آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت شد

رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه
خبرگزاری میزان- صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۱۰ دی را از نظر می‌گذرانید.

به گزارش گروه فضای مجازیخبرگزاری میزان، صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه ۱۰ دی را از نظر می‌گذرانید.

رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه - 1رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه - 3رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه - 4رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه - 5رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه - 6رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه - 7رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه - 8رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه - 10رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه - 11رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه - 12رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه - 13رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه - 14رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه - 15رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه - 16رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت /سیگنال هشدار از صادرات /ورود آمار تورم به پوشه محرمانه - 17

خواندن خبر در سایت منبع

آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت شد

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت شد
بخشی از حکم رهبر انقلاب خطاب به آیت‌الله آملی: با عنایت به اهمیت مسوولیت‌ها در مجمع و شورای نگهبان انتظار می‌رود در فرصت زمانی مناسب، با تنسیق امور در قوه قضائیه، در مسوولیت‌های خطیر یادشده مُتَمحّض گردید.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی آیت‌الله آملی لاریجانی را به‌عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کردند.

درمتن حکم رهبر انقلاب اسلامی خطاب به آیت‌الله صادق آملی لاریجانی آمده است: با توجه به نقش بی‌بدیل مجمع تشخیص مصلحت نظام در اداره و قوام و استحکام نظام مقدس جمهوری اسلامی و با عنایت به ارتحال عالم مجاهد آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی رحمه‌الله‌علیه و ضرورت سامان‌یابی هرچه سریع‌تر ارکان مجمع، جنابعالی را به ریاست آن مجمع مهم و تاثیرگذار و نیز به عضویت فقهای شورای محترم نگهبان منصوب می‌کنم. همان‌طور که پیش از این در حکم دوره جدید آمده است، مجمع در این دوره عهده‌دار مسوولیت مهم و اساسی تغییرات در ساختار و محتوای آن نهاد موثر و مهم نیز هست که با توجه به سابقه برجسته و ارزشمند جنابعالی در شورای نگهبان و مدیریت پر تلاش و عالمانه و مخلصانه بر قوه قضائیه، امید می‌رود با حضور فعال و عالمانه اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و ایفای نقش موثر دبیرخانه و دبیر محترم در انجام وظایف خود تحت نظارت و اشراف ریاست مجمع، مسوولیت‌های محوله در این دوره در کمال اتقان و به بهترین وجه به انجام برسد. با عنایت به اهمیت مسوولیت‌ها در مجمع و شورای نگهبان انتظار می‌رود در فرصت زمانی مناسب، با تنسیق امور در قوه قضائیه، در مسوولیت‌های خطیر یادشده متمحض گردید. از خداوند متعال توفیق وافر و کمک همه‌جانبه‌اش را برای آن جناب و همکاران مسألت می‌نمایم.

والسلام علیکم و رحمه الله

سید علی خامنه‌ای

آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت شد - 6

خواندن خبر در سایت منبع

گمانه‌زنی‌ها درباره ریاست مجمع تشخیص

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
گمانه‌زنی‌ها درباره ریاست مجمع تشخیص
دنیای اقتصاد : پس از درگذشت آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، حالا گمانه‌هایی درباره جانشین ایشان در این جایگاه مطرح می‌شود. برخی آیت‌الله موحدی کرمانی را یکی از گزینه‌های ریاست مجمع می‌دانند و در سوی دیگر نام آیت‌الله آملی لاریجانی نیز یکی از گزینه‌های مطرح، عنوان می‌شود.

با این همه اما دیروز محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد که درباره ریاست مجمع، رهبر معظم انقلاب باید تصمیم بگیرند. او این مطلب را دیروز در حاشیه مراسم یادبود مرحوم آیت‌الله «سید محمود هاشمی شاهرودی» و در جمع خبرنگاران مطرح کرد.اداره مجمع تا انتصاب رئیس جدید

البته علاوه‌بر آنکه نام آیت‌الله موحدی کرمانی به‌عنوان یکی از گزینه‌های محتمل برای ریاست مجمع مطرح است، حالا و پس از درگذشت آیت‌الله هاشمی شاهرودی، او به‌عنوان نایب رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست را تا انتصاب رئیس جدید از سوی مقام معظم رهبری، برعهده خواهد داشت و جلسات را اداره خواهد کرد. غلامرضا مصباحی مقدم، دیروز در گفت‌وگو با «ایسنا» توضیح داد: مثل دوره قبل که پس از رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، براساس قانون مجمع نایب‌رئیس جلسات را اداره کرد این دوره نیز نایب رئیس جلسات را تا مشخص شدن رئیس اداره می‌کند.

محمدجواد ایروانی، یکی دیگر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز دیروز این موضوع را تایید کرد و گفت: تا مشخص شدن رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت، آیت‌الله موحدی ریاست جلسات را برعهده خواهد داشت. این عضو مجمع تشخیص در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم توضیح داد: در ماه‌های اخیر که آیت‌الله هاشمی شاهرودی، شرایط جسمانی مناسبی نداشتند، آیت‌الله‌موحدی‌کرمانی، ریاست جلسات مجمع را عهده دار بودند. از این پس نیز تا مشخص شدن رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی مقام معظم رهبری، آیت‌الله موحدی ریاست جلسات را برعهده خواهد داشت. هرچند اداره مجمع از سوی آیت‌الله موحدی‌کرمانی تا انتصاب رئیس جدید، آن چنانکه رضا مصباحی مقدم و محمدجواد ایروانی مطرح کردند، براساس قانون اجرایی می‌شود اما موضوع احتمال انتصاب ایشان به ریاست مجمع تشخیص همچنان در حد گمانه‌زنی است. البته هفته گذشته آیت‌الله موحدی کرمانی در پاسخ به سوال روزنامه همشهری گفته بود: «اگر از من بپرسند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌شوی یا نه خواهم گفت نه.» او همچنین در پاسخ به این سوال که برخی در تلاش هستند و رایزنی می‌کنند تا شما رئیس مجمع شوید، تاکید کرده بود: «فکر نمی‌کنم. برنامه ندارم. آقا باید تصمیم بگیرند؛ ولی من تصور نمی‌کنم.» آیت‌الله موحدی کرمانی البته بر این نکته نیز تاکید کرده بود که «اگر رهبر انقلاب حکم کنند، می‌پذیرم اما اگر ایشان نظر خودم را درباره ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام بپرسند می‌گویم نه.»محتمل‌ترین گزینه؟

با این حال برخی نیز نام آیت‌الله صادق آملی لاریجانی را به‌عنوان محتمل‌ترین گزینه برای ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح می‌کنند. روز گذشته محسن رهامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب به «ایلنا» گفت: «در حال حاضر این مساله جدی مطرح است که چه کسی در میان مقام‌های عالی‌رتبه نظام دارای چنین جایگاهی است؟ در این شرایط به‌نظر می‌رسد اگر آن قاعده که در زمان آیت‌الله هاشمی وجود داشت و ایشان به‌عنوان رئیس‌جمهور همزمان ریاست مجمع را به عهده گرفتند رعایت شود، علی‌القاعده آقای روحانی می‌تواند در جایگاه رئیس مجمع هم قرار بگیرند و با توجه به سوابق وى در شورای‌عالی امنیت ملی، چند دوره نمایندگى مجلس شورای اسلامی و ریاست قوه مجریه یکی از افراد مناسب براى این مسوولیت است. اما در‌صورتی‌که مقام رهبری بخواهند مساله ریاست قوه قضائیه را که در آینده نزدیک (تیرماه ٩٨) دوره آقای آملی لاریجانی پایان می‌پذیرد، همزمان با موضوع ریاست مجمع حل کنند، محتمل است ایشان را به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کنند.» محسن رهامی همچنین گفت: در قانون اساسی هیچ ویژگی خاصی برای ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام ذکر نشده و این موضوع به‌نظر مقام معظم رهبری واگذار شده است. با این حال اما ریاست این جایگاه به سبب حضور جمعی از شیوخ، بزرگان نظام و مسوولان باسابقه کشور در مجمع، علی‌القاعده باید به کسی واگذار شود که به لحاظ شیخوخیت، ریش‌سفیدی و سوابق مسوولیت‌ها، امتیازاتى نسبت به سایرین داشته باشد.مراسم بزرگداشت آیت‌الله شاهرودی

همچنین مراسم بزرگداشت آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح دیروز در مسجد ارگ تهران برگزار شد. به گزارش خبرگزاری فارس آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، آیت‌الله آملی لاریحانی رئیس قوه قضائیه، آیت‌الله امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران، حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، آوایی وزیر دادگستری، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران، پیروز حناچی شهردار تهران، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور و … از حاضران در این مراسم بودند. آیت‌الله محسن اراکی که سخنران ویژه این مراسم بود، به تبیین زوایای علمی و شخصیتی مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی پرداخت.

خواندن خبر در سایت منبع

مصباحی مقدم: اداره جلسات مجمع در غیاب رئیس، به نظر رهبر معظم انقلاب بستگی دارد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
مصباحی مقدم: اداره جلسات مجمع در غیاب رئیس، به نظر رهبر معظم انقلاب بستگی دارد
یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اداره جلسات مجمع در غیاب رئیس به نظر رهبر معظم انقلاب بستگی دارد و این مسئله را به هرکس واگذار کنند، او مجاز است جلسات را اداره کند.

غلام‌رضا مصباحی مقدم اظهار کرد: من در مصاحبه قبلی اشاره کردم که در غیاب رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرحوم آیت‌الله آقای هاشمی شاهرودی، نایب رئیس ایشان که آقای موحدی کرمانی باشند جلسات را اداره خواهند کرد.

وی ادامه داد: مصاحبه قبلی خودم را این‌گونه اصلاح می‌کنم که اداره جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام در غیاب رئیس به نظر مبارک رهبر معظم انقلاب بستگی دارد و این مسئله را به هر کس واگذار کنند، او مجاز است جلسات را اداره کند.

خواندن خبر در سایت منبع

چرا رییس جمهوری مناسب‌ترین گزینۀ ریاست مجمع تشخیص است؟ / ۸ دلیل

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
در این نوشته 8 دلیل آمده نا نشان داده شود مناسب ترین گزینه برای ریاست مجمع«رییس جمهوری» است. منظور از این گزاره هم شخصیت حقوقی اوست نه این که چون حالا حسن روحانی است بگوییم روحانی و اگر دیگری بود نمی گفتیم آن دیگری.البته تصمیم و تشخیص نهایی با رهبری است.

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- دو سال پیش در همین دی ماه و البته طبعا بعد از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشتم با خروج این سیاست مدار از صحنه گمانه زنی دربارۀ رییس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام در رسانه‌ها بالا گرفته و نام‌های مختلفی مطرح می‌شود.

اکنون پس از دو سال و با درگذشت آیت الله محمود هاشمی شاهرودی در جایگاه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بار دیگر این بحث موضوعیت دارد.

در آن یادداشت که طبعا قبل از انتصاب آیت الله هاشمی شاهرودی نوشته و منتشر شد از حسن روحانی رییس جمهوری هم به سبب شخصیت حقیقی و هم حقوقی به عنوان یک گزینه یاد شد و در مرتبه بعد به نام هایی که برخی از سایت‌ها ذکر می‌کردند اشاره شد: آقایان هاشمی شاهرودی، علی اکبر ناطق نوری، غلامعلی حداد عادل و علی اکبر ولایتی و این که احمدی نژادی‌ها هم او را شایسته تصاحب این عنوان می‌دانند. دست آخر و با چند ماه فاصله البته چنان که می‌دانیم سید محمود هاشمی شاهرودی در تابستان ۹۶ به ریاست مجمع منصوب شد.

نکتۀ اصلی در آن یادداشت این بود که آنچه فراموش شده این است که تا اسفند سال ۷۵ ریاست مجمع با رییس جمهوری بود (البته با حکم رهبری و نه به صورت خودکار یا با انتخاب اعضا) و از آن پس بود که دیگر رییس جمهوری بر کرسی ریاست مجمع ننشست و سه رییس جمهور بعدی رییس مجمع نشدند.

همچنین متذکر شدم در قانون اساسی ۱۳۵۸ نهاد مجمع پیش بینی نشده بود اما در بازنگری ودر سال ۶۸ به قانون اساسی اضافه شد و هر چند اشاره نشده که ریاست آن با رییس جمهوری است اما درباره شوراهای دیگر آمده که رییس جمهوری رییس آنهاست و مقررات به آیین نامه سپرده شده است.

در آیین نامه اولیه خود مجمع اما تصریح شده که در محل ریاست جمهوری تشکیل می‌شود (‌ماده یک) و ریاست مجمع با رییس جمهوری و البته با حکم رهبری است (ماده ۳) و بر همین اساس در سال ۶۸ هاشمی رفسنجانی که رییس جمهور شده بود رییس مجمع هم شد.

در پایان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و در اسفند ۱۳۷۵ اما او برای دوره ۵ ساله بعد رییس مجمع شد و می‌توان احتمال داد که یا آیین نامه تغییر کرده بود یا هاشمی رفسنجانی را مستثنا کرده بودند و این استثنا را اعضا قبول داشتند.

از این رو با درگذشت هاشمی رفسنجانی این تصور درگرفت که رییس جمهوری (به صفت حقوقی و نه این که حسن روحانی است یا دیگری) رییس مجمع می‌شود منتها در فضای قبل و بعد از انتخابات و با تشدید رقابت عملا این امکان نبود.

با این همه همچنان به نظر می‌رسد مناسب‌ترین گزینۀ ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از ۲۲ سال بار دیگر رییس جمهوری است. تکرار می‌کنم: نه چون حسن روحانی است که منظور شخصیت حقوقی رییس جمهوری است. به چند دلیل:

نخست به همان دلیلی که ذکر شد. وقتی در آیین نامه اولیه ذکر شده جلسات در دفتر رییس جمهوری تشکیل می‌شود به این معنی است که ریاست هم با اوست.

دوم: رییس جمهوری در هر شورای عالی که با عنوان حقوقی شرکت می‌کند رییس است. چه شورای عالی امنیت ملی باشد چه شورای عالی انقلاب فرهنگی. چه شورای عالی فضای مجازی و چه شورای عالی هماهنگی اقتصادی. «عالی‌ترین مقام رسمی کشور پس از رهبری» نمی‌تواند پایین دست یک مقام دیگر بنشیند. چنان که گفته شد هاشمی رفسنجانی قرار بود مستثنا باشد.

شاید گفته شود پس چگونه در مجلس خبرگان رهبری شرکت می‌کند در حالی که رییس، دیگری است؟ پاسخ روشن است. در آنجا اگر عضو باشد به اعتبار ریاست جمهوری نیست. کما این که دو رییس جمهوری قبلی عضو خبرگان نبودند و آقای روحانی قبل از این که رییس جمهوری شود عضو خبرگان بود. پس هر جا که به عنوان رییس جمهوری شرکت می‌کند رییس است. در واقع نمی‌تواند رییس نباشد.

سوم: اعضای مجمع تشخیص مصلحت تماما انتصابی اند. حضور یک مقام انتخابی در رأس آن اعتبار این نهاد را افزایش می‌دهد.

چهارم: چه در دوران ریاست جمهوری آیت الله خامنه‌ای و چه هاشمی رفسنجانی ریاست مجمع با رییس جمهوری بود. پس می‌توان گفت سنت چنین اقتضا می‌کند.

پنجم: در اصل ۱۱۱ قانون اساسی آمده است که چنانچه مجلس خبرگان رهبری نتواند رهبر جدید را انتخاب کند «شورای موقت رهبری» تشکیل می‌شود. این شورا سه عضو دارد: «رییس جمهوری، رییس قوۀ قضاییه و یکی از فقهای شورای نگهبان به انتخاب مجمع تشخیص مصلحت نظام».

از این اصل هم بر می‌آید که فرض قانون اساسی این است که رییس جمهوری رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم هست و گرنه قطعا در چنین شورایی نام او هم می‌آمد. اگر رییس مجلس نیامده به خاطر این است که رییس مجلس در واقع سخنگوی مجلس است و رییس به معنی مصطلح نیست و به خاطر همین هر سال انتخاب می‌شود. اگر رییس خبرگان هم نیست به این خاطر است که انتخاب رهبری را مجلس خبرگان انجام می‌دهد و از منظری بالاتر در جریان است و چه بسا خود او نامزد خبرگان برای رهبری باشد.

ششم: قانون اساسی و قانون عادی شرط اجتهاد برای ریاست مجمع نگذاشته است. در حالی که به جز اعضای مجلس خبرگان رهبری ۱۰ مقام باید مجتهد باشند: رهبر، رییس قوه قضاییه، دادستان کل کشور، وزیر اطلاعات و ۶ فقیه شورای نگهبان.

به نظر می‌رسد این که شرط اجتهاد برای رییس مجمع گذاشته نشده هم به خاطر همین است که هر رییس جمهوری مجتهد نیست.

هفتم: ایران تنها یک مجلس قانون گذاری دارد (مطابق قانون اساسی وگرنه چند شورای عالی در عمل قانون گذاری می‌کنند) و بر خلاف علاقه مرحوم هاشمی شاهرودی مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ شباهتی به مجلس سنا ندارد. زیرا «مصلحت» تئوری بنیانگذار نظام برای گره گشایی است و هم او ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ در بهشت زهرا و در اولین نطق رسمی خود (اگر سخنرانی تشکر آمیز فرودگاه مهرآباد را صرفا برای سپاس بدانیم) با صراحت تمام گفت: «مجلس سنا حرف مزخرفی است».

از این رو حضور رییس جمهوری در رأس مجمع بیم تبدیل آن به سنا و رقابت با نهادهای انتخابی خاصه پارلمان را می‌زداید. در آذر ۱۳۶۷ هم وقتی شماری از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به امام خمینی ابراز نگرانی کردند که مجمع تشخیص مصلحت - که آن روز شورای تشخیص مصلحت بود- دست به قانون گذاری بزند و با مجلس رقابت کند، امام به صراحت پاسخ داد همه روال باید به قانون اساسی بازگردد و برخی تصمیمات به اقتضای جنگ بوده است.

هشتم: حضور رییس جمهوری در رأس مجمع مشکل تفسیر انتخاب رییس را هم حل می‌کند چون با آشکار شدن اختلاف‌ها و شکاف‌ها رییس از هر جناح و طیفی که باشد حود را نزدیک‌تر معرفی می‌کند. حال آن که با حضور شخصیت حقوقی چنین تصوری درنمی گیرد.

با این۸ نکته به نظر می‌رسد مناسب‌ترین گزینه برای ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام «رییس جمهوری» است و باید تأکید کنم منظور از این گزاره شخصیت حقوقی اوست نه این که چون حالا حسن روحانی است بگوییم روحانی و اگر ابراهیم رییسی رییس جمهوری بود می‌گفتیم دیگری. صحبت از جایگاه حقوقی است و البته تصمیم و تشخیص با رهبری است.

خواندن خبر در سایت منبع

رهبری درمورد ریاست مجمع تصمیم می‌گیرند

ایرناخبرگزاری ایرنا
رهبری درمورد ریاست مجمع تصمیم می‌گیرند
تهران- ایرنا - دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره ریاست مجمع تصمیم می گیرند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محسن رضایی» روز شنبه در حاشیه مراسم یادبود مرحوم آیت الله «سید محمود هاشمی شاهرودی» در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره انتصاب رییس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد که درباره ریاست مجمع رهبر معظم انقلاب باید تصمیم بگیرند.

بر اساس این گزارش، حضرت آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، پس از تحمل یک دوره بیماری، شامگاه دوشنبه سوم دی ماه در سن ۷۰ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

آیت الله شاهرودی متولد ۱۳۲۷ در شهر نجف و از سال ۱۳۷۳ در دوره‌های سوم، چهارم، پنجم، ششم و هفتم، عضو شورای نگهبان بود.

مراسم تشییع رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، فقیه عالیقدر و استاد بزرگ حوزه‌ علمیه با اقامه نماز توسط حضرت آیت الله خامنه‌ای در مصلای امام خمینی (ره) و با حضور جمع زیادی از مردم، روسای قوای سه گانه، مقامات، مسئولان کشوری و لشگری برگزار شد.

پیکر آیت الله هاشمی شاهرودی سپس در قم تشییع و در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) به خاک سپرده شد.

آیین بزرگداشت ارتحال رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور مسئولان کشوری و لشگری امروز - شنبه - در مسجد ارک تهران برگزار شد.

سیام**۹۱۲۱**۱۳۳۶

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به این علت بارها در ماه‌های گذشته سعی کردند بندهای گوناگون معامله قرن را بیان و اطلاع رسانی کنند. اکبری تصریح کرد: بحث معامله قرن چیزی ورای مسئله فلسطین است و رویکردی منطقه‌ای دارد. او ادامه داد: یکی از نشانه‌های شکست این نشست و معامله این است که قبل از شروع نشست، ​نام این گردهمایی از معامله قرن به فرصت قرن تغییر کرد. اکبری هم گفت: تاکنون آمریکاییها ۵ مرتبه اعلام رونمایی از معامله قرن کرده‌اند و هر بار به دلیلی عقب افتاد. روی هم رفته با توجه به شرایط نامطلوب و نابسامان فعلی آمریکا​، ​ اسرائیل و عربستان آنچه به نظر می‌رسد این است که نتیجه نشستهای معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور10 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری اسلامی موریتانی و انتخاب محمد ولد الغزوانی به عنوان رئیس جمهور جدید را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید عباس موسوی ابراز امیدواری کرد که در دوران جدید این کشور شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر موریتانی و تعمیق روابط دوجانبه باشیم.

اخبار مهم ۲۴ ساعت گذشته: روسیه تمام قد پشت ایران ایستاد

3+
نامه‌نیورنامه‌نیور13 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور19 ساعت قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.

اخبار بیشتر