده‌اند.

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید واشنگتن روز پنجشنبه بدون اشاره به دیوار پیشنهادی ترامپ، گفت: رئیس جمهوری آشکارا گفته است که هرگونه لایحه بودجه دولت باید شامل هزینه امنیت مرزی به میزان کافی نیز بشود.

جاستین گودمن سخنگوی سناتور چاک شومر رئیس دمکرات‌های سنای آمریکا نیز گفته است که دمکرات‌ها و جمهوریخواهان هنوز فاصله زیادی برای از میان برداشتن این بن بست دارند.

شبد**اروپام**۱۴۸۶**

خواندن خبر در سایت منبع

گزارش تسنیم|همه واکنش‌ها به سفر جنجالی و محرمانه ترامپ به عراق

تسنیمخبرگزاری تسنیم
گزارش تسنیم|همه واکنش‌ها به سفر جنجالی و محرمانه ترامپ به عراق
رئیس جمهوری آمریکا و همسرش، چهارشنبه پنجم دی ماه به صورت مخفیانه به بهانه دیدار با نظامیان کشورشان به عراق رفتند که این سفر با واکنش منفی جریان‌های سیاسی مختلف عراق روبرو شده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، خبر سفر محرمانه و غیرمنتظره ترامپ و همسرش به عراق را سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید در حساب توئیتری خود اعلام کرد. وی در این باره نوشت: دونالد ترامپ و همسرش اواخر وقت شب کریسمس (چهارشنبه پنجم دی) به عراق رفتند تا با نیروهای نظامی [آمریکا] دیدار کنند و از خدمت، موفقیت و فداکاری آنها قدردانی کنند و کریسمس را تبریک بگویند.

در این میان نظامیان آمریکایی با ترامپ در پایگاه عین الاسد سلفی می‌گرفتند.

ترامپ که فقط به پایگاه عین الاسد محل استقرار چند هزار نظامی آمریکایی رفته بود، با دفاع از تصمیم خود برای خروج از سوریه گفت هیچ طرحی برای خروج نیروهای آمریکا از عراق در سر ندارد.

رئیس جمهور آمریکا افزود: اگر بخواهیم عملیاتی در سوریه انجام دهیم ممکن است از عراق به عنوان پایگاه استفاده کنیم.

ترامپ درباره تعطیلی دولت فدرال آمریکا نیز تاکید کرد انتظار برای تصویب بودجه مورد نیاز دیوار مرز مکزیک برایش اهمیتی ندارد و هر چقدر طول بکشد منتظر می‌ماند.

وی که چند روز قبل جیمز ماتیس وزیر دفاع خود را به دلیل اختلاف بر سر استراتژی سوریه برکنار کرد در این باره گفت: عجله‌ای برای انتخاب وزیر دفاع جدید ندارم و پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع ممکن است مدت زمان زیادی در همین وضعیت در ریاست پنتاگون باقی بماند.

هواپیمای ترامپ، در پایگاه هوایی عین الاسد در خارج از بغداد به زمین نشست. آمریکا اکنون پنج هزار نیروی نظامی در عراق دارد.

جرج بوش پسر رویه بازدید از نیروهای آمریکایی خارج از این کشور را اولین بار پایه گذاشت و در جشن موسوم به شکرگزاری سال ۲۰۰۳ به بغداد آمد یعنی اولین روزهای تهاجم به عراق. پس از آن اوباما در آوریل ۲۰۰۹ یعنی چهار ماه پس از تکیه بر صندلی کاخ سفید به عراق رفت تا با نظامیان آمریکایی دیدار کند. اما با گذشت دو سال از ریاست ترامپ در کاخ سفید وی هیچ دیداری از نیروهای کشورش در خارج از آمریکا نداشت و همین باعث انتقادات بسیاری شده بود.

سیل واکنش‌های منفی به سفر ترامپ؛ عراقی‌ها بر لزوم خروج نظامیان آمریکایی تاکید کردند

سفر محرمانه ترامپ به عراق و اظهاراتش درباره استفاده از پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق برای حمله به سوریه در صورت لزوم و رعایت نکردن اصول دیپلماتیک و خودداری از رفتن به بغداد برای دیدار با مقامات عراقی با واکنش تند مردم و جریان‌های سیاسی عراق روبرو شد.

این جریان‌‌ها سفر ترامپ را اهانت آمیز و بی توجهی به حاکمیت ملی عراق توصیف و آن را محکوم کردند. فراکسیون‌های پارلمانی عراق نیز بر تسریع در تدوین قانون خروج نظامیان آمریکایی از کشورشان در پارلمان تاکید کردند و به آمریکا هشدار دادند.

فراکسیون «اصلاح و بازسازی» (الاصلاح و الاعمار) در مجلس نمایندگان با صدور بیانیه‌ای سفر ترامپ را محکوم کرد و گفت: «اقدام رئیس‌جمهوری آمریکا به نقض آشکار حاکمیت عراق و ورودش به پایگاه عین‌الاسد در الانبار گویای این‌گونه است که این کشور ایالتی از ایالت‌های آمریکا است. برگزاری جلسه فوق‌‌العاده پارلمان امری ضروری برای بررسی این نقض (حاکمیت) ضروری گشته است».

این فراکسیون پارلمانی در بیانیه‌اش تأکید کرد: «عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه توجیهی برای ماندن نیروهای آمریکایی در عراق، و استفاده از عراق به‌عنوان پایگاهی برای آن (آمریکا) در منطقه و خاورمیانه نمی‌شود».

«محمود الربیعی» عضو دفتر سیاسی جریان «عصائب اهل الحق» نیز گفت: «ورود این‌چنینی ترامپ به عراق دلیلی بر بی‌توجهی آمریکا به استقلال، حاکمیت و اعتبار دولت (بغداد) است و همین امر، ضروری می‌کند که بر لزوم سرعت بخشیدن به تصویب قانونی جهت اخراج نیروهای بیگانه از عراق تأکید کنیم».

«جعفر الحسینی» سخنگوی «گردان‌های حزب‌الله عراق»، وابسته به سازمان الحشد الشعبی، گفت: «این نیروهای مقاومت اسلامی هستند که آمریکا را مجبور خواهند کرد نیروهایش را از عراق بیرون بکشد».

وی سفر غیرمنتظره ترامپ به عراق و مختصر کردن آن به دیدار با سربازان آمریکا در یک پایگاه نظامی را نشانه عدم احساس امنیت او در عراق دانست.

الحسینی گفت که فرماندهان مقاومت اسلامی در عراق وعده داده‌اند که دستانی که بخواهد به کشورهای همسایه از جمله سوریه تعدی کند قطع خواهند کرد.

وی تأکید کرد که تصمیم بر خروج نیروهای آمریکا از عراق نه به‌دست ترامپ که در اختیار ملت و پارلمان عراق است.

در ادامه واکنش‌های منفی به سفر ترامپ به عراق، «فالح الخزعلی» از نمایندگان پارلمان عراق نیز گفت: «ترامپ باید بداند که عراق بعد از سال ۲۰۱۴، مانند گذشته نیست و دولت نیز بایستی نیروهای آمریکایی را از عراق اخراج کند. عراق پیروز ایالت آمریکا نیست و آقای نخست‌وزیر (عادل عبدالمهدی) بایستی مسئولیت‌هایش در چارچوب ماده ۵ قانون اساسی را متقبل شود».

الخزعلی تأکید کرد: «دولت آمریکا که در عراق شکست خورد می‌خواهد بار دیگر به هر بهانه‌ای که شده است، به این کشور بازگردد ولی ما هرگز اجازه این امر را نمی‌دهیم. دیدار ترامپ با نیروهای آمریکایی در عراق نشان می‌دهد که آنها نیروهای استشاری و آموزشی نیستند و دولت بغداد باید مسئولیت‌‌پذیر باشد».

این نماینده عراقی خاطرنشان کرد که پارلمان عراق در دوره پیشین دستوری مبنی بر «جدول خروج تمامی نیروهای بیگانه از خاک عراق صادر کرد ولی این امر به‌دلیل فساد تاکنون محقق نشده است».

«نعیم العبودی» یکی دیگر از نمایندگان پارلمان عراق نیز فاش کرد که ترامپ از مقام‌های عراقی و مشخصا رؤسای سه‌گانه یعنی نخست‌وزیر، رئیس‌جمهوری و رئیس پارلمان این کشور خواسته با وی در همین پایگاه نظامی دیدار کنند اما آنها از این امر امتناع کردند.

ائتلاف البناء: سفر ترامپ به عراق نقض آشکار قوانین و موازین دیپلماتیک است

ائتلاف البناء (سازندگی) عراق به رهبری هادی العامری در بیانیه‌ای سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به این کشور را نقض آشکار و واضح قوانین و موازین دیپلماتیک دانست و تأکید کرد این سفر بیانگر برخورد برتری‌جویانه ترامپ در قبال دولت عراق است.

ائتلاف البناء در بیانیه خود سفر ترامپ را نقض آشکار و واضح قوانین و موازین دیپلماتیک دانست و افزود که این سفر بیانگر برخورد برتری‌جویانه ترامپ در قبال دولت عراق است و این رویکرد به‌طور کامل غیرقابل قبول است.

واکنش ائتلاف سائرون به سفر ترامپ

ائتلاف سائرون به‌ریاست مقتدی صدر رهبر جریان صدر در اولین موضعگیری خود خواهان برخورد محتاطانه با سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عراق شد.

بدر الزیادی نماینده فراکسیون سائرون در پارلمان عراق گفت: باید در قبال سفر ترامپ محتاط باشیم، زیرا آنها به‌دنبال منافع خودشان هستند و نتایج این سفرها برای عراق؛ چیزی نبود به‌جز اشغالگری یک‌سوم مساحت کشور توسط داعش.

وی افزود: عراقی‌ها باید در قبال چالش‌های خارجی متحد شوند و مذاکره با نیروهای آمریکایی درخصوص حضور آنها در عراق امکان‌پذیر است.

الزیادی گفت: نیروهای آمریکایی در شمال عراق مستقر هستند و سؤال ما از منطقه کردستان عراق این است که؛ آیا این نیروها با موافقت و هماهنگی با بغداد مستقر هستند؟انتقاد ابراهیم الجعفری از موضع دولت عراق/ درخواست یک فراکسیون برای تصویب قانون اخراج نظامیان آمریکایی

وی گفت: فشارهای خارجی روی کابینه عراق وجود دارد و همگان می‌خواهند عراق را به عرصه نبرد و کشمکش منطقه‌ای تبدیل کنند.

واکنش جریان اصلاح ملی عراق

جریان اصلاح ملی عراق به‌رهبری ابراهیم الجعفری با صدور بیانیه‌ای سفر رئیس‌جمهور آمریکا و همسرش به عراق را محکوم و از بیانیه «توجیه‌آمیز» دفتر نخست‌وزیر عراق در این باره انتقاد کرد.

در بیانیه جریان اصلاح ملی عراق که ریاست آن را ابراهیم الجعفری به‌عهده دارد، آمده است: اعضای جریان اصلاح ملی در سراسر عراق سفر عجیب رئیس جمهور آمریکا به استان آزادشده الانبار و دیدار با نظامیانش و فرماندهان آمریکایی مستقر در پایگاه عین الاسد عراق در این استان را محکوم می‌کند. این، سفری عجیب است که با سایر سفرهای رسمی به کشور ما مشابه نیست و به‌ویژه همزمان با اعلام اخیر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه انجام شد. همه عراقی‌ها از امنیت، حاکمیت و طرح دموکراتیک خود دفاع می‌کنند.

این بیانیه تأکید کرد: در بیانیه دفتر رسانه‌ای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به وجود هماهنگی قبلی بین دولت‌های عراق و آمریکا و سپس بروز اختلاف نظر اشاره شده است که باعث شده تا دیدار رسمی به مکالمه تلفنی تبدیل شود. این توجیه در واقع با انتظارات عراق پیروز و مردم عراق که خون و شهید دادند، متناسب نیست، لذا ما چنین سفرهایی با هماهنگی ضعیف را محکوم می‌کنیم.

فراکسیون صادقون: باید قانون اخراج نظامیان آمریکایی وضع شود

فراکسیون صادقون در پارلمان عراق سفر غیرمنتظره رئیس جمهور آمریکا به عراق را بی‌توجهی به حاکمیت عراق دانست و بر لزوم تسریع در وضع قانون اخراج نظامیان آمریکایی از عراق تأکید کرد.

حسن سالم رئیس فراکسیون صادقون گفت: سفر سری و غیرمنتظره ترامپ بیانگر میزان بی‌احترامی و تکبر آمریکا و رئیس جمهور آن و بی‌توجهی واشنگتن به حاکمیت عراق و کشورهای منطقه است. دولت عراق و وزارت خارجه نباید سکوت کنند و باید بیانیه‌ای برای تقبیح این سفر غیرقانونی صادر شود.

سالم گفت: پارلمان لازم است که در تدوین قانون اخراج نیروهای آمریکایی از خاک عراق تسریع به‌خرج دهد. واشنگتن همواره با حاکمیت عراق این‌گونه رفتار کرده است، زیرا نیرویی اشغالگر است و به‌دنبال منافع خودش در مقابل ویران کردن منطقه است.

وی افزود: هرکس این سفر را محکوم نکند یا در رد آن موضع‌گیری نکند، نسبت به کشور توطئه می‌کند و حاکمیت عراق برایش اهمیتی ندارد.

واکنش حیدر العبادی و ائتلاف نوری المالکی به سفر ترامپ

ائتلاف دولت قانون عراق به‌رهبری نوری المالکی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که توضیح دفتر عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق درباره سفر ترامپ در سطح مورد نظر نبود و بر ابهامات افزود.

در بیانیه ائتلاف دولت قانون تأکید شده است: سفر ترامپ نقض آشکار حاکمیت عراق بود و ائتلاف دولت قانون بر مخالفت خود با حضور هرگونه نیروی خارجی در خاک عراق و احترام به توافقنامه خروج آمریکا از عراق تأکید می‌کند.

این بیانیه افزود: حاکمیت عراق که با خون و جانفشانی ملت عراق به‌دست آمد، خط قرمزی است که نمی‌توان آن را زیر پا گذاشت. سفر ترامپ به پایگاه عین الاسد که در جریان آن با هیچ یک از مسئولان عراقی ملاقات نکرد، نقض آشکار حاکمیت عراق است.

رئیس ائتلاف النصر عراق نیز بر مخالفت خود با سفر ترامپ به عراق تأکید کرد و گفت که این روش ترامپ به روابط دوجانبه زیان وارد خواهد کرد.

حیدر العبادی در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما مخالفت خود را با شیوه سفر ترامپ به عراق اعلام می‌کنیم، ‌ زیرا این شیوه متناسب با عرف دیپلماتیک نبود.

وی تصریح کرد: تعامل با عراق و حاکمیت آن به چنین شیوه‌ای به روابط عراق و آمریکا آسیب خواهد رساند.

العبادی از کشورهای منطقه و جهان خواست تا «توجه کنند که عراق قوی و سربلند و برخوردار از حاکمیت به‌نفع امنیت و ثبات منطقه و جهان است».

تاکید رئیس ائتلاف الفتح بر اخراج نظامیان آمریکایی از عراق

رئیس ائتلاف ائتلاف الفتح در عراق بر لزوم اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور تاکید کرد. هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح روز جمعه هفتم دی در سخنانی تاکید کرد: دولت باید به خواسته‌ها برای اخراج نیروهای آمریکایی از عراق پاسخ مثبت دهد.

وی تاکید کرد: ما هرگز حضور هرگونه نیروی بیگانه یا حتی پایگاه‌های نظامی ثابت در عراق را نخواهیم پذیرفت.

هشدار پارلمان عراق به دولت درباره نقشه‌های مشکوک آمریکا در سوریه

کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق به دولت این کشور درباره نقشه‌های مشکوک آمریکا در سوریه هشدار داد. «رامی السکینی» عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق درباره کشانده شدن دولت این کشور به دام طرح‌های مشکوک و تردیدآمیز آمریکا و تلاش‌هایش برای سوق دادن عراق به سمت گام‌های مشکوک در داخل سوریه هشدار داد و بر اهمیت هماهنگی امنیتی میان عراق و سوریه به دور از واشنگتن یا دیگران در راستای منافع دو کشور همسایه تاکید کرد.

السکینی اظهار داشت کمیسیون روابط خارجی پارلمان خواستار حضور وزیر خارجه در پارلمان برای بررسی پرونده‌های مربوط به تحرکات نظامیان آمریکایی در عراق و همچنان سخنان ترامپ مبنی بر خارج کردن نظامیانش از سوریه و دعوت از عراق برای اعزام نیرو به منظور پر کردن خلاء‌ ناشی از عقب‌نشینی آمریکایی‌ها شده است.

وی تاکید کرد هرگونه تحرکات نظامیان آمریکایی، تحرکاتی مشکوک است و ما نمی‌دانیم در دام طرح‌ها و دیدگاه ترامپ درباره اداره منطقه گرفتار شویم.

السکینی خاطر نشان کرد واشنگتن هیچ گامی جز در راستای حمایت از منافعش برنمی‌دارد، در نتیجه ما باید از سیاست محوربندی با آمریکا دوری کنیم، زیرا به ضرر عراق و امنیت کلی منطقه است و باید در قبال گام‌های مشکوک واشنگتن که تلاش می‌کند ما را به سمت آن بکشاند، هوشیار و محتاط باشیم.

هشدار شدید جنبش نجباء به ترامپ؛ آمریکا از عراق بیرون نرود در میدان با ما طرف خواهد بود

سخنگوی جنبش نجباء‌ با هشدار به ترامپ گفت: ما ملتی هستیم که طرح‌هایشان را در هم شکستیم، رؤیاها و آرزوهایشان برای تجزیه کشورها و چپاول ثروت‌هایشان را بر باد دادیم، ما در اوج آمادگی هستیم تا با تمام چالش‌های پیرامون عراق و منطقه مقابله کنیم.

«سید هاشم الموسوی» سخنگوی رسمی جنبش النجبای عراق درباره ارزیابی خود از سفر سرزده و سری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به عراق و اظهارات وی بر مبنی اینکه نظامیان آمریکایی هرگز از این کشور عقب‌نشینی نخواهند کرد و نیز اینکه آمریکا از عراق به‌عنوان پایگاهی برای عملیات نظامی در سوریه استفاده خواهد کرد، به خبرنگار تسنیم گفت: ما هنگامی که بخواهیم با طرف آمریکایی حرف بزنیم، یا به طرف آمریکایی نگاه کنیم یا بخواهیم درباره طرف آمریکایی اظهارنظر کنیم، ما معتقدیم آمریکا یک دولت تروریستی است و در پس تروریسم است و از تروریسم حمایت می‌کند، سفر دونالد ترامپ به عراق را سفر دزدان قلمداد می‌کنیم که مخفیانه وارد پایگاه عین الاسد شد و این ترس و رعبی که دولت آمریکا نشان دادند و اینکه گفتند چراغ‌های هواپیمای ترامپ را خاموش کردند، نقض آشکار حاکمیت ملی و تمامیت ارضی عراق است، وی با زبان تحقیر و توهین صحبت کرد، گمان می‌کرد که عراق همانند یکی از کشورهایی است که در مسیر عادی‌سازی و سازش (با اشغالگران قدس) قرار دارد، ‌ یا اینکه دولت عراق همانند حکومت‌های خلیج (فارس) است، در حالی که ترامپ در توهم به‌سر می‌برد، زیرا عراق هرگز همانند این حکومت‌های سرسپرده و سازشکار نیست.

وی در ادامه گفت‌وگو با تسنیم تأکید کرد: هرگز به ترامپ یا دولت آمریکا اجازه نخواهیم داد که با دولت و حاکمیت ما و همسایگان ما به این شیوه توهین‌آمیز رفتار کنند، ‌ ترامپ همچنین گفت «از پایگاه آمریکایی در عراق برای انجام عملیات در سوریه استفاده خواهم کرد»، ما به‌صراحت اعلام می‌کنیم با وجود هرگونه پایگاه آمریکایی یا حضور ارتش آمریکا در کشورمان به‌شدت مخالفیم و همچنین مخالف هدف قرار گرفتن هر یک از همپیمانان یا دوستانمان در منطقه و یا هر کشور دیگری از خاک عراق از سوی آمریکایی‌ها هستیم، زیرا این حضور مغایر با تمام معیارهای قانونی و مقررات است که قانون اساسی عراق بر آن تصریح کرده است،

نکته دیگر اینکه، اگر ترامپ گمان می‌کند که هرگز از عراق عقب‌نشینی نخواهد کرد، باید بگویم این ترامپ نیست که کلمه عقب‌نشینی را مشخص می‌کند، بلکه عراق دولت و پارلمان دارد که به‌زودی نشست برگزار خواهند کرد و کارت قرمز به نظامیان آمریکایی نشان خواهند داد، اگر ترامپ به درخواست پارلمان و دولت (برای خروج نظامیان آمریکایی) پاسخ منفی دهد و نپذیرد، ما در میدان (عملی و نبرد) با او طرف خواهیم بود، زیرا ملت عراق، ‌ ملتی مقاوم است و ذلت و خواری را نمی‌پذیرد و هرگز به این تروریست (ترامپ) اجازه نخواهیم داد که به کشور ما بیاید یا با ما با این زبان و لحن سخن بگوید، ما حاکمان سعودی نیستیم که ترامپ بخواهد به ما سیل اهانت‌هایش را روا بدارد، ما ملتی هستیم که طرح‌هایشان را در هم شکستیم، رؤیاها و آرزوهایشان برای تجزیه کشورها و چپاول ثروت‌هایشان را بر باد دادیم، ما ملتی هستیم که جلوی توسعه‌طلبی آمریکا را در منطقه گرفت، به همین دلیل ما در اوج آمادگی هستیم تا با تمام چالش‌های پیرامون عراق و منطقه مقابله کنیم.

واکنش عصائب اهل الحق به سفر ترامپ

دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق خطاب به رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد اگر نظامیان کشورش را از عراق خارج نکند، عراقی‌ها قدرت دارند تا به شیوه دیگری آنها را بیرون برانند. شیخ قیس الخزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق واکنش شدیدی به اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پی سفر سری و سرزده اخیرش به عراق نشان داد.

شیخ خزعلی در صفحه توئیتر خود تأکید کرد: سفر ترامپ به پایگاه نظامی آمریکا بدون در نظر گرفتن عرف دیپلماتیک از حقیقت طرح آمریکا در عراق پرده برمی‌دارد.

وی خطاب به ترامپ افزود: پاسخ عراقی‌ها برای اخراج نیروهای نظامی آمریکا در تصمیم پارلمان مشخص خواهد شد و در غیر این صورت، ما توانایی کافی برای اخراج آمریکایی‌ها به روشی دیگر داریم، همانگونه که در سال ۲۰۱۱ نیروهای آمریکایی را مجبور به خروج ذلت بار از خاک عراق کردیم. ‎

بیانیه دفتر رسانه‌ای نخست وزیر عراق درباره سفر ترامپ

در همین حال، دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که مقام‌های آمریکایی، بغداد را از تمایل دونالد ترامپ برای سفر به عراق در روز سه‌شنبه جهت تبریک به دولت جدید عراق و دیدار با نظامیان آمریکایی مطلع کرده بود.

دفتر رسانه‌ای عبدالمهدی تأکید کرد که «دولت عراق از این درخواست آمریکا استقبال، و نخست‌وزیر عراق، ترامپ را به بغداد دعوت کرد و ترامپ هم متقابلا از او برای سفر به واشنگتن و دیدار در کاخ سفید دعوت به‌عمل آورد».

طبق این بیانیه، قرار بود ترامپ دیداری دوجانبه با عبدالمهدی صورت دهد ولی این دیدار «به‌سبب اختلاف بر سر نحوه برگزاری آن لغو شد و طرفین طی گفت‌وگویی تلفنی به بررسی اوضاع به‌ویژه بعد از اعلام تصمیم آمریکا به عقب‎نشینی از سوریه، همکاری مشترک در امر مبارزه با داعش و برقراری ثبات و امنیت در کشورهای منطقه»، پرداختند.

اما، کاخ سفید در خصوص عدم دیدار دوجانبه رئیس‌جمهوری آمریکا با نخست‌وزیر عراق در جریان سفرش به این کشور منطقه، تصریح کرد ترامپ با نخست‌وزیر عراق دیداری صورت نداد؛ برای این‌که این سفر تنها اندکی قبل از انجام آن، به طرف عراقی ابلاغ شد و در حالی‌که ضروری بود تدابیری در راستای تضمین امنیت رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان این بازدید اتخاذ شود.

«سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید افزود، ترامپ با نخست‌وزیر عراق تلفنی دیدار و از او برای سفر به واشنگتن دعوت کرد که با واکنش مثبت عادل عبدالمهدی مواجه شد.

دلهره و نگرانی ترامپ در سفر به عراق

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به وجود نگرانی‌های امنیتی در جریان سفرش به عراق اذعان کرد. رئیس جمهور آمریکا از «اندوه شدید» خود به‌خاطر اینکه نیاز بود سفر به عراق برای دیدار با نظامیان آمریکایی به‌طور کاملا محرمانه انجام شود، سخن گفت.

ترامپ که با انتقادهای زیادی به‌علت عدم سفر برای دیدار با نظامیان آمریکایی در خارج از این کشور روبه‌رو بوده است، درباره سفر غیرمنتظره و سریع خود به عراق گفت: وقتی شنیدم که با چه‌چیزهایی روبه‌رو خواهم بود، درخصوص این سفر نگران بودم.

وی که همسرش را در سفر به عراق به‌همراه داشت، گفت: من درخصوص نهاد ریاست جمهوری نگران بودم؛ و نه شخص خودم، به‌خاطر بانوی اول (ملانیا) نگران بودم.

ترامپ که شبانه با هواپیمای چراغ‌خاموش واشنگتن را ترک کرد، گفت که «دو سفر» قبلا به‌خاطر درز خبر آنها لغو شده بود.

حمله موشکی به سفارت آمریکا در بغداد همزمان با دیدار ترامپ

منابع خبری از حمله موشکی به سفارت آمریکا در بغداد همزمان با سفر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به عراق خبر دادند. منابع رسانه‌ای و کارکنان شاغل در منطقه الخضراء در مرکز بغداد گفتند که سفارت آمریکا واقع در این منطقه هدف حمله موشکی قرار گرفت.

این منابع به سایت شفق نیوز گفتند: سفارت آمریکا در منطقه الخضراء که تحت تدابیر شدید امنیتی قرار داد، صبح امروز هدف دو موشک قرار گرفت.

این منابع افزودند: درپی حمله موشکی، آژیر خطر به‌صدا درآمد و هنوز خبری از تلفات و خسارت‌های احتمالی در دست نیست.

انتقاد مشاور سابق اوباما از سفر ترامپ به عراق

مشاور سابق امنیت ملی اوباما به شدت از دیدار رئیس جمهور آمریکا با نظامیان این کشور در عراق انتقاد کرده است. سام وینوگراد تحلیلگر سیاسی شبکه سی ان ان و مشاور سابق امنیت ملی باراک اوباما با انتقاد از دونالد ترامپ به خاطر سفر به عراق و دیدار با نظامیان آمریکایی، تاکید کرد: ترامپ دیدار با سربازان را با کمپ انتخاباتی اشتباه گرفته است.

واکنش انصارالله یمن به دیدار سری ترامپ از عراق

جنبش انصارالله یمن به دیدار سری و سرزده رئیس جمهوری آمریکا با نظامیان کشورش در عراق واکنش نشان داد. محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در توئیتی نوشت عراق باید آزاد بماند، موضع جنبش النجباء‌ عراق را تایید می‌کنم، از دولت و ارتش عراق می‌خواهم موضع قاطعانه‌ای در قبال آنچه ترامپ گفت، اتخاذ کنند.

وی افزود از حشد شعبی و گروه‌های عراقی درخواست می‌کنم دست به تحرک جدی بزنند. الحوثی تاکید کرد عراق در جریان مبارزه با داعش در موصل، شهدایی تقدیم و جانفشانی کرد و آمریکا عامل و مقصر اول از نظر برنامه‌ریزی، اجرایی و پشتیبانی (از داعش) بود.

واکنش روس‌ها به سفر ترامپ و اظهارات جنجالی‌اش

مقامات پارلمانی روس معتقدند سخنان ترامپ درباره امکان استفاده از خاک عراق برای انجام عملیات علیه سوریه برای ساکت کردن نارضایتی جمهوری‌خواهان و انتقادات داخلی از وی به‌خاطر خارج‌کردن نظامیان آمریکایی از سوریه است.

«کنستانتین کاساچوف» رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه معتقد است که اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا درباره قصد حفظ پایگاه‌های نظامی در خاک عراق، مربوط به تلاش وی برای ساکت کردن نارضایتی جمهوری‌خواهان از تصمیم وی درباره خروج نظامیان آمریکایی از سوریه است.

کاساچوف گفت: «فکر نمی‌کنم این سخنان تغییری در وضعیت کنونی ایجاد کند. آمریکایی‌ها در عراق حضور نظامی دارند و به‌خلاف سوریه، این حضور قانونی و با حمایت مقامات بغداد است. بنابراین اگر آمریکا بخواهد حملاتی را به سوریه انجام دهد، هیچ ملاحظاتی، به‌جز سیاست داخلی ایالات متحده، مانع از آن نخواهد شد».

«آلکسی پوشکوف» رئیس کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز معتقد است که دونالد ترامپ از سفرش به عراق و وعده امکان حمله به سوریه از خاک این کشور، برای رها شدن از شر انتقادات داخلی به وی درباره خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه استفاده کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل

سیرکاران، برنده بزرگ جنگ تجاری در آمریکا

5+
عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
الفالف15 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۲۵ ۳۹۸۰۲۳۱۰۱۹عبداله سامری نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با اشاره به انتشاره عکسی از وی در فضای مجازی مبنی بر نشستن بر سره سفره افطار با غذاهای خاص گفت: در عکس مشخص است که افطار معمولی بود. وی گفت: عصر پنچ شنبه گذشته اینجانب برای بررسی مشکلات فاضلاب روستای سوره خرمشهر – شلمچه به این روستا رفتم. عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: بعد از بازدید میدانی و جلسه با اهالی محل، اینجانب را به افطار دعوت کردند و من هم در کنار آنها بر سر سفره نشستم. سامری گفت: برای اینجانب گوشت آوردند که بنا به توصیه پزشکان گوشت قرمز اصلا نمی‌خورم. نماینده خرمشهر در مجلس افزود: ضمن اینکه سفره افطار را مردم حوزه انتخابیه پهن کردند که در کنار سادگی برایم بسیار ارزشمند بود.
ایمناایمنا3 ساعت قبل
به گزارش ایمنا، ستاد کل نیروهای مسلح در بیانیه‌ای که امروز چهارشنبه منتشر شد، اعلام کرد: عملیات غرورانگیز بیت‌المقدس به لحاظ وسعت منطقه نبرد، حجم تلفات و خسارات وارده به دشمن و به کارگیری تاکتیک‌های خلاق و بومی و تدابیر عملیاتی بی‌نظیر همچون عبور از رودخانه کارون و در نهایت آزادسازی خرمشهر از جمله موفقیت‌ها و پیروزی‌های شگفت‌انگیزی بود که پس از آن، سرنوشت ادامه جنگ را به نفع ایران تغییر داد. بر اساس این بیانیه؛ مقاومت و ایستادگی رزمندگان اسلام و اعتماد به نفس و باور به امداد الهی و اتکا به نیروی ایمان و اراده ملی از جمله مولفه‌های پیروزی در عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر بود که حیرت جهانیان و یاس و ناامیدی ابرقدرت‌ها و حامیان صدام حسین را به دنبال داشت. ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: مقاومت و ایستادگی ملت سرافراز ایران اسلامی با تاسی و الگوگیری از مقاومت هشت ساله برابر دشمن تا بن دندان مسلح رمز پایداری و صلابت ملتی است که توانسته است دستاوردهای دفاعی و علمی بی‌نظیری را به ‌رغم تحریم‌ها و محرومیت‌های بی‌شمار که همواره از سوی قدرت‌های استکباری با محوریت آمریکا رقم خورده است به منصه ظهور رسانیده و ایران را به نقطه‌ای ممتاز و خیره کننده در تراز جهانی برساند. ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: تحولات چهار دهه انقلاب اسلامی و خصومت‌ها و بحران آفرینی‌ها علیه کشور ما تاثیری نداشته است و به همین دلیل همواره در سیاست‌ها و راهبردهایی که طراحی کرده است شکست خورده و به دنبال جبران حقارت‌ها و شکست‌های مفتضحانه خود، سعی در ایجاد ناامنی در منطقه، ایران هراسی و چپاول منابع و ثروت عظیم کشورهای مرتجع داشته است. این بیانیه در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان والامقام و به ویژه شهدای آزادسازی خرمشهر و ایثارگران و آزادگان سرافراز جنگ تحمیلی، به ملت غیور ایران اسلامی اطمینان می‌دهد که فرزندان آنان در نیروهای مسلح همواره تحت فرماندهی مدبرانه فرمانده معظم کل قوا با هوشیاری و بصیرت روزافزون تمامی تحرکات و شیطنت‌های نظام سلطه و نیروهای فرامنطقه‌ای را رصد کرده و زیر نظر دارد و ضمن حفظ اقتدار و آمادگی کامل در برابر هرگونه زیاده خواهی و مطامع دشمنان به ویژه آمریکای ورشکسته در جهان پاسخ کوبنده و شکست‌های ویرانگری به آنان تحمیل خواهند کرد.

اخبار بیشتر