آخرین اخبار بازار خودرو
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

آخرین اخبار بازار خودرو

خودروهای میلیاردی تهران را اینجا ببینید

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
خودروهای میلیاردی تهران را اینجا ببینید
اقتصاد آنلاین در گزارشی برخی خودروهای میلیاردی را در مناطق مختلف تهران معرفی کرد.

آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودروهای میلیاردی در سطح بازار پایتخت طی دی ماه ۹۷ است که ممکن است تا ۵ درصد در مناطق مختلف تهران دارای نوسان باشد.

خودروهای میلیاردی تهران را اینجا ببینید - 2

خواندن خبر در سایت منبع

سارق آرم خودروها در گیشا دستگیر شد

تابناکخبرگزاری تابناک

رئیس کلانتری ۱۳۷ نصر، از دستگیری سارق آرم خودروهای پارک شده در کنار خیابان خبر داد.

به گزارش مهر، سرگرد جمشیدی بیان کرد: نیمه شب گذشته طی گشت زنی‌های شبانه ماموران کلانتری به یک مرد مشکوک شدند. ماموران این فرد را مورد تجسس قرار دادند که مشخص شد این فرد کوله‌ای پر از آرم‌های خودروهای مدل بالا به همراه خود دارد.

این مقام انتظامی ادامه داد: با مشخص شدن این موضوع سریعا فردی ۳۴ ساله بوده بازداشت و به کلانتری دلالت داده شد.

وی اظهار کرد: با هماهنگی‌های قضائی انجام شده خانه این فرد نیز مورد بررسی قرار گرفت که از داخل آن یک عدد مبل راحتی مشکوک کشف شد که با زیرکی ماموران مشخص شد مقادیر زیادی آرم‌های انواع خودرو داخل آن است.

وی ادامه داد: در ادامه متهم طی اعتراف صریحی بیان داشت به دلیل اعتیادی که در دو ماه گذشته گریبانگیرش شده است مرتکب چنین سرقت هایی شده است و انگیزه خود را نیز تامین هزینه‌های مصرف شیشه عنوان کرد.

سرگرد جمشیدی افزود: متهم در زمینه روش‌های خود عنوان می‌کند که از یکی از دوستان معتاد خود این نوع سرقت را یاد گرفته و بعد از یک مدت نیز به دلیل همین اعتیاد و تحت تاثیر مواد مخدر روانگردان سرقت هایش را ادامه داده است.

این مقام انتظامی ادامه داد: برخی از این آرم‌ها تا دو میلیون تومان نیز می‌ارزد و متهم در کل به سرقت ۳۵۰ آرم اعتراف کرده که مبلغ ریالی آن ۱۲۰ میلیون تومان می‌شود.

وی گفت: او در زمینه فروش اموال ادعا می‌کند آنها را از طریق سایت دیوار به فروش می‌رسانده و از عمل خود نیز به شدت پشیمان است.

سرگرد جمشیدی تصریح کرد: همچنین متهم این پرونده دارای تحصیلات کارشناسی ارشد بوده و پیش از اعتیاد کارهای هنری نیز انجام می‌داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

۸۰ درصد تولید خودرو به تعهدات خودروسازان اختصاص می‌یابد

ایرناخبرگزاری ایرنا
۸۰ درصد تولید خودرو به تعهدات خودروسازان اختصاص می‌یابد
تهران- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه 80 درصد تولید خودروسازان به اجرای تعهدات اختصاص می یابد، گفت: خودروسازان باید با فروش اموال مازاد و دریافت تسهیلات از بانک، منابع مالی مورد نیاز خود را تامین کنند.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت که امروز- یکشنبه- در جلسه فراکسیون مستلقین ولایی مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود با اشاره به ضرورت پایبندی خودروسازان به اجرای تعهدات، افزود: تعهدات به طور کامل اجرا خواهد شد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

**کانال‌های تامین مالی برای خودروسازان

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به اینکه آیا فروش فوری خودرو با هدف تامین مالی برای خودروسازان انجام می‌گیرد؟ گفت: خیر؛ اگرچه خودروساز به منابع نقدی نیاز دارد اما نمی‌توان با فروش فوری این نیاز را تامین کرد.

رحمانی بیان کرد: خودروسازان باید با فروش اموال مازاد و دریافت تسهیلات از بانک و سایر کانال‌ها منابع مالی خود را تامین کنند.

وزیر کابینه دوازدهم درباره طرح وزارت صنعت برای ساماندهی بازار خودرو، اظهار داشت: وزارتخانه طراح این طرح نیست. خودروسازان به عنوان واحدهای تولیدی مستقل، دنبال این طرح هستند.

**ارزیابی قیمت خودرو توسط سازمان حمایت از مصرف کننده

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سازمان حمایت از مصرف کننده درباره قیمت تمام شده کالاها نظر می‌دهد، خاطرنشان کرد: این سازمان براساس وظایف خود قیمت‌ها را ارزیابی کرده و نظرات خود را ارائه می‌دهد.

وی یادآور شد: ممکن است خودروساز قیمت‌های مختلفی در نظر داشته باشد اما سازمان حمایت از مصرف کننده این قیمت‌ها را نپذیرد.

اقتصام*۳۰۶۱**۲۰۲۲

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر صنعت: تولید خودرو رو به افزایش است

انتخابخبرگزاری انتخاب
وزیر صنعت: تولید خودرو رو به افزایش است
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که خودروساز داخلی جلوی ۱۵ میلیارد دلار واردات را گرفته، میزان تولید خودرو را رو به افزایش دانست.
وزیر صنعت: تولید خودرو رو به افزایش است - 0

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که خودروساز داخلی جلوی ۱۵ میلیارد دلار واردات را گرفته، میزان تولید خودرو را رو به افزایش دانست.

مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی، با اشاره به حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست فراکسیون مستقلین مجلس اظهار کرد: آقای رحمانی در این نشست گفت که با توجه به سیر نزولی قبلی در زمینه تولید خودرو در حال حاضر تولید خودرو رو به افزایش است.

وی افزود: به گفته ایشان یک میلیون خودرو به ارزش ۱۵ هزار میلیارد تومان پیش‌فروش شده بود که طبق آخرین تصمیم قرار شد ۸۰ درصد تولید برای پیش‌فروش‌های قبلی اختصاص یابد و ۲۰ درصد به فروش‌های جدید اختصاص داده شود.

سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آقای وزیر همچنین گفت که خودروسازهای داخلی علی‌رغم مشکلات بسیار در مجموع توانسته‌اند جلوی ۱۵ میلیارد دلار واردات را با شرایط فعلی ارزی بگیرند.

لاهوتی با اشاره به واردات چهار میلیارد دلار قطعات خودرو یادآور شد: آقای وزیر در خصوص استفاده از تبصره ۱۸ قانون بودجه درباره ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان نیز گفتند که بنا دارند از تسهیلات بیشتر برای تقویت خودروسازان استفاده کنند تا تحولی در این زمینه ایجاد شود.منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

رحمانی: پیش فروش یک میلیون خودرو/ با دلال‌ بازی مقابله می‌کنیم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
رحمانی: پیش فروش یک میلیون خودرو/ با دلال‌ بازی مقابله می‌کنیم
سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه صبح امروز در این فراکسیون وعده داد که با دلال‌های خودرو مقابله می‌شود.

مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس درباره جلسه صبح امروز (یکشنبه) این فراکسیون اظهارداشت: رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در این جلسه حضور یافت و درباره مسائل مختلف این وزارتخانه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه بیشتر بحث‌های امروز به سمت وضعیت خودرو پیش رفت، ادامه داد: طبق گفته وزیر، در زمینه خودرو شاهد کاهش تولید هستیم و تلاش آنان این است که جلوی این مسئله را بگیرند و یکی از برنامه‌های اصلی این وزارتخانه، افزایش تولید خودرو است.

سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس بیان کرد: طبق گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، حدود یک میلیون خودرو پیش فروش شده است و قرار بر این است که ۸۰ درصد خودروهای موجود ابتدا به کسانی که پیش خرید کرده‌اند، داده شود و ۲۰ درصد مابقی به متقاضیان جدید ارائه شود.

لاهوتی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا رحمانی درباره کاهش قیمت خودرو مطلبی را بیان کرد یا خیر، خاطرنشان کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد که دلال‌هایی در فرآیند خرید و فروش خودرو وجود دارند که منجر به افزایش قیمت خودرو شده‌اند و یکی از برنامه‌های دیگر این وزارتخانه این است که دلالی‌های موجود در بازار خودرو را مدیریت کرده و با آنان مقابله کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

راه‌حل وزارت صمت برای کاهش قیمت خودرو افزایش تیراژ است

فارسخبرگزاری فارس
راه‌حل وزارت صمت برای کاهش قیمت خودرو افزایش تیراژ است
نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس، گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از راه حل‌های کاهش قیمت و قیمت تمام شده خودرو را افزایش تیراژ تولید محصولات اعلام کرد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس در تشریح نشست امروز این فراکسیون که رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در آن حضور داشت گفت: وزیر صنعت اعلام کرد که براساس فرمایشات مقام معظم رهبری حفظ وضع موجود تولید، جهاد و عبادت است. و ما نیز در وزارت صنعت تمام استراتژی خود را برای حفظ تولید طراحی کرده‌ایم.

نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که خودرو به مبحثی سیاسی، اجتماعی و امنیتی تبدیل شده و عمده مشکلات ما این است که صنعت به صورت دولتی اداره می‌شود، تصریح کرد: وزیر صنعت در این نشست مطرح کرد برای رسیدن به سیاست و حاکمیت بدون نفت در زمینه احیاء و فرآوری معدن برنامه ویژه‌ای داریم، همچنین در استان‌ها شورای معادن تشکیل می‌شود و به دنبال تکنولوژی هستیم تا بهره برداری صحیح از معادن صورت بگیرد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: دغدغه من علاوه بر حفظ وضعیت موجود در صنعت خودرو احیاء، نوسازی و بومی سازی آن است و در هفته آینده نمایشگاه خودروسازی، قطعه سازی و بومی سازی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: رحمانی اعلام کرد که تاکید کرده‌ام ۸۰ درصد تولید خودرو باید به تعهدات خودروسازان با قیمت‌های مندرج در قراردادهای اولیه اختصاص پیدا کند، پیش فروش‌ها به قیمت روز صورت می‌گیرد و به دنبال افزایش تیراژ هستیم تا قیمت تمام شده خودرو کاهش داشته باشد.

جعفرزاده ایمن آبادی گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد که تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷ را به سال ۹۸ نیز انتقال داده‌ایم، در این تبصره به دنبال این بوده‌ایم تا ۲۷۰ هزار شغل ایجاد کنیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: وزیر صنعت مطرح کرد که در ۱۸ کشور همسایه ۱ هزار و ۱۱۶ میلیارد دلار واردات وجود دارد که سهم ما از صادرات به این بازار تنها ۲ درصد است، حوزه‌ای به منظور آسیب شناسی و حل مشکلات تشکیل داده‌ایم تا پتانسیل صادرات بیشتری را در منطقه داشته باشیم.

نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در ۸ ماهه نخست سال گذشته یک و نیم برابر سال گذشته به میزان ۳ میلیون بازرسی صورت گرفته و به منظور واردات گوشت، برنج و مرغ ارز ۴ هزار و ۲۰۰تومانی اختصاص پیدا می‌کند اما به دلیل عدم در اختیار بودن زنجیره توزیع محصولات وارداتی گران‌تر به دست مردم می‌رسد.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

از امضای موافقتنامه آمریکا و انگلیس برای نفت شمال ایران تا صدور مجوز مشروط برای واردات خودرو

تابناکخبرگزاری تابناک
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی نهمین روز دی ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی نهمین روز دی ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

9 دی 1300، وزارت خارجه امریکا و سفارت انگلیس در واشنگتن موافقتنامه ‌ای را امضا کردند که در آن تأکید شده بود «هرگاه برای هر یک از دو دولت لازم شد اقدامی درباره امتیاز نفت شمال ایران انجام دهند، هیچ‌ یک از طرفین بدون اطلاع دیگری دست به اقدامی نزند».

9 دی 1334، دولت آمریکا بخشی از اسناد سری کنفرانس یالتا درباره ایران را انتشار داد. به موجب یکی از این اسناد، روس‌ها تعدادی از روزنامه‌های ایران را با پول اجیر کرده‌اند تا دولت ایران را به خاطر مخالفت با واگذاری امتیاز نفت شمال کشور به شوروی مورد حمله قرار دهند.

9 دی 1389، محمدرضا فرزین، سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت از تشکیل جلسات شبانه رییس‌ جمهور با مسوولان دولتی برای رصد اخبار مربوط به هدفمندی یارانه‌‌ها خبر داد و در عین حال انتشار برخی اخبار دیگر مبنی بر آغاز فاز دوم اصلاح قیمت ‌ها پیش از پایان سال را رد کرد. همزمان حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات و ارسلان فتحی ‌پور، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس هم با تایید خبر تشکیل شبانه جلسات هدفمندی یارانه‌ها به تشریح روند بررسی هدفمندسازی در این جلسات پرداختند.

9 دی 1390، محمدرضا فرزین، دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها گفت: رییس‌جمهور بعدی ایران از هر طیف و تفکر سیاسی‌- اقتصادی باشد مجبور است که قیمت حامل ‌های انرژی را اصلاح کند.

9 دی 1393، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت دومین کارت زرد را از نمایندگان مجلس گرفت و گفت: برای رضای خدا، آمار غلط ندهید.

9 دی 1394، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی بر لزوم ساماندهی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز تاکید کرد.

9 دی 1396، دستورالعمل واردات خودرو از سوی هیات دولت به وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ شد. حدود هفت ماه ثبت ‌سفارش خودرو متوقف بود. در دستورالعمل جدید افزایش تعرفه، آزادسازی واردات توسط شرکت‌‌های غیرنماینده‌ و ممنوعیت واردات خودرو با ارزش بیش از ۴۰ هزار دلار پیش ‌بینی شده بود. در این دستورالعمل واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی ‌سی نیز همچنان متوقف ماند.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

برای خرید خودروی جک چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
برای خرید خودروی جک چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول
خبرگزاری میزان- برای خرید خودروی جک در بازار بسته به مدل موردنظر و میزان کارکرد آن باید حداقل ۸۷ میلیون تومان پرداخت کرد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری میزان برای خرید خودروی جک در بازار بسته به مدل و میزان کارکرد آن باید هزینه‌های مختلفی پرداخت کرد.

برای خرید خودروی جک چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول - 2

خواندن خبر در سایت منبع

صنعت خودروسازی گرفتار سیاست‌های غلط حاجی واشنگتن‌ها

الفخبرگزاری الف

فارس در یادداشتی به قلم مهدی توحیدی معاون رسانه بسیج دانشجویی تهران جنوب دانشگاه آزاد با عنوان «صنعت خودروسازی گرفتار سیاست‌های غلط حاجی واشنگتن‌ها» نوشت: چند دهه‌ای است که صنعت خودرو سازی ما گرفتار سیاست‌های غلط حاجی واشنگتن‌ها و بعضی از مسئولین وزارت صنعت شده است. آنهایی که کورکورانه و با چشم‌های بسته با شرکت‌های خارجی قرارداد‌های مشکوک امضا می‌کنند بدون آنکه منافع ملت عزیز ایران را در نظر بگیرند.

آیا قرارداد‌های انحصاری با یک شرکت فرانسوی خاص مثل پژو کمی بو دار نیست؟ چرا از قرارداد قبلی که گذاشتند و رفتند، و باعث ضرر زیادی هم شدند درس عبرت نگرفته‌اید و باز هم با پژو قرارداد بستید؟

این سیاست‌های مشکوک شما برای ملت عزیز ایران اصلا قابل قبول نیست؛ بیایید تکلیف ما را روشن کنید اگر شما خودرو ساز هستید پس بسم الله و اگر نیستید خون ملت را در شیشه نکنید و ارزش و شان این ملت را پایین نیاورید.

شماها باید پاسخ گوی مردم باشید هیچ کدام از شماها پاسخ درست و حسابی به ملت نمی‌دهید. شماها باید گزارشی از عملکرد ۴۰ ساله خود به ملت عزیز ایران بدهید چرا که ملت عزیز ایران با خریدن محصولات بی کیفیت و نا ایمن شما نشان دادند که از شماها حمایت میکنند تا پیشرفت کنید ولی جواب شماها چه بود:

۱- رانت خواری و دلالی کردید (فروختن ماشین به قیمت ۵ درصد زیر بازار)

۲- خودرو‌های خود را در انبار‌های شهرستان‌ها مثل تبریز احتکار کردید

۳- قیمت‌ها را بالا بردید بدون آنکه کیفیت را افزایش دهید و بلاهایی از این قبیل که سر ملت آوردید.

شما باید گزارش دهید که در این ۴۰ سال برای صنعت خودرو سازی ما چه کاری کردید؟

صنعتی که می‌توانست کمک حال اقتصادی کشور به ویژه در دوران تحریم باشد امروزه به جایی رسیده است که با دست خودمان و با ایجاد انحصار نه تنها باعث ازبین رفتنش شده‌ایم بلکه باعث بروز مشکلاتی برای صنایع مختلف از جمله قطعه سازی شده‌ایم.

یک سوال مورد توجهی در اینجا مطرح می‌شود که خودروساز می‌گوید چرا من کیفیتم را بالا ببرم وقتی که مردم نه تنها از من خرید می‌کنند بلکه از یک سال قبلش هم از من پیش خرید می‌کنند؟

جواب این است که مسئولین وزارت صنعت چاره‌ای برای مردم نگذاشته‌اند و برای خودشان یک کاسبی راه انداخته‌اند. یعنی با بستن تعرفه‌های سنگین روی خودرو‌های وارداتی و ایجاد انحصار، جلوی خرید اکثر مردم از خودروهای خارجی را گرفته‌اند و مردم هم مجبور می‌شوند که خودرو‌های بی کیفیت داخلی را خریداری کنند.

همین موضوع باعث شده تا خودروسازهای داخلی با خیال راحت و بدون آنکه باهم رقابت کنند، آهسته آهسته شروع به مونتاژ کردن کنند و ماشین‌های کشورهای دیگر را به مردم عزیز ایران بفروشند.

تکلیف چیست؟

ما معتقدیم که دیگر زمان آن رسیده است که به خانه‌های خود بازگردید و کار را به جوانان عالم، مومن و انقلابی بسپارید زیرا که ما زیر بار کم کاری‌های شما نمی‌رویم و از این که ملت در رنج و سختی است ما نیز رنج می‌کشیم و همان طور که در زمینه‌های نانو و موشکی این جوانانند که در خط مقدم هستند. ما نیز این عرصه را که شما ۴۰ سال است نتوانستید کاری انجام بدهید از شما پس خواهیم گرفت و انشاءالله آن را از نو خواهیم ساخت.

خواندن خبر در سایت منبع

چرا قیمت خودرو قطره‌چکانی اعلام می‌شود؟

فراروخبرگزاری فرارو
در حال حاضر خودروسازان به‌دلیل تعهدات معوقه‌ای که دارند، مجبورند تا علاوه بر پرداخت سود مشارکت، جریمه دیرکرد را هم بپردازند؛ بنابراین خودروسازان تلاش می‌کنند با اعلام قیمت‌های جدید برای محصولات خود تکلیف این خودرو‌ها را مشخص کنند....

اعلام قیمت‌های جدید خودرو در شرایطی از حدود سه هفته پیش کلید خورد که خودروسازان امسال برخلاف رویه معمول، قیمت‌های جدید را به‌صورت قطره‌چکانی اطلاع‌رسانی می‌کنند. هرچند قیمت‌گذاری خودرو‌های بالای ۴۵ میلیون تومان با اختیار خودروسازان تعیین می‌شود، اما امسال به‌رغم آمار‌های نگران‌کننده در افزایش هزینه‌های تولید به واسطه تحریم و همچنین ضرر و زیان ناشی از تداوم تولید محصولات، خودروسازان چندان عجله‌ای برای اعلام قیمت خودرو‌های بالای ۴۵ میلیون تومان نداشتند که همین منجر به ایجاد شبهاتی در این زمینه شد.

به گزارش دنیای اقتصاد، در هر حال از حدود سه هفته پیش تا پنج‌شنبه گذشته ایران‌خودرو در دو مرحله و سایپا نیز در یک مرحله به اعلام قیمت جدید محصولات خود پرداختند. اطلاع‌رسانی از قیمت‌های جدید، اما با سال‌های گذشته تا حدودی متفاوت به‌نظر می‌رسد؛ چراکه خودروسازان ترجیح دادند به‌جای اعلام به یکباره تمامی قیمت‌ها، محصولاتی را منتخب و به‌طور پلکانی به اعلام قیمت‌ها بپردازند. حال این سوال مطرح می‌شود که نفع خودروساز از رویه جدید اعلام قیمت‌ها چیست؟

و چرا با وجود وضعیت نابسامان تولید خودرو در کشور، خودروسازان ترجیح دادند به این روش قیمت‌های جدید را اعلام کنند؟ آنچه مشخص است با وجود تمام تایید و تکذیب‌های مقامات صنعتی کشور فرمولی که دو خودروساز بزرگ کشور براساس آن اقدام به تعیین قیمت‌های جدید کرده‌اند، ۵ درصد کمتر از حاشیه بازار است. البته این فرمول تبصره‌ای دارد که براساس آن شرکت‌های خودروساز باید به رصد بازار پرداخته و در بازه‌های زمانی مشخص، قیمت‌های خود را به‌روزرسانی کنند.

در کنار اعلام قیمت محصولات با ۵ درصد کمتر از حاشیه بازار، خودروسازان، اما بازهم ترجیح دادند اعلام قیمت جدید محصولاتشان به‌صورت قطره‌چکانی باشد. پیش از این و در زمانی که شورای رقابت سیاست‌گذار اصلی در ارتباط با قیمت‌گذاری خودرو‌های پرتیراژ بود، شاهد بودیم که این شورا در یک روز و طی یک لیست نهایی، قیمت جدید محصولات را اعلام می‌کرد. اما همان‌طور که اشاره شد، شرکت‌های خودروساز در شرایطی که لیست خودرو‌های بالای ۴۵ میلیون تومانی آن‌ها مشخص است، تصمیم گرفته‌اند تا قیمت محصولات بالای ۴۵ میلیون تومانی خود را به‌تدریج و به‌صورت قطره‌چکانی اعلام کنند.

آنچه مشخص است دو خودروساز بزرگ کشور اگرچه مجوز نیم‌بند آزاد‌سازی قیمت خودرو‌های بالای ۴۵ میلیون تومان را حتی با ورود شورای رقابت به حیطه قیمت‌گذاری خودرو‌های پرتیراژ حفظ کردند، اما اقدام آن‌ها برای قیمت‌گذاری این محصولات همیشه با نظارت کامل وزارت صنعت صورت گرفته و به‌نوعی دو خودروساز بزرگ کشور اختیار تام در این زمینه نداشتند. رویه همچنین این بوده که خودروساز در ابتدا به تعیین قیمت می‌پرداخته و وزارت صنعت نیز با توجه به تبعات و بازخورد‌های افزایش قیمت در میان مصرف‌کنندگان، مجلس و حتی برخی مقامات دولتی، تولید‌کننده را مجبور به بازگشت قیمت یا کاهش آن می‌کرد. این رویه به‌نوعی اختیار قیمت‌گذاری را از خودروساز می‌گرفت، حال آنکه طبق مقررات اختیارات کاملی در این مورد کسب کرده بود.

در هر حال به‌نظر می‌رسد که اعلام قطره‌چکانی قیمت‌ها بدون مشورت با وزارت صنعت نبوده و به‌نوعی مسوولان صنعتی کشور و همچنین خودروسازان با نگرانی از تبعات اعلام یکباره قیمت‌ها تصمیم به اطلاع‌رسانی در این زمینه به‌صورت پلکانی و تدریجی گرفته‌اند. اما در شرایطی که این نوع سیستم اعلام قیمت‌های جدید هم‌اکنون به رویه‌ای برای خودروسازان تبدیل شده، رضا رحمانی وزیر صنعت معدن و تجارت چندی پیش در اظهارنظری عنوان کرده بود که بعد از اعلام قیمت‌های جدید محصولات بالای ۴۵ میلیون، قیمت این خودرو‌ها به‌تدریج کاهش خواهد یافت تا سنگینی بار آن از دوش مصرف‌کننده برداشته شود. حال این سوال مطرح می‌شود که چطور خودرویی که خودروساز با هزار زحمت مجوز افزایش قیمت آن را از وزارت صنعت می‌گیرد، باید بازهم به دستور وزارت صنعت اقداماتی برای کاهش تدریجی آن انجام دهد؟ در این زمینه برخی کارشناسان معتقدند که اظهارنظر رحمانی از یکسو بازار را بی‌ثبات و از سوی دیگر خودروساز و مشتری را بلاتکلیف می‌کند.

اما در مورد چرایی اعلام قیمت‌ها به‌صورت قطره‌چکانی اظهارنظر‌های متفاوتی از سوی دست‌اندرکاران صنعت خودرو می‌شود؛ به‌طوری‌که برخی عنوان می‌کنند اعلام قیمت‌ها به این شکل، به دلیل این است که شرکت‌های خودروساز با توجه به نوسانات صورت گرفته همچنان مشغول بررسی قیمت تمام‌شده به‌علاوه سود منطقی برای محصولات خود هستند؛ چراکه با نگاهی به محصولات مذکور متوجه می‌شویم بیشتر این خودرو‌ها ارزی‌بری دارند و برای تولید آن‌ها نیازمند واردات قطعه هستند. نکته دیگر که مورد توجه کارشناسان قرار می‌گیرد این است که خودروسازان به دنبال تعیین تکلیف محصولاتی هستند که نسبت به آن‌ها تعهدات معوقه بیشتری دارند.

با توجه به اینکه شرکت‌های خودروساز مجبورند براساس قرار منعقد شده با مشتریان، علاوه بر سود مشارکت، جریمه دیرکرد هم پرداخت کنند، خودروسازان لیست معوقات خود را که در بازه بیش از ۴۵ میلیون تومانی قرار دارد را بررسی می‌کنند و ابتدا قیمت این محصولات را اعلام کرده تا بتوانند براساس آن دعوت نامه را برای مشتریانی که پیش‌فروش کرده ارسال کنند تا خود را از زیر فشار پرداخت سود مشارکت و جریمه دیرکرد خارج کنند.

تلنگری به سیاست‌گذاران خودرو

افزایش نرخ ارز و به‌دنبال آن روند صعودی قیمت نهاده‌های تولید سبب شد تا زنجیره خودروسازی کشور از ۶ ماه پیش نسبت به آینده این صنعت با توجه به سرکوب قیمتی که در دستور کار دولت قرار داشت، هشدار دهد.

سعید مدنی، کارشناس خودرو، با اشاره به این هشدار‌ها می‌گوید: در شرایط حاضر خودروسازان در بلاتکلیفی به سر می‌برند. زیرا قیمت محصولات پرتیراژ که تا پیش از این توسط شورای رقابت تعیین می‌شد، بعد از تغییر سازوکار، باید توسط ستاد تنظیم بازار تعیین شود. اما شاهد هستیم که این ستاد در تعیین قیمت‌ها تعلل می‌کند. در این شرایط خودروسازان به دنبال اعلام قیمت محصولاتی هستند که در بازه بیش از ۴۵ میلیون تومانی قرار دارد.

اشاره این کارشناس به اعلام قیمت محصولات در بازه بالای ۴۵ میلیون تومان به این دلیل است که براساس قانون، قیمت‌گذاری این خودرو‌ها در اختیار شرکت‌های تولید‌کننده قرار دارد و از شمول قیمت‌گذاری دستوری خارج است. این فعال صنعتی می‌گوید: شرکت‌های خودروساز تلاش می‌کنند تا با اعلام قیمت برای این دست از محصولات خود در واقع تلنگری به سیاست‌گذاران کلان زده و به آن‌ها بگویند که شرکت‌های خودروساز دیگر نمی‌توانند با قیمت‌های قبلی به حیات خود ادامه دهند. البته نمی‌توان از این نکته هم گذشت که آن‌ها به‌دنبال آماده‌سازی افکار عمومی در ارتباط با قیمت‌های جدید هستند.

مدنی معتقد است خودروسازان بابت افزایش قیمت محصولات خود تحت فشار هستند از این رو نمی‌توانند قیمت محصولات خود را به‌صورت یکجا اعلام کنند؛ بلکه با اتخاذ سیاست اعلام تدریجی تلاش می‌کنند تا به‌نوعی این نوع فشار‌ها را کاهش دهند.

تعیین تکلیف خودرو‌های معوقه

اما حسن کریمی سنجری، کارشناس خودرو، از زاویه‌ای دیگر به این مساله نگاه می‌کند. او به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: دلیل اعلام قیمت تدریجی محصولات خودروسازان می‌تواند به علت بررسی قیمت تمام شده به‌علاوه درصد سود معقولانه برای آن‌ها توسط این شرکت‌ها باشد. این کارشناس در شرایطی به بررسی قیمت تمام شده توسط شرکت‌های خودروساز اشاره می‌کند که از نوسانات نرخ ارز و نهاده‌های تولید کاسته شده و شاهد نزولی شدن نمودار ارز هستیم، با این حال هنوز بازار به ثبات نرسیده است. همین مساله می‌تواند کار شرکت‌های خودروساز را برای تعیین قیمت‌های جدید به تاخیر بیندازد، زیرا قیمت قطعات تولید داخل همچنان نوسان دارد.

کریمی سنجری می‌گوید: از طرف دیگر برخی از خودرو‌هایی که اعلام قیمت شدند به‌دلیل ارزبری و وابستگی زیاد به واردات قطعات از قیمت تمام شده مشخص‌تری برخوردارند. این فعال صنعتی می‌گوید: در حال حاضر خودروسازان به‌دلیل تعهدات معوقه‌ای که دارند، مجبورند تا علاوه بر پرداخت سود مشارکت، جریمه دیرکرد را هم بپردازند؛ بنابراین خودروسازان تلاش می‌کنند با اعلام قیمت‌های جدید برای محصولات خود تکلیف این خودرو‌ها را مشخص کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

پیش‌بینی رشد فروش خودرو در امارات

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
پیش‌بینی رشد فروش خودرو در امارات
دنیای‌اقتصاد : پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۹ بازار خودرو امارات همچنان به رشد فروش خود ادامه دهد. از این رو مهم‌ترین عوامل این رشد افزایش تعداد خریداران متمول، رشد گردشگری و توسعه زیرساخت‌ها خواهد بود. کارشناسان بر این باورند که بر‌خلاف برخی کشورها، بازار خودرو در امارات برای سال ۲۰۱۹ نه‌تنها با افت فروش مواجه نیست، بلکه روزهای درخشانی را در پیش خواهد داشت. یک کارشناس صنعت خودرو تاکید کرد که انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۹ رشد فروش خودروهای اسپرت در امارات همچنان ادامه داشته باشد. وی بسته‌های حمایتی و تشویقی دولت امارات را دلیل اصلی افزایش اعتماد خریداران و ایجاد یک بازار باثبات برای بازار خودرو در این کشور می‌داند. این طرح‌ها از اواسط نیمه دوم سال ۲۰۱۸ برای جذب خریداران با قیمت‌های جذاب آغاز شده است. در سال ۲۰۱۸ شرکت خودروسازی مزدا از جمله شرکت‌هایی بوده است که توانسته سطح فروش خود در این کشور را برخلاف روند کاهشی معمول افزایش دهد.

نظرها

در ادامه بخوانید

ایمناایمنا1 ساعت قبل
به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان اصفهان، محمدحسین آقایی اظهار کرد: در اجرای مواد ۲۵۲ و ۵۵۷ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ به همراه اصلاحات و الحاقات بعدی، با پیگیری‌های به عمل آمده از سوی معاونت آمار و فناوری اطلاعات دادگستری کل استان و فراهم شدن بستر مورد نیاز از سوی مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، مرکز مراقبت الکترونیک قضایی راه اندازی گردید و پابند الکترونیک برای ۳ نفر از زندانیان واجد شرایط که احکام آنها قبلا در محدوده شهری اصفهان صادر شده بود، نصب و فعال شد. وی افزود: این طرح صرفا جهت افراد واجد شرایط طبق قانون و شیوه نامه مزبور اجرا گردیده و کاهش مشکلات خانواده زندانیان و ارتقای حقوق شهروندی از جمله مزایای آن می‌باشد. آقایی تأکید کرد: در این طرح زندانی بدون آنکه پابند وی قابل رؤیت باشد به زندگی روزانه خود در محدوده نظارتی تعیین شده توسط دادگاه مشغول می‌گردد در حالی که اطلاعات تردد او به طور پیوسته ثبت و مشاهده می‌شود و در صورت تخلف از محدوده نظارتی و عدم توجه به تدابیر و دستورات دادگاه، در حکم وی در این خصوص تجدیدنظر می‌شود. معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری کل استان در پایان تصریح کرد: وضعیت حدود ۳۰ زندانی متقاضی پابند الکترونیک در حال بررسی است و در صورت احراز شرایط مورد نیاز ظرف یک ماه آینده تحت نظارت الکترونیک قرار خواهند گرفت.
جام نیوزجام نیوز19 ساعت قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، بازنشستگان وام قرض‌الحسنه ۳ میلیون تومانی می‌گیرند که تنها باید ۴ درصد کارمزد ‏خدمات بانکی بپردازند. این خبری است که این روزها روی خروجی سازمان تأمین اجتماعی و بانک ‏رفاه قرار گرفته، اما خوب است بدانید اعتباری که برای این وام گذاشته‌اند تنها به اندازه پرداخت ‏وام برای ۵۰ هزار بازنشسته کفاف می‌دهد. با این حال همواره صحبت‌هایی درباره این‌که به بازنشستگان ‏تسهیلاتی اعطا شود تا کمک خرجی برای زندگی آنها باشد، مطرح می‌شود. کارمزد این وام‌های ٢ ‏و ٣‌میلیون تومانی هم ٤‌درصد است و دریافت آن نیازی به ضامن ندارد، چون اقساط وام از حقوق ‏بازنشستگان کسر می‌شود که این اقساط براساس حقوق دریافتی کارگران بین ١٠٠ تا ١٥٠‌هزار تومان ‏است. درواقع با وام قرض‌الحسنه ٣‌میلیون ‏تومانی نه‌تنها مبلغ وام کاهش داشته بلکه تعداد بازنشسته‌هایی که می‌توانند این وام را بگیرند نیز، کاهش یافته است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
رئیس پلیس راهور ادامه داد: ۹۱ درصد ترددها در کشور، در جاده‌ها صورت می‌گیرد که به زیرساخت جاده‌ها باید توجه ویژه‌ای شود. وی با بیان اینکه به طور متوسط ۲۴ تا ۲۵ درصد تصادفات مربوط به واژگونی است، از افزایش ۴۰ درصدی واژگونی در تعطیلات عید فطر در در جاده‌های جنوبی کشور خبر داد. رئیس پلیس راهور افزود: عدم توجه به جلو، سرعت، سبقت، خستگی و خواب‌آلودگی جزو مهمترین عامل تصادفات است. به گفته وی، پلیس راهور، به شدت دنبال حمایت از مردم است و هیچ اغماضی نیز با رانندگان هنجارشکن صورت نمی‌گیرد. به گفته هادیان‌فر، ۶۴ هزار گواهینامه در آستانه ضبط قرار دارد و گواهینامه ۵ هزار و ۲۹ گواهینامه نفر نیز ضبط شده است.

(تصاویر) غرش پرندگان آهنین در سی متری جی

14+
فراروفرارو1 روز قبل
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش شهرنوشت به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۶، در اولین سه‌شنبه تابستان (چهارم تیر) دبیرخانه پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو فعالیت خود را آغاز کرد. معاون حمل و نقل و ترافیک منطقه، معاون امور اجتماعی و فرهنگی، معاون خدمات شهری و محیط زیست و مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه شش، دو نفر از معاونین مرکز ارتباطات شهرداری تهران و یک نفر از دفتر شهردار تهران عضو این دبیرخانه هستند. این دبیرخانه فعالیت خود را از این هفته در منطقه شش آغاز کرده و محل استقرار دبیرخانه در معاونت اجتماعی منطقه شش در بلوار کشاورز است. دبیرخانه پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو مسئولیت راهبری برنامه‌های کمپین و ویژه برنامه‌های سه‌شنبه‌های بدون خودرو از جمله هم‌رکابی اقشار مختلف و نخبگان را بر عهده دارد.
رکنارکنا1 روز قبل
مسعود قادی پاشا افزود: در تصادفات ساختگی افراد یا خودشان صدمات را ایجاد می‌کنند یا گاهی اوقات توسط افراد حرفه‌ای که صدمات شدید و خطرناکی مانند شکستگی استخوان و جراحات متعدد و شکستگی دندان‌ها و سایر موارد روی بدن فرد ایجاد می‌کنند تا از بیمه خسارت بگیرند. وی تاکید کرد: افراد به هیچ عنوان سراغ ایجاد تصادفات ساختگی و خود زنی نروند، چرا که این گونه موارد در بیشتر مواقع توسط کارشناسان پزشکی قانونی تشخیص و شناسایی می‌شوند و برای طی مراحل بعدی به مقامات قضایی اعلام می‌شوند. مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران خاطرنشان کرد: همچنین در سال گذشته ۲ باند جعل پرونده در شهرستان تهران نیز شناسایی و به مقامات قضایی معرفی شدند و عوامل این باند دستگیر و راهی زندان شدند. وی در مورد افرادی که جعل گواهی پزشکی قانونی می‌کنند نیز گفت: به دلیل داشتن سیستم CMS با قوه قضاییه (سیستم ارتباط الکترونیکی واحد قوه قضاییه) علاوه بر گواهی کاغذی به صورت دیجیتالی نیز ارسال می‌شود تا از جعل جلوگیری شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

اخبار بیشتر