1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار قیمت‌های روز بازار

قیمت طلا و قیمت سکه در بازار امروز دوشنبه ۱۰ دی ۹۷

فراروخبرگزاری فرارو
قیمت طلا و قیمت سکه در بازار امروز دوشنبه ۱۰ دی ۹۷

فرارو-قیمت هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۱ میلیون ۹۵۰ تومان، قیمت ربع‌سکه ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۶۷۰ هزار تومان است. قیمت طلا جهانی نیز ۱۲۷۸ دلار می‌باشد.

امروز ۱۰ دی ۹۷ در بازار آزاد قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان معامله می‌شود. البته قیمت تا بعد از ظهر تغییر خواهند کرد.

روز گذشته قیمت سکه تمام‌بهار آزادی در بازار تهران با افزایش قیمت نسبت به روز قبل، ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان شد.

برهمین اساس در بازار تهران سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در قیمت ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان معامله می‌شود. در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، ربع سکه یک‌میلیون و ۱۷۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۶۵۰ هزار تومان فروخته شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۳۳۷ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱۲۸۰ دلار معامله شد. (بیشتر بخوانید)

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت مرغ در بازار واقعی نیست

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
قیمت مرغ در بازار واقعی نیست

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از میزان، محمدعلی اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران، با اشاره به گرانی مرغ طی روز‌های گذشته بیان داشت: در حال حاضر قیمت مرغ در بازار واقعی نیست و طبق اعلام مسئولین هر کیلو ده هزار تومان باید به فروش برسد.

اسفنانی بیان کرد: در هر نقطه‌ای که قیمت مرغ بالاتر از مصوب آن عرضه شود برخورد صورت خواهد گرفت و اگر تولید کنندگان و فروشندگان برای این گرانی توجیهی دارند با وزارتخانه‌های مختلف مطرح و مشکل را برطرف کنند.

وی افزود: قیمت ارائه شده مرغ در بازار در صورتی که خلاف مصوبه سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده باشد، مورد برخورد تعزیراتی قرار می‌گیرد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

گران قیمت‌ترین آپارتمان‌های معامله شده در سال جاری را ببینید

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
گران قیمت‌ترین آپارتمان‌های معامله شده در سال جاری را ببینید

آنچه در زیر می‌آید جدول معاملات انجام شده آپارتمان‌های گران قیمت فروخته شده در شهر تهران که در دی ماه سال ۹۷ معامله شده است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران است.

گران قیمت‌ترین آپارتمان‌های معامله شده در سال جاری را ببینید - 2

خواندن خبر در سایت منبع

جهش قیمت محصولات پروتئینی در بازار/ سکوت معنادار وزارت جهادکشاورزی

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
جهش قیمت محصولات پروتئینی در بازار/ سکوت معنادار وزارت جهادکشاورزی

طی هفته‌های اخیر، قیمت محصولات پروتئینی از جمله گوشت گوسفندی و گوشت مرغ در بازار افزایش بسیار چشمگیری داشته و اقدامات تنظیم بازاری دولت تاکنون در این زمینه موثر نبوده است، بر همین براساس قیمت هرکیلوگرم گوشت گوسفندی در بازار به حدود ۷۲ هزارتومان و قیمت گوشت مرغ به حدود ۱۴ هزارتومان رسیده است.

علی اصغرملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: نرخ هر کیلوگرم شقه بدون دنبه برای مصرف کنندگان به ۷۱ هزارتومان تا ۷۲ هزارتومان رسیده همچنین قیمت هرکیلوگرم شقه بدون دنبه برای مغازه داران بین ۶۵ هزارتومان تا ۶۶ هزارتومان است که با ۱۰ درصد سود آن را به مصرف کننده عرضه می‌کنند.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره دلایل این گرانی، اضافه کرد: بحث قاچاق در این زمینه مطرح است، قاچاق دام با افزایش نرخ دلار بسیار افزایش داشته و در کمبود بازار تاثیرگذار بوده است.

ملکی درباره اینکه قرار است شرکت پشتیبانی امور دام، دام زنده از کشور رومانی وارد کند، گفت: این موضوع مطرح شده، باید راهکارها بررسی و رایزنی‌ها انجام شود، همچنین بودجه مورد نظر تامین گردد به عبارتی باید بستر لازم برای انجام این کار فراهم شود تا دام وارد کنند.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به تاثیر توزیع گوشت منجمد بر بازار عنوان کرد: اگر این گوشت به بازار تزریق نمی‌شد اوضاع به مراتب بدتر از این بود. حدود دو سال است که این گوشت وارد می‌شود و بدون آن اوضاع بازار به شدت به هم می‌ریخت.

ملکی همچنین با اشاره به واردات گوشت گرم به کشور تصریح کرد: گوشت گرم نیز از استرالیا و آسیای میانه به کشور وارد می‌شود و در حال توزیع در بازار است.

دلیل کمبود دام در کشور، قاچاق یا کاهش تولید؟!

وزیر جهاد کشاورزی نیز قبلا درباره قاچاق دام از کشور هشدار داده بود، محمود حجتی در این زمینه با بیان اینکه در حال حاضر ۲ میلیون راس دام به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شود، گفته بود: اینها سرمایه ملی هستند که از غرب، شمال غرب و از جنوب به کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌روند.

با این وجود، برخی مسئولان معتقد هستند کمبود دام ربطی به قاچاق ندارد و کاهش تولید دلیل اصلی این مساله است، علیرضا عزیزالهی، مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران در این راستا به خبرنگار مهر گفت: دلیل این مساله قاچاق نیست، بهره برداران عشایری و روستایی کشور کاهش یافته و این باعث شده تولید در بخش عشایری و روستایی کم شود؛ اما تقاضا که قرار بود کاهش یابد کاهش نیافته و افزایش یافته است بنابراین با کمبود مواجه شده‌ایم.

رکورد بی سابقه قیمت مرغ در بازار 

قیمت مرغ نیز طی هفته‌های اخیر با جهشی چشمگیر به رکوردی بی سابقه رسیده، به طوری که قیمت روز شنبه گذشته به ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان در مراکز خرده فروشی رسید. ردیروز قیمت این کالا با کاهش ۵۰۰ تومانی به ۱۴ هزارتومان در مراکز خرده فروشی رسید. این در شرایطی است که محمود حجتی، وزیرجهاد قیمت منطقی هرکیلوگرم مرغ را ۱۰ هزارتومان اعلام کرده و ستاد تنظیم بازار نیز قیمت این کالا را ۹۸۰۰ تومان تعیین کرده است که مورد تایید تولیدکنندگان نبوده است.

همچنین طی روزهای اخیر، دولت عرضه مرغ منجمد را با قیمت هرکیلوگرم ۸۹۰۰ تومان به منظور تنظیم بازار این کالا آغاز کرده، اما این اقدام تا امروز نتوانسته منجر به ایجاد تعادل در بازار مرغ شود. کارشناسان دلیل این مساله را عدم استقبال مردم از مرغ منجمد عنوان می‌کنند. محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در این زمینه بهخبرنگار مهر گفت: شرکت پشتیبانی امور دام روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ تن مرغ منجمد در کشور توزیع می‌کند که البته مردم استقبال چندانی نمی‌کنند.

تولیدکنندگان: قیمت منطقی مرغ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است

براین اساس محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه قیمت مرغ طی روزهای آینده روند کاهشی خواهد داشت، گفت: دلیل افزایش قیمت این کالا در روز ۵ شنبه هفته گذشته و شنبه جاری این بود که ۸۰ درصد مرغ تهران از سایر استانها تامین می‌شود و به دلیل بارندگی حمل و انتقال این کالا به تهران دچار مشکل شده بود و بار کمتری به تهران می‌رسید.

وی افزود: بنابراین طی هفته جاری با کاهش قیمت مواجه خواهیم بود اما روند کاهش قیمت کند خواهد بود اما طی هفته جاری قیمت بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان کاهش می‌یابد.

یوسفی تصریح کرد: قیمت منطقی از نظر ما ۱۱ هزار تومان تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است.

متاسفانه نوسانات شدید قیمت مرغ و افزایش قیمت گوشت در غیبت وزارت جهادکشاورزی در حوزه تنظیم بازار این محصولات رخ داده و پیگیری‌های خبرنگار مهر از این وزارتخانه برای مصاحبه به نتیجه نرسید.

خواندن خبر در سایت منبع

توزیع صددرصدی گوشت‌های وارداتی به کاهش قیمت گوشت قرمز منجر می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
توزیع صددرصدی گوشت‌های وارداتی به کاهش قیمت گوشت قرمز منجر می‌شود

«اصغر اسماعیلیان» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: هم‌اکنون قیمت گوشت بره با استخوان در قصابی‌های سطح استان ۷۰ هزار تومان و گوساله بدون استخوان ۶۵ هزار تومان است.

وی افزود: قیمت گوشت نسبت به هفته گذشته هیچ‌ افزایشی نداشته است، اما نسبت به سال گدشته از افزایش ۸۰ درصدی برخوردار بوده است.

رئیس اتحادیه قصابان شهرکرد گفت: به‌علت افزایش قیمت گوشت در بازار شهرکرد و استان، قدرت خرید مردم ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است.

اسماعیلیان با اشاره به واگذاری کشتارگاه جونقان به بخش خصوصی، خاطرنشان کرد: هزینه کشتار در این کشتارگاه بالاست و این امر می‌تواند بر افزایش قیمت گوشت اثر بگذارد، هم‌چنین نحوه مدیریت در این کشتارگاه بسیار ضعیف بوده و کنترلی از سوی مسئولان و ارگان‌های ذی‌ربط صورت نمی‌گیرد و هر روز با بهانه‌های مختلف قوانین جدیدی برای کشتارگاه وضع می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

سفره خانوارها با رشد قیمت آبزیان کم رنگتر شد

ایرناخبرگزاری ایرنا
سفره خانوارها با رشد قیمت آبزیان کم رنگتر شد

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، وضعیت بازار نشان می‌دهد ماهیان دریایی جنوب و شمال کشور صدرنشین افزایش قیمت‌ها در بازار مصرف هستند اما نرخ ماهیان پرورشی نیز دست کمی از این افزایش‌ها ندارند و حداقل ۲ برابر بیشتر شده است.

براساس آمارها، سالانه نزدیک به یک میلیون تن انواع محصولات دریایی و پرورشی در کشور تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود؛ اما با وجود تولید خوب، سرانه مصرف در ایران به دلیل بالابودن قیمت این محصولات، طبق گزارش سازمان جهانی خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) کمتر از نصف سرانه مصرف جهان است.

ماهی به دلیل داشتن مواد مغذی، پروتئین‌ها، ویتامین D و اسیدهای چرب امگا۳، از سالم‌ترین غذاهای مورد مصرف دنیا به شمار می‌رود که در کاهش خطر ابتلا به حملات قلبی و سکته، درمان افسردگی، تقویت ماده خاکستری مغز، کیفیت خواب، تقویت دستگاه ایمنی و کنترل دیابت نوع ۱ تاثیر بسزایی دارد.

گزارش اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی تهران نشان می‌دهد قیمت کنونی هر کیلوگرم ماهی شیرجنوب در خرده فروشی‌ها ۵۵ هزار تومان، کپور ۲۲ هزار تومان، قزل آلای معمولی ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان، شیر نیزه‌ای ۳۵ هزار تومان، تیلاپیا ۳۷ هزار تومان، سفید پرورشی ۲۳ هزار تومان، آزاد دزفولی ۱۳ هزار تومان، هامور جنوب پنج هزارو ۵۰۰ تومان، حلوای سیاه ۶۰ هزار تومان، شوریده بندر ۶۵ هزار تومان، راشگو جنوب ۱۱۰ هزار تومان، سرخو ۶۵ هزار تومان، سنگسر طلایی ۴۵ هزار تومان، سارم ۲۰ هزار تومان و سنگسر شهری ۴۵ هزارتومان اعلام کرده است.

مقایسه این نرخ‌ها با قیمت انواع ماهی برای عرضه در خرده فروشی‌ها در اواخر سال ۹۶ که برای هر کیلوگرم ماهی شیر جنوب ۲۸ هزار تومان، کپور ۱۳ هزار تومان، قزل آلای معمولی ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان، شیر نیزه‌ای ۱۸ هزار تومان، تیلاپیا ۲۲ هزار تومان، آمور (سفید پرورشی آزاد) ۱۵ هزار تومان، آزاد دزفول ۹ هزار تومان، هامور جنوب ۲۹ هزار تومان، حلوای سیاه ۳۰ هزار تومان، شوریده بندر ۳۷ هزار تومان، راشگو جنوب ۶۴ هزار تومان، سرخو ۳۲ هزار تومان، سنگسر طلایی ۳۱ هزار تومان، سارم ۹ هزار تومان و سنگسر شهری ۲۱ هزار تومان بوده است.

با وجود اینکه قیمت بیشتر محصولات پروتئینی همچون گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ دارای مصوبه‌های قیمتی توسط دولت است و تا حدودی کنترل می‌شود اما قیمت ماهی، میگو و سایر آبزیان از این موضوع مستثنی بوده و هیچ کنترل و نظارتی بر نرخ این محصولات وجود ندارد؛ در واقع عرضه و تقاضاست که قیمت انواع آبزیان را تعیین می‌کند.

آمار قیمتی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حداقل دو تا سه برابر شدن قیمت‌ها را نشان می‌دهد که به دلیل پایین بودن توان خرید مردم همین امر می‌تواند در کاهش مجدد مصرف انواع ماهی در کشور موثر باشد.

** کمبودی در تولید ماهیان پرورشی نداریم

در این رابطه «حسین عبدالحی» معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: برآوردها نشان می‌دهد امسال تولید ماهیان پرورشی به نزدیک ۵۰۰ هزار تن برسد، بنابراین ماهی مورد نیاز کشور تامین است و کمبودی در این زمینه نداریم و افزایش قیمت‌ها در بازار ارتباطی به حجم تولید ندارد.

وی با بیان اینکه آمار فعلی تولید قزل آلا نشان می‌هد نسبت به سال گذشته تولید مناسبی خواهیم داشت، اضافه کرد: تولید کنندگان ما افزایش تولید در واحد سطح را در دستور کار دارند.

وی اظهار داشت: براساس آمار سال ۹۶ در مجموع ۴۶۰ هزار تن انواع ماهی پرورشی در کشور تولید شده است که از این میزان نزدیک ۱۶۷ هزار تن قزل آلا، ۱۹۶ هزار تن ماهیان گرمابی، ۳۲ هزار تن میگو و ۶۴ هزار تن برداشت از منابع آبی بوده است.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات، این افزایش قیمت‌ها را ناشی از کاهش تولید ندانست و اظهارداشت: میزان تولید و واردات تخم چشم زده ماهی قزل آلا نسبت به سال گذشته افزایش نشان می‌دهد، بنابراین کاهش تولید نخواهیم داشت.

به گفته وی، در حال حاضر تولید میگوی کشور به دلیل کنترل بیماری لکه سفید از مرز ۳۵ هزار تن گذشته و پیش بینی می‌شود که برداشت نهایی به ۴۰ هزار تن برسد.

وی بخش عمده غذای آبزیان را وارداتی دانست و ادامه داد: از آنجایی که قیمت برخی کالاها ارتباطی با نوسان نرخ ارز ندارد اما به دلیل شرایط موجود همه به دنبال سود هستند و این امر باعث شده که نرخ محصولات تولید داخل افزایش یابد.

به گفته عبدالحی، تاکنون با وجود تحریم‌ها مشکل حادی در تامین نهاده‌های وارداتی نداشتیم و تلاش ما این است که برای برخی نهاده‌های مورد نیاز آبزیان همچون مکمل‌ها و داروها که تحت تاثیر نرخ ارز هستند، ارز رسمی تخصیص داده شود.

وی درباره سیاست کنترلی دولت بر قیمت انواع آبزیان گفت: دولت در قیمت گذاری انواع آبزیان ورود پیدا نمی‌کند تا با عرضه و تقاضا این بازار کنترل شود که البته با وجود اجرای سیستم رقابتی شاهد افزایش بی حد قیمت‌ها در این بخش نیستیم.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران اظهار داشت: افزایش دو تا سه برابری قیمت ماهی و آبزیان به دلیل کاهش توان خرید مردم در کاهش مصرف این محصولات موثر است، همانگونه که براساس گزارش رسانه‌ها مشتری رستوران‌ها کاهش یافته است.

وی سرانه مصرف جهانی آبزیان را به طور متوسط ۲۱ کیلوگرم دانست و گفت: درحالی که طبق آمار فائو سرانه مصرف آبزیان در ایران برای هر نفر کمتر از ۱۱ کیلوگرم است که طبق برنامه ششم توسعه باید این میزان به حداقل ۱۴ کیلوگرم برسد.

** صادرات آبزیان طبق روال عادی در حال انجام است

«عیسی گلشاهی» مدیرکل دفتر بهبود کیفیت و بازار سازمان شیلات ایران درباره تاثیر نوسان نرخ ارز در افزایش صادرات آبزیان نیز گفت: در هشت ماهه امسال صادرات انواع آبزیان نسبت به سال گذشته افزایش داشته که این مهم بر مبنای پیش بینی‌های سنواتی رخ داده و خارج از عرف معمول نبوده است.

وی علت افزایش صادرات را در ماهیان و آبزیان غیرقابل مصرف مانند ماهیان مرکب، مار ماهی، سفره ماهی، صدف دریایی، عروس دریایی و اره ماهی در کشور دانست و افزود: براساس برنامه ریزی‌ها با افزایش تولید، حجم صادرات نیز باید صعودی شود.

گلشاهی با بیان اینکه در یک دوره سه ساله رکود قیمتی در ماهیان پرورشی داشتیم، اظهارداشت: نرخ ماهی بین سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ رکود داشته و حتی در برخی سالها شاهد کاهش قیمت نیز بوده‌ایم که اختلال در افزایش تدریجی نرخ‌ها به افزایش یکباره قیمت منجر شده و این درحالیست که در این مدت، تورم قابل توجهی در بخش مواد غذایی صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت و بازار سازمان شیلات ایران ادامه داد: البته افزایش قیمت نهاده‌ها همچون خوراک آبزیان، بچه ماهی و سایر موارد بی تاثیر نبوده اما با این وجود افزایش قیمتی که ایجاد شده بیش از افزایش قیمت عمومی نیست که در محصولات پروتئینی رخ داده است.

وی درباره چرایی نداشتن نرخ مصوب برای آبزیان گفت: در ۲۰ سال گذشته حمایت نهاده‌ای مستقیم از سوی دولت در بخش آبزیان انجام نشده و همیشه قیمت آبزیان تابع قوانین عرضه و تقاضا بوده است.

این مقام مسئول افزود: فقط برخی مکمل‌ها که ارز دولتی دریافت می‌کنند که سهم آنها در هزینه‌های تمام شده تولید قابل محاسبه است اما عموم نهاده‌های مربوط به آبزیان ارز نیما یا آزاد دریافت می‌کنند بنابراین امکان قیمت گذاری مصوب وجود ندارد.

گلشاهی با اشاره به پیشنهاد سازمان شیلات ایران برای تخصیص ارز دولتی توسط دولت به برخی نهاده‌های تولید از جمله خوراک آبزیان گفت: اگر به برخی از نهاده‌ها همچون خوراک آبزیان، مکمل‌ها و داروها به غیر از تخم چشم زده که سهم آن در تولید ناچیز است، ارز دولتی تخصیص یابد احتمال کاهش قیمت‌ها وجود دارد اما تاکنون این مهم میسر نشده است.

به گفته وی، سهم خوراک آبزیان در قیمت تمام شده ماهی حدود ۵۰ درصد است.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت و بازار سازمان شیلات، افزایش هزینه‌های تمام شده تولید، محدودیت در توان صادراتی برخی گونه‌ها و نقل و انتقال ارز را از جمله مشکلات در حوزه شیلات و افزایش قیمت‌ها برشمرد.

گلشاهی، در حالی قیمت عمده فروشی انواع ماهی را برای هر کیلوگرم قزل آلای معمولی ۲۲ هزار تومان، قزل آلای سالامون ۲۷ هزار تومان، کپور معمولی ۱۳ هزار تومان، کپور نقره‌ای (فیتوفاگ) ۱۱ هزار تومان و میگوی پاک نشده را ۴۸ تا ۴۹ هزار تومان اعلام کرد که گزارش‌های میدانی از بازار حکایت از متفاوت بودن نرخ ماهی و میگو دارد.

اقتصام**۹۱۸۶ ** ۲۰۲۳

خواندن خبر در سایت منبع

ثبات قیمت مسکن در ماه‌های آتی/ تقاضای سرمایه‌ای در بازار مسکن افت کرد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
ثبات قیمت مسکن در ماه‌های آتی/ تقاضای سرمایه‌ای در بازار مسکن افت کرد
ثبات قیمت مسکن در ماه‌های آتی/ تقاضای سرمایه‌ای در بازار مسکن افت کرد - 0

مصطفی قلی خسروی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان در خصوص معاملات آذر ماه بیان کرد: در آذرماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۴۶ هزار و ۲۰۰ قرارداد خرید و فروش ملک در کل کشور منعقد شده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین در آذرماه ۳۸ هزار و ۸۸۲ اجاره نامه در کل کشور به امضا رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۶ درصد کاهش یافته است.

وی در ادامه افزود: در شهر تهران نیز طی ۳۰ روز آذرماه ۱۳۹۷ تعداد قرارداد‌های خرید و فروش مسکن ۸۰۴۰ مورد بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۴ درصد کمتر شده است. همچنین در همین مدت در تهران ۱۱ هزار و ۲۹۱ اجاره نامه در تهران داشتیم که نسبت به آذرماه سال گذشته ۲۰ درصد افت کرده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تأکید بر اینکه ۱۷۴ شغل به صورت مستقیم با بخش مسکن در ارتباط هستند، افزود: زمانی که این بازار وارد رکود و یا کسادی می‌شود بیش از ۱۰۰ شغل دچار مشکل و نابسامانی‌ می‌شوند به همین دلیل باید سعی کنیم مانع ایجاد مشکل و یا رکود در این بازار شویم.

قلی خسروی با اشاره به کسادی معاملات مسکن اظهار کرد: یکی از عوامل پایین آمدن معاملات به نوسانات فصلی مربوط می‌شود که در پاییز همواره شاهد کاهش خرید و فروش ملک هستیم و دلیل دیگر آن است که تقاضای سرمایه‌ای در بازار املاک که بعد از افزایش نرخ ارز ایجاد شده بود فروکش کرده است.

وی یادآور شد: به دنبال جهش قیمت دلار، مردم پول‌های خود را شتابزده از بانک بیرون کشیدند و به خرید مسکن اختصاص دادند که منجر به رشد قیمت‌ها و پایین آمدن توان متقاضیان شد و همین موضوع در ادامه، پایین آمدن تعداد معاملات را در پی داشت.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در توضیح روند آینده بازار مسکن خاطر نشان کرد: مشابه وضعیت فعلی را در سال ۱۳۹۱ به دنبال نوسانات نرخ ارز داشتیم که پس از یک دوره جهشی، اوضاع به روال عادی برگشت و امسال نیز همین روند اتفاق می‌افتدو تا پایان سال اتفاق خاصی در بخش معاملات مسکن رخ نمی‌دهد و به تدریج شاهد ثبات قیمت‌ها خواهیم بود.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت دلار در کشاکش دلالان و بازارساز

فراروخبرگزاری فرارو
قیمت دلار در کشاکش دلالان و بازارساز

از نظر فعالان، در آخرین ماه پاییز بازارساز به شکل کاملا محسوسی کنترل بازار را به دست گرفته بود و نوسان‌گیران بیشتر تحت تاثیر رفتار بازارساز، واکنش خود را تنظیم می‌کردند. عده‌ای حتی باور دارند، نوسان‌گیران در آن مقطع زمانی دنباله رو بازارساز بودند. به‌عنوان مثال، زمانی که بازارساز عرضه خود را افزایش می‌داد، نوسان‌گیران نیز پس از یک مقاومت کوچک، نهایتا خود را در موقعیت فروش قرار می‌دادند و همین عامل موجب می‌شد شدت نوسانات کاهشی حتی بیشتر از دو ماه ابتدایی پاییز باشد.

به گزارش دنیای اقتصاد؛ با این حال، از ابتدای زمستان به‌نظر می‌رسد رفتار نوسان‌گیران ارزی تغییر محسوسی کرده است. آنها در برابر رفتار کاهشی بازارساز بعضا مقاومت کرده‌اند و در مواقعی حتی موفق شده‌اند قیمت را در جهتی حرکت دهند که خواهان آن بودند. یکی از روزهایی که نوسان‌گیران حداقل برای یک ساعت کنترل بازار را به دست گرفتند، منجر به ورود دلار به کانال ۱۲ هزار تومانی شد.

هرچند که با تغییر تاکتیک بازارساز در جهت مقابله با نوسان‌گیران، به سرعت مسیر قیمتی تغییر کرد. روز یکشنبه نیز بازار شاهد مقاومت نوسان‌گیران در برابر عرضه بازارساز بود؛ افزایش خریدهای معامله‌گران غیررسمی و بالا رفتن حجم معاملات موجب شد که قیمت در این روز افزایشی شود. با این حال، بازارساز نیز توانست مانع از مرز‌شکنی دلار شود که می‌توانست موجب ورود تقاضای جدید به بازار شود. از یکسو باید تحلیل کرد که چرا رفتار نوسان‌گیران در آغاز زمستان تغییر کرده است و از سوی دیگر باید دید که در نهایت این تقابل در انتهای زمستان به برتری کدام طرف منجر خواهد شد.

چرا رفتار نوسان‌گیران تغییر کرد؟

به گفته فعالان، اولین عاملی که در ابتدا زمینه‌ساز تغییر رفتار نوسان‌گیران شد، افزایش تقاضای فصلی در آستانه پایان سال میلادی بود. به گفته فعالان، هر سال هرقدر به انتهای سال میلادی نزدیک می‌شویم، تقاضای شرکت‌های تجاری افزایش پیدا می‌کند. این شرکت‌ها بیشتر به‌دنبال آن هستند که با تهیه ارز، تسویه‌های سالانه خود با طرف‌های خارجی را انجام دهند. درکنار این، برخی از افراد در دوران تعطیلات کریسمس به آن سوی آب‌ها می‌روند و در نتیجه تقاضای مسافرتی و اسکناس تا حدی بیشتر می‌شود. به این دو باید تقاضای ارزی دانشجویان را نیز اضافه کرد که معمولا در این مقاطع تقاضای ارزی آنها افزایش می‌یابد، چراکه به‌دنبال تامین هزینه‌های اخذ پذیرش خود از دانشگاه‌های خارجی هستند. افزون بر اینها، به گفته فعالان، عوامل دیگری نیز در بازار انتظارات نوسان‌گیران را تحت تاثیر قرار داده است. یکی از مهم‌ترین عوامل که در روزهای اخیر نوسان‌گیران ارزی بیشتر به آن اشاره می‌کنند، کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی بود. آنچه معامله‌گران غیررسمی بر آن تاکید دارند این است که با کاهش درآمدهای نفتی، میزان درآمدهای ارزی نیز کاهش خواهد یافت و این امر در نهایت سمت عرضه را می‌تواند دچار ضعف کند.

نوسان‌گیران از سوی دیگر تاکید دارند، در سمت انتظارات اتفاق جدیدی رخ نداده است که منجر به تغییرات بنیادی در وضعیت عرضه و تقاضای بازار شود. از نظر آنها، بازار در مقطعی به شکل هیجانی در مسیر افزایشی قرار گرفت، ولی در سه ماه ابتدایی پاییز بخش زیادی از این هیجان تخلیه نشد و در حال حاضر دلالان حاضر به خرید ارز در مرز ۱۰ هزار تومانی هستند. در مقابل تحلیلگرانی که باور دارند، تغییر رفتار نوسان‌گیران در نهایت منجر به رشد دلار خواهد شد، کاهشی‌های بازار قرار دارند که بیش از هر عاملی بر قدرت عرضه بازارساز و تاکتیک‌های جدید او اشاره می‌کنند. به گفته آنها، بازارساز در شرایطی که کمتر معامله‌گری تصور می‌کرد، قیمت دلار را از کانال ۱۷ هزار تومانی عقب برد و پس از آن طی چند مرحله قیمت شاخص ارزی را به‌تدریج به سمت مرز ۱۰ هزار تومانی هدایت کرد. در نتیجه بازارسازی که چنین کاهشی را طی ۳ ماه رقم زد، حداقل توانایی مدیریت قیمتی در همین سطوح را نیز خواهد داشت.

نرخ رسمی سکه و دلار در ماه هشتم

پس از بایکوت نرخ بازار آزاد در دوران نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی در اردیبهشت، خرداد و تیرماه، از مرداد انتشار آمار رسمی نرخ آزاد از سر گرفته شد. بانک مرکزی در گزارش‌های ماهانه خود از شاخص‌های اقتصادی، نرخ ارز بازار آزاد را نیز گزارش می‌کند. در آخرین گزارش منتشرشده که مربوط به آبان‌ماه است، نرخ ارز میانگین بازار آزاد در دومین ماه پاییز نزدیک به ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شده است. این نرخ نسبت به مهرماه با کاهش ۹/ ۶ درصدی همراه بوده و این اولین ماهی بوده که طبق آمار رسمی، نرخ ارز در بازار آزاد کاهش یافته است. این روند باعث شد تا رشد نقطه به نقطه نرخ میانگین ارز نیز کاهشی شود. مطابق آمار بانک مرکزی نرخ میانگین ارز در آبان ۹۷ نسبت به آبان ۹۶ معادل ۴/ ۲۳۹ درصد رشد کرده است؛ این عدد نسبت به مهرماه بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته است.

سکه نیز در آبان‌ماه، اولین ماه کاهشی در سال ۹۷ را ثبت کرد. قیمت سکه برخلاف ارز، دچار بایکوت آماری نشده بود. مطابق گزارش بانک مرکزی، بیشترین رشد متوسط قیمت فروش سکه (طرح جدید) در مرداد ماه با رشد ۳۲ درصدی رخ داده بود. اما نرخ رشد در ماه‌های بعدی کاهش یافت تا اینکه در دومین ماه پاییز، قیمت سکه روند کاهشی را پیش گرفت. براساس داده‌های بانک مرکزی، متوسط قیمت فروش سکه در بازار آزاد تهران در آبان‌ماه، ۴ میلیون و ۴۱۴ هزار تومان بوده که ۷/ ۲درصد، افت ماهانه داشته است.

قیمت دلار در کشاکش دلالان و بازارساز - 11

خواندن خبر در سایت منبع

تخم مرغ ارزان شد؟ قیمت هر کیلو ۶ هزار و ۹۰۰ تومان رسید

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
تخم مرغ ارزان شد؟ قیمت هر کیلو ۶ هزار و ۹۰۰ تومان رسید

فرزاد طلاکش دبیر کل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار با اشاره به اعتراض مرغداران نسبت به رشد ۱۰۰ درصدی واردات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل اظهار کرد: اگرچه بارها به دولت گفته‌ایم که واردات به عنوان یکی از روش‌های نخ نمای قدیمی جواب نمی‌دهد، اما مسئولان دولتی همچنان بر واردات اصرار می‌ورزند.

وی بنابر آمار گمرک ارزش واردات تخم مرغ در هشت ماهه امسال را ۳ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: دولت تا پایان سال گذشته بیش از ۱۰ هزار تن و با احتساب دو ماهه ابتدای سال حدود ۱۳ هزار تن تخم مرغ وارد کشور شد که بدون احتساب ارز تخصیص یافته بیش از ۳۰ میلیارد تومان یارانه به سبب مابه التفاوت قیمت به تخم مرغ‌های وارداتی اختصاص داد، در حالیکه اگر ۵ میلیارد تومان از این رقم را در داخل صنعت هزینه می‌کرد، هیچ گونه کمبودی در تخم مرغ داخل نداشتیم.

طلاکش ادامه داد: علی رغم افزایش مصرف تخم مرغ در فصل پاییز و زمستان، قیمت هر کیلو تخم مرغ در ده روز گذشته بیش از هزار و ۲۰۰ تومان کاهش یافت که این امر نشان می‌دهد که تولید تخم مرغ داخلی به اندازه کافی است و نیازی به واردات تخم مرغ نداریم.

به گفته این مقام مسئول واردات تخم مرغ از کشور ترکیه که با بیماری آنفلوانزا حادپرندگان روبروست، مسائل بهداشتی واردات را تحت شعاع خود قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه تخم مرغ های وارداتی تاثیری بر قیمت نداشته است، بیان کرد: اگرچه دولت به منظور تنظیم بازار و کاهش قیمت اقدام به واردات تخم مرغ کرده است، اما این موضوع به هیچ عنوان بر قیمت کالا تاثیر گذار نبوده است چرا که هم اکنون هر عدد تخم مرغ با نرخ ۸۰۰ تومان در خرده فروشی‌ها عرضه می‌شود.

دبیر کل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار با اشاره به ضرورت درج قیمت بر روی تخم مرغ اظهار کرد: اگر دولت بحث قیمت گذاری را در اختیار تشکل‌ها می‌گذاشت تا قیمت بر روی تخم مرغ درج شود، امروز به سهولت می‌توانستیم هر عدد تخم مرغ را با نرخ ۶۵۰ تومان در بازار عرضه کنیم، ناگفته نماند که اگر رقمی معادل ۵ میلیارد تومان از یارانه واردات تخم مرغ به صورت تسهیلات در اختیار تشکل‌ها قرار می‌گرفت، به راحتی امکان تعادل و مدیریت قیمت تخم مرغ درب مرغداری و خرده فروشی وجود داشت.

طلاکش با اشاره به اینکه اصرار ورزیدن بر واردات نتیجه‌ای در بازار در بر نداشته است، گفت: با وجود آنکه دولت همچنان به راهکارهای قدیمی اصرار می‌ورزد، اما تاکنون این امر برای تولیدکننده و مصرف کننده نتیجه‌ای در بر نداشته است و تنها عده‌ای سودجو از این امر منفعت می‌برند.

وی درباره اینکه آیا دولت برنامه‌ای برای استمرار واردات دارد، بیان کرد: با توجه به آنکه اطلاعیه‌ای از وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر ابطال پروانه‌های صادر شده و عدم صدور مجوز جدید تا اطلاع ثانوی مطرح نشده است، به نظر می‌رسد که واردات همچنان ادامه دارد.

طلاکش متوسط قیمت کنونی هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری را ۶ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: هم اکنون قیمت تخم مرغ از قیمت تمام شده با احتساب سود مرغدار پایین‌تر است.

به گفته وی، قیمت تخم مرغ داخلی تحت تاثیر شایعات استمرار روند واردات در بازار کاهش چشمگیری داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم از شهادت دو مامور نیروی انتظامی توسط شوهر عصبانی

افتصادنیوزافتصادنیوز20 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
مهاجم نیجریه‌ای آبی پوشان عکس هایی را از خودروی خود در صفحه اجتماعی اش انتشار داده است. منشا برای حضور در تمرینات استقلالی‌ها به زودی راهی تهران می‌شود و گفته می‌شود او به همراه خانواده خود به ایران می‌آید و خانواده او مهمان دربی ۸۹ نیز خواهند بود.
همشهریهمشهری15 ساعت قبل
چمدان نوشت: حرمت اله رفیعی در مورد وضعیت‌ آژانس‌های مسافرتی در سال ۹۷ گفت: شاید هیچ سالی را نداشتیم که وضعیت آژانس‌های مسافرتی در آن، مانند سال ۹۷ بد باشد. وی ادامه داد: عوامل مختلفی در به وجود آمدن این وضعیت نقش داشتند که از جمله می‌توان به شرایط بد اقتصادی برای مردم اشاره کرد که سبب می‌شود سفر گزینه آخر انتخاب مردم باشد. رفیعی نوسانات ارزی را از دیگر مشکلات آژانس‌های مسافرتی دانست و افزود: متاسفانه شاهد بودیم که افرادی خارج از صنف تصمیمات غیرکارشناسی برای ارز در حوزه سفر گرفتند. رفیعی تاکید کرد: تورهای خروجی ما کاهش بسیار چشمگیری داشته‌است و می‌توانیم بگوییم نسبت به سال گذشته ۳۵ تا ۴۰ درصد از تورهای خارجی کم شده‌اند. کاش حداقل از نزدیک‌ترین نقاط به مرز در دو کشور پروازهایی برای مردم در نظر می‌گرفتند تا هم مردم هزینه کمتری می‌پرداختند و هم ازدحام شلوغی در مرزهای زمینی کاهش پیدا می‌کرد.
عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. به‌عنوان مثال، سازمان ملل در گزارش وضعیت و چشم‌انداز اقتصاد ۲۰۱۹، تورم ۳۴٫۹ درصدی را برای ایران پیش‌بینی کرده است. رشد اقتصادیپیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران در سال آینده منفی است. درآمدهای نفتیاکونومیست در تحلیلی که از صنایع در سال ۲۰۱۹ ارائه داده، تحریم‌های ایران را به‌عنوان یکی از ریسک‌های پیش روی صنایع در سال آینده معرفی کرده است.

جایگزین هایی برای تویوتا سوپرا؛ افسانه‌ای که به کابوس طرفدارانش بدل شد

12+
دیجیاتودیجیاتو10 ساعت قبل

بازدید سرزده رئیس کل بانک مرکزی از صرافی‌های تهران

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل
درسومین روز سال ۹۸ دکتر همتی به طور سرزده از صرافی‌های منتخب بانکی در تهران بازدید کرد و ضمن تبریک سال نو به کارکنان صرافی‌ها و خریداران با خریداران ارز به گفتگو نشست.

اخبار بیشتر