روایت تازه منابع آگاه درباره مرگ خاشقجی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

روایت تازه منابع آگاه درباره مرگ خاشقجی

جزئیات جدید از فایل صوتی قتل خاشقجی و افشای علت قتل او

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
جزئیات جدید از فایل صوتی قتل خاشقجی و افشای علت قتل او
جزئیات جدید از فایل صوتی قتل خاشقجی و افشای علت قتل او - 0

روزنامه دیلی صباح متن مکالمات سه تن از اعضای برجسته تیم ترور جمال خاشقجی در جریان عملیات ترور را با استناد به کتابی منتشر و جزئیاتی از فایل صوتی را که از مهمترین مدارک مربوط به پرونده قتل این روزنامه‌نگار منتقد سعودی است، برملا می‌کند.

به گزارش ایسنا، این روزنامه می‌نویسد، سه روزنامه‌نگار کتابی را با عنوان «وحشی‌گری دیپلماسی … اسراری سیاه از قتل خاشقجی» تالیف کرده‌اند که در این باره با دوست جمال خاشقجی که یک مخالف سعودی مقیم کاناداست نیز صحبت کرده‌اند، عمر عبدالعزیز دوست خاشقجی اشاره می‌کند که علت قتل خاشقجی شاید نیت او برای ایجاد ارتش سایبری علیه محمد بن سلمان، ‌ ولیعهد سعودی بوده است.

عبدالعزیز به این سه روزنامه‌نگار گفته است، خاشقجی با او یک کار مشترک برای راه اندازی ارتش سایبری را شروع کرده بود.

روزنامه دیلی صباح در ادامه به جزئیات نوار صوتی می‌پردازد که مربوط به مذاکرات بین رهبر تیم ترور یعنی ماهر المطرب کارشناس پزشکی قانونی، صلاح‌ الطبیقی عضو گارد سلطنتی سعودی و ثائر الحربی است. آنها یک ساعت قبل از رسیدن خاشقجی به کنسولگری عربستان در استانبول در حال بحث با یکدیگر هستند و می‌گویند، دو راه پیش روی او می‌گذارند یا او را به ریاض بفرستند یا در صورت مخالفت او را بکشند.

این روزنامه می‌افزاید، این فایل صوتی همان فایلی بوده که جینا هاسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را درباره اینکه قتل این روزنامه‌نگار برنامه‌ریزی شده بود نه یک اتفاق غیرمنتظره، متقاعد کرد.

این روزنامه به المطرب اشاره می‌کند که در این فایل صوتی می‌گوید: «می‌دانم چگونه او را مثله کنم» و در حال گوش دادن موسیقی و نوشیدن قهوه اجزای بدن خاشقجی را قطعه قطعه می‌کند.

طبق این روزنامه المطرب می‌گوید، «تاکنون با بدن گرم برخورد نداشته اما می‌تواند این کار را به راحتی انجام دهد. او ادامه می‌دهد:» معمولا وقتی اجساد را مثله می‌کنم هدفن می‌گذارم و موسیقی گوش می‌دهم و در عین حال قهوه هم می‌نوشم".

به نوشته این روزنامه، خاشقجی زمانی که پیشنهاد فرستادن به ریاض را شنید با آن مخالفت کرد، بعد از آن المطرب به او گفت، در صورت همکاری بخشیده خواهد شد و از خاشقجی می‌خواهد برای پسرش، ‌ صلاح که در ریاض است پیامی فرستاده و بگوید در استانبول است و حالش خوب است تا هیچ گونه شبهه‌ای به وجود نیاید.

المطرب و دوستانش از خاشقجی می‌خواهند به پسرش بگوید که در صورتی که مدتی نتوانست با او تماس برقرار کند نگران نشود، اما این روزنامه‌نگار سعودی این پیشنهادات را رد می‌کند. براساس این فایل صوتی خاشقجی از المطرب می‌پرسد: «می‌خواهی من را بکشی؟ قصد داری من را خفه کنی؟»

براساس کتاب تالیف شده در این زمینه، خاشقجی وقتی می‌فهمد نمی‌تواند از کنسولگری زنده بیرون برود آرامش خود را حفظ کرده و در جای خود می‌ماند که ناگهان پنج تن از اعضای تیم ترور به دستور المطرب به سمت او یورش می‌برند تا او را خفه کند و سر او را داخل کیسه پلاستیکی می‌کنند.

طبق روزنامه دیلی صباح، آخرین حرف‌های خاشقجی این بوده که «دهانم را نبندید من آسم دارم، من را خفه خواهید کرد».

براساس گزارش‌های رسانه‌ای خاشقجی برای پنج دقیقه مقاومت می‌کند.

براساس کتاب تالیف شده، نوار صوتی قتل خاشقجی حتی برای اعضای سازمان اطلاعات که با این گونه مسائل آشنا هستند، ناراحت‌کننده است، حتی هاسپل با شنیدن این فایل صوتی ترجمه شده بسیار متاثر شده بود.

همچنین به رغم اینکه عربستان مدعی شده اعضای تیم ترور را بازداشت کرده اما این کتاب جزئیاتی بر خلاف این را منتشر کرده است. یک منبع که خواسته نامش فاش نشود به روزنامه دیلی صباح گفته، الطبیقی در حال حاضر در جده در کنار خانواده‌اش است.

خواندن خبر در سایت منبع

عادل الجبیر اولین قربانی پرونده قتل خاشقچی

ایرناخبرگزاری ایرنا
عادل الجبیر اولین قربانی پرونده قتل خاشقچی
تهران – ایرنا – عادل الجبیر وزیر خارجه سابق سعودی پنجشنبه گذشته جای خود را به ابراهیم العساف وزیر دولت و عضو شورای وزیران داد . از وی به عنوان اولین قربانی پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه نام برده شده است.

به گزارش ایرنا، الجبیر به دنبال کشته شدن خاشقچی در تمامی محافل جهانی با پرسش‌های متعدد خبرنگاران و روزنامه نگاران جهان در همین رابطه قرار می‌گرفت و به همین دلیل از سوی افکار عمومی و رسانه‌های گروهی جهان به شدت تحت فشار قرار داشت و به همین دلیل استعفای خود را تقدیم سلمان بن عبدالعزیز کرد، اما شاه سعودی با درخواست وی موافقت نکرد تا اینکه پنجشنبه گذشته طی فرآیند تغییرات شکل گرفته در کابینه دولت الجبیر نیز از کار برکنار و به عنوان وزیر مشاور دولت در امور خارجه منصوب شد.

ترمیم گسترده شکل گرفته در ساختار حکومت سعودی که هر چهار سال یک بار شکل می‌گیرد، هر چند به ظاهر بنا به دستور ملک سلمان انجام گرفت، اما بدون هیچ شک و تردید این عزل و انتصاب‌ها با مشورت و پیشنهاد و نقش مستقیم و تاثیرگذار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی انجام گرفته است زیرا تمامی مقامات و مسئولان برگزیده شده دارای رویکرد فکری مشترک با وی هستند.

تحلیل گران سیاسی معتقدند که تحت الشعاع قرار گرفتن پرونده قتل خاشقچی و تقویت موقعیت و جایگاه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی جزو اهداف عمده تغییر و تحولات انجام گرفته در ساختار مقامات سعودی به شمار می‌رود.

در همین رابطه روزنامه 'رأی الیوم' در شماره امروز خود از ابراهیم العساف وزیر خارجه جدید ۶۹ ساله به عنوان یک ' شخصیت محترم در میان شخصیت‌های جهانی ' و از انتخاب وی به عنوان یک ' تحول دراماتیک حرفه ای' نام برد.

به گفته رأی الیوم، ریاض هم اکنون نیازمند وزیر خارجه‌ای است که بتواند به چهره نظام سعودی در سطح جهان بهبود ببخشد و اعتماد کشورهای خارجی را به آل سعود بار دیگر جلب کند.

این روزنامه فرامنطقه‌ای چاپ لندن از العساف به عنوان یک ' گزینه بسیار مهم ' نام برد که با ' بعد تاریک کادر رهبری عربستان ' آشنا است و چه بسا به گونه بهتری بتواند نقش نمایندگی را برای ریاض ایفا نماید.

بر اساس این گزارش، قدرت گرفتن العساف تلاشی جهت حل و فصل مشکلات روابط عمومی در عربستان محسوب می‌شود و هدف از انتخاب وی جذابیت بخشیدن به نظام سعودی است و در واقع ریاض با این انتخاب می‌خواهد به جهان این پیام را بدهد که سیاست خارجه عربستان به دوران گذشته خود که پخته‌تر عمل می‌کرد، بازگشته است.

تحلیل گران معتقدند با توجه به اینکه العساف در گذشته عهده دار دو وزارت خانه اقتصاد و دارایی بوده پیش بینی می‌شود که وزارت خارجه عربستان در دوران وی به برقراری و تحکیم روابط اقتصادی با سایر کشورها نزدیک‌تر شود.

گفته می‌شود ملک سلمان با انتخاب‌های جدید خود و قرار دادن فرزندش محمد در میان حلقه‌ای از مشاوران نسل قدیم حاکم بر عربستان در صدد تقویت ولیعهد جوان و خام خود برآمده که تا کنون با سیاست‌های و اقدامات نسنجیده از جمله قتل خاشقچی به شدت باعث تضعیف موقعیت عربستان در سطح جهان شده است.

وزیر خارجه جدید سعودی در اولین مصاحبه خود که با خبرگزاری فرانسه انجام گرفت، مدعی شد نظام حاکم بر عربستان به هیچ وجه به علت کشته شدن خاشقجی در بحران بسر نمی‌برد بلکه در یک فرایند تحول به سر می‌برد.

خاورم ** ۱۴۸۷ **۱۱۴۴

خواندن خبر در سایت منبع

روایت تازه منابع آگاه در ترکیه درباره مرگ خاشقجی

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
روایت تازه منابع آگاه در ترکیه درباره مرگ خاشقجی
خبرگزاری میزان- منابعی در ترکیه از امتناع جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی از ارسال پیام دروغ مبنی بر سلامتی خود به فرزندش و نیز بازگشت به ریاض لحظاتی قبل از قتل او خبر می‎دهند.
روایت تازه منابع آگاه در ترکیه درباره مرگ خاشقجی - 0

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، روزنامه دیلی صباح جزئیات بیشتری از قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول را منتشر کرد. براساس این گزارش، «ماهر المطرب» مشاور محمد بن سلمان و «صلاح الطبیقی» رئیس پزشکی قانونی و «ثائر الحربی» عضو گارد سلطنتی، ساعتی قبل از ورود خاشقجی به کنسولگری درباره دو گزینه بازگشت خاشقجی به ریاض یا قتل وی با یکدیگر بحث می‎کردند.دیلی صباح براساس فایل صوتی که در اختیار «جینا هاسپل» رئیس سازمان سیا قرار گرفت، نوشت: الطبیقی برای قطعه قطعه کردن وی در صورت مخالفت برای بازگشت به ریاض، اعلام آمادگی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

اولین اظهارنظر وزیر خارجه جدید عربستان درباره قتل خاشقجی: این قضیه همه ما را ناراحت کرد / تحولات که عربستان در حال گذر از آن است، بحران نیست

انتخابخبرگزاری انتخاب
اولین اظهارنظر وزیر خارجه جدید عربستان درباره قتل خاشقجی: این قضیه همه ما را ناراحت کرد / تحولات که عربستان در حال گذر از آن است، بحران نیست
«ابراهیم بن عبدالعزیز العساف» وزیر خارجه جدید عربستان روز جمعه گفت: عربستان به سبب قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی در داخل کنسولگری کشورش در استانبول، در حال گذر از هیچ بحرانی نیست.
اولین اظهارنظر وزیر خارجه جدید عربستان درباره قتل خاشقجی: این قضیه همه ما را ناراحت کرد / تحولات که عربستان در حال گذر از آن است، بحران نیست - 0

«ابراهیم بن عبدالعزیز العساف» وزیر خارجه جدید عربستان روز جمعه گفت: عربستان به سبب قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی در داخل کنسولگری کشورش در استانبول، در حال گذر از هیچ بحرانی نیست.

به گزارش شفقنا به نقل از ارم نیوز، این اولین اظهار نظر العساف به حادثه قتل جمال خاشقجی است که در اکتبر گذشته رخ داد.

وی که در گفتگو با فرانس پرس سخن می‌گفت، افزود: قضیه خاشقجی همه ما را ناراحت کرد. دولت عربستان این موضوع را جدی می‌گیرد.

العساف یادآور شد: تحولاتی که عربستان در حال گذر از آن است را نمی‌توان بحران خواند بلکه تغییر و تحول است.

پادشاه عربستان روز گذشته طی دستوری ابراهیم العساف را به جای عادل الجبیر به عنوان وزیر خارجه جدید این کشور منصوب کرد.

العساف از جمله عناصر کهنه کار در دولت عربستان به شمار می‌رود؛ چرا که به عنوان وزیر دارایی در دوران حکومت ۳ پادشاه سعودی از قبیل ملک فهد، ملک عبدالله و ملک سلمان خدمت کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | قتلی که «پرستو» را به ادبیات رسانه‌ها اضافه کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هفت خرداد ۱۳۹۸ میترا استاد، آن‌قدر اسم ناآشنایی بود که برای اعلام خبر قتلش تیتر زدند: همسر دوم نجفی به قتل رسیداما خیلی طول نکشید که میترا استاد به سرخط خبرهای کشور آمد. از سابقه خودکشی در هتل لاله تهران تا سخنانی درباره اینکه میترا استاد با نهادهای امنیتی در همکاری می‌کرده و او را تحت فشار قرار می‌داده است. رجوع به گفت‌وگوهای غلامحسین کرباسچی، عطریان‌فر، حسین مرعشی و الویریکیفر خواست پرونده قتل میترا استاد در کمتر از یک هفته صادر شدتاریخ دادگاه بررسی قتل میتر استاد ابتدا ۱۰ تیر و سپس ۲۲ تیر اعلام شدسرانجام اولین داددگاه بررسی قتل میترا استاد، شنبه ۲۲ تیرماه برگزار شددر جلسه دادگاه دست‌نوشته نجفی درباره قتل میترا استاد قرائت شد. نجفی مدعی شده بود که میترا استاد بارها مرا با ارتباط با مردان اجنبی تهدید کرده بودبرادر میترا استاد در حین خروج از دادگاه در جمع خبرنگاران گفت: نجفی قاتل است؛ به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آییم. نوبت دوم دادگاه چهارشنبه، ۲۶تیر برگزار می‌شود

فیلم/ لحظه حمله شیر به مدیر دهکده طبیعت قزوین!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
«نادر رضا نوری»، مدیر دهکده طبیعت قزوین در جریان بازدید رئیس سازمان میراث فرهنگی از دهکده طبیعت مورد حمله یک قلاده شیر قرار گرفت و با مداخله به هنگام مأموران و مربیان حیوانات این حادثه کنترل شد.

حادثه مرگبار در شهربازی احمدآباد + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
شکسته شدن یکی از وسایل شهربازی احمدآباد هند منجر به جان باختن سه نفر و مجروح شدن ۲۶ فرد دیگر شد. اعتمادآنلاین| عصر یکشنبه ۳۱ نفر سوار بر یکی از وسایل شهربازی احمدآباد هند شده بودند که ناگهان، این وسیله بر اثر فشار وارده به دو نیم تقسیم شد و سقوط کرد. بر اثر این حادثه سه نفر جان خود را از دست دادند و ۲۶ نفر دیگر نیز مجروح شدند. منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

لحظه وحشتناک حمله خانواده مقتول به قاتل در جلسه دادگاه! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
ویدئویی که به تازگی منتشر شده است لحظه وحشتناک حمله فیزیکی خانواده مقتول به مرد قاتل در جلسه دادگاهی در آمریکا را به تصویر می‌کشد. «دیل ویلیامز» ۶۲ ساله به جرم کشتن «الیزابت استوارت» ۴۶ ساله منتظر شنیدن حکم دادگاه بود که ناگهان توسط پسران مقتول مورد حمله قرار گرفت. این ویدئو نشان می‌دهد که قاتل در حالی که لباس قرمز رنگ بر تن دارد ناگهان توسط دو پسر مقتول مورد حمله قرار می‌گیرد. در این ویدئو مشاهده می‌شود که پسران مقتول در حالی که قاتل را روی کف زمین انداخته‌اند و با مشت به سر و صورت او می‌زنند. این دو برادر به دلیل بر هم زدن نظم دادگاه و حمله فیزیکی به قاتل باید ۳۰ روز را در زندان بگذرانند.

دو رئیس پیشین دستگاه قضا و یک استخدام/ اکبر طبری را بهتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
سخنگوی قوه‌قضائیه، اعمال نقوذ در پرونده‌ها و بعضی روابط ناصواب را از دلایل بازداشت اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه‌قضاییه اعلام کرد. عصر ایران؛ بهنام اکبری - در حالیکه چند روز پیش دفتر آیت الله آملی لاریجانی اتهامات علیه معاون اجرایی پیشین قوه قضائیه را تکذیب کرده بود، روز گذشته رسانه‌ها خبر از بازداشت اکبر طبری دادند. هنوز اتهام طبری روشن نیست، اما پیش‌تر چند نماینده مجلس ادعا‌هایی مالی درباره او مطرح کرده بود.

در «باستی هیلز» لواسان چه می‎گذرد؟

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نایب رئیس کمیسیون عمران در ادامه تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور و قوه قضاییه باید به ساخت و ساز چنین شهرک‌هایی ورود پیدا کنند. علوی در پایان گفت: در جامعه‌ای که رهبر انقلاب در وسط شهر زندگی می‌کنند وجود چنین خانه‌هایی با قیمت‌های نجومی ناباورانه است. ویلا شبیه کاخ ساخته‎اندامام‌جمعه لواسان نیز با اشاره به ساخت و سازهای غیرقانونی گفت: ویلا شبیه کاخ سفید ساخته‌اند. وی افزود: یکی از سرمایه‌دارها به من گفت هیچ کاری نمی‌توانی بکنی چون معیار، پول است و پول هم دست من است. تعداد بازدید: ۶ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیامام جمعه لواسان با بیان اینکه «فساد سیستماتیک در کشور نداریم»، گفت: اگر من آخوند در این مملکت از مبارزه با فساد حرف نزنم، چه کسی حرف بزند؟

اخبار بیشتر