1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

مرغ هم ترمز برید

قیمت مرغ به ۱۴۵۰۰ تومان رسید!

الفخبرگزاری الف
قیمت مرغ به ۱۴۵۰۰ تومان رسید!

تسنیم نوشت: قیمت هرکیلوگرم مرغ گرم استعلامی کشتارگاههای تهران امروز شنبه ۹۷/۱۰/۰۸ کشتارگاه ۱۳۲۰۰ تومان، پخش ۱۳۴۰۰ تومان، خرده فروشی۱۴۵۰۰ تومان، خرده فروشی مرغ شمال ۱۴۲۰۰ تومان، قیمت عمده مرغ کشتار شمال در میدان بهمن ۱۲۲۰۰ تومان. سینه با کتف ۲۱۵۰۰ تومانف سینه بدون کتف ۲۳۰۰۰ تومان و فیله ۲۶۰۰۰ تومان اعلام شده است.

در این اطلاعیه که برای اعضای اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران صادر شده آمده است که قیمتهای اعلامی فوق نرخ استعلامی بوده و آنها می‌توانند با توجه به فاکتور خرید رسمی و با احتساب ۱۰ درصد سود اقدام به فروش نمایند.

بنابراین گزارش در روزهای پایانی هفته گذشته، اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران در اطلاعیه به اعضای خود اعلام کرد: همکاران کشتار کننده و دفاتر فروش مرغ زنده استان تهران توجه داشته باشند که خرید مرغ زنده در سراسر استان تهران به قیمت بالاتر از ۸۷۰۰-۸۶۰۰ تومان بصورت واریز پیگرد قانونی جدی دارد و با خریداران و فروشندگان بالای نرخ فوق از طریق مراجع قضایی و تعزیرات برخورد قاطعانه خواهد گردید.

بنابراین گزارش وزیر جهاد کشاورزی قیمت واقعی هر کیلوگرم مرغ برای مصرف کننده را ۱۰ هزار تومان، ستاد تنظیم بازار آن را ۹۸۰۰ تومان به علاوه ۵ درصد تغییرات و مرغداران آن را ۱۲ هزار تومان اعلام می‌کنند، اما قیمت این محصول در محدوده ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان در تهران به فروش میرسد.

بر اساس این اطلاعیه، مسئولان به دنبال جلوگیری از گران فروشی این محصول از مبدا تولید هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت مرغ از ۱۵دی متعادل خواهد شد

تابناکخبرگزاری تابناک
قیمت مرغ از ۱۵دی متعادل خواهد شد

در هفته‌های اخیر، بازار مرغ با افزایش قیمت کم سابقه‌ای مواجه شده است. دولت نیز برای آنکه بازار را به تعادل قیمت برساند ضمن آنکه قیمت مصوب را ۹۸۰۰ تومان مشخص کرده، به توزیع گوشت مرغ منجمد در بازار مصرفی مردم اقدام کرده است. هرچند در این بین، رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در گفتگوی اظهار داشته است که شرکت پشتیبانی امور دام روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ تن مرغ در کشور توزیع می‌کند که البته مردم خیلی استقبال چندانی نمی‌کنند، اما بی تاثیر هم نیست.

اما در این میان، خبر‌هایی مبنی بر تصمیم دولت و مسئولین حوزه تنظیم بازار گوشت مرغ، مبنی بر واردات جوجه زنده و مرغ به کشور وجود دارد که به نظر می‌رسد این تصمیم در بلند مدت ضرر‌هایی به همراه خواهد داشت که جبران آن با هزینه بسیار زیادی برای صنعت مرغداری کشور همراه خواهد شد. بر این اساس، خبرنگار تابناک اقتصادی در گفتگویی اختصاصی با یکی از فعالین صنعت مرغداری ایران، به بررسی این تصمیم احتمالی پرداخته است.

قیمت مرغ از ۱۵دی متعادل خواهد شد - 3

غلامعلی فارغی رییس هیات مدیره انجمن ملی طیور و انجمن جوجه یکروزه، در پاسخ به این موضوع که با توجه به بالا رفتن قیمت جوجه و گوشت مرغ شایعاتی مبنی بر واردات وجود دارد اظهار داشت: اولا در مورد جوجه، گرانی وجود ندارد، تازه بعد از ۹ ماه ضرر هنگفت واحد‌های مرغ مادر، جوجه به قیمت واقعی رسیده است.

به گفته فارغی، قابل توجه مسئولین محترم وزارت جهاد و صمت و ستاد تنظیم بازار، اینکه قیمت جوجه یکروزه در سال ۱۳۹۵بر خلاف رویه‌های جاری و قانونی توسط ستاد تنظیم بازار ۱۷۰۰۰ ریال تعیین گردید و در طول این دو سال قیمت نهاده‌ها و هزینه‌های سربار و … حداقل ۶۰ درصد افزایش یافته است و از آن تاریخ تاکنون با وجود پیگیری‌های مکرر تعیین قیمت جدید نشده است و امسال قیمت تمام شده بیش از ۲۱۰۰۰ ریال می‌باشد، در حالی که میانگین قیمت فروش نه ماهه ۱۳۳۶۰ریال میباشد به عبارتی تولید کننده جوجه یک روزه به ازای هر قطعه جوجه حداقل ۷۰۰۰ ریال متحمل ضرر شده است که با توجه به میزان تولید نه ماهه جوجه یکروزه حداقل ۷۰۰ میلیارد تومان ضرر و زیان متوجه تولید کننده جوجه یکروزه شده است، به نظر شما چه کسی غیر از تصمیم گیرندگان برای این حجم تولید و عوامل قیمت گذار باید این ضرر و زیان را جبران بکنند؟ متاسفانه در این مواقع کسی پاسخگو نیست، ولی شعار حمایت از تولید داخلی و ایجاد اشتغال گوش فلک را کر می‌کند.

رئیس انجمن صنایع طیور ایران معتقد است: در شرایطی فعلی و با این حجم تولید داخلی، واردات مرغ و جوجه یک‌روزه، مفهومی ندارد. چون دلیل گرانی در مقطع فعلی، ناشی از یک عارضه ثانویه به نام اعتصاب کامیونداران و عدم تامین به موقع مواد اولیه است نه ناشی از کبود تولید یا اشکال در برنامه‌ریزی تولید.

هر تصمیمی باید بجا باشد. یعنی هر تصمیم باید به زمان مناسب و بر اساس اطلاعات واقعی باشد. امروز که دولت به بهانه افزایش تولید و تامین ذخایر استراتژیک به دنبال واردات است، در شرایطی است که حداقل ۳۵ درصد ظرفیت تولید کشور خالی است. بهترین گزینه برای حل مشکل اصلاح قیمت گوشت مرغ و قیمت خرید شرکت پشتیبانی است تا انبار شرکت پشتیبانی به جای اینکه با محصولات خارجی پر شود با محصولات داخلی پر شود. اثرات تصمیم امروز برای واردات گوشتی خواهد شد که دو ماه بعد در بازار خودنمایی می‌کند. این در حالی است که کارگروه تولید برای سه ماه پیش رو، برنامه ریزی افزایش ۱۴ درصدی در تولید گوشت مرغ دیده است یعنی دی‌ماه سال ۹۷ نسبت به دی‌ماه ۹۶، با ۱۴درصد افزایش جوجه ریزی همراه است. در نتیجه دو ماه دیگر با ورود این تولید داخلی و همچنین با ورود محصول وارداتی، فاجعه غیر قابل کنترل در تولید مرغ کشور رخ خواهد داد که دود این تصمیم نابجا در چشم تولید کننده خواهد رفت. اثرات تصمیمات در این صنعت آنی نیست، وقتی جوجه ریزی مادر را بالا می‌بریم، اثرات این تصمیم را هفت ماه آینده می‌بینیم. وقتی جوجه ریزی گوشتی را بالا می‌بریم، اثرات این تصمیم را ۶۰-۴۵ روز بعد می‌بینیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران در ادامه این گفتگو اظهار داشت: الآن ما برای این موضوع، یک ماه پیش تصمیم به افزایش جوجه ریزی گرفتیم و اثرات تصمیم یک ماه پیش، از ۱۵ دی‌ماه در بازار نشان داده خواهد شد. پس بایستی ۱۵ روز صبر کرد تا اثرات جوجه ریزی یک ماه پیش را ببینیم. قیمت مرغ از ۱۵دی متعادل خواهد شد.

به گفته فارغی، یک اشتباه دیگر هم وجود دارد؛ مسئولین با قیمت گذاری غیرواقعی به بازار و مردم کد غلط می‌دهند، قیمت‌گذاری که در ستاد تنظیم بازار گذاشتند، بر اساس قیمت‌های تمام شده چند ماه پیش و غیرواقعی است، حال وقتی چنین کدی را می‌دهند، مصرف‌کننده احساس می‌کند در حقش زیاد اجحاف می‌شود و محصول را ۴۰ درصد گران‌تر خریداری می‌کند، اگر این قیمت‌گذاری واقعی شود، به مصرف‌کننده نیز احساس بدی دست نمی‌دهد.

خوشبختانه کارشناسان وزارت صنعت، سازمان حمایت و وزارت جهاد کشاورزی، این موضوع را قبول دارند و معتقد هستند که بایستی این روند اصلاح شود، ولی اینکه چرا این نوع قیمت‌گذاری اصلاح نمی‌شود، درد تولیدکننده داخلی است و اینکه مسئولین چرا از واقعی شدن قیمت‌ها هراس دارند؟

میانگین قیمت فروش هر قطعه جوجه از اول سال ۹۷ تا به الآن، ۱۳۳۶ تومان است. درحالی که امسال میانگین قیمت تمام‌شده، بالای ۲ هزار تومان است، که نسبت به پارسال ۳۱ درصد کاهش قیمت داریم. یعنی قیمت جوجه یک روزه امسال نسبت به سال گذشته با ۳۱ درصد کاهش قیمت فروخته‌شده است.

میانگین قیمت مرغ زنده در سال گذشته ۴۹۰۰ تومان بود، ولی امسال میانگین ۹ ماه، به رقم ۶۱۸۷ تومان رسیده است. یعنی افزایش ۲۶ درصدی داشته‌ایم. این افزایش ۲۶ درصدی در مقابل افزایش ۵۰ درصدی قیمت نهاده، بیان‌گر این هست که تولیدکننده ضرر کرده است. پس این نشان می‌دهد که میانگین قیمت تولیدکننده در شرایط فعلی در محدوده ضرر قرار دارد.

قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم هم که مصرف‌کننده در حال حاضر می‌خرد، به‌طور میانگین در این ۹ ماه امسال، ۸۸۳۰ تومان بوده است، که نسبت به پارسال ۲۵ درصد افزایش داشته است. پس تولیدکننده در حال حاضر در محدوده ضرر قرار دارد. آشفتگی این یک ماه اخیر در بازار مرغ، به دلیل کم بودن تولید داخلی نیست، بلکه به دلیل عدم حمل نهاده بوده است که این شرایط خاص را به وجود آورده است. اما در حال حاضر دولت با تصمیم غیر کارشناسی و خلق‌الساعه به فکر واردات جوجه یکروزه به کشور است. به‌راستی واردات چه معنایی می‌تواند داشته باشد. جز کمک به اقتصاد کشور بیگانه و سرکوب تولید داخلی، آن هم در شرایطی که تولیدکننده در نه ماه اخیر هنوز سود نبرده است.

پارسال در دی‌ماه تولید ۱۰۳ میلیون جوجه یکروزه داشتیم و امسال تولید دی‌ماه ۱۱۹ میلیون خواهد بود. یعنی بالای ۱۶ درصد افزایش و در بهمن ماه ۱۲۶ میلیون جوجه خواهیم داشت که نسبت به ۱۱۱ میلیون پارسال افزایش قابل توجه است.

دولت به جای سرکوب تولید به فکر رفع موانع و حل مشکلات حواله ارز باشد تا نهاده و دارو و واکسن به موقع تامین شود.

واردات جوجه دو عارضه منفی برای صنعت کشور خواهد داشت: اول اینکه ما به‌عنوان تولیدکننده در راستای سیاست‌های دولت با همکاری معاونت محترم اموردام برای تولید برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا با رشد ۱۴ درصدی در تولید جوجه یکروزه و با تولید مناسب گوشت مرغ به جامعه آرامش بدهیم. حال سؤال اساسی این است که وقتی ما با چنین افزایش تولیدی روبرو هستیم، واردات چه معنا و توجیهی دارد؟

رییس هیات مدیره انجمن ملی طیور و انجمن جوجه یکروزه در پاسخ به این سوال که دولت ممکن است به دلیل نگرانی از تولید در ماه‌های پایانی سال به دنبال واردات باشد، به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: ما به‌عنوان تولیدکننده داخلی اطمینان می‌دهیم که تا پایان سال، هر ماه ۲۰۰ تا ۲۱۰ هزار تن تولید گوشت مرغ داشته باشیم درحالی‌که نیاز کشور ۱۸۵ هزار تن هست.

وقتی این‌گونه تولیدکننده با برنامه‌ریزی در جهت حمایت از مصرف‌کننده اقدام به افزایش تولید برای سه ماه پایانی سال گرفته است، این‌گونه تصمیمات تنها موجب ایجاد تنش در تولید و دلسردی سرمایه‌گذار داخلی و سرکوب تولید خواهد شد. همه این موارد در حالی رقم خورده است که کشور در شرایط تحریم‌های یک‌جانبه قرار دارد و تنها راه حمایت از اقتصاد، افزایش تولید داخلی و حمایت همه‌جانبه از تولیدکننده داخلی است.

آنچه مشخص است، تصمیم برای واردات جوجه به کشور، تنها باعث نابودی صنعت تولید مرغ کشور و افزایش بیکاری خواهد شد.

مشکل دوم اینکه احتمال دارد که یک آلودگی جدید به محیط مرغداری‌ها وارد شود. آن‌هم در شرایط که نمی‌دانیم کشور‌های بیگانه چه نوع برخوردی با ما در این زمینه خواهند داشت. زیرا می‌توانند یک نوع ویروس ناشناخته را از طریق همین موجود زنده به کشور وارد کنند. در کل با تصمیم بر ورود جوجه زنده به کشور، احتمال ورود آلودگی‌های ویروسی و میکروبی جدید و ناشناخته به کشور وجود دارد.

فارغی در پایان این گفتگو اظهار داشت: با وجود چهل سال تجربه هنوز شاهد تصمیمات احساسی هستیم و هنوز هزینه سهل انگاری بعضی سازمان‌ها و تصمیمات ناکارامد راتولید باید پرداخت کند.

خواندن خبر در سایت منبع

خرید و فروش مرغ زنده بیشتر از ۸۷۰۰ تومان ممنوع شد

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
خرید و فروش مرغ زنده بیشتر از ۸۷۰۰ تومان ممنوع شد

تسنیم/ بنابر اعلام اتحادیه صنفی، هرگونه خرید و فروش مرغ زنده بیشتر از ۸۷۰۰ تومان در استان تهران ممنوع است و با متخلفان پیگرد قانونی جدی صورت می‌گیرد.

اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران در اطلاعیه به اعضای خود اعلام کرد: همکاران کشتار کننده و دفاتر فروش مرغ زنده استان تهران توجه داشته باشند که خرید مرغ زنده در سراسر استان تهران به قیمت بالاتر از ۸۷۰۰-۸۶۰۰ تومان بصورت واریز پیگرد قانونی جدی دارد و با خریداران و فروشندگان بالای نرخ فوق از طریق مراجع قضایی و تعزیرات برخورد قاطعانه خواهد گردید.

لذا مراتب جهت اطلاع همکاران اعلام میگردد و بنا به مصلحت شما رعایت موضوع فوق الزامی است.

بنابراین گزارش وزیر جهاد کشاورزی قیمت واقعی هر کیلوگرم مرغ برای مصرف کننده را ۱۰ هزار تومان، ستاد تنظیم بازار آن را ۹۸۰۰ تومان به علاوه ۵ درصد تغییرات و مرغداران آن را ۱۲ هزار تومان اعلام می‌کنند، اما قیمت این محصول در محدوده ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱ ۴ هزار تومان در تهران به فروش میرسد.

بر اساس این اطلاعیه، مسئولان به دنبال جلوگیری از گران فروش این محصول از مبدا تولید هستند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

هکرها با نفوذ به تسلای مدل ۳ این ماشین را با خانه بردند

دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل
حال به گزارش تک کرانچ یک تیم امنیت سایبری موفق شدند با هک تسلای مدل ۳، جایزه‌ای معادل ۳۷۵ هزار دلار را نصیب خود کنند که شامل یک تسلای مدل ۳ می‌شود. این دو نفر اکنون صاحب یک تسلای مدل ۳ جدید شده‌اند و علاوه بر آن باید مبغلی معادل ۳۵ هزار دلار را میان خود تقسیم کنند. بنابراین تیم امنیتی Fluoroacetate با هک تسلای مدل ۳ مبلغی معادل ۳۷۵ هزار دلار را نصیب خود کردند. جالب اینجاست که این تیم موفق شده بود سال گذشته نیز مقام اولین این سری مسابقات در توکیو را نیز بدست آورند. تماشا کنید: چالش تازه ایلان ماسک؛ مشکلات کیفی تسلا مدل ۳ کماکان ادامه دارد
تابناکتابناک19 ساعت قبل
آغاز تیرماه مصادف شد با ممنوعیت واردات خودرو و همین مسئله باعث پیچیده‌تر شدن بازار خودرو گردید. پس در سال ۱۳۹۸ از ناحیه کاهش عرضه خودرو بازار خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه مردم به خودرو نیاز دارند پس تقاضا برای خودرو کاهش نخواهد یافت. پس در سال ۱۳۹۸ از ناحیه کاهش عرضه خودرو بازار خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه مردم به خودرو نیاز دارند پس تقاضا برای خودرو کاهش نخواهد یافت.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
رادیو بین‌المللی فرانسه می‌گوید به گفته یک منبع آگاه در بخش هوانوردی، شرکت بوئینگ بسط «نرم افزار مصحح سیستم ضد اوج گیری بی سبب» بوئینگ ٧٣٧ مکس خود را برای به پایان رسانیده است. شرکت بوئینگ این نرم افزار را ۲۴ مارس/۴ فروردین به سه کمپانی آمریکایی «آمریکن ایر لاینز»، «سوت وست» و «یونایتد» و خلبانهاشان در شهر «رنتون» واقع در ایالت واشنگتن عرضه کرد. خلبان‌های دو کمپانی آمریکن ایر لاینز و سوت وست باید در عملیات شبیه سازی پرواز این نرم افزار را آزمایش کنند. شرکت بوئینگ در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه از تکذیب و ﺗﺄیید این اطلاعات خودداری کرده است. سخنگوی کمپانی سوت وست گفت که این کمپانی و خلبانهایش باید اطمینان حاصل کنند که اصلاحات صورت گرفته از کیفیت فوق العاده بالایی برخوردار است.
تسنیمتسنیم14 ساعت قبل
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عبدالهاشم حسن نیا اظهار کرد: از تاریخ ۲۸ اسفند سال گذشته، رانش زمین به طول بیش از ۱۱ کیلومتر موجب انسداد محورهای آزادشهر- خوش‌ییلاق - شاهرود و گرگان- توسکستان – شاهرود شد. در ۸ نقطه ریزش سنگ و در بیش از ۵ نقطه رانش، موجب ناامنی ,کاهش عرض محور، و در نهایت انسداد کامل محور شد. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تلاش شبانه روزی راهداران برای بازگشایی محورها اظهار کرد: عوامل راهداری به طور شبانه روزی با استفاده از ۲۱۰ دستگاه ماشین آلات راهداری و ۴۲۰نفر پرسنل در حال بازگشایی این محورها هستند. همچنین در این خصوص ادارات کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استانهای مازنداران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، همکاری موثر در جهت بازگشایی محورها دارند. انتهای پیام/
تابناکتابناک13 ساعت قبل
دولت آمریکا در ماه فوریه با ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه روبرو شد طبق داده‌هایی که توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شد، دولت فدرال آمریکا در ماه فوریه ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه ثبت کرده است. این در حالی است که تحلیل‌گران شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند کسری دولت در این ماه به ۲۲۷ میلیارد دلار برسد. کسری دولت تا به اینجای سال مالی جاری ۵۴۴ میلیارد دلار است که نسبت به ۳۹۱ میلیارد دلار، در دوره مشابه سال گذشته، بسیار افزایش یافته است. پس از همسان‌سازی تعطیلات تقویمی، کسری بودجه فدرال تا به اینجای سال جاری ۵۴۷ میلیارد دلار می‌شود و کسری بودجه در دوره مشابه سال قبل، ۴۳۹ میلیارد دلار خواهد بود. خشکسالی شدید در این کشور باعث شده است فعالیت‌های کشاورزی در یک سال ۳۵ درصد کمتر شود.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 ساعت قبل
اقتصادنیوز؛ با نزدیک شدن به موعد پایانی معافیت از تحریم‌های نفتی یران، ان‌بی‌سی گزارش داد که اختلافات در داخل دولت آمریکا در این باره باللا گرفته و در این میان وزارت خارجه و شورای امنیت ملی اختلاف نظر دارند. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ ان بی سی در گزارشی با اشاره به وجود این اختلاف‌ها نوشته است: تندروهای حاضر در دولت آمریکا از جمله سناتور تد کروز و تام کاتن به دنبال فشار حداکثری و به صفر رساندن صادرات نفت ایران در مرحله فعلی هستند. بنابراین گزارش اما بخش هایی از دولت به دلیل شرایط بین المللی از جمله قیمت جهانی نفت و بنزین مخالف این ایده‌اند. این گروه همچنین وضعیت مذاکرات تجاری با چین را عامل دیگری برای مخالفت خود برای افزایش فشارها بر ایران می‌دانند. این گزارش می‌افزاید در داخل دولت آمریکا تیم شورای امنیت ملی، در مقابل وزارت امور خارجه و خزانه داری، موافق فشار بیشتر به ایران است.

اخبار بیشتر