1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن

حال انبوه‌سازان خوب نیست/تحمیل هزینه‌های تامین مالی از سوی بانک مسکن

تسنیمخبرگزاری تسنیم
حال انبوه‌سازان خوب نیست/تحمیل هزینه‌های تامین مالی از سوی بانک مسکن

- اخبار اقتصادی -

فرشید پورحاجت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص وضعیت ساخت و سازهای مسکن، انبوه سازان و تامنی منابع مالی، اظهار کرد: ‌ تامین منابع مالی برای ساخت‌وساز از دو کانال هدایت می‌شود؛ یکی از محل پیش فروش ساختمان که متاسفانه سال ۸۹ قانونی نوشته شد که از آن تاریخ این منبع قفل شده است.

وی ادامه داد: کانال دوم نیز از محل وام‌های مشارکت مدنی یا صندوق‌های مختلف بانک مسکن است. در یکسال گذشته به واسطه اتفاقاتی که در اقتصاد کلان کشور روی داده، هزینه تولید مسکن به شدت (حدود ۵۰ درصد) افزایش یافته است.

وی افزود: ‌ به نظر می‌رسد باید در این شرایط تمهیداتی در راستای افزایش سهم وام در حوزه ساخت و ساز برنامه‌ریزی می‌شد که در این حوزه اتفاق مثبتی صورت نگرفته است.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان در ادامه با بیان این‌که بانک مسکن بابت تولید مسکن هزینه‌هایی را به انبوه سازان و سازندگان تحمیل می‌کند، گفت: ‌ پایه و اساس سیاستگذاری‌های بانک مسکن برای تامین منابع مالی انبوه‌سازان از سال گذشته خرید اوراق تسه یا رسوب بوده است.

پورحاجت بیان کرد: ‌ تامین منابع مالی از محل اوراق تسه هزینه بخش تولید و دریافت تسهیلات را افزایش می‌دهد.

وی با تاکید بر این‌که باید ببنیم سهم تسهیلات در تولید مسکن چه میزانی است، اظهار کرد: در حال حاضر برای یک واحد مسکونی کوچک مقیاس ۷۰ تا ۹۰ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود. از سوی دیگر برای ساخت یک واحد ۱۰۰ متری حدود ۳۰۰ میلیون تومان هزینه ساخت است و باید بتوان ۷۰ تا ۸۰ درصد این هزینه‌ها را از محل تسهیلات بانکی پوشش داد. بنابراین مکانیسم باید به گونه‌ای تعریف شود که این رقم منابع مالی تامین شود که هم‌اکنون به طور متوسط ۳۰ درصد منابع مالی تامین می‌شود.

وی با بیان این‌که این میزان وام برای ساخت و ساز خیلی کم بوده و کفاف ساخت ۳۰ متر مربع را از یک واحد ۱۰۰ متری می‌دهد، افزود: در سال‌های ۹۰ و ۹۱، بالغ بر ۱۳۰ میلیون متر مربع پروانه ساختمانی صادر شد که این میزان هم‌اکنون با ۵۰ درصد کاهش به حدود ۶۰ میلیون مترمربع رسیده است.

وی با بیان یان‌که ساخت و ساز مسکن در کشور بخش درون‌زایی است، تصریح کرد: ‌این بخش نبایدتحریم داخلی باشد. چه اتفاقی افتاده نتوانستیم سقف مورد نیاز تولید داشته باشیم تا بر اساس آن بتوانیم کاستی در بازار و صنایع مرتبط را جبران کنیم. متاسفانه بخش ساخت و ساز کشور با دو تحریم از سوی استکبار و تحریم ناشی از تصویب قوانین خلق‌الساعه که از سال ۸۹ آغاز شده درگیر است.قیمت روز مسکن 1397/10/9/| معامله آپارتمان 100 میلیونی در تهرانقیمت روز مسکن امروز 1397/10/8|معامله آپارتمان 161 میلیونی در تهران

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با بیان این‌که قوانینی از جمله مالیات‌ها، تامین اجتماعی و سیستم ناکارآمد بانکی گرفتاری‌های ساخت و ساز مسکن را در کشور دو چندان کرده است، گفت: برای جلوگیری از تبعات منفی در آینده‌ای نزدیک باید به فکر چاره‌ای باشیم که همین میزان پروانه ساختمانی موجود کاهش نیافته و افزایش یابد.

پورحاجت با تاکید براین‌که وضع انبوه سازان و تولید مسکن در کشور خوب نیست، یادآور شد: ‌نقدینگی بخش خصوصی و انبوه‌سازان به واسطه اتفاقات اقتصاد کلان به زیر یک سوم کاهش یافته است. در این صورت چه انتظاری داریم وقتی سرمایه در گردش به این میزان کاهش یافته، شاهد افزایش تولید مسکن باشیم.

وی با بیان این‌که دولت و مجلس باید به فکر این بخش تاثیرگذار اقتصاد کشور باشند، گفت: ‌ وزیر راه و شهرسازی اخیرا اعلام کرده که تسهیلات مسکن را افزایش نمی‌دهیم. ما نمی‌دانیم چرا نباید افزایش یابد. در تمام اقتصادهای دنیا تامین منابع مالی از سوی بانک‌ها سهم بسیاری در افزایش ساخت و سازهای مسکن دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

فرصت خرید مسکن از پایان امسال شروع می‌شود

انتخابخبرگزاری انتخاب
فرصت خرید مسکن از پایان امسال شروع می‌شود
فرصت خرید مسکن از پایان امسال شروع می‌شود - 0

یک کارشناس اقتصادی با بیان این‌که ظرفیت اقتصاد مسکن پر شده است گفت: احتمالا تا پایان سال سرعت رشد قیمت‌ها صفر می‌شود و برای مدت نسبتا طولانی شاهد رکود خواهیم بود که فرصت خوبی به خریداران واقعی می‌دهد.

مهدی سلطان محمدی اظهار کرد: رقم چهار درصد افزایش ماهیانه قیمت مسکن شهر تهران نرخ بالایی محسوب می‌شود؛ زیرا اگر همین عدد را به صورت سالیانه در نظر بگیریم به رقم معادل ۱۰۰ درصد سالیانه می‌رسیم که حدود همین رشد در آذرماه اتفاق افتاد و شاهد افزایش ۹۲ درصدی قیمت بودیم. ولی احتمالا رشد قیمت مسکن تا پایان سال به صفر می‌رسد؛ زیرا شیب رشد آن کاهش یافته است.

وی افزود: کاهش شیب رشد قیمت، قابل پیش‌بینی بود و حتی افزایش چهار درصد ماهیانه فراتر از انتظار بود. بیشترین رشد را در منطقه ۱ با ۱۰۵ درصد شاهد بودیم. با توجه به این‌که قیمت‌ها در منطقه ۱ بالاتر از میانگین شهر تهران است، این افزایش، معدل کل شهر را به سمت بالا حرکت داده است.

این کارشناس اقتصاد مسکن تصریح کرد: در سیستم قیمت‌گذاری نمی‌توان اثرات کیفیت را در نظر گرفت. معمولا در آمار، متوسط همه واحدها را در نظر می‌گیرند بنابراین در آمار نهایی خطا ایجاد می‌شود. به نظرم اگر این اثر را خارج کنیم احتمالا رشد قیمت در ماه گذشته کمتر بوده است.

سلطان محمدی با بیان این‌که سرعت افزایش قیمت در مناطقی که تقاضای واقعی وجود دارد کمتر شده است گفت: در مناطقی که توان خانوار تعیین‌کننده معاملات است رشد قیمت کاهش یافته ولی به دلیل فعالیت‌های سوداگرانه در مناطق گران‌قیمت، افزایش بیشتری را در این مناطق شاهد بودیم. ممکن است علتش این باشد کسانی که از افزایش قیمت ارز منتفع شدند یا ایرانی‌هایی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند به این نتیجه رسیده‌اند که هم‌اکنون زمان خوبی برای تبدیل ارز به ملک است و بر این اساس در مناطق مرفه‌نشین اقدام به خرید مسکن کردند.

وی، افت شدید توان طرف تقاضا را در کاهش ۶۲ درصدی معاملات مسکن شهر تهران در آذرماه موثر دانست و افزود: با توجه به روندی که در بازار مسکن می‌بینیم بخش تقاضا باوجود این حجم از افزایش قیمت هم‌چنان ضعیف باقی مانده و رشد قابل توجهی که مسکن در طول یک سال گذشته داشته، همه حاکی از آن است که ظرفیت اقتصاد مسکن پر شده و یک دوره رکود نسبتا طولانی را در این بخش انتظار داریم.

این کارشناس اقتصاد مسکن، طول دوره رکود مسکن را به عوامل متعددی مرتبط دانست و گفت: همه چرخه‌های رونق و رکود مسکن مشابه هم تکرار نمی‌شود. ولی مطالعه نشان می‌دهد اگر روندهای قبلی ادامه پیدا کند در حال حاضر تقریبا حوالی قله قیمت مسکن قرار داریم و باید قیمت‌های واقعی، آرام آرام به سمت توقف یا حتی به کاهش اندک برود.

سلطان محمدی تاکید کرد: چسبندگی قیمت‌ها اجازه کاهش خیلی زیاد قیمت مسکن را نمی‌دهد؛ زیرا فروشندگان به سادگی متقاعد نمی‌شوند تا قیمت‌ها را پایین بیاورند و فقط زمانی که رکود طولانی شود قیمت‌های پیشنهادی را کاهش می‌دهند. اگر طبق پیش‌بیینی، رشد قیمت مسکن تا پایان سال متوقف شود، فرصت خوبی برای خریداران خواهد بود و مجالی می‌دهد که حرکت خود را برای خرید انجام دهند.

بانک‌ مرکزی تازه‌ترین گزارش خود را از تحولات قیمت مسکن در آذرماه سال جاری منتشر کرد که بر اساس آن، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آذر ماه سال جاری به ۶۸۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰٫۶ و ۶۱٫۷ درصد کاهش نشان می‌دهدبر اساس این گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در آذرماه سال ۱۳۹۷ معادل ۹میلیون و ۵۵۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴٫۱ و ۹۱٫۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

مسکن مهر بدون متقاضی

ایسناخبرگزاری ایسنا
مسکن مهر بدون متقاضی

به گزارش ایسنا، اگر چه دولت وعده کرده بود پرونده مسکن مهر در سال ۹۶ بسته می‌شود، اما با این حال واحدهای مسکن‌مهر باقی‌مانده در دست تعاونی‌ها و واحدهای مسکونی بدون متقاضی همچنان بلاتکلیف‌ هستند.

کارگروه شورای مسکن استان به بررسی و تعیین تکلیف واحدهای مسکن مهر لرستان اختصاص داشت، موضوعی که نه تنها مشکلی را حل نکرد بلکه برای برخی‌ها دردسرساز شده است.

شبکه فاضلاب مسکن مهر به شبکه اصلی متصل شود

در این جلسه محمد پیامنی، معاون راه و شهرسازی لرستان با بیان اینکه در حال حاضر ۴۵۵۴ واحد از مجموع مسکن مهر استان که معادل ۱۰ درصد هستند به اتمام نرسیده‎اند، اظهار کرد: در مجموع ۱۵۰۰ واحد از این واحدها در بخش دولتی، ۲۳۰۰ واحد در بخش تعاونی‌ها و ۶۳۴ واحد در بخش خود مالک استان باقی مانده که تکمیل نشدند.

وی با اشاره به مشکلات واحدهای مسکن مهر استان، گفت: دفع فاضلاب مسکن مهر کمالوند در شهر خرم‌آباد یکی از این مشکلات بوده که باید مورد بررسی قرار گیرد و مرتفع شود.

پیامنی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی بر واگذاری پروژه‌های فاقد متقاضی مسکن مهر به کمیته امداد تاکید کرده است، تصریح کرد: دستگاه‌های خدمات‎رسان باید نسبت به اجرای تاسیسات زیربنایی این واحدها که قرار است به کمیته امداد واگذار شود اقدام کنند.

معاون راه و شهرسازی استان گفت: باید شبکه فاضلاب این واحدها توسط آب و فاضلاب استان بررسی و به شبکه اصلی متصل شود.

انتقادهایی بجا بر مسکن مهر وارد است

در این جلسه رضا خالقی، مدیرکل راه و شهرسازی استان با بیان اینکه ۴۴ هزار واحد مسکن مهر در استان ساخته شده که ۹۰ درصد آنها تکمیل و به متقاضیان تحویل داده شده و ۱۰ درصد باقی مانده نیازمند همت جدی استان است، افزود: متاسفانه مشکلات مبتلا به آن همچنان پابرجاست و موضوعی که امسال نیز براین مهم اضافه شده افزایش قیمت مصالح ساختمانی و دستمزدها بوده است.

وی ادامه داد: مسکن مهر موضوعی است که به آن انتقاد وارد است و بسیاری ازآنها بجاست اما در حال حاضر این مهم به مطالبه عمومی تبدیل شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان اضافه کرد: به عنوان مسئولین موظف به اتمام این پروژه هستیم.

خالقی گفت: چنانچه شهرداری‌ها پایان کار را برای این واحدها صادر کنند، سایت به سایت درصد سهم شهرداری‌ها را پرداخت خواهیم کرد.

دوباره کاری دستگاه‎های خدمات‌رسان در مسکن مهر

در ادامه این جلسه غلامرضا لطفعلیان، مدیر عامل شرکت گاز لرستان با بیان اینکه علمک‎های گاز نصب شده‌ در مسکن مهر بین ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر هستند در حالیکه طبق استاندارد باید ۲ متر و ۷۰ سانتی‌متر باشند، اضافه کرد: متاسفانه تغییرات در مسکن مهر به قدری زیاد است که مجبور به تعویض دوباره علمک‌ها هستیم.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد علمک‌های گاز مسکن مهر باید تعویض شوند، پشنهاد داد: بهتر است به یک جمع‎بندی برسیم و هنگامی‎که ساختمان‎ها آماده شدند دستگاه‎های خدمات‌رسان کار خود را انجام دهند، تا دوباره کاری صورت نگیرد.

۶۴۱ واحد مسکن مهر ازنا دفع فاضلابشان بصورت جذبی است

در ادامه این جلسه حمیدرضا کرموند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان در مورد مشکل دفع فاضلاب واحدهای مسکن مهر منطقه کمالوند در شهر خرم‎آباد، گفت: خط جمع کننده فاضلاب در این منطقه در یک نقطه متمرکز شده و لزوما باید از یک مسیر اجباری عبور کند.

وی ادامه داد: در این راستا از سمت شهر خرم‌آباد این خط انتقال کامل اجرا شده و در یک نقطه که باید به سمت اراضی مسکن مهر منحرف شود متوقف شده است.

کرموند با بیان اینکه سه تا چهار پیمانکار را هر دفعه برای این کار انتخاب کرده‎ایم و بنا بود که این معبر بازگشایی شود، ادامه داد: اما متاسفانه نتیجه‌ای حاصل نشد و مجبور شدیم قرار داد را خاتمه بدهیم.

کرموند با تاکید بر اینکه در این منطقه باید ۱۴۰۰ متر خط انتقال اجرایی شود، عنوان کرد: فاضلاب منطقه در حال حاضر دفع می‌شود.

وی مطرح کرد: چنانچه علوم پزشکی در این مسیر معبری به ما بدهند که بتوانیم این خط انتقال را تکمیل کنیم قضیه فاضلاب حل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان بیان کرد: همچنین ۶۴۱ واحد مسکن مهر ازنا از طریق چاه جذبی فاضلاب آنها دفع می‌شود.

کف منازل مردم پلدختر با کمترین بارش پر از آب می‎شود

در این جلسه نعمت دستیاری فرماندار پلدختر با انتقاد از وضعیت مسکن مهر در این شهرستان گفت: نیاز است کارگروه فنی به پلدختر بیاید و مسائل و مشکلات مسکن را احصا و گزارش دهد.

وی اضافه کرد: در مواردی که مددجوی معلولی متقاضی مسکن مهر است این واحدها آسانسور، پارکینگ و زیرساخت لازم را ندارند.

فرماندار پلدختر اضافه کرد: متاسفانه به دلیل سیلابی بودن این شهرستان کف منازل مردم با کمترین بارش پر از آب می‎شود.

ستاد بحران در مسکن مهر پلدختر مستقر شوند

وی با بیان اینکه بیش از ۴۵۰ هکتار زمین در این شهرستان وجود دارد که آبریز آنها به مسکن مهر پلدختر ختم می‎شود، گفت: مسکن مهر در این شهرستان به مشکل حادی تبدیل شده که به محض اعلام هواشناسی استان مبنی بر ورود سامانه بارشی به استان باید ستاد بحران در مسکن مهر پلدختر مستقر شوند.

دستیاری با اشاره به اینکه همچنین محوطه‎سازی مسکن مهر در پلدختر مشکل دارد، بیان کرد: متاسفانه هیچ استانداردی در ساخت مسکن مهر این شهرستان رعایت نشده است.

فرماندار پلدختر تاکید کرد: نمی‌خواهیم کانال مسیل را که منتهی به مسکن مهر است تغییر دهیم و اگر زاویه ۹۰ درجه آن را به ۵۰ درجه تغییر دهیم مشکل حل می‎شود.

وی یادآور شد: تبعات غیرکارشناسی بودن طرح مسکن مهر اکنون گریبانگیر متقاضیان شده است و متاسفانه ایرادات بسیاری براین طرح وارد است.

جانمایی‌های نامناسب مسکن مهر

در ادامه این جلسه احمد مرادپور، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان، با بیان اینکه هر دولتی که سرکار می‌آید با توجه به مشکلات جامعه برای موضوعی نسخه‎ای می‌پیچد، افزود: در جامعه ما کسانی هستند که فاقد مسکن هستند و مسکن مهر ایجاد شد تا بخشی از مشکلات مردم را برطرف کند.

وی ادامه داد: بشترین مشکل مسکن مهر به تامین زمین برمی‎گردد و متاسفانه این موضوع سبب جانمایی‌های نامناسب برای ساخت این واحدها شده است.

مرادپور با اشاره به اینکه ارزش افزوده برای ساخت مسکن افزایش یافته است، بیان کرد: در لرستان ۴۴ هزار واحد ساخته شد و چنانچه هر واحد را صد متر درنظر بگیریم ۴ میلیون و ۴۰۰ متر مربع می‎شود و همین واحدها را امروز با ۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان نمی‌توان ساخت.

این مسئول گفت: باید بدانیم این سرمایه‎ای است که در استان هزینه شده است و باید تکمیل و مورد استفاده قرار گیرد هرچند برای ایجاد زیرساخت‎های زیربنایی و روبنایی نیز اعتبار نیاز است.

وی اضافه کرد: هرچند نقدهای زیادی به مسکن مهر وارد است اما شرکت‎های خدمات رسان باید باقی مانده کارهایی که مانده را انجام دهند و امکانات لازم را برای مردم فراهم سازند.

ایجاد کاربری‎های مختلف در مسکن مهر

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان یادآور شد: با ایجاد کاربری‎های مختلف آموزشی، بهداشتی، تجاری، ورزشی و فضای سبز در مسکن مهر می‎توان اشتغال ایجاد کرد و ضرورت دارد راه و شهرسازی استان این کاربری‎ها را مشخص کند و دستگاه‎ها نیز ملزم به انجام آنها هستند.

مرادپور به معضل سیلاب و آب گرفتگی در مسکن مهر پلدختر اشاره کرد و گفت: مسکن مهر پلدختر به معضل حادی در این شهرستان تبدیل شده است که باید دقیق‌تر به آن توجه شود و مطالعاتی برای حل آن صورت گیرد.

معاون استانداری لرستان ادامه داد: مشخص نیست تغییر مسیر آب و احداث کانال در امتداد سایت مسکن مهر پلدختر بر چه اساسی بوده اما به هر حال با انجام یک کار غیرفنی، مردم و مسئولان درگیر مشکل شده‎اند.

وی تاکید کرد: تیمی متشکل از بحران، دفتر فنی، شهرداری، آب منطقه‎ای و فرمانداری پلدختر بازدیدی میدانی از محل داشته باشند تا براساس مستندات بتوانیم برای حل این مهم تصمیمی اساسی اتخاذ کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان با بیان اینکه در سال‌های گذشته سیل بندهای منابع طبیعی در حاشیه شهرها ایجاد نشده که باید از این پس نسبت به این مهم توجه شود، عنوان کرد: شاهدیم منابع طبیعی طرح‎های آبخیزداری خود را در خارج از شهرها انجام می‎دهد و نیازاست این عملیات‎ها را در داخل شهرها انجام دهد.

طولانی شدن روند تکمیل واحدهای مسکن مهر این سازه‌ها را به لحاظ اقتصادی بی‌ارزش خواهد کرد و ضرورت دارد مسئولین نسبت به تسریع در تکمیل آن‌ها در راستای خانه‌دار شدن اقشار ضعیف جامعه مبادرت ورزند.

خواندن خبر در سایت منبع

یک میلیون نفر در پروژه‌های مسکن مهر سکونت خواهند کرد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
یک میلیون نفر در پروژه‌های مسکن مهر سکونت خواهند کرد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، احمد اصغری مهرآبادی در حاشیه شرکت در جلسه شورای مسکن استان قزوین در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت: سهم قزوین از مجموعه مسکن مهر ۵۰ هزار واحد است که بخشی در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر و بخشی در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر ساخته شده است.

وی اضافه کرد: در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر بدون در نظر گرفتن پروژه‌های خود مالکی و تعاونی‌ها تعداد باقیمانده از سه جانبه‌ها ۱۰۱۶ واحد است که در مرحله نازک کاری و برخی در حال نصب است.

مهرآبادی تصریح کرد: امیدواریم با کمک شورای مسکن استان و وزارت راه و شهرسازی تمام پروژه‌های مسکن مهر را حداکثر تا شهریور ماه سال ۹۸ افتتاح خواهد شد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر یادآورشد: این واحدها مشکلات عدیده‌ای دارند که در جلسه شورای مسکن استان قزوین قرار شد کارگروهی شکل بگیرد و مسایل را با سرعت بیشتری بررسی کند و مسائل را در شورای مسکن مطرح کرده و تصویب کنند.

وی اظهارداشت: از همه دستگاههای اجرایی خدمات رسان انتظار می‌رود در این کار مشارکت کنند تا کمبودهای مسکن مهر با سرعت بیشتری حل شود.

مهرآبادی اضافه کرد: اگر لایحه بودجه توسط مجلس تصویب شده و قانون شود سال آینده می‌توان اعتبارات بیشتری برای تکمیل پروژه‌ها اختصاص داد که در این لایحه تخصیص قیر هم پیش بینی شده که برای آسفالت معابر استفاده می‌کنیم …

وی گفت: بغیر از پروژه‌های مسکن مهر که در دادگاه پرونده حقوقی دارند بقیه واحدها را با کمک دستگاهها و تامین آب، برق، گاز، مخابرات، مدرسه، مسجد، راه دسترسی، دیوارحائل و سایر اقدامات آماده سازی همه پروژه‌های مسکن مهر را سال آینده تکمیل

می‌کنیم اما تحویل نمی‌دهیم زیرا باید وزارتخانه‌ها همکاری کنند تا تحویل کامل شود.

۲۶۵ هزار واحد مسکن مهر آماده واگذاری است

مهرآبادی افزود: در حال حاضر در سطح کشور کار ساختمانی ۲۶۵ هزار واحد مسکن مهر به پایان رسیده و نیازمند اجرای شبکه و نصب انشعابات است تا آماده تحویل شود.

وی گفت: با تکمیل و واگذاری مسکن مهر در کشور بیش از یک میلیون نفر در این واحدها سکونت خواهند کرد و این کار افتخاری است برای دولت که این واحدها را تحویل دهد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر یادآورشد: تکمیل آنچه کارگروه مسکن برآورد کرده ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد تا بتوان کمبودها و نیازها از جمله خدمات زیربنایی، مسجد، کلانتری، درمانگاه، محوطه سازی و سایر امور آماده سازی را تکمیل کرد.

وی اظهارداشت: با توجه به افزایش قیمتها در حال حاضر نیازها و هزینه‌ها را برآورد جدید می‌کنیم تا ببینیم چقدر لازم داریم تا کارها تکمیل شود. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

جدول/ قیمت مسکن در منطقه ۱ تهران

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
جدول/ قیمت مسکن در منطقه ۱ تهران

به گزارش خبر فوری و به نقل از افکار نیوز، لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می‌باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

نتیجه تردید در سمت عرضه بازار مسکن

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
نتیجه تردید در سمت عرضه بازار مسکن

به گزارش «دنیای اقتصاد»، رکود عمیق حاکم بر بازار مسکن سبب شده میزان مراجعه به بنگاه‌های املاک هم از سوی عرضه‌کنندگان و هم از سوی متقاضیان خرید کاهش یابد. در این میان هنوز هم گروهی از خریداران مسکن به امید اینکه شاید در شرایط رکودی بازار بتوانند با قیمت نسبتا مناسب در مقایسه با تابستان، خرید کنند، در حال جست‌وجو در بازار مسکن هستند. هرچند تعداد این گروه زیاد نیست چراکه قدرت خرید متقاضیان مسکن در حال حاضر به پایین‌ترین سطح ممکن در مقایسه با میانگین قیمت‌های فروش رسیده است.

بر اساس تحقیقات میدانی از مشاوران املاک، کاهش میل به فروش در میان عرضه‌کنندگان اعم از سازنده‌ها و فروشنده‌های املاک چند ساله بیشتر از کاهش میل به خرید در میان متقاضیان مسکن در بازار کنونی است و شاید یک دلیل اینکه همچنان شاهد رشد ماهانه قیمت مسکن به میزان بیش از ۴ درصد هستیم، همین موضوع باشد. حضور جست‌وجوگران در بازار با اینکه اغلب بی‌نتیجه بوده و به انجام معامله ختم نمی‌شود، اما برخی از فروشندگان را نیز دچار این گمان غلط کرده که اگر همچنان به افزایش قیمت پیشنهادی ادامه دهند، تقاضای خرید برای ملک آنها وجود دارد. این در حالی است که سریال ریزش حجم معاملات مسکن در ماه‌های اخیر پوچ بودن این گمان را ثابت می‌کند. به این ترتیب در حال حاضر تردید درباره واقعیت‌های بازار مسکن در هفته‌های پیش‌رو در میان عرضه‌کنندگان بازار مسکن به بروز دو رفتار متفاوت منجر شده است، طوری که عده‌ای از بازار خارج شده‌اند تا در ماه‌های آینده ملک خود را به بالاترین قیمت ممکن پس از اشباع سطح قیمتی بفروشند و عده‌ دیگری هم که همچنان در بازار حضور دارند، همچنان بر افزایش قیمت پیشنهادی خود نسبت به معاملات ثبت شده اخیر، اصرار می‌ورزند. که هر دو این رفتارها می‌تواند خواب زمستانی بازار مسکن را طولانی‌تر کند و یک رخداد دو سر باخت برای سمت عرضه و تقاضا رقم بزند.

نتیجه تردید در سمت عرضه بازار مسکن - 4

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

هکرها با نفوذ به تسلای مدل ۳ این ماشین را با خانه بردند

دیجیاتودیجیاتو14 ساعت قبل
حال به گزارش تک کرانچ یک تیم امنیت سایبری موفق شدند با هک تسلای مدل ۳، جایزه‌ای معادل ۳۷۵ هزار دلار را نصیب خود کنند که شامل یک تسلای مدل ۳ می‌شود. این دو نفر اکنون صاحب یک تسلای مدل ۳ جدید شده‌اند و علاوه بر آن باید مبغلی معادل ۳۵ هزار دلار را میان خود تقسیم کنند. بنابراین تیم امنیتی Fluoroacetate با هک تسلای مدل ۳ مبلغی معادل ۳۷۵ هزار دلار را نصیب خود کردند. جالب اینجاست که این تیم موفق شده بود سال گذشته نیز مقام اولین این سری مسابقات در توکیو را نیز بدست آورند. تماشا کنید: چالش تازه ایلان ماسک؛ مشکلات کیفی تسلا مدل ۳ کماکان ادامه دارد
تابناکتابناک9 ساعت قبل
آغاز تیرماه مصادف شد با ممنوعیت واردات خودرو و همین مسئله باعث پیچیده‌تر شدن بازار خودرو گردید. پس در سال ۱۳۹۸ از ناحیه کاهش عرضه خودرو بازار خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه مردم به خودرو نیاز دارند پس تقاضا برای خودرو کاهش نخواهد یافت. پس در سال ۱۳۹۸ از ناحیه کاهش عرضه خودرو بازار خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه مردم به خودرو نیاز دارند پس تقاضا برای خودرو کاهش نخواهد یافت.
تابناکتابناک1 روز قبل
افزایش قیمت مرغ ناشی از سودجویی است/مردم مرغ را گران نخرند رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: افزایش قیمت مرغ ناشی از سودجویی است که در مبدا و توسط مرغداران صورت می‌گیرد. وی تصریح کرد: از مردم درخواست می‌کنیم مرغ را از بازار آزاد و با قیمت بالا نخرند تا قیمت مرغ تعدیل شود. کارگر با بیان اینکه در شهرهای دیگر هم وضعیت همین‌طور است، گفت: در همه زمینه‌ها حتی چغندر و کاهو هم افزایش قیمت داشتیم. وی بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی به ازای هر هکتار زمین زراعی خسارت دیده ۲۰ میلیون ریال، هر هکتار باغ خسارت دیده ۵۰ میلیون ریال، هر راس دام سبک تلف شده ۵ میلیون ریال و هر راس دام سنگین تلف شده ۳۰ میلیون ریال کمک‌ بلاعوض پرداخت می‌کند. حجتی ادامه داد: همچنین به ازای هر هکتار احیای زمین زراعی و باغی ۵۰ میلیون ریال، احیا و بازسازی هر سالن ۱۰ هزار قطعه‌ای مرغداری ۲۰۰ میلیون ریال و احیا و بازسازی هر واحد آبزی پروری ۲۰۰ میلیون ریال پرداخت تسهیلات بانکی کم بهره به صاحبان آن‌ها پرداخت خواهد شد.
تسنیمتسنیم4 ساعت قبل
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عبدالهاشم حسن نیا اظهار کرد: از تاریخ ۲۸ اسفند سال گذشته، رانش زمین به طول بیش از ۱۱ کیلومتر موجب انسداد محورهای آزادشهر- خوش‌ییلاق - شاهرود و گرگان- توسکستان – شاهرود شد. در ۸ نقطه ریزش سنگ و در بیش از ۵ نقطه رانش، موجب ناامنی ,کاهش عرض محور، و در نهایت انسداد کامل محور شد. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تلاش شبانه روزی راهداران برای بازگشایی محورها اظهار کرد: عوامل راهداری به طور شبانه روزی با استفاده از ۲۱۰ دستگاه ماشین آلات راهداری و ۴۲۰نفر پرسنل در حال بازگشایی این محورها هستند. همچنین در این خصوص ادارات کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استانهای مازنداران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، همکاری موثر در جهت بازگشایی محورها دارند. انتهای پیام/
خبر فوریخبر فوری12 ساعت قبل
وزیر نیرو با تاکید بر این‌که سیلاب گلستان با دوره بازگشت ۵۰ ساله بوده است، گفت: وقوع خشکسالی در کشور نباید چنین تصوری را ایجاد کند که نیازی به وجود رودخانه‌هایی با پهنای بزرگ وجود ندارد و در کنار آن‌ها به ساخت‌وساز بپردازیم. رضا اردکانیان در حاشیه جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان با بیان این‌که باید به مرزهای طبیعت احترام بگذاریم، گفت: مسیر رودخانه‌ها باید به موقع لایروبی شود، مسیل‌ها باز باشد، تعرضی به آن‌ها صورت نگیرد و ساخت‌وسازها باید متکی بر ضوابط باشد. اردکانیان ادامه داد: در استان گلستان تنها سه سد با ظرفیت ۸۰ میلیون مترمکعب وجود دارد که در فاصله زمانی حدود ۴۸ ساعت به میزان ۷۰ درصد کل بارش یک سال استان بارندگی رخ داده است به‌طوری که در همین بازه زمانی کوتاه ورودی ۱۱۲ میلیون مترمکعبی به سد گلستان ثبت شده است؛ آن هم به مخزن سدی که حجم آن ۴۸ میلیون مترمکعب است. وزیر نیرو افزود: بنابراین از زمان دریافت هشدار بلافاصله اقدامات لازم در این بخش انجام شده است و در سد گلستانی که ظرفیت نرمال آن ۴۸ میلیون مترمکعب است حدود ۷۳ میلیون مترمکعب آب نگهداری شده است، منتها شدت بالای بارش به همراه طول دوره بالای بارندگی موجب بروز خسارت‌های این‌چنینی در استان شده است. وزیر نیرو با تاکید بر این‌که حدود ۱۰ استان هشدارهای سیل را دریافت کرده‌اند، ادامه داد: بوشهر، آذربایجان غربی، خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، هرمزگان، خراسان شمالی و رضوی از جمله مناطقی هستند که هشدارهای سیلاب را دریافت کرده‌اند.

جایگزین هایی برای تویوتا سوپرا؛ افسانه‌ای که به کابوس طرفدارانش بدل شد

12+
دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل

اخبار بیشتر