حناچی: باید تولید دوچرخه و موتوربرقی را گسترش دهیم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

حناچی: باید تولید دوچرخه و موتوربرقی را گسترش دهیم

۷۰ درصد از آلودگی هوای تهران ناشی از وسایل نقلیه شخصی است/ضرورت تولید فراگیر دوچرخه‌های باطری دار در کشور

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
۷۰ درصد از آلودگی هوای تهران ناشی از وسایل نقلیه شخصی است/ضرورت تولید فراگیر دوچرخه‌های باطری دار در کشور
خبرگزاری میزان- شهردار تهران در حاشیه دوچرخه سواری با خبرنگاران در قالب کمپین سه شنبه‌های بدون خودرو، بر ضرورت تولید فراگیر دوچرخه‌های باطری دار در کشور تاکید کرد.
۷۰ درصد از آلودگی هوای تهران ناشی از وسایل نقلیه شخصی است/ضرورت تولید فراگیر دوچرخه‌های باطری دار در کشور - 0

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، پیروز حناچی در حاشیه دوچرخه سواری با خبرنگاران حوزه شهری در قالب کمپین سه شنبه‌های بدون خوردو، گفت: اگر به وضعیت سلامتی مردم تهران نگاهی بیاندازید می‌بینید که وضعیت خوبی نیست؛ دیابت نوع دو، فشار خون و … سلامتی مردم تهران را تهدید می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد آلودگی هوای تهران، مربوط به وسایل نقلیه شخصی است، ادامه داد: براین اساس برای ارتقاء سلامتی مردم راهی به غیر از کنار گذاشتن خودروی شخصی نداریم و باید استفاده از حمل و نقل عمومی، پیاده روی و … را در دستور کار مردم قرار دهیم.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی در مورد گرانی دوچرخه عنوان کرد: در حال حاضر تولیدکنندگان دوچرخه پای کار آمدند و ما نیز باید کمک کنیم که دوچرخه‌های باطری‌دار با قیمت پایین‌تر ارائه شود. با شرکت‌های دانش بنیان نیز در این خصوص مذاکره کردیم، اما راه این است که این دوچرخه‌ها در ایران تولید شود و تکنولوژی‌اش به داخل کشور بیاید.

وی با بیان اینکه تولید باطری دوچرخه در ایران آغاز شده است، گفت: البته این موضوع فراگیر نیست و باید به سمت استفاده از دوچرخه‌های عادی، برقی، و موتور برقی به جای استفاده از موتور‌های کاربراتوری که میزان الایندگی آن‌ها بالا است برویم و آن‌ها را جایگزین کنیم.

حناچی در پاسخ به سوالی دیگر در این رابطه که آیا شهرداری یارانه خرید دوچرخه می‌دهد، تصریح کرد: به شکل یارانه نه، اما باید تلاش کنیم که دوچرخه ارزان به دست مردم برسد که این امر یا به شکل ارائه دوچرخه کرایه‌ای خواهد بود یا توسط ایستگاه‌های شهرداری انجام می‌شود. در صورت اجرایی شدن، طرح توسط بخش خصوصی راه اندازی می‌شود و سعی می‌کنیم قیمت تمام شده که به دست مردم می‌رسد کاهش یابد.

شهردار تهران در پاسخ به درخواست یکی از شهروندان برای تردد با اتوبوس، خاطرنشان کرد: سه هزار دستگاه اتوبوس در تهران کم داریم، اما با اتوبوس هم تردد می‌کنم.

خواندن خبر در سایت منبع

حناچی: تلاش می‌کنیم دوچرخه ارزان قیمت در اختیار مردم قرار دهیم

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
حناچی: تلاش می‌کنیم دوچرخه ارزان قیمت در اختیار مردم قرار دهیم
حناچی: تلاش می‌کنیم دوچرخه ارزان قیمت در اختیار مردم قرار دهیم - 0

شهردار تهران با اشاره به اینکه ۷۰ درصد از‌ عوامل آلودگی هوای تهران مربوط به تردد خودروها است، گفت: تلاش می‌کنیم دورچرخه‌های ارزان قیمت در اختیار مردم قرار دهیم.

به گزارش ایلنا، پیروز حناچی در حاشیه برگزاری کمپین سه‌شنبه‌های بدون خودرو و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: فشار خون و دیابت نوع ۲ از موضوعاتی است که برخی از شهروندان تهرانی به آن مبتلا هستند و ۷۰ درصد از‌ آلودگی هوای تهران مربوط به خودروها است و براساس آمار ۴۰ درصد مربوط به خودروهای شخصی است.

وی افزود: اگر همه این موارد را کنار هم بگذاریم قطعا پیاده‌روی و استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی بویژه مترو، بهترین راهکار برای شهر و شهروندان خواهد بود که البته باید تحرک نیز به آن بیفزاییم.

شهردار تهران ادامه داد: اگر این جمعی که امروز حضور پیدا کرده‌اند در هفته‌های آینده نیز بیشتر شوند قاعدتا ما نیز تمهیداتی برای توسعه مسیرهای دوچرخه‌سواری فراهم خواهیم کرد.

حناچی افزود: بنده از معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران خواسته‌ام مسیرهای جدیدی برای تردد دوچرخه‌سواران شهر تهران فراهم کنند که در حال حاضر بلوار کشاورز و کریم‌خان این شرایط را دارند و در ادامه ایرانشهر نیز به این مجموعه اضافه می‌شود.

حناچی با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده برای شهروندان در راستای توسعه دوچرخه‌سواری در پایتخت گفت: با تولیدکنندگان دوچرخه وارد مذاکره شده‌ایم و باید از آنها کمک بگیریم. این اتفاق مهم می‌تواند در راستای توسعه دوچرخه‌سواری در شهر تهران موثر باشد. البته در این زمینه نیز با شرکت‌های دانش‌بنیان نیز وارد مذاکره شده‌ایم تا بتوانیم دوچرخه با قیمت مناسب را در اختیار دوچرخه‌سواران قرار بدهیم.

شهردار تهران گفت: البته یکی دیگر از تمهیدات این است که ما حمایت لازم از تولیدکنندگان دوچرخه در کشور داشته باشیم که در بحث دوچرخه‌های باطری‌دار یکی از مشکلات قیمت بالای باطری‌های مصرفی در اینگونه دوچرخه‌ها است که البته تولید آن در کشور آغاز شده اما باید توسعه پیدا کند. ما باید به سمت موتورها، دوچرخه‌های برقی برویم و آنها را جایگزین موتورهای کاربراتوری کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مدیریت شهری بنایی برای پرداخت یارانه در راستای خرید دوچرخه برای شهروندان دارد یا خیر گفت: به صورت یارانه‌ای برنامه‌ای نداریم اما تلاش می‌کنیم دوچرخه ارزان‌قیمت را در اختیار مردم قرار بدهیم و یا به شکل دیگری به سازنده‌ها و تولیدکنندگان کمک کنیم.

شهردار تهران در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد یارانه بخش سوخت در خصوص توسعه دوچرخه‌سواری در شهر تهران هزینه شود یا خیر ادامه داد: اگر این اقدام باعث کاهش آلودگی هوا باشد احتمال استفاده آن وجود دارد.

حناچی در ادامه با اشاره به دیدار اخیرش با رئیس مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: در این جلسه به بحث استفاده از فاینانس در راستای کاهش آلودگی هوا و همچنین توسعه حمل و نقل عمومی اشاره شد.

وی همچنین درخصوص لایحه بودجه ۹۸ کشور گفت: اصل قضیه این است که بخشی از مالیات‌های محلی و عوارض برای خدمات شهری باید مدنظر قرار بگیرد و ما باید آن را بپذیریم و ربطی به بودجه ندارد، چرا که این بودجه ساری و جاری در شهرداری‌ها در سطح کشور است و ربطی به بودجه سالانه دولت ندارد و شهرداری‌ها از محل درآمد هزینه‌ها باید کمک کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

دوچرخه سواری حناچی با خبرنگاران (+عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
دوچرخه سواری حناچی با خبرنگاران (+عکس)

پیروز حناچی در پویش سه شنبه‌های بدون خودرو امروز با خبرنگاران آقا دوچرخه سواری کرد.

به گزارش فارس، پیروز حناچی شهردار تهران با پیوستن به پوریش سه شنبه‌های بدون خوردو هر هفته در این روز با وسایل فقلیه عمومی و دوچرخه به محل کار خود می‌رود.

امروز شهردار تهران در پویش سه شنبه‌های بدون خودرو با خبرنگاران آقا دوچرخه سواری کرد.

دوچرخه سواری حناچی با خبرنگاران (+عکس) - 4

خواندن خبر در سایت منبع

زیرساخت و فرهنگ استفاده ازدوچرخه در کشور فراهم نشده است

ایرناخبرگزاری ایرنا
زیرساخت و فرهنگ استفاده ازدوچرخه در کشور فراهم نشده است
تهران- ایرنا- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور با بیان اینکه فرهنگ استفاده از دوچرخه برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی در بسیاری از شهرها فراهم نشده است گفت: با توسعه زیر ساخت و فرهنگ سازی دوچرخه در میان شهروندان به کاهش آلودگی هوا کمک می کنیم.

مهدی جمالی نژاد روز سه شنبه در حاشیه «سه شنبه بدون خودرو» که مسیر میدان توحید تا میدان ولیعصر (عج) انجام شد به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تهران از ظرفیت قابل توجهی برای استفاده و توسعه ناوگان دوچرخه بهره می‌برد که می‌بایست برای تشویق و فراگیر کردن آن زیر ساخت استفاده از جمله مسیر تردد و تعمیر دوچرخه، نصب و پارکینگ دوچرخه فراهم شود.

وی درپاسخ به این سئوال که برای توسعه فرهنگ دوچرخه سواری در کشور چه قول هایی خواهید داد، گفت: تمهیدات ما بیشتر برای بستر سازی، دستور عمل و آیین نامه در سطح کشور بوده و در این خصوص به عنوان رئیس شورای عالی ترافیک کشور این آمادگی در تهران وجود دارد تا هرگونه کمک از طریق دستگاههای اجرایی و شهرداری پیگیری شود.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه تجربه فرهنگ سازی و استفاده از دوچرخه تاکنون در یزد و اصفهان به صورت پایلوت انجام شده است افزود: تجربه ما در این طرح باعث شد شهروندان دوچرخه را وسیله‌ای صرفا ورزشی نبینند بلکه آن را برای حمل و نقل عمومی برگزینند.

جمالی نژاد در پاسخ به این سوال چه میزان اعتبار برای توسعه ناوگان دوچرخه در کشور در نظر گرفته شده است خاطر نشان کرد: هم اکنون در ابتدای راه بوده و هزینه‌های خرید، تامین و تجهیز دوچرخه هنوز مشخص نشده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر موتور سیکلت‌های کاربراتوری ۶برابر خودرو‌ها در سطح شهر‌ها آلودگی تولید می‌کنند که در این خصوص با جایگزینی آنها با دستگاههای برقی می‌توان آلودگی زیست محیطی در کلان شهر‌ها را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

در طرح سه شنبه بدون خودرو پیروز حناچی شهردار تهران، محسن پور سید آقایی معاون حمل و نقل عمومی شهرداری، مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و جمعی از اصحاب رسانه و مدیران شهری مسیر میدان توحید تا میدان ولیعصر (عج) تهران را با دوچرخه رکاب زدند.

تهرام/۷۲۴۷/ ۱۵۳۹

خواندن خبر در سایت منبع

مذاکره شهرداری با شرکت‌های دانش بنیان برای تولید دوچرخه‌های باطری دار

اسکانخبرگزاری اسکان
مذاکره شهرداری با شرکت‌های دانش بنیان برای تولید دوچرخه‌های باطری دار
شهردار تهران از رایزنی و مذاکره با شرکت‌های دانش بنیان برای حل آلودگی هوای تهران خبر داد.

اسکان نيوز: پیروز حناچی سه شنبه این هفته هم طبق قولی که داده بود، بدون استفاده از خودرو و با دوچرخه به محل کار خود رفت و در میدان ولیعصر با حضور در جمع خبرنگاران گفت: اگر به وضعیت سلامتی مردم تهران نگاهی بیاندازید می‌بینید که وضعیت خوبی نیست.

وی با بیان اینکه دیابت نوع ۲، فشار خون و …. سلامتی مردم تهران را تهدید می‌کند، گفت: ۷۰ درصد آلودگی هوای تهران، مربوط به وسایل نقلیه شخصی است و می‌بینید که برای ارتقاء سلامتی مردم راهی به غیر از کنار گذاشتن خودروی شخصی نداریم و باید استفاده از حمل و نقل عمومی و پیاده روی و … در دستور کار مردم قرار گیرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر گرانی دوچرخه گفت: الان تولید کنندگان دوچرخه پای کار آمدند و ما نیز باید کمک کنیم که دوچرخه‌های باطری‌دار با قیمت پایین‌تر ارائه شود و با شرکت‌های دانش بنیان نیز در این خصوص مذاکره کردیم اما راهش این است که این دوچرخه‌ها در ایران تولید شود و تکنولوژی‌اش به داخل کشور بیاید.

وی افزود: باطری دوچرخه در ایران تولیدش آغاز شده اما فراگیر نیست و ما باید به سمت استفاده از دوچرخه‌های عادی، برقی، و موتور برقی به جای استفاده از موتورهای کاربراتوری که میزان الایندگی‌شان بالاست برویم و آنها را جایگزین کنیم.

حناچی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا شهرداری یارانه خرید دوچرخه می‌دهد نیز گفت: به شکل یارانه نه، اما باید تلاش کنیم که دوچرخه‌ ارزان به دست مردم برسد که یا به شکل کرایه‌ای خواهد بود و یا در ایستگاههای شهرداری خواهد بود که توسط بخش خصوصی راه اندازی می‌شود و سعی می‌کنیم قیمت تمام شده که به دست مردم می‌رسد کاهش یابد.

وی در پاسخ به درخواست شهروندی برای تردد با اتوبوس اظهار کرد: ما سه هزار دستگاه اتوبوس کم داریم و ولی چشم با اتوبوس هم تردد می‌کنم.

در دوچرخه سواری این هفته شهردار تهران، آرش میلانی رئیس کمیته محیط زیست شورا و درویش معاون پیشین سازمان محیط زیست نیز وی را همراهی می‌کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

ایستگاههای دوچرخه در پایتخت توسعه می‌یابد

ایرناخبرگزاری ایرنا
ایستگاههای دوچرخه در پایتخت توسعه می‌یابد
تهران- ایرنا- شهردار تهران با بیان اینکه توسعه مترو و حمل و نقل عمومی کاهش آلودگی و بیماری شهروندان را در پی خواهد داشت، گفت: یکی از اقدامات کاهش آلودگی هوا توسعه ناوگان مترو، حمل ونقل عمومی و ایستگاههای دوچرخه در سطح پایتخت است.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار ایرنا، پیروز حناچی در طرح سه شنبه بدون خودرو که صبح امروز مسیر میدان توحید تا میدان ولیعصر را با دوچرخه رکاب زد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: توسعه حمل و نقل عمومی می‌تواند در کاهش ۴۰درصد دیابت در جامعه کمک کند که در این خصوص بخشی از خیابان‌های تهران از جمله کریمخان و بلوار کشاورز و ایرانشهر به ایستگاههای عمومی دوچرخه مجهز شدند.

وی با بیان اینکه قیمت بالای دوچرخه برای خانواده‌ها مقرون به صرفه نبوده و در این خصوص چه برنامه دارید گفت: شهرداری در حال حاضر با تولیدکنندگان و شرکت‌های دانش بنیان دوچرخه مذاکراتی کرده است و باید کمک کنیم این اتفاق هر چه سریعتر رخ دهد تا دوچرخه‌های باتری دار ارزان‌تر عرضه شود.

شهردار تهران ادامه داد: راه اساسی برای ارزان شدن دوچرخه‌های برقی تولید آن در ایران بوده که گره اساسی ما در این خصوص باتری‌های این وسایل عمومی است که بتوان به جای وسایل کاربراتوری دوچرخه‌های عادی- برقی و موتور سیکلت‌های برقی جایگزین شود.

حناچی در این پاسخ به سوالی مبنی براینکه شهرداری اعتباراتی به صورت یارانه برای خرید دوچرخه شهروندان در نظر گرفته است یا خیر؟ افزود: به شکل یارانه هیچ گونه برنامه‌ای نخواهیم داشت بلکه تلاش داریم تا به صورت کرایه‌ای دوچرخه هایی را در اختیار شهروندان قرار دهیم.

*تهران نیازمند ۳هزار دستگاه اتوبوس

حناچی ادامه داد: باید اذعان داشت که برای توسعه حمل و نقل عمومی ۳هزار دستگاه اتوبوس در تهران کمبود داریم که می‌بایست در این خصوص برنامه ریزی کرد.

* ۵ هزار دسگاه اتوبوس به تهران واگذار می‌شود

معاون حمل و نقل عمومی شهرداری تهران در ادامه صحبت‌های حناچی برای افزایش ناوگان اتوبوسرانی اظهار داشت: دولت طرح نوسازی ناوگان اتوبوسرانی را اعلام کرده که براساس آن قرار است ۵هزار دستگاه اتوبوس به تهران واگذار شود.

محسن پور سید آقایی ادامه داد: هنوز هیچ اتوبوسی به تهران واگذار نشده است.

*شهرداری‌ها از محل در آمد هزینه اداره می‌شوند

شهردار تهران همچنین در خصوص انتقاد اعضای شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر کاهش سهم شهرداری در بودجه سال ۹۸ کشور، در این خصوص چه رایزنی هایی در هیات دولت و مجلس شورای اسلامی خواهید داشت گفت: اصل قضیه بخشی از مالیات محلی و عوارض برای خدمات شهرداری را باید بپذیریم و ربطی به بودجه سالانه دولتی ندارد بلکه شهرداری‌ها از محل در آمد هزینه اداره می‌شوند.

وی ادامه داد: باید برای خدمات بهتر کمک کنیم تا اقدامات جاری آنها بهتر انجام شود و اگر این زمینه را بپذیریم می‌توان انتظار داشت در شهرداری سرویس و خدمات بهتر اداره شود.

در طرح سه شنبه بدون خودرو شهردار تهران، محسن پور سید آقایی معاون حمل و نقل عمومی شهرداری، مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و جمعی از اصحاب رسانه و مدیران شهری مسیر میدان توحید تا میدان ولیعصر (عج) تهران را با دوچرخه رکاب زدند.

تهرام/۷۲۴۷/ ۱۵۳۹

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

حمایت از خانواده زندانی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
خیرین در بیست و یکمین جشن گلریزان حمایت از خانواده زندانیان دور هم جمع شدند تا در کنار مسئولین قضایی بزم محبت و همدلی بکارندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این روز‌ها بیش از صد هزار خانواده نیازمند زندانیان کشورمان در انتظار دست‌های یاری‌گر و حمایت‌های خیرخواهانه هستند.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
مدیرعامل آستان مقدس امامزادگان عینعلی و زینعلی برنامه‌های شب‌های قدر در این امامزادگان را تشریح کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی، مهدی مزینانی در جلسه ستاد برگزاری مراسم شب‌های قدر گفت: در ایام ماه مبارک رمضان برنامه‌های متنوع فرهنگی و مذهبی در این آستان برگزار می‌شود که برگزاری جزءخوانی قرآن کریم، بیان احکام و قرائت ادعیه، سوگواره حضرت خدیجه (س)، جشن ولادت امام حسن مجتبی (ع) و اطعام فقرا و مستمندان از جمله برنامه‌های برگزار شده است که با استقبال پرشور زائران و مجاوران این آستان مواجه شده است. وی با تأکید بر فضیلت احیا شب‌های قدر خاطرنشان کرد: مهمترین برنامه آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی در ماه مبارک رمضان، برنامه احیا شب‌های قدر است که هر ساله با حضور بیش از ۱۰ هزار نفر از مردم غرب تهران برگزار می‌شود و اماکن مذهبی در این ایام، گسترده‌ترین اجتماع مردمی را شاهد هستند چراکه بنا بر روایات امامان معصوم (ع)، فضیلت این شب از هزار ماه بیشتر است و مقدرات انسان در یک سال آینده رقم خواهد خورد. وی در تشریح برنامه‌های شب‌های قدر آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی گفت: مراسم احیا ء شب‌های نوزدهم، بیست‌ویکم و بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان از ساعت ۲۲:۳۰ با قرائت دعای جوشن کبیر آغاز می‌شود و پس از آن برنامه مداحی، اجرای تواشیح، سخنرانی علمای اعلام و برگزاری مراسم احیا و قرآن به‌سر برگزار خواهد شد. مزینانی با دعوت از عموم مردم برای حضور در این مراسم معنوی گفت: آستان مقدس امامزادگان عینعلی و زینعلی در محیطی معنوی، آرام و دل‌انگیز در شب‌های قدر پذیرای عموم مردم است و علاقه‌مندان می‌توانند از طریق بزرگراه اشرفی اصفهانی، بعد از تقاطع پونک، بلوار پونکی، کوچه امامزاده به این آستان مراجعه کنند.
همشهریهمشهری12 ساعت قبل
به گزارش ایندیپندنت، این زوج که نخستین‌بار بود صاحب فرزندی می‌شدند، توسط راننده تاکسی از جا ماندن بچه آگاه شدند. راننده در راه فرودگاهی که مقصد دومش بود، ناگهان صدای گریه نوزادی را که روی صندلی عقب بود، شنید و به سرعت با والدین او تماس گرفت.
همشهریهمشهری12 ساعت قبل
بسم الله الرحمن الرحیمسبحانک یا لا اله الا انت الغوث الغوث خلصنا من النار یا رب (همچنین میتوان گفت) سبحانک یا لا اله الا انت الغوث الغوث صل على محمد وآله و خلصنا من النار یا رب یا ذاالجلال والاکرام یا اءرحم الراحمینمنزهى تو اى که نیست معبودى جز تو، فریاد فریاد برهان ما را از آتش اى پروردگار و در بلد الا مین است که در اول هر فصل بسم الله بگوید و درانتها: معبود منزهى تو اى که نیست معبودى جز تو، فریاد فریاد درود فرست برمحمد و آلش و برهان ما را از آتش اى پروردگار اى صاحب جلال و بزرگوارى اى مهربانترین مهربانان (۱) اللهم إنی أسألک باسمک یا الله یا رحمان یا رحیم یا کریم یا مقیم یا عظیم یا قدیم یا علیم یا حلیم یا حکیم (سبحانک یا لا إله إلا أنت الغوث الغوث خلصنا من النار یا رب) تورا به حق نامت ای خدای بخشنده و مهربان، ای بزرگوار، ای برپا دارنده بزرگ، ای قدیم ای دانا اى بردبار اى فرزانه (تو معبود منزهی از آتش دوزخ به تو پناه میبرم که پناه دهنده بی پناهانی) یا (منزهى تو اى که معبودى جز تو نیست فریاد فریاد برهان ما را از آتش اى پروردگار من) (۲) یا سید السادات یا مجیب الدعوات یا رافع الدرجات یا ولی الحسنات یا غافر الخطیئات یا معطی المسألات یا قابل التوبات یا سامع الأصوات یا عالم الخفیات یا دافع البلیاتاى آقاى آقایان اى اجابت کننده دعاها اى بالا برنده مرتبه‌ها اى صاحب هر نیکى اى آمرزنده گناهان اى دهنده خواسته‌ها اى پذیرنده توبه‌ها اى شنونده صداها اى داناى اسرار پنهانى اى برطرف کننده بلاها (۳) یا خیر الغافرین یا خیر الفاتحین یا خیر الناصرین یا خیر الحاکمین یا خیر الرازقین یا خیر الوارثین یا خیر الحامدین یا خیر الذاکرین یا خیر المنزلین یا خیر المحسنیناى بهترین آمرزندگان اى بهترین گشایندگان اى بهترین یاران اى بهترین حاکمان اى بهترین روزى دهان اى بهترین ارث بران اى بهترین ستایشگران اى بهترین یادکنندگان اى بهترین فرو فرستندگان اى بهترین احسان کنندگان (۴) یا من له العزة و الجمال یا من له القدرة و الکمال یا من له الملک و الجلال یا من هو الکبیر المتعال یا منشئ السحاب الثقال یا من هو شدید المحال یا من هو سریع الحساب یا من هو شدید العقاب یا من عنده حسن الثواب یا من عنده أم الکتاباى که عزت و زیبایى از آن توست اى که نیرو و کمال از آن توست اى که پادشاهى و جلال از آن توست اى که بزرگ و برتر تنها توئی، اى پدید آرنده ابرهاى سنگین اى مکافات کننده‌ای حساب کش اعمال ما ای کیفردهنده سخت و پاداش دهنده خوب ای خداوند قلم و اندیشه (۵) اللهم إنی أسألک باسمک یا حنان یا منان یا دیان یا برهان یا سلطان یا رضوان یا غفران یا سبحان یا مستعان یا ذا المن و البیانخدایا تو را بحق نامت که مهرپیشه اى نعمت بخشى پاداش دهنده اى دلیل و راهنما ئى سلطانى خوشنود ى آمرزنده اى منزهى یاورى صاحب نعمت و اهل بیانی (۶) یا من تواضع کل شی‌ء لعظمته یا من استسلم کل شی‌ء لقدرته یا من ذل کل شی‌ء لعزته یا من خضع کل شی‌ء لهیبته یا من انقاد کل شی‌ء من خشیته یا من تشققت الجبال من مخافته یا من قامت السماوات بأمره یا من استقرت الأرضون بإذنه یا من یسبح الرعد بحمده یا من لا یعتدی على أهل مملکتهاى که هر چیزى در برابر عظمت وجودت فروتن هست ای که هر چیز در برابر قدرت تو تسلیم گردیده است ای که هر چیزى در برابر عزت و شوکتت ناچیز گشته است ای که هر چیز در برابر هیبتت خاضع گردیده، اى که هر چیزى در برابر قدرتت فرمانبردار و مطیع گردیده، اى که قدرت تو کوهها را از دل زمین بیرون کشیده است اى که به امر تو آسمانها برپا گشته است و کرات به اذن تو در مدار خود مستقر گشته، اى که رعد به لطف و احسان تو غرش زند، اى که بر مخلوق خود هیچ ستمی نکند. (۷) یا غافر الخطایا یا کاشف البلایا یا منتهى الرجایا یا مجزل العطایا یا واهب الهدایا یا رازق البرایا یا قاضی المنایا یا سامع الشکایا یا باعث البرایا یا مطلق الأسارىاى آمرزنده خطاها اى برطرف کننده بلاها اى منتهاى امیدها اى دهنده بزرگ عطاها اى بخشنده هدیه‌ها اى روزى ده فرازه‌ها اى برآورنده آرزوها اى شنونده شکایتها اى برانگیزنده مردمان اى رهاننده اسیران (۸) یا ذا الحمد و الثناء یا ذا الفخر و البهاء یا ذا المجد و السناء یا ذا العهد و الوفاء یا ذا العفو و الرضاء یا ذا المن و العطاء یا ذا الفصل و القضاء یا ذا العز و البقاء یا ذا الجود و السخاء یا ذا الآلاء و النعماءاى صاحب ستایش و ثناء اى داراى فخر و زیبایى اى صاحب مجد و بزرگى اى صاحب عهد و وفا، اى داراى گذشت و رضا اى دارنده نعمت و عطاء، اى که در دست توست فصل خصومات و داورى، اى داراى عزت و پایندگى اى صاحب جود و بخشش اى صاحب دهشها و نعمت‌ها (۹) اللهم إنی أسألک باسمک یا مانع یا دافع یا رافع یا صانع یا نافع یا سامع یا جامع یا ش
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
سردار صابری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما اظهار داشت: تا زمانی که زیر پرچم ولایت هستیم پیروزی از آن ماست همانطور که در زمان دفاع مقدس در عملیات بیت المقدس و ازادسازی خرمشهر موفق شدیم نزدیک به ۶ هزار کیلومتر مربع از خاک ایران اسلامی را آزاد کنیم. وی گفت: اگر دشمن امروز هم در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ورود کند درس عبرت بزرگی به آنان خواهیم داد. جانشین فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله افزود: رمز پیروزی ما اتحاد مسئولان، رزمندگان اسلام و مردم غیور است که در چهل سال انقلاب شکوهمند اسلامی ایران این مهم را به رخ جهانیان کشیده‌ایم.

اخبار بیشتر