1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سلامت
پوشش خبری

ماجرای استعفای وزیر بهداشت/ سلامت مردم قربانی پول و سیاسی کاری‌ها می‌شود؟

ورود کمیسیون بهداشت به استعفای وزیر بهداشت

ایسناخبرگزاری ایسنا
ورود کمیسیون بهداشت به استعفای وزیر بهداشت

محسن علیجانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به این‌که موضوع استعفای وزیر بهداشت مطرح شده است، اگر تا فردا این موضوع حل نشود کمیسیون در جلسه خود به بررسی علل استعفای وزیر بهداشت می‌پردازد و در صورت نیاز از آقای قاضی‌زاده نیز برای ارائه توضیحات دعوت می‌کند.

وی اظهار کرد: ما به دنبال حل موضوع هستیم تا علت استعفای وزیر مشخص شود، چون می‌خواهیم وزیر برای ادامه کار به وزارت بهداشت برگردند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که براساس شنیده‌ها علت استعفای وزیر بهداشت بودجه اختصاص داده به این وزارتخانه و بخش بهداشت و درمان بوده است، گفت: البته بررسی‌های ما نشان می‌دهد که سازمان برنامه و بودجه، بودجه خوبی را برای حوزه سلامت اختصاص داده است کما این‌که معتقدیم مشکلات این حوزه تنها با بودجه حل نمی‌شود و باید تغییرات اساسی‌تر در طرح تحول لحاظ شود به خصوص در اجرای این طرح به برنامه‌های توسعه توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

از روز گذشته اخباری مبنی بر استعفای وزیر بهداشت منتشر شده است و گفته شده علت استعفای وزیر بهداشت وضعیت بودجه بخش سلامت در سال آینده است.

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین گمانه زنی‌ها درباره خداحافظی وزیر بهداشت

مهرخبرگزاری مهر
آخرین گمانه زنی‌ها درباره خداحافظی وزیر بهداشت

خبرگزاری مهر، گروه سلامت: شایعه استعفای حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابتدای هفته جاری در محافل سیاسی و رسانه‌ای مطرح می‌شد، تا این که الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در صفحه توئیتر شخصی اش رسما این خبر را اعلام کرد.

پس از آن، برخی دیگر اعضای کمیسیون بهداشت مجلس در مصاحبه با رسانه‌ها این مسئله را تایید کردند. تا این که پیش از ظهر امروز برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی خبر از خداحافظی قاضی زاده هاشمی در جلسه شورای معاونین وزارتخانه دادند.

در همین حال مسئولین وزارت بهداشت و نیز شورای اطلاع رسانی دولت در تایید یا رد این خبر اظهار نظر مشخصی را اعلام نکردند.

در این زمینه عباس زارع‌نژاد مشاور وزیر بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اخباری که در شبکه‌های مجازی پیرامون موضوع استعفای وزیر بهداشت مطرح شده، گفت: وزیر بهداشت طبق هفته‌های گذشته، صبح دوشنبه در جلسه شورای معاونین وزارتخانه حضور داشت.

وی همچنین از برنامه بازدید وزیر بهداشت بعد از پایان جلسه شورای معاونین خبر داد و افزود: پس از پایان جلسه شورای معاونین نیز وزیر بهداشت دو برنامه بازدید نیز داشت.

زارع‌نژاد در رابطه با اخباری مبنی بر اینکه شنیده می‌شود وزیر بهداشت صبح دوشنبه با حضور در وزارتخانه از سمت خود خداحافظی کرده است، تصریح کرد: آنچه مسلم است وزیر فعلا در محل کار خود حضور داشته و نمونه آن نیز شرکت در جلسه شورای معاونین بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

روایتی متفاوت از ماجرای استعفای وزیر بهداشت/ نوبخت: کمبود بودجه بهانه است/ با استعفا، خواسته از استیضاح فرار کند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
روایتی متفاوت از ماجرای استعفای وزیر بهداشت/ نوبخت: کمبود بودجه بهانه است/ با استعفا، خواسته از استیضاح فرار کند

روز گذشته الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران در توییتی اعلام کرد که وزیر بهداشت مدتی است که به کابینه نمی‌رود. توییتی که حسابی سروصدا به پا کرد و باعث شد که امروز حسن قاضی زاده هاشمی در حالیکه هنوز با استعفایش موافقت نشده است از وزارت بهداشت خداحافظی کند. این در حالیست که بسیاری از تحلیلگران معتقدند که این استعفا ممکن است کلیدی برای ورود قاضی زاده به انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ باشد. یکی از نمایندگان مجلس که پیشتر رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بود، درباره استعفای قاضی زاده هاشمی توضیحات متفاوتی دارد.

علی نوبخت حقیقی در گفتگو با خبر فوری درباره استعفای وزیر بهداشت و علت آن که گفته می‌شود بدلیل کمبود بودجه است، گفت: استعفای وزیر بهداشت نوعی فرافکنی است و در این وضعیت که کشور در تحریم و فشار است نباید وزرا کابینه را رها کنند، می‌شود با ریخت و پاش کمتر هم وزارتخانه را اداره کرد.

این نماینده مجلس ادامه داد: مشکلاتی که از جانب رسانه‌ها درباره استعفای وزیر بهداشت مطرح شده درست نیستند چراکه بودجه بخش سلامت نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

وی درخصوص بودجه بیماران خاص و کاهش آن افزود: امروز اعلام شده است که بودجه بیماران خاص کم شده است، در صورتی که بنده با اطلاعاتی که دارم بودجه بیماران خاص سال گذشته حدود ۲۱۸ میلیارد تومان بوده و امسال این مبلغ به حدود ۳۵۰ میلیارد تومان رسیده است.

روایتی متفاوت از ماجرای استعفای وزیر بهداشت/ نوبخت: کمبود بودجه بهانه است/ با استعفا، خواسته از استیضاح فرار کند - 6

این نماینده مجلس همچنین درباره پاداش بازنشستگی کارمندان وزارت بهداشت نیز تاکید کرد: ما فشار زیادی آوردیم که این پول زودتر پرداخت شود. در هفته‌های قبلی معوقات بازنشستگان بخش آموزش و پرورش پرداخت شد و این هفته هم نوبت به وزارت بهداشت رسیده بود.

وی درباره علت استعفای وزیر بهداشت گفت: به نظر من کمبود بودجه بهانه است و البته باید دید که آقای روحانی با این مساله موافقت می‌کند یا نه.

نوبخت در پایان اعلام کرد: متاسفانه وزارت بهداشت در اجرای طرح تحول نظام سلامت موفق نبوده ما نظارت‌هایی داشتیم، و هفته گذشته هم استیضاح این وزیر را امضا کردیم، به نظر من ایشان خواستند که با این استعفا از استیضاح فرار کنند!

خواندن خبر در سایت منبع

استعفای وزیر بهداشت صحت دارد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
استعفای وزیر بهداشت صحت دارد

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، حسن قاضی زاده صبح امروز در جلسه معاونین وزارت بهداشت که در ستاد این وزارت خانه برگزار شد از همکاران خود خداحافظی کرد.

سعید نمکی معاون سازمان برنامه و بودجه نیز پیش از ظهر امروز در ستاد وزارت بهداشت حضور یافته است.

قاضی زاده هفته گذشته استعفای خودش را تحویل هیات دولت داد، روز گذشته علیرغم تکذیب‌های پی در پی، این موضوع از منابع موثق مورد تایید قرار گرفت. موضوع اصلی اختلاف بودجه‌ای دولت و این وزارت‌خانه مطرح شده است.

لازم به ذکر است؛ هنوز رسما استعفای قاضی‌زاده پذیرفته نشده و خبرها از رایزنی دولتی‌ها در این باره حکایت دارد.

هاشمی هم‌اکنون در حال بازدید از یک مرکز بهداشتی درمانی در غرب تهران است. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

ماجرای استعفای وزیر بهداشت/ سلامت مردم قربانی پول و سیاسی کاری‌ها می‌شود؟

الفخبرگزاری الف
ماجرای استعفای وزیر بهداشت/ سلامت مردم قربانی پول و سیاسی کاری‌ها می‌شود؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، استعفای سید حسن قاضی زادههاشمی وزیر بهداشت خبری است که روز گذشته نمایندگان مجلس اعلام کردند و شنیده‌ها حاکی از آن است که وزیربهداشت هفته پیش به‌دلیل بودجه سلامت سال ۹۸ به‌خصوص تخصیص پیدا نکردن بودجه تصویب‌شده برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی از صندوق توسعه ملی، کتبی در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهور، استعفا داده است.

الیاس حضرتی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات اسلامشهر پس از انتشار پیامی در توئیتر در گفت‌وگویی، روز گذشته از استعفای قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان خبر داد و گفت: بنده از کانال‌های مختلفی پیگیری کردم که قاضی‌زاده هاشمی سه جلسه است در جلسات هیئت دولت شرکت نمی‌کند و استعفا داده است.

ماجرای استعفای وزیر بهداشت/ سلامت مردم قربانی پول و سیاسی کاری‌ها می‌شود؟ - 3

وی ادامه داد: امروز هم دولت به دنبال یک سرپرست برای وزارت بهداشت و درمان است.

نماینده تهران تاکید کرد: وزیر بهداشت و درمان به دلیل کاهش بودجه سلامت و اختلافات این وزارتخانه با سازمان برنامه و بودجه استعفا داده است. رئیس جمهور استعفای وزیر بهداشت را نپذیرفته است

همچنین محمد حسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان درباره استعفای وزیر بهداشت، اظهار کرد: آقای قاضی‌زاده‌هاشمی از سمت خود استعفا داده اما هنوز رئیس جمهور نپذیرفته است.

ماجرای استعفای وزیر بهداشت/ سلامت مردم قربانی پول و سیاسی کاری‌ها می‌شود؟ - 7

سازمان برنامه زاویه‌ای درمورد سلامت مردم پیدا کرده است

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تایید این خبر که وزیر بهداشت در پی کاهش بودجه حوزه سلامت استعفا داده است، گفت: به نظر می‌رسد سازمان برنامه و بودجه زاویه‌ای در مورد سلامت مردم پیدا کرده است، چرا که این مشکلاتی را که به وجود می‌آورد به مردم صدمه می‌زند.

وی افزود: ظاهرا دولت می‌خواهد مردم را به بهانه‌های مختلف به خیابان‌ها بکشاند و شاید حوزه سلامت یکی از حساس‌ترین مواضع باشد، کما اینکه شاهد هستیم که در ماه‌های اخیر مشکلاتی در پی کمبود منابع در بیمارستان‌ها برای مردم به وجود آمده است و کارشکنی‌هایی صورت می‌گیرد. جزئیات موضوع استعفای وزیر بهداشت

در ادامه این اظهارات علی اکبر حق دوست، معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت گفت: هنوز جزئیات موضوع استعفای دکتر هاشمی مشخص نیست، البته اختلاف نظراتی ایجاد شده، اما فقط بحث مبلغ بودجه سال آینده در این زمینه مطرح نیست و پرداخت به موقع آن نیز بسیار اهمیت دارد.

وی ادامه داد: از طرفی مشکلاتی در بودجه‌های جاری وزارت بهداشت نیز وجود دارد؛ به طور مثال در دانشگاه‌های علوم پزشکی موضوع پرداخت پاداش بازنشستگی به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است.

حقدوست گفت: برخی از شرکت‌های تولیدی دارو به علت تاخیر پرداخت بیمه‌ها در مرز ورشکستگی قرار گرفتند و اگر تولید این شرکت‌ها متوقف شود، مجبوریم با هزینه‌های بسیار زیاد دارو را وارد کنیم.

ماجرای استعفای وزیر بهداشت/ سلامت مردم قربانی پول و سیاسی کاری‌ها می‌شود؟ - 15

واکنش رئیس جمهور به نامه استعفای قاضی‌زاده هاشمی

با گذشت حدود ۱۵ روز از استعفای وزیر بهداشت، حسن روحانی رئیس جمهور تاکنون در این باره پاسخی به نامه استعفای قاضی‌زاده هاشمی نداده است اما محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور تلاش کرده است تا با وساطت، موضوع را حل کند اما وزیر بهداشت اصرار دارد که بودجه تامین دارو و تجهیزات پزشکی باید تامین شود.

قاضی‌زاده هاشمی بعد از استعفا و تا مشخص شدن وضعیت استعفا، همچنان در وزارت بهداشت مشغول به کار بوده و در هفته گذشته سه سفر استانی به سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد داشته است.

در حالی که نمایندگان مجلس از استعفای وزیر خبر می‌دهند مسئولان دولتی آن را تکذیب می‌کنند.

حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در حاشیه جلسه علنی دیروز مجلس، خبر استعفای وزیر بهداشت را تکذیب کرد.

همچنین سبحانی فر عضو فراکسیون امید و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه نیز خبر استعفای وزیربهداشت را تکذیب کرد و گفت: وزیربهداشت به علت سرماخوردگی در محل کار خود حاضر نشده است.

ماجرای استعفای وزیر بهداشت/ سلامت مردم قربانی پول و سیاسی کاری‌ها می‌شود؟ - 22

طرح تحول سلامت به عنوان بزرگترین طرح اجتماعی کشور سال ۹۳ درپی فرمایشات مقام معظم رهبری که بیماران جز درد و رنج بیماری دغدغه هزینه‌ای نباید داشته باشند، اجرایی شد.

پس از اجرای طرح، مقام معظم رهبری فرمودند طرح تحول سلامت باید با قوت و حمایت ادامه پیدا کند اما متاسفانه دولت با وجود اینکه در انتخابات دولت دوازدهم از این طرح برای رای آوردن کمک گرفت اما در دولت دولزدهم حمایت‌های بودجه‌ای از این طرح نشد و وزارت بهداشت دچار چالش‌های بسیاری شد.

صنعت داروسازی و تحهیزات پزشکی، ارائه کنندگان خدمت، بیمارستان‌ها و اخیرا بازنشستگان نیز دست به اعتراض برداشته‌اند و همه اینها از مشکلات بودجه‌ای آب می‌خورد و به گفته نمایندگان مجلس دولت از طرح تحول سلامت بهره برداری سیاسی کرد.

ماجرای استعفای وزیر بهداشت/ سلامت مردم قربانی پول و سیاسی کاری‌ها می‌شود؟ - 26

حالا باید منتظر ماند و دید که آیا حوزه سلامت گرفتار سیاسی بازی‌های سازمان برنامه بودجه می‌شود و در شرایط سخت اقتصادی کشور که باید از مردم در حوزه سلامت حمایت کرد با استعفای وزیربهداشت که نزدیک به ۳۰۰ سفر به شهرها و روستاهای دورافتاده داشته است، موافقت می‌شود یا دولت تلاش می‌کند تا با حل مشکلات و مخالفت با استعفای وزیربهداشت همچنان طرح تحول سلامت که نیاز دردمندان جامعه است با قوت ادامه پیدا کند یا به دلیل هزینه‌های سلامت مردم با استعفای وزیر موافقت می‌شود و پایه‌های طرح تحول سلامت که دچار لرزش شده‌اند بیش از پیش آسیب می‌بیند و با سلامت مردم بازی می‌شود؟!

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در این مطلب، متخصصان به شما یاد میدهند که چگونه احساس شادابی بیشتری داشته باشید و عادتهایی را که باعث میشود ظاهر شما پیرتر شود، کنار بگذارید. ۱- دیر خوابیدن: دیر خوابیدن و کمبود خواب باعث میشود شما ظاهر پیرتری پیدا کنید. کمبود خواب باعث ایجاد پف چشم و افتادگی و خستگی پلکهای چشم میشود. کاهش و افزایش متوالی وزن، خطر بیماری قلبی و دیابت را افزایش میدهد. با افزایش وزن، خطر بروز بیماری قلبی عروقی و دیابت نیز افزایش می‌یابد.

۲ ایده جالب برای درست کردن نیمرو! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
رکنا: یک کارگر به طرز بسیار عجیبی بار جابه‌جا می‌کند. رکنا: سردار آزمون با حضور در روستا آق قلا به کمک هموطنان خود پرداخت. حوادث رکنا: گزارشی وحشتناک و به شدت تکان دهنده از فردی که شغلش تولید امامزاده‌های جعلی و…

بهروز نعمتی: سعید جلیلی اصرار داشت که لایحه پالرمو زودتر تصویب شود (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فیلم/ صحبت‌های جهانگیری درمیان سیل‌زدگان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
الفالف23 ساعت قبل
در روزهای آغازین حادثه نیز گفته می‌شد که عمق آب در برخی مناطق سیل‌زده به ۲ تا ۳ متر رسیده بود. حالا در این شرایط که وضعیت مردم اصلا خوب نبوده و اوضاع در گلستان بد گزارش می‌شود، هیچ خبری از رئیس جمهور روحانی نیست و وی تنها به انتشار چند پیام اکتفا کرده است! این مسائل نشان دهنده بی‌توجهی و بحران مدیریتی برای کمک به مردم گرفتار شده در سیل را دارد و اوضاع دولت تدبیر را نشان می‌دهد. اگر دولت تا دیروز می‌توانست مقصر چنین وضعیتی را تحریم‌ها اعلام کند امروز بدلیل تعلل در مدیریت بحران سیل می‌خواهد به چه دستاویزی متوسل شود. لازم به گفتن نیست با این گونه اقدامات اندک امید مردم نسبت به دلسوزی مجموعه دولت از بین خواهد رفت.

اخبار بیشتر