1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. ورزشی
پوشش خبری

درخشش بانوی ایرانی در مسابقات جهانی شطرنج

خادم‌الشریعه در رده ۲۱ برترین شطرنج بازان جهان

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
خادم‌الشریعه در رده ۲۱ برترین شطرنج بازان جهان

ایسنا: در جدیدترین رده‌بندی فدراسیون جهانی شطرنج در ماه ژانویه ۲۰۱۹ میلادی سارا سادات خادم‌الشریعه با ۲۴۶۸ واحد ریتینگ و ۲ پله سقوط نسبت به ماه گذشته در رده بیست و یکم برترین شطرنج‌بازان بانوی جهان جای گرفت.

خادم الشریعه در بخش سریع شطرنج بازان جهان با ریتینگ ۲۴۶۰ در رده هفدهم و در بخش برق آسا با ریتینگ ۲۴۶۱ در رده یازدهم جهان قرار گرفته است.

در بخش استاندارد شطرنج‌بازان جهان نیز پرهام مقصودلو با ۲۶۷۹ واحد ریتینگ با هفت پله سقوط و کاهش ۹ واحد ریتینگ در رده شصت و شش قرار گرفت. او در بخش برترین‌های جوانان جهان با دو پله صعود در رده دوم قرار گرفته است.

خادم‌الشریعه در رده ۲۱ برترین شطرنج بازان جهان - 4

در بخش استاندارد جوانان جهان علیرضا فیروزجا با ۲۶۱۸ واحد ریتینگ در رده هفتم، سید محمد امین طباطبایی با ۲۶۰۲ واحد ریتینگ در رده دوازدهم، شاهین لرپرزنگنه با ۲۴۹۳ واحد ریتینگ در رده شصت و شش، آرین غلامی با ۲۴۸۸ واحد ریتینگ در رده هفتادو یکم و آرش طاهباز با ریتینگ ۲۴۶۸ در رده ۱۰۱ جهان ایستاده‌اند.

در بخش دختران جوان جهان نیز مبینا علی‌نسب با ریتینگ ۲۲۵۶ (ریتینگ ماه قبل ۲۲۵۶، ۳۲ رده ماه قبل) و ۹ پله سقوط نسبت به ماه قبل در رده چهل و یکم قرار گرفته است.

در بخش استاندارد برترین شطرنجبازان ایران نیز پرهام مقصودلو در رده نخست قرار دارد. علیرضا فیروزجا و پویا ایدنی نیز در رده دوم و سوم ایستاده‌اند.

سیدمحمد امین طباطبایی، احسان قائم‌مقامی، امیررضا پوررمضانعلی، مسعود مصدق‌پور، شاهین لرپری زنگنه، آرین غلامی و سیدخلیل موسوی در رده‌های بعدی جای گرفته‌اند.

در بخش استاندارد شطرنج‌بازان دختران ایران، سارا سادات خادم‌الشریعه در صدر جدول قرار دارد. آتوسا پورکاشیان و غزل حکیمی فرد در رده‌های دوم و سوم ایستاده‌اند.

مبینا علی نسب، میترا حجازی‌پور، هانیه خلجی، مینو عسگری‌زاده، درسا محمدابراهیم خان ابری، آناهیتا زاهدی فر و انوشا مهدیان در رده‌های بعدی جای گرفتند.

ایران در این ماه همچنان با میانگین ریتینگ ۲۵۵۵ در رده بیست‌وپنجم جهان قرار گرفته است.

در بخش استاندارد مگنوس کارلسن قهرمان حال حاضر جهان با ۲۸۳۵ واحد ریتینگ در صدر برترین شطرنج‌بازان جهان در بخش استاندارد قرار دارد و فابیانو کاروانا آمریکایی با ۲۸۳۸ واحد ریتینگ در رده دوم ایستاده است.

در بخش استاندارد برترین شطرنج‌بازان بانوی جهان نیز هو یفان با ۲۶۶۲واحد همچنان صدرنشین است.

خواندن خبر در سایت منبع

«گم شدن چمدان» دلیل افت پرهام مقصودلو در مسابقات جهانی شطرنج

مهرخبرگزاری مهر
«گم شدن چمدان» دلیل افت پرهام مقصودلو در مسابقات جهانی شطرنج

به گزارش خبرنگار مهر، مسابقات شطرنج قهرمانی جهانی به میزبانی سن پترزبورگ روسیه برگزار شد و شامگاه یکشنبه با معرفی نفرات برتر مردان و بانوان در هر یک از بخش‌های سریع و برق آسا و همچنین برترین‌های مجموع این دو بخش به پایان رسید.

پرهام مقصودلو یکی از چهار شطرنجباز اعزامی ایران به این رقابت‌ها بود که به دلیل در اختیار داشتن ریتینگ بالای ۲۵۰۰ مجوز این حضور رو به دست آورد.

وی در جدول اولیه مسابقات و در بخش برق آسیا، به عنوان بخت ۵۸ معرفی شده بود که البته موفق به کسب جایگاه سی ام شد. در قسمت رپید هم مقصودلو شانس ۱۵۵ معرفی شده بود اما با کسب جایگاه ۱۲۵ به کار خود پایان داد.

اگرچه مقصودلو در هر دو بخش برق آسیا و رپید جایگاه هایی بالاتر از پیش بینی اولیه به دست آورد اما این شطرنجباز مدعی که در آستانه کسب عنوان سوپر استادبزرگی است، به عنوان یک مدعی می‌توانست جزو مدال آوران مسابقات باشد اما نتوانست به این مهم برسد.

مقصودلو در رقابت‌های اخیر جوانان جهان که به میزبانی ترکیه برگزار شد، در فاصله یک دور مانده به پایان مسابقات و برای اولین دور در تاریخ شطرنج ایران، عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را از آن خود کرد. این شطرنجبازان کشورمان فاصله زیادی تا کسب عنوان سوپراستادی بزرگی ندارد؛ عنوانی که به شطرنجبازانی با ریتینگ ۲۷۰۰ به بالا اختصاص داده می‌شود و در کل کمتر شطرنجبازی موفق به کسب آن می‌شود.

مقصودلو همچنین به عنوان اولین شطرنجباز ایرانی به تورنمنت معتبر «تاتا استیل» دعوت شده که با حضور مدعیان این رشته در هلند برگزار می‌شود. با همه اینها پرهام مقصودلو نتوانست در مسابقات جهانی روسیه در حد یک مدعی و مدال آور ظاهر شود چراکه «گم شدن چمدان»، وی را از نظر روحی به هم ریخته بود.

این مشکلی بود که در حین اعزام تیم ملی شطرنج به محل برگزاری مسابقات قهرمانی جهانی در سن پترزبورگ روسیه برای مقصودلو ایجاد شد و باعث شد که وی تا پایان رقابت‌ها با ذهنی آشفته رقابت‌های خود را برگزار کند.

مهرداد پهلوان زاده رئیس فدراسیون شطرنج که همراه با ملی پوشان در روسیه حضور داشت نیز در گفتگو با خبرنگار مهر این موضوع را تایید کرد و گفت: قرار براین بود ملی پوشان شطرنج از تهران به استانبول سفر کنند و از آنجا راهی سن پترزبورگ شوند اما تاخیر در پرواز اول باعث شد پرواز دوم را از دست بدهیم. به همین دلیل مجبور شدیم از استانبول به مسکو سفر کردیم و از آنجا راهی محل برگزاری مسابقات جهانی شدیم.

وی ادامه داد: این جابه جایی پروازها با گم شدن چمدان پرهام مقصودلو همراه بود. موضوعی که ذهن و روان او را کاملا آشفته کرد و روی عمکلردش هم تاثیر منفی گذاشت. به هر حال تمام وسایل شخصی و البسه مقصودلو گم شده بودند. البته سعی کردیم لباس و وسایل موردنیاز او را خریداری کنیم اما اصل موضوع، این شطرنجباز را به هم ریخته بود.

رئیس فدراسیون شطرنج تاکید کرد: البته یکی دو روز پیش خبر گرفتیم که چمدان مقصودلو پیدا شده است، یعنی زمانی که مسابقات تمام شده بود و ذهن و روان آشفته هم اجازه نداده بود او عملکرد همیشگی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، در جریان رقابت‌های شطرنج قهرمانی آسیا، سارا خادم الشریعه در هر دو بخش برق آسیا و رپید به عنوان نایب قهرمانی دست یافت و در مجموع هم قهرمان قهرمانان بخش بانوان معرفی شد.

خواندن خبر در سایت منبع

بانوی شطرنج باز ایران نایب قهرمان جهان شد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
بانوی شطرنج باز ایران نایب قهرمان جهان شد

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، در آخرین روز مسابقات شطرنج برق آسای جهان در شهر «سن پترزبورگ» روسیه، علیرضا فیروزجا، پرهام مقصودلو، احسان قائم مقامی و سارا خادم الشریعه به رقابت با حریفان پرداختند. در بخش بانوان، خادم الشریعه موفق به کسب ۱۳ امتیاز از ۱۷ امتیاز ممکن شد تا برای نخستین بار در تاریخ شطرنج ایران در رده دوم رقابت‌های برق آسای جهان قرار گیرد. در این مسابقات «لاگنو» از روسیه با ۱۳٫۵ امتیاز قهرمان شد و «تین جی لی» از چین با ۱۲٫۵ امتیاز در رده سوم قرار گرفت. خادم الشریعه با کسب عنوان نایب قهرمانی مسابقات برق آسا صاحب جایزه ۳۰ هزار دلاری شد. وی طی روزهای گذشته در مسابقات بخش سریع (رپید) نیز نایب قهرمان جهان شده بود و در قسمت آقایان نیز «علیرضا فیروزجا» به عنوان ششمی رسید. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فراروفرارو10 ساعت قبل
کارلوس کی‌روش اولین دیدار خودش با کلمبیا را برد و به نوعی از فوتبال ژاپن انتقام کوچکی گرفت. به گزارش خبرآنلاین، تصویری که مشاهده می‌کنید مربوط به اواین حضور رسمی کارلوس کی روش روی نیمکت تیم ملی کلمبیاست. کارلوس کی روش روی نیمکت کلمبیا نشسته و درست مثل همه اعضای دیگر کادرفنی و بازیکنان پوشاک برندی را به تن می‌کند که در ایران برایش خیلی با مسئولان دعوا می‌کرد! آدیداس محبوب کی روش که در ایران با هزار دردسر تن خودش و بازیکنان می‌شد، در کلمبیا به راحتی به بدن سرمربی پرتغالی چسبیده. چراکه رخ دادن چنین اتفاقی مطمئنا از تعهدات فدراسیون فوتبال کلمبیا بوده و به همین دلیل دیگر نیازی به دعوا درست شدن و به چالش کشیده شدن مسائل مختلف نیست.
تابناکتابناک18 ساعت قبل
نایب رییس اصولگرای مجلس شورای اسلامی در واکنشی صریح به حذف عادل فردوسی پور از برنامه نود، این برکناری را دزدانه خواند. مطهری می‌گوید مقام رهبری چنین دستوری صادر نکرده و حتی برخلاف نظر رییس سازمان صداوسیما اتخاذ شده است و فروغی نیز مجری دستورات بود! او که خواهان پیگیری موضوع توسط نمایندگان مجلس شده، اعلام کرده است که اگر نود ایرادی دارد باید با تذکر رفع شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
تابناکتابناک1 روز قبل
محمدحسین میثاقی مجری جوان شبکه سه و ورزش سیما که گفته می‌شد بعداز اجرای برنامه فوتبال ۱۲۰ حالا مد نظر مدیران شبکه سه قرار گرفته و قرار است جای عادل فردوسی پور از او استفاده شود، به خارج از کشور رفته است. به گزارش تابناک ورزشی، این گزارشگر و مجری که توسط فردوسی پور به سیمای سراسری معرفی شد، رسما شاگرد نخست سبک و شیوه عادل در اجرای برنامه‌های ورزشی محسوب می‌شود و گزینه‌ای بهتر از او برای نشاندن جای فردوسی پور پیدا نکرده‌اند. البته گفته می‌شود سفر او طولانی نیست و او در روزهای جنجالی مدیر شبکه سه علیه فردوسی پور نمی‌تواند تا مدتها خودش را کنار بکشد. میثاقی که ظاهرا بعد از یک دوره فشار کاری، در تعطیلات عید به خارج از کشور سفر کرده، خیلی زود باید خود را آماده اجرا و پخش مسابقات فوتبال در برنامه فوتبال برتر کند. نکته جالب اینکه عباسی در پست اینستاگرامی خود از احتمال بازگشت عادل به ۹۰ صحبت کرده که اگر رخ ندهد کار برای میثاقی سخت می‌شود.
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
‏این چکمه‌های سفید رنگ بیشتر از همه آن کفش‌های مارک‌دار به سردار آزمون می‌آید، او بزرگترین گل زندگیش را زد. سردار آزمون شروعی فوق العاده در فوتبال ایران داشت و شاید جز معدود ستاره هایی بود که پیش از درخشش در رده باشگاهی و تیم‌های محبوب، به نوعی استارت موفقیت خود را با لباس سفید تیم ملی زد و با اعتماد کارلوس کی روش، خیلی زود به مهره ثابت تیم ملی تبدیل شد. در حقیقت سردار آزمون برآیند نسل جوان ماست. سردار در جام جهانی مطابق خواسته‌های کارلوس کی روش و تاکتیک تیم ملی ایران، نمایش قابل قبولی داشت و حداقل موقعیت آنچنانی از دست نداد. گرچه مصاحبه او در مورد از دست دادن تعطیلات و جنگیدن برای تیم ملی اشتباه بود، اما درر این معادله غلط، نقش هجمه بی پایان خودمان و توهین به خانواده سردار با حضور خودش در رستوران را فراموش نکنیم.
ورزش۳ورزش۳11 ساعت قبل
دفاع چپ؛ اولین دربی محمد نادری؟ پرسپولیس در این فصل سه دفاع چپ تخصصی داشته است. حالا برای بازی دربی برانکو منتظر شرایط شایان مصلح است؛ اما بازهم میتوان با اطمینان نسبی، از حضور نادری در ترکیب اصلی نوشت. هافبک دفاعی؛ کمال و احمد یا فقط کامیابی نیا؟ اگر قرار به استفاده از یک هافبک دفاعی باشد، تردیدی نیست که انتخاب برانکو کمال کامیابی نیا خواهد بود. چرا که هافبک دفاعی شماره ۱۱ سرخ‌ها بازیکنی جنگنده و دفاعی‌تر نسبت به نوراللهی تکنیکی است و می‌تواند با قدرت در جنگ میانه میدان، مقابل آبی‌ها ظاهر شود. یکی از نقاط ابهام تیم پرسپولیس در پست هافبک راست و چپ است.

اخبار بیشتر