1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

روایت تازه منابع آگاه درباره مرگ خاشقجی

جزئیات جدید از فایل صوتی قتل خاشقجی و افشای علت قتل او

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
جزئیات جدید از فایل صوتی قتل خاشقجی و افشای علت قتل او
جزئیات جدید از فایل صوتی قتل خاشقجی و افشای علت قتل او - 0

روزنامه دیلی صباح متن مکالمات سه تن از اعضای برجسته تیم ترور جمال خاشقجی در جریان عملیات ترور را با استناد به کتابی منتشر و جزئیاتی از فایل صوتی را که از مهمترین مدارک مربوط به پرونده قتل این روزنامه‌نگار منتقد سعودی است، برملا می‌کند.

به گزارش ایسنا، این روزنامه می‌نویسد، سه روزنامه‌نگار کتابی را با عنوان «وحشی‌گری دیپلماسی … اسراری سیاه از قتل خاشقجی» تالیف کرده‌اند که در این باره با دوست جمال خاشقجی که یک مخالف سعودی مقیم کاناداست نیز صحبت کرده‌اند، عمر عبدالعزیز دوست خاشقجی اشاره می‌کند که علت قتل خاشقجی شاید نیت او برای ایجاد ارتش سایبری علیه محمد بن سلمان، ‌ ولیعهد سعودی بوده است.

عبدالعزیز به این سه روزنامه‌نگار گفته است، خاشقجی با او یک کار مشترک برای راه اندازی ارتش سایبری را شروع کرده بود.

روزنامه دیلی صباح در ادامه به جزئیات نوار صوتی می‌پردازد که مربوط به مذاکرات بین رهبر تیم ترور یعنی ماهر المطرب کارشناس پزشکی قانونی، صلاح‌ الطبیقی عضو گارد سلطنتی سعودی و ثائر الحربی است. آنها یک ساعت قبل از رسیدن خاشقجی به کنسولگری عربستان در استانبول در حال بحث با یکدیگر هستند و می‌گویند، دو راه پیش روی او می‌گذارند یا او را به ریاض بفرستند یا در صورت مخالفت او را بکشند.

این روزنامه می‌افزاید، این فایل صوتی همان فایلی بوده که جینا هاسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را درباره اینکه قتل این روزنامه‌نگار برنامه‌ریزی شده بود نه یک اتفاق غیرمنتظره، متقاعد کرد.

این روزنامه به المطرب اشاره می‌کند که در این فایل صوتی می‌گوید: «می‌دانم چگونه او را مثله کنم» و در حال گوش دادن موسیقی و نوشیدن قهوه اجزای بدن خاشقجی را قطعه قطعه می‌کند.

طبق این روزنامه المطرب می‌گوید، «تاکنون با بدن گرم برخورد نداشته اما می‌تواند این کار را به راحتی انجام دهد. او ادامه می‌دهد:» معمولا وقتی اجساد را مثله می‌کنم هدفن می‌گذارم و موسیقی گوش می‌دهم و در عین حال قهوه هم می‌نوشم".

به نوشته این روزنامه، خاشقجی زمانی که پیشنهاد فرستادن به ریاض را شنید با آن مخالفت کرد، بعد از آن المطرب به او گفت، در صورت همکاری بخشیده خواهد شد و از خاشقجی می‌خواهد برای پسرش، ‌ صلاح که در ریاض است پیامی فرستاده و بگوید در استانبول است و حالش خوب است تا هیچ گونه شبهه‌ای به وجود نیاید.

المطرب و دوستانش از خاشقجی می‌خواهند به پسرش بگوید که در صورتی که مدتی نتوانست با او تماس برقرار کند نگران نشود، اما این روزنامه‌نگار سعودی این پیشنهادات را رد می‌کند. براساس این فایل صوتی خاشقجی از المطرب می‌پرسد: «می‌خواهی من را بکشی؟ قصد داری من را خفه کنی؟»

براساس کتاب تالیف شده در این زمینه، خاشقجی وقتی می‌فهمد نمی‌تواند از کنسولگری زنده بیرون برود آرامش خود را حفظ کرده و در جای خود می‌ماند که ناگهان پنج تن از اعضای تیم ترور به دستور المطرب به سمت او یورش می‌برند تا او را خفه کند و سر او را داخل کیسه پلاستیکی می‌کنند.

طبق روزنامه دیلی صباح، آخرین حرف‌های خاشقجی این بوده که «دهانم را نبندید من آسم دارم، من را خفه خواهید کرد».

براساس گزارش‌های رسانه‌ای خاشقجی برای پنج دقیقه مقاومت می‌کند.

براساس کتاب تالیف شده، نوار صوتی قتل خاشقجی حتی برای اعضای سازمان اطلاعات که با این گونه مسائل آشنا هستند، ناراحت‌کننده است، حتی هاسپل با شنیدن این فایل صوتی ترجمه شده بسیار متاثر شده بود.

همچنین به رغم اینکه عربستان مدعی شده اعضای تیم ترور را بازداشت کرده اما این کتاب جزئیاتی بر خلاف این را منتشر کرده است. یک منبع که خواسته نامش فاش نشود به روزنامه دیلی صباح گفته، الطبیقی در حال حاضر در جده در کنار خانواده‌اش است.

خواندن خبر در سایت منبع

عادل الجبیر اولین قربانی پرونده قتل خاشقچی

ایرناخبرگزاری ایرنا
عادل الجبیر اولین قربانی پرونده قتل خاشقچی

به گزارش ایرنا، الجبیر به دنبال کشته شدن خاشقچی در تمامی محافل جهانی با پرسش‌های متعدد خبرنگاران و روزنامه نگاران جهان در همین رابطه قرار می‌گرفت و به همین دلیل از سوی افکار عمومی و رسانه‌های گروهی جهان به شدت تحت فشار قرار داشت و به همین دلیل استعفای خود را تقدیم سلمان بن عبدالعزیز کرد، اما شاه سعودی با درخواست وی موافقت نکرد تا اینکه پنجشنبه گذشته طی فرآیند تغییرات شکل گرفته در کابینه دولت الجبیر نیز از کار برکنار و به عنوان وزیر مشاور دولت در امور خارجه منصوب شد.

ترمیم گسترده شکل گرفته در ساختار حکومت سعودی که هر چهار سال یک بار شکل می‌گیرد، هر چند به ظاهر بنا به دستور ملک سلمان انجام گرفت، اما بدون هیچ شک و تردید این عزل و انتصاب‌ها با مشورت و پیشنهاد و نقش مستقیم و تاثیرگذار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی انجام گرفته است زیرا تمامی مقامات و مسئولان برگزیده شده دارای رویکرد فکری مشترک با وی هستند.

تحلیل گران سیاسی معتقدند که تحت الشعاع قرار گرفتن پرونده قتل خاشقچی و تقویت موقعیت و جایگاه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی جزو اهداف عمده تغییر و تحولات انجام گرفته در ساختار مقامات سعودی به شمار می‌رود.

در همین رابطه روزنامه 'رأی الیوم' در شماره امروز خود از ابراهیم العساف وزیر خارجه جدید ۶۹ ساله به عنوان یک ' شخصیت محترم در میان شخصیت‌های جهانی ' و از انتخاب وی به عنوان یک ' تحول دراماتیک حرفه ای' نام برد.

به گفته رأی الیوم، ریاض هم اکنون نیازمند وزیر خارجه‌ای است که بتواند به چهره نظام سعودی در سطح جهان بهبود ببخشد و اعتماد کشورهای خارجی را به آل سعود بار دیگر جلب کند.

این روزنامه فرامنطقه‌ای چاپ لندن از العساف به عنوان یک ' گزینه بسیار مهم ' نام برد که با ' بعد تاریک کادر رهبری عربستان ' آشنا است و چه بسا به گونه بهتری بتواند نقش نمایندگی را برای ریاض ایفا نماید.

بر اساس این گزارش، قدرت گرفتن العساف تلاشی جهت حل و فصل مشکلات روابط عمومی در عربستان محسوب می‌شود و هدف از انتخاب وی جذابیت بخشیدن به نظام سعودی است و در واقع ریاض با این انتخاب می‌خواهد به جهان این پیام را بدهد که سیاست خارجه عربستان به دوران گذشته خود که پخته‌تر عمل می‌کرد، بازگشته است.

تحلیل گران معتقدند با توجه به اینکه العساف در گذشته عهده دار دو وزارت خانه اقتصاد و دارایی بوده پیش بینی می‌شود که وزارت خارجه عربستان در دوران وی به برقراری و تحکیم روابط اقتصادی با سایر کشورها نزدیک‌تر شود.

گفته می‌شود ملک سلمان با انتخاب‌های جدید خود و قرار دادن فرزندش محمد در میان حلقه‌ای از مشاوران نسل قدیم حاکم بر عربستان در صدد تقویت ولیعهد جوان و خام خود برآمده که تا کنون با سیاست‌های و اقدامات نسنجیده از جمله قتل خاشقچی به شدت باعث تضعیف موقعیت عربستان در سطح جهان شده است.

وزیر خارجه جدید سعودی در اولین مصاحبه خود که با خبرگزاری فرانسه انجام گرفت، مدعی شد نظام حاکم بر عربستان به هیچ وجه به علت کشته شدن خاشقجی در بحران بسر نمی‌برد بلکه در یک فرایند تحول به سر می‌برد.

خاورم ** ۱۴۸۷ **۱۱۴۴

خواندن خبر در سایت منبع

روایت تازه منابع آگاه در ترکیه درباره مرگ خاشقجی

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
روایت تازه منابع آگاه در ترکیه درباره مرگ خاشقجی
روایت تازه منابع آگاه در ترکیه درباره مرگ خاشقجی - 0

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، روزنامه دیلی صباح جزئیات بیشتری از قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول را منتشر کرد. براساس این گزارش، «ماهر المطرب» مشاور محمد بن سلمان و «صلاح الطبیقی» رئیس پزشکی قانونی و «ثائر الحربی» عضو گارد سلطنتی، ساعتی قبل از ورود خاشقجی به کنسولگری درباره دو گزینه بازگشت خاشقجی به ریاض یا قتل وی با یکدیگر بحث می‎کردند.دیلی صباح براساس فایل صوتی که در اختیار «جینا هاسپل» رئیس سازمان سیا قرار گرفت، نوشت: الطبیقی برای قطعه قطعه کردن وی در صورت مخالفت برای بازگشت به ریاض، اعلام آمادگی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

اولین اظهارنظر وزیر خارجه جدید عربستان درباره قتل خاشقجی: این قضیه همه ما را ناراحت کرد / تحولات که عربستان در حال گذر از آن است، بحران نیست

انتخابخبرگزاری انتخاب
اولین اظهارنظر وزیر خارجه جدید عربستان درباره قتل خاشقجی: این قضیه همه ما را ناراحت کرد / تحولات که عربستان در حال گذر از آن است، بحران نیست
اولین اظهارنظر وزیر خارجه جدید عربستان درباره قتل خاشقجی: این قضیه همه ما را ناراحت کرد / تحولات که عربستان در حال گذر از آن است، بحران نیست - 0

«ابراهیم بن عبدالعزیز العساف» وزیر خارجه جدید عربستان روز جمعه گفت: عربستان به سبب قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی در داخل کنسولگری کشورش در استانبول، در حال گذر از هیچ بحرانی نیست.

به گزارش شفقنا به نقل از ارم نیوز، این اولین اظهار نظر العساف به حادثه قتل جمال خاشقجی است که در اکتبر گذشته رخ داد.

وی که در گفتگو با فرانس پرس سخن می‌گفت، افزود: قضیه خاشقجی همه ما را ناراحت کرد. دولت عربستان این موضوع را جدی می‌گیرد.

العساف یادآور شد: تحولاتی که عربستان در حال گذر از آن است را نمی‌توان بحران خواند بلکه تغییر و تحول است.

پادشاه عربستان روز گذشته طی دستوری ابراهیم العساف را به جای عادل الجبیر به عنوان وزیر خارجه جدید این کشور منصوب کرد.

العساف از جمله عناصر کهنه کار در دولت عربستان به شمار می‌رود؛ چرا که به عنوان وزیر دارایی در دوران حکومت ۳ پادشاه سعودی از قبیل ملک فهد، ملک عبدالله و ملک سلمان خدمت کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا6 ساعت قبل
رئیس سابق ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی گفت: شاید با نتانیاهو در مورد مسائل زیادی اختلاف‌نظر داشته باشم اما مورد ایران و تهدید اسراییل من و نتانیاهو اتفاق‌نظر داریم. به گزارش ایلنا به نقل از تایمز آو اسراییل، بنی گانتز، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی در کنفرانس مونیخ اعلام کرد: شاید با نتانیاهو در مورد مسائل زیادی اختلاف‌نظر داشته باشم اما مورد ایران و تهدید اسراییل من و نتانیاهو اتفاق‌نظر داریم. گانتز در اظهارات بی‌اساس خود در کنفرانس مونیخ به سخنان محمدجواد ظرف وزیر امور خارجه ایران واکنش نشان داد و اظهارات ظریف را بی‌اساس دانست. وی امروز در مونیخ با تکرار ادعاهای ایران‌ستیزانه رژیم صهیونیستی، مدعی شد: «ظریف، نابودی اسرائیل را می‌خواهد آنها در خاورمیانه و کل جهان ترور و وحشت ایجاد می‌کنند» این مقام صهیونیستی در ادامه افزود: «این موضوع که نتانیاهو رقیب سیاسی من است، از کسی پنهان نیست درست است که ما درباره همه موضوعات با هم اتفاق نظر نداریم اما اشتباه نکنید، ما همه فرزندان یک خاک هستیم. کسانی که در اروپا خواهان صلح، امنیت و ثبات هستند، باید علیه حزب‌الله اقدام کنند.» این در حالی است که نتانیاهو به عنوان بخشی از تلاش‌های انتخاباتی‌اش، پیش از این از گانتز به عنوان طرفدار برجام نام برده بود.
ایرناایرنا3 ساعت قبل
در وهله نخست برخی رسانه‌های خارجی به دنبال سوء استفاده از وضعیت پیش آمده در ایران بودند. در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز درباره سقوط هواپیمای شرکت آسمان در سمیرم آمده «ایران یکی از معدود کشورهای جهان است که سوانح هوایی در آن به وفور اتفاق می‌افتد. یکی از رسانه‌های ایران گزارش داد که این هواپیما در منطقه کوهستانی سمیرم سقوط کرده است. سومریه نیوز عراق گزاش داد: یک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی ایران با ۶۶ سرنشین در منطقه سمیرم در جنوب اصفهان سقوط کرد. یک فروند هواپیمای ای تی آر ۲۰۰ (ATR۷۲-۲۰۰) که صبح یکشنبه از فرودگاه مهرآباد تهران عازم یاسوج بود، سقوط کرد.
خبر فوریخبر فوری7 ساعت قبل
مرد عاشق پیشه با ضربات متعدد چاقو بر گردن و دست نامزدش، او را کشت و گوش‌هایش را هم برید. بنابر منابع خبری از کارولینا شمالی آمریکا، پلیس در طی گزارشی از دستگیری و بازداشت قاتل یک زن پس از سه روز تعقیب و جستجو خبر داد. گزارش‌ها حاکی از آن است که مأموران پس از کشف و پیدا کردن جسد یک زن که بر اثر ضربات متعدد چاقو بر گردن و دستش، فوت کرده بود و حتی گوش هایش به طرز فجیعی بریده شده بودند، برای ردیابی و شناسایی قاتل او بلافاصله وارد عمل شدند که توانستند با تحقیقات و بررسی‌های خود مظنون اصلی این حادثه را که نامزد عاشق پیشه او بود، دستگیر و بازداشت کنند. طبق آخرین خبر‌ها این متهم هم اکنون به جرم قتل عمد و حمل سلاح غیر مجاز در زندان به سر می‌برد و جلسه دادگاه وی در روز‌های آتی برگزار خواهد شد.
آخرین خبرآخرین خبر9 ساعت قبل

اخبار بیشتر