ماجرای استعفای وزیر بهداشت چیست؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سلامت
پوشش خبری

ماجرای استعفای وزیر بهداشت چیست؟

واکنش به استعفای وزیر بهداشت/کاهش بودجه بیماران خاص

مهرخبرگزاری مهر
واکنش به استعفای وزیر بهداشت/کاهش بودجه بیماران خاص
مدیرعامل کانون هموفیلی ایران، با اشاره به ماجرای استعفای وزیر بهداشت، گفت: وقتی بودجه بیماران خاص به یک سوم کاهش می یابد، چگونه می توان وزارتخانه را اداره کرد.

احمد قویدل، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهارداشت: اساسا این استعفا به صلاح نظام سلامت کشور نیست و از آقای رئیس جمهور درخواست داریم با این استعفا مخالفت کنند.

وی با اشاره به گلایه وزیر بهداشت از کاهش بودجه وزارتخانه در سال ۹۸، افزود: این اعتراض کاملا درست است.

قویدل ادامه داد: به عنوان نمونه در حوزه بیماری‌های خاص، وزارت بهداشت توانسته با گسترده کردن حوزه پوششی بیماری‌های خاص از ۳ بیماری به ۶ بیماری، نیازمند بودجه بیشتری است تا بتواند خدمات بهتری به بیماران خاص ارائه بدهد.

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران، تاکید کرد: خواسته وزیر کاملا منطقی است و بودجه باید افزایش یابد.

وی افزود: ما متوجه نمی‌شویم که چرا سازمان برنامه و بودجه چنین معادله ساده‌ای را درک نمی‌کند.

قویدل با اشاره به اعتراض وزیر بهداشت به بودجه سلامت در سال آینده، گفت: این حق وزیر است که اعتراض کند، چون با این بودجه نمی‌توان این حوزه را اداره کرد.

وی با اعلام اینکه بودجه بیماران خاص در سال ۹۶، ۲۴۰ میلیارد تومان بوده است، افزود: این بودجه که شامل بیماران هموفیلی، تالاسمی، دیالیزی و یک بخش از بیماران ام اس است، در سال ۹۷ به ۲۱۶ میلیارد کاهش یافت و همین مسئله باعث شد کیفیت زندگی این بیماران به خطر بیافتد. زیرا، بیمه‌ها نیز در پوشش خدمات بیماران خاص دچار مشکل شدند.

قویدل با عنوان این مطلب که بودجه بیماران خاص برای سال ۹۸، ۱۵۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است، گفت: بودجه بیماران خاص، نمونه‌ای از کل بودجه وزارت بهداشت که نشان می‌دهد در نظام بودجه ریزی کشور، دغدغه سلامت وجود ندارد. زیرا، در مقایسه با سال ۹۶، بودجه بیماران خاص به یک سوم کاهش یافته است. در حالی که قرار است ۶ بیماری را پوشش بدهد.

خواندن خبر در سایت منبع

مسئله استعفای وزیر فرار روبه‌جلو است/ وزارت بهداشت د‌ر زمینه مصرف بودجه، قانون ر‌ا رعایت نمی‌کند

فارسخبرگزاری فارس
مسئله استعفای وزیر فرار روبه‌جلو است/ وزارت بهداشت د‌ر زمینه مصرف بودجه، قانون ر‌ا رعایت نمی‌کند
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در واکنش به اخبار منتشر شده درباره استعفای وزیر بهداشت به خاطر کمبود بودجه طرح تحول سلامت گفت:‌ بودجه وزارت بهداشت نسبت به سال گذشته حداقل ۱۰ درصد افزایش پیدا کر‌د‌ه است، وزارت بهداشت د‌ر زمینه مصرف بودجه، قانون ر‌ا رعایت نمی‌کند و مسئله استعفای وزیر نیز فرار روبه‌جلو است.

علی نوبخت حقیقی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس در خصوص انتقادات به بودجه طرح تحول سلامت گفت: از لحاظ کارشناسی بودجه وزارت بهداشت مناسب تعیین شده و هیچ گونه کمبودی د‌ر این زمینه احساس نمی‌شو‌د. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

نوبخت حقیقی با بیان این‌که بر‌خی به دنبال فضاسازی رسانه‌ای هستند توضیح داد: با توجه به منابع خزانه، بودجه وزارت بهداشت به‌طور دقیق تعیین شد و حتی می‌توان یک‌سوم این مبلغ ر‌ا صرفه‌جویی کر‌د.

نماینده مردم تهران د‌ر مجلس تصریح کرد: افرادی که د‌ر خصوص کمبود بودجه وزارت بهداشت اظهارنظر می‌کنند لازم است از کارشناسان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نظر مشورتی بگیرند و همواره نگویند که بودجه وزارت بهداشت کم است‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

و‌ی ا‌فزود: مسئولان سازمان بر‌نامه و بودجه می‌توانند از بودجه وزارت بهداشت دفاع کنند و این‌که ۱۰ درصد از منابع عمومی دولت به امر سلامت اختصاص پیدا کر‌د‌ه، رقم بالایی است و ما باید به بودجه سایر دستگاه‌ها نیز توجه داشته با‌شیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در واکنش به اخبار منتشر شده درباره استعفای وزیر بهداشت به خاطر کمبود بودجه طرح تحول سلامت گفت: ‌ بودجه وزارت بهداشت نسبت به سال گذشته حداقل ۱۰ درصد افزایش پیدا کر‌د‌ه است، وزارت بهداشت د‌ر زمینه مصرف بودجه، قانون ر‌ا رعایت نمی‌کند و مسئله استعفای وزیر نیز فرار روبه‌جلو است.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

خواندن خبر در سایت منبع

اختصاصی: اطلاعات جدید از چرایی استعفای وزیر بهداشت

تسنیمخبرگزاری تسنیم
اختصاصی: اطلاعات جدید از چرایی استعفای وزیر بهداشت
اطلاعات جدیدی از علت استعفای وزیر بهداشت منتشر شد.

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم ، الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس صبح امروز از استعفای قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد.وزیر بهداشت استعفا داد

پیگیری‌های خبرنگار تسنیم از دولت نشان می‌دهد که وزیر بهداشت شنبه دو هفته پیش به دلیل بودجه سلامت برای سال ۹۸ به خصوص عدم تخصیص بودجه تصویب شده برای تامین دارو و تجهیزات پزشکیاز صندوق توسعه ملی، کتبا در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهور، استعفا داده است.

با گذشت حدود ۱۵ روز از استعفای وزیر بهداشت، حسن روحانی رئیس جمهور تاکنون در این باره پاسخی به نامه‌ی استعفای قاضی زاده هاشمی نداده است اما محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور تلاش کرده که با وساطت، موضوع را حل کند اما وزیر بهداشت اصرار داشته که بودجه تامین دارو و تجهیزات پزشکی باید تامین شود.

قاضی زاده هاشمی بعد از استعفا و تا مشخص شدن وضعیت استعفا، همچنان در وزارت بهداشت مشغول به کار بوده و در هفته پیش ۳ سفر استانی به سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر بهداشت استعفا داد؟!

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
وزیر بهداشت استعفا داد؟!
عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی از استعفای قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت خبر داد.

الیاس حضرتی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی از استعفای قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت خبر داد.

وی نوشت: متأسفانه باخبر شدم، دکتر قاضی‌زاده هاشمی در اعتراض به کاهش بودجه سلامت، استعفا داده و چند روزی است در جلسات هیئت‌دولت شرکت نمی‌کند.

پیش از این نیز چندین بار شایعه قاضی‌زاده هاشمی استعفای وزیر بهداشت مطرح شده بود که تأیید نشد.

وزیر بهداشت استعفا داد؟! - 4

خواندن خبر در سایت منبع

حضرتی: وزیر بهداشت استعفا داد

فراروخبرگزاری فرارو
حضرتی: وزیر بهداشت استعفا داد
حضرتی: وزیر بهداشت و درمان به دلیل کاهش بودجه سلامت و اختلافات این وزارتخانه با سازمان برنامه و بودجه استعفا داده است.
حضرتی: وزیر بهداشت استعفا داد - 0

نماینده مردم تهران گفت: وزیر بهداشت و درمان استعفا کرده و دولت امروز به دنبال سرپرست برای وزارت بهداشت است.

الیاس حضرتی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات اسلامشهر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، با اشاره به استعفای قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان، گفت: بنده از کانال‌های مختلفی پیگیری کردم که قاضی‌زاده هاشمی سه جلسه است که در جلسات هیئت دولت شرکت نمی‌کند و استعفا داده است.

وی ادامه داد: امروز هم دولت به دنبال یک سرپرست برای وزارت بهداشت و درمان است.

نماینده تهران تاکید کرد: وزیر بهداشت و درمان به دلیل کاهش بودجه سلامت و اختلافات این وزارتخانه با سازمان برنامه و بودجه استعفا داده است.

همچنین محمد حسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان، درباره استعفای وزیر بهداشت، اظهار کرد: آقای قاضی‌زاده‌هاشمی از سمت خود استعفا داده، اما هنوز رئیس جمهور نپذیرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

الیاس حضرتی و خبرهایی از استعفای وزرا/آیا خبر استعفای وزیر بهداشت حضرتی مثل خبر استعفای شریعتمداری تکذیب می‌شود؟

الفخبرگزاری الف
الیاس حضرتی و خبرهایی از استعفای وزرا/آیا خبر استعفای وزیر بهداشت حضرتی مثل خبر استعفای شریعتمداری تکذیب می‌شود؟
حضرتی نماینده اصلاح طلب مجلس که روز یکشنبه اول مهر از استعفای شریعتمداری وزیر وقت صنعت خبر داده بود و بعد حرف خود را تکذیب کرد، حال از استعفای وزیر بهداشت خبر داد.

به گزارش خبرنگار الف، الیاس حضرتی نماینده اصلاح طلب مجلس از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر است.

وی مهرماه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری خانه ملت از استعفای شریعتمداری وزیر صمت سابق خبر داد.

اما در کمتر از ۲ ساعت بعد از انتشار این مصاحبه، خود حضرتی در مصاحبه‌ای دیگر با خبرگزاری ایسنا، اظهارات خود را تکذیب و اعلام کرد که اخبار منتشر شده به نقل از وی در رسانه‌ها پیرامون استعفای وزیر صنعت، معدن و تجارت با هماهنگی رئیس‌جمهور، شایعه است و ایشان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

بعد از این تکذیبیه، خبرگزاری خانه ملت فایل صوتی حضرتی را منتشر کرد.

در این فایل صوتی، حضرتی به صراحت می‌گوید که شریعتمداری با هماهنگی رئیس‌جمهور، استعفاء داد.

خبر استعفای شریعتمداری در آن مقطع صحت نداشت و در نهایت شریعتمداری بر وزارتخانه باقی ماند تا اینکه رئیس جمهور در روز یکشنبه ۲۹ مهر وی را برای تصدی وزارت تعاون به مجلس معرفی کرد.

حال امروز یکشنبه نهم دی ماه، این نماینده در توئیتی از استعفای دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت خبر داد و نوشت که این استعفاء در اعتراض به کاهش بودجه سلامت بوده است.

الیاس حضرتی و خبرهایی از استعفای وزرا/آیا خبر استعفای وزیر بهداشت حضرتی مثل خبر استعفای شریعتمداری تکذیب می‌شود؟ - 9

معلوم نیست که این خبر حضرتی مثل خبر قبلی وی، توسط خودش تکذیب می‌شود یا نه.

البته حضرتی در هفته گذشته نیز خبری منتشر کرد که بوقوع نپیوست.

بعد از ماجرای اهانت محمد باسط درازهی به یک کارمند گمرگ، حضرتی در توئیتی نوشت: از آقای درازهی خواستم تا فردا با هماهنگی مسئولان مربوطه، در محل گمرگ حاضر شده و از کارمندان شریف گمرگ عذرخواهی کند.

الیاس حضرتی و خبرهایی از استعفای وزرا/آیا خبر استعفای وزیر بهداشت حضرتی مثل خبر استعفای شریعتمداری تکذیب می‌شود؟ - 13

این توئیت حضرتی هم در حد یک توئیت باقی ماند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فارسفارس12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، صبح امروز مهرداد پهلوان‌زاده رئیس فدراسیون شطرنج با حضور در شرکت دخانیات ایران با محمدرضا خاک‌کار، مدیرعامل این شرکت دیدار و گفت‌و‌گو کرد. در این جلسه مدیرعامل شرکت دخانیات ایران ضمن تبریک موفقیت‌های اخیر شطرنج در چند سال اخیر از آمادگی این شرکت برای حضور در لیگ شطرنج خبر داد. در این جلسه محمدرضا رحیمی رئیس تربیت بدنی دخانیات ایران نیز حضور داشت. لازم به یادآوری است دخانیات از باشگاه‌های قدیمی ورزش ایران است که در سنوات گذشته در رشته‌های چون فوتبال، بسکتبال، والیبال، کشتی و ورزش‌های رزمی فعالیت داشت که قرار است از امسال در لیگ شطرنج نیز تیمداری کند. انتهای پیام/س
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز23 ساعت قبل
محققان دانشگاه کالیفرنیا بازوبند هوشمندی را طراحی کرده‌اند که قادر است دمای بدن فرد را در حالت ایده‌آل خود نگه دارد. آنچه این محققان طراحی کرده‌اند نوعی ترموستات شخصی محسوب می‌شود که می‌تواند فرد را گرم یا سرد نگه دارد. اغلب مشاهده‌ شده است که به خاطر یک نفر دمای خانه یا مجتمع کم‌ و زیاد شده و سایرین به خاطر یک نفر اذیت می‌شوند. آزمایش بازوبند روی ۳۲ درجه برای فردی که بین ۲۲ تا ۳۶ درجه را تجربه کرده به‌خوبی انجام شد و دمای فرد موردنظر را به‌صورت یکسان نگه داشت. نزدیک به ۱۰ درصد از انرژی مصرفی در جهان در خانه‌ها برای گرمایش و سرمایش استفاده می‌شود و اگر از این بازوبند استفاده شود، می‌توان در بهینه‌سازی مصرف انرژی کمک کرد. منبع: خبرآنلاین
ایسناایسنا22 ساعت قبل
کنترل مصرف «نمک» یکی از عوامل مهم در کنترل فشارخون است و از آنجایی که نان قوت غالب ایرانیان است، کاهش میزان نمک مصرفی در پخت نان همواره از دغدغه‌های جدی وزارت بهداشت به منظور جلوگیری از بروز فشارخون و بیماری‌های مرتبط با آن، بوده است. دکتر علیرضا رئیسی_معاون بهداشت وزارت بهداشت در این باره در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در حال حاضر مشکل اصلی ما در وزرات بهداشت برای کنترل میزان نمک نان، در حوزه نانوایی‌های سنتی است. وی با اشاره به اینکه کنترل نمک نان صنعتی بسیار راحت‌تر است، افزود: در نانوایی‌های سنتی به بهانه عمل‌آوری بهتر نان، علاوه بر نمک موجود در خمیر نان، اقدام به اضافه کردن نمک بیشتر می‌شود که این موضوع از دیرباز دغدغه جدی ما بوده و همواره تذکرات جدی به نانوایان داده‌ایم. رئیسی ادامه داد: یکی از توصیه‌های جدی ما اهمیت به کیفیت آرد و گندم است. وی در پایان با بیان اینکه نسبت به دو سال قبل میزان نمک مصرفی نانوایی‌های سنتی کاهش یافته است، گفت: این میزان نسبت به دو سال گذشته حدود دو گرم کمتر شده است، اما همچنان نیاز به پیگیری جدی در این زمینه داریم.
تسنیمتسنیم10 ساعت قبل
وی بیان کرد: اینکه ۲۵ درصد نظام سلامت مربوط به وزارت بهداشت و ۷۵ درصد خارج از این وزارتخانه است کاملا درست است چرا که اگر بیماری‌های غیرواگیردار محاسبه شود به اقدامات سیاسی حکومت برمی‌گردد. محسنی بندپی سپس به فعالیت سه دانشگاه مهم علوم پزشکی در استان تهران اشاره کرد و گفت: آگاهی و مشارکت جامعه اهمیت بسیار و نقش استراتژیکی دارد بنابراین سیاست‌گذاری از ما و آگاهی‌بخشی از جانب شماست ضمن اینکه در اجرا و نظارت قاطعانه عمل می‌کنیم. استاندار تهران افزود: درصدد هستیم کارگروه سلامت و امنیت غذایی را در ابعاد مختلف تداوم بخشیم و تهران را به الگویی برای سایر استان‌ها تبدیل کنیم ضمن اینکه از ظرفیت امدادگران هلال احمر نیز می‌توان استفاده کرد. محسنی بندپی در پایان خاطرنشان کرد: متهم اصلی فشار خون نمک است بنابراین باید طرحی ارائه شود تا نانوایان استان به سمت کاهش مصرف نمک حرکت کنند که در مرحله اجرا اتحادیه نانوایان را پای کار خواهیم آورد تا این کار اجرایی شود. انتهای پیام/ح

لزوم الگو شدن تهران در ارتقاء سلامت غذایی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، انوشیروان محسنی بندپی در جلسه کارگروه امنیت و سلامت غذا افزود: نظام سلامت چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات ارزشمندی را جهت حفظ، تأمین و سلامت جامعه ایفا کرده است. وی گفت: اینکه ۲۵ درصد نظام سلامت مربوط به وزارت بهداشت و ۷۵ درصد خارج از این وزارتخانه است کاملا درست است چرا که اگر بیماری‌های غیرواگیردار محاسبه شود به اقدامات سیاسی حکومت برمی‌گردد. استاندار تهران با بیان اینکه سلامت یک انتخاب سیاسی است، افزود: حکمرانی خوب می‌تواند شرایطی فراهم کند تا بتوانیم نسبت به کنترل بیماری‌های غیرواگیردار بهتر عمل کنیم، اگر کم‌تحرکی، چاقی، تغییر سبک زندگی و افزایش بیماری‌های غیرواگیر وجود دارد می‌توان سیاست‌های درستی برای کنترل و پیشگیری آن اعمال کرد. وی با بیان اینکه آگاهی و مشارکت جامعه اهمیت بسیار و نقش استراتژیکی در بحث سلامت دارد، گفت: بنابراین سیاست‌گذاری از ما و آگاهی‌بخشی از جانب شما (سه دانشگاه مهم علوم پزشکی تهران، ایران و شهیدبهشتی در استان تهران) است ضمن اینکه در اجرا و نظارت قاطعانه عمل می‌کنیم. محسنی بند پی افزود: ما پای کار هستیم و همچنین از ظرفیت شبکه استانی نیز برای ارتقا سلامت استفاده می‌کنیم که اگر خانه‌های بهداشت در روستا و در حاشیه شهر‌ها نیز ایجاد می‌شد قطعا وضعیت بهتر از شرایط کنونی بود.

اخبار بیشتر