سخنگوی وزارت خارجه: دیروز میزبان هیئتی از طالبان بودیم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

سخنگوی وزارت خارجه: دیروز میزبان هیئتی از طالبان بودیم

قاسمی: هیاتی از طالبان با عراقچی گفت و گو کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
قاسمی: هیاتی از طالبان با عراقچی گفت و گو کرد
تهران-ایرنا - سخنگوی وزارت امورخارجه از دیدار و گفت و گوی هیاتی از طالبان با معاون سیاسی وزیر امور خارجه در تهران خبر داد و گفت: این هیات روز گذشته مذاکرات مفصلی با هیات ایران به ریاست «سید عباس عراقچی» انجام داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «بهرام قاسمی» روز دوشنبه در نشست خبری این مطلب را در پاسخ به سوالی درباره سفر روز گذشته هیات طالبان به تهران بیان کرد.

خبرنگاری پرسید گفته می‌شود بعد از سفر دبیر شواری عالی امنیت ملی به افغانستان هیاتی از طالبان به ایران سفر کرد، آیا حضور این هیات را در تهران تایید می‌کنید؟

سخنگوی وزارت امور خارجه نیز ضمن تایید این سفر، اظهارداشت: بعد از سفر «علی شمخانی» و دیدارهایی که در افغانستان انجام و اخبار آن منتشر شد، روز گذشته هیاتی از طالبان در تهران بود.

قاسمی یادآور شد: این هیات مذاکرات و گفت و های مفصلی را با هیات ایرانی به ریاست عراقچی انجام داد.

وی ادامه داد: با توجه به این که بیش از ۵۰ درصد از خاک افغانستان در اختیار طالبان است و باتوجه به وجود ناامنی، بی ثباتی و مشکلاتی که در داخل این کشور وجود دارد، آنها تمایل به مذاکره با ایران داشتند و مذاکرات با اطلاع دولت افغانستان انجام شد.

ادامه دارد …

سیام**۱۰۵۸**۱۳۳۶

خواندن خبر در سایت منبع

اصرار دولت افغانستان و اجتناب طالبان به گفت وگوی مستقیم

ایرناخبرگزاری ایرنا
اصرار دولت افغانستان و اجتناب طالبان به گفت وگوی مستقیم
کابل - ایرنا - دولت افغانستان طی یک دهه گذشته همواره بر گفت و گوی مستقیم با طالبان تأکید و این گروه از پذیرش آن اجتناب می کند و بر مذاکره مستقیم با آمریکا اصرار دارند و این بار نیز برای نشست پیش رو در عربستان نیز تکرار شد که این وضعیت آینده صلح افغانستان را پیچیده تر می کند.

به گزارش ایرنا، نشست ابوظبی که در ۲۶ آذر ماه امسال برگزار شد و در آن گروه طالبان حاضر به دیدار و گفت و گوی با نمایندگان اعزامی دولت افغانستان نشد، ناراحتی دولت وحدت ملی این کشور را برانگیخت و رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که نشست ابوظبی پیچیدگی روند صلح را بیشتر از پیش آشکار ساخت و نشان داد که طالبان به سیاست جنگ طلبانه خود تأکید دارد.

برخی کارشناسان سیاسی معتقدند که «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به همین اقدام طالبان، دست به تغییر آرایش دفاعی و امنیتی کابینه زد و دستور تشدید حملات تهاجمی علیه طالبان را به وزیران جدید دفاع و کشور داد.

در نشست ابوظبی طالبان با نمایندگان سه کشوری که در گذشته حاکمیت این گروه را بر افغانستان طی سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۷ خورشیدی را برسمیت شناخته بودند، به علاوه آمریکا مذاکره کرد که به نتیجه ملموسی نرسید، اما توافق کردند که برای پیگیری گفت و گوها، نشست بعدی را در یکی از آن سه کشور همراه در دوره حکومت امارت اسلامی طالبان در افغانستان، یعنی عربستان، امارات متحده عربی و پاکستان برگزار شود.

اکنون گفته می‌شود که تا دو هفته آینده در ادامه نشست ابوظبی، نشست پنج جانبه قبلی در «جده» عربستان تکرار خواهد شد اما باز طالبان وقوع هر گونه گفت و گو را با دولت افغانستان رد کرده است.

پس از نشست ابوظبی «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان در دوشنبه هفته گذشته به کابل سفر کرد و با مقامات بلند پایه دولت وحدت ملی دیدار و گفت و گو کرد.

هر چند طی ۱۸ سال گذشته هرازگاهی که مقامات پاکستانی به کابل سفر کرده‌اند، موضوع اصلی و جزئیات گفت وگوی آنها با دولت افغانستان در اختیار رسانه‌ها قرار نمی‌گیرد و همواره چند کلمه تکراری که عبارت از بهبود روابط دو کشور، موضوعات اقتصادی است، منتشر می‌شود.

این بار هم چنین سنتی رعایت شد و افزون بر آن وزیر خارجه پاکستان گفت که طالبان را برای گفت و گوی صلح آماده خواهد کرد و تأمین صلح افغانستان را وظیفه کشورهای منطقه دانست.

اما پس از بازگشت سفر منطقه‌ای که وی به تهران، چین و روسیه هم داشت، روزنامه «نیشن» پاکستان به نقل از مقامات بلند پایه دولت پاکستان نوشت که نمایندگان طالبان و دولت وحدت ملی را متقاعد کرده است که در آینده نزدیک روی شرایط خود برای رسیدن به صلح به گونه مستقیم بحث کنند.

«ذبیح الله مجاهد» که به عنوان سخنگوی طالبان در فضای مجازی شناخته می‌شود، پس از آن که خبر طی دو روز گذشته بین کاربران دست بدست شد، در توئیتی نوشت که طرف اصلی مذاکرات این گروه آمریکاست و در مورد خروج نیروهای این کشور از افغانستان بحث می‌شود.

وی تأکید کرد که هیچ برنامه‌ای برای دیدار با دولت افغانستان ندارند و خبرهایی که در رسانه‌ها منتشر شده است را بی اساس خواند.

این که چه چیزی طالبان را واداشته تا چنین سخت گیرانه در برابر درخواست دولت افغانستان که اصرار بر دیدار مستقیم با آنها دارد مقاومت کند، نیازمند تامل است.

اما مقاومت طالبان در برابر پذیرش نشستن پشت میز مذاکره با دولت وحدت ملی این گمانه‌ها را تشدید می‌کند که پشت پرده گفت و گوهای تدارک دیده شده از سوی آمریکا برای صلح افغانستان توافقات دیگری نیز انجام شده است و برخی از افراد و نهادهای نظارتی افغانستان به همین دلیل نسبت به سودمند بودن تداوم این گونه گفت و گوها ابراز تردید کرده‌اند.

«عبدالرئوف ابراهیمی» رئیس مجلس افغانستان روز گذشته در نشست علنی مجلس گفت که دولت افغانستان در نشست‌های صلح کنار گذاشته شده است و از این برگزاری این گونه گفت وگوها ابراز نگرانی کرد.

«سید اکبر آغا» یکی از فرماندهان ارشد اسبق گروه طالبان و رئیس «شورای عالی راه نجات» کنونی باور دارد که روند فعلی گفت و گوهای صلح به دلیل یکجانبه گرایی آن به ناکامی خواهد انجامید.

اکبر آغا گفته است که تاکنون هر گفت و گو و نشستی که برگزار شده است یا نمایندگان طالبان در آن حضور نداشته یا نمایندگان دولت افغانستان که به همین دلیل تداوم این نشست‌ها هم محکوم است و هم به شکست خواهد انجامید.

وی حضور آمریکا و نظامیان خارجی، مداخله کشورهای منطقه، عدم حاکمیت شریعت اسلامی، فساد اداری و عدم ظرفیت‌های علمی و سیاسی در دولت و گروه طالبان را عامل تداوم جنگ و شکست روند مذاکرات صلح می‌داند.

«خانه صلح افغانستان» یکی از نهادهای مدنی افغانستان نیز از ادامه گفت و گوی طالبان و آمریکا نگران است و آن را مشکوک می‌داند.

«نعیم ایوب ‌زاده» عضو خانه صلح افغانستان در نشستی مطبوعاتی در کابل گفت که مردم افغانستان نگران گفت وگوهای مشکوک هستند.

ایوب‌ زاده گفت که مذاکراتی زیر نام صلح بین طالبان و آمریکا دچار نواقص جدی است و این روند به طالبان مشروعیت بین ‌المللی داده است.

وی از عدم حضور مردم، زنان، جامعه مدنی و جوانان در این نشست‌های صلح انتقاد کرد و گفت توافقی که از برآیند این مذاکرات بدست بیاید هم تضمین کننده ثبات امنیت نخواهد بود.

اما شورای عالی صلح افغانستان با ابراز امیدواری برای پیشرفت صلح افغانستان انتظار دارد که در نشست عربستان طالبان تحت فشار بیشتری قرار داده شوند تا موانع گفت و گوی صلح برداشته شود.

«احسان طاهری» سخنگوی این شورا با استقبال از هرگونه فرصتی که با هماهنگی دولت افغانستان در روند گفت وگوهای صلح ایجاد شود، این فرصت ‌ها را منتهی به صلح خوانده و از آن اعلام حمایت و پشتیبانی کرد و گفت: در نشست جده، کشورهای تاثیر گذار در روند صلح افغانستان شرکت خواهند کرد و این نشست می‌‌تواند در روند صلح افغانستان موثر واقع شود.

رسانه‌های افغانستان روز گذشته اطلاعیه‌ای را به نام «ملا یعقوب» فرزند رهبر سابق طالبان و معاون کنونی این گروه در غرب افغانستان منتشر کرده‌اند که وی از انکار طالبان برای گفت و گوهای مستقیم با دولت افغانستان انتقاد کرده است و آن را دلیل رسیدن آسیب جدی به طالبان دانسته است.

وی در اطلاعیه خود گفته است که طالبان باید در دور بعدی مذاکرات برای اعتبار گروه طالبان هم شده با نمایندگان دولت گفت وگو کنند و رهبران طالبان نباید منافع شخصی خود را بر منافع جمعی ترجیح دهند.

البته مجاهد این اطلاعیه را تقلبی خوانده و از طرفداران طالبان خواسته که به این شایعات توجه نکند.

«امید میثم» سخنگوی ریاست اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان پس از انکار طالبان بازهم تأکید دارد که گفت و گوی صلح با رهبری و مالکیت افغان‌ها به پیش می‌رود و کشورهایی که با طالبان گفت و گو می‌کنند، نقش تسهیل کننده را دارند.

رئیس جمهوری افغانستان دیروز با «ملک سلمان» پادشاه عربستان گفت و گو تلفنی انجام داد و در اطلاعیه ریاست جمهوری افغانستان آمده است که غنی از سلمان برای همکاری در رابطه با تأمین صلح در کشورش قدردانی کرده است.

بر اساس آن چه تاکنون از روند گفت و گوهای صلح افغانستان میان آمریکا و سه کشور هم پیمان او با طالبان در اختیار مردم و سیاست مداران افغانستان گذاشته شده است، همه نگران بیرون ماندن دولت افغانستان به عنوان یکی از طرف‌های اصلی جنگ با طالبان از روند مذاکرات است و این قشر باور دارند که هرگونه توافقی که بدون حضور دولت و مردم افغانستان بدست آید، محکوم به شکست است و باعث قطع جنگ و تأمین امنیت نخواهد شد.

آساق*۲۹۱*۱۱۰۴**

خواندن خبر در سایت منبع

طالبان درخواست مذاکره با کابل را رد کرد

مهرخبرگزاری مهر
طالبان درخواست مذاکره با کابل را رد کرد
طالبان می گوید در نشست جده با نمایندگان آمریکا دیدار خواهد کرد اما تمایلی برای دیدار با نمایندگان کابل ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طالبان با پیشنهاد کابل مبنی بر دیدار نمایندگان ۲ طرف در مذاکراتی که قرار است ماه میلادی آینده با حضور نمایندگان آمریکا در عربستان سعودی برگزار شود؛ مخالفت کرد.

گفتنی است نمایندگان طالبان طی ماه میلادی جاری (دسامبر) در نشستی که در امارات برگزار شد؛ با نمایندگان آمریکا و برخی دیگر از کشورهای منطقه ملاقات کردند.

این در حالی است که طالبان همچنان از مذاکره با کابل امتناع می‌کند.

در همین راستا، یکی از اعضای شورای تصمیم‌گیری طالبان گفت: ما در نشست جده، با مقامات آمریکا برای ادامه مذاکراتی که در ابوظبی ناتمام ماند؛ دیدار می‌کنیم. اما قبلا هم این موضوع را که با دولت کابل مذاکره نمی‌کنیم؛ برای همه طرفین روشن کرده بودیم.

این در حالی است که «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان نیز پیشتر گفته بود که رهبران این گروه با دولت کابل مذاکره نخواهند کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

طالبان: در نشست جده نیز با دولت افغانستان گفت‌وگو نخواهیم کرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
طالبان: در نشست جده نیز با دولت افغانستان گفت‌وگو نخواهیم کرد
طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد که موضع این گروه درباره عدم مذاکره با دولت افغانستان تغییری نکرده است و این گروه با هیئت مذاکره کننده دولت در نشست جده نیز دیدار نخواهد کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم ، رسانه‌های پاکستانی در حالی که روزهای گذشته از توافق طالبان برای مذاکره با دولت افغانستان در نشست جده خبر داده بودند اما این گروه این اخبار را رد کردند.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان در واکنش به این موضوع تصریح کرد که موضع این گروه درباره عدم مذاکره با دولت افغانستان تغییری نکرده است.

وی افزود: اخبار ی که درباره مذاکره احتمالی این گروه با هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان منتشر شده است حقیقت ندارد.اصرار دولت و انکار طالبان برای مذاکره؛ آمریکا میانجی‌گری می‌کند طالبان: در نشست امارات با نمایندگان افغانستان گفت‌وگو نمی‌کنیم ابراز نگرانی شورای عالی صلح از امتناع دوباره طالبان برای مذاکره در نشست جده

سخنگوی طالبان اظهار داشت: روند مذاکرات با آمریکا تا زمانی که نیروهای خارجی این کشور را ترک کنند به صورت برنامه ریزی شده به پیش می‌رود.

مجاهد تصریح کرد که نباید با روند مذاکرات برخورد سطحی شود و امیدواری‌های نادرست داده شود.

وی به آمریکا نیز هشدار داده است که از روند مذاکرات با طالبان نباید استفاده تبلیغاتی کند.

اخیرا اعضای دفتر سیاسی طالبان در نشست ابوظبی که با حضور «زلمی خلیلزاد» و نمایندگانی از پاکستان، عربستان و امارات برگزار شده بود از دیدار با هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان خودداری کردند.

قرار شد دور بعدی نشست این گروه با آمریکا به میزبانی عربستان سعودی در شهر «جده» برگزار شود.

دولت افغانستان ابراز امیداوری کرده بود که در نشست عربستان سعودی بتواند با اعضای دفتر سیاسی دیدار و گفت‌وگو کند.

طالبان در سال‌های گذشته همواره از مذاکره با دولت افغانستان خودداری کرده و تنها آمریکا را طرف خود دانسته است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اظهارات ظریف پس از ورود به نیویورک +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

آخرین گمانه‌زنی‌ها از وضعیت جسمانی آنگلا مرکل

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
این یک بیماری شایع در میان زنان است و به‌طور خاص هم در زنان هم‌سن و سال مرکل رخ می‌دهد. فقط فرد نباید راست بایستد و حرکتی نداشته باشد.» اما مساله دیگری که در اینجا مطرح می‌شود بحث حریم خصوصی است. در هر حال، به نوشته گزارشگر سی‌ان‌ان، در آلمان که قوانین حریم خصوصی بسیار سفت و سخت است، بسیاری مایلند توضیحات مرکل را بپذیرند. او می‌افزاید: «هرچند این یک مساله مربوط به حریم خصوصی باشد. در مورد مرکل، او ظاهرا در وضعیت خوبی است و هیچ چیز را (اعم از دیدارها و ملاقات‌ها) لغو نکرده است.

هدف از حمله دیشب سرقت بود نه سوءقصد

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
سالک با اشاره به اینکه حراست و دستگاه‌های امنیتی مجلس و نیروی انتظامی با شاهدان عینی مصاحبه کرده‌اند گفت: جمع بندی‌ها حکایت از این دارد که موضوع، سرقت بوده است البته همچنان بررسی‌ها ادامه دارد. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: حال راننده خوب­ و در بیمارستان امام خمینی (ره) در حال مداواست. وی در پاسخ به این سوال که آیا در این حادثه موضوع سوء قصد­ مطرح بوده عنوان کرد: ­ اگر سوء قصد بود باید خود من را هدف قرار می‌داد که خودم شربت شهادت بنوشم و این نکته قابل توجه است که سوء قصد نبوده است. سالک درباره مصاحبه دیشب یکی از همکارانش نیز که از سوء قصد به جان او صحبت کرده بود گفت: من به صراحت این موضوع را تکذیب می‌کنم و این حادثه طبق شواهد یک سرقت بوده است. سالک در پایان از نیرو‌های نظامی و امنیتی ­ خواست در این زمینه دقت بیشتری داشته­ باشند.

فیلم/ ماجرای پیغام محرمانه رهبر انقلاب به سیدحسن‌نصرالله

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
بواقع سیاست واشنگتن در قبال ایران پیروی از الگویی است که قبلا در قبال کشورهایی مانند کره شمالی، لیبی و عراق جواب داده است. اگر چه این الگو در برابر کشورهای دیگر جواب داده بود اما ایران توانست الگوی رفتاری همیشگی غرب را با چالش مواجه سازد. در این باره باید به مدل مواجه غرب با کشورهایی مانند عراق و لیبی اشاره کرد. در لیبی، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا با استفاده از تحریم اقتصادی فشار مضاعفی علیه دولت معمر قذافی وارد کردند. به عبارتی بی اثر کردن این ارتباط نقش کلیدی در مقابله با سیاست تحریمی ایالات متحده آمریکا دارد.
ایسناایسنا1 روز قبل
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با بررسی نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها به بخش کشاورزی می‌توان به این نتیجه رسید که برآورد عددی دقیقی از میزان یارانه ارائه شده به کشاورزان وجود ندارد. علی ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز (یکشنبه) کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع جلسه امروز بررسی نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها به بخش کشاورزی و سایر عوامل تولید بود. سازمان حمایت از مصرف‌کننده، سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها مرکز پژوهش‌ها، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو گزارشاتی در این زمینه دادند. گزارش‌ها نشان می‌داد که آمار و اطلاعات دقیقی از نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها وجود ندارد. سخنگوی کمیسیون کشاورزی در پایان گفت: ما یارانه را هم در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی، هم یارانه‌های حامل‌های انرژی و هم معافیت‌های مالیاتی ارائه می‌کنیم و این یارانه‌ها پنهان نامیده می‌شود.

اخبار بیشتر