روایت تازه منابع آگاه درباره مرگ خاشقجی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

روایت تازه منابع آگاه درباره مرگ خاشقجی

جزئیات جدید از فایل صوتی قتل خاشقجی و افشای علت قتل او

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
جزئیات جدید از فایل صوتی قتل خاشقجی و افشای علت قتل او
جزئیات جدید از فایل صوتی قتل خاشقجی و افشای علت قتل او - 0

روزنامه دیلی صباح متن مکالمات سه تن از اعضای برجسته تیم ترور جمال خاشقجی در جریان عملیات ترور را با استناد به کتابی منتشر و جزئیاتی از فایل صوتی را که از مهمترین مدارک مربوط به پرونده قتل این روزنامه‌نگار منتقد سعودی است، برملا می‌کند.

به گزارش ایسنا، این روزنامه می‌نویسد، سه روزنامه‌نگار کتابی را با عنوان «وحشی‌گری دیپلماسی … اسراری سیاه از قتل خاشقجی» تالیف کرده‌اند که در این باره با دوست جمال خاشقجی که یک مخالف سعودی مقیم کاناداست نیز صحبت کرده‌اند، عمر عبدالعزیز دوست خاشقجی اشاره می‌کند که علت قتل خاشقجی شاید نیت او برای ایجاد ارتش سایبری علیه محمد بن سلمان، ‌ ولیعهد سعودی بوده است.

عبدالعزیز به این سه روزنامه‌نگار گفته است، خاشقجی با او یک کار مشترک برای راه اندازی ارتش سایبری را شروع کرده بود.

روزنامه دیلی صباح در ادامه به جزئیات نوار صوتی می‌پردازد که مربوط به مذاکرات بین رهبر تیم ترور یعنی ماهر المطرب کارشناس پزشکی قانونی، صلاح‌ الطبیقی عضو گارد سلطنتی سعودی و ثائر الحربی است. آنها یک ساعت قبل از رسیدن خاشقجی به کنسولگری عربستان در استانبول در حال بحث با یکدیگر هستند و می‌گویند، دو راه پیش روی او می‌گذارند یا او را به ریاض بفرستند یا در صورت مخالفت او را بکشند.

این روزنامه می‌افزاید، این فایل صوتی همان فایلی بوده که جینا هاسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را درباره اینکه قتل این روزنامه‌نگار برنامه‌ریزی شده بود نه یک اتفاق غیرمنتظره، متقاعد کرد.

این روزنامه به المطرب اشاره می‌کند که در این فایل صوتی می‌گوید: «می‌دانم چگونه او را مثله کنم» و در حال گوش دادن موسیقی و نوشیدن قهوه اجزای بدن خاشقجی را قطعه قطعه می‌کند.

طبق این روزنامه المطرب می‌گوید، «تاکنون با بدن گرم برخورد نداشته اما می‌تواند این کار را به راحتی انجام دهد. او ادامه می‌دهد:» معمولا وقتی اجساد را مثله می‌کنم هدفن می‌گذارم و موسیقی گوش می‌دهم و در عین حال قهوه هم می‌نوشم".

به نوشته این روزنامه، خاشقجی زمانی که پیشنهاد فرستادن به ریاض را شنید با آن مخالفت کرد، بعد از آن المطرب به او گفت، در صورت همکاری بخشیده خواهد شد و از خاشقجی می‌خواهد برای پسرش، ‌ صلاح که در ریاض است پیامی فرستاده و بگوید در استانبول است و حالش خوب است تا هیچ گونه شبهه‌ای به وجود نیاید.

المطرب و دوستانش از خاشقجی می‌خواهند به پسرش بگوید که در صورتی که مدتی نتوانست با او تماس برقرار کند نگران نشود، اما این روزنامه‌نگار سعودی این پیشنهادات را رد می‌کند. براساس این فایل صوتی خاشقجی از المطرب می‌پرسد: «می‌خواهی من را بکشی؟ قصد داری من را خفه کنی؟»

براساس کتاب تالیف شده در این زمینه، خاشقجی وقتی می‌فهمد نمی‌تواند از کنسولگری زنده بیرون برود آرامش خود را حفظ کرده و در جای خود می‌ماند که ناگهان پنج تن از اعضای تیم ترور به دستور المطرب به سمت او یورش می‌برند تا او را خفه کند و سر او را داخل کیسه پلاستیکی می‌کنند.

طبق روزنامه دیلی صباح، آخرین حرف‌های خاشقجی این بوده که «دهانم را نبندید من آسم دارم، من را خفه خواهید کرد».

براساس گزارش‌های رسانه‌ای خاشقجی برای پنج دقیقه مقاومت می‌کند.

براساس کتاب تالیف شده، نوار صوتی قتل خاشقجی حتی برای اعضای سازمان اطلاعات که با این گونه مسائل آشنا هستند، ناراحت‌کننده است، حتی هاسپل با شنیدن این فایل صوتی ترجمه شده بسیار متاثر شده بود.

همچنین به رغم اینکه عربستان مدعی شده اعضای تیم ترور را بازداشت کرده اما این کتاب جزئیاتی بر خلاف این را منتشر کرده است. یک منبع که خواسته نامش فاش نشود به روزنامه دیلی صباح گفته، الطبیقی در حال حاضر در جده در کنار خانواده‌اش است.

خواندن خبر در سایت منبع

عادل الجبیر اولین قربانی پرونده قتل خاشقچی

ایرناخبرگزاری ایرنا
عادل الجبیر اولین قربانی پرونده قتل خاشقچی
تهران – ایرنا – عادل الجبیر وزیر خارجه سابق سعودی پنجشنبه گذشته جای خود را به ابراهیم العساف وزیر دولت و عضو شورای وزیران داد . از وی به عنوان اولین قربانی پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه نام برده شده است.

به گزارش ایرنا، الجبیر به دنبال کشته شدن خاشقچی در تمامی محافل جهانی با پرسش‌های متعدد خبرنگاران و روزنامه نگاران جهان در همین رابطه قرار می‌گرفت و به همین دلیل از سوی افکار عمومی و رسانه‌های گروهی جهان به شدت تحت فشار قرار داشت و به همین دلیل استعفای خود را تقدیم سلمان بن عبدالعزیز کرد، اما شاه سعودی با درخواست وی موافقت نکرد تا اینکه پنجشنبه گذشته طی فرآیند تغییرات شکل گرفته در کابینه دولت الجبیر نیز از کار برکنار و به عنوان وزیر مشاور دولت در امور خارجه منصوب شد.

ترمیم گسترده شکل گرفته در ساختار حکومت سعودی که هر چهار سال یک بار شکل می‌گیرد، هر چند به ظاهر بنا به دستور ملک سلمان انجام گرفت، اما بدون هیچ شک و تردید این عزل و انتصاب‌ها با مشورت و پیشنهاد و نقش مستقیم و تاثیرگذار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی انجام گرفته است زیرا تمامی مقامات و مسئولان برگزیده شده دارای رویکرد فکری مشترک با وی هستند.

تحلیل گران سیاسی معتقدند که تحت الشعاع قرار گرفتن پرونده قتل خاشقچی و تقویت موقعیت و جایگاه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی جزو اهداف عمده تغییر و تحولات انجام گرفته در ساختار مقامات سعودی به شمار می‌رود.

در همین رابطه روزنامه 'رأی الیوم' در شماره امروز خود از ابراهیم العساف وزیر خارجه جدید ۶۹ ساله به عنوان یک ' شخصیت محترم در میان شخصیت‌های جهانی ' و از انتخاب وی به عنوان یک ' تحول دراماتیک حرفه ای' نام برد.

به گفته رأی الیوم، ریاض هم اکنون نیازمند وزیر خارجه‌ای است که بتواند به چهره نظام سعودی در سطح جهان بهبود ببخشد و اعتماد کشورهای خارجی را به آل سعود بار دیگر جلب کند.

این روزنامه فرامنطقه‌ای چاپ لندن از العساف به عنوان یک ' گزینه بسیار مهم ' نام برد که با ' بعد تاریک کادر رهبری عربستان ' آشنا است و چه بسا به گونه بهتری بتواند نقش نمایندگی را برای ریاض ایفا نماید.

بر اساس این گزارش، قدرت گرفتن العساف تلاشی جهت حل و فصل مشکلات روابط عمومی در عربستان محسوب می‌شود و هدف از انتخاب وی جذابیت بخشیدن به نظام سعودی است و در واقع ریاض با این انتخاب می‌خواهد به جهان این پیام را بدهد که سیاست خارجه عربستان به دوران گذشته خود که پخته‌تر عمل می‌کرد، بازگشته است.

تحلیل گران معتقدند با توجه به اینکه العساف در گذشته عهده دار دو وزارت خانه اقتصاد و دارایی بوده پیش بینی می‌شود که وزارت خارجه عربستان در دوران وی به برقراری و تحکیم روابط اقتصادی با سایر کشورها نزدیک‌تر شود.

گفته می‌شود ملک سلمان با انتخاب‌های جدید خود و قرار دادن فرزندش محمد در میان حلقه‌ای از مشاوران نسل قدیم حاکم بر عربستان در صدد تقویت ولیعهد جوان و خام خود برآمده که تا کنون با سیاست‌های و اقدامات نسنجیده از جمله قتل خاشقچی به شدت باعث تضعیف موقعیت عربستان در سطح جهان شده است.

وزیر خارجه جدید سعودی در اولین مصاحبه خود که با خبرگزاری فرانسه انجام گرفت، مدعی شد نظام حاکم بر عربستان به هیچ وجه به علت کشته شدن خاشقجی در بحران بسر نمی‌برد بلکه در یک فرایند تحول به سر می‌برد.

خاورم ** ۱۴۸۷ **۱۱۴۴

خواندن خبر در سایت منبع

روایت تازه منابع آگاه در ترکیه درباره مرگ خاشقجی

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
روایت تازه منابع آگاه در ترکیه درباره مرگ خاشقجی
خبرگزاری میزان- منابعی در ترکیه از امتناع جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی از ارسال پیام دروغ مبنی بر سلامتی خود به فرزندش و نیز بازگشت به ریاض لحظاتی قبل از قتل او خبر می‎دهند.
روایت تازه منابع آگاه در ترکیه درباره مرگ خاشقجی - 0

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، روزنامه دیلی صباح جزئیات بیشتری از قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول را منتشر کرد. براساس این گزارش، «ماهر المطرب» مشاور محمد بن سلمان و «صلاح الطبیقی» رئیس پزشکی قانونی و «ثائر الحربی» عضو گارد سلطنتی، ساعتی قبل از ورود خاشقجی به کنسولگری درباره دو گزینه بازگشت خاشقجی به ریاض یا قتل وی با یکدیگر بحث می‎کردند.دیلی صباح براساس فایل صوتی که در اختیار «جینا هاسپل» رئیس سازمان سیا قرار گرفت، نوشت: الطبیقی برای قطعه قطعه کردن وی در صورت مخالفت برای بازگشت به ریاض، اعلام آمادگی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

اولین اظهارنظر وزیر خارجه جدید عربستان درباره قتل خاشقجی: این قضیه همه ما را ناراحت کرد / تحولات که عربستان در حال گذر از آن است، بحران نیست

انتخابخبرگزاری انتخاب
اولین اظهارنظر وزیر خارجه جدید عربستان درباره قتل خاشقجی: این قضیه همه ما را ناراحت کرد / تحولات که عربستان در حال گذر از آن است، بحران نیست
«ابراهیم بن عبدالعزیز العساف» وزیر خارجه جدید عربستان روز جمعه گفت: عربستان به سبب قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی در داخل کنسولگری کشورش در استانبول، در حال گذر از هیچ بحرانی نیست.
اولین اظهارنظر وزیر خارجه جدید عربستان درباره قتل خاشقجی: این قضیه همه ما را ناراحت کرد / تحولات که عربستان در حال گذر از آن است، بحران نیست - 0

«ابراهیم بن عبدالعزیز العساف» وزیر خارجه جدید عربستان روز جمعه گفت: عربستان به سبب قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی در داخل کنسولگری کشورش در استانبول، در حال گذر از هیچ بحرانی نیست.

به گزارش شفقنا به نقل از ارم نیوز، این اولین اظهار نظر العساف به حادثه قتل جمال خاشقجی است که در اکتبر گذشته رخ داد.

وی که در گفتگو با فرانس پرس سخن می‌گفت، افزود: قضیه خاشقجی همه ما را ناراحت کرد. دولت عربستان این موضوع را جدی می‌گیرد.

العساف یادآور شد: تحولاتی که عربستان در حال گذر از آن است را نمی‌توان بحران خواند بلکه تغییر و تحول است.

پادشاه عربستان روز گذشته طی دستوری ابراهیم العساف را به جای عادل الجبیر به عنوان وزیر خارجه جدید این کشور منصوب کرد.

العساف از جمله عناصر کهنه کار در دولت عربستان به شمار می‌رود؛ چرا که به عنوان وزیر دارایی در دوران حکومت ۳ پادشاه سعودی از قبیل ملک فهد، ملک عبدالله و ملک سلمان خدمت کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴23 ساعت قبل
طبق گزارشها اختلافات بین نمایندگان دموکرات کنگره بر سر این موضوع که در تنش اخیر طرف ایران را بگیرند یا از دولت ترامپ حمایت کنند، بسیار زیاد شده است. یک نماینده دموکرات کنگره موافق صلح با ایران است. از نظر نویسنده گزارش، به نظر می‌رسد تیم پومپئو (اگرچه مطمئن نیستند) اما ایران را مسئول حملات اخیر به نفت‌کشهای عربی خلیج فارس می‌دانند. انتقاد اصلی نمایندگان دموکرات رفتار ترامپ در مقابل بحران اخیر و نحوه اداره کردن آن است. از طرف دیگر، کشورهای منطقه خلیج فارس هم کم کم در مقابل آمریکا و دشمنی‌های ترامپ با ایران می‌ایستند.
خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد در صورتیکه ترکیه قرارداد خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه را نهایی کند با پیامدهای «مشهود» و زیان باری مواجه خواهد شد. اورتاگوس در این بیانیه تاکید کرد: «ما گفته‌ایم که سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ و دستیابی به آن عواقب جدی برای ترکیه و روابط نظامی‌اش با آمریکا و ناتو دارد. آمریکا حتی برای وادار کردن ترکیه به انصراف از خرید اس- ۴۰۰ تهدید کرده در صورتیکه این کشور به خرید اس-۴۰۰ روسیه ادامه دهد، تحویل جت‌های جنگنده اف-۳۵ خود به آنکارا را متوقف خواهد کرد. آمریکا ادعا می‌کند سیستم اس ۴۰۰ روسیه برای سیستم‌های ناتو خطرناک است، زیرا ترکیه عضو ناتوست، اما ترکیه این ادعا را رد می‌کند. اخیرا معاون دونالد ترامپ ترکیه را تهدید کرد آنکارا باید بین عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سامانه روسی اس ۴۰۰ یکی را انتخاب کند.

کلیپ BMW برای بازنشتگی مدیر بنز (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
به همین مناسبت شرکت BMW اصلی‌ترین رقیب بنز با انتشار کلیپی این بازنشستگی را به «دکتر Z» تبریک گفت. مرسدس بنز نیز در پاسخ به این کلیپ تبلیغاتی در توئیتی نوشت: ب‌ام‌و از پیشنهاد سخاوتمندانه شما سپاسگذاریم. اما صد در صد مطمئنیم که وی تصمیم خود را برای داشتن یک مدل از خودروهای EQ بنز اتخاذ کرده است. توئیت بنز در واکنش به کلیپ بازنشستگی مدیر عامل مرسدس بنزخودروهای EQ الکتریکی بنز، جدیدترین ابزار این شرکت برای مقابله با مدل‌های i ب‌ام‌و محسوب می‌شوند. سپس وی همراه راننده خود و سوار بر مرسدس بنز کلاس S به ستاره سه پر کارخانه اشتوتگارد خیره و آنجا را ترک می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
نجار با اشاره به اینکه سیل اخیر خسارات سنگینی را بر کشور تحمیل کرده است، گفت: بر اساس برآورد اولیه حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان خسارت تخریب زیرساخت هاست و ۹ هزار میلیارد تومان کمک‌های بلاعوض باید به مردم پرداخت شود و بانک‌ها هم حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان باید تسهیلات پرداخت کنند. وی افزود: در مرحله اول قرار بود حدود ۳ هزار میلیارد تومان کمک‌های بلاعوض به مردم و بانک‌ها ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کنند به ویژه اینکه بخش کشاورزی و مسکن باید در اولویت قرار گیرند. در یکی از استان‌ها مجموع دریافت‌های ما از محل صندوق توسعه بیمه کشاورزی، ۱۶ میلیارد و پرداخت‌ها ۱۶۰ میلیارد تومان بود. نجار گفت: بر اساس برآورد کلی خسارت در بخش کشاورزی، کمک‌های بلاعوضی که باید باشد بیش از ۵ هزار میلیارد تومان و تملک حدود ۷۰۰ میلیارد و حدود ۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات باید پرداخت شود. از ۱۶۲ میلیارد تومان واریز شده به حساب استان، تاکنون حدود ۱۴ میلیارد تومان به حساب کشاورزان واریز شده است.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذری جهرمی در اینستاگرام نوشت: با استفاده از دانش فضایی، برآورد دقیقی از خسارات وارده بر محصولات کشاورزی در سیل اخیر صورت گرفت و به وزارت کشور ارسال شد. وی تاکید کرد: با جدیت وزیر کشور در استفاده از این اطلاعات، تفاوت چند هزار میلیارد تومانی در برآورد سنتی خسارات نسبت به برآورد علمی پژوهشگاه فضایی ایران، اثبات شد. وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: امسال مطابق برنامه فرآیند تولید و آزمایش کیفی سه ماهواره «ظفر»، «پارس یک» و «ناهید یک» به اتمام می‌رسد و جهش دیگری در رشد علوم فضایی کشور به همت و غیرت دانشمندان جوان ایرانی ثبت خواهد شد.

اخبار بیشتر