1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار قیمت‌های روز بازار

افزایش قیمت کاغذ در سایه کندی توزیع کاغذ یارانه‌ای

تسنیمخبرگزاری تسنیم
افزایش قیمت کاغذ در سایه کندی توزیع کاغذ یارانه‌ای

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، ‌ در حالیکه با توزیع کاغذ وارداتی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قیمت کاغذ در ماه‌های گذشته با کاهش نسبتا خوبی مواجه شد و به زیر ۲۰۰ هزار تومان رسید، در هفته‌های اخیر قیمت کاغذ باز هم روند افزایشی به خود گرفته و به بندی ۲۵۱ هزار تومان رسیده است.

این در حالی است که برخی از ناشران از کاهش کاغذ در شبکه توزیع خبر داده‌اند، کاهشی که در پی عدم قیمت‌گذاری کاغذهای جدید‌الاورود به کشور توسط سازمان حمایت از مصرف‌کننده بوده است. پیگیری خبرنگار تسنیم برای گفت‌وگو و بررسی علت این ماجرا با ابراهیمی نماینده سازمان حمایت از مصرف‌کننده در کارگروه کاغذ به جایی نرسید.صدور حواله توزیع کاغذ از اول آذر از طریق سامانه توزیعحسینی: حتی یک ورق کاغذ بین ناشران استان قم توزیع نشده استچرا سرنوشت 98 درصد کاغذهای وارداتی مشخص نیست؟

بنا به گفته برخی از ناشران تعداد قابل توجهی از واردکنندگان مورد تایید وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی کاغذهایی را با دلار ۴۲۰۰ تومانی خریداری و به کشور وارد کردند، ‌ اما این کاغذها هنوز به شبکه توزیع وارد نشده است‌، چرا که سازمان حمایت از مصرف‌کننده هنوز قیمت‌گذاری را انجام نداده است. البته سازمان پیش از این اعلام کرده بود که واردکنندگان می‌توانند با احتساب ۱۵ درصد سود خود قیمت کاغذ را تعیین کنند‌، اما جز یک واردکننده که اخیرا ۳۰۰ تن کاغذ به کشور وارد و در اختیار شبکه توزیع قرار داد، ‌ واردکننده دیگری حاضر به پذیرش این قیمت‌گذاری نشده است.

بعد دیگر ماجرای واردات سکه اما عدم تامین ارز بخش دیگری از پروفورم‌های تایید شده است که چندی است از سوی بانک مرکزی متوقف شده و برخی از واردکنندگان مورد تایید ارشاد هنوز نتوانسته‌اند ارز لازم برای واردات کاغذ را تامین کنند.

این در حالی است که با نزدیک شدن به نمایشگاه کتاب تهران ناشران به کاغذ بیشتری احتیاج دارند، ‌در نتیجه حجم کاغذ اندک‌تر خواهد شد. بنابراین افزایش قیمت کاغذ در بازار آزاد طی ماه‌های آتی دور از انتظار نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت مرغ ۵۰۰ تومان کاهش یافت

انتخابخبرگزاری انتخاب
قیمت مرغ ۵۰۰ تومان کاهش یافت
قیمت مرغ ۵۰۰ تومان کاهش یافت - 0

قیمت امروز هر کیلوگرم مرغ ۱۴۰۰ تومان توسط اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران اعلام شد که در مقایسه با روز قبل ۵۰۰ تومان کاهش یافته است.

قیمت مرغ گرم استعلامی کشتارگاههای تهران امروز یکشنبه (۹۷/۱۰/۰۹) ۱۲۸۰۰ تومان، ۱۳۰۰۰ تومان، خرده فروشی۱۴۰۰۰ تومان، خرده فروشی مرغ شمال ۱۳۸۰۰ تومان و قیمت عمده مرغ کشتار شمال در میدان بهمن تهران ۱۲۸۰۰ تومان است.

قیمت هرکیلوگرم سینه مرغ با کتف ۲۱۵۰۰ تومان، سینه بدون کتف ۲۳۰۰۰ تومان و فیله مرغ ۲۶۰۰۰ تومان است.

در این اطلاعیه که برای اعضای اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران صادر شده آمده است که قیمتهای اعلامی فوق نرخ استعلامی بوده و آنها می‌توانند با توجه به فاکتور خرید رسمی و با احتساب ۱۰ درصد سود اقدام به فروش نمایند.

بنابراین گزارش در روزهای پایانی هفته گذشته، اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران در اطلاعیه به اعضای خود اعلام کرد: همکاران کشتار‌کننده و دفاتر فروش مرغ زنده استان تهران توجه داشته باشند که خرید مرغ زنده در سراسر استان تهران به قیمت بالاتر از ۸۷۰۰-۸۶۰۰ تومان بصورت واریز پیگرد قانونی جدی دارد و با خریداران و فروشندگان بالای نرخ فوق از طریق مراجع قضایی و تعزیرات برخورد قاطعانه خواهد گردید.

بنابراین گزارش وزیر جهاد کشاورزی قیمت واقعی هر کیلوگرم مرغ برای مصرف‌کننده را ۱۰ هزار تومان، ستاد تنظیم بازار آن را ۹۸۰۰ تومان به علاوه ۵ درصد تغییرات و مرغداران آن را ۱۲ هزار تومان اعلام می‌کنند، اما قیمت این محصول در محدوده ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان در تهران به فروش می‌رسد.

بر اساس این اطلاعیه، مسئولان به دنبال جلوگیری از گران فروشی این محصول از مبدا تولید هستند.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

فرمول تعیین قیمت خودرو‌های انحصاری توسط شورای رقابت اعلام شد

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو
فرمول تعیین قیمت خودرو‌های انحصاری توسط شورای رقابت اعلام شد

در ادامه اتفاقاتی از جمله صحبت‌های رئیس جمهور آمریکا، تحریم‌ها و افزایش ناگهانی نرخ ارز بوجود آمد که جامعه را در شرایط غیرعادی قرار داد. همه کالاها افزایش قیمت داشتند، به خصوص کالاهایی که تحت تأثیر نرخ ارز قرار می‌گیرند. خود ارز نیز به قیمت بسیار بالایی رسید. در این موقعیت‌‌ها با توجه به بحث‌های ترامپ و تهدید‌های زیاد برای تحریم‌های چند مرحله‌ای، از یک‌ سو، عده ‌ای فرصت طلب و سودجو فعال شدند که هرکدام به نوعی به دلیل سود بیشتر یا فرصت طلبی تقاضای کاذب ایجاد کردند که تأثیر بدی بر بازار خودرو گذاشت.

همه ساله شورای رقابت دستورالعمل تعیین قیمت را برای خودروهایی که دارای انحصار هستند ارائه می‌دهد و معمولا تورم بخشی توسط بانک مرکزی تا اردیبهشت‌ ماه هر سال اعلام می‌شود. اواخر خرداد و تیر ماه ۹۷ بود که شورای رقابت اطلاعات تورم بخشی را از بانک مرکزی دریافت کرد. در همان زمان نیز شواری رقابت به خودروسازها اعلام کرد که حدود ۷/۵ درصد اجازه افزایش قیمت دارند.

فرمول تعیین قیمت خودرو‌های انحصاری توسط شورای رقابت اعلام شد - 4

شورای رقابت با ارسال نامه‌ای به شورای عالی هماهنگی اقتصادی، دستورالعمل تنظیم قیمت خودرو‌های انحصاری را ارسال کرد تا شورای عالی هماهنگی اقتصادی در مورد آن تصمیم گیری کند.

بر اساس مصوبه شماره ۳۵۹ مورخ ۹۷/۰۹/۲۷ شورای رقابت، دستورالعمل تنظیم قیمت خودرو هایی که بازار انحصاری دارند، باید جهت تأیید به رئیس جمهور و رئیس شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارسال گردد.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر حسن روحانی

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران و رئیس شورای عالی هماهنگی اقتصادی

در خصوص نحوه عمل شورای رقابت در چارچوب ابلاغیه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و وفق اختیارات بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر «تعیین مصادیق و تصویب دستورالعمل تنظیم قیمت، مقدار و شرایط دسترسی به بازار کالاها و خدمات انحصاری در هر مورد با رعایت مقررات مربوط» و رعایت بند سوم ابلاغیه شماره ۷۰۱۱۸ مورخ ۹۷/۰۵/۲۹ جنابعالی که حکم می‌کند «هرگونه تصمیم گیری در مورد نرخ و ضوابط قیمت گذاری و تعیین سهمیه مقداری کالا و خدمات که به موجب قوانین و مقررات مختلف در اختیار دستگاه‌ها و شوارهای مختلف قرار گرفته است، منوط به تائید ستاد تنظیم بازار است»، به پیوست دستورالعمل تعیین قیمت خودرو جهت آن دسته از خودروهایی که به تشخیص شورای رقابت از مصادیق کالاهای انحصاری هستند جهت دستور ابلاغ و اقدام مقتضی تقدیم می‌گردد. مطابق این دستورالعمل قانونی و با توجه به تلاطمات اقتصاد کشور بعد از آخرین ابلاغیه شورای رقابت در ابتدای تیرماه سال جاری، از جمله بروز تحریم‌های جدید و نوسانات شدید نرخ ارز، ضروری است میزان افزایش مجاز در قیمت خودرو‌های مشمول به عنوان سقف قیمت، با لحاظ تورم بخشی (نهاده‌ای) خودروهای مشمول در ۹ ماهه سال ۱۳۹۷، که از سوی بانک مرکزی ارائه خواهد شد و ارزیابی کیفیت و اعمال بهره وری در ۹ ماهه سال جاری محاسبه و اعمال گردد. (روشی که در این دستورالعمل مورد استفاده قرار گرفته است سقف قیمتی (Price-cap) است، لذا قیمت هایی که از فرمول به دست می‌آید حداکثر بوده و خودروساز می‌تواند به کمتر از آن قیمت نیز عرضه کند).

شایان ذکر است، از آنجا که دستورالعمل شورا در راستای تنظیم بازار این محصولات علاوه بر تعیین قیمت برای ممانعت از شرایط مسلط انحصارگر، بر جلوگیری از شکل گیری حاشیه بازار نیز نظر دارد لذا رعایت شروط پنجگانه ابلاغی شورا برای تنظیم بازار خودرو قطعا بیش از تعیین قیمت اهمیت داشته و مورد تاکید است.

در خاتمه فهرست خودروهای مشمول دستورالعمل به تفکیک سه شرکت عمده خودروساز، تقدیم می‌گردد. با این توضیح که با عنایت به شرایط جدید بازار، از جمله ممنوعیت واردات هر نوع خودرو، احتمال تغییر در فهرست خودروهای انحصاری مشمول ماده قانونی مذکور وجود دارد که متعاقبا جهت دستورات لازم تقدیم خواهد شد.

در ضمن کارشناسان مرکز ملی رقابت آمادگی همکاری با ستاد تنظیم بازار جهت هماهنگی در اجرای دستورالعمل تقدیمی را دارند.

متن کامل دستورالعمل پیشنهادی شورای رقابت برای قیمت گذاری خودروهای انحصاری نیز در ادامه آمده است.

فرمول تعیین قیمت خودرو‌های انحصاری توسط شورای رقابت اعلام شد - 17

فرمول تعیین قیمت خودرو‌های انحصاری توسط شورای رقابت اعلام شد - 19

فرمول تعیین قیمت خودرو‌های انحصاری توسط شورای رقابت اعلام شد - 21

فرمول تعیین قیمت خودرو‌های انحصاری توسط شورای رقابت اعلام شد - 23

فرمول تعیین قیمت خودرو‌های انحصاری توسط شورای رقابت اعلام شد - 25

فرمول تعیین قیمت خودرو‌های انحصاری توسط شورای رقابت اعلام شد - 27

فرمول تعیین قیمت خودرو‌های انحصاری توسط شورای رقابت اعلام شد - 29

فرمول تعیین قیمت خودرو‌های انحصاری توسط شورای رقابت اعلام شد - 31

فرمول تعیین قیمت خودرو‌های انحصاری توسط شورای رقابت اعلام شد - 33

خواندن خبر در سایت منبع

گوشت گوسفندی گران‌تر شد/ قیمت به کیلویی ۷۲ هزارتومان رسید

مهرخبرگزاری مهر
گوشت گوسفندی گران‌تر شد/ قیمت به کیلویی ۷۲ هزارتومان رسید

علی اصغر ملکی در گفتگو با خبرنگار مهر از افزایش مجدد قیمت گوشت گوسفندی خبر داد و گفت: قیمت گوشت گوسفندی امروز نیز مقداری افزایش داشته و نرخ هر کیلوگرم شقه بدون دنبه برای مصرف کنندگان به ۷۱ هزارتومان تا ۷۲ هزارتومان رسیده است.

وی افزود: همچنین قیمت هرکیلوگرم شقه بدون دنبه برای مغازه داران بین ۶۵ هزارتومان تا ۶۶ هزارتومان است که با ۱۰ درصد سود آن را به مصرف کننده عرضه می‌کنند.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره اینکه برخی دلیل کمبود دام را قاچاق و برخی کاهش تولید عنوان می‌کنند، اضافه کرد: بحث قاچاق در این زمینه مطرح است، قاچاق دام با افزایش نرخ دلار بسیار افزایش داشته و در کمبود بازار تاثیرگذار بوده است.

ملکی درباره اینکه قرار است شرکت پشتیبانی امور دام، دام زنده از کشور رومانی وارد کند، گفت: این موضوع مطرح شده، باید راهکارها بررسی و رایزنی‌ها انجام شود، همچنین بودجه مورد نظر تامین گردد به عبارتی باید بستر لازم برای انجام این کار فراهم شود تا دام وارد کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

طرح جدید حذف یارانه ارزی؛ واریز ما به التفاوت قیمت کالاهای اساسی وارداتی به کارت خانوار

تسنیمخبرگزاری تسنیم
طرح جدید حذف یارانه ارزی؛ واریز ما به التفاوت قیمت کالاهای اساسی وارداتی به کارت خانوار

- اخبار اقتصادی -

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه حدود ۱۴ میلیارد دلار امسال و نیز سال آینده به کالاهای اساسی اختصاص یافته است گفت: قیمت این کالاها در بازار متناسب با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تخصیص یافته نیست. در نشستی که سه شنبه هفته گذشته اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس با وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسئولان دستگاه‌های نظارتی برگزار کردند راهکارهایی برای افزایش نظارت دولت بر قیمت کالاهای اساسی در نظر گرفته شد و اگر در کاهش این کالاها اتفاقی نیفتد نشان دهنده رانت در اقتصاد کشور است و استمرار این مسئله به هیچ وجه نمی‌تواند ادامه یابد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: اولویت نخست ما این است که دولت بتواند با سیاست‌های نظارتی و مدیریت و تنظیم بازار قیمت کالاهای اساسی را بر اساس ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی قرار دهد اما در غیر این صورت پیشنهاد کمیسیون اقتصادی مجلس تخصیص مابه التفاوت یارانه بین قیمت ارز تخصیص یافته به کالاهای اساسی و قیمت این کالاها در بازار است.

وی اظهار داشت: حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان منابع مابه التفاوت قیمت کالاهای اساسی بر اساس ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و قیمت این کالاها در بازار است. این رقم معادل یک چهارم بودجه کل کشور در سال ۹۸ است و باید برای آن تصمیم گیری شود. اگر نظارت بر قیمت‌ها انجام نشود مابه التفاوت این قیمت که بخش عمده‌ای از آن اکنون به رانت تبدیل و در واسطه‌گری از جیب مردم خارج می‌شود باید به جیب مردم باز گردانده شود.بسته حمایتی مستمری بگیران تأمین اجتماعی فردا واریز می‌شود

پور ابراهیمی با اشاره به سازوکاری که برای این کار در نظر گرفته شده است، گفت: سرانه هر فرد در مابه التفاوت مشخص است و این سرانه در قالب کارت اعتباری به خانوار داده می‌شود. همچنین بر اساس این طرح قیمت کالایی که مردم پرداخت می‌کنند همان قیمت ترجیحی است و مابه التفاوت آن بر اساس سرانه از کارت اعتباری پرداخت می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای با بیان اینکه اکنون کالاهایی که اکنون با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد می‌شود با ارز آزاد در مرزها صادر می‌شوند افزود: با اجرای طرح کارت اعتباری جلوی قاچاق کالاهای اساسی که اتلاف منافع عمومی ملت است گرفته می‌شود. با دولت سه شنبه هفته آینده در کمیسیون اقتصادی برای تنظیم بازار رایزنی می‌کنیم.

به گزارش تسنیم، از فروردین ماه سال جاری سیاست اول ارزی دولت در خصوص تامین ارز کلیه کالاهای وارداتی با نرخ ۴۲۰۰ تومان در دستور کار قرار گرفت.۵ ماه بعد از مرداد ماه با تغییر رئیس کل بانک مرکزی، سیاست تعمیق بازار ثانویه ارزی در سامانه نیما در دولت کلید خورد. بر این اساس از نیمه مرداد ماه تامین ارز کالاهای گروه ۲ و ۳ با ارز به قیمت سامانه نیما از محل ارز حاصل از صادرات تامین شد. این سیاست تا امروز ادامه پیدا کرده و برای واردات کالاهای اساسی با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان ۱۸ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است. این در حالی است که به عقیده بسیاری از کارشناسان بین تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی و قیمت نهایی کالاهای اساسی در بازار اختلاف چشم گیر وجود دارد. بر همین اساس دولت تصمیم گرفته با سازوکارهای حمایتی و نظارتی و فاصله قیمت نهایی کالاهای اساسی در بازار را کاهش دهد. همچنین برای سال اینده نیز در لایحه بودجه حدود ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و ۲ میلیارد دلار برای واردات کالاهای واسطه‌ای مورد نیاز صنایع به نرخ نیما لحاظ شده است. از هفته گذشته نیز گروه ۳ کالایی عملا حذف شده و در حالا حاضر تنها برای دو گروه کالایی اساسی و قطعات و کالای واسطه‌ای تامین ارز انجام میشود.

خواندن خبر در سایت منبع

اختلاف قیمت محصولات میادین میوه و تره بار نسبت به سطح شهر به ۵۷ درصد رسید

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
اختلاف قیمت محصولات میادین میوه و تره بار نسبت به سطح شهر به ۵۷ درصد رسید
اختلاف قیمت محصولات میادین میوه و تره بار نسبت به سطح شهر به ۵۷ درصد رسید - 0

سید سعید راد در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان اظهار داشت: به طور متوسط، قیمت محصولات عرضه شده در میادین و بازار‌های میوه و تره بار در مقایسه با میانگین قیمت سطح شهر، در گروه میوه جات ۴۷ درصد، در گروه سبزیجات ۳۴ و نیم درصد و در گروه حبوبات ۱۸ و نیم درصد تفاوت دارد.

وی خاطرنشان کرد: محصولاتی همچون گوشت گوسفند ۳۶ درصد، گوشت گوساله ۲۲ درصد، گوشت مرغ ۱۰ درصد، تخم مرغ ۲۶ درصد، برنج داخلی ۲۲ درصد و قند و شکر ۱۲ درصد در میادین و بازار‌های میوه و تره بار، کمتر از میانگین قیمت سطح شهر است.

مدیرعامل سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران تاکید کرد: این سازمان همه اهتمام خود را برای کنترل قیمت‌ها به کار گرفته و با تمام توان به تلاش خود برای کنترل قیمت‌ها و افزایش کیفیت محصولات عرضه شده در میادین و بازار‌های میوه و تره بار جهت افزایش رضایتمندی شهروندان ادامه خواهد داد.

درصد اختلاف قیمت انواع میوه در میادین میوه و تره بار و میانگین قیمت سطح شهر بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی (گزارش منتهی به سی‌ام آذر) به شرح زیر است.

الف_ میوه جات

ردیف نام محصول قیمت در میادین میانگین قیمت در سطح شهر درصد اختلاف قیمت

۱ سیب قرمز ۴۹۰۰ تومان ۹۴۴۰ تومان ۴۸ درصد

۲ سیب زرد ۵۶۰۰ تومان ۹۷۴۵ تومان ۴۳ درصد

۳ پرتقال درجه یک ۳۶۰۰ تومان ۸۳۷۷ تومان ۵۷ درصد

۴ نارنگی ۴۲۰۰ تومان ۷۰۸۳ تومان ۴۱ درصد

۵ لیمو شیرین ۳۵۰۰ تومان ۵۵۱۰ تومان ۳۶ درصد

۶ انار ۵۳۵۰ تومان ۹۲۶۹ تومان ۴۲ درصد

۷ گلابی ۷۹۰۰ تومان ۱۷۲۳۸ تومان ۵۴ درصد

۸ انگور ۴۹۵۰ تومان ۱۱۰۰۶ تومان ۵۵ درصد

۹ هندوانه ۱۷۴۰ تومان ۳۸۷۷ تومان ۵۵ درصد

۱۰ کیوی ۵۴۵۰ تومان ۹۱۱۷ تومان ۴۰ درصد

ب_ سبزیجات

ردیف نام محصول قیمت در میادین میانگین قیمت در سطح شهر درصد اختلاف قیمت

۱ خیار ۲۷۵۰ تومان ۴۶۸۸ تومان ۴۱ درصد

۲ گوجه فرنگی ۳۸۰۰ تومان ۵۹۴۶ تومان ۳۶ درصد

۳ بادمجان ۴۲۵۰ تومان ۶۰۴۵ تومان ۳۰ درصد

۴ کدو ۳۷۵۰ تومان ۵۵۰۰ تومان ۳۲ درصد

۵ سیب زمینی ۲۴۵۰ تومان ۳۲۷۸ تومان ۲۵ درصد

۶ پیاز ۱۸۷۵ تومان ۳۰۵۶ تومان ۳۹ درصد

۷ لوبیا سبز ۳۸۰۰ تومان ۵۴۸۸ تومان ۳۱ درصد

۸ سبزی‌های برگی ۲۰۲۵ تومان ۳۵۲۷ تومان ۴۳ درصد

ج_ حبوبات

ردیف نام محصول قیمت در میادین میانگین قیمت در سطح شهر درصد اختلاف قیمت

۱ نخود ۱۰۰۹۴ تومان ۱۱۷۹۶ تومان ۱۴ درصد

۲ لپه ۹۴۶۶ تومان ۱۱۸۳۰ تومان ۲۰ درصد

۳ عدس ۶۵۱۶ تومان ۹۱۹۳ تومان ۲۹ درصد

۴ لوبیا چیتی ۱۲۱۵۰ تومان ۱۴۸۹۱ تومان ۱۸ درصد

۵ لوبیا سفید ۱۲۵۰۰ تومان ۱۴۵۴۴ تومان ۱۴ درصد

۶ لوبیا قرمز ۹۷۸۳ تومان ۱۱۴۷۵ تومان ۱۵ درصد

د_ سایر اقلام پر مصرف

ردیف نام محصول قیمت در میادین میانگین قیمت در سطح شهر درصد اختلاف قیمت

۱ برنج داخلی ۱۲۳۰۰ تومان ۱۵۶۸۰ تومان ۲۲ درصد

۲ گوشت گوسفند ۴۴۱۲۶ تومان ۶۸۷۶۴ تومان ۳۶ درصد

۳ گوشت گوساله ۵۳۹۷۰ تومان ۶۸۹۶۰ تومان ۲۲ درصد

۴ گوشت مرغ ۱۰۹۰۰ تومان ۱۲۱۷۶ تومان ۱۰ درصد

۵ تخم مرغ شانه‌ای ۱۰۸۵۰ تومان ۲۱۴۹۵ تومان ۲۶ درصد

۶ قند ۴۶۰۰ تومان ۵۳۲۸ تومان ۱۴ درصد

۷ شکر ۳۹۰۰ تومان ۴۳۲۰ تومان ۱۰ درصد

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت مرغ در بازار واقعی نیست/ برخورد تعزیرات با عرضه با قیمت بالاتر

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
قیمت مرغ در بازار واقعی نیست/ برخورد تعزیرات با عرضه با قیمت بالاتر
قیمت مرغ در بازار واقعی نیست/ برخورد تعزیرات با عرضه با قیمت بالاتر - 0

محمدعلی اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، با اشاره به گرانی مرغ طی روز‌های گذشته بیان داشت: در حال حاضر قیمت مرغ در بازار واقعی نیست و طبق اعلام مسئولین هر کیلو ده هزار تومان باید به فروش برسد.

اسفنانی بیان کرد: در هر نقطه‌ای که قیمت مرغ بالاتر از مصوب آن عرضه شود برخورد صورت خواهد گرفت و اگر تولید کنندگان و فروشندگان برای این گرانی توجیهی دارند با وزارتخانه‌های مختلف مطرح و مشکل را برطرف کنند.

وی افزود: قیمت ارائه شده مرغ در بازار در صورتی که خلاف مصوبه سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده باشد، مورد برخورد تعزیراتی قرار می‌گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ افزایش می‌یابد

فارسخبرگزاری فارس
قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ افزایش می‌یابد

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی؛ قیمت نفت از اوایل ماه اکتبر تاکنون حدود یک سوم کاهش یافته است و بانک‌های آمریکایی ارزیابی‌های مجددی را برای پیش‌بینی روند آتی قیمت نفت طی سال آینده انجام داده‌اند.

با توجه به نزدیک شدن به آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی، بانک‌های بزرگ بین المللی اقدام به ارائه آخرین چشم‌اندازهای خود نسبت به روند آتی قیمت نفت کردند.

خبر خوب این است که بانک‌های بزرگ به وال استریت گفته‌اند که انتظار دارند طی سال آینده میلادی حتی کف قیمت نفت و حداقل آن بیشتر از قیمت کنونی ۵۴ دلار برای نفت برنت و ۴۵ دلار برای نفت آمریکا خواهد بود.

البته این بانک‌ها اعلام کرده‌اند که امکان دارد چشم‌انداز آنها درست از آب در نیاید چرا که طی سال آینده میلادی عوامل متعددی باعث نوسان در قیمت نفت خواهد شد که می‌تواند حتی به کاهش بیشتر قیمت نفت منجر شود.

براساس نظرسنجی ماهانه روزنامه وال‌استریت ژورنال از ۱۳ بانک سرمایه‌گذاری در آمریکا که در اواخر ماه دسامبر انجام شده است، کارشناسان این بانک‌ها نسبت به ماه قبل پیش‌بینی خود نسبت به قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۹ را به میزان قابل توجهی کاهش داده‌اند.

در نظرسنجی ماه نوامبر این کارشناسان قیمت ۷۷ دلاری را برای نفت برنت پیش‌بینی کرده بودند اما در نظرسنجی اخیر این رقم به ۶۹ دلار کاهش یافته است.

با توجه به اینکه روند کاهشی قیمت نفت در ماه نوامبر، در ماه دسامبر نیز ادامه یافت آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش خود نسبت به چشم‌انداز کوتاه مدت انرژی که در ماه دسامبر منتشر شد پیش‌بینی‌ خود نسبت به قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ را کاهش داد و قیمت هر بشکه نفت برنت و نفت آمریکا را به ترتیب ۶۱ و ۵۴ دلار ارزیابی کرد که نسبت به پیش‌بینی قبلی در ماه نوامبر هرکدام ۱۱ دلار کاهش داشته‌اند.

البته اکثر بانک‌های بزرگ آمریکا قیمت نفت بیشتری را نسبت به آژانس بین‌المللی انرژی برای سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی کرده‌اند.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

تغییرات ۳ فصلی قیمت خوراکی‌ها

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
تغییرات ۳ فصلی قیمت خوراکی‌ها

تغییرات ۹ ماهه ۹۷

می‌توان اقلام پرمصرف خانوارها را شامل ماست پاستوریزه، پنیر پاستوریزه، کره پاستوریزه، شیر پاستوریزه، تخم‌مرغ، برنج، نخود، عدس، لوبیا چشم بلبلی، سیب زرد، پرتقال درجه دو، نارنگی، کیوی، خیار، گوجه فرنگی، سیب‌زمینی، پیاز، گوشت گاو و گوساله، گوشت مرغ، قند، چای و روغن مایع دانست. برای مقایسه ۹ ماهه قیمت‌ها از آخرین گزارش بانک مرکزی از خرده‌فروشی مواد خوراکی در سطح شهر تهران (مربوط به ۳۰ آذر) و اولین گزارش بانک مرکزی در سال‌جاری (مربوط به هفته منتهی به ۲۴ فروردین سال‌جاری) استفاده شده است. شاید برای بررسی ۹ ماهه، بهتر این بود که از آخرین قیمت‌های سال گذشته استفاده می‌شد، اما با توجه به اینکه قیمت‌های انتهای اسفند تحت‌تاثیر تقاضای مازاد شب عید قرار دارد، در نتیجه قیمت‌های آن برهه از سال نیز نمی‌تواند چندان انعکاس واقعی داشته باشد، به همین دلیل از اولین قیمت‌های رسمی سال‌جاری برای مقایسه قیمت‌ها استفاده شده است. محاسبات تایید می‌کنند که سال ۹۷ برای خانوارهای کشور، از نظر تهیه کالاهای خوراکی، سال سختی بوده است؛ چراکه ۶۸ درصد از اقلام پرمصرف خانوارها، رشد قیمتی بیش از ۴۰ درصد را از ابتدای سال‌جاری ثبت کرده‌اند. (جدول۱) ماست پاستوریزه، پنیر پاستوریزه، تخم‌مرغ، گوجه‌فرنگی، گوشت مرغ، گوشت گوساله و روغن مایع از جمله این کالاها محسوب می‌شوند. از بین ۲۲ کالا، تنها ۴ کالا، رشد قیمتی کمتر از ۲۰ درصد ثبت کرده‌اند. تمام اینها ثابت می‌کند که خانوارها در ۹ ماه ابتدایی سال‌جاری، در تامین کالاهای خوراکی، سال پرهزینه‌ای را سپری کرده‌اند. تغییرات قیمتی در دهه ۹۰

تغییرات قیمتی کالاهای خوراکی در سال ۹۷، شدیدتر از حداقل دو یا سه سال گذشته بوده است. اما مقایسه تغییرات قیمت کالاهای پرمصرف خوراکی در سه فصل ابتدایی سال‌های دهه ۹۰، نیاز به بررسی آمارهای بانک مرکزی دارد و در این مورد نمی‌توان تنها به حافظه اعتماد کرد. برای این مقایسه تغییرات قیمت شیر پاستوریزه، تخم مرغ، برنج داخله درجه ۲، نخود، نارنگی، سیب‌زمینی، گوشت گاو و گوساله، گوشت مرغ، قند، چای و روغن مایع رصد شده است. برای این مقایسه، داده‌ها از اولین گزارش بانک مرکزی از خرده‌فروشی مواد خوراکی در هر سال و نزدیک‌ترین گزارش منتشرشده به انتهای پاییز هر سال، استخراج شده است. محاسبات انجام شده نشان‌دهنده این است که سال‌جاری، گران‌ترین سال خوراکی‌ها در دهه ۹۰ بوده است. از بین ۱۱ کالای بررسی شده، در مورد ۶ کالا، بیشترین رشد قیمتی در سال‌جاری رخ داده است. (جدول۲) چنین تمرکزی در هیچ سالی وجود نداشته است. تغییرات سفره

اگر سبد خوراکی و آشامیدنی خوراکی‌ها را همچون گزارش بودجه خانوار بانک مرکزی در نظر بگیریم، بر این اساس باید ۳/ ۹ درصد از سبد را به برنج، ۶/ ۱۳ درصد به گوشت دام، ۸/ ۶ درصد گوشت پرندگان، ۵/ ۲ درصد شیر، ۶/ ۷ درصد فرآورده‌های شیر، ۵/ ۲ درصد تخم مرغ، ۱/ ۲ درصد روغن، ۸/ ۱۷ درصد میوه‌‌های تازه، ۵/ ۱۱ درصد سبزی‌های تازه، ۱/ ۲ درصد حبوب و ۲ درصد را به قندوشکر و چای اختصاص داد. باقی سبد هزینه‌ای نیز به خوراکی‌های دیگری تعلق می‌گیرد که در گزارش‌های خرده فروشی بانک مرکزی منعکس نمی‌شوند. بر مبنای گزارش بودجه و خانوار بانک مرکزی از سال گذشته، خانوارهای کشور به طور متوسط در سال، ۹ میلیون و ۹۱۳ هزار تومان را صرف تهیه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها کرده‌اند. یعنی به‌طور ماهانه، حدود ۸۲۶ هزار تومان از هزینه‌های خانوارها، متعلق به خوراکی و آشامیدنی بوده است. البته این داده‌ها مربوط به سال گذشته است و قطعا در سال‌جاری، هزینه خوراکی‌ها برای خانوارها دچار تغییر شده است. اما برای اندازه سفره خانوارها، با ساده‌سازی می‌توان فرض کرد که کارمندان و کارگران به میزان افزایش حقوق، هزینه خوراکی و آشامیدنی را نیز افزایش داده‌اند. در سال‌جاری متوسط افزایش حقوق ۱۰ درصد بوده است و از این رو، می‌توان فرض کرد که خانوارها به‌طور میانگین، ۱۰ درصد بیشتر از پارسال (یعنی ۹۰۸ هزار تومان) برای خوراکی‌ها بودجه در نظر گرفته‌اند. اما با این ۹۰۸ هزار تومان در فروردین‌ماه چه کالاهایی را می‌توانستند خریداری کنند و در انتهای آذر، چه مقدار از سفره آنها از دست رفته است؟ هر کالای خوراکی اصلی، سهمی از سبد هزینه‌ای خانوارها دارد، با توجه به سهم هر کالای خوراکی از کل هزینه‌های خوراکی، میزان پولی که خانوار می‌توانسته برای تهیه یک گروه خوراکی در نظرگیرد، به‌دست می‌آید. در مرحله بعدی با تقسیم این پول بر قیمت واحد آن کالا در بازار، حجم قابل خرید کالای مورد نظر حاصل می‌شود. محاسبات نشان می‌دهند که سفره خانوار از تمامی گروه‌های خوراکی خلوت‌تر شده است. (جدول۳)

تغییرات ۳ فصلی قیمت خوراکی‌ها - 6

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف20 ساعت قبل
می‌گویند ۹۸ سال سختی است و در سرلوحه فهرست سخت‌ترشدن‌ها، افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها قرار دارد. از صدر تاریخ پیروزی اصلاح‌طلبان در ایران یک پروژه به مثابه روندی طبیعی در کالبد جامعه ایرانی اجرایی شد: ‌ پروژه هابرماسیزه شدن‌ جامعه مدنی. پروژه جامعه مدنی به شکلی آزمایشی در انتخابات مجلس پنجم آزموده شده بود؛ فعال‌سازی رسانه‌های نوپرداز، نخبگان جنجالی و طرح‌های ساختارشکن اجتماعی. و این سنگ محکی مهم بود برای انتخابات دوم خرداد سال بعد و نهایتا سرکار آمدن جریانی که از درون استحاله‌شده و به دشمن آرمان‌های خودش درآمده بود. به‌عنوان نمونه جنبش‌های زنانه، در ۱۵ سال قبل گردهم‌آیی‌های میدانی وسیع در تهران داشتند و امروز تنها محدود به تبلیغات مترویی نقطه‌ای شده‌اند، اما دومی به‌واسطه شبکه‌‌های اجتماعی مجازی، دامنه نفوذ بسیار بالاتری را به‌دست آورده و این همان چیزی است که سال ۹۸ را سخت می‌کند و نه اقتصاد و معیشت.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
در حالی که رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار فراوانی و ثبات قیمت‌ها را از ویژگی‌های بازار میوه دانست، آخرین کشف قیمت‌ها از بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت چندان مناسبی در این بازار حاکم نیست. به گزارش ایسنا، در شرایطی که اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و تره بار از فراوانی این اقلام در بازار خبر می‌دهد و ثبات قیمت‌ها و متعادل‌تر شدن بازار میوه را نتیجه آن می‌داند، نگاهی به آخرین کشف قیمت‌ها در بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت مناسبی در بازار حاکم نیست. با نگاه به قیمت عمده فروشی کشف شده هر کیلوگرم سیب ۸۰۰۰ تومان، موز ۱۱ هزار تومان و نارنگی بندری ۱۴ هزار تومان است با اضافه کردن نرخ منطقی ۳۵ درصدی به آنها قیمت‌های عجیب و غریبی را شاهد خواهیم بود که مردم شاید کمتر رغبتی برای خرید میوه از این بازار داشته باشند. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فراوانی که به آن اشاره می‌کنید، قیمت‌ها روند افزایشی دارد؟ افزود: وقتی فراوانی در بازار وجود داشته باشد، نخریدن و وفور محصول سبب می‌شود قیمت‌ها متعادل‌تر شده و روند معقول‌تری پیدا کند. کارگر گفت: به دلیل همین وفور محصول در بازار میوه و تره بار، روند قیمتی به گونه‌ای است که انواع میوه‌ها پایین‌تر از این نرخ‌ها در بازار فروخته می‌شود.
افتصادنیوزافتصادنیوز11 ساعت قبل
​اقتصاد نیوز: پریناز ایزدیار، بازیگر سینمای ایران، با انتشار عکسی، با تبریک فرا رسیدن نوروز، سالی پر از برکت و شادی را برای همه آرزو کرد. به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از سایت خبرآنلاین، پریناز ایزدیار، عکسی از خود را که در آیینه سفره هفت‌سین بازتاب یافته است، در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او به همراه انتشار این عکس، نوروز را به همه تبریک گفته و نوشته است «سال نو پر از برکت و شادی باشه براتون.»
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مرور سال کهنه؛ ۱۲ ماه، ۱۲ روز- ۱عصر ایران- روزهای کاری سال ۱۳۹۷ با التهاب در بازار ارز آغاز شد. جدای سیاست و اقتصاد و برجام و تلگرام و در عرصه فرهنگ، در فروردین ماه، ایران یکی از شاخص‌ترین متفکران خود را از دست داد. کاوه مدنی بازداشت و آزاد شد و بعد ترجیح داد از معاونت محیط زیست کناره بگیرد و دوباره کوچ کند. اتفاقات ریز و درشت دیگر هم رخ داد اما فروردین در ایران یک نیمۀ کاری دارد و بیشتر با التهاب و انتظار گذشت. التهاب افزایش نرخ دلار و انتظار تصمیم ترامپ دربارۀ برجام واین بار ضرب المثل «سالی که نکوست از بهارش پیداست» روی تلخ خود را نشان می‌داد …

اخبار بیشتر