1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

واکنش‌ها به مرگ کودک یمنی که دولت ترامپ به مادرش روادید نداد

برنی سندرز: ترامپ؛ بزرگ شو و مسئولیت اقداماتت را بپذیر

مهرخبرگزاری مهر
برنی سندرز: ترامپ؛ بزرگ شو و مسئولیت اقداماتت را بپذیر

به گزارش خبرگزاری مهر، «برنی سندرز» سناتور ارشد حزب دموکرات آمریکا در پیامی توئیتری اعلام کرد: آقای رئیس‌جمهور؛ ۲ کودک به خاطر سیاست‌‌های مهاجرتی شما کشته شده‌ اند.

سناتور ایالت ورمونت در ادامه افزود: برای یک بار هم که شده، بزرگ شو و دست از مقصر جلوه دادن دیگران بردار. مسئولیت اقداماتت را بپذیر.

تویئت این سناتور دموکرات در واکنش به توئیت‌های روز گذشته دونالد ترامپ ریاست جمهوری آمریکا بود که ادعا کرده بود: دموکرات‌ها مسبب ادامه مرگ کودکان مهاجر در مرز مکزیک هستند.

این در حالیست که به دنبال عدم توافق دموکرات‌ها با تخصیص بودجه حدود ۶ میلیارد دلاری ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک، بخش هایی از دولت آمریکا تعطیل شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش سندرز به مرگ کودکان پناهجو: ترامپ! بزرگ شو و مسئولیت عواقب کارهایت را بپذیر

انتخابخبرگزاری انتخاب
واکنش سندرز به مرگ کودکان پناهجو: ترامپ! بزرگ شو و مسئولیت عواقب کارهایت را بپذیر
واکنش سندرز به مرگ کودکان پناهجو: ترامپ! بزرگ شو و مسئولیت عواقب کارهایت را بپذیر - 0

یک سناتور شناخته شده آمریکایی با بیان این که رئیس‌جمهور آمریکا مسئول اصلی کشته شدن کودکان بی‌گناه در مرز مکزیک است و از ترامپ خواسته تا مسئولیت سیاست‌های مهاجرتی‌اش را برعهده بگیرد.

به گزارش فارس، «برنی سندرز» سناتور ایالت «ورمونت» در مجلس سنای آمریکا امروز (دوشنبه) تأکید کرد، علت اصلی مرگ کودکانی که در مرز مکزیک کشته‌اند، سیاست‌های مهاجرتی کاخ سفید است و رئیس‌جمهور آمریکا باید مسئولیت این حادثه را بپذیرد.

سندرز در پیامی که در توییتر منتشر کرد، خطاب به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا نوشت: «آقای رئیس‌جمهور. دو کودک به خاطر سیاست‌های مهاجرتی شما کشته شده‌اند. برای یک بار هم که شده، بزرگ شو (مانند یک بزرگسال رفتار کن) و دست از مقصر جلوه دادن دیگران بردار. مسئولیت اقداماتت را بپذیر.»

این سناتور نام‌آشنای آمریکایی این اظهارات را در پاسخ به توییت اخیر ترامپ منتشر کرد، که نوشته بود: «مرگ کودکان و دیگران در مرز [مکزیک] بدون شک تقصیر دموکرات‌ها و سیاست‌های اسفناک مهاجرتی آنهاست که اجازه می‌دهد مردم با تصور اینکه می‌توانند به صورت غیرقانونی وارد کشور ما شوند، این سفر طولانی پیاده را آغاز کنند. آنها نمی‌توانند [به صورت غیرقانونی وارد آمریکا شوند]. اگر ما یک دیوار کشیده بودیم، آنها حتی تلاش هم نمی‌کردند که حتی به چنین اقدامی فکر کنند».

ترامپ در ادامه گفته است: «دو کودک مورد بحث، پیش از آنکه به مأموران گشت مرزی تحویل داده شوند، بسیار مریض بودند. پدر دختر کوچکتر گفته بود که کشته شدن آنها، تقصیر مأموران امنیتی نبوده، او خودش به دخترش چند روز آب نداده بود. مأموران گشت مرزی به این دیوار احتیاج دارند و این مسئله بسیار مهم است.»

رئیس جمهور آمریکا شنبه شب نیز در توییتی دیگر نوشته بود که در کاخ سفید منتظر دموکرات‌ها است تا به توافقی با آنها درباره ساخت دیوار حائل در مرز با مکزیک برسد.

رئیس جمهور آمریکا در این توییت نوشت: «من در کاخ سفید منتظر دموکرات‌ها هستم تا بیایند و توافقی درباره دیوار امنیتی ایجاد شود. آن جوری که من شنیده‌ام، آنها زمان بسیار زیادی را برای آزار و اذیت رئیس جمهور صرف می‌کنند و زمان اندکی برای چیزهایی نظیر ارتش و متوقف کردن جنایت دارند.»

در پی خودداری سناتورهای دموکرات از پذیرش درخواست ترامپ برای تخصیص بودجه حدود ۶ میلیارد دلاری به پروژه ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک، دولت آمریکا از شنبه هفته گذشته به دلیل نداشتن بودجه مصوب، وارد وضعیت موسوم به «تعطیل» شده است. در این وضعیت، فعالیت‌های غیرحیاتی دولت از جمله در ۹ وزارتخانه متوقف شده و چند صد هزار کارگر تا زمان تخصیص لایحه جدید بودجه دولت، حقوق دریافت نمی‌کنند.

ساخت دیوار در مرز مکزیک به بهانه مقابله با ورود پناهجویان و مهاجرین غیرقانونی یکی از وعده‌های انتخاباتی ترامپ بود. او در آن زمان تأکید می‌کرد که مکزیک باید پول ساخت این دیوار را بپردازد، اما با رد این درخواست از سوی دولت مکزیک، ترامپ اکنون نمایندگان کنگره را برای تخصیص بودجه به این پروژه تحت فشار قرار داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

مرگ کودکان مهاجر ترامپ را شرمنده نکرد- محسن طاهرزاده*

ایرناخبرگزاری ایرنا
مرگ کودکان مهاجر ترامپ را شرمنده نکرد- محسن طاهرزاده*

خاستگاه ترامپ که عمدتا ایالت‌های سفید پوست با روحیه نژادپرستی است، از شعار انسداد مرزها و توقف ورود اتباع برخی کشورها در کارزار انتخاباتی وی استقبال کرد و همین امر باعث شد تا ترامپ نخستین تصمیم‌های خود را پس از ورود به کاخ سفید درباره مهاجرت اتخاذ کند.

او ورود اتباع ۶ کشور عمدتا مسلمان را ممنوع کرد و نتایج کشمکش حقوقی در دادگاه‌های آمریکا نیز نتیجه نداد و به بهانه این که این مساله می‌تواند بر امنیت ملی آمریکا اثر داشته باشد، دستور اجرایی رئیس جمهوری آمریکا را نافذ دانستند.

گام بعدی وی، لغو اقامت اتباعی بود که سالها پیش به صورت غیرقانونی وارد آمریکا شده و در سایه زندگی کرده بودند.

این مهاجران که تقریبا اکثر آنها ازقشر فقیر و از کشورهای آمریکای لاتین برای دستیابی به یک زندگی بهتر به آمریکا سفر کرده‌اند، در سال ۲۰۱۲ و براساس تصمیم دولت باراک اوباما موسوم به داکا توانستند، به صورت موقت مجوز اقامت در آمریکا را به دست آورند و از نگرانی اخراج از این کشور، رها شوند.

ترامپ همچنین به تابعیت فرزندان اتباع خارجی در آمریکا هم واکنش نشان داد و گفت چرا باید به آنها به خصوص متولدین والدین مهاجر غیرقانونی تابعیت آمریکا اعطا شود.

به موجب قانون آمریکا، اعطای تابعیت در این کشور بر اساس سیستم خاک است و متولدین این کشور به صورت خودکار تابعیت آن را کسب می‌کنند اما ترامپ که می‌خواهد برای آمریکا هویت مستقلی در نظر گیرد و نژاد خاصی را در این کشور گسترش دهد، با این مساله هم به مبارزه برخاسته و می‌خواهد این قانون را تغییر دهد.

موضوع دیگری که بحث جدی در این کشور ایجاد کرده، شعار انتخاباتی دیوار مرزی ترامپ است. چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا از دو سال پیش تا کنون فریاد دیوار مرزی سرداده و خواستار آن شده است تا بودجه کافی برای این منظور اختصاص داده شود.

او معتقد است که این دیوار مانع جدی از ورود مهاجران کشورهای آمریکای لاتین از طریق مرز مکزیک می‌شود و برای اجرای این پروژه، پنج میلیارد دلار بودجه درخواست کرده است.

محل اختلاف در این مساله هم خود شعار انتخاباتی ترامپ است که مدعی شده بود، مکزیک هزینه ساخت این دیوار را خواهد پرداخت و حتی در سال نخست ریاست جمهوری خود نیز این ادعا را تکرار می‌کرد اما شواهد گویای آن است، مکزیک زیر بار پرداخت آن نرفته و ترامپ مجبور شده این هزینه را از جیب آمریکایی‌ها پرداخت کند.

همزمان با این جدال سیاسی میان جمهوریخواهان ودمکرات‌ها برای اختصاص چنین بودجه‌ای، موج بزرگی از مهاجران از کشورهای گواتمالا، السالوادور و هندوراس به سوی مرزهای آمریکا گسیل شدند.

ترامپ دستور داد ۶ هزار نیروی ارتش این کشور عازم مرزها شوند تا از ورود این مهاجران که ماه‌ها هزاران مایل را برای رسیدن به آن طی کرده بودند، ممانعت به عمل آورند.

این اقدام در کنار نافرمانی ترامپ برای ساخت مجتمع‌های مرزی اقامت مهاجران، شرایط انسانی ناگواری را برای این در راه ماندگان ایجاد و این شرایط با جداسازی کودکان از والدین و نگهداری آنها در زندان‌های مرزی، وضعیت را بغرنج‌تر کرد تا جایی که دو کودک به نام‌های ژاکلین کال هفت ساله و فیلیپه گومز آلونزو هشت ساله در هفتم و بیست و چهارم دسامبر در کنار این مرزها جان باختند.

ترامپ که در مقابله با دمکرات‌های مخالف اختصاص بودجه درخواستی وی برای دیوار مرزی، بخشی از دولت را به طور موقت تعطیل کرده است، در یادداشت‌های توئیتری خود همچنان به این مساله می‌پردازد و در یکی از یادداشت‌های غیرانسانی خود، مرگ این کودکان را به گردن دمکرات‌ها انداخت که با بودجه وی موافقت نکرده‌اند.

استدلال او این گونه بود که اگر دیوار ساخته می‌شد، این مهاجران هرگز به سوی آمریکا نمی‌آمدند!

البته این اظهار نظر ترامپ برای مرگ کودکان تعجب آور نیست چرا که او نزدیک به دو سال، نشان داده است که اهمیتی برای مسایل انسانی قایل نیست و برای او جدایی کودکان از والدین به خصوص با اجرای دستور منع ورود از سوی چند کشور، یک امر عادی محسوب می‌شود.

داستان غم انگیز مرگ عبدالله حسن کودک دو ساله یمنی که بر اثر عارضه مغزی در یکی از بیمارستان‌های کالیفرنیا جان باخت هم یکی از این نمونه هاست.

آمریکا تنها به دلیل اینکه مادر این کودک، تبعه کشوری است که رئیس جمهوری آن را در فهرست ممنوع شدگان ورود به آمریکا قرار داده است، مدت‌ها اجازه نداد در کنار کودک در حال مرگ خود باشد.

اگرچه بودن یا نبودن مادر این کودک، تاثیری در حیات یا ممات وی نداشت اما عاطفه انسانی و مادری حکم می‌کرد که در آخرین لحظات، کنار تخت پاره تن خود باشد و آخرین بوسه و آغوش را نثار او کند.

دولت نژادپرست ترامپ تنها تحت تاثیر فشارافکار عمومی به «شیما سویله» ویزای ورود داد و ۱۰ روز پس از آن، عبدالله چشم از این جهان فروبست.

اما این‌ها، همه بازی سیاسی ترامپ با مساله مهاجرت نیست و به نظر می‌رسد این داستان در ابعاد داخلی و خارجی ادامه داشته باشد.

**کارشناس مسائل آمریکا

خواندن خبر در سایت منبع

رفتار وحشیانه مأموران آمریکایی با کودک خردسال پناه‌جو+فیلم

فارسخبرگزاری فارس

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ویدئوهای ثبت‌شده توسط دوربین‌های مدار بسته که رسانه‌های آمریکا به آن دست یافته‌اند رفتار وحشیانه کارکنان یک مرکز نگهداری کودکان مهاجر (پناه‌جو) در آمریکا را با کودکان خردسال نشان می‌دهد.

در یک ویدئو که روزنامه «آریزونا ریپابلیک» منتشر کرده یکی از پرسنل یک مرکز کودکان مهاجر یک پسربچه را روی زمین می‌کشد، به صورتش سیلی می‌زند و او را در کنار دیوار قرار می‌دهد. در بخش دیگر، یکی از کارکنان زن این مرکز کودک دیگری را روی زمین کشیده و او را به اتاقی منتقل می‌کند.

طبق گزارش این روزنامه، این اتفاقات در مرکز «هسیندا دل سول» در شهر «یانگ‌تاون» ایالت آریزونا به وقوع پیوسته است.

دفتر کلانتری بخش «مریکوپا» ابتدائا به «سی‌ان‌ان» گفت که پس از تحقیق درباره ادعاهای مطرح‌شده در این خصوص به این نتیجه رسیده که اقدامات مزبور را نمی‌توان به عنوان جرائم مشمول جرایم کیفری تحت پیگرد قرار داد. این دفتر ساعاتی بعد تغییر رأی داد و گفت که تصمیم گرفته پرونده را برای بررسی‌های بیشتر و تعیین اتهامات کیفری به دفتر دادستانی این بخش ارجاع دهد.

در حال تکمیل …

خواندن خبر در سایت منبع

تشییع جنازه کودک دو ساله یمنی+فیلم و عکس

رکناخبرگزاری رکنا

تشییع جنازه کودک دو ساله یمنی+فیلم و عکس - 1

حجم ویدیو: 5.35M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۰:۴۳

به گزارش گروه ترجمه رکنا، شورای روابط آمریکا و اسلام اعلام کرد: کودک دو ساله یمنی که مادرش از دولت آمریکا شکایت کرده بود تا بتواند برای بودن در کنار فرزند بیمارش ویزا ورود به خاک آمریکا دریافت کند، درگذشت.

این کودک یمنی که عبدالله حسن نام داشت، در یک بیمارستان کودکان در اوکلند درگذشت. علی حسن، پدر این کودک، که شهروند آمریکاست و در استاکتون کالیفرنیا زندگی می‌کند، او را اوایل پاییز برای درمان یک اختلال ژنتیکی مغزی به این شهر آورده بود. مادر این کودک که شیما سویله نام دارد، تابعیت آمریکا ندارد و در مدتی که برای دریافت ویزا ورود به آمریکا تلاش می‌کرد، در مصر به سر می‌برد.

حسن و همسرش پس از ازدواج در کشور جنگ زده یمن در سال ۲۰۱۶، به مصر مهاجرت کردند. سویله از سال ۲۰۱۷ در تلاش بود روادید بگیرد تا کل خانواده به آمریکا برود. بر اساس ممنوعیتی که دولت آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ Trump وضع کرده است، شهروندان یمن و چهار کشور دیگر که اکثریت جمعیت آن‌ها مسلمان هستند، همراه با کره شمالی و ونزوئلا، برای ورود به آمریکا با محدودیت‌های شدیدی مواجه‌اند.

سرانجام این مادر، روادید آمریکا را دریافت کرد و در ۱۹ دسامبر (۱۰ روز پیش) فرزند بیمارش را که اکنون از دنیا رفته است، در آغوش گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
الفالف17 ساعت قبل
نماینده رشت با انتقاد از رئیس جمهور به خاطر حضور نیافتن در مناطق سیل زده، گفت: رئیس جمهور بجای آنکه از مناطق خوش آب و هوای ایران دستور تلفنی صادر کند، در مناطق سیل زده حضور یابد. وی افزود: ظاهرا رئیس جمهور در مناطق خوش آب و هوای کشور از جمله قشم در حال گذراندن تعطیلات و استراحت است. عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس تصریح کرد: علاوه بر رئیس جمهور محمود واعظی رئیس دفترش هم در تهران حضور ندارد. ظاهرا واعظی برای گذراندن تعطیلات به گیلان سفر کرده و در ویلاهای این استان حضور دارد. وی گفت: در شرایط بحرانی برخی استانها، رئیس جمهور و همه اعضای هیئت دولت باید پیگیر مشکلات بوده و با هماهنگی‌های لازم، دستور حل مشکلات را صادر می‌کردند.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال امید ایران در آخرین دیدار مرحله مقدماتی انتخابی المپیک از ساعت ۱۸:۴۵ امروز سه شنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم امید عراق رفت که این بازی با نتیجه تساوی بدون گل ‏‬ به اتمام رسید. به این ترتیب تیم عراق با ۷ امتیاز و تفاضل گل بهتر ‏‬ به صورت مستقیم به مرحله نهایی انتخابی المپیک که در کشور تایلند برگزار خواهد شد، صعود کرد. تیم ایران هم باید منتظر نتایج سایر مسابقات باشد. چهار تیم برتر که در رده دوم جدول گروه‌های ۱۱ گانه قرار دارند هم به مرحله نهایی راه می‌یابند. برتری ایران در نیمه نخست نسبت به عراق کاملا محسوس بود بخصوص در ۱۰ دقیقه ابتدایی که ایران صاحب دو موقعیت گلزنی شد.
ایلناایلنا20 ساعت قبل
ادوارد واستینج استاد روابط‌بین‌الملل دانشگاه اوپن است وی در حوزه روابط‌بین‌الملل و سیاست خارجه به خصوص حوزه ایران و تحقیقات زیادی کرده‌ است‌. وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا نظرات خود را در خصوص سفر روحانی به عراق که اواخر سال گذشته شمسی انجام شد، مطرح کرده‌ است. روحانی در سفر به عراق بسیار موفق‌تر از ترامپ بودادوارد واستینج درباره سفر روحانی به عراق در مقایسه با سفر چند ماه قبل ترامپ به این کشور گفت: باید بگویم روحانی بسیار موفق‌تر عمل کرده‌ است. ترامپ آرزوی دیدار با آیت‌الله سیستانی را دارداستاد روابط‌ بین‌الملل دانشگاه اوپن در ادامه با اشاره به دیدار روحانی با آیت‌الله سیستانی گفت: این دیدار بسیار مهم و در نوع خود بی‌نظیر بود. روابط قوی ایران و عراق برای صلح و ثبات خاورمیانه ضروری استواستینج در ادامه به اتحاد ایران و عراق اشاره کرد و گفت: سفر روحانی به عراق فرصتی برای تقویت روابط تهران و بغداد است.
الفالف19 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۶ فروردین ۱۳۹۸، ۰۹:۴۰ ۳۹۷۱۲۲۶۱۸۰به گزارش الف، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوم نوامبر سال ۲۰۲۰ (سیزدهم آبان ماه سال ۱۳۹۹) برگزار می‌شود. در حزب جمهوری خواه هنوز مشخص نیست آیا فرد یا افرادی به رقابت با دونالد ترامپ، رئیس جمهور مستقر خواهند پرداخت یا خیر. برخی معتقدند ایجاد اجماع در حزب دموکرات برای حمایت کامل از برنی سندرز امری بسیار سخت و شاید ناممکن است. جو بایدنجو بایدن، معاون باراک اوباما بوده و به نظر بسیاری می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های نهایی دموکرات‌ها در رقابت با دونالد ترامپ مطرح باشد. کوری بوکرکوری بوکر، سناتور سیاهپوست و ۵۰ ساله ایالت نیوجرسی یکی دیگر از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات پیش رو است.
افکارنیوزافکارنیوز13 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشتیم فوتبال ایران پس از دو پیروزی پیاپی برابر ترکمنستان و یمن به دیدار برابر عراق رسیده است. آنها به همین دلیل استراتژی ای تدافعی برای این بازی برگزیده‌اند و سعی دارند در ضدحملات به تیم ایران ضربه بزنند. دقیقه ۸: شوت مهدی قائدی باز هم دروازه عراق را تهدید کرد ولی به گل نرسید. دقیقه ۳۲: شوت امید نورافکن از روی ضربه ایستگاهی زاویه مناسبی نداشت و با دخالت مدافعین عراق برگشت داده شد. دقیقه ۳۷: شوت نورافکن روی ضربه ایستگاهی را بار دیگر دروازه بان عراق به آغوش کشید.

اخبار بیشتر