عاقبت تصمیم‌های غافلگیر کننده ترامپ
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

عاقبت تصمیم‌های غافلگیر کننده ترامپ

شورای امنیت ملی آمریکا: ترامپ تصمیمی برای کاهش نظامی در افغانستان ندارد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
شورای امنیت ملی آمریکا: ترامپ تصمیمی برای کاهش نظامی در افغانستان ندارد
سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا تصریح کرد که رئیس جمهور این کشور تصمیمی بر کاهش نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان ندارد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم ، «گرت مارکی» از سخنگویان شورای امنیت ملی آمریکا به «بلومبرگ» گفت: رئیس جمهور تصمیمی برای کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان نگرفته و به وزارت دفاع نیز برای آغاز خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان فرمانی نداده است.

این بیانیه در حالی منتشر شده است که اخیرا یک مقام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) که خواست نامش فاش نشود از برنامه پنتاگون برای خروج حدود ۷ هزار نظامی آمریکایی از افغانستان خبر داده بود.

این گزارش بطور گسترده در رسانه‌ها بازتاب یافت و برخی مقامات کشورهای هم‌پیمان آمریکا نیز نسبت به آن واکنش‌هایی را نشان دادند.

پس از افزایش گمانه‌زنی‌ها برای کاهش نظامیان آمریکایی، ژنرال «آستین اسکات میلر» فرمانده نظامیان آمریکایی در افغانستان نیز تصریح کرد که فرمانی را برای کاهش نظامیان دریافت نکرده است.روسیه: خروج نظامیان آمریکایی گامی درست در جهت آغاز صلح افغانستان استروزنامه روسی: کارشناسان افغان خبر خروج نظامیان آمریکایی را جدی نگرفته‌اندگزارش تسنیم| آیا خروج احتمالی نظامیان آمریکایی به خصوصی سازی جنگ در افغانستان ارتباط دارد؟

«هرالد کویات» بازرس کل سابق ارتش آلمان نیز در این باره گفته بود که اگر نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک کنند نیروهای آلمانی نیز باید از این کشور خارج شوند.

«جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس نیز ضمن ابراز نگرانی درباره این گزارش‌ها گفته بود که در صورت خروج نظامیان آمریکایی، انگلیس پایگاه‌ها و نیروهای خود را در افغانستان حفظ خواهد کرد.

انتهای پیام/.

ما را در فیسبوک، توییتر و تلگرام دنبال کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

تعطیلی دولت آمریکا به ضرر محبوبیت ترامپ شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تعطیلی دولت آمریکا به ضرر محبوبیت ترامپ شد
نتایج تازه ترین نظرسنجی نشان می‌دهد که محبوبیت رئیس جمهور آمریکا در پی تعطیلی دولت این کشور با کاهش روبرو شده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، نظرسنجی مشترک هاروارد کپس و موسسه هریس نشان می‌دهد که تعطیلی دولت آمریکا موجب شده است تا محبوبیت دونالد ترامپ در ماه دسامبر به کمتر از ۴۴ درصد برسد.

بر اساس این گزارش نظرسنجی مذکور در شرایطی انجام شده است که اختلافات کاخ سفید و کنگره بر سر بودجه مورد نیاز ساخت دیوار مرزی مکزیک موجب تعطیلی بیش از ۲۵ درصد فعالیت‌های دولت آمریکا شده است.

ترامپ تهدید کرده است که تا زمانی که دموکرات‌های کنگره با اختصاص بودجه ۵ میلیارد دلاری برای ساخت دیوار مرزی مکزیک موافقت نکنند، تعطیلی دولت ادامه خواهد یافت.

این نظرسنجی افزود: ۲۴ درصد شرکت کنندگان از عملکرد ترامپ به طور قاطع حمایت می‌کنند و ۲۴ درصد نیز حمایت نسبی خود را از عملکرد رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده‌اند.

محبوبیت ترامپ به نظرسنجی انجام شده این دو موسسه در ماه گذشته ۲ درصد کاهش داشته است. بیش از ۵۶ درصد مردم آمریکا نیز نارضایتی خود را از عملکرد ترامپ اعلام کرده‌اند.

کاهش محبوبیت ترامپ در شرایطی است که وی علاوه بر تعطیلی دولت با چالش‌های مهم دیگری نیز روبرو است، از جمله کاهش شدید شاخص سهام در بازارهای مالی، تصمیم جنجالی اش برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه که منجر به استعفای جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا و برت مک گورک فرستاده ویژه ایالات متحده در ائتلاف موسوم به ضد داعش شد.

این نظرسنجی افزود: ۴۲ درصد شهروندان آمریکایی از عملکرد حزب جمهوریخواه در رسیدگی به امور کشور راضی هستند. ۵۸ درصد آمریکایی‌ها نیز نارضایتی خود را از جمهوریخواهان اعلام کرده‌اند.

۴۶ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی نیز از عملکرد حزب دموکرات ابراز رضایت کرده‌اند و ۵۴ درصد همچنان با عملکرد این حزب مخالف هستند.

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که اکثر آمریکایی‌ها با درخواست ترامپ برای تامین منابع مالی مورد نیاز برای ساخت دیوار مرزی مکزیک مخالف هستند. البته آمریکایی‌ها معتقدند که کاخ سفید و دموکرات‌های مجلس نمایندگان باید بر سر تامین مالی این پروژه در نهایت به توافق و سازش برسند.ترامپ تهدید به خروج آمریکا از یک توافق دیگر کردوزیر خارجه انگلیس: ترامپ دیدگاه سیاه و سفید به جهان داردترامپ: کنگره بودجه را تصویب نکند مرز مکزیک را می‌بندیم

۵۶ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی تاکید کردند که از پیشنهاد ترامپ برای ساخت دیوار مرزی مکزیک حمایت نمی‌کنند و ۴۴ درصد حمایت خود را از تصمیم ترامپ اعلام کرده‌اند.

بیش از ۵۸ درصد آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند که ترامپ باید درخواست خود مبنی بر تامین مالی این پروژه را پس بگیرد و ۴۲ درصد دیگر اعلام کرده‌اند که ترامپ نباید از این پیشنهاد و درخواست خود عقب نشینی کند.

بیش از ۵۱ درصد رای دهندگان آمریکایی اعلام کرده‌اند که کاخ سفید و دموکرات‌های کنگره باید بر سر بسته مالی ۲٫۵ میلیارد دلاری برای تقویت امنیت مرزها به توافق و سازش دست یابند و در مقابل ۴۹ درصد مخالف دستیابی به چنین توافق و سازشی هستند.

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که حدود ۶۰ درصد رای دهندگان آمریکایی خواستار آن هستند که ترامپ یا استیضاح شده و از قدرت برکنار شود یا رسما محکوم شده و مورد انتقاد قرار گیرد.

۳۹ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی اعلام کرده‌اند که ترامپ باید استیضاح شده و از قدرت برکنار شود. استیضاح ترامپ نیاز به رای حداکثری در مجلس نمایندگان آمریکا دارد.

۲۰ درصد آمریکایی‌ها نیز اعلام کرده‌اند که نمایندگان باید رسما در خصوص محکومیت ترامپ رای گیری کنند. البته ۴۱ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی نیز گفته‌اند که کنگره نباید هیچ اقدامی علیه رئیس جمهور انجام دهد.

۴۹ درصد آمریکایی نیز اعلام کرده‌اند که از تلاش‌های صورت گرفته برای استیضاح ترامپ به خاطر اتهامات مطرح شده علیه وی حمایت می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

سفری که برای ترامپ گران تمام شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سفری که برای ترامپ گران تمام شد
عربستان و کشورهای دیگر منطقه برای راضی نگه داشتن واشنگتن مجبور هستند تا نقدتر، صورت حساب های ارتش آمریکا را پرداخت کنند. اما برعکس، هدف سوم به طور کاملا غیر منتظرانه، به ضرر ترامپ تمام شد.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم ، ترامپ با سفر کوتاه خود به عراق، سه هدف مهم را دنبال می‌کرد. اول بر آن بود تا خروج خود را از منطقه غرب آسیا به گونه‌ای نشان دهد که این خروج به معنای رها کردن همیشگی این منطقه پر اهمیت نیست. در واقع خروجش موقتی است و قرار نیست از غرب آسیا خارج شود. تا با این رویکرد، فشار را بر کشورهای منطقه‌ای مورد حمایت واشنگتن افزایش دهد و به آن‌ها بفهماند، برای حیات خودشان هم که شده باید خرج ارتش آمریکا را نقدا حساب کنند.

هدف دوم اما فراتر از یک خط رسانه‌ای و جنجال تبلیغاتی است. در ماه‌های اخیر کردستان عراق به عنوان پرونده جدی آمریکا برای باز کردن بزرگ‌ترین مرکز کنسولی این کشور در منطقه، به یک مسئله جنجال برانگیز سیاسی و پرتنش در میان احزاب عراقی تبدیل شده است. کارشناسان امنیتی معتقدند این کنسولگری به عنوان بزرگ‌ترین پایگاه جاسوسی و هادی ایستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا در منطقه عمل خواهد کرد و قطعا برای امنیت ملی عراق و دیگر کشورهای اطراف تهدیدی جدی است. بسیاری اهمیت این مرکز کنسولی را بیش از پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان می‌دانند. ترامپ مایل بود با این سفر اهمیت عراق برای واشنگتن را نشان دهد و نقطه پایانی برای پرونده پر تنش کنسولی آمریکا در کردستان عراق باشد.

هدف سوم سفر ترامپ به عراق در حالی پدیدار شد که طرح واشنگتن برای تعویق در انتخابات، تشکیل نشدن دولت و در نهایت، تغییر قانون اساسی و کوتاه کردن دست شیعیان از قدرت با اعلام پایان کار داعش از بین رفته است. ترامپ پیش از این، از خروج از سوریه سخن گفت اما در عراق بر ماندن تاکید داشت. هدف ترامپ نمایش «قدرت» در بغداد است. واشنگتن همانند یک «لات» می‌خواهد با فریاد زدن و سفر به عراق نشان دهد، این کشور را رها نمی‌کند و نمی‌گذارد عراق همانند سوریه به پایگاهی برای محور مقاومت و معارض اهداف آمریکا در منطقه تبدیل شود. در واقع ترامپ با این سفر، پیامی مشخص به ایران و دیگر کشورهای عضو محور مقاومت فرستاد تا بگوید ما عراق را به شما تقدیم نخواهیم کرد!

البته ترامپ تصور می‌کرد که فایده این سفر بیش از هزینه‌های آن است. اما این سفر بیش از آن که برای واشنگتن دستاوردی داشته باشد، به یک چالش میان ترامپ و عادل عبدالمهدی تبدیل شده است. نخست وزیر جدید عراق بدون لحاظ کردن جایگاه آمریکا، این سفر را غیر معقول، بی‌احترامی به ملت عراق و فاقد وجاهت قانونی دانست و از دیدار با ترامپ سر باز زد. حتی خبرها نشان می‌دهد واسطه‌ها و فشار بر عبدالمهدی موثر نبود و او حاضر نشد برای دیدار با ترامپ به پادگان آمریکایی‌ها برود. این مسئله توسط بسیاری از احزاب عراقی مورد توجه قرار گرفت و بسیاری بر ایستادگی عبدالمهدی ارج نهادند. به عبارت دیگر، عراق نشان داد مسیر خود را می‌رود و کاری به درگیری‌های ترامپ با دیگر بازیگران منطقه‌ای ندارد و رویه مستقلی را در پیش روی خود دنبال می‌کند.

از طرفی سفر ترامپ به پایگاه عین الاسد در الانبار بدون واکنش هم نبود. گروه هایی در عراق پس از اطلاع از سفر ترامپ به این کشور با شلیک دو تیر راکت به سمت سفارت آمریکا در بغداد، از حضور ترامپ در این کشور استقبال کردند. مسئله‌ای که بسیاری آن را شروع خط و نشان گروه‌های مخالف آمریکا در عراق برای هر نوع تحرک و کنش ضد امنیتی ترامپ می‌دانند و معتقدند «راکت به جای فرش قرمز» شیرینی استقبال از ترامپ توسط مردم عراق بود.

گروه‌های مقاومتی و سیاسی عراق نیز با انتشار بیانیه تندی به این سفر واکنش نشان دادند. از «عصائب اهل حق» تا نجبا، از فراکسیون پارلمانی اصلاح و سازندگی تا فراکسیون صادقون، همه و همه درباره این سفر با لحنی تند موضع گرفتند و آن را نقض آشکار حقوق عراقی‌ها و حاکمیت این کشور بر شمردند. حتی بعضی از فراکسیون‌های پارلمان عراق با انتشار بیانیه‌ای خواستار جلسه‌ای فوری و اضطراری برای بررسی این سفر و واکنش به آن شدند.

اگر واقع بینانه این سفر را تحلیل کنیم باید بگوییم، هدف اول ترامپ تا حدودی تامین شد. عربستان و کشورهای دیگر منطقه برای راضی نگه داشتن واشنگتن مجبور هستند تا نقدتر، صورت حساب‌های ارتش آمریکا را پرداخت کنند. اما برعکس، هدف سوم به طور کاملا غیر منتظرانه، به ضرر ترامپ تمام شد. واشنگتن تصور نمی‌کرد، عراق از سفر رئیس جمهور آمریکا به این شدت عصبانی شود و واکنش تند نشان دهد و حتی نخست وزیر عراق درخصوص ملاقات نکردن با ترامپ، رسما بیانیه تندی منتشر کند. اما هدف دوم حالا به یک چالش تبدیل شده است. از آن جا که دو فراکسیون مهم «کتله اکبر» در پارلمان عراق در اختیار محور مقاومت است و بسیاری دیگر از اعضای «کتله اکبر» رویکرد ضد آمریکایی دارند و سال‌ها با آمریکا جنگیده‌اند (همانند جریان صدر)، به نظر می‌رسد کاهش فعالیت آمریکا در عراق به عنوان یک واکنش به سفر غیر منتظرانه و نقض حاکمیت عراق در دستور کار نمایندگان این کشور قرار گیرد. به عبارت دیگر سه طرح «اخراج دایمی نیروهای نظامی و امنیتی آمریکایی»، «ملزم کردن مقامات آمریکایی برای اطلاع رسانی و حفظ حاکمیت عراق» و «کاهش سطح فعالیت سفارت آمریکا در عراق» به عنوان پیشنهاد نمایندگان پارلمان عراق مطرح است و به نظر می‌رسد هدف دوم ترامپ برای پایان دادن به کش و قوس بر سر تاسیس مرکز کنسولی آمریکا در کردستان عراق، بر عکس به گزینه مهار آمریکا مبدل شده و عراقی‌ها از این فرصت برای واکنش در خصوص بزرگ‌ترین پایگاه جاسوسی آمریکا در منطقه استفاده خواهند کرد.

منبع:جوان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

تصمیم غافلگیر کننده ترامپ و شوک به شرکای منطقه‌ای

ایرناخبرگزاری ایرنا
تصمیم غافلگیر کننده ترامپ و شوک به شرکای منطقه‌ای
تهران – ایرنا –تصمیم مستاجر کاخ سفید در اعلام خروج نیروهای آمریکا از پر مناقشه ترین منطقه خاورمیانه بازیگران در زمین بازی سوریه را با نوعی شوک مواجه کرده است مساله ای که خواسته یا ناخواسته این میهمانان ناخوانده را بیش از پیش درگیر بحران خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، سال میلادی را در شرایطی به پایان می‌بریم که با یک غافلگیری جدید از سوی سلبریتی مستاجر در کاخ سفید مواجه بودیم و همچون دیگرتصمیم هایی که با واکنش و مقاومت روبرو بود اما همچون سایر تجربه‌ها با لجبازی و یکدندگی اجرایی شد هر چند که این تصمیم برخلاف سایر آنها که با اقبال از سوی برخی شرکا مواجه شده بود کام همپیمانان واشنگتن را با تلخی همراه کرد تا سال نوی میلادی را با اضطراب به سال جدید گره بزنند.

اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، ترکیه به عنوان همسایه شمالی سوریه، رژیم صهیونیستی به عنوان یک نیروی اشغالگر و مخل امنیت این کشور و تروریست هایی که عامل بی ثباتی و بحران در سوریه هستند، را با نوعی شوک مواجه کرده است؛ مساله‌ای که خواسته یا نخواسته آن‌ها را بیش از گذشته درگیر در این بحران خواهد کرد.

هفته گذشته بودکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کردکه دیگر قرارنیست نیروهای آمریکایی در خاک سوریه حضور داشته باشند و با وجود برخی مخالفت‌ها در درون آمریکا این گونه تصمیم خود را توجیه کرد که داعش در سوریه شکست خورده پس دیگر نیازی برای حضور آمریکا نیست.

برخی رسانه‌ها پس از اعلام این خبر گزارش دادند که تصمیم ترامپ پس از گفت وگوی تلفنی اخیر وی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گرفته شد و آنچه که از این گفت وگوی تلفنی به بیرون درز کرد حاکی از آن بود که ترامپ در جریان این گفت وگو سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه را تغییر داده و یک چهارم از خاک سوریه را ترک کرده و این کار را به آنکارا واگذار کرد تا کار داعش را تمام کند.

اما این تصمیم ترامپ بیش از همه ترکیه، رژیم صهیونیستی و گروه‌های تروریستی را که تحت حمایت آمریکا بودند تحت تاثیر قرار داده است.

ترکیه حالا دیگر باید تصمیم مهمی بگیرد و آن هم این است که یا بایستی پس از خروج نیروهای آمریکایی به صورت گسترده به داخل خاک سوریه تجاوز کند و با عبور از سد نیروهای کرد به بخش هایی که داعش حضور دارد حمله و این مناطق را پاکسازی کند و این یعنی عبور از ۲۵۰ کلیومتر قلمروی که تحت کنترل «نیروهای دموکراتیک سوریه» است و تقابل مستقیم با ارتش سوریه که قطعا به این سادگی نیست و یا اینکه منتظر بماند تا نیروهای سوری وارد مناطق تحت کنترل کردها شوند و سپس این مناطق از سوی دولت سوریه اداره شود و این یعنی منتظر نتایج مذاکرات گروه‌های کرد و دولت سوریه ماندن.

شاید اظهارات روز جمعه اردوغان پس از ورود ارتش سوریه به شهر منبج در استان حلب و اعلام حمایت نیروهای دمکراتیک سوریه (قسد) از ورود ارتش سوریه به این شهر، نشان از تمایل دولت ترکیه برای دنبال کردن مذاکرات احتمالی آینده میان دولت سوریه و کردها درباره سرنوشت مناطق شمالی سوریه باشد. اردوغان گفته بود که در وضعیت کنونی، ما همچنان از تمامیت ارضی سوریه حمایت می‌کنیم. این مناطق به سوریه تعلق دارند. اگر سازمان‌های تروریستی (یگان‌های مدافع خلق) منطقه را ترک کنند، ما دیگر کاری در آنجا نداریم.

موضوع دیگر سرنوشت گروه‌های تروریستی است که در مناطق جنوب شرقی سوریه حضور دارند گروه‌های تروریستی که مورد حمایت نیروهای آمریکایی مستقر در پایگاه التنف قرار داشتند و خروج آمریکایی‌ها از این پایگاه سرنوشت آن‌ها را بیش از پیش مبهم می‌کند.

التنف که نام منطقه‌ای در صحرای سوریه (البادیه) در منطقه مثلث مرزی میان سوریه، عراق و اردن است، برای مدت‌ها مامن گروه‌های تروریستی مانند گروه موسوم به 'مغاویر الثوره' بود و تصمیم خروج آمریکا از این منطقه باعث دو دستگی در میان گروه‌های تروریستی شده است.

رسانه‌های سوری پیش‌تر گزارش کرده بودند شماری از گروه‌های تروریستی مستقر در اطراف پایگاه التنف آماده این هستند تا خود را تسلیم ارتش سوریه کنند، گروه هایی که عناصر آن‌ها سوری‌ها و عراقی هایی هستند که به عضویت گروه‌های تروریستی درآمدند.

از سوی دیگر گروه‌های تروریستی دیگری از جمله 'مغاویر الثوره' نیز هستند که همچنان حاضر به تسلیم شدن نیستند و خواستار ایجاد گذرگاهی برای عبور عناصر این گروه به شمال سوریه هستند. اعضای این گروه‌ها بیشتر عناصر خارجی هستند که به سوریه منتقل شدند.

به نظر می‌رسد که این گروه‌های تروریستی دو راه پیش روی خود خواهند داشت و آن هم این است که خود را تسلیم ارتش سوریه کنند و سلاح‌های خود را به دولت سوریه تحویل دهند یا درگیری با نیروهای سوری و در پایان نابودی خود.

اما شاید خروج آمریکا از سوریه بیش از همه به مذاق متحد اصلی این کشور در منطقه یعنی رژیم صهیونیستی خوش نیامده باشد، رژیمی که از آغاز بحران سوریه به شکل‌های مختلفی از تروریست‌ها حمایت کرده و می‌کند.

تنها ساعاتی پس از اعلام تصمیم دولت آمریکا برای خروج از سوریه، شبکه ۱۰ تلویزیونی رژیم صهیونیستی در گزارشی اعلام کرد که این اقدام آمریکا سیلی محکمی به اسرائیل است. به نظر می‌رسد که صهیونیست‌ها انتظار نداشتند که واشنگتن از سوریه خارج شود و در این رابطه کارشناس امور نظامی شبکه ۱۰ تلویزیونی رژیم صهیونیستی گفت: آمریکا سوریه را ترک می‌کند و تنها برگه چانه زنی برای خروج ایرانی‌ها از سوریه را می‌گیرد.

براساس گزارش این رسانه صهیونیستی، خروج آمریکا از سوریه به تلاش‌های این رژیم برای برخورد هدفمند با حزب الله لبنان آسیب خواهد زد.

این شبکه صهیونیستی افزود: خروج آمریکا از سوریه و خالی کردن عرصه برای روسیه و ایران خبر بدی برای اسرائیل است. هرچند که نتانیاهو در واکنش به تصمیم دولت آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه گفته بود: پیامدهای خروج آمریکا و تاثیر آن بر امنیت اسرائیل را بررسی می‌کنیم.

حملات هوایی هفته گذشته رژیم صهیونیستی به اطراف دمشق، شایدحکایت ازتشدید حمایت این رژیم از تروریستهای مستقر در سوریه دارد و همچنین نشان از تداوم این سیاست خصمانه رژیم صهیونیستی در کوتاه مدت است، اما به نظر نمی‌رسد که با توجه به تحولات اخیر در سوریه صهیونیست‌ها در نهایت راه به جایی برده و این تحولات باعث خشنودی آن‌ها شود.

به نظر می‌رسد که آغاز سال جدید میلادی همراه با تحولات بیشتری در موضوع سوریه باشد و چراغ سبز کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از جمله امارات متحده بحرین برای آغاز مناسبات دیپلماتیک خود با دولت سوریه حکایت از پر رنگ‌تر شدن مواضع دولت سوریه دارد.

خبر برگزاری اجلاس سران تروییکای آستانه (سه کشور حامی روند صلح آستانه) شامل ایران، روسیه و ترکیه در نیمه نخست ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ در روسیه و اعلام سفر جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به ترکیه و سرزمین‌های اشغالی در همین ماه، نشان از روزهای حساس پیش رو دارد.

شبک**۹۳۶۵**۱۷۰۸

خواندن خبر در سایت منبع

پنتاگون و سیا علیه ترامپ هستند/ دلایل خروج آمریکا از سوریه

مهرخبرگزاری مهر
پنتاگون و سیا علیه ترامپ هستند/ دلایل خروج آمریکا از سوریه
«نجدت انزور» با بیان اینکه محور مقاومت روز به روز قوی تر می شود و دشمن قادر به متوقف کردن آن نیست تاکید کرد نهادهایی مانند پنتاگون و سیا و لابی های حاکم کاملا علیه ترامپ هستند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- محمد فاطمی زاده: پس از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که نظامیان آمریکا را از سوریه خارج خواهد کرد، عملیات نظامی ترکیه نیز در شمال سوریه و علیه نیروهای کردی به تعویق افتاد.

در حال حاضر نیز بازیگران اصلی در سوریه در حال ارزیابی موقعیت نیروهای خود برای ادامه مبارزه با نیروهای باقی مانده داعش پس از خروج آمریکا از سوریه هستند.

در همین رابطه خبرنگار مهر با «نجدت انزور» نایب رییس پارلمان سوریه گفتگو کرده که شرح آن از نظر می‌گذرد.

*به نظر شما دلیل اعلام خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و منطقه توسط ترامپ رئیس جمهور این کشور چیست؟

این موضوع را باید در ۴ سطح بررسی کرد؛ اول در بعد محلی به دلیل مقاومت و پیروزی‌های کشور و مردم سوریه، دوم در بعد منطقه‌ای به سبب تقویتی واقعیتی به نام محور مقاومت و افزایش ایفای نقش دوست ما یعنی ایران در تمامی منطقه، سوم در بعد جهانی به خاطر اعتراف به بازگشت شرق از روسیه تا چین به نقش سیاسی و اقتصادی خود و جایگاه آن در مرکز جهان تا اروپا و آمریکای لاتین و چهارم نیز به دلیل چنددستگی شدید در داخل خود آمریکا و پیامدهای آن بر روی سیاست‌های بین المللی و نقش آمریکا در آینده مسائل بین الملل. بنابراین تغییراتی واقعی در تمام این موارد ایجاد شده است و همه اینها با هم دلیل خروج و عقب نشینی آمریکایی هاست.

*به صورت کلی سیاست‌های ترامپ در قبال منطقه به ویژه سوریه طی مدت روی کارآمدنش را چگونه تحلیل می‌کنید؟ آیا وی فقط از منظر اقتصادی و هزینه‌های موجود برای آمریکا به این مسائل نگاه می‌کند یا اهداف دیگری پشت پرده دارد؟

ترامپ فقط یک شخص یا فرد نیست بلکه او تعبیر و نشانه‌ای از ناامیدی گسترده و جدی در بازگشت و تجدید بحران‌های سرمایه داری جهان با مرکزیت آمریکا است. بر همین اساس نهادهایی مانند پنتاگون و سیا و لابی‌های حاکم کاملا علیه ترامپ هستند. این مسائل ایجاب می‌کند که به صورت عمیق مورد بررسی و پژوهش قرار گیرند. زیرا خیلی بر روی بازگشت توازن در جهان به ویژه منطقه ما تاثیر خواهد داشت.

*پس از اعلام تصمیم خروج آمریکا از سوریه، صهیونیست ها و مقامات اسرائیل، ایران را به تشدید حملات در سوریه تهدید کردند. این موضوع تا چقدر امکان تحقق دارد؟

نتانیاهو ترسوتر از آن است که این تهدیدات را عملی کند اما امکان دارد تجاوزات تکرار شود؛ همانند تحولاتی که اخیرا علیه سوریه رخ داد. هر چند در توازن قوا تاثیری ندارد و قابلیت پرداختن در حوزه سیاسی هم ندارد.

از سوی دیگر محور مقاومت نیز روز به روز قوی‌تر می‌شود و دشمن نیز قادر به متوقف کردن توان و قدرت آن نیست. تلاش برای متوقف کردن این قدرت محور مقاومت نیز خطرناک است و احتمال دارد این سحر ساحر هر لحظه به خودش بازگردد.

علیرغم تمام تلاش‌ها برای خویشتن داری محور مقاومت، تاکید می‌کنیم که بزرگترین بازنده قطعا رژیم اشغالگر است. همچنین بحران‌های داخلی رژیم صهیونیستی نیز رو به افزایش است حتی اگر خودشان اظهار به قدرت کنند اما با این حال قادر به جبران اشتباهاتشان نیستند.

*نقش ائتلاف میان روسیه، ایران و ترکیه را در عرصه سیاسی و فشار بر آمریکا چگونه ارزیابی می کنید؟

ائتلافی از این نوع وجود ندارد بلکه روسیه و ایران با هم ائتلاف دارند و رابطه با ترکیه فقط در حد تفاهمات سیاسی است که ضرورت‌های جغرافیایی و طبیعت چالش‌های مشترک آن را ایجاب می‌کند.

البته این تفاهم‌ها خوب هستند و اساسا با هدف دور کردن منطقه از جنگ‌های گسترده شکل گرفته است؛ امتحان بزرگتر این تفاهمات نیز متوقف کردن ترکیه از تجاوز به سوریه است و به جای به کارگیری، به صورت عملی وارد مبارزه با تروریسم گردد.

مرکز این امتحان نیز ادلب و شرق فرات است؛ هرچند این امتحان ساده نیست اما بدون آن همه چیز در معرض تهدید و فقط به صورت تئوریک خواهد بود.

*توان نظامی ارتش سوریه طی سال های اخیر تاچه میزان پیشرفت و افزایش داشته است؟ آیا نیروهای سوری آماده درگیری و نبرد با صهیونیست ها برای بازپس گیری جولان هستند؟

ما به جولان به عنوان قطعه‌ای مقدس از سرزمین‌های اشغال شده توسط صهیونیست‌ها نگاه می‌کنیم و آزادسازی آن فقط به توان ارتش سوریه مربوط نیست. هرچند توان و قدرت ارتش سوریه بسیار پیشرفت کرده است اما فراتر از آن به توان کشور سوریه شامل ارتش و اقتصاد و فرهنگ و همچنین سلطه علم و تمام بخش‌های زندگی بستگی دارد.

تمام این امر باید با هم باشند و هدف از همگی آنها نیز اعتلای سوریه است. تمام این موارد به ویژه ارتش قهرمان ما در حالت افزایش توانایی و خبرگی هستند. علم و شناختن نیز محور تمام اینهاست و باوجود تمام بحران هایی که ما را احاطه کرده است، ما به آینده و آزادسازی سرزمین اشغالی خود با استفاده از تمامی ابزارها قطعا امیدواریم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم/ انبوه پهپادهای انتحاری آماده حمله به فرودگاه‌های عربستان و امارات

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم/ برخورد وحشیانه سربازان سعودی با زائر خانه خدا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

رویای بر باد رفته

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداو سیما سخنان رهبر انقلاب در دیدار نخست وزیر ژاپن همچنان در حال تحلیل و بررسی است. امریکایی‌ها که نظام محاسباتی خود را به هم ریخته می‌بینند در لحظات ابتدایی پس از سخنان رهبر انقلاب در سکوت خبری و رسانه‌ای سر می‌کنند. حادثه‌ای که هرچند به گفته خودشان هنوز عامل آن پیدا نشده، اما عملیات روانی امریکایی‌ها و انگلیسی‌ها بر روی آن آغاز شده است. امریکایی‌ها که هرچه توان داشتند برای بیرون آمدن از باتلاق جنگ‌های گذشته گذاشته‌اند، نای زد و خورد دوباره‌ای را ندارند، اما می‌خواهند رویای خود را در رسانه‌ها ببینند. شواهد هم نشان می‌داد عملیات فریب شکست خورده و به جای آن عملیات مقاومت هم از مردم و هم از مسئولان ادامه دارد.

ترامپ رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید را به دلیل «سرفه» بیرون کرد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
رئیس‌جمهور آمریکا حین مصاحبه با شبکه «ای بی سی نیوز» از سرفه‌های «میک مولوانی» به خشم آمد و او را از دفتر ریاست‌جمهوری بیرون کرد. در این لحظه پرتنش، مجری در حال پرسیدن سوالاتی درباره تحقیقات درباره پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و سوابق مالیاتی ترامپ بود.

خودشیرینی نتانیاهو برای ترامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بنیامین نتانیاهو نخستین بار در بیست سال گذشته، کلنگ شهرکی را در منطقه اشغالی جولان سوریه بر زمین زد که نام ترامپ برای آن انتخاب شده است. نتانیاهو برای تشکر از اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر منطقه اشغالی جولان، نام ترامپ را برای این شهرک انتخاب کرد. قرار است ۱۲۰ خانواده در شهرک ترامپ اقامت کنند. هزاران سوری ساکن منطقه جولان که بیشتر آنها از طایفه دروزی‌ها هستند، خود را ملت در اشغال می‌دانند و حاضر نیستند تابعیت و گذرنامه اسرائیلی دریافت کنند. نکته جالب این که در این مراسم وزش شدید باد در جولان اشغالی سوریه مراسم رونمایی از شهرک ترامپ را به شدت تحت الشعاع قرار داد و همه برنامه را به هم ریخت..

فیلم شادی مردم ارومیه بعد از برد ایران برابر روسیه

الفالف1 روز قبل
گروه ورزشی الف، ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۱۹ ۳۹۸۰۳۲۶۲۲۸به گزارش مهر، عاشقان والیبال در ارومیه در بازی آخر هفته سوم مسابقات والیبال لیگ ملت‌ها پس از برد شیرین و قاطع ایران برابر روسیه با حضور در خیابان‌ها و با راه اندازی کاروان‌های شادی در نقاط مختلف شهر خوشحالی خود را به نمایش گذاشتند. بادکنک‌های رنگی، کلاه‌های مزین به رنگ پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران، صورت‌های رنگ شده و شیپورهای بزرگ و کوچک نشانه‌هایی از شادمانی و قدردانی مردم ارومیه از والیبالیست‌های تیم ملی است. مسیر گردشگری روستای بند ارومیه با بیشترین ازدحام مواجه است و از آنجایی که هتل محل اقامت ملی پوشان ایرانی در این مسیر قرار دارد، مأموران راهنمایی و رانندگی به دنبال روان سازی ترافیک در این مسیر هستند. سرو قامتان ایران امروز در دیدار با تیم ملی والیبال روسیه با قدرت هر چه تمام این تیم را سه بر صفر شکست دادند و صدرنشینی خود را در پایان هفته سوم تثبت کردند.

اخبار بیشتر