1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سلامت
پوشش خبری

استعفای وزیر بهداشت، خبری که نه تکذیب می‌شود و نه تایید!

استعفای وزیر بهداشت فقط به موضوع بودجه سلامت مربوط نیست

ایرناخبرگزاری ایرنا
استعفای وزیر بهداشت فقط به موضوع بودجه سلامت مربوط نیست

علی اکبر حق دوست روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره شایعه استعفای وزیر بهداشت به علت مشکلات بودجه‌ای سال آینده وزارت بهداشت افزود: اختلاف نظراتی به وجود آمده که البته فقط مربوط به موضوع بودجه نیست و اصل موضوع به مسائل دیگر از جمله برنامه تحول سلامت مربوط می‌شود. زیرا منابعی که باید به برنامه تحول سلامت تخصیص پیدا کند، چه در حوزه بیمه سلامت و چه در حوزه وزارت بهداشت به اندازه کافی و به موقع نبوده است. هر چند باید گفت که بودجه برنامه تحول سلامت فقط چیزی حدود ۲۰ درصد از بودجه وزارت بهداشت را شامل می‌شود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: از طرفی مشکلاتی در بودجه‌های جاری وزارت بهداشت نیز وجود دارد. به طور مثال در دانشگاه‌های علوم پزشکی موضوع پرداخت پاداش بازنشستگی به یک مشکل بزرگ تبدیل شده و در هر بازدیدی که به شهرستان‌های مختلف می‌رویم، افرادی که مدت هاست بازنشسته شدند می‌گویند که هنوز پاداش بازنشستگی خود را دریافت نکردند.

وی گفت: این افراد واقعا حق دارند و مشکلاتی در این زمینه هم وجود دارد که به صورت مستقیم یا از طریق روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی به وزارت بهداشت منتقل می‌شود. امیدواری ما این بود که بودجه مربوط به پاداش بازنشستگی به وزارت بهداشت اختصاص پیدا کند، اما هنوز تخصیص نیافته و مشکلات زیادی ایجاد کرده است.

حق دوست گفت: همچنین مباحث مربوط به خرید دارو و تجهیزات پزشکی و بدهی‌های تامین اجتماعی به وزارت بهداشت نیز وجود دارد که اصلا ارتباطی به برنامه تحول سلامت ندارد.

وی درباره بودجه سازمان بیمه سلامت برای سال ۹۸ نیز اظهار داشت: محاسباتی که بین وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت و سازمان برنامه و بودجه در این رابطه انجام شده بود، مبنی بر تخصیص ۱۶ هزار میلیارد تومان به سازمان بیمه سلامت بود. به هر حال شاید علت تخصیص ۱۲ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۹۸ به سازمان بیمه سلامت، مشکلات اقتصادی کشور باشد.

معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت اظهار داشت: برخی از شرکت‌های تولیدی دارو به علت تاخیر پرداخت بیمه‌ها در مرز ورشکستگی قرار گرفتند و اگر تولید این شرکت‌ها متوقف شود، مجبوریم با هزینه‌های بسیار زیاد دارو را وارد کنیم. در این صورت هم اشتغالزایی دچار مشکل می‌شود و هم تامین ارز برای واردات دارو دشوار خواهد بود.

به گزارش ایرنا، شایعه استعفای وزیر بهداشت از روز گذشته در فضای مجازی مطرح شده است. برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر، موضوع را به بودجه در نظر گرفته شده برای سال ۹۸ حوزه سلامت و به خصوص سازمان بیمه سلامت مربوط دانستند. مسئولان وزارت بهداشت تاکنون به صورت مستقیم این شایعه را تایید یا تکذیب نکردند.

اجتمام *۹۴۸۲ * ۳۰۶۳

خواندن خبر در سایت منبع

پس پشت استعفای وزیر بهداشت

فراروخبرگزاری فرارو
پس پشت استعفای وزیر بهداشت

پس پشت استعفای وزیر بهداشت - 1

فرارو- الیاس حضرتی نماینده مجلس از استعفای حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت خبر داد. او در توئیتر خود نوشت: متأسفانه باخبر شدم، دکتر قاضی‌زاده هاشمی در اعتراض به کاهش بودجه سلامت، استعفا داده و چند روزی است در جلسات هیئت‌دولت شرکت نمی‌کند. خبرگزاری تسنیم نیز نوشته: «وزیر بهداشت شنبه دو هفته پیش به‌دلیل بودجه سلامت برای سال ۹۸ به‌خصوص عدم تخصیص بودجه تصویب‌شده برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی از صندوق توسعه ملی، کتبا در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهور، استعفا داده است.»

اواخر مهر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، در مراسم روز ملی صادرات از موافقت مقام معظم رهبری برای برداشت ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای شرکت‌های دارویی خبر داد. اما چند روز بعد از اعلام این خبر وزیر بهداشت اعلام کرد: هنوز این موضوع ابلاغ نشده و بلاتکلیف است.

او همچنین خواسته بود اعتبارات در بودجه ۹۸ به گونه‌ای پیش‌بینی شود که کسری هر ساله بیمه تکرار نشود. قاضی زاده با اشاره به بدهی حدود پنج هزار میلیارد تومانی بیمه سلامت گفته بود: بیمه‌ها امیدوار بودند آن چه که در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا تصویب شد، تایید شود تا بتوانند بدهی‌هایشان را پرداخت کنند ما هم همچنان امیدوار این موضوع هستیم؛ اگر این اتفاق رخ دهد می‌توان گفت: گشایشی برای همه بخش‌ها به ویژه بخش‌های دارویی و تولید کنندگان و وارد کنندگان مواد اولیه و سپس برای بیمارستان‌ها و نهاد‌های ارائه کننده خدمت ایجاد می‌شود.بیشتر بخوانید: منابع و مصارف سال آینده دولت در بودجه 98

بودجه وزارت بهداشت و طرح تحول سلامت

چند روز پیش طاهر موهبتی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اعلام کرده بود سازمان متبوعش ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای حوزه‌های دارو، تجهیزات پزشکی و خدمات درمانی دریافت می‌کند. به گفته او، سازمان بیمه سلامت در ابتدا ۱۹ هزار میلیارد تومان پیشنهاد داده بود که این رقم برای نگهداشت وضعیت موجود است و اگر قرار باشد، شش تا هفت میلیون نفری که فاقد پوشش بیمه‌ای هستند، تحت پوشش بیمه قرار گیرند، باید سه تا چهار هزار میلیارد تومان دیگر هم به بودجه پیشنهادی‌مان اضافه شود. طبیعتا وقتی منابع نباشد، توان بیمه کردن افراد فاقد پوشش بیمه را نخواهیم داشت و سعی می‌کنیم وضعیت موجود را حفظ کنیم.اما برای طرح تحول سلامت سال آینده ۳۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. مژگان خانلو، سخنگوی ستاد بودجه سال ۹۸ سازمان برنامه و بودجه کشور توضیح می‌دهد: ۱۱ هزار و ۷۵۲ میلیارد تومان برای کمک به طرح تحول سلامت در نظر گرفته شده است که این رقم برای سال جاری، ۱۰ هزار و ۶۸۴ میلیارد تومان بود. این مبلغ از منابع هدفمندی جداست و فقط مربوط به بودجه عمومی می‌شود. سرجمع ۲۱ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی طرح‌های سلامت گنجانده شده است. مابه‌التفاوت رقم تا ۳۶ هزار میلیارد تومانی که مطرح است از محل ۳۵ هزار میلیارد تومان درآمد اختصاصی وزارت بهداشت تأمین خواهد شد.

مزدک دانشور، انسان شناس و منتقد وزارت بهداشت قاضی زاده هاشمی به فرارومی‌گوید: بخشی از بودجه صرف مسائلی می‌شود که از نظر عموم مردم لازم نیست. اما این تخصیص‌ها به خاطر قواعد ایدئولوژیک صورت می‌گیرد. وقتی کلیت بودجه تحت انقباض قرار می‌گیرد ابتدا باید از بودجه‌ها فرهنگی کاست و در مرحله آخر سراغ بودجه‌هایی مثل بهداشت و درمان و آموزش و پرورش رفت. بودجه آموزش و پرورش و بهداشت و درمان تا جای ممکن باید حفظ شود. با این حال باید رویکرد‌های رسانه‌ای وزیر بهداشت را در شش سال اخیر بررسی کرد نه صرفا در یک روز.

دانشور ادامه می‌دهد: شما شش سال است که قاضی زاده هاشمی را می‌شناسید. حضورش در رسانه‌ها بیش فعالانه بود. حالا که کف‌گیر‌ها به ته دیگ رسیده به جای آنکه مثل یک مدیر لایق بایستد و بودجه را متناسب با وضعیت تحریم و فشار‌ها تنظیم کند استعفا می‌دهد.بیشتر بخوانید: وزیر بهداشت: مجوز جذب 31 هزار نیرو داریم، اما اعتبار نداریماین منتقد وزیر بهداشت ادامه می‌دهد: به طور کلی کارنامه وزیر بهداشت را در شش سال گذشته منفی می‌دانم. بار‌ها در خصوص طرح تحول سلامت گفته‌ام «روندی که در خصوصی سازی، واگذاری، پزشک سالاری که در وزارت بهداشت وجود دارد هیچ کدام مورد تایید صاحب نظران و کارشناسان نیست. به ویژه هزینه کرد طرح تحول سلامت عموما بر روی درمان بوده و نه بهداشت و پیشگیری.» حتی شعار‌های وزارت بهداشت در زمینه خودمراقبتی را نقد کرده‌ام و آن‌ها را منفی می‌دانستم. ما این همه هزینه می‌کنیم، مالیات می‌دهیم و از دولت انتظار داریم. نمی‌شود که دولت بگوید خودتان از خودتان مراقبت کنید. پس نقش وزارت بهداشت در مراقبت از مردم چه می‌شود؟ چرا وزارت بهداشت در مورد کیفیت هوایی که تنفس می‌کنیم و کیفیت آب و غذا‌هایی که مصرف می‌کنیم هیچ دخالتی ندارند؟ همیشه نسبت به وزیر بهداشت منفی بوده‌ام و رویکرد او را نئولیبرال و عوام‌گرایانه می‌دانستم. او شخصیتی دارد که در هر اتفاقی از اسیدپاشی اصفهان گرفته تا گرد وخاک خوزستان وسط میدان می‌رفت و خودش را آنجا نشان می‌داد.

مخالفت شخصیتی، رویکردی و ایدئولوژیک با وزیر بهداشت

دانشور می‌گوید که از نظر شخصیتی، رویکردی و ایدئولوژیک مخالف قاضی زاده هاشمی است. دانشور می‌گوید: ما رفتار‌های پرتبختری از وزیر بهداشت شاهد بوده‌ایم. از رفتارش با فرماندار بدره گرفته تا ویدئویی که از برخوردش با نانوای بجستانی منتشر شد. چند سال پیش هم گفتته بودم که چاه ویل تحول سلامت هیچ گاه پر نمی‌شود. حالا که این چاه به نهایت عمق خود رسیده است آقای وزیر استعفا می‌دهد. طبیعتا با ریخت و پاش و پزشک سالاری و خصوصی سازی نمی‌شود بهداشت مملکت را اداره کرد. قاضی زاده هاشمی باید پاسخ گوی ۶ سال گذشته خود باشد. شفاف باشد و بگوید این همه بودجه‌ای در کجا‌ها هزینه شد و چرا به هیچ کس پاسخ گو نیستند؟ بعد می‌توان پرسید چرا از صندوق توسعه ملی بودجه می‌خواست.بیشتر بخوانید: وزیر بهداشت: به تصویرم از ابتدا نگاه کنید، پیرمان کردند

هدف انتخاباتی قاضی زاده هاشمی؟

جلال جلالی‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، اما از زاویه‌ای سیاسی به ماجرا نگاه می‌کند. این عضو حزب اتحاد ملت به فرارو می‌گوید: در ظاهر برنامه‌های آقای قاضی زاده هاشمی برنامه‌های خوبی بود، به ویژه در ارتباط با بیمه همگانی که بسیاری از افراد نیازمند و مستحق می‌توانستند به مطالبات دارویی و درمانی خود دسترسی داشته باشند.

این فعال سیاسی در ارتباط با درخواست وزیر بهداشت برای برداشت از صندوق توسعه ملی و تخصیص خرید دارو و تجهیزات نیز می‌گوید: این کار طرح خوبی به نظر می‌رسد، اما شاید نتواند موفقیت‌آمیز باشد. ممکن است جامعه پزشکی هم با طرح وزیر مخالف باشد. اما احتمال اینکه آقای قاضی زاده قصد کاندیداتوری برای ریاست جمهوری داشته باشد هم وجود دارند و او احتمالا می‌خواهد با استعفا از وزارت فعالیت انتخاباتی کند. با توجه به شایعاتی هم که درباره کاندیداتوری قاضی زاده وجود دارد، بعید نیست او بخواهد با یک تیر دو نشان بزند یعنی هم با بودجه مخالفت کند و هم فضای عمومی را در اختیار بگیرد.

جلالی زاده ادامه می‌دهد: قاضی زاده در دوران وزارت خود تمایل نداشته به جریان سیاسی خاصی گرایش نشان دهد. البته بعید هم می‌دانم در این سال‌ها توانسته باشد حمایت اقشار جامعه را به دست آورد، به ویژه آنکه با آن ویدئویی که چندی پیش از او منتشر شد که به پیرمرد بجستانی درباره فیزیوتراپی همسرش می‌گوید خودت بمال به وجهه خود آسیب رسانده است. اگر هم اقبالی داشته باشد به خاطر بیمه هاست.

خواندن خبر در سایت منبع

تکذیب خبر استعفای وزیر بهداشت

الفخبرگزاری الف
تکذیب خبر استعفای وزیر بهداشت

اولین بار الیاس حضرتی نماینده تهران بود که از استعفای وزیر بهداشت خبر داد. او در حساب توییتر خود نوشت: «متاسفانه باخبر شدم، دکتر قاضی‌زاده هاشمی در اعتراض به کاهش بودجه سلامت، استعفا داده و چند روزی است در جلسات هیات دولت شرکت نمی‌کند. وظیفه تمام دلسوزان است که مانع از استعفای ایشان شوند و امیدوارم به‌زودی وزیر بهداشت دوباره در دولت حاضر شوند».

با وجود آنکه برخی نمایندگان دیگر نیز این خبر را تائید کردند، اما رمضانعلی سبحانی‌فر عضو فراکسیون امید و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه در گفتگو با خبرآنلاین این خبر را تکذیب کرد و گفت: «وزیر بهداشت به علت سرماخوردگی نتوانسته است در محل کار خود حاضر شود».

خواندن خبر در سایت منبع

تداوم تکذیب و تاییدها؛ رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس استعفای وزیر بهداشت را تایید کرد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
تداوم تکذیب و تاییدها؛ رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس استعفای وزیر بهداشت را تایید کرد

دقایقی پیش حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت، با تایید این خبر که وزیر بهداشت در پی کاهش بودجه حوزه سلامت استعفا داده است، گفت:

به نظر می‌رسد که سازمان برنامه و بودجه زاویه‌ای در مورد سلامت مردم پیدا کرده است، چرا که این مشکلاتی را که به وجود می‌آورد به مردم صدمه می‌زند.

هم‌اکنون نمی‌توان با این روشی که سازمان برنامه و بودجه در پیش گرفته است، در مملکت بودجه‌ریزی کرد، شعار بودجه عملیاتی را در ظاهر می‌دهند، اما دقیقا برعکس آن عمل می‌کنند و این در حالی است که اگر مشکلات مردم را حل نکند، مجبور می‌شویم مشکلات آنها را با مردم در میان بگذاریم و مردم قطعا مطالبه‌گر خواهند بود.

ظاهرا دولت می‌خواهد که مردم را به بهانه‌های مختلف به خیابان‌ها بکشاند و شاید حوزه سلامت یکی از حساس‌ترین مواضع باشد، کما اینکه شاهد هستیم که در ماه‌های اخیر مشکلاتی در پی کمبود منابع در بیمارستان‌ها برای مردم به وجود آمده است و کارشکنی‌هایی صورت می‌گیرد.

سازمان برنامه و بودجه در مورد مبلغ ۵۰۰ میلیون دلاری که قرار بود به دستور مقام معظم رهبری به بیمه‌ها داده شود هم کارشکنی می‌کند که باید برای آن فکری اساسی شود و رئیس جمهور برخورد جدی کند و اجازه ندهد که با سلامت مردم بازی شود

خواندن خبر در سایت منبع

تسنیم: علت استعفای وزیر بهداشت، عدم تخصیص بودجه تامین دارو و تجهیزات پزشکی بود

انتخابخبرگزاری انتخاب
تسنیم: علت استعفای وزیر بهداشت، عدم تخصیص بودجه تامین دارو و تجهیزات پزشکی بود
تسنیم: علت استعفای وزیر بهداشت، عدم تخصیص بودجه تامین دارو و تجهیزات پزشکی بود - 0

تسنیم نوشت: اطلاعات جدیدی از علت استعفای وزیر بهداشت منتشر شد.

الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس صبح امروز از استعفای قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد.

پیگیری‌ها از دولت نشان می‌دهد که وزیر بهداشت شنبه دو هفته پیش به دلیل بودجه سلامت برای سال ۹۸ به خصوص عدم تخصیص بودجه تصویب شده برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی از صندوق توسعه ملی، کتبا در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهور، استعفا داده است.

با گذشت حدود ۱۵ روز از استعفای وزیر بهداشت، حسن روحانی رئیس جمهور تاکنون در این باره پاسخی به نامه‌ی استعفای قاضی زاده هاشمی نداده است اما محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور تلاش کرده که با وساطت، موضوع را حل کند اما وزیر بهداشت اصرار داشته که بودجه تامین دارو و تجهیزات پزشکی باید تامین شود.

قاضی زاده هاشمی بعد از استعفا و تا مشخص شدن وضعیت استعفا، همچنان در وزارت بهداشت مشغول به کار بوده و در هفته پیش ۳ سفر استانی به سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

وقتی «بی بی سی» حاج قاسم سلیمانی را تحسین می‌کند

مهرمهر16 ساعت قبل
شبکه بی بی سی مستندی با نام «فرمانده در سایه» ساخته و منتشر کرده است که در آن مصاحبه‌شوندگان به تحسین حاج قاسم سلیمانی پرداخته و او را فرمانده دل‌ها می‌نامند.

فیلم | کشتی حامل ۲۰۰۰ خودروی گران‌قیمت آتش‌گرفت و غرق شد

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
کشتی باری ایتالیایی که ۲۰۰۰ خودرو از جمله ۳۷ پورشه ۲۹۲ هزار دلاری را از هامبورگ به سمت کازابلانکا حمل می‌کرد، در ۱۵۰ مایلی سواحل غرب فرانسه دچار حریق شد و در آب فرو رفت. خوشبختانه ۲۷ خدمه این کشتی نجات یافته‌اند.
عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
«دونالد ترامپ» در پیام تبریک نوروزی خود به مردم ایران، بار دیگر حملات لفظی خود را متوجه جمهوری اسلامی ایران کرد و مدعی شد: «متاسفانه، مردم ایران باز هم قادر نیستند به طور کامل شریک شادی‌های این ایام باشند.» به گزارش عصرایران؛ او بدون کوچکترین اشاره به تحریم‌های یکجانبه و نامشروع کاخ سفید علیه کشور ایران که با هدف فروپاشی اقتصاد وسخت‌تر کردن زندگی و معیشت دهها میلیون ایرانی وضع شده است، با آرزوهای بلند مردم ایران برای آبادانی، آزادی و سعادتمندی ایران، اعلام همبستگی کرده است!
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی به مناسبت نوروز که در تارنمای رسمی کاخ سفید منتشر شد، بار دیگر ادعاهای علیه ایران مطرح کرد. خبر تکمیل می‌شود. شبد**۹۴۱۶**۱۰۱۰انتهای پیام /*
الفالف13 ساعت قبل
رهبر معظم انقلاب اسلامی گفتند: بعضی از گویندگان، نویسندگان و یا صاحب نظران و اظهارنظرکنندگان درباره سال ۹۸ اظهار نظر کردند که این سال، سال تهدیدات است. معتقدم سال ۹۸ به توفیق الهی سال فرصت‌ها، امکانات و گشایش است. گروه سیاسی الف، ۱ فروردین ۱۳۹۸، ۱۶:۱۶ ۳۹۸۰۱۰۱۱۶۴همزمان با نخستین روز سال ۱۳۹۸، مراسم سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در مشهد مقدس آغاز شد. * انسان می‌بیند که بعضی از گویندگان، نویسندگان و یا صاحب نظران و اظهارنظرکنندگان درباره سال ۹۸ اظهار نظر کردند که این سال، سال تهدیدات است. معتقدم سال ۹۸ به توفیق الهی سال فرصت‌ها، امکانات و گشایش است.
فارسفارس10 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه در اظهاراتی مداخله‌جویانه از یک مجرم محکوم‌شده در ایران دفاع کرد. «لودریان» در دفاع از «نسرین ستوده» که به ۷ سال حبس محکوم شده گفته تلاش برای حفظ توافق هسته‌‌ای به ایران در زمینه حقوق بشر چک سفید امضا نمی‌دهد. «محمد مقیسه»، قاضی رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران چند روز پیش گفت «نسرین ستوده» به دلیل اجتماع و تبانی علیه نظام به ۵ سال و به دلیل توهین به مقام معظم رهبری به ۲ سال حبس محکوم شده است. به نوشته رویترز، وزیر خارجه فرانسه که در جمع نمایندگان پارلمان این کشور صحبت می‌کرد گفت: «ما با ایران تلاش‌های قابل‌توجهی کرده‌ایم تا توافق هسته‌ای را علی‌غم خروج آمریکا حفظ کنیم. اما تلاش ما برای حفظ این توافق به معنی چک سفیدامضا برای ایران و مطمئنا در زمینه حقوق بشر نیست و به همین دلیل فرانسه تمامی اقدامات لازم را برای اطمینان از آزادی ستوده انجام خواهد داد.» در حال تکمیل …

اخبار بیشتر