در چند سال آینده کنکور حذف می‌شود
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

در چند سال آینده کنکور حذف می‌شود

معدل در رشته‌های پرطرفدار کنکور ملاک نیست/طراحی مدلی برای برترها

مهرخبرگزاری مهر
معدل در رشته‌های پرطرفدار کنکور ملاک نیست/طراحی مدلی برای برترها
وزیر علوم تحقیقات و فناوری درباره پذیرش معدل 20ها در رشته های پرطرفدار کنکور گفت: معمولا در مدارس، تعداد زیادی دارای معدل ۲۰ هستند و اگر مبنا فقط معدل باشد، این کار امکان ندارد .

منصور غلامی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره پذیرش معدل بیست‌ها در رشته‌های پرطرفدار بعد از حذف کنکور گفت: در بحث حذف کنکور، ما برای رشته‌های پرطرفدار حتما باید یک روش ارزیابی و انتخاب داوطلبانه برای استعداد‌های بالاتر را داشته باشیم.

وی ادامه داد: معمولا در مدارس و دبیرستان‌ها، تعداد زیادی از دانش آموزان دارای معدل ۲۰ هستند و اگر مبنا فقط معدل تحصیلات باشد، این کار امکان ندارد.

وزیر علوم افزود: لذا دانشگاه‌ها و سازمان سنجش و آموزش کشور حتما طرحی را برای اینکه آزمون انتخاب برتر‌ها چگونه باشد تهیه می‌کنند، قبل از اینکه کنکور کاملا حذف شود.

غلامی افزود: با پذیرش ۸۵ درصد داوطلبان ورود به دانشگاه براساس سوابق تحصیلی در چند سال آینده کنکور حذف می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

آنتن فروشی ممنوع! /رقابت نابرابر کنکوری‌ها در تلویزیون

ایسناخبرگزاری ایسنا
آنتن فروشی ممنوع! /رقابت نابرابر کنکوری‌ها در تلویزیون
حجم گسترده و شیوه تبلیغات مؤسسات کنکوری در تلوبزیون، مدتی است که با انتقادها و حواشی زیادی مواجه شده و حتی تذکر معاون سیما مبنی بر کاهش ۵۰ درصدی این تبلیغات و نامه وزیر آموزش و پروش را نیز به دنبال داشته است؛ اما اینکه این تذکرها و نامه‌ها تا چه‌ اندازه کارساز شده‌اند، بحث دیگری است.

مدتی است که افزایش حجم تبلیغات موسسات کنکوری و کتاب‌های کمک آموزشی در تلویزیون با انتقادهای زیادی مواجه شده است. عده‌ای تبلیغ موسسات کمک‌ آموزشی را در قالب برنامه‌های آموزشی امری غیراخلاقی می‌دانند و عده‌ای هم از بی‌اعتبار بودن برخی موسساتی که رادیو و تلویزیون آنها را معرفی و تبلیغ می‌کند، گله می‌کنند.

اما در نهایت تمام انتقادهای مطرح شده درباره حجم و شیوه تبلیغات موسسات کمک آموزشی در تلویزیون، بر سر این موضوع اتحاد دارند که صداوسیما به عنوان رسانه‌ای که از آن با عنوان «ملی» یاد می‌شود، نباید از اعتماد مخاطبان به منظور تامین منابع مالی خود سوءاستفاد کند.

در ادامه این حواشی، چندی پیش مسوولان آموزش و پرورش از پخش فراوان و متعدد برنامه‌های کنکوری در شبکه‌های تلویزیون انتقاد کردند.

سید محمد بطحایی (وزیر آموزش‌ و پروش) هم روز گذشتهبا یادآوری اقدامات انجام شده در راستای کاهش تبلیغات موسسات کنکوری در تلویزیون،در صفحه رسمی خود در توئیتر نوشت:

«چندی پیش نامه‌ای را به محضر رهبری معظم انقلاب درخصوص تبلیغات پرتعداد و ناسالم برخی موسسات در رسانه‌ها نوشتم که مورد لطف و نظر مساعد ایشان قرار گرفت و دستورات موثری در این خصوص صادر نمودند. از وزارت ارشاد و برادرم جناب دکتر صالحی خواسته‌ام تا صدور مجوز برای کتب کمک درسی را منوط به تایید کارشناسان آموزش و پرورش نماید.

به برادر عزیزم مهندس رحمانی، وزیر محترم صمت نیز اعلام کردم که از نظر وزارت آموزش و پرورش تخصیص ارز دولتی و حمایتی برای کاغذ کتب کمک درسی هیچ توجیهی ندارد و ارز مربوط صرف تامین سایر اقلام شود. در نامه‌ای به برادر عزیزم دکتر علی‌عسگری با استناد به نص صریح قانون خواسته‌ام هرگونه تبلیغات در این زمینه با مجوز وزارت آموزش و پرورش انجام پذیرد.»

اما انتقادها به نحوه پخش تبلیغات موسسات کنکوری در تلویزیون، سید مرتضی میرباقری (معاون سیما) را بر آن داشت تا دستور دهد که شبکه‌های مختلف تلویزیونی مدت زمان این برنامه‌ها را به نصف کاهش دهند و آگهی‌های بازرگانی با موضوع برنامه‌های کنکوری‌ مهم تا ۷۰ درصد کاهش یابد.

با این حال به نظر می‌رسد که انتقادات مطرح و اقدامات انجام شده، بیشتر در کاهش تولید برنامه‌ها در جهت تبلیغ موسسات آموزشی موثر بوده‌اند تا در میزان پخش آنها؛ این درحالی است که به باور بسیاری از کارشناسان صداوسیما به عنوان رسانه‌ای ملی باید در شیوه تبلیغات فرهنگی، آموزشی و بهداشتی خود بسیار دقت کند و برای تامین منابع مالی، منافع انسانی مخاطبان را زیر پا نگذارد.

در همین راستا،محمدرضا خوشرو پژوهشگر و کارشناس رسانه در گفت‌وگویی با ایسنا درباره تاثیرات مخرب پخش آگهی‌های تلویزیونی روی مخاطبان، گفت: یکی از مهمترین منابع تامین مالی رسانه‌ها تبلیغات بازرگانی است و یکی از معضلات، بحث اقتصاد رسانه است؛ اینکه رسانه‌ها در میان چالش‌ مشکلات مالی و بودجه‌های محدود و هزینه‌های فزاینده تولید و پخش برنامه‌ها، چطور باید به رسالت‌ و ماموریت‌ و مهمتر از همه حفظ استقلال رسانه، عمل کنند.

او با تاکید بر اینکه رسانه‌ها نباید از صاحبان سرمایه متاثر شوند، گفت: آنتن‌فروشی اصلا زیبنده رسانه حاکمیتی جمهوری اسلامی نیست. به طور کلی تاثیرپذیری رسانه‌ها از صاحبان سرمایه اتفاق بسیار ناگواری است که از قدیم در دنیا مطرح بوده و همچنان نیز ادامه دارد و امروز هم در رسانه حکومتی کشورمان شاهد آن هستیم.

این کارشناس رسانه اظهار کرد: پخش تبلیغات در صداوسیما در بخش‌های مختلفی انجام می‌گیرد. به عنوان مثال یکی بخش آگهی‌های بازرگانی است که شرکت‌های تجاری مختلف در این بخش محصولاتشان را معرفی و تبلیغ می‌کنند و بخشی هم خارج از این باکس است که شرکت‌های تجاری در قالب برنامه‌های تلویزیونی اقدام به تبلیغ می‌کنند. در این میان مشکل از آنجایی به وجود می‌آید که این تبلیغات در برنامه‌های آموزشی و فرهنگی صداوسیما نیز دیده می‌شوند.

خوشرو با اشاره به تاثیرات مخرب تبلیغات محصولات کمک آموزشی در برنامه‌های آموزشی صداوسیما، گفت: اقدام آن دسته از برنامه‌های آموزشی صداوسیما که حامی آنها شرکت‌های تجاری تولید محصولات کمک آموزشی است، اصلا پذیرفتنی نیست. اگر قرار باشد این شرکت‌های آموزشی در تلویزیون تبلیغ داشته باشند باید حتما در باکس آگهی بازرگانی باشد و نه در برنامه‌های آموزشی.

او با بیان اینکه «برنامه‌های آموزشی و فرهنگی صداوسیما نباید حامی تجاری داشته باشند»، ادامه داد: اگر بخش آموزشی تلویزیون در اختیار شرکت‌های ‌آموزشی قرار بگیرد، قطعا روی دانش‌آموزان تاثیر می‌گذارد. ترغیب دانش‌آموزان به استفاده از برخی کتاب‌های کمک آموزشی در برنامه‌های آموزشی صداوسیما اصلا کار درستی نیست. متاسفانه دانش‌آموزانی که مخاطب این برنامه‌ها هستند با مباحثی مواجه می‌شوند که مجری و کارشناس برنامه آن مباحث را به کتاب‌های کمک آموزشی شرکت حامی ارجاع می‌دهد.

این پژوهشگر رسانه افزود: آنتن تلویزیون تنها منحصر به افراد متمول نیست و این برنامه‌ها در سراسرکشور و در تمام روستاها قابل رویت است. در این شرایط برخی برنامه‌های تلویزیون مباحث آموزشی را ناقص مطرح می‌کنند و دانش‌آموزان را برای تکمیل اطلاعات بیشتر به کتاب‌های آموزشی حامی برنامه ارجاع می‌دهند و که برخی از اقشار جامعه امکان خرید آنها را ندارند.

خوشرو با بیان اینکه «این رویکرد رسانه ملی ترویج بی‌عدالتی است»، گفت: بنابراین رقابت ناعادلانه‌ای میان مخاطبان این برنامه‌ها و دانش‌آموزانی که برای کنکور درس می‌خوانند، ایجاد می‌شود. هر چند که اخیرا برخی مراجع در این زمینه به سازمان صداوسیما تذکر داده‌اند و معاون سیما نیز دستور داد که این جور تبلیغات باید به ۵۰ درصد کاهش پیدا کند.

این کارشناس رسانه تاکید کرد: وقتی خارج از باکس تبلیغات و در برنامه‌های تلویزیونی مطلبی به مردم گفته می‌شود، مردم دیگر حس تجاری را ندارند و به عنوان پیشنهادی که از سوی آنتن رسانه جمهوری اسلامی پخش می‌شود، به آن مطلب نگاه می‌کنند. مشکل از آنجایی شروع می‌شود که این تبلیغات از باکس بازرگانی خارج می‌شوند و به دل برنامه‌های مختلف می‌روند و به همین خاطر هم مردم راحت‌تر به آنها اعتماد می‌کنند.

او با بیان اینکه «آنتن تلویزیون نباید به این شکل لجام گسیخته فروخته شود»، خاطرنشان کرد: متاسفانه امروز شاهد هستیم که مدیران تلویزیونی را با آورده‌های مالیشان ارزیابی می‌کنند. یعنی ممکن است مدیری برنامه‌های موردپسند مردم نداشته باشد، اما به واسطه اینکه توانسته منابع مالی زیادی تامین بکند مورد تایید مسوولان عالی رسانه ملی قرار گرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

کنکور ۸۵ درصد رشته محل‌های دانشگاهی حذف می‌شود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
کنکور ۸۵ درصد رشته محل‌های دانشگاهی حذف می‌شود
نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس از حذف کنکور بیش از ۸۵ درصد از رشته محل های دانشگاهی خبر داد.

سیدجواد ساداتی نژاد اظهار داشت: بر اساس جلسه شورای سنجش و پذیرش مصوب شد دانشگاه‌ها می‌توانند برای ۸۵ درصد رشته محل‌های دانشگاهی خارج از فرآیند کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش دانشجو داشته باشند.

وی با بیان اینکه سازمان سنجش ساز و کار پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها را اعلام می‌کند، افزود: این مهم در راستای قانون سنجش و پذیرش مبنی بر پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی صورت پذیرفته است و این پذیرش توسط خود دانشگاه صورت می‌گیرد و هر بخشی ساز و کار مخصوص به خود را دارند.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به کلیات اجرای این قانون ابراز داشت: در این خصوص ساز و کار هر قسمت اعم از وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان سنجش و آموزش کشور و سایر ارگان‌های دخیل مشخص است و بر اساس قانون هریک از آن‌ها موظف به اجرای آن هستند.

ساداتی نژاد ضمن اشاره به زمان حذف کنکور از ۸۵ درصد از رشته محل‌های دانشگاهی گفت: حذف کنکور از این میزان رشته محل‌های دانشگاهی سال تحصیلی آینده است و تمامی زیرساخت‌های آن نیز پیش بینی شده است تا به بهترین نحو اجرایی شده و دانشجویان علاقه مند به آن رشته‌ها مشغول تحصیل شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

مافیای کنکور در آستانه شکست

ایرناخبرگزاری ایرنا
مافیای کنکور در آستانه شکست
تهران- ایرنا- وزارت آموزش و پرورش و در راس آن وزیر با همراهی معاونان خود همچنان استوار ایستاده اند تا با اجرای برنامه های مختلف سد محکمی در برابر مافیای کنکور بسازند و این غول هفت سر را شکست دهند.

به گزارش روز شنبه خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، سید محمد بطحایی بارها اعلام کرده است که به هیچ وجه اجازه جولان مافیای کنکور و موسسات کتاب‌های کمک درسی و آموزشگاه‌ها را در مدارس به ویژه در دوره ابتدایی نخواهد داد و البته این ادعا را در عمل هم ثابت کرده است.

آموزش و پرورش در نخستین گام برای حذف تدریجی مافیای کنکور اقدام به توقف فعالیت آموزشگاه‌های آزاد و زبان‌های خارجی در مدارس کرد، هر چند این موسسات مجوز خود را از وزارت آموزش و پرورش دریافت می‌کنند اما مسئولان نظام آموزشی بر این عقیده هستند که نباید پای آموزشگاه‌ها به مدارس آن هم در دوره ابتدایی باز شده و به فعالیت‌های آموزشی و پرورشی لطمه وارد کند.

به همین خاطر با اعلام وزارت آموزش و پرورش، هر گونه فعالیت موسسات خصوصی اعم از برگزاری کلاس‌های آموزش زبان‌های خارجی، تست زنی و توزیع و تبلیغ کتاب‌های کمک درسی در مدارس دوره ابتدایی متوقف شد.

وزارتخانه در اتخاذ این تصمیم به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و بخشنامه ابلاغی مرکز ارزیابی و نظارت بر عملکرد وزارت آموزش و پرورش به استان‌ها استناد کرد که در آن عنوان شده بود برگزاری هر گونه آزمون پیشرفت تحصیلی و تستی و کتاب‌های کمک آموزشی با انواع مختلف در مدارس ممنوع است.

دستگاه تعلیم و تربیت در ادامه کاهش نفوذ مافیای کنکور در مدارس، میزان تاثیر سوابق تحصیلی در نتیجه نهایی کنکور را دنبال و با استناد به قانون تصویب شده سنجش و پذیرش دانشجو در سال ۹۲، مبنی بر اینکه حذف کنکور ملاک است، تلاش کرد تا سهم سوابق تحصیلی را افزایش دهد.

وزیر آموزش و پرورش نیز بارها با تاکید بر اینکه این وزارتخانه ۱۰۰ درصد موافق کاهش چشمگیر سهم کنکور و نه حذف کامل آن در ورود داوطلبان به دانشگاه است، در پاسخ به برخی انتقادات در خصوص آماده نبودن زیرساخت‌های این وزارتخانه برای برگزاری امتحانات نهایی که در سوابق تحصیلی اثر گذار است، تاکید کرد: اشکالات و اختلالاتی که پیشتر در زمینه کیفیت امتحانات نهایی وجود داشت در سال تحصیلی جاری برطرف شده و امروز با جرات می‌گویم وزارت آموزش و پرورش یکی از مطمئن‌ترین ساختارهای لازم برای برگزاری امتحانات معلم ساخته را در اختیار دارد به طوری که کمتر سازمانی در کشور سراغ دارم که این تجربه و تجهیزات را از آن خود کرده باشد.

وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که سه شیوه پذیرش داوطلبان در دانشگاه در نظر گرفته شده که در هر سه شیوه، سوابق تحصیلی ملاک است. یک شیوه، ورود به دانشگاه از طریق سوابق تحصیلی مطلق است و پیش بینی شده ۸۵ تا ۹۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها بر مبنای این درصد باشد. شیوه دوم بر مبنای سوابق تحصیلی به علاوه نمرات آزمون و عمومی کنکور و شیوه سوم بر اساس سوابق تحصیلی، نمرات عمومی و اختصاصی کنکور تعیین شده است.

اما قبل از مهرماه و همزمان با هفته دولت امسال بود که در سومین گام معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از حذف مشق شب و جایگزینی تکالیف مهارت محور برای دانش آموزان پایه‌های اول تا سوم ابتدایی و در کلاس‌های با تراکم ۱۶ تا ۲۵ دانش آموز خبر داد.

رضوان حکیم زاده در توضیح این تصمیم گفت: تکالیف مهارت محور در راستای کمک به افزایش کیفیت دوره ابتدایی در سند برنامه درسی ملی مهارت آموز پیش بینی شده است و بر اساس سند تحول بنیادین مهارت‌های زندگی دارای نکات بسیار مهمی است که اگر در گذشته به آنها توجه می‌شد مشکلات امروز را نداشتیم، افزایش طلاق، ندانستن حل مساله و کنار آمدن با افراد متفاوت و همزیستی مسالمت آمیز از جمله آموزش هایی است که جزو حوزه‌های مغفول برنامه درسی محسوب می‌شود که باید به طور جدی به آن توجه شود.

وی ادامه داد: دانش‌آموزان باید ساعت‌های یادگیری خارج مدرسه را به جای رونویسی، قصه و کتاب بخوانند، و به جای تکرار دانش و مسائل درسی در کنار خانواده خرید کنند و مدیریت منابع، حساب و کتاب یاد بگیرند زیرا چه بسا اگر دانش‌آموزان فرمول‌های شیمی و فیزیک را ندانند اتفاقی نمی‌افتد اما باید بدانند چطور آگاهانه صحبت کنند، مشارکت فعال داشته باشند و هیجاناتشان را کنترل کنند. سواد رسانه‌ای و تفکر انتقادی داشته باشند.

در این رابطه چارچوبی تهیه شده که در برگیرنده مهارت‌های مورد نظر در سند برنامه درسی ملی همچون انضباط اجتماعی، مسئولیت پذیری، حفظ محیط زیست، آموزش شهروندی، استفاده درست از منابع است و معلمان می‌توانند متناسب با این مهارت‌ها همراه با خلاقیت‌های خود برنامه‌ها را دنبال کنند.

قاطعیت وزیر آموزش و پرورش در اجرای این تصمیم تا بدانجا بود که در حکمی رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی را به عنوان مسئول نظارت بر استفاده نکردن از کتب غیردرسی و کمک آموزشی و عدم برگزاری آزمون‌های غیرضروری در دوره ابتدایی منصوب کرد تا ثابت کند جلوی هر گونه اهمال کاری را خواهد گرفت.

البته دستگاه تعلیم و تربیت در کنار مافیای کنکور و فعالیت موسسات مختلف با چالش دیگری هم روبرو بود و آن اینکه برخی خانواده‌ها که هنوز روش سنتی نمره دهی را قبول دارند با بهره گیری از تبلیغات صدا و سیما به دنبال کتاب‌های کمک آموزشی و برگزاری آزمون‌های مختلف از همان دوره‌های اول تحصیل فرزندانشان هستند.

برای این تغییر نگرش وزیر آموزش و پرورش بار دیگر دست به کار شد و در نامه‌ای به علی عسکری رئیس سازمان صدا و سیما از او خواست تا به‌ منظور ساماندهی تبلیغات موسسات و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی مطابق ماده ۷ مصوبه ۴۸۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضمن رعایت ضوابط و مقررات، از پخش آگهی‌های مراکز و موسسات آموزشی بدون معرفی‌نامه و تاییدیه وزارت آموزش‌ و پرورش خودداری شود.

طبق ماده ۷ مصوبه‌ای که وزیر به آن استناد کرده است: 'صدا و سیما، مطبوعات و جراید کثیرالانتشار کشور فقط در صورت تایید رسمی و معرفی هر یک از وزارتخانه‌های ذی ربط برای فرم‌های ویژه مجاز به تبلیغ و انتشار آگهی تبلیغاتی بوده و موسس یا موسسان ملزم به اخذ مجوز لازم از وزارتخانه مربوط هستند. '

همچنین در ماده ۳ این مصوبه آمده است که 'صدور مجوز فعالیت‌های آموزشی آزاد در قالب برگزاری کلاس‌های تجدیدی، تک درس، تقویتی و کنکور، برگزاری آزمون، کنکور مکاتبه‌ای و آموزش زبان‌های خارجی بر اساس سرفصل دروس مصوب وزارت آموزش و پرورش از سطح مبتدی تا قبل از دانشگاه به صورت حضوری و غیرحضوری تحت عنوان آموزشگاه‌های علمی آزاد و نظارت بر آنها از وظایف و اختیارات وزارت آموزش و پرورش است. '

بطحایی در ادامه فعالیت‌ها و برنامه‌های خود، دستورالعمل جدید برای تعیین تکلیف کتاب‌های کمک آموزشی و آزمون‌های آزمایشی ابلاغ کرد که بر اساس آن برای موسسات آموزشی که از قبل مجوز گرفتند، مشخص شده است که چه الزاماتی را باید رعایت کنند تا بتوانند به کارشان در حوزه مدرسه ادامه دهند؛ در غیر این صورت از فعالیت‌شان در حوزه مدرسه جلوگیری می‌شود.

وزارت آموزش و پرورش در ادامه تلاش‌های خود برای حذف مافیای کنکور و کمرنگ کردن نقش موسسات آموزشی در نظام آموزشی، بررسی و تجلیل از کتاب‌های کمک آموزشی دوره ابتدایی را در شانزدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد که ۱۲ آذرماه برگزار شد، کنار گذاشت.

دبیر شانزدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد اعلام کرد که بررسی کتاب‌های کمک درسی برای دوره ابتدایی در جشنواره رشد متوقف شده است و این رویداد صرفا تمامی موضوعات آموزشی مناسب اعم از داستان، شعر، علمی و فرهنگ نامه را برای دانش آموزان بررسی می‌کند و کارش بررسی کتاب‌های کمک درسی نیست.

محمد ناصری اظهار داشت: از آنجا که کتاب‌های کمک درسی در آموزش و تربیت و شور و نشاط دانش آموزان اختلال ایجاد می‌کند از سال گذشته مسئولان وزارت آموزش و پرورش تصمیم گرفتند این نوع کتاب‌ها را در مدارس ابتدایی ممنوع اعلام کنند و ما نیز از این قانون تبعیت کردیم.

مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی بیان داشت: پیش از این کتاب‌های کمک درسی برای دوره ابتدایی نیز در قالب این جشنواره مورد بررسی قرار می‌گرفت اما هدف اصلی جشنواره معرفی کتاب‌ها و منابع آموزشی در تمامی موضوعات است و ممکن است از ۲۰ کتاب منتخبی که فهرست آن در پایان کتاب‌های درسی ذکر می‌شود تنها ۲ مورد آن کمک درسی باشد.

ناصری تصریح کرد: اما در دوره متوسطه اول و دوم نیز سیاست آموزش و پرورش بر این است که کتاب‌های کمک درسی استاندارد را به دانش آموزان و خانواده‌ها معرفی کند البته تاکید می‌شود که هیچ گونه اجباری برای خرید این کتاب‌ها نیست.

البته با اعلام این تصمیمات و اجرای آن از جمله حذف مشق شب و جایگزینی تکالیف مهارت محور از سوی متولیان نظام آموزشی، برخی مافیای کنکور و ناشران کتاب‌های کمک آموزشی نیز ساکت ننشستند و در دیدار با علما و مراجع قم اینگونه وانمود کردند که با اقدام وزارت آموزش و پرورش و حذف مشق، به فرآیند تعلیم و تربیت لطمه وارد می‌شود.

این موسسات تست، کنکور و کمک آموزشی که در سال‌های اخیر، با بمباران بی وقفه تبلیغاتی در صدا و سیما و حتی ساخت برنامه‌های مشترک با برخی تهیه کنندگان این سازمان، هزینه‌های میلیاردی پرداخت کرده و سودهای نجومی برده‌اند، سعی داشتند که با جنجال آفرینی از این آب گل آلود ماهی بگیرند که البته موفق نشدند.

البته در این میان بودند موسسات آموزشی که همراهی خود را با سیاست‌های آموزش و پرورش و در راستای اجرای سند تحول بنیادین در خصوص حذف مقایسه و رتبه بندی دانش آموزان در آزمون‌های دوره ابتدایی اعلام کردند.

در این رابطه اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران خبر داد که با توجه به مصوبه ۹۵۱شورای عالی آموزش و پرورش و رویکردهای جدید وزیر آموزش و پرورش برای ایجاد محیطی شاد و بدون استرس در مدارس و بالابردن لذت یادگیری، موسسه‌های آموزشی آمادگی خود را برای همسویی با سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش به منظور توانمندسازی معلمان در استفاده از ابزارهای مختلف ارزشیابی کیفی – توصیفی و توسعه مهارت‌های همه جانبه دانش آموزان، با حذف آزمون و ورود کتب کمک آموزشی به مدارس دوره ابتدایی و زمینه ارتقای توانمندی دانش آموزان در تمامی ساحت‌های تربیتی و پشتیبانی مناسب از فعالیت‌های آموزش و پرورش اعلام کرده‌اند.

اما در تازه‌ترین تصمیمات، وزیر آموزش و پرورش، سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش را به بازنگری در نحوه تعامل، صدور مجوز و هماهنگ شدن سیاست‌ها با رویکردهای جدید این وزارتخانه موظف کرد.

سید محمد بطحایی ضمن ابلاغ وظایفی به واحدهای ستادی درباره تبلیغات و انتشار کتاب‌های کمک درسی، اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه مقرر کرده تا در نشستی مشترک با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موضوع صدور مجوز چاپ و انتشار کتب کمک درسی و ضرورت جلوگیری از تبعات و انحرافات تربیتی بررسی شود.

اما در آخرین اقدامات برای ایستادن تمام قد وزارت آموزش و پرورش در برابر مافیای کنکور، بحطحایی در صفحه شخصی خود از ارسال نامه به رهبر معظم انقلاب برای ایجاد نشاط و اضطراب زدایی از دانش آموزان خبر داد.

وی در این مطلب نوشت: چندی پیش نامه‌ای را به محضر رهبر معظم انقلاب درخصوص تبلیغات پرتعداد و ناسالم برخی موسسات در رسانه‌ها نوشتم که مورد لطف و نظر مساعد ایشان قرار گرفت و دستورات موثری در این خصوص صادر کردند.

وی ادامه داد: از وزارت ارشاد و برادرم جناب دکتر صالحی خواسته‌ام تا صدور مجوز برای کتب کمک درسی را منوط به تایید کارشناسان آموزش و پرورش کند.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه این توئیت آورده است: به برادر عزیزم مهندس رحمانی وزیر محترم صمت هم اعلام کردم که از نظر وزارت آموزش و پرورش تخصیص ارز دولتی و حمایتی برای کاغذ کتب کمک درسی هیچ توجیهی ندارد و ارز مربوط صرف تامین سایر اقلام شود.

بطحایی همچنین تصریح کرده است: در نامه‌ای به برادر عزیزم دکتر علی‌عسگری با استناد به نص صریح قانون خواسته‌ام هرگونه تبلیغات در این زمینه با مجوز وزارت آموزش و پرورش انجام پذیرد.

علمی *۱۸۸۳ *۱۴۴۰

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این مراسم مردم با پیکر مطهر ۷۲ شهید وداع کردند البته این تعداد شهید از مجموع ۱۵۰ شهیدی است که قرار است امروز پنجشنبه در تهران تشییع شود. از این ۱۵۰ شهید ۳۴ شهید شناسایی شده‌اند دو شهید مربوط به شهدای مدافع حرم و بقیه گمنام هستند. این ۱۵۰ شهید مربوط به شهدای دفاع مقدس هستند این شهدای گرانقدر در عملیات تفحص در مناطق عملیاتی سال‌های دفاع مقدس در جنوب کشور شناسایی شدند. مراسم تشییع صبح امروز ساعت ۹ از دانشگاه تهران آغاز می‌شود. این ۱۵۰ شهید متعلق به ۱۷ استان است.

مسئله حجاب در جامعه

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ «صریح درباره فرهنگ» سراغ وضعیت حجاب و عفاف در جامعه و علل و عوامل شکل دهنده آن رفته است. وضعیت حجاب و عفاف در جامعه، آسیب شناسی آن، نقش دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در این خصوص از جمله موضوعاتی است که در این قسمت «صریح درباره فرهنگ» به آن‌ها پرداخته شده است.

صعود

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عکاس هشت سال دفاع مقدس در نمایشگاهی با عنوان «۴ نسل ۴ نگاه»، چهار عکس جدید را نخستین بار از روز‌های هشت سال دفاع مقدس منتشر کرده است. محمد نوروزی استاد عکاسی خبری در این نمایشگاه با بیان اینکه برایم جذاب است تا افراد حاضر را در عکس‌هایی که ۴۰سال پیش ثبت کرده‌ام، بیابم گفت: امروز دوست دارم سوژه‌های عکاسی خود و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را که در عکس هایم هستند، ببینم. وی از شاگردان و همه مخاطبان عکس هایش خواسته است از عکس هایش، عکس بگیرند و در فضای مجازی منتشر کنند تا صاحبانشان را بیابند. این نمایشگاه با حضور ۴ نسل از عکاسان در فرهنگستان هنر برپا شده است. بازدید برای عموم از نمایشگاه ۴نسل ۴نگاه، از فردا پنجشنبه ۶ تیر از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و جمعه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ امکان پذیر است.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، آزمون‌های مربوطه در روز جمعه ۲۱ تیر ۹۸ همزمان در شهر‌های تهران، شیراز، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، کرمان، کرمانشاه، ساری، رشت و اردبیل برگزار خواهد شد. زمان دریافت کارت ورود به جلسه از روز چهارشنبه ۱۹ تیر است. دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی در صورت تمایل با مراجعه به سامانه مرکزسنجش و پذیرش به نشانی english. iau. ac. ir/ept ثبت نام کنند و از منابع و بودجه بندی سؤالات این آزمون‌ها آگاهی یابند. شایان ذکر است به دلیل برگزاری همزمان آزمون EPT و آزمون فراگیر مهارت‌های عربی هر داوطلب مجاز به ثبت نام در یکی از آزمون‌ها است و شرکت همزمان در دو آزمون فوق امکان پذیر نیست.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بعد از ظهر امروز عوامل برنامه «به خانه برمی گردیم» در ساختمان روابط عمومی رسانه ملی حضور پیدا کردند و پای صحبت مخاطبانشان نشستند. سپس عوامل این برنامه در نشستی درباره وجوه مختلف به خانه می‌گردیم گفتند. راحله امینیان مجری این برنامه درباره «به خانه برمی گردیم» گفت: این برنامه در این سال‌ها توانسته با مخاطبانش ارتباط خوبی برقرار کند. ژیلا امیر شاهی نیز در این نشست گفت: ما در «به خانه برمی گردیم» سعی می‌کنیم به زبان فارسی سخن بگوییم و از تمام قومیت‌ها گویش‌ها و لهجه‌ها استفاده کنیم. محمد نظری از مجریان پیشکسوت این برنامه گفت: «به خانه برمی گردیم» برای ما حکم خانه را دارد و سعی می‌کنیم همواره با هم افزایی در جهت ارتقاء برنامه حرکت کنیم.

اخبار بیشتر